Новини

test_image.jpg

test

asd

17

вересня

2019

test_image.jpg

test

asd

Суддівське врядування: досвід України, Грузії та Молдови

13 вересня Центр політико-правових реформ та Фундація DEJURE в Одесі провели конференцію «Суддівське врядування в країнах Східного партнерства: Україна, Грузія, Молдова». Захід відбувся за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження» в межах грантового компоненту проекту «Громадська синергія» під егідою Української національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства.

«Проект «Громадська синергія» спрямований на посилення участі громадських організацій у просуванні євроінтеграційних процесів та реформ в Україні. Його робота відбувається в межах двох платформ – Української сторони Платформи громадянського суспільства Україна-ЄС та Української національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства. Такий підхід дозволяє нам готувати рекомендації як для українського уряду, так і європейських інституцій. Сьогодні ми презентуємо рекомендації у сфері правосуддя, напрацьовані задля досягнення однієї з цілей Східного партнерства до 20120 року», – наголосила менеджерка Європейської програми Міжнародного фонду «Відродження» Ольга Квашук, відкриваючи конференцію.

Експертка Центру політико-правових реформ Юлія Кириченко відзначила актуальність обговорення реформи у сфері суддівського врядування саме зараз – між першим і другим читанням законопроекту №1008, який пропонує зміни до діяльності органів суддівського врядування, та висловила сподівання, що «нове коло» судової реформи буде успішним. «Сподіваюся, що наша дискусія допоможе знайти відповіді на проблемні питання у сфері судочинства. Сьогодні ми маємо можливість донести монолітній політичній більшості своє бачення реформування сфери та водночас застерегти від помилок, які можуть їй зашкодити», – наголосила експертка.

Як зазначив голова правління Фундації DEJURE Михайло Жернаков, Україна, Грузія та Молдова – це три країни Східного партнерства, які мають Угоду про асоціацію з Європейським Союзом та переживають євроінтеграційні процеси, зокрема і в судовій сфері. Незважаючи на те, що досвід кожної країни видається унікальним, усе ж вони мають багато спільного, тому цікаво порівнювати процеси, які в них відбуваються, та запозичувати найкращі уроки, що й зроблено в межах дослідження.

Сподівання на зміни у сфері судочинства висловив і ректор Національної школи суддів України, голова робочої групи Комісії з питань правової реформи Микола Оніщук. За його словами, нещодавні законопроекти, які пройшли перше читання, – лише початок великої і необхідної роботи для запуску такої системи правосуддя, яка відповідає очікуванням суспільства.

Під час першої панельної дискусії юрист Правового ресурсного центру Молдови Іліє Кіртоаке, директор грузинського Центру конституційного аналізу політики Іване Апціаурі, юрист, а сьогодні суддя Верховного Суду Альберт Єзеров та адковат Дмитро Терлецький поділилися результатами моніторингу реалізації судової реформи в Молдові, Грузії, Україні. Саме на основі їхнього аналізу експерти Фундації DEJURE підготують рекомендації для країн Східного партнерства у сфері суддівського врядування.

Про виклики в роботі органів суддівського врядування в Україні сьогодні говорили під час другої дискусії панелі. Свої позиції висловили Олексій Кравчук, суддя Вищого антикорупційного суду Олексій Кравчук, члени Вищої ради правосуддя Ігор Фомін та Ігор Артеменко, член Вищої кваліфікаційної комісії суддів Степан Гладій та правління Фундації DEJURE Михайло Жернаков.

Після ідентифікації проблем, обговорення сучасного стану справ цілком очікуваною стала розмова про ті заходи, які повинна вжити Україна, Грузія та Молдова задля реальної реформи у сфері судочинства, зокрема – у суддівському врядуванні. Своїми міркуваннями з цього приводу поділилися експерт Центру політико-правових реформ Роман Куйбіда, директор грузинського Центру конституційного аналізу політики Іване Апціаурі та юрист Правового ресурсного центру Молдови Іліє Кіртоаке.

У межах проекту експерти дослідили поступ України у сфері правосуддя відповідно до цілей Східного партнерства до 2020 року, а також підбили результати діяльності органів суддівського врядування в Україні, Молдові та Грузії.

З дослідженням «20 досягнень Східного партнерства до 2020 року: поступ України у сфері правосуддя» можна ознайомитися за посиланням.

Звіт «Суддівська (не)залежність: уроки суддівського врядування для країн Східного партнерства» доступний для завантаження тут.

Захід проводиться Центром політико-правових реформ та Фундацією DEJURE за фінансової підтримки Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження» в межах грантового компоненту проекту «Громадська синергія» під егідою Української національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства. Окремі думки, висловлені в матеріалах або озвучені на заході, є особистою позицією авторів/спікерів і необов’язково відображають точку зору Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження».

Цікаве