Блог

30

серпня

2016

Дайджест подій у сфері правосуддя за серпень 2016 р. (ЗМІ)

Дата

Посилання

Заголовок, короткий опис

Примітки

01.08.2016

http://zib.com.ua/ua/125053-za_zlochini_proti_zhurnalistiv_u_2016_roci_vineseno_3_viroki.html

За злочини проти журналістів у 2016 році винесено 3 вироки, – ГПУ

Протягом 2016 року органи прокуратури направили до суду 10 кримінальних проваджень про злочини, пов’язані з перешкоджанням законній професійній діяльності журналістів. За трьома провадженнями наявні вироки.

01.08.2016

http://www.judges.org.ua/dig10596.htm

Про основні показники ЖААС серед інших апеляційних адміністративних судів за січень-червень 2016 року

Відповідно до статистичної інформації, що надійшла з Вищого адміністративного суду України, за січень-червень 2016 року до апеляційних адміністративних судів надійшло 35 561 справа і матеріали, що на 28% менше, ніж у відповідному періоді 2015 року (49 251). Упродовж січня - червня 2016 року середньомісячне надходження справ і матеріалів на розгляд одного судді апеляційного адміністративного суду становить 30 одиниць проти 44 одиниць в аналогічному періоді 2015 року. Найбільший середньомісячний показник надходження справ і матеріалів на розгляд до одного судді у періоді, що проаналізовано, спостерігається у Житомирському апеляційному адміністративному суді (54), що у 2 рази більше, ніж середній показник.

01.08.2016

http://zib.com.ua/ua/125050-suddi_obgovorili_zakritiy_rozglyad_sprav_vischoyu_radoyu_pra.html

Судді обговорили закритий розгляд справ Вищою радою правосуддя

Член Ради суддів, суддя Господарського суду Харківської області Тетяна Суярко під час експертного обговорення проекту Закону України «Про Вищу раду правосуддя» 27 липня у Київському національному університеті імені Тараса Шевченка  запропонувала, щоб рада розглядала дисциплінарні провадження стосовно суддів у закритому режимі. Суддя вважає за необхідне, аби орган самостійно ухвалював такі рішення навіть без клопотання судді.

01.08.2016

http://www.judges.org.ua/dig10597.htm

Участь ВААС у підготовці юристів нової генерації

З метою застосування на практиці знань, набутих студентами-правниками у навчальних закладах, а також з метою можливостей професійної реалізації та розвитку лідерських якостей, комунікативних умінь Вінницьким апеляційним адміністративним судом запроваджено   проведення інтелектуальних дискусій з молодими юристами Вінниччини. Вважаємо, що інтелектуальна  дискусія – це унікальний простір професійного спілкування студентів-правників з  органами державної влади, зокрема, із судовою гілкою  влади. Головними ідеями інтелектуальної дискусії для молодих юристів є обговорення та пошук шляхів вирішення ключових проблем в правовому вимірі; налагодження ефективної та системної співпраці молодих юристів з навчальних закладів Вінниччини з  органами судової гілки влади; обговорення умов і можливостей професійної реалізації юристів-молодих лідерів, долучення молодих юристів до реалізації мети дискусії, правоосвітньої, правовиховної, правозахисної місії, як судової гілки влади так і держави  України в цілому.

01.08.2016

http://zib.com.ua/ua/125049-podavati_dokumenti_do_vgsu_teper_mozhna_v_rezhimi_onlayn.html

Подавати документи до ВГСУ тепер можна в режимі онлайн

Відтепер учасники судового процесу можуть подавати процесуальні документи до Вищого господарського суду України в режимі онлайн.Про це повідомили «Закон і Бізнес» у ВГСУ. Цією послугою можна скористатися у будь-якому місці, для цього достатньо мати необхідні документи в електронному вигляді та доступ до Інтернету. Щоб подати документ, потрібно авторизуватися на сайті ВГСУ, завантажити зразок підпису і вказати дані про особу, яка подає документи, а також завантажити сам документ.

01.08.2016

http://zib.com.ua/ua/125025-verhovniy_sud_nazvav_umovu_nediysnosti_dogovoru_ukladenogo_o.html

Верховний Суд назвав умову недійсності договору, укладеного одним з подружжя щодо спільного майна

Договір щодо спільного майна, укладений без згоди подружжя, може бути визнаний недійсним лише в разі, якщо буде встановлено, що той із подружжя, який уклав правочин, та його контрагент діяли недобросовісно.Такого висновку дійшов Верховний Суд України у постанові від 30.03.2016 №6-533цс16, текст якої друкує газета "Закон і Бізнес".

02.08.2016

http://zib.com.ua/ua/125024-porushennya_nedotorkannosti_zhitla_verhovniy_sud_ukraini_naz.html

Порушення недоторканності житла: Верховний Суд України назвав критерій

Проникнення на територію в пізній час без дозволу і законних підстав, зокрема з подоланням перешкоди — паркану, є порушенням недоторканності іншого володіння особи. Такого висновку дійшов Верховний Суд України в постанові від 24 березня 2016 року №-299кз15, текст якої друкує "Закон і Бізнес".

02.08.2016

http://www.judges.org.ua/dig10599.htm

До Окружного адмінсуду міста Києва надійшов позов про оскарження громадянства України Хатії Деканоідзе

До Окружного адміністративного суду міста Києва надійшов позов про визнання протиправним та скасування Указу Президента України про прийняття до громадянства України громадянки Грузії Хатії Деканоідзе. Позивач просить Окружний адмінсуд міста Києва прийняти позовну заяву до розгляду, відкрити провадження по ній та витребувати у Президента України Порошенка П.О. вищезгаданий Указ.

02.08.2016

http://zib.com.ua/ua/125060-poroshenko_zvilniv_14_suddiv_z_yakih_3__za_porushennya_prisy.html

Порошенко звільнив 14 суддів, з яких 3 – за порушення присяги

Президент Петро Порошенко 1 серпня підписав чотири укази, відповідно до яких трьох суддів звільнено за порушення присяги, 9 – за власним бажанням, одного у зв'язку із закінченням строку призначення, одного – у зв'язку із заявою про відставку.

03.08.2016

http://zib.com.ua/ua/125016-golova_radi_suddiv_ukraini_valentina_simonenko_mi_ne_mozhemo.html

Голова РСУ Валентина Сімоненко: «Ми не можемо застосувати заборону на професію»

Нині Вища кваліфікаційна комісія суддів уже готується до проведення конкурсу до нового Верховного Суду. Але не все може піти так легко, як хотілося б. Зокрема, труднощів не уникнути в тому разі, коли хтось із «кваліфікаційників» вирішить узяти участь у конкурсі.

03.08.2016

http://zib.com.ua/ua/125091-vryu_rekomendovano_zvilniti_3_suddiv_za_porushennya_prisyagi.html

ВРЮ рекомендовано звільнити 3 суддів за порушення присяги

Вищій раді юстиції рекомендовано прийняти рішення про внесення подання Президентові України про звільнення Віктора Кицюка з посади судді Печерського районного суду Києва за порушення присяги. Таке рішення було ухвалене на останньому засіданні дисциплінарної секції, повідомили «ЗіБ» у прес-службі ВРЮ. Аналогічні рішення були ухвалені щодо суддів Червонозаводського районного суду Харкова Марини Міндарьової та Дніпровського районного суду м. Києва  Олександра Федюка.

04.08.2016

http://zib.com.ua/ua/125105-neprihovana_i_zuhvala_sproba_tisku_na_sud__rsu_pro_podii_v_o.html

Неприхована і зухвала спроба тиску, – РСУ про події в Оболонському суді

Рада суддів України події, які відбулися 2 серпня під час слухання в Оболонському райсуді Києва кримінального провадження стосовно співробітників роти патрульної служби міліції особливого призначення «Торнадо», розглядає як неприховану і зухвалу спробу тиску на суд. «Якщо підсудні співробітники роти патрульної служби міліції особливого призначення «Торнадо» переконані у власній невинуватості, а обвинувачення, на їхню думку, є сфабрикованими, то це обов'язково визначиться у процесі судових засідань, тому вимагати для себе особливого ставлення, підійматися над законом, прикриваючись статусом учасника антитерористичної операції, є аморальним».

04.08.2016

http://www.judges.org.ua/dig10602.htm

ВРЮ прийняла рішення внести подання про звільнення 228 суддів у відставку

На засіданні 4 серпня 2016 року Вища рада юстиції розглянула 241 заяву суддів про звільнення за загальними обставинами, а саме: у відставку – 238, за власним бажанням – 1, у зв’язку із досягненням шістдесяти п’яти років – 2. За результатом розгляду Вища рада юстиції прийняла рішення внести подання до Верховної Ради України про звільнення у зв’язку з поданням заяв про відставку стосовно 228 суддів.

04.08.2016

http://www.judges.org.ua/dig10609.htm

ВСУ роз'яснив, у яких випадках стягуються проценти за користування вкладом після закінчення терміну його дії

Після закінчення терміну дії договору й у разі неповного виконання його умов з банку підлягають стягненню проценти за процентною ставкою в розмірі, що зазвичай сплачується банком за вкладом на вимогу. До такого висновку дійшла Судова палата у цивільних справах Верховного Суду України при розгляді справи № 6-956цс16 за позовом до публічного акціонерного товариства «Дельта Банк» про визнання дій неправомірними та відшкодування збитків.

04.08.2016

http://zib.com.ua/ua/125104-cuddyu_scho_zaklikav_vchiti_zakonodavstvo_rf_zvilnyat.html

Cуддю, що закликав вчити законодавство РФ, звільнять

Вища рада юстиції під час засідання 4 серпня 2016 року проголосувала за внесення подання до Верховної Ради України про звільнення Чорнобука Валерія Івановича з посади судді апеляційного суду Дніпропетровської області у зв’язку з порушенням присяги. Як зазначалося у рекомендації, Вища кваліфікаційна комісія суддів України дійшла висновку, що суддя Чорнобук В.І., публічно висловлюючись про результати так званого референдуму про статус Автономної Республіки Крим, заперечуючи значення присяги судді, закликаючи до вивчення російського законодавства, беручи участь в організації і реалізації заходів, спрямованих на здійснення судочинства на тимчасово окупованій території України за законами Російської Федерації, порушив присягу судді.

04.08.2016

http://www.judges.org.ua/dig10610.htm

ВСУ розпорядився повторно розглянути справу щодо невведення воєнного стану в Україні

Колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України постановила скасувати постанову Вищого адміністративного суду України, якою залишено без задоволення позов громадської організації до Президента та Верховної Ради щодо невведення в Україні воєнного стану, та направити справу на новий розгляд до ВАСУ. Про це йдеться у постанові Верховного Суду України від 5 липня 2016 року № 21- 58а16. Зокрема, Колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України вважає, що Вищий адміністративний суд України як суд першої інстанції відповідно до вимог статті 11 КАС не вжив усіх заходів, необхідних для з’ясування всіх обставин у справі під час вирішення спору.

04.08.2016

http://zib.com.ua/ua/125026-vgsu_vnis_zmini_do_ryadu_postanov_plenumu.html

Захист за потребою

У зв’язку з виникненням у судовій практиці питань, пов’язаних із застосуванням норм матеріального і процесуального права, та з метою забезпечення однакового і правильного застосування ГПК Вищий господарський суд України вніс зміни і доповнення до деяких постанов пленуму. Текст документу друкує газета "Закон і Бізнес".

04.08.2016

http://zib.com.ua/ua/125011-v_odesi_dlya_podannya_pozovu_vzhe_ne_potribno_yti_do_sudu.html

В Одесі для подання позову вже не потрібно йти до суду

У рамках презентації результатів пілотного проекту «Електронний суд» у Київському районному суді м.Одеси відбулася екскурсія канцеляріями установи. Гості інституції, серед яких були, зокрема, представники органів судової влади, переконалися: для подання позовної заяви більше не потрібно йти до суду.

05.08.2016

http://zib.com.ua/ua/125075-verhovniy_sud_vislovivsya_pro_spliv_stroku_pozovnoi_davnosti.html

Про сплив строку позовної давності

На відміну від інших учасників цивільних правовідносин, держава несе ризик спливу строку позовної давності на оскарження незаконних правових актів державних органів, якими порушено право власності чи інше речове право. Відповідну правову позицію висловив Верховний Суд у постанові від 8.06.2016 у справі №6-3089цс15.

05.08.2016

http://www.judges.org.ua/dig10626.htm

Ситуація в судах значно погіршилась, – правозахисник

Координатор міжнародної правозахисної організації Freedom House в Україні Зорян Кісь розповів, що за останні вісім років ситуація з незалежністю української судової гілки влади погіршилась. Висновки, зроблені на основі результатів щорічного дослідження організації, Nations in Transit-201, показують, що за останні роки ситуація тільки порігршується. Згідно з наведеними даними, після Помаранчевої революції ситуація в українських судах змінилася на краще. Режим Януковича, однак, підпорядкував судову гілку влади президентській вертикалі, і з тих пір ситуація практично не змінилася. “Мені шкода, що Україна фактично стоїть на місці. Починаючи з 2012 року. Ця ситуація не змінюється. І мені здається, що зараз вона змінюється дуже повільно, через те що судова система опирається змінам, це своєрідна корпорація”, – заявив він.

05.08.2016

http://www.judges.org.ua/dig10620.htm

Обшук ГПУ в НАБУ: протизаконна ухвала Печерського суду фактично дозволяє вилучити будь-які матеріали, документи чи електронні носії в приміщенні Бюро

В ухвалі НЕ вказано: - ані конкретних обставин здійснення правопорушення;  - ані прізвищ  детективів, які вчинили вказане правопорушення; - ані інформації про те, в рамках якого провадження, на думку прокурорів ГПУ, здійснювалося «незаконне прослуховування». Проте це не завадило судді Печерського суду дати санкцію на обшук «за робочим місцем детективів», тобто у будівлі Бюро, оскільки, на його думку, «стороною кримінального провадження доведено наявність достатніх підстав вважати, що було вчинене кримінальне правопорушення…, що відшукувані речі та документи мають значення для досудового розслідування…»

05.08.2016

http://zib.com.ua/ua/125020-hto_mae_vidpovidati_za_riznochitannya_obvinuvalnogo_akta_sud.html

Апеляція скасовує тричі

Усіх служителів Феміди Катеринопільського районного суду Черкаської області хотіли притягнути до дисциплінарної відповідальності через звернення очільника апеляційної установи цього ж регіону Володимира Бабенка. Які ж дії законників стали підставою для скарги «на своїх» та чи правильно роблять судді, які не завжди погоджуються з думкою «апеляційників» та прокурора? Як пояснив доповідач у дисциплінарній справі, член ВККС Юрій Тітов, на підставі п.3 ч.3 ст.314 Кримінального процесуального кодексу колегія тричі повертала прокуророві обвинувальний акт для усунення недоліків. Уперше вона це зробила ще в жовтні 2013-го. В ухвалі йшлося про те, що обвинувальний акт не відповідає вимогам ст.291 КПК. Прокурор подав скаргу на це рішення. У свою чергу Апеляційний суд Черкаської області скасував згадану ухвалу як незаконну й призначив «новий розгляд у суді першої інстанції в попередньому його складі». У грудні того ж року Катеринопільський райсуд прийняв аналогічне рішення. Непохитною була й позиція апеляційної установи: вона знову скасувала вже другу ухвалу райсуду. У 2014 р. епопея продовжилася: в березні місцевий суд уже втретє повернув обвинувальний акт прокурору, який знову оскаржив це рішення. «Суд першої інстанції безпідставно повернув обвинувальний акт прокурору, оскільки він відповідає вимогам ст.291 КПК. В обвинувальному акті викладені фактичні обставини кримінального правопорушення, які прокурор уважає встановленими, містяться відомості про його правову кваліфікацію та достатньо повно сформульовано обвинувачення щодо кожного з обвинувачених», — зазначено в ухвалі Апеляційного суду Черкаської області. До того ж в документі увага звертається на те, що суд першої інстанції проігнорував висновки та мотиви двох ухвал апеляційної установи, якими були скасовані рішення Катеринопільського райсуду. Тому «апеляційники» втретє задовольнили скаргу прокурора, а ухвалу колег з нижчої інстанції скасували знову ж таки з «призначенням нового розгляду в суді першої інстанції в попередньому його складі».

05.08.2016

http://zib.com.ua/ua/125107-u_zhitomirskiy_oblasti_vidkrili_sud_scho_chekav_kapitalnogo_.html

Під новим дахом

На Житомирщині після капітального ремонту відкрито нове приміщення Попільнянського районного суду. Це стало довгоочікуваною подією, адже будівля була в аварійному стані та потребувала ремонту з 2003 року.

05.08.2016

http://zib.com.ua/ua/125076-vsu_utochniv_yak_spadkuetsya_mayno_ne_ohoplene_zapovitom.html

Про заповідання майна

Частина спадщини, що не охоплена заповітом, спадкується спадкоємцями за законом на загальних підставах. До кола цих спадкоємців уходять також спадкоємці за законом, яким інша частина спадщини була передана за заповітом. Такого висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 22.06.2016 (справа №6-2946цс15).

05.08.2016

http://zib.com.ua/ua/125018-advokati_postavili_pid_sumniv_pravo_chleniv_vischoi_radi_yus.html

Обмеження доказової бази

Адвокати поставили під сумнів право членів ВРЮ досліджувати рішення, про які не йдеться у скарзі. Свою позицію щодо наявності чи відсутності підстав для притягнення суддів до відповідальності члени Вищої ради юстиції нерідко обгрунтовують іншими рішеннями законників у подібних справах. Мовляв, якщо порушення було вчинене лише один раз — можна пробачити, а якщо неодноразово — вже ні. Водночас, на переконання адвокатів, такий підхід не тільки є хибним, а й може свідчити про упередженість членів Ради.

06.08.2016

http://www.judges.org.ua/dig10628.htm http://hromadske.ua/posts/chomu-tysiacha-ukrainskykh-sluzhyteliv-femidy-sydyt-bez-dila

Чому тисяча українських служителів Феміди сидить без діла

Сьогодні в Україні понад тисячу служителів Феміди не здійснюють правосуддя. І хоча вони ходять на роботу, не розглядають справ і не виносять рішень. Чому так? Скільки це коштує? І що робити? За чинною Конституцією, суддів спочатку на 5 років призначає президент, а потім – за рекомендаціями Вищої ради юстиції – Верховна рада або обирає їх безстроково, або ж звільняє. Але це радше формальність – ані Рада, ані президент не перевіряють суддів. Та навіть цієї формальності нині парламент не виконує. Як наслідок, без повноважень більше тисячі українських суддів. Вони відпрацювали свої президентські 5 років і… потрапили у невизначеність.

08.08.2016

http://zib.com.ua/ua/125126-verhovniy_sud_poyasniv_chomu_pracivniki_aparatu_ne_mozhut_pr.html

Постанови вищого значення

Працівники апарату не зможуть претендувати на кошти, передбачені спеціальним законом. Крапку у спорі працівників апарату судів із Державною судовою адміністрацією щодо необхідності виплатити передбачений законом посадовий оклад поставили у Верховному Суді. Коротко його позицію можна викласти так: якщо бюджет коштів не передбачав, то й отримувати їх ніхто не повинен.

08.08.2016

http://zib.com.ua/ua/125133-vgsu_viznachivsya_schodo_umov_uchasti_u_vidbori_arbitrazhnih.html

ВГСУ визначився щодо умов участі у відборі арбітражних керуючих

Арбітражні керуючі не пізніше двох місяців до початку нового календарного року зобов’язані надіслати повідомлення про підтвердження участі в автоматизованому відборі (Постанова Пленуму Вищого господарського суду України від

14 липня 2016 року м. Київ №8

«Про затвердження нової редакції Положення про автоматизовану систему з відбору кандидатів на призначення арбітражного керуючого у справах про банкрутство»).

08.08.2016

http://www.judges.org.ua/dig10634.htm

«З’явилася нова форма тиску – професійні протестуючі», – голова Апеляційного суду Волині Петро Філюк

– Кажу відверто: і при минулій злочинній владі, і при теперішній новій, оцінку якій дасть суспільство та час, на мої рішення ніхто не впливав. Але це не означає, що не було спроб. Коли відбувалися судові процеси, пов’язані із Євромайданом, були телефонні дзвінки і з Києва, і від місцевих. Покійний губернатор Клімчук казав: «Ти ж розумієш, що кожна справа – на контролі в центрі і має закінчитися так, як там бачать». Я відповів: «Центр для того і є центром, щоб мати бачення, але нам жити тут». Так і сьогодні: є намагання, побажання в різних формах… До того ж, зараз з’явилася нова форма спроби тиску: є тепер така професія – професійні протестуючі… Проте можете вірити, можете не вірити, але мої рішення завжди були моїми.

08.08.2016

http://www.judges.org.ua/dig10637.htm

Суддя Євросуду: Українці подають заяви через незадоволеність правосуддям та нацьковування з боку інших гілок влади

Україна за кількістю звернень до Європейського суду з прав людини випередила Туреччину і Росію. Про це заявила суддя Європейського суду з прав людини від України Ганна Юдківська. З її слів, причини значної кількості звернень до Суду незмінні: системні проблеми вітчизняного правосуддя та незадоволеність якістю судової системи з боку населення, підігріта нападами на адресу українських судів з боку інших гілок влади та ЗМІ. Однією з основних причин можна також вважати уявну доступність Євросуду, звернення до якого, на думку переважної більшості заявників, не потребує спеціальних глибоких знань.

08.08.2016

http://zib.com.ua/ua/125154-vryu_protyagom_lipnya_rozglyanula_15_zapitiv_na_informaciyu.html

ВРЮ протягом липня розглянула 15 запитів на інформацію

Вища рада юстиції України відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» прозвітувала про розгляд запитів на публічну інформацію, надісланих протягом липня 2016 року. Загалом ВРЮ розглянула 15 запитів. Запити на інформацію надійшли: – від фізичних осіб – 9 (електронною поштою – 5, поштою – 3, телефоном – 1); – від об’єднань громадян без статусу юридичної особи – 3 (електронною поштою – 2, поштою – 1). У звітному періоді розглянуто та надано відповідь на 15 запитів на інформацію (з урахуванням 8 запитів, що залишалися на розгляді: у зв’язку з продовженням строку розгляду 1 запиту та надходженням 7 запитів до Вищої ради юстиції після 23 червня 2016 року). За результатами розгляду зазначених запитів надано інформацію на 12 запитів, відмовлено у задоволенні 2 запитів, 1 запит надіслано для розгляду належному розпоряднику інформації. Крім того, 5 запитів залишилися на розгляді (надійшли до Вищої ради юстиції після 25 липня 2016 року).

08.08.2016

http://zib.com.ua/ua/125153-blizko_120_tisyach_osib_zvernulisya_cogo_roku_za_bezoplatnoy.html

Близько 120 тисяч осіб звернулися цього року за безоплатною правовою допомогою, – Мін’юст

До центрів безоплатної правової допомоги з початку року звернулися 119 312 громадян, які отримали консультації чи роз’яснення з боку співробітників центрів або ж адвокатську допомогу. Найбільше до центрів звертаються малозабезпечені українці. До цієї категорії належать 46,5% громадян, які звернулися за допомогою. 40,9% від загальної кількості звернень становлять інваліди, 8,9% – учасники АТО та ветерани, 1,3% – діти у складних життєвих ситуаціях, 1,2% – тимчасово переміщені особи. Нині по всій Україні діє  126 центрів безоплатної правової допомоги. Понад 5000 адвокатів готові надавати безкоштовні консультації та представляти в суді інтереси понад 8 млн українців, які мають право на таку допомогу. Цього року планується розширення системи безоплатної правової допомоги до понад 400 установ.

08.08.2016

http://zib.com.ua/ua/125124-vgsu_umozhliviv_podannya_elektronnih_dokumentiv_i_vodnochas_.html

На добру згадку

Вищий господарський суд запровадить електронний сервіс, який дозволить учасникам процесу подавати клопотання, пояснення та доповнення в уже відкритому касаційному провадженні. Тепер учасники процесу достеменно знатимуть, чи отримав суддя той чи інший процесуальний документ від канцелярії. Для цього потрібно лише клікнути на банер з логотипом IGov на офіційному сайті суду.

08.08.2016

http://zib.com.ua/ua/125127-suddya_espl_ganna_yudkivska_tam_de_ne_ydetsya_pro_svidomiy_z.html

Суддя ЄСПЛ Ганна Юдківська: «Там, де не йдеться про свідомий злочин проти правосуддя, свобода суддівського розсуду має бути захищена»

Під час інтерв’ю із суддею Європейського суду з прав людини Ганною ЮДКІВСЬКОЮ кореспондента «ЗіБ» цікавило чимало питань щодо судової реформи. Зокрема, щодо доцільності оскарження рішень Вищої ради правосуддя, перспектив звернення до Страсбурга суддів, які не потраплять до нового Верховного Суду або не пройдуть кваліфоцінювання, тощо. Однак, розуміючи, що ці питання хвилюють суспільство найбільше, Ганна Юріївна зазначила, що відповісти на них не може з об’єктивних причин. «Ці справи або вже надійшли до Суду, або надійдуть найближчим часом, отже, я не можу висловлювати свою думку з питань, які порушуються в цих справах», — сказала вона. Втім, суддя пояснила, що законники не мають автоматично притягатися до відповідальності в разі визнання їхніх рішень такими, що винесені з порушенням Європейської конвенції; розповіла, скільки сьогодні в ЄСПЛ справ українців, та відзначила тенденцію до покращення обізнаності українських законників з практикою Євросуду.

09.08.2016

http://zib.com.ua/ua/125136-vssu_vislovivsya_z_privodu_oznak_dovedennya_vini.html

КСУ висловився з приводу ознак доведення вини

Доведення вини має випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій, достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою (Постанова Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 3 червня 2016 року м.Київ №3 «Про узагальнення практики розгляду кримінальних проваджень щодо злочинів проти життя і здоров’я особи»

09.08.2016

http://zib.com.ua/ua/125171-vssu_prozvituvav_schodo_nadannya_publichnoi_informacii_u_lip.html

ВССУ прозвітував щодо надання публічної інформації у липні

Як повідомили виданню «Закон і Бізнес» у ВССУ, у липні 2016 року до ВССУ надійшло 10 689 запитів на публічну інформацію (10 307 усних та 382 письмові), що на 668 запитів менше ніж в аналогічному періоді 2015 року (11 357 запитів). Із 382 письмових запитів 336 (88,0 %) отримано від громадян та 46 (12,0 %) – від юридичних осіб. Зокрема, електронною поштою – 354 (92,7 %), поштою – 22 (5,8 %), факсом – 1 (0,2 %), через приймальню громадян – 5 (1,3 %).

09.08.2016

http://zib.com.ua/ua/125123-yaki_shtrihi_do_portretu_novih_suddiv_vs_dodadut_inozemni_su.html

«Верховні» кадри

Вища кваліфікаційна комісія суддів вирішила застосувати для відбору кандидатів до Верховного Суду «консультативний підхід»: радиться з володарями мантій з інших країн з приводу процедури заповнення вакансій. З’ясувалося, що в деяких державах «верховники» не складають кваліфікаційного іспиту, а громадськість не втручається в процес відбору. Які з цих особливостей перейме ВККС для формування складу нового ВС та чи спрацюють вони в українських реаліях?

10.08.2016

http://zib.com.ua/ua/125132-sudova_vlada_do_cogo_konfliktu_ne_mae_zhodnogo_vidnoshennya_.html

«Ведмежа послуга»

Окрема думка судді Конституційного Суду України Сліденка І.Д. стосовно рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремого положення пункту 11 «Прикінцевих положень» Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік»: «Оскільки положення пункту 11 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» порушують загальний принцип, сформульований в статті 6 Конституції України, очевидно, що Конституційний Суд України повинен був визнати неконституційність положень не тільки в частині, яка передбачає застосування норм і положень Закону України «Про судоустрій і статус суддів», але й інших нормативно-правових актів, згаданих у цьому пункті. З огляду на це як мінімум дивно виглядає поява в мотивувальній частині рішення підпункту 2.3 пункту 2 з відвертою апологією судовій владі, яка, однак, має мало спільного з реальністю як правовою, так і політичною.

Суть конституційного конфлікту полягає в порушенні балансу влад в частині співвідношення законодавчої та виконавчої влади. Судова влада до цього конфлікту не має ніякого відношення в принципі. Виступаючи показним захисником судової влади, Конституційний Суд робить їй «ведмежу послугу», оскільки протиставляє судову владу іншим сферам суспільних відносин, штучно створюючи соціальну напругу та лише поглиблюючи недовіру до судової влади».

10.08.2016

http://www.judges.org.ua/dig10648.htm http://eizvestia.com/uk/politika-ukr/full/

Роман Маселко: «У мене немає претензій до всіх без винятку суддів»

Громадський активіст, адвокат «Автомайдану», експерт Реанімаційного пакета реформ (РПР) Роман Маселко розповів «i» про актуальні проблеми судової системи, а також про причини виникнення безлічі негативу щодо суддів – як справедливого, так і несправедливого. Роман Маселко також поділився своїм баченням того, як можна відродити та підняти репутацію й авторитет судді як професії в Україні.

10.08.2016

http://zib.com.ua/ua/125128-sekretar_kvalifpalati_vkks_stanislav_schotka_ti_hto_ne_potra.html

Секретар кваліфпалати ВККС Станіслав Щотка: «Ті, хто не потрапить до ВС, стануть найщирішими критиками тих, хто туди попаде»

На мою думку, формально посилений у законі «Про судоустрій і статус суддів», який набере чинності 30 вересня, чинник громадського контролю — це певною мірою застереження. На фоні процесів, які наразі супроводжують судову систему, котра продовжує перебувати під громадським контролем, ми поки що не можемо відмовитися від цього фактора. Я так розумію: 2 роки, які минули, не переконали суспільство в тому, що судова система ефективно самоочистилася або пройшла процес очищення. Хоча вона тією чи іншою мірою підкорилася і громадському запиту, і вимогам законодавця: пішла на оцінювання. Звичайно, судді відчувають дискомфорт, у них є тривога, пов’язана з оцінюванням. Відтік суддівських кадрів за допомогою інституту відставки — це теж, мабуть, наслідки тих підвищених вимог, які суспільство, починаючи з 2014-го, пред’являє судовій системі. Думаю, це свідчить про те, що на тлі невисокого відсотку довіри до судової системи й був збережений, навіть посилений фактор громадського контролю.

10.08.2016

http://zib.com.ua/ua/125130-chi_mozhe_suddya_otrimati_styagnennya_za_pomilku_v_nazvi_vul.html

Переадресацію не ввімкнуто

Володар мантії повинен обов’язково перевіряти, кому пише листи. Адже схожість назв вулиць та знання адреси апеляційного суду можуть призвести до «дисциплінарної біди». Крім цього, виявляється, небезпечно відправляти СМС, коли тебе про це ніхто не просив. У цьому довелося переконатися Сергієві Пляці з Олександрівського районного суду Кіровоградської області.

11.08.2016

http://zib.com.ua/ua/125207-vsu_viznachivsya__z_privodu_opodatkuvannya_dohodu.html

ВСУ визначився з приводу оподаткування доходу

Положення ст.11 конвенції не можуть трактуватися як такі, що надають платнику право вибору, в якій саме з двох договірних держав оподатковуватиметься одержаний дохід (Постанова Верховного Суду України від 5 квітня 2016 року м. Київ №826/17223/14).

11.08.2016

http://zib.com.ua/ua/125217-predstavniki_vryu_ta_apu_obgovorili_novu_redakciyu_zakonu_pr.html

Представники ВРЮ та АПУ обговорили нову редакцію Закону «Про судоустрій і статус суддів»

Учора, 10 серпня, під час зустрічі представники Вищої ради юстиції та Всеукраїнської громадської організації «Асоціація правників України» обговорили механізми впровадження нової редакції Закону «Про судоустрій і статус суддів». Також під час зустрічі було приділено увагу деяким положенням проекту Закону України «Про Вищу раду правосуддя», який, імовірно, буде внесено Президентом України на розгляд Верховної Ради України у вересні 2016 року. Зокрема, учасники обговорили подальшу співпрацю Вищої ради юстиції з ВГО «Асоціація правників України» в рамках реалізації Проекту ЄС «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні» щодо розробки та виготовлення інформаційних буклетів про діяльність ВРЮ, її повноваження та дисциплінарну відповідальність суддів. Цільовими аудиторіями,

серед яких планується розповсюджувати інформаційні буклети, є громадяни, судді та правники.

11.08.2016

http://zib.com.ua/ua/125137-chomu_ne_mozhna_priynyati_odnu_chastinu_spadschini_a_vid_ins.html

Або все, або нічого!

Статистичні дані Хмільницького міськрайонного суду Вінницької області свідчать про надходження на розгляд значної кількості справ про спадкування. У 2014 році у провадженні суддів перебувала 961 справа, серед яких 315 — про спадкове право, що становить 37,8% від усіх справ, що надійшли на розгляд. Порівняно з 2010-м кількість справ цієї категорії значно зросла. У 2010 р. було отримано 234 такі справи, що становило 22,8% від усієї кількості справ, що надійшли до установи. Особа, яка подала заяву про прийняття спадщини або про відмову від неї, може відкликати її протягом строку, встановленого для прийняття спадщини. Прийняття і відмова від спадщини можуть мати місце щодо всього спадкового майна. Спадкоємець не вправі прийняти одну частину спадщини, а від іншої відмовитись. Спадкоємець, який прийняв частину спадщини, вважається таким, що прийняв усю спадщину.

12.08.2016

http://zib.com.ua/ua/125210-vsu_viznachivsya_schodo_viplati_zabrogovanosti_iz_zarplati_s.html

Як нема грошей — можна не платити

Оскільки жодних змін ні в обсязі фінансування, ні у виплаті винагороди нормативні акти не передбачали, то правових підстав для виплати суддям різниці не було (Постанова Верховного Суду України від 5 квітня 2016 року м. Київ №822/494/13-а).

12.08.2016

http://zib.com.ua/ua/125241-u_vryu_obrali_novih_spivrobitnikiv.html

У ВРЮ обрали нових співробітників

У Вищій раді юстиції завершився конкурс на зайняття вакантних посад державної служби категорії «В», оголошений відповідно до наказу Голови ВРЮ від 21 липня 2016 року № 278-к. Як повідомили «Закон і Бізнес» у ВРЮ, згідно з наказом прийом документів від кандидатів тривав до 5 серпня 2016 року. Протягом 8–9 серпня 2016 року відбувся конкурсний відбір на вакантні посади, що проходив у два етапи – тестування та співбесіда. На вказані вакантні посади подали документи 13 осіб, з яких 12 з’явилися для участі у тестуванні, 3 із них не склали тест. До співбесіди були допущені 9 претендентів, 1 з яких не з’явився. За результатами конкурсу визначено трьох переможців на зайняття таких вакантних посад: головного спеціаліста відділу взаємодії із засобами масової інформації; головного спеціаліста відділу підготовки матеріалів про звільнення суддів за особливих обставин управління забезпечення діяльності секції Вищої ради юстиції з питань призначення суддів на посади та звільнення їх з посад; головного спеціаліста відділу підготовки засідань Вищої ради юстиції та її секцій управління організаційно-протокольного забезпечення діяльності Вищої ради юстиції.

12.08.2016

http://zib.com.ua/ua/125139-poyasnennya_konstituciynogo_sudu_dopomozhut_yuristovi_ospori.html

Апеляційні гарантії

Робота практикуючого юриста зобов’язує оскаржити неправомірні рішення або ухвали суду, які порушують права клієнта. Питання, здавалося б, дуже просте: не влаштовує рішення або ухвала суду — готуй апеляційну скаргу. Проте досить часто оспорити необхідно ті ухвали, оскарження яких прямо не дозволене процесуальним законодавством. Оскарження вказаних ухвал прямо не передбачене відповідними процесуальними кодексами, а тому дуже часто є підставою для відмови у відкритті апеляційного або касаційного провадження судом. Проте юристам, адвокатам і правозахисникам не варто опускати руки і погоджуватися з незаконними ухвалами, оскільки можливість оскарження більшості з них була підтверджена рішеннями Конституційного Суду. А саме — рішеннями від 27.01.2010 №1-7/2010, від 2.11.2011 №13-рп/2011, від 25.04.2012 №1-12/2012, від 22.04.2014 №1-5/2014. Аналіз цих рішень дає підстави для висновку, що апеляційне і касаційне оскарження ухвал суду можливе у всіх випадках, навіть якщо така ухвала

відсутня у встановленому законодавцем переліку для оскарження. Винятком є лише пряма заборона закону на оскарження тієї чи іншої ухвали.

15.08.2016

http://zib.com.ua/ua/125208-rsu_viznachilasya_schodo_kompensacii_u_zvyazku_z_pereizdom_s.html

РСУ визначилася щодо компенсації у зв’язку з переїздом судді

У разі відсутності в спеціальному законі норм, що регулюють порядок компенсації витрат при переїзді на роботу в іншу місцевість, мають застосовуватися норми КЗпП (Рада суддів України, Рішення від 09 червня 2016 року м. Київ №42).

15.08.2016

http://www.judges.org.ua/dig10655.htm

Прощавай, мантіє!

30 вересня ВРП повинна звільнити всіх суддів, які виявили таке бажання. Через намагання нової влади в той чи інший спосіб поквитатися з представниками судової системи в останні два роки склалася практика, коли служителі Феміди фактично примусово залишалися на посадах невизначений час. Навіть якщо виявили бажання зняти мантію або в них сплив строк повноважень. І лише після 30 вересня припинити суддівську кар’єру стане набагато простіше.

15.08.2016

http://www.judges.org.ua/dig10657.htm

Затриманого на хабарі суддю Вищого господарського суду відсторонили від посади

У понеділок, 15 серпня, судді Вищого господарського суду Віктору Швецю вручили копію клопотання про відсторонення від посади. Швеця відсторонили від посади у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності. Відповідне клопотання скерували на розгляд до Вищої кваліфікаційної комісії судів України.

15.08.2016

http://zib.com.ua/ua/125234-rozmova_iz_zhurnalistami_stala_pidstavoyu_dlya_zvilnennya_ko.html

Наговорив зайвого

Наприкінці березня 2014 р. колишній очільник Апеляційного суду АР Крим Валерій Чорнобук переїхав на «материкову» частину України, аби продовжити кар’єру в Дніпропетровську. Проте на півострові він устиг поспілкуватись із представниками ЗМІ та колективом суду. Відеозапис цих розмов і став підставою для його звільнення за порушення присяги.

16.08.2016

http://zib.com.ua/ua/125216-verhovniy_sud_vislovivsya_z_privodu_pereplati_sudovogo_zboru.html

Верховний Суд висловився з приводу переплати судового збору

Сплата судового збору в більшому розмірі, ніж визначено законом, не є підставою для повернення без розгляду касаційної скарги (Верховний Суд України, Постанова від 13 квітня 2016 року м. Київ №3-283гс16).

16.08.2016

http://www.judges.org.ua/dig10661.htm

Львівські митники та судді обговорили проблеми правопорушень

15 серпня з ініціативи керівництва Львівської митниці ДФС відбулась зустріч начальника Львівської митниці ДФС Левка Прокіпчука з представниками Галицького районного суду м. Львова та Апеляційного суду Львівської області. Метою зустрічі було обговорення діяльності обох державних органів щодо єдиної позиції у випадках підготовки документів про порушення митних правил та їх розгляду судом. Про це повідомляє управління комунікацій ГУ ДФС у Львівській області.

16.08.2016

http://zib.com.ua/ua/125226-do_yakih_naslidkiv_dlya_suddiv_mozhe_prizvesti_pidgotovka_di.html

Неконтрольоване рішення

Підготовка дисциплінарних проваджень у закритому режимі може призвести до негативних наслідків. Спростивши свою роботу, Вища рада юстиції тим самим позбавила суддів одного з інструментів захисту. Як наслідок, вони можуть скористатися лише одним із чотирьох шансів відстояти свою правоту перед колегіальним органом.

17.08.2016

http://zib.com.ua/ua/125215-vsu_nazvav_umovu_zvernennya_styagnennya_na_predmet_ipoteki.html

ВСУ назвав умову звернення стягнення на предмет іпотеки

Закон дозволяє передавати на реалізацію предмет іпотеки, зокрема в разі відсутності в боржника будь-якого іншого майна (Верховний Суд України, Постанова від 13 квітня 2016 року м. Київ №6-349цс16).

17.08.2016

http://www.judges.org.ua/dig10669.htm http://sud.ua/news/2016/08/17/94281-sydya-vsy-v-otstavke-t-shevchenko-prokommentirovala-sityatsiyu-s-opravdatelnim-prigovorami-v-ykraine

Судья ВСУ в отставке Т. Шевченко прокомментировала ситуацию с оправдательными приговорами в Украине

«Исходя из статистических данных, ситуация, на первый взгляд, действительно неутешительная. Так, по данным судебной статистики 2015 года в Украине, из 96 тыс. рассмотренных с вынесением приговоров уголовных дел были оправданы до 905 человек. Из тех 1/3 — относительно 295 человек было отменено апелляционным судами. При этом относительно 70 человек были приняты новые обвинительные приговоры, а у остальных было назначено новое рассмотрение в суде первой инстанции», — пишет Татьяна Шевченко. «В то же время возможно одной из причин того, что число оправдательных приговоров, как это и ожидалось с принятием нового УПК, не выросло, является не улучшение качества следствия, а ненаправление в суд явно провальных с точки зрения доказательной базы дел», — отмечает она. В то же время Татьяна Шевченко не соглашается с тем, что причиной столь незначительного количества оправдательных приговоров является страх судей перед их отменой.

17.08.2016

http://zib.com.ua/ua/125267-komitet_bpd_zaboroniv_oplatu_poslug_advokativ_centriv_bpd.html

Комітет БПД заборонив оплату послуг адвокатів центрів БПД

Комітет з безоплатної правової допомоги ініціюватиме зміни до Правил адвокатської етики з тим, щоб заборонити адвокатам, які безоплатно надають допомогу через центри БПД, укладати з такими клієнтами договори про надання своїх послуг на платній основі. Таке рішення комітет ухвалив під час засідання 12 серпня.

17.08.2016

http://zib.com.ua/ua/125263-pitannya_zapobigannya_enderno-obumovlenomu_nasilstvu_gotovi_.html

Питання запобігання ґендерно-обумовленому насильству готові включити до програм підготовки суддів, – НШС

16 серпня пройшла координаційна зустріч з питань запобігання і протидії ґендерно-обумовленому насильству в період конфлікту, ініційована МФО «Рівні можливості» та ГО «Інформаційно-консультативний жіночий центр». Учасники зустрічі обговорювали міжнародні механізми та успішні практики запобігання та протидії ґендерно-обумовленому насильству в період конфлікту та можливості їх застосування в Україні: Міжнародний кримінальний суд, Міжнародний протокол із документування злочинів ґендерно-обумовленого насильства в період конфлікту, Керівництво до репарації злочинів сексуального насильства підготовленого офісом Генерального секретаря ООН.

18.08.2016

http://zib.com.ua/ua/125213-vsu_viznachivsya_z_privodu_pidstav_doslidzhennya_referativ_t.html

ВСУ визначився з приводу підстав дослідження рефератів та рецензій

ВРЮ не мала законодавчих підстав досліджувати реферат та рецензію на нього, посилатися на них у своєму рішенні (Верховний Суд України, Постанова від 12 квітня 2016 року м. Київ №п/800/385/15).

18.08.2016

http://zib.com.ua/ua/125274-verhovniy_sud_priednavsya_do_sistemi_prozorro.html

Верховний Суд приєднався до системи ProZorro

На виконання вимог Закону України «Про публічні закупівлі» Верховний Суд України приєднався до системи електронних закупівель ProZorro. «ProZorro» – електронна система публічних закупівель, яка прийшла на зміну паперовим державним тендерам. Як показує досвід інших країн, введення електронної системи державних закупівель у перший же рік дає 10–20% економії за рахунок поліпшення процедур. У випадку України цей показник може значно зрости завдяки викоріненню системної корупції.

18.08.2016

http://zib.com.ua/ua/125233-povaga_do_vitchiznyanoi_femidi_povinna_formuvatisya_y_zahisc.html

Довіра в прямому ефірі

Повага до суду повинна формуватися на державному рівні. На цьому наголосив суддя Окружного адміністративного суду м.Києва Руслан Арсірій під час прямого радіоефіру. Разом з колегою Володимиром Донцем він розповів про чинники, які призводять до зниження довіри до суду, висловив думку щодо ефективності судової реформи та відповів на численні запитання радіослухачів. «Поняття «довіра» чи «недовіра до суду» не можна відокремлювати від поняття «повага до суду». Повага до суду повинна захищатися державою, адже суд є невід’ємною її частиною. Не можна допускати таких випадків, коли транслюється чи поширюється інформація, яка чітко свідчить про неповагу до суду, а з боку держави жодної реакції не спостерігається», — зазначив Р.Арсірій та додав, що, на жаль, сьогодні неповага до вітчизняної Феміди має чітку тенденцію до поширення.

19.08.2016

http://zib.com.ua/ua/125214-vsu_vislovivsya_schodo_nerozglyadu_zayavi_suddi_pro_vidstavk.html

ВСУ висловився щодо нерозгляду заяви судді про відставку

Наявність у провадженні ВРЮ скарг на суддю не може бути причиною нерозгляду його заяви про відставку (Верховний Суд України, Постанова від 12 квітня 2016 року м. Київ №800/383/15).

19.08.2016

http://zib.com.ua/ua/125235-yaki_rishennya_espl_mozhut_stati_u_prigodi_vitchiznyaniy_fem.html

Конвенція в українських реаліях

Які рішення ЄСПЛ можуть стати у пригоді вітчизняній Феміді під час розгляду кримінальних і цивільних справ. Під час кримінального провадження судді Шаргородського районного суду Вінницької області, зокрема при постановленні вироків, а також винесенні ухвал за результатами розгляду скарг і клопотань, у 2015 році застосовували такі рішення Європейського суду з прав людини: «Христов проти України», «Нечипорук і Йонкало проти України», «Ратушна проти України». Водночас вітчизняна Феміда не залишає поза увагою й рішення Суду, винесені проти інших держав.

19.08.2016

http://www.judges.org.ua/dig10686.htm

Практика Европейского Суда в вопросе ночного шума от соседей

В деле «Moreno Gomez против Испании» (Moreno Gomez v. Spain) от 16.11.2004 г. заявление № 4143/02,  заявительница жаловалась на постоянный шум от ночных клубов, расположенных возле её дома. Она утверждала, что этот шум вызвал у нее хроническое нарушение сна. Суд посчитал, что право заявительницы на уважение жилища было серьезно нарушено в связи с бездействием властей по поводу ночного шума. Учитывая интенсивность шумового загрязнения (превышение допустимого шумового уровня в ночное время) и тот факт, что подобная ситуация продолжалась несколько лет, Суд решил, что имело место нарушение статьи 8. Такую же позицию высказал Евросуд рассматривая дело других заявителей «Mileva и другие против Болгарии» заявления №№ 43449/02 и 21475/04. Так, заявители жаловались на сильный шум, исходивший от офиса, клуба электронных игр и компьютерного клуба, расположенных в квартирах, непосредственно прилегавших к квартирам заявителей. Суд установил, что власти не обращали внимания на жалобы заявителей. Хотя в какой-то момент и было вынесено два решения о закрытии клубов, эти решения так и не были исполнены. В результате, более четырех лет заявители вынуждены были терпеть неудобства в виде сильного шума, что являлось вмешательством в их частную и семейную жизнь, нарушившим статью 8.

19.08.2016

http://zib.com.ua/ua/125221-pravova_poziciya_vs_schodo_ocinki_ta_pereocinki_dokaziv_apel.html

Цугцванг для весільного генерала

Позиція ВС щодо правил оцінки та переоцінки доказів обмежує повноваження апеляційної інстанції та призводить до порушень прав обвинувачених. Для апеляційної інстанції найболючішою та невирішеною за більш ніж трирічний строк дії нового КПК проблемою залишається питання оцінки та переоцінки доказів, що були або не були предметом дослідження суду першої інстанції. Адже дотепер немає чіткого алгоритму дій у таких випадках. Пояснення ж вищих судових органів не розв’язують проблему, а ще більше її заплутують, призводячи до затягування розгляду справ або навіть до умисних порушень.

22.08.2016

http://zib.com.ua/ua/125298-sudovi_zbori_teper_mozhna_bude_splachuvati_cherez_terminali.html

Судові збори тепер можна буде сплачувати через термінали

19 серпня 2016 року відбулося виїзне засідання – семінар учасників Програми Всеукраїнської громадської організації інвалідів «Правозахисна спілка інвалідів» «Право на справедливий суд для осіб з обмеженими можливостями». Програма Всеукраїнської громадської організації інвалідів «Правозахисна спілка інвалідів» «Право на справедливий суд для осіб з обмеженими можливостями» була започаткована на виконання Указу Президента України від 20 травня 2015 року № 276/2015 «Про стратегію реформування судоустрою, судочинства та суміжних правових інститутів на 2015–2020 роки» та схвалена рішенням Ради суддів України від 5 червня 2015 року № 54. Зокрема, Програма передбачає облаштування приміщень судів інформаційно-платіжними комплексами самообслуговування з метою покращення доступу до правосуддя, забезпечення рівних прав для всіх категорій громадян та інтеграції сучасних інформаційних технологій в роботу судів, а також для сплати громадянами безпосередньо в приміщеннях судів судового збору та адміністративних стягнень за вчинені адміністративні правопорушення.

22.08.2016

http://zib.com.ua/ua/125294-kilkist_sudovih_sprav_za_uchasti_dfs_skorotilasya_mayzhe_vtr.html

Кількість судових справ за участі ДФС скоротилася майже втричі

Протягом 7 місяців поточного року кількість судових справ за участі органів ДФС, порівняно з аналогічним періодом минулого року, скоротилася на 30,5 тис. справ, або на 29%. Із загальної кількості судових справ за участі органів ДФС, які у січні-липні цього року перебували на розгляді в судах різних інстанцій, одну з ключових категорій становлять справи за позовами платників про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень. З початку року на розгляді перебувало 42 тис. таких справ на загальну суму 153,4 млрд гривень.

22.08.2016

http://www.judges.org.ua/dig10677.htm http://yaizakon.com.ua/ukraina-vyplatit-pensioneru-1200-evro-po-resheniyu-espch-iz-za-nedoplachennoj-pensii/

Украина выплатит пенсионеру 1200 евро по решению ЕСПЧ из-за недоплаченной пенсии

Пенсионер обратился в Оболонский районный суд г. Киева с иском к районному управлению Пенсионного фонда Украины о выплате задолженности по выплате пенсии и возмещении морального вреда. В своем иске заявитель отмечал, в частности, что по статье 46 Конституции Украины он имеет право на пенсию в размере не ниже прожиточного минимума. Однако  размер его пенсии был ниже установленного размера прожиточного минимума. Суд первой инстанции отказал заявителю в удовлетворении иска в связи с необоснованностью, отметив, что Пенсионным фондом Украины не было допущено нарушение подзаконных актов. Апелляционный суд г. Киева и Высший административный суд Украины оставили решение суда первой инстанции без изменений. Ни один из этих судов не рассмотрел доводы заявителя по статье 46 Конституции о несоответствии размера его пенсии прожиточному минимуму.

В Европейский суд по правам человека заявитель жаловался по пункту 1 статьи 6 Конвенции, что национальные суды не рассмотрели его доводы о том, что размер его пенсии был установлен вопреки требованиям Конституции. Рассмотрев жалобу пенсионера, ЕСПЧ пришел к выводу, что вполне проигнорировав доводы заявителя, национальные суды не придерживались своего обязательства по пункту 1 статьи 6 Конвенции. Поэтому ЕСПЧ обязал Украину выплатить заявителю 1200 (одну тысячу двести) евро в качестве компенсации морального вреда и дополнительно сумму любого налога, который может начисляться.

22.08.2016

http://www.judges.org.ua/dig10675.htm

НАБУ відкрило 26 проваджень щодо діяльності суддів

Національне антикорупційне бюро України з 4 грудня 2015 року до 29 липня 2016 року відкрило 26 проваджень щодо діяльності суддів усіх рівнів. Про це повідомили у НАБУ у відповіді на запит УНН. За період з 4 грудня 2015 року по 29 липня 2016 року у роботі детективів НАБУ перебували 194 активні провадження, з яких 26 проваджень пов’язані з діяльністю суддів усіх рівнів, що складає 13% від загальної кількості (проваджень — ред.).

22.08.2016

http://zib.com.ua/ua/125291-kozhen_tretiy_spir_z_pitan_publichnoi_sluzhbi__do_nacpolicii.html

Кожен третій спір з питань публічної служби – до Нацполіції

Окружний адміністративний суд міста Києва прозвітував про свою діяльність протягом 2016 року і відзначив, що третина позовів до суду стосуються дій чи бездіяльності Національної поліції України. Щотижня до Окружного адміністративного суду міста Києва надходить не менше 56 позовів з питань публічної служби. При цьому третина громадян, що звернулись до суду зі спором такої категорії, намагаються оскаржити дії, акти, чи бездіяльність Національної поліції України, її територіальних підрозділів чи атестаційних комісій. Така тенденція спостерігається в ОАСК з початку 2016 року. Загалом із 1 січня по 31 липня цього року суд отримав на розгляд 1706 справ зі спорів щодо прийняття, проходження та звільнення з публічної служби, що становить майже 9% від загальної кількості надходжень до суду за цей період.  Минулого року спори цієї категорії становили 4,5% від загальної кількості надходжень, які отримував суд.

23.08.2016

http://zib.com.ua/ua/125300-prezident_pereviv_18_suddiv_na_novi_miscya_roboti.html

Президент перевів 18 суддів на нові місця роботи

Згідно із Законом «Про судоустрій і статус суддів» Президент України Петро Порошенко перевів чотрирьох суддів, які обіймають посаду в межах п'ятирічного строку, та 14, обраних безстроково, на нові місця роботи. Відповідні укази Президента №341/2016 та № 342/2016 «Про переведення суддів» оприлюднені на офіційному сайті глави держави.

23.08.2016

http://zib.com.ua/ua/125299-noviy_zakon_pro_sudoustriy_i_status_suddiv_ne_mistit_pidstav.html

Очищення чи руйнування?

30 вересня 2016 року набирають чинності зміни до Конституції України (щодо правосуддя), а разом з ними і нова редакція Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (далі – Закон), що передбачає, зокрема, проведення конкурсу на посади всіх суддів в оновленому Верховному Суді, а також безальтернативне та по суті безпідставне припинення повноважень всіх суддів, які здійснюють свої повноваження в межах п’ятирічного строку, на який їх було призначено. Однак, взявши курс на глобальне оновлення судової системи, законодавець не зазначив в статті 126 Конституції України підстав для припинення повноважень суддів, призначених на п’ять років, не виписав у спеціальному Законі процедуру припинення їхніх повноважень та не забезпечив  будь-яких механізмів захисту їх прав у випадку порушення такої процедури, що суперечить принципу правової визначеності.

25.08.2016

http://www.judges.org.ua/dig10680.htm http://sud.ua/publications/2016/08/25/94600-elektronnaya-perepiska-kak-dokazatelstvo-v-ykrainskikh-sydakh

Электронная переписка как доказательство в украинских судах

Законодательство Украины четко не устанавливает, какие характеристики должна иметь электронная переписка для ее использования в качества доказательства в суде, поэтому в этом вопросе не наблюдается единой судебной практики. Кроме того, при деловой переписке между юридическими и физическими лицами не используются электронные цифровые ключи, что существенно усложняет задачу доказывания. Не прописана законом и четкая внешняя форма доказательства: часто в суд подаются распечатки с сайта или почтового клиента, и оппоненты настаивают, что такая распечатка – недопустимое доказательство. Трудно также зафиксировать факт получения лицом электронного письма, ведь возможен вариант, что почтовый сервер или почтовый клиент могли определить содержание письма как спам. Что касается заверения распечаток электронной переписки, то в ст. 75 Закона «О нотариате» есть норма, которая дает нотариусам и должностным лицам органов местного самоуправления, совершающим нотариальные действия, право удостоверять верность копий документов, выданных предприятиями, учреждениями и организациями. Но можно ли считать web-скриншот документом такого рода? Сейчас украинские нотариусы отказывают в составлении протоколов осмотра веб-страниц из-за отсутствия такого нотариального действия в Законе «О нотариате» и в Порядке совершения нотариальных действий нотариусами Украины.

25.08.2016

http://www.judges.org.ua/dig10681.htm http://sud.ua/news/2016/08/25/94561-professiya-sydya-sistema-gde-bolshe-ne-khotyat-rabotat---

Профессия «судья»: система, где больше не хотят работать?

По результатам одного из последних заседаний, состоявшегося 4 августа 2016 года, Высший совет юстиции принял решение об увольнении в отставку еще 228 судей. Среди них — судьи как Верховного и высших специализированных, так и местных судов.

Только в течение июля заявления об отставке написали почти 400 судей. В целом же ВСЮ уже внес в Верховную Раду Украины и президенту более 1200 представлений об увольнении судей по разным основаниям. Причина такой статистики кроется не только в затянувшемся рассмотрении заявлений судей, пожелавших уйти в отставку, но и в их неуверенности в политической и экономической стабильности.

29.08.2016

http://zib.com.ua/ua/125338-zavershuetsya_perepidgotovka_suddiv_v_nshsu.html

Завершується перепідготовка суддів в НШСУ

Судді, тимчасово відсторонені від здійснення правосуддя, завершують перепідготовку в Національній школі суддів України. Звіти щодо 12 суддів вже надані до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, щодо 8 – нададуть до 22 вересня. Як повідомили виданню «Закон і Бізнес» в НШСУ, на виконання пункту 4 частини 1 статті 91 Закону України “Про судоустрій і статус суддів” Національна школа суддів України забезпечує проведення курсів навчання для підвищення кваліфікації суддів, які за результатами первинного кваліфікаційного оцінювання тимчасово відсторонені від здійснення правосуддя з урахуванням спеціалізації та інстанційності суду.

29.08.2016

http://zib.com.ua/ua/125342-deficit_fondu_oplati_praci_sudam_na_2016_rik_zmenshuetsya.html

Дефіцит фонду оплати праці судам на 2016 рік зменшується

Міністерством фінансів України за поданням Державної судової адміністрації України судам загальної юрисдикції збільшено видатки на серпень поточного року на загальну суму 105 313,4 тис. грн.

29.08.2016

http://zib.com.ua/ua/125340-za_misyac_zavershuetsya_disciplinarna_funkciya_vkksu.html

За місяць завершується дисциплінарна функція ВККСУ

30 вересня 2016 року набере чинності нова редакція Закону «Про судоустрій та статус суддів», якою звужено повноваження Вищої кваліфікаційної комісії суддів України. Функції притягнення суддів до дисциплінарної відповідальності і відсторонення суддів передано Вищій раді правосуддя. З 30 вересня 2016 року в компетенції ВККСУ залишаються питання добору суддів, обрахунку вакантних посад, кваліфікаційного оцінювання, надання рекомендацій для переведення судді в інший суд та інші «кваліфікаційні функції».

31.08.2016

http://zib.com.ua/ua/125388-minyust_dav_spisok_centriv_bezoplatnoi_vtorinnoi_pravovoi_do.html

Мін’юст дав список центрів безоплатної правової допомоги в Україні

На сайті Міністерства юстиції України з’явилася інформація про місцеві центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги (зокрема, їх назви, адреси та сайти).

31.08.2016

http://www.judges.org.ua/dig10684.htm

INFO-Skype ВААС

У Вінницькому  апеляційному адміністративному суді учасники судового процесу можуть отримати  інформацію дистанційно, за допомогою послуги  INFO-Skype ВААС. ВААС стоїть на захисті прав і свобод фізичних та юридичних осіб, водночас з розумінням ставиться до того, наскільки для відвідувачів суду важливою є кожна хвилина, а тому робить все можливе аби спілкування громадян стало максимально ефективним, займало якомога менше часу та фінансових витрат.

Цікаве