Блог

14

травня

2016

Дайджест подій у сфері правосуддя 9-15 травня 2016 року (ЗМІ)

Дата

Посилання

Заголовок, короткий опис

Примітки

09.05.2016

http://sud.ua/newspaper/2016/05/09/90209-visshij-sovet-yustitsii--ne-advokat-dlya-sydej-i-ne-zashchitnik-dlya-zayavitelej

Высший совет юстиции – не адвокат для судей и не защитник для заявителей

Члены ВСЮ высказали свою позицию по поводу рамок пересмотра ВАСУ решений Совета и прав заявителей в ходе дисциплинарного производства.

10.05.2016

http://zib.com.ua/ua/123494-suddyam_hochut_platiti_po_3_tis_dolariv_-_harkivskiy_sudoviy.html

Суддям хочуть платити по 3 тис. доларів. Так збираються викорінити корупцію

Корупцію в судовій системі можна подолати шляхом надання належного рівня матеріального забезпечення суддів та працівників судів. Зокрема, достатнім рівнем щомісячної винагороди судді суду першої інстанції визначили суму еквівалентну 3000 доларів США.

10.05.2016

http://zib.com.ua/ua/123480-derzhsluzhbovcyam_vischih_sudiv_platitimut_na_10_bilshe.html

Держслужбовцям вищих судів платитимуть на 10% більше

Посадові оклади державних службовців Конституційного та Верховного судів України, вищих спеціалізованих судів, Вищої ради юстиції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України та Державної судової адміністрації України, затверджені Кабміном, підвищуються на 10 %. Такі зміни передбачені постановою Кабміну від 5 травня 2016 р. №322 "Про внесення змін у додатки 1 і 3 до постанови Кабінету Міністрів України від 6 квітня 2016 р. №292". Докладніше з нормами постанови №292 можна ознайомитись за посиланням.

10.05.2016

http://zib.com.ua/ua/123479-vregulovano_rozmir_okladu_pomichnikiv_suddiv_ta_inshih_praci.html

Врегульовано розмір окладу помічників суддів

Кабмін визначив розміри посадових окладів працівників патронатних служб, в тому числі і помічників суддів. Нові розміри окладів застосовуються з 1 травня 2016 р., тобто з моменту набрання чинності новим Законом про державну службу. Це передбачено постановою Кабміну від 5 травня 2016 р. №323 “Про умови оплати праці працівників патронатних служб в державних органах”. Зауважимо, що постанова КМУ від 20 квітня 2016 р. №298, якою визначались окремі робочі питання працівників патронатної служби, втрачає чинність.

10.05.2016

http://pravo.ua/news.php?id=0054006

В ВККС обсудили вопросы заполнения судейских вакансий в Верховном Суде Украины

В Высшей квалификационной комиссии судей Украины состоялось рабочее совещание с участием членов Комиссии и руководства секретариата, на которой обсуждался вопрос проведения конкурса на занятие вакантной должности судьи в Верховном Суде Украины. Об этом сообщает пресс-служба Комиссии.

10.05.2016

http://judges.org.ua/dig9884.htm

http://voas.gov.ua/news/podiy/prats_vniki_voas_znovu_opanovuvali_uroki_osoblivogo_etiketu/

Працівники ВОАС знову опановували уроки особливого етикету

 На сучасному етапі розвитку українського суспільства визначальним критерієм оцінки діяльності органів влади є рівень задоволення потреб громадян в отриманні якісних послуг. Саме тому пріоритетність належного обслуговування громадян стало основою діяльності Вінницького окружного адміністративного суду у забезпеченні ефективного доступу до правосуддя. У зв’язку з цим працівники апарату ВОАС постійно покращують та вдосконалюють рівень надання послуг відвідувачам суду. 

11.05.2016

http://zib.com.ua/ua/123514-suddyu_obvinuvachuyut_u_vchinenni_zlochinu_stosovno_advokata.html

Суддю обвинувачують у вчиненні злочину стосовно адвоката

Прокуратура Дніпропетровської області направила до суду обвинувальний акт відносно судді одного з судів м. Дніпропетровська за вчинення злочину, передбаченого ч.1 ст.153 КК України (насильницьке задоволення статевої пристрасті неприродним способом).

11.05.2016

http://zib.com.ua/ua/123398-chi_mozhna_styagnuti_shkodu_z_akcioneriv_neplatospromozhnogo.html

«Істотна» відповідальність. Чи можна стягнути шкоду з акціонерів неплатоспроможного банку?

Нині Україна переживає фінансову кризу, яка безпосередньо впливає на всю банківську систему держави. 69 банків перебувають на стадії ліквідації, а ще в 5-х введена тимчасова адміністрація. Сотні тисяч осіб розраховують на повернення своїх грошей, звертаючись з відповідними вимогами до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, або захищають свої порушені права в суді. Серед судових способів захисту поширеними є позови про відшкодування шкоди до власників істотної участі в банках. Чи дійсно будь-який власник істотної участі повинен відшкодувати шкоду та що зобов’язані довести вкладники, аби розраховувати на отримання грошей?

11.05.2016

http://zib.com.ua/ua/123510-suddyu_z_luganschini_vidstoronili_vid_posadi_na_2_misyaci.html

Суддю з Луганщини відсторонили від посади

У зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності Вища кваліфікаційна комісія суддів України відсторонила строком на 2 місяці Горбатенко Олену Михайлівну від посади судді Сєвєродонецького міського суду Луганської області. Відповідне рішення сьогодні було прийнято на засіданні ВККСУ на підставі клопотання в.о. Генерального прокурора України, повідомляє "ЗіБ" з посиланням на Комісію.

11.05.2016

http://zib.com.ua/ua/123500-nardep_hoche_obmezhiti_zastosuvannya_zastavi_schodo_suddiv_t.html

Нардеп хоче обмежити застосування застави щодо суддів

Суддям хочуть дозволити не визначати в ухвалі про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою розмір застави стосовно осіб, які вчинили тяжкі чи особливо тяжкі злочини, перебуваючи на посадах суддів, державних службовців, депутатів тощо. Відповідний законопроект №4596 "Про внесення зміни до статті 183 Кримінального процесуального кодексу України (щодо надання суду права не визначати розмір застави у кримінальних провадженнях про тяжкі та особливо тяжкі злочини, які вчинені окремими суб'єктами)" у ВР зареєстрував нардеп С.Міщенко.

11.05.2016

http://sud.ua/news/2016/05/11/90412-sydi-ostalis-bez-okhrani

Суды остались без охраны

 В  связи с ликвидацией специального подразделения судебной милиции Министерства внутренних дел «Грифон», в задачу которого входило поддержание порядка в суде, прекращение проявлений неуважения к суду, охрана помещений суда, выполнение функций относительно государственной защиты судей, работников суда и прочее, суды оказались по сути «беззащитными». В связи с этим сложилась ситуация, что в суд могут зайти практические любые лица, а в судебных заседаниях, если они сопровождаются нарушением порядка, по сути, некому обеспечить порядок. Ведь получается, что спецподразделение ликвидировано, а новый орган, который должен исполнять их функции, еще не создан. По идее, временно исполнять обязанности «Грифона» должны были подразделения Нацгвардии, однако по сегодняшний день они этого не делают.

11.05.2016

http://judges.org.ua/dig9894.htm

http://rsu.gov.ua/ua/news/istoria-pro-te-ak-nenarodzenij-ditini-mogilu-kopaut-abo-pravda-pro-gromadsku-radu-pri-radi-suddiv-ukraini

Історія про те, як ненародженій дитині могилу копають або правда про Громадську раду при Раді суддів України

На просторах Фейсбуку гаряче обговорюється питання про створення Громадської Ради при Раді суддів України. Аби запобігти невірному тлумаченню та викривленню інформації щодо процесу створення, мети та завдань Громадської ради, складу комісії з добору членів Громадської ради, питання про створення якої винесено на розгляд на засідання Ради суддів України 12 травня 2016 року, прес-центр судової влади вважає за необхідне повідомити наступне.

11.05.2016

http://judges.org.ua/dig9885.htm

http://judges.org.ua/pressa@adm.ki.court.gov.ua

Асоціація адміністративних судів стала членом Європейської Асоціації Адміністративних Суддів

 5 травня 2016 р., на засіданні Генеральної Асамблеї Європейської Асоціації Адміністративних Суддів було прийнято одноголосне рішення про прийняття Асоціації адміністративних суддів в члени Європейської Асоціації Адміністративних Суддів. Це розширить можливості суддів адміністративних судів України щодо донесення до офіційних інституцій Ради Європи та Європейського Союзу реальних проблем судової системи в Україні, оскільки саме Асоціація Європейських Адміністративних Суддів представляє інтереси адміністративних суддів в усіх офіційних інституціях Ради Європи та Європейського Союзу.

11.05.2016

http://judges.org.ua/dig9896.htm

http://www.prostir.ua/?news=robota-vyschoji-rady-yustytsiji-v-tsyfrah-rezultaty-monitorynhu-apu

Робота Вищої ради юстиції в цифрах: результати моніторингу АПУ

 Асоціація правників України (АПУ) повідомляє проміжні результати моніторингу діяльності дисциплінарних органів у системі судочинства.

12.05.2016

http://zib.com.ua/ua/123546-do_gromadskoi_radi_pri_radi_suddiv_ukraini_uviyde_11_osib.html

До громадської ради при РСУ увійде 11 осіб

Сьогодні було вирішено, що Громадська рада при Раді суддів України складатиметься з 11 осіб. Склад Ради формуватимуть на спеціальному відкритому засіданні Ради суддів України. Таке рішення сьогодні прийняла Рада суддів під час чергового засідання, повідомляє "ЗіБ" з посиланням на РСУ.

12.05.2016

http://zib.com.ua/ua/123543-yaki_fakti_kriyutsya_v_deklaraciyah_chleniv_vkks_upovnovazhe.html

ВККС у дзеркалі декларацій. Які факти криються у фінансово-майнових звітах «кваліфікаційників», уповноважених перевіряти суддів на антикорупційність

Під час проведення первинного кваліфікаційного оцінювання чи не найбільшу увагу члени Вищої кваліфікаційної комісії суддів приділяють питанню відповідності володарів мантій антикорупційному критерію. Екзаменатори ретельно перевіряють кожен рядок суддівських декларацій та часто просять пояснити, за які кошти придбаний автомобіль чи квартира. Очевидно, для забезпечення кваліфоцінювального балансу інтересів доречно було б просканувати й статки, які нажили «фінансові інспектори». «ЗіБ» зазирнув у декларації членів ВККС і з’ясував, хто серед них найбільш багатий та… везучий.

12.05.2016

http://zib.com.ua/ua/123397-tendenciya_do_provedennya_zatriman_bez_uhvali_slidchogo_sudd.html

Кайданки на камеру. Тенденція до проведення затримань без ухвали слідчого судді становить загрозу правам особи

У наукових колах побутує прислів’я: «Який би не був хороший кримінальний процесуальний закон, у руках невігласа він стає інструментом політичної розправи». Останні події в країні засвідчують, що виключне право держави на примус не у всіх випадках застосовується відповідно до вимог Кримінального процесуального кодексу. Як наслідок, маємо приклади затримань безпосередньо під час засідання Уряду чи у стінах Верховної Ради, причому — без відповідної ухвали слідчого судді. Проаналізуємо, як такі показові затримання узгоджуються із забезпеченням прав осіб, передбачених ч.1 ст.208 КПК.

12.05.2016

http://sud.ua/news/2016/05/12/90487-pravo-na-zashchity-v-praktike-evropejskogo-syda-po-pravam-cheloveka

Право на защиту в практике Европейского суда по правам человека

Как известно, в ходе первичного квалификационного оценивания судьям задают вопросы по практике Европейского суда по правам человека в делах относительно Украины. Однако, для предупреждения появления новых решений против нашего государства судьям необходимо знакомиться с практикой ЕСПЧ по заявлениям в отношении других стран. Не так давно Верховный Суд Украины опубликовал обзор прецедентного права Европейского суда по правам человека за І полугодие 2015 года.

12.05.2016

http://judges.org.ua/dig9902.htm

http://ukrainepravo.com/news/ukraine/nabu-otrymalo-povnovazhennya-rozsliduvaty-zlochyny-vchyneni-kerivnykamy-aparatu-ksu-vsu-ta-spetsiali/

НАБУ отримало повноваження розслідувати злочини, вчинені керівниками апарату судів

 Починаючи з травня 2016 року у зв’язку з набуттям чинності нового Закону України «Про державну службу» до переліку осіб, підслідних НАБУ, додаються голови районних державних адміністрацій, радники і помічники Президента України, Голови ВР України та Прем’єр-міністра України. У НАБУ повідомляють, що таким чином кількість осіб, потенційно підслідних НАБУ, збільшиться щонайменше на півтисячі чиновників.

12.05.2016

http://judges.org.ua/dig9897.htm

http://judges.org.ua/pressvaas@gmail.com

ВААС в котрий раз захистив громадянина від свавілля державного органу

 Вінницький апеляційний адміністративний суд задовольнив позов громадянина до Відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Жмеринському районі (далі – Фонду) про визнання незаконною постанови щодо нарахування одноразової допомоги в разі стійкої втрати професіональної працездатності у розмірі 10353 грн. та зобов’язання здійснити доплату суми одноразової допомоги.

12.05.2016

http://judges.org.ua/dig9903.htm

http://blogs.lb.ua/borys_kushniruk/334978_generalne_pribirannya_prokuraturi.html

Генеральне прибирання в прокуратурі та судовій системі давно назріло

За перипетіями навколо формування уряду на другий план відійшло обговорення не менш важливого питання – реформи судової системи та органів прокуратури, з повним оновленням кадрів. Без реформування органів прокуратури та судів усі інші реформи просто розвалюватимуться та перекреслюватимуться свавіллям прокурорів і суддів, беззахисністю перед ними громадян та бізнесу.  

12.05.2016

http://judges.org.ua/dig9904.htm

http://gurt.org.ua/news/informator/32362/

У Чернігові презентували дослідження якості роботи судів

 11 травня 2016 року в конференц-залі Апеляційного суду Чернігівської області відбулася презентація аналітичного звіту, підготовленого за результатами моніторингу доступності та якості функціонування судової влади, який проводився в судах Чернігівщини.

Участь у круглому столі взяли керівництво та судді апеляційного, господарського, адміністративного та інших загальних судів Чернігівської області, представники державної судової адміністрації, Проекту USAID «Справедливе правосуддя».

12.05.2016

http://judges.org.ua/dig9905.htm

http://www.dw.com/uk/%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%B9-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D1%86%D0%B5%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D1%82-%D0%B4%D0%B5%D1%80%D0%B6%D0%B0%D0%B2%D0%B0-%D0%BC%D0%B0%D1%94-%D0%B2%D1%96%D0%B4%D1%88%D0%BA%D0%BE%D0%B4%D1%83%D0%B2%D0%B0%D1%82%D0%B8-%D0%BC%D0%B0%D0%B9%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D1%96-%D0%B2%D1%82%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%B8-%D1%83%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%97%D0%BD%D1%86%D1%96%D0%B2-%D0%B2%D0%BD%D0%B0%D1%81%D0%BB%D1%96%D0%B4%D0%BE%D0%BA-%D0%B0%D1%82%D0%BE/a-19252617

Правовий прецедент: держава має відшкодувати майнові втрати українців внаслідок АТО

За допомогою Української Гельсінської спілки з прав людини мешканці Слов'янська вдалось домогтися державної компенсації за втрачене під час боїв зі сепаратистами житло.

13.05.2016

http://zib.com.ua/ua/123580-vsu_zrobiv_visnovok_schodo_pripinennya_deliktnogo_zobovyazan.html

ВСУ зробив висновок щодо припинення деліктного зобов'язання

Заміною кредитора деліктне зобов’язання не припиняється, оскільки особа свій обов’язок щодо відшкодування шкоди не виконала. Про це йде мова у постанові Верховного Суду України від 17 лютого 2016 року №2471цс15, текст якої публікує "Закон і Бізнес".

13.05.2016

http://zib.com.ua/ua/123588-suddi_zmusili_narodnogo_deputata_vibachitisya_za_svoi_slova.html

Судді змусили нардепа вибачитися за свої слова

Розповідаючи під час Конференції з аграрного права про законодавче забезпечення аграрних реформ, народний депутат Вадим Івченко за традицією останніх часів згадав суддів. Про що невдовзі, ймовірно, пошкодував.

13.05.2016

http://zib.com.ua/ua/123579-verhovniy_sud_zrobiv_visnovok_schodo_styagnennya_v_invalyuti.html

Верховний Суд зробив висновок щодо стягнення в інвалюті

За наявності хоча б в однієї зі сторін зобов’язання індивідуальної або генеральної ліцензії на використання іноземної валюти суд має право ухвалити рішення про стягнення суми в іноземній валюті. Такий висновок міститься в постанові ВСУ 10 лютого 2016 року №6-1680цс15, текст якого публікує "Закон і Бізнес".

13.05.2016

http://zib.com.ua/ua/123553-opublikovano_perelik_kandidativ_v_gromadsku_radu_pri_radi_su.html

Опубліковано перелік кандидатів в громадську раду при РСУ

Рада суддів України оприлюднила перелік осіб, які претендують на місце в громадській раді при РСУ. На 11 місць претендує 24 особи. Ймовірно, рішення про формування персонального складу громадської ради буде прийнято на засіданні РСУ на початку червня цього року.

13.05.2016

http://zib.com.ua/ua/123389-vryu_spodivaetsya_viznachiti_edini_pidhodi_do_prityagnennya_.html

Уніфікований нагляд. Рада сподівається визначити єдині підходи у притягненні до дисциплінарної відповідальності

В умовах, коли подібні функції щодо застосування санкцій до суддів покладені на 2 органи, їх представники намагаються знаходити спільну позицію. Адже в іншому разі в практиці заплутаються всі сторони.

13.05.2016

http://sud.ua/news/2016/05/13/90552-verkhovnij-syd-sdelal-vivod-o-priznanii-dogovora-ipoteki-obshchego-imyshchestva-syprygov-nedejstvitelnim

Верховный Суд сделал вывод о признании договора ипотеки общего имущества супругов недействительным

Верховный Суд Украины пришел к выводу, что заключение одним из супругов договора по распоряжению общим имуществом без согласия второго из супругов может быть основанием для признания такого договора недействительным лишь в том случае, если судом будет установлено, что тот из супругов, кто заключил договор в отношении общего имущества, и третье лицо — контрагент по такому договору, — действовали недобросовестно, в частности, что третье лицо знало или по обстоятельствам дела не могло не знать о том, что имущество принадлежит супругам на праве общей совместной собственности, и тот из супругов, который заключает договор, не получил согласие другого супруга. Об этом идет речь в Постановлении Судебной палаты в гражданских делах ВСУ от 30 марта 2016 года №6-533цс16.

Цікаве