Блог

14

лютого

2015

Дайджест подій у сфері правосуддя 9-15 лютого (офіційні джерела)

Дата

Посилання

Заголовок, короткий опис

Примітки

09.02.2015

http://court.gov.ua/rsu/153318/

Відбулося засідання Ради суддів України

5 лютого 2015 року у приміщенні готелю "Русь" відбулось засідання Ради суддів України. На засіданні обговорювалися питання: щодо стану незалежності судів і суддів; про результати роботи Ради суддів України у другому півріччі 2014 року; про затвердження Регламенту Ради суддів України; про затвердження Положення про Громадську раду при Раді суддів України; про дотримання вимог законодавства щодо врегулювання конфлікту інтересів у діяльності суддів; про презентацію проекту "Система оцінки якості роботи суду в Україні"; про затвердження Орієнтовного плану роботи Ради суддів України на І півріччя 2015 року та графіку чергових засідань Ради суддів України у 2015 році; які виникають у зв’язку з набранням чинності Законів України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року № 76-VІІІ, "Про Державний бюджет України на 2015 рік" від 28 грудня 2014 року № 80-VІІІ.

Неформальні практики

09.02.2015

http://www.sc.gov.ua/ua/golovna_storinka/sekretar_plenumu_vicshogo_specializovanogo_sudu_ukrajini_z_rozgljadu_civilnih_i_kriminalnih_sprav_dm.html

Секретар Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ Дмитро Луспеник: «Постійна зміна правових норм спричиняє неоднакове їх застосування та веде до сваволі. Й наші постанови покликані завадити цьому»

Однією з особливостей Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ є наявність двох рівнозначних палат. Про те, яким чином вони спільно працюють над підготовкою постанов пленуму, «ЗіБ» вирішив дізнатись у Дмитра Луспеника, який перебуває на посаді секретаря пленуму з 2011 р. Також поговорили про те, чи змінились останнім часом умови підготовки роз’яснень, які перспективи ухвалення спільних постанов пленумів усіх вищих судів та на які проблеми потрібно буде звернути увагу першочергово.

09.02.2015

http://www.sc.gov.ua/ua/golovna_storinka/uchasniki_kruglogo_stolu_obgovorili_pitannja_udoskonalennja_avtomatizovanoji_sistemi_dokumentoobigu_.html

Учасники круглого столу обговорили питання удосконалення автоматизованої системи документообігу у судах

Суддя ВССУ, член Ради суддів України В’ячеслав Наставний, начальник відділу програмного забезпечення Ірина Вознюк та начальник управління забезпечення автоматизованого документообігу Юлія Цибульська взяли участь у круглому столі на тему: «Функціонування в судах систем електронного документообігу: поточний стан та перспективи розвитку». Представники Ради суддів України, Верховного Суду України, вищих спеціалізованих, апеляційних судів та Державної судової адміністрації України обговорили проблеми функціонування в судах систем електронного документообігу та шляхи їх вирішення. Було напрацьовано спільні кроки, необхідні для вдосконалення цих систем, визначено пріоритетні напрями подальшого розвитку та розширення сфери застосування автоматизованих систем з метою підвищення прозорості та ефективності роботи суду. Зокрема йдеться про забезпечення переходу на безпаперовий документообіг, використання судової статистики та іншої інформації в системі для обґрунтування та прийняття управлінських рішень.

Неформальні практики

09.02.2015

http://www.vasu.gov.ua/123345/

Відкритий лист Ради суддів України

Рада суддів України, як вищий орган суддівського самоврядування та орган, який створює політику судової влади в державі, звертається з відкритим листом з метою привернути увагу суспільства до проблеми, яка вже тривалий час існує, але останнім часом все більше загострюється, – проблеми  публічної зневаги до представників судової влади. Тому закликаємо всіх і кожного використовувати законні методи боротьби з негативом у судовій системі й припинити публічні звинувачення та відкриті погрози на адресу судів загалом та суддів зокрема. Закликаємо використовувати процесуальні механізми оскарження судових рішень та не допускати публічного зневажливого коментування їх змісту.

09.02.2015

http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/152-19

Постанова Верховної Ради України Про направлення до Конституційного суду України законопроекту про внесення змін до Конституції України щодо недоторканості народних депутатів та суддів

09.02.2015

http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/153-19

Постанова Верховної Ради України Про надання згоди на затримання та арешт (взяття під варту) судді Печерського районного суду міста Києва Кірєєва Р.В.

09.02.2015

http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/154-19

Постанова Верховної Ради України Про надання згоди на затримання та арешт (взяття під варту) судді Малиновського суду міста Одеси Болотіна М.В.

09.02.2015

http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/155-19

Постанова Верховної Ради України Про надання згоди на затримання та арешт (взяття під варту) судді Центрального районного суду міста Миколаєва Рудяка А.О.

09.02.2015

http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=53956

Проект Закону про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України (щодо відповідальності за публічне заперечення чи виправдання військовій агресії Російської Федерації по відношенню до України у 2014-2015 роках)

Артюшенко І.А.

Законопроектом пропонується внести зміни до Кримінального та Кримінального процесуального кодексу Україні, встановивши:

1) кримінальну відповідальність за публічне заперечення чи виправдання військової агресії Російської Федерації по відношенню до України у 2014-2015 роках, виготовлення та (або) розповсюдження матеріалів, у яких заперечується та (або) виправдовується така військова агресія, –

у вигляді штрафу від п'ятисот до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арешту на строк до шести місяців, або обмеження волі на строк до трьох років, або позбавлення волі на строк до трьох років з конфіскацією матеріалів, у яких заперечується та (або) виправдовується військова агресія, та засобів їх виготовлення і розповсюдження;

2) кримінальну відповідальність за повторне вчинення тих самих дій, або вчинення їх службовою особою –

у вигляді позбавлення волі на строк від трьох до п'яти років;

3) підслідність вищезазначених злочинів органам безпеки.

Етап проходження: надано для ознайомлення (11.02.2015)

10.02.2015

http://www.sc.gov.ua/ua/golovna_storinka/uzagalneno_sudovu_praktiku_pro_zastosuvannja_sudami_pershoji_ta_apeljacijnoji_instancij_procesualnog.html

Узагальнено судову практику про застосування судами першої та апеляційної інстанцій процесуального законодавства щодо обрання, продовження запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою

У зазначеному узагальненні, яке було затверджено під час чергового засідання пленуму ВССУ, особливу увагу приділено забезпеченню належного процесуального порядку продовження строків запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою на різних стадіях кримінального провадження. Висвітлено питання щодо сутності періодичного судового контролю за законністю застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою в судовому провадженні, а також щодо наявності  правових підстав для апеляційного оскарження процесуальних рішень про продовження строку тримання під вартою, прийнятих в порядку ст. 331 КПК. Також звернуто увагу суддів на те, що під час застосування судами процесуального законодавства із зазначених питань слід враховувати практику ЄСПЛ.

10.02.2015

http://www.sc.gov.ua/ua/golovna_storinka/zajava_pressluzhbi.html

Заява  прес – служби ВССУ

Останнім часом у ЗМІ було розповсюджено інформацію про те, що суддя Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ Галина Мостова відмовилася подавати декларацію про доходи. Зважаючи на наявність таких повідомлень, прес-служба ВССУ заявляє, що поширена у мас-медіа інформація не відповідає дійсності і є такою, що свідчить про намагання здійснення неправомірного впливу на суддю.  

10.02.2015

http://vgsu.arbitr.gov.ua/news/1698/

Розділ «Публікації у ЗМІ» доповнено новими матеріалами

Розділ "Публікації у ЗМІ" на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України доповнено актуальними інтерв'ю Голови Вищого господарського суду України Богдана Львова щодо законодавчих змін у судовій системі України та функціонування системи господарських судів.

10.02.2015

http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=53964

Проект Закону про внесення змін до статті 182 Кримінального процесуального кодексу України (щодо підтвердження легальності походження коштів, внесених у якості застави)

Каплін С.М.

Проектом закону пропонується запровадити обов’язковість документального підтвердження підозрюваним, обвинуваченим або заставодавцем легальності походження коштів, внесених у якості застави. Зокрема, підозрюваний, обвинувачений, заставодавець зобов’язаний надати слідчому судді, суду лист-клопотання, в якому зазначити джерела походження коштів, внесених у якості застави, та надати документи, які підтверджують легальність походження коштів. Легальність походження коштів, які передаються у якості застави, підтверджується:

- з боку фізичних осіб – декларацією про прибутки за минулий рік, за її відсутності – довідкою про заробітну плату за минулий рік або іншим документом;

- з боку юридичних осіб - декларацією про прибутки за минулий квартал або іншим документом та довідкою про наявність відповідної суми грошей на розрахунковому рахунку на день, що передує дню прийняття рішення про застосування запобіжного заходу у вигляді застави.

Слідчий суддя, суд не пізніше трьох днів з дня отримання документів, які підтверджують легальність походження коштів застави зобов’язані провести перевірку повноти, достатності, достовірності поданих документів та винести ухвалу про виконання або невиконання обов’язку підозрюваного, обвинуваченого або заставодавця щодо підтвердження легальності походження коштів. Ухвала про невиконання обов’язку підозрюваного, обвинуваченого або заставодавця щодо підтвердження легальності походження коштів є підставою звернення застави в дохід держави та зарахування до спеціального фонду Державного бюджету України.

Етап проходження: надано для ознайомлення (11.02.2015)

11.02.2015

http://court.gov.ua/rsu/153600/

Відбувся круглий стіл щодо електронного документообігу суду

6 лютого 2015 року у приміщенні готелю "Русь відбувся круглий стіл на тему "Функціонування в судах систем електронного документообігу: поточний стан та перспективи розвитку". Мета проведення круглого столу: - обговорити стан функціонування в судах системи електронного документообігу суду, існуючі проблеми та шляхи їхнього вирішення; сформувати спільне бачення кроків, необхідних для вдосконалення цієї системи; визначити пріоритетні напрями подальшого розвитку та розширення сфери застосування автоматизованої системи документообігу суду для підвищення прозорості та ефективності роботи суду, зокрема, щодо забезпечення переходу на безпаперовий документообіг та використання судової статистики та іншої інформації в системі з метою обґрунтування та прийняття управлінських рішень; обговорити деякі аспекти нової редакції Положення про автоматизовану систему документообігу суду.

Неформальні практики

11.02.2015

http://www.vru.gov.ua/news/799

 У Вищій Раді юстиції обговорили проблемні питання очищення судової влади

У Вищій раді юстиції відбулася зустріч членів Тимчасової спеціальної комісії з перевірки суддів судів загальної юрисдикції з експертами з питань люстрації, що прибули в Україну на запрошення Проекту Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Справедливе правосуддя» та Фундації «Відкритий діалог». Учасники обговорили актуальні питання діяльності Тимчасової спеціальної комісії з перевірки суддів судів загальної юрисдикції, створеної при Вищій раді юстиції для перевірки суддів, які виносили рішення під час масових акцій протесту 2013-2014 років. Йшлося також про необхідність удосконалення законодавства, що регулює питання очищення судової влади в Україні відповідно до європейських стандартів, зокрема, викладених у проміжному висновку Венеціанської Комісії щодо Закону України «Про очищення влади» від 12-13 грудня 2014 року.

11.02.2015

http://www.sc.gov.ua/ua/golovna_storinka/eksperti_jes_ta_suddi_vssu_obgovorili_zakonodavchi_normi_ukrajini_cshodo_protidiji_diskriminaciji.html

Експерти ЄС та судді ВССУ обговорили законодавчі норми України щодо протидії дискримінації

Протягом 9-13 лютого 2015 року в Україні перебуває місія експертів Європейського Союзу з оцінки виконання окремих критеріїв другої фази Плану дій щодо лібералізації ЄС візового режиму для громадян України. Зокрема, під час їх візиту оцінюватиметься стан імплементації законодавства України з питань протидії дискримінації, розглядатимуться питання захисту права на недискримінацію, кримінальної відповідальності за злочини нетерпимості, відшкодування моральної та матеріальної шкоди тощо. Щоб з’ясувати ситуацію в Україні щодо забезпечення права громадян на рівне ставлення експерти місії відвідали ВССУ. Це вже друга зустріч з представниками суду касаційної інстанції, під час якої експерти насамперед поцікавилися реалізацією на практиці норм законодавства у цій сфері, а також статистикою справ щодо порушення рівноправності громадян.   

Неформальні практики

11.02.2015

http://www.vkksu.gov.ua/ua/news/stosovno-6-suddiv-yaki-priymali-rishennya-shodo-uchasnikiv-evromaydanu-vidkrito-distsiplinarni-spravi/

Стосовно 6 суддів, які приймали рішення стосовно учасників «Євромайдану», відкрито дисциплінарні справи

На засіданні Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, що відбулося 10 лютого 2015 року, розглянуто питання щодо притягнення суддів до дисциплінарної відповідальності. За результатами перевірки Комісія прийняла рішення відкрити дисциплінарні справи стосовно суддів, які приймали рішення щодо учасників масових акцій протестів наприкінці 2013 року – початку 2014 року.

11.02.2015

http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=53993

Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо розширення підстав для перегляду судових рішень у кримінальному провадженні Вищим спеціалізованим судом України з розгляду цивільних і кримінальних справ та/або Верховним Судом України

Пацкан В.В.

Гопко Г.М.

Луценко І.С.

Іонова М.М.

Суслова І.М.

Дерев’янко Ю.Б.

Шкрум А.І.

Основним завданням і ціллю цього законопроекту є встановлення механізму забезпечення перегляду судових рішень в кримінальних справах, під час прийняття яких виявлено порушення прав і основоположних свобод людини внаслідок порушення норм матеріального або процесуального права.

Етап проходження: надано для ознайомлення (13.02.2015)

12.02.2015

http://www.scourt.gov.ua/clients/vsu/vsu.nsf/(documents)/5BF06995557DC86FC2257DEA002FD9A8?OpenDocument&year=2015&month=02&

Відкрите звернення зборів суддів Верховного суду України

Верховний Суд України висловлює занепокоєння відвертим ігноруванням представниками органів державної влади необхідності вжиття дієвих заходів, спрямованих на зміцнення авторитету судової влади. Натомість створюється ситуація, яка лише поглиблює розкол та породжує агресію в суспільстві й дестабілізує ситуацію в країні. Ми отримали історичний шанс побудувати в Україні незалежну та ефективну судову систему в найкращих європейських традиціях. І це потрібно не для нас, суддів. Незалежний суд потрібен насамперед громадянському суспільству як обов’язковий атрибут будь-якої демократичної держави та неодмінна умова нашої подальшої інтеграції в європейське співтовариство. Тому закликаємо всіх згуртуватися задля досягнення спільної для всіх державних органів, а не тільки для судів, мети – відновлення суспільної довіри до державної влади в Україні.

12.02.2015

http://www.scourt.gov.ua/clients/vsu/vsu.nsf/(documents)/1D4C3EF9F93C7578C2257DEA0038402B?OpenDocument&year=2015&month=02&

Правовий висновок Верховного суду України у справі про поділ земельної ділянки

Верховний Суд України на спільному засіданні Судових палат у цивільних та господарських справах 11 лютого 2015 року ухвалив постанову у справі № 6-2цс15, предметом якої був спір про поділ земельної ділянки. Суд зробив правовий висновок про те, що, оскільки згідно з нормами цивільного законодавства спадкоємством є перехід прав та обов’язків (спадщини) від однієї фізичної особи (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців), то суд дійшов правильного висновку про те, що у зв’язку із прийняттям спадщини 22 лютого 2001 року у сторін із передбачених законом підстав виникло в рівних частках право власності на спірну земельну ділянку, яка з моменту отримання спадкодавцем державного акта є об’єктом права власності.

12.02.2015

http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=54014

Проект Постанови про зняття з розгляду проекту Закону України про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" щодо удосконалення засад організації та функціонування судової влади відповідно до європейських стандартів

Князевич Р.П.

Проектом передбачається

1. Зняти з розгляду проект Закону України про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» щодо удосконалення засад організації та функціонування судової влади відповідно до європейських стандартів (реєстр. № 1497), поданий народними депутатами України Сироїд О.І., Сотник О.С., Журжієм А.В., Ємцем Л.О., Крульком І.І.

2. Визнати такою, що втратила чинність, Постанову Верховної Ради України від 13 січня 2015 року № 82-VIII «Про прийняття за основу проекту Закону України про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" щодо удосконалення засад організації та функціонування судової влади відповідно до європейських стандартів».

Етап проходження: питання заслухано (12.02.2015)

13.02.2005

http://www.scourt.gov.ua/clients/vsu/vsu.nsf/(documents)/457E9C20FD31491AC2257DEB00450F1E?OpenDocument&year=2015&month=02&

Верховний Суд України – ОБСЄ: 15 років співпраці. Погляд у майбутнє

З нагоди 15-річчя Координатора проектів ОБСЄ в Україні 13 лютого 2015 року відбувся Консультаційний форум «15 років Координатора проектів ОБСЄ в Україні: погляд у минуле для визначення подальшої стратегії допомоги країні». Відбувся діалог між партнерами та менеджерами проектів ОБСЄ, під час якого обговорювалися досягнення за 15 років, а також нові пріоритети з урахуванням викликів сьогодення.

13.02.2015

http://www.sc.gov.ua/ua/golovna_storinka/verhovna_rada_ukrajini_uhvalila_zakon_pro_zabezpechennja_prava_na_spravedlivij_sud.html

Верховна Рада України ухвалила Закон «Про забезпечення права на справедливий суд»

Законодавчим актом закладено правові засади для проведення судової реформи, яка має забезпечити ефективний захист прав і свобод громадян, інтересів юридичних осіб в судовому порядку, практичну реалізацію права на справедливий суд. Законом викладено у новій редакції Закон «Про судоустрій і статус суддів», яким розширено права громадян щодо гарантій рівності перед законом і судом, гласності, відкритості судового процесу, обов'язковості рішень суду, унормування неупередженого розподілу судових справ.

13.02.2015

http://www.vkksu.gov.ua/ua/news/komisiya-rozglyanula-distsiplinarni-pitannya1/

Комісія розглянула дисциплінарні питання

На засіданні Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, що відбулося 12 лютого 2015 року, розглянуто питання щодо притягнення суддів до дисциплінарної відповідальності. За результатами перевірки Комісія прийняла рішення відкрити дисциплінарні справи стосовно:  судді Луцького міськрайонного суду Волинської області Ковтуненка Віталія Володимировича; судді Київського районного суду міста Харкова Шмадченко Світлани Іванівни, судді апеляційного суду Харківської області Меркулової Тетяни Володимирівни; судді господарського суду міста Києва Блажівської Оксани Євгенівни, суддів Київського апеляційного господарського суду Чорної Людмили Василівни, Іоннікової Ірини Анатоліївни, Тищенко Оксани Володимирівни.

Цікаве