Блог

13

вересня

2014

Дайджест подій у сфері правосуддя 8-14 вересня (ЗМІ)

Дата
Посилання
Заголовок, короткий опис
Примітка
08.09.2014
Голова РСУ Валентина Сімоненко: «Ми хочемо змін, і знаємо, як їх провести»
РСУ в новому складі активно взялася за вирішення питань, які виникають у діяльності судової влади. Уперше в історії вищим органом суддівського самоврядування керує жінка — суддя ВС Валентина Сімоненко. На її думку, очолювати раду — це жіноча робота. РСУ ініціюватиме проведення багатьох змін у судовій системі та сподівається на допомогу й розуміння представників влади, суспільства та ЗМІ. Як може змінитися Феміда, якщо всі плани РСУ будуть реалізовані? Далі в інтерв’ю.
08.09.2014
Судді проти зменшення зарплати та зміни статусу Школи суддів
Законопроект, який обмежує максимальний місячний розмір суддівської винагороди 15 розмірами мінімальної зарплати, Рада суддів України назвала таким, що суперечить міжнародним стандартам. Так, відповідний проект Закону України «Про удосконалення норм законів з метою забезпечення фінансово-економічної стабілізації в Україні» було розглянуто на засіданні Ради суддів України 5 вересня.
08.09.2014
РСУ затвердила чисельність ДСАУ
Рада суддів України затвердила граничну чисельність працівників Державної судової адміністрації України в кількості 634 одиниці, у тому числі її територіальних управлінь – у кількості 490 одиниць. Таке рішення було прийнято РСУ 5 вересня.
08.09.2014
Зарплату суддів можуть обмежити 6 мінімальними зарплатами
Посадовий оклад судді місцевого суду встановлюється у розмірі 6 мінімальних заробітних плат, визначених законом. З такою ініціативою виступив народний депутат Юрій Бублик, зареєструвавши законопроект №5030 «Про внесення змін до деяких законів України щодо розміру посадового окладу державних службовців».
08.09.2014
Орієнтовні завдання
РСУ готуватиметься до другої частини з’їзду, а також проаналізує, як суди забезпечені приміщеннями, судді — житлом, а працівники апарату — зарплатою. Це передбачено рішенням Ради суддів України від 08.08.2014 №7.
08.09.2014
КСУ відкриває доступ до конституційних звернень
Конституційний Суд України починає розміщення у відкритому доступі матеріалів конституційних звернень. Тексти конституційних звернень розміщуються на офіційному веб-сайті КСУ з урахуванням законодавства про доступ до публічної інформації та про захист персональних даних.
08.09.2014
Правомочності мають межі
Закон надає широке коло можливостей для здійснення права власності, тоді як заборона певних дій є механізмом стримування власника. Про це мова йде в узагальненні ВСУ щодо застосування судами законодавства про право власності при розгляді цивільних справ.
08.09.2014
Судьи обсудили допустимые пределы вмешательства суда в международном коммерческом арбитраже
4 сентября 2014 года в помещении Киевского регионального центра Национальной академии правовых наук Украины состоялся «круглый стол» под названием «Границы вмешательства суда в международном коммерческом арбитраже», организованный Международным коммерческим арбитражным судом и Морской арбитражной комиссией при Торгово-промышленной палате Украины, Научно исследовательским институтом приватного права и предпринимательства Национальной академии правовых наук Украины и Ассоциацией цивилистов Украины. Участники «круглого стола» отметили актуальность темы мероприятия, учитывая, что эффективность арбитража напрямую зависит от государственных судов, в частности, в предоставлении ими поддержки, содействия и осуществления функций контроля. Также, во время заседания присутствующие юристы и судьи проанализировали практику европейских стран и состояние выполнения решений Международного коммерческого арбитражного суда на Украине.
Неформальні практики
08.09.2014
Суд не отдал кипрским компаниям 67% акций «Киевгорстроя»
Суд отказал восьми кипрским компаниям и одной компании из Лондона в признании права собственности на 66,53% акций «Киевгорстроя». Об этом свидетельствует решение Хозяйственного суда города Киева от 28 августа.
08.09.2014
Роботу судді не можна оцінювати за нормами і відсотками
Будь-який розгляд норм і відсотків є очевидним порушенням принципу незалежності окремих суддів, що є неприпустимим.
08.09.2014
В Україні оцінюють роботу суддів за архаїчними критеріями ефективності - експерт
Експерти рекомендують Україні відмовитися від радянської практики вимірювати ефективність судової системи відсотками рішень, що не були скасовані судами вищих інстанцій.
08.09.2014
Суд заочно взыскал невзятый кредит
Суд обязал клиента «Приватбанка» выплатить почти 5 тыс. долларов по кредитному договору, устанавливающему лимит на платежную карточку. В день заключения договора клиент не получил кредитные средства. Снимались ли деньги со счета, в судебном решении не указано. Только установлено, что задолженность по кредиту составила 2070,3 долларов США. Также указана сумма начисленных процентов за пользование, комиссия и штрафы. Наличие и сумма задолженности по договору были подтверждены соответствующим расчетом банка. Решение по делу № 569/13503/13-ц Ровненский горсуд вынес 7 августа заочно. Это дело было рассмотрено повторно, после отмены заочного решения от 26 сентября 2013 г.
09.09.2014
Керівництво суду працюватиме нарівні  з іншими суддями
З’їзду суддів пропонують скасувати положення щодо дозволу зборам суддів визначати особливості розподілу судових справ при вирішенні питань про передачу справ на розгляд суддів, що займаються адміністративні посади. З відповідним проханням суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду Роман Брегей звернувся до позачергового з’їзду суддів, Ради суддів України та Уповноваженого ВР з прав людини.
09.09.2014
Позасудовий прецедент. Прокурори отримали повноваження самостійно встановлювати запобіжні заходи для підозрюваних
Набув чинності закон, який дозволяє прокурорам у зоні АТО обирати для підозрюваних у тероризмі запобіжний захід у вигляді тримання під вартою на строк до 30 діб. Правозахисники застерігають, що такі зміни підміняють суддів представниками органу держобвинувачення. Водночас нардепи наголошують: закон дозволить урятувати життя солдатів.
09.09.2014
Спадок від попередників. Колишні члени РСУ порадили наступникам позбавити суддів «професійного страху», вирішувати фінансові питання та говорити із суспільством
 Представники Ради суддів зустрілися з колегами, котрі входили до складу цього органу у 2010—2014 рр. Обговорили, як забезпечити ефективну діяльність новообраного складу РСУ. Дотеперішні члени вищого органу суддівського самоврядування дали кілька порад наступникам і поділилися досвідом.
09.09.2014
Совет судей админсудов просит в кратчайшие сроки решить вопрос относительно судей, которые не могут осуществлять правосудие
Совет судей админсудов поручил его председателю Николаю Кобылянскому совместно с председателем Высшего административного суда Украины Александром Нечитайло, обратиться Президенту Украины и председателю Верховного Совета Украины с просьбой ускорить парламентом избрание судей окружных административных судов бессрочно и решение вопроса относительно назначения или избрания судей которые временно переведены из судов Автономной Республики Крым. Также судьи просят решить вопрос обеспечения судей судов находящихся в зоне проведения АТО.
10.09.2014
Судді просять грошей на минулорічні борги
Державна судова адміністрація та Рада суддів України звернулись до Кабміну з проханням перерозподілити видатки державного бюджету на 2014 рік, щоб забезпечити суди поточними видатками на судочинство та погашення кредиторської заборгованості минулого року.
10.09.2014
Судді визначилися, як обиратимуть суддів КС
Рада суддів України підготувала проект Регламенту призначення та звільнення суддів Конституційного Суду України з посад за квотою з’їзду суддів України.
10.09.2014
Адмінсуддям надали рекомендації щодо «виборчих» справ
Рада суддів адмінсудів затвердила Рекомендації щодо заходів забезпечення розгляду адміністративними судами справ, пов‘язаних з позачерговими виборами до Верховної Ради України, які відбудуться 26 жовтня 2014 року. Ці рекомендації були схвалені на засіданні РСАС 9 вересня 2014 року.
10.09.2014
Проект Регламенту Ради суддів України прийнятий за основу
Порядок роботи Ради суддів України, підготовки, розгляду та прийняття Радою рішень, призначення Голови ДСАУ та його заступників, а також інші питання процедурної діяльності невдовзі будуть унормовані Регламентом РСУ.
10.09.2014
Детально про цивільне. У місцевих судах справи розглядають швидше та якісніше, ніж торік
Традиційною вже стала практика підбиття підсумків здійснення судочинства за півріччями. Та суха статистика навряд чи покаже нинішній стан речей у судовій системі. Поданий аналіз на прикладі цивільного судочинства, які категорії справ законники розглядали найчастіше в таке непросте І півріччя цього року.
10.09.2014
Кроки на озброєння, або як суб’єктам господарювання отримати реальну компенсацію збитків від АТО?
Аби стверджувати про причинно-наслідковий зв’язок між прямою шкодою та терористичними діями, суб’єктам господарської діяльності, яким заподіяно матеріальний збиток, доведеться попотіти над формуванням максимально повної доказової бази. Так, першими кроками на цьому шляху є повідомлення правоохоронних органів про кримінальне правопорушення з метою подальшого пред’явлення цивільного позову в межах кримінального провадження, проведення інвентаризації майна підприємства, а також звернення до відповідних атестованих судових експертів і установ.
10.09.2014
Украину и РФ призвали ратифицировать Римский статут Международного уголовного суда
Правозащитная организация Amnesty International призывает Киев ратифицировать уставные документы Международного уголовного суда (МУС) — Римский статут, чтобы военные преступления, совершаемые на территории Украины, могли подпадать под международную юрисдикцию. Об этом заявила старший директор по исследованиям организации Анна Нейстат.
10.09.2014
Судді з Криму будуть працювати в Києві
Рада суддів адміністративних судів на засіданні 9 вересня своїм рішенням зобов'язав голів Київського окружного адмінсуду Басая Олега та Окружного адмінсуду Києва Павла Вовка видати накази про тимчасове прикріплення до штатів суддів зазначених судів, які раніше працювали в Автономній Республіці Крим і Севастополі, до прийняття рішення про переведення в установленому законом порядку. Мова йде про трьох суддів, які написали відповідні заяви про переведення їх на роботу в зазначені суди - Сергія Дудине, Олену Кушнову (Окружний адмінсуд АРК) та Тетяну Балась (Окружний амінсуд Севастополя). Як повідомив голова Ради суддів адмінсудів Микола Кобилянський, питання про їх тимчасове прикріплення до судів досі не вирішене.
10.09.2014
Суддю Шляхова засуджено до п’яти років позбавлення волі за хабарництво
Славутицьким міським судом Київської області 18 серпня ухвалено вирок колишньому судді одного з районних судів Чернігівської області за обвинуваченням у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 368 Кримінального Кодексу України (одержання службовою особою, яка займає відповідальне становище, неправомірної вигоди для себе за вчинення в інтересах того, хто дає неправомірну вигоду, будь-яких дій з використанням наданого їй службового становища). Пред’явлене прокурором обвинувачення підтверджене в повному обсязі. Суддю визнано винним в отриманні спільно з адвокатом неправомірної вигоди в сумі 30 тисяч гривень за ухвалення виправдувального вироку у справі, що ним розглядалася. Призначене покарання у вигляді п’яти років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади в органах державної влади, місцевого самоврядування, державних та комунальних підприємствах, установах та організаціях, пов’язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій строком на три роки з конфіскацією усього належного йому майна. Стосовно адвоката, який був посередником в одержанні неправомірної вигоди, обвинувальний вирок винесено у 2013 році.
11.09.2014
ВСУ сформував висновки у господарських справах
Судова палата у господарських справах ВСУ сформувала правові висновки, викладені у постановах, прийнятих у першому півріччі 2014 р. за наслідками розгляду заяв про перегляд судових рішень з підстав неоднакового застосування судом касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах (п. 1 ч. 1 статті 111-16 ГПК).
11.09.2014
ВСУ пояснив деякі аспекти позовної давності
Обов’язок оплатити товар виникає з моменту його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього. Із цього ж дня розпочинається й перебіг позовної давності. Про це мова йде в постанові ВСУ від 19.08.2014 №3-78гс14.
11.09.2014
Закон крізь призму практики. Судовий захист права власності у сфері економічних правовідносин
Наявність складних питань у регулюванні захисту права власності у сфері економічних відносин призводить до неоднакового правозастосування. Особливої гостроти відсутність єдності правових позицій набуває при розгляді справ господарської юрисдикції, які є найбільш чутливими індикаторами стану економіки України в цілому. Крізь призму судових рішень найвірогідніше можна визначити основні тенденції розвитку економічних відносин власності та з’ясувати, які проблеми виникають.
11.09.2014
Судді звітуватимуть про розгляд «виборчих» справ
Місцеві і апеляційні суди направлять до Державної судової адміністрації звітність за результатами розгляду справ, пов’язаних з позачерговими виборами народних депутатів, які відбудуться 26 жовтня 2014 року.
11.09.2014
Люстрация, разрушающая Конституцию
Объективное рассмотрение Конституционным судом судьбы «закона о люстрации судей» покажет, сможет ли Украина укрепить основу своей государственности. Конституция Украины по определению – каркас, на котором держится общественное здание. Основной Закон определяет статус высших органов власти, порядок их формирования, регламентирует взаимоотношения властных структур и положение граждан по отношению к ним. Он создает фундамент пирамиды права, юрисдикции и порядка, но это еще и нормативно-политический, ценностный, мобилизующий документ, который делает людей народом, а территорию – государством и Родиной. Но чтобы теоретические выкладки стали реальностью, а Конституция не представлялась чем-то эфемерным, все вновь принимаемые законы должны соответствовать ей. Соответственно, попытки обойти Основной Закон разрушают основу государства. А после победы «революции достоинства» еще и дискредитируют ее основную идею, что хорошо видно на примере «закона о люстрации судей».
11.09.2014
Чому Вищій кваліфікаційній комісії суддів України Закон "неписаний"?
Люстрація суддівського корпусу була однією з вимог Революції гідності. Події цієї зими перевернули світосприйняття кожного з нас. Ми вкотре стали свідками свавілля безжалісних лиходіїв та злочинців в суддівських мантіях, коли судді конвеєром розглядали справи активістів Євромайдану та безпідставно засуджували невинних. Майдан був, а ніби і не був. Запальні гасла, проголошені на центральній площі столиці нашої держави, що вселяли надію в серця українців на краще і світле майбутнє, канули у небуття. Очікуваний Закон України «Про відновлення довіри до судової влади», виборений жертвами більше сотні людських життів, виявляється, є тільки на папері.
12.09.2014
ВСУ пояснив деякі аспекти застосування штрафних санкцій
До правопорушень, учинених у період з 1 січня до 30 червня 2011 року, слід застосовувати штрафні санкції в розмірі не більш ніж 1 грн. за кожне. Про це мова йде в постанові ВСУ від 1.07.2014 № 21-203а14
12.09.2014
Голова ВАСУ закликав до оптимізації роботи судів. В іншому випадку на спеціалізацію чекає колапс
В умовах надмірного навантаження на суддів адміністративних судів голова ВАСУ Олександр Нечитайло переконаний у необхідності оптимізації роботи. В іншому разі спеціалізацію може очікувати колапс.
12.09.2014
Гроші варті зобов’язань. 3 % річних нараховуються незалежно з вини боржника, адже вони є не санкцією, а способом захисту майнового права та інтересу
Оскільки кошти є родовими речами, неможливість виконання грошового зобов’язання не звільняє боржника від відповідальності. Тому практика судів, які приймають доводи відповідача про неможливість виконання грошового зобов’язання чи відсутність вини як підстави для звільнення від відповідальності, що передбачена ст.625 Цивільного кодексу, не є правильною. Загалом при розгляді справ цієї категорії судам необхідно дослідити, чи існує зобов’язання між сторонами, чи є воно
грошовим, чи доведена наявність прострочення у виконанні зобов’язання, чи є спеціальні норми, що регулюють ці правовідносини та виключають застосування ст.625 ЦК. До таких висновків, серед іншого, дійшли у Верховному Суді, здійснивши аналіз практики застосування ст.625 ЦК в цивільному судочинстві.
12.09.2014
Служащего Высшего спецсуда разоблачили в подстрекательстве к даче взятки судьям
Генеральной прокуратурой Украины совместно со Службой безопасности Украины разоблачен начальник управления хозяйственного обеспечения Высшего специализированного суда Украины по рассмотрению гражданских и уголовных дел в подстрекательстве к даче взятки судьям данного суда.
12.09.2014
Из-за изменений, внесенных в парламенте, закон о восстановлении доверия к судебной власти не стал действенным механизмом очистки, - П.Петренко
В Министерстве юстиции Украины состоялась встреча главы Минюста Павла Петренко с заместителем Государственного секретаря США по вопросам демократии, прав человека и труда Томасом Мелия. В ходе встречи обсудили вопросы, связанные с введением реформ на Украине.
Павел Петренко отметил, что для проведения удачных реформ нужно сосредоточить свои усилия на наиболее приоритетных направлениях. Сейчас таковыми являются налоговая реформа, реформа государственного аппарата, борьба с коррупцией, а также реформа судебной и правоохранительной систем.
12.09.2014
Приняв новый УПК, Украина не реформировала системы прокуратуры и органов внутренних дел, - Е.Смирнова
Приняв новый УПК, Украина до сих пор, к сожалению, не реформировала системы прокуратуры и органов внутренних дел. А это, в свою очередь, приводит к системному нарушению прав и свобод человека в уголовном судопроизводстве. Об этом заявила заместитель главы Секретариата Уполномоченного Верховного Совета Украины по правам человека Елена Смирнова во время проведения второй части тренинга для общественных мониторов в рамках реализации проекта мониторинга судебных процессов.
12.09.2014
"Якщо буде бунт, то першими вішатимуть суддів і ментів" – Золотарьов
Політолог Андрій Золотарьов: «Потрібен був міністр оборони країни, а призначили міністра оборони президента. Гелетей раніше керував трьома тисячами охоронців глави держави».

Цікаве