Блог

13

вересня

2014

Дайджест подій у сфері правосуддя 8-14 вересня (офіційні джерела)

Дата
Посилання
Заголовок, короткий опис
Примітка
08.09.2014
Радою суддів України затверджено граничну чисельність працівників ДСА України та внесено зміни до її Положення
5 вересня 2014 року Радою суддів України внесено зміни до Положення про ДСА України та затверджено граничну чисельність її працівників. Відповідно до запропонованих змін Радою затверджено граничну чисельність працівників Державної судової адміністрації України в кількості 634 одиниці, у тому числі іі територіальних управлінь – у кількості 490 одиниць. Радою суддів України приведено норми Положення про Державну судову адміністрацію України, затвердженого рішенням Ради суддів України від 22 жовтня 2010 року № 12 (зі змінами і доповненнями), до норм чинного законодавства.
08.09.2014
Громадська науково - консультативна рада при Вищій кваліфікаційній комісії суддів України провела засідання
5 вересня 2014 року у приміщенні Вищої кваліфікаційної комісії суддів України пройшло засідання громадської науково-консультативної ради. Участь у заході взяли представники Ради, голова та члени Комісії.
На порядку денному було два питання: дисциплінарна відповідальність суддів та організаційні питання діяльності Ради. Зокрема, учасники засідання обговорили моральні якості, якими має володіти суддя, питання об’єктивності, неупередженості та незалежності судді, порядок розгляду скарг і винесення рішень стосовно суддів, які розглядали справи учасників масових акцій протесту, та інші аспекти дисциплінарної відповідальності. Члени Ради особисто розробили проект Регламенту діяльності Ради та отримали його на погодження.
08.09.2014
Відповідно до листа УДППЗ «Укрпошта» від 11 квітня 2014 № 30-380 щодо тимчасового зупинення приймання до пересилання поштових відправлень, адресованих одержувачам, які проживають у населених пунктах Автономної Республіки Крим та місті Севастополі, ВССУ тимчасово зупинив пересилання поштових відправлень, адресованих таким одержувачам.
З урахуванням викладеного та з метою дотримання положень процесуального законодавства України розміщуємо список осіб, касаційні скарги яких подано на рішення судів, розташованих на території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, і які ухвалою ВССУ залишено без руху з наданням строку на усунення недоліків; касаційну скаргу яких визнано неподаною; список осіб, які беруть участь у справі, з повідомленням їх про виклик у судове засідання.
09.09.2014
Рада суддів України, Верховний суд України та ДСА України звернулися до Прем’єр-міністра України
Рада суддів України, Верховний Суд України та Державна судова адміністрація України звернулися до Прем’єр-міністра України у зв’язку з розглядом Кабінетом Міністрів України проектів Законів України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» та «Про удосконалення норм законів з метою забезпечення фінансово-економічної стабілізації в Україні». 
09.09.2014
Розділ "Публікації у ЗМІ" доповнено новими матеріалами
Розділ "Публікації у ЗМІ" на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України доповнено відеоматеріалами та актуальними інтерв'ю суддів ВГСУ щодо практики розгляду справ, пов'язаних із захистом прав інтелектуальної власності і практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин.
09.09.2014
Рада суддів адміністративних судів роз’яснила адміністративним судам, як найкраще організувати розгляд справ, пов’язаних із виборчим процесом
Рада суддів адміністративних судів України під час свого засідання 9 вересня 2014 року затвердила Рекомендації щодо заходів із забезпечення розгляду адміністративними судами справ, пов’язаних із виборчим процесом з позачергових виборів до Верховної Ради України 26 жовтня 2014 року.
Рішення Ради з цього приводу містить також вимогу до голів адміністративних судів терміново розробити та затвердити плани заходів щодо організації роботи судів у період виборчого процесу з позачергових виборів до Верховної Ради України, з урахуванням затверджених Радою суддів Рекомендацій.
Рекомендації містять поради адміністративним судам, яким чином краще організувати роботу суду у період виборчого процесу та яких першочергових заходів слід здійснити, аби розгляд виборчих справ відбувався на належному рівні та у строки, визначені законодавством.
09.09.2014
Голова РСАС та Голова ВАСУ спільно звернуться до Президента України та Голови ВРУ з приводу прискорення розгляду Верховною Радою кадрових питань щодо суддів
Таке рішення прийняла 9 вересня 2014 року Рада суддів адміністративних судів під час свого чергового засідання. Так, зокрема, у тексті рішення йдеться про те, щоб доручити Голові Ради суддів адміністративних судів України Миколі Кобилянському та Голові Вищого адміністративного суду України Олександру Нечитайлу, з метою забезпечення своєчасного розгляду адміністративними судами справ та належного соціального захисту суддів, звернутися до Президента України та Голови Верховної Ради України з приводу прискорення розгляду Верховною Радою України питання обрання суддів окружних адміністративних судів безстроково та питання щодо переведення суддів з судів Автономної Республіки Крим до інших судів України, а також стосовно соціального забезпечення суддів судів, розташованих у районі проведення антитерористичної операції.
09.09.2014
Порядок денний засідання Вищої кваліфікаційної комісії суддів України 23 вересня 2014 року
Порядок денний:
-          Розгляд питання про рекомендування кандидатів для обрання на посаду судді безстроково.
-          Розгляд питання про рекомендування суддів для переведення до іншого суду.
09.09.2014
Вища кваліфікаційна комісія суддів України відсторонила від посади двох суддів
На засіданні Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, що відбулося 9 вересня 2014року, було прийнято рішення відсторонити від займаної посади двох суддів на підставі клопотання Генерального прокурора України. Так, у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності відсторонені від посади терміном на 2 місяці:
-          суддя апеляційного суду Чернігівської області Козак Василь Іванович;
-          суддя Коломацького районного суду Харківської області Яковенко Андрій Олександрович.
09.09.2014
Комісія розглянула дисциплінарні питання
На засіданні Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, що відбулося  9 вересня 2014 року, за результатами розгляду матеріалів прийнято рішення припинити дисциплінарну справу стосовно судді Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області Грицай Марії Михайлівни. Водночас Комісією відкладено розгляд питання про притягнення до  дисциплінарної відповідальності стосовно:
судді Уманського міськрайонного суду Черкаської області Ребриної Катерини Григорівни;
судді Голосіївського районного суду міста Києва Фролова Максима Олександровича;
судді Києво-Святошинського районного суду Київської області Лисенка Владислава Вікторовича;
судді Печерського районного суду міста Києва Царевич Оксани Ігорівни;
судді Голосіївського районного суду міста Києва Калініченко Лариси Степанівни.
Також Вища кваліфікаційна комісія суддів України прийняла рішення відкрити дисциплінарну справу стосовно судді Бабушкінського районного суду міста Дніпропетровська Чулініна Дмитра Георгійовича.
09.09.2014
«Люстрація є «формою розкриття широкому загалу природи попереднього режиму, засобом спокути та символом незворотних змін»
Досвідом Польщі щодо завдань та процедур перевірки осіб, що займають публічні посади, поділився на зустрічі із членами Тимчасової спеціальної комісії з перевірки суддів судів загальної юрисдикції, що діє при Вищій раді юстиції, Радослав Петерман, заступник керівника відділу перевірок Комісії з розслідування злочинів проти польського народу Інституту національної пам'яті, Варшава, Польща.
09.09.2014
Про розгляд Вищою радою юстиції запитів на публічну інформацію у серпні 2014 року
За даними відділу з питань прийому громадян та розгляду запитів на інформацію управління по роботі зі зверненнями та запитами на інформацію секретаріату Вищої ради юстиції, у липні 2014 року до Вищої ради юстиції надійшло 9 запитів. 
10.09.2014
Відбулося засідання Ради суддів адміністративних судів
 9 вересня 2014 року відбулося засідання ради суддів адміністративних судів. Радою суддів було затверджено Рекомендації щодо заходів забезпечення розгляду адміністративними судами справ, пов‘язаних з позачерговими виборами до Верховної Ради України, які відбудуться 26 жовтня 2014 року. Також Державній судовій адміністрації України рішенням Ради доручено здійснити фінансове та матеріально-технічне забезпечення діяльності судів адміністративної юрисдикції на період проведення  позачергових виборів до ВРУ, а головам окружних та апеляційних адміністративних судів розробити та затвердити плани заходів у зв'язку з проведенням виборів. Також рада суддів адміністративних судів доручила її голові та голові ВАСУ звернутися до Президента України та голови Верховної Ради України стосовно прискорення вирішення питання щодо обрання суддів безстроково, про переведення суддів з тимчасово окупованої території та щодо забезпечення соціального захисту суддів та працівників апаратів судів, які знаходяться в зоні в проведення антитерористичної операції. Радою суддів адміністративних судів внесено зміни до Типового Регламенту зборів суддів окружних та апеляційних адміністративних судів у частині призначення/звільнення суддів з адміністративних посад, обрання делегатів на конференції суддів, іншими питаннями, пов‘язаними із змінами в законодавстві України.
10.09.2014
Рада суддів України та Державна судова адміністрація України звернулися до Кабінету міністрів України
Враховуючи важливість прийняття зазначеного документу для органів судової влади, Рада суддів України та ДСА України звернулися до Кабінету Міністрів України із проханням розглянути проект розпорядження Кабінету Міністрів України «Про перерозподіл деяких видатків державного бюджету, передбачених Державній судовій адміністрації на 2014 рік» та прийняти його на засіданні Уряду.
10.09.2014
Затверджено форму звітності про розгляд судами справ, пов’язаних із виборами народних депутатів  України у 2014 році
У зв’язку з Указом Президента України від 27 серпня 2014 року № 690/2014 «Про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України та призначення позачергових виборів», з метою забезпечення своєчасного одержання інформації про розгляд апеляційними і місцевими судами справ, пов'язаних з виборами народних депутатів України у 2014 році, наказом Державної судової адміністрації України від 09 вересня 2014 року № 117 затверджено форму звітності № 2-ВД "Звіт про розгляд місцевими та апеляційними судами справ, пов’язаних із виборами народних депутатів України у 2014 році".
10.09.2014
Представники ВССУ та європейські експерти обговорили міжнародний досвід проведення перевірки державних службовців
Під час робочої зустрічі заступник Голови ВССУ Станіслав Кравченко та суддя судової палати у кримінальних справах Володимир Колесниченко обговорили з міжнародними експертами, а також представниками Проекту USAID «Справедливе правосуддя» питання щодо перевірки державних службовців. Продовжити дискусію із зазначених питань учасники зустрічі матимуть можливість під час круглого столу на тему «Люстрація: міжнародний досвід та перспективи в Україні», організованого Проектом Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Справедливе правосуддя» у співпраці з Фундацією «Відкритий діалог». Захід відбудеться 11 вересня 2014 року в готелі «Президент».  
Неформальні практики
11.09.2014
Верховний Суд України сформував правові висновки у господарських справах, розглянутих у першому півріччі 2014 року
Судова палата у господарських справах Верховного Суду України сформувала правові висновки, викладені у постановах, прийнятих у першому півріччі 2014 року за наслідками розгляду заяв про перегляд судових рішень з підстав неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах (пункт 1 частини першої статті 11116 Господарського процесуального кодексу України. Зокрема, ці висновки стосуються спорів щодо забезпечення виконання зобов’язань; про укладення, зміну, розірвання договорів; щодо визнання правочинів недійсними; про застосування позовної давності; щодо виконання господарських зобов’язань; що виникають із договорів найму (оренди), лізингу; що виникають із договорів про надання послуг; що виникають із договорів страхування тощо.
11.09.2014
Спільне звернення Голови ВАСУ О.Нечитайла та Голови РСАС М.Кобилянського до Президента України та Голови Верховної Ради України
Відповідно до рішення Ради суддів адміністративних судів України від 9.09.2014р. №55, Голова Вищого адміністративного суду України Олександр Нечитайло та Голова Ради суддів адміністративних судів України Микола Кобилянський звернулися до Президента України та до Голови Верховної Ради України з приводу прискорення розгляду Верховною Радою України питання обрання суддів окружних адміністративних судів безстроково та питання щодо переведення суддів з судів Автономної Республіки Крим, які тимчасово прикріплені до інших судів, а також стосовно соціального забезпечення суддів судів, розташованих у районі проведення антитерористичної операції. 
11.09.2014
Порядок денний засідання Комісії 24 вересня 2014 року
Порядок денний:
-          Розгляд питання про рекомендування суддів для переведення до іншого суду.
-          Розгляд питання про рекомендування кандидатів для обрання на посаду судді безстроково.
11.09.2014
Вища кваліфікаційна комісія суддів України відповідно до статей 74, 76, частин 2 та 3 статті 80 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» повідомляє про підготовку матеріалів щодо обрання кандидатів на посаду судді безстроково та переведення суддів, обраних безстроково, до іншого суду.
12.09.2014
Радою суддів України визначено місце проведення другої частини ХІІ позачергового з’їзду суддів України
12 вересня 2014 року в приміщенні Державної судової адміністрації України відбулося засідання Ради суддів України.  Засідання проводилося в режимі відеоконференцзв’язку. Члени Ради обговорили проект Регламенту з’їзду суддів України та внесли відповідні правки після його розгляду. Також прийнято рішення остаточно обговорити проект вказаного Регламенту на наступному засіданні Ради.
12.09.2014
Відбулася ХХІІ Міжнародна науково-практична конференція "Актуальні питання інтелектуальної власності"
9-11 вересня 2014 року відбулася ХХІІ Міжнародна науково-практична конференція "Актуальні питання інтелектуальної власності", організована Державною службою інтелектуальної власності України, Всесвітньою організацією інтелектуальної власності (ВОІВ) та ДП "Український інститут промислової власності". Конференція проходила за основними тематичними напрямками, зокрема, вдосконалення механізмів використання об'єктів авторського права та суміжних прав; набуття та охорона прав на об'єкти промислової власності в умовах адаптації національної нормативно-правової бази до стандартів ЄС; практичний досвід використання об'єктів інтелектуальної власності в процесі господарської та інноваційної діяльності провідними компаніями України та світу; інтелектуальна власність та конкуренція; захист прав на об'єкти інтелектуальної власності: застосування кримінальної відповідальності за порушення прав інтелектуальної власності та захист прав на митному кордоні; шляхи вдосконалення судової системи у сфері інтелектуальної власності в рамках проведення роботи з гармонізації українського законодавства із законодавством Європейського Союзу; проведення судових експертиз у процесі розгляду справ, пов'язаних із захистом прав інтелектуальної власності.
12.09.2014
Змінено територіальну підсудність справ Новоайдарського та Словяносербського районних судів Луганської області
На виконання Закону України «Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв’язку з проведенням антитерористичної операції» та відповідно до наданого Державною судовою адміністрацією України подання Головою ВССУ Б. Гульком видано розпорядження, яким визначено територіальну підсудність для забезпечення розгляду справ та кримінальних проваджень, підсудних місцевим судам Луганської області, які знаходяться в районі проведення антитерористичної операції і в яких неможливо здійснювати правосуддя.
12.09.2014
Відбувся круглий стіл «Люстрація: міжнародний досвід та перспективи в Україні»
11 вересня у м. Києві  відбувся круглий стіл, «Люстрація: міжнародний досвід та перспективи в Україні», організований спільно Фундацією «Відкритий Діалог» та Проектом USAID «Справедливе правосуддя» що, за словами організаторів, покликаний об’єднати всі зацікавлені сторони у пошуку шляхів підвищення довіри до влади. У заході взяли участь народні депутати України, адвокати, представники громадянського суспільства, члени Тимчасової комісії з перевірки суддів, яка діє при Вищій раді юстиції, представники секретаріату Вищої ради юстиції, а також дипломатичного корпусу. Організатори заходу запросили  іноземних експертів: Радослава  Петермана, заступника керівника відділу перевірок Комісії з розслідування  злочинів проти польського народу  Інституту національної пам'яті (Варшава, Польща); Романа Давида, професора  політології, викладача факультету соціології та соціальної політики Університету Лінгнан (Гонконг), автора книги «Люстрація та правосуддя у перехідний період. Кадрові системи в Республіці Чехія, Угорщині та Польщі»; Павела Жачека, засновника і першого директора Інституту Дослідження Тоталітарних Режимів (Прага, Чехія) та  Павела Осіка, адвоката (Польща). Вони ознайомлять учасників з досвідом  проведення люстрації в Польщі та Чехії в  перехідні для цих країн періоди. Висновки більшості  з них лягли в основу міжнародної експертизи законопроекту «Про очищення влади», наданої учасникам круглого столу.
12.09.2014
Кількість адміністративних справ, які очікують розгляду, зменшилась. Як наслідок – зменшились строки розгляду справ
Про це повідомив Голова Вищого адміністративного суду України Олександр Нечитайло під час свого виступу на засіданні Пленуму Вищого адміністративного суду України 12 вересня 2014 року. Доповідаючи про стан здійснення правосуддя адміністративними судами у першому півріччі 2014 року, Голова ВАСУ відзначив також, що у багатьох адмінсудах завантаженість залишається надмірною. Наприклад, у Харківському окружному адмінсуді середньомісячна кількість ухвалених судових рішень, якими закінчено розгляд справ і матеріалів, – 78, Вінницькому, Київському та Львівському апеляційних адміністративних судах – відповідно  1 079, 156 та 131, Вищому адміністративному суді – 134 судових рішення.

Цікаве