Блог

13

грудня

2014

Дайджест подій у сфері правосуддя 8-14 грудня (ЗМІ)

Дата

Посилання

Заголовок, короткий опис

Примітка

08.12.2014

http://zib.com.ua/ua/112922-v_ukraini_ne_vikonuyut_70_rishen_sudiv.html

В Україні не виконують 70% рішень судів

Статистика свідчить, що в Україні не виконуються 95% рішень Європейського Суду та близько 70% рішень національних судів. Це означає, що право українців на справедливий суд постійно порушується. Особливо якщо боржником виступає держава. Причинами такої ситуації правозахисники називають: мораторій на продаж майна державних підприємств, відсутність належного контролю за виконанням судових рішень та відсутність ефективного судового захисту прав власників.

08.12.2014

http://pravo.ua/news.php?id=0045284

Решения судов, работающих в зоне АТО, не имеют юридической силы, - В.Симоненко

Решения судов, которые продолжают работу в зоне проведения антитеррористической операции, не имеют никакой юридической силы. Об этом сообщила председатель Совета судей Украины Валентина Симоненко. «Есть распоряжение Высшего специализированного суда, Высшего хозяйственного суда и Высшего административного суда, что все дела из зоны проведения АТО должны быть переданы в другие суды, которые определены в распоряжении», - подчеркнула она.

Неформальні практики

08.12.2014

http://helsinki.org.ua/index.php?id=1418036630

Правозахисники: невиконання рішень судів в Україні стало національною традицією

Статистика свідчить, що в Україні не виконуються 95% рішень Європейського Суду та близько 70% рішень національних судів. Це означає, що право українців на справедливий суд постійно порушується. Особливо якщо боржником виступає держава. Причинами такої ситуації правозахисники називають: мораторій на продаж майна державних підприємств, відсутність належного контролю за виконанням судових рішень та відсутність ефективного судового захисту прав власників.

08.12.2014

http://ua.racurs.ua/693-sudova-reforma-variant-drugyy-tochkovi-udary-po-systemi

Судова реформа, варіант другий: точкові удари по системі

Судова реформа по-президентськи не коштуватиме українському бюджету мільярдів, як її урядова «суперниця», вона більш м’яка, але загалом влучна — б’є по системі точно, змінюючи її, хоч і не так кардинально, як нам би цього хотілося. Президентський законопроект «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів (нова редакція) та ЗУ «Про доступ до судових рішень», написаний як альтернатива кабмінівській законодавчій ініціативі щодо судової реформи, містить низку м'яких новацій. Вони покликані вдосконалити систему, не перевертаючи її догори дригом.

08.12.2014

http://www.pravda.com.ua/news/2014/12/8/7046792/

Раду просять дозволити заарештувати Кірєєва і ще двох суддів

Комітет з питань правосуддя просить Верховну Раду розглянути у четвер питання щодо притягнення до кримінальної відповідальності трьох суддів. Про це повідомив на погоджувальній раді голова комітету Руслан Князевич.

08.12.2014

http://jurliga.ligazakon.ua/news/2014/12/8/121205.htm

Судебная реформа: чаяния ВСУ

5 декабря 2014 года в Верховном Суде Украины прошел круглый стол «Смена правового статуса ВСУ как составляющая судебной реформы». В мероприятии приняли участие Лилит Данегян, Координатор проекта «Усиление независимости, эффективности и профессионализма судебной власти в Украине» (Секретариат Совета Европы),Наталья Агафонова, народный депутат Украины, Ирмгард Грисс, Председатель Верховного Суда Австрии в отставке, Себастиаан Помпе, советник-консультант юридического департамента Международного валютного фонда, Лорена Бахмайер Винтер, эксперт Совета Европы, профессор юридического факультета Мадридского университета Комплутенсе,Симон Гинзбург, эксперт Совета Европы. Обсудив европейскую и украинскую практику относительно роли высшей судебной инстанции, эксперты пришли к выводу о необходимости расширения полномочий Верховного Суда Украины. Сам же ВСУ, в лице Председателя Ярослава Романюка, продолжает настаивать на конституционном переходе к 3-звеньевой судебной системе.

08.12.2014

http://judges.org.ua/dig5718.htm

http://firtka.if.ua/?action=show&id=64914

В Івано-Франківському міському суді відкриють перший в Україні зал із розгляду кримінальних справ за участі неповнолітніх

10-11 грудня в Івано-Франківському міському суді відбуватиметься Всеукраїнський семінар присвячений проблемі реформування кримінальної юстиції неповнолітніх.  Участь в даному заході візьмуть судді із цілої України. "Івано-Франківський міський суд є одним з пілотних судів в Україні у даному напрямку, тому івано-франківські судді ділитимуться досвідом набутим в Канаді та закріпленим в Україні зі своїми колегами із різних регіонів нашої Держави. Окрім суддів із різних областей України, в семінарі також братимуть участь судді Верховного суду України та Вищого спеціалізованого суду", - розповіли в міському суді.

08.12.2014

http://judges.org.ua/dig5715.htm

http://www.depo.ua/ukr/criminal/poltavskie-sudi-proshchayut-terroristov-dnr-smi-08122014110800

Полтавські судді «прощають» терористів «ДНР» - ЗМІ

Полтавські суди замість тюремного ув'язнення дають звинуваченим у співпраці з так званою ДНР умовні терміни і відпускають. Повідомляється, що раніше СІЗО в Полтаві був переповнений людьми, яким інкримінували створення терористичної групи чи терористичної організації (ст. 258-3). За такі злочини передбачено покарання у вигляді позбавлення волі строком від 8 до 15 років.

08.12.2014

http://judges.org.ua/dig5712.htm

http://zik.ua/ua/news/2014/12/08/u_vsu_lyustratsiyna_kontrrevolyutsiya_suddi_z_usih_syl_vgryzlysya_u_krisla_547139

У ВСУ – люстраційна контрреволюція: судді з усіх сил вгризлися у крісла

В українських суддів – дорогі годинники та мільйонні статки. Доки Феміда не бачить, її жерці купаються у розкоші та намагаються втекти від люстрації. Про це йдеться у сюжеті «Фактів тижня» на каналі ICTV від 7 грудня.

08.12.2014

http://judges.org.ua/dig5713.htm

http://pik.cn.ua/13137/vasilya-shlyahova-suddyu-habarnika-vidvezli-do-menskoyi-koloniyi-dlya-kolishnih-militsioneriv-ta-prokuroriv/

Василя Шляхова, суддю-хабарника, відвезли до Менської колонії для колишніх міліціонерів та прокурорів

Другого грудня колишнього заступника голови Ріпкинського райсуду Василя Шляхова відправили відбувати покарання до Менської виправної колонії (біля Макошиного Менського району, в народі «ментівська» зона). Єдина колонія на всю Україну, в якій сидять колишні міліціонери, судді, прокурори.

09.12.2014

http://zib.com.ua/ua/113166-uryad_iniciyue_stvorennya_trilankovoi_sistemi_sudiv.html

Уряд ініціює створення триланкової системи судів

«Наше завдання спільно з Парламентом і Президентом України – ухвалення нового закону України про статус суддів і судоустрій. Повна переатестація всіх суддів України. Для цього Вища рада юстиції повинна бути сформована і діяти ефективно». Таку думку озвучив Прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк, представляючи Програму діяльності Уряду.

09.12.2014

http://zib.com.ua/ua/113163-dsa_pereviryatime_vidomosti_zgidno_zakonu_pro_lyustraciyu.html

Шукаймо за порядком

Голова Державної судової адміністрації затвердив Порядок проведення Державною судовою адміністрацією України перевірки достовірності відомостей щодо осіб відповідно до закону «Про очищення влади». Документ регламентує взаємодію органів ДСАУ з державними органами в реалізації вимог люстраційного закону.

09.12.2014

http://zib.com.ua/ua/113158-sudova_reforma_zavzhdi_zakinchuetsya_v_sudi_-_portnov.html

Судова реформа завжди закінчується в суді, - Портнов

Вже десятий місяць український уряд анонсує судову реформу. Прем'єр-міністр також висловив незадоволення судовою системою, за яку вже майже рік відповідає саме нова політична влада. На це на своїй сторінці в Фейсбук звернув увагу керівник Інституту правових реформ Андрій Портнов.

09.12.2014

http://zib.com.ua/ua/112308-hto_vinen_u_zatyaguvanni_rozglyadu_kriminalnih_provadzhen.html

Під вартою часу, або хто винен у затягуванні розгляду окремих категорій кримінальних проваджень?

Керівництво ВСС, запрошуючи голів апеляційних судів на останню осінню нараду, мало на меті з’ясувати складні питання, що виникають у законників під час розгляду справ і стосуються осіб, котрих тримають під вартою. Втім, з-під шару формальності цього питання проявилося занепокоєння «загальників» щодо чинників тих процесів, які сприяють судовій тяганини. Як з’ясувалося, володарі мантій дуже невдоволені роботою правоохоронних органів.

09.12.2014

http://judges.org.ua/dig5723.htm

http://kontrakty.ua/article/83381

Пять основных вызовов реформы судебной системы Украины

Актуальность кардинальной реформы судебной системы в Украине обсуждают от рядовых граждан до первых должностных лиц государства. Какие вызовы реформы судебной системы Украины предстоит преодолеть реформаторам политической элиты? Судебная система одна из важных сторон краеугольного камня, на котором базируется гражданское общество. В соответствии с Конституцией Украины права и свободы человека и их гарантии определяют содержание и направленность деятельности государства. Государство отвечает перед человеком за свою деятельность. Утверждение и обеспечение прав и свобод человека является главной обязанностью государства. В Украине признается и действует принцип верховенства права. Права и свободы человека и гражданина защищаются судом (ст.ст. 3, 8, 55 Конституции Украины).

09.12.2014

http://judges.org.ua/dig5725.htm

http://gazeta.ua/articles/opinions-journal/_treba-prityagnuti-do-kriminalnoyi-vidpovidalnosti-hocha-b-desyatoh-suddiv-na-comu-korupciya-zakinchitsya/597653

"Треба притягнути до кримінальної відповідальності хоча б десятьох суддів – на цьому корупція закінчиться"

Навести лад у судовій системі можна за три місяці, - вважає юрист і колишній народний депутат Анжеліка Лабунська.  Верховний суд звернувся до Конституційного з проханнями розглянути конституційність окремих положень закону "Про очищення влади". Що так непокоїть суддів?

09.12.2014

http://judges.org.ua/dig5728.htm

http://press-centr.com/ua/news/-U-Mizhnarodniy-kriminalniy-sud-peredali-spravi-po-115-zahiblikh-vromaydanivtsyakh-chetvero---iz-Zakhidno-Ukrani

У Міжнародний кримінальний суд передали справи по 115 загиблих євромайданівцях: четверо - із Західної України

 Зокрема із Хмельницької та Львівської областей. Списки загиблих осіб дев’ять місяців збирали та опрацьовували волонтери Євромайдан SOS та Євромайдан Львів. Матеріали по кожному із випадків задокументували і передали до Міжнародного кримінального суду у Гаазі.

09.12.2014

http://judges.org.ua/dig5733.htm

http://ultramir.net/politics/world/1748-ukraina-snova-podaet-v-sud-na-rossiyu.html

Украина снова подаёт в суд на Россию

Это уже не первый раз, когда Украина обращается к мировой общественности. Премьер-министр Украины Арсений Яценюк заявил на сегодняшнем заседании Кабинета Министров о том, что начата процедура подачи иска в суд ООН о нарушение Россией антитеррористической конвенции. Ранее Украина уже обращалась с исками о нарушении прав человека Россией в Европейский суд. Правительством было подано три заявления. 25 ноября Европейский суд уже соответствующе отреагировал на иски Украины, обратившись за разъяснениями к российской стороне.

10.12.2014

http://zib.com.ua/ua/113175-kabmin_planue_v_2016_znyati_suddivsku_nedotorkanist.html

Кабмін планує у 2016 зняти суддівську недоторканість

На першу половину 2015 р. Кабінет Міністрів України запланував прийняття нового Закону «Про судоустрій та статус суддів». Це передбачено Програмою діяльності Кабміну, яку було затверджено постановою Уряду від 9.12.2014 №695.

10.12.2014

http://pravo.ua/news.php?id=0045335

Переаттестация судей не должна быть разовой, - Б.Львов

«Наиболее существенным фактором судебной реформы, который может обеспечить ее успешность — это переаттестация судей, и она не должна быть разовой. Только разовой аттестацией сознание не изменится» — на этом акцентировал внимание председатель Высшего хозяйственного суда Украины Богдан Львов выступая на круглом столе «Итоги года в судебной практики: от знаковых прецедентов к грядущим реформам» который проводился 10 декабря с.г. сайтом «ЮРЛИГА». По мнению председателя ВХСУ, что-то изменить можно лишь спустя 15-20 лет, и тогда добропорядочное поведение судьи будет нормой.

10.12.2014

http://judges.org.ua/dig5757.htm

http://btbtv.com.ua/uk/news/5171-v-ukraine-neobkhodimo-vnedryat-institut-chastnykh-sudebnykh-ispolniteley-ekspert

В Украине необходимо внедрять институт частных судебных исполнителей — эксперт

В Украине необходимо создавать институт частных судебных исполнителей. Должны появиться профессионалы, которые будут исполнять судебные решения за вознаграждение от взыскателей — считает Андрей Авторгов, адвокат, кандидат юридических наук. Это вызвано тем, что Государственная исполнительная служба Украины зашла в тупик в своем развитии — сказал он. «Крайняя неэффективность работы Государственной исполнительной службы Украины связана с целым рядом причин, как объективных, так и субъективных. С одной стороны, работа исполнителей очень осложняется тем, что сегодня действует мораторий на взыскание задолженности с предприятий топливно-энергетического комплекса, госпредприятий. С другой стороны, зарплата государственного исполнителя составляет порядка двух тысяч гривен в месяц, а суммы, подлежащие взысканию, — это миллионы и миллиарды. Поэтому совершенно ясно, что профессионал не будет работать за две тысячи гривен, чтобы исполнять миллионные решения. Кроме того, исполнительная служба слишком бюрократизирована и коррумпирована, как по отношению к сторонам исполнительного производства, так и по отношению к своим сотрудникам, которые желают карьерного роста. Все эти факторы тормозят дело и делают невозможным реальное исполнение судебных решений», — рассказал Авторгов.

10.12.2014

https://www.youtube.com/watch?v=sCMKMvzMmTY

Люстратор 7.62 Цинізм та абсурд у Верховному Суді

10.12.2014

http://judges.org.ua/dig5740.htm

http://24tv.ua/home/showSingleNews.do?radi_proponuyut_viznati_yurisdiktsiyu_mizhnarodnogo_kriminalnogo_sudu&objectId=519045

Раді пропонують визнати юрисдикцію Міжнародного кримінального суду

Ряд народних депутатів фракції "Радикальна партія Олега Ляшка" зареєстрували постанову про визнання юрисдикції Міжнародного кримінального суду в зв'язку з подіями в Криму та на Донбасі. На сайті Верховній Раді повідомляється, що проект постанови "Про визнання юрисдикції Міжнародного кримінального суду щодо ситуації, яка склалася внаслідок триваючої з 27 лютого 2014 року збройної агресії Російської Федерації проти України і здійснення на території України міжнародних злочинів" зареєстровано сьогодні під № 1312.

10.12.2014

http://www.radiosvoboda.org/content/article/26733431.html

Суд допоміг Ставицькому, Присяжнюку й Іванющенку зберегти виведені державні активи

Київський апеляційний господарський суд України зняв арешт з майна компанії «Голден Деррік», контроль над яким намагається повернути державна компанія НАК «Надра України». Про це йдеться в розслідуванні Олександра Чорновалова для програми «Схеми» – спільного телевізійного проекту Радіо Свобода і Першого національного.

10.12.2014

http://judges.org.ua/dig5744.htm http://www.day.kiev.ua/uk/article/podrobyci/sudy-zakony-i-protesty

Суди, закони і протести. Як черкаські служителі Феміди на семінарі дискутували з правозахисниками

1—2 грудня в Черкасах відбулися заходи Всеукраїнської ініціативи «За мирний протест!» — круглий стіл та семінар на тему «Свобода мирних зібрань. Українське законодавство і практика». Організатори запросили і громадські організації, і представників місцевої влади та силових органів. Але захід найбільше зацікавив представників місцевого суддівського корпусу. Чому? Можливо, вони дійсно прогресивні. Можливо, вони дійсно прагнуть розібратись у європейських підходах до забезпечення свободи мирних зібрань і засвоїти щось нове для себе. Можливо, цим вони намагалися продемонструвати власну відкритість. Можливо, вони банально злякались люстрації. А може, їм просто «порекомендувало» прийти сюди їхнє керівництво... Проте, в будь-якому разі, це позитивний сигнал.

10.12.2014

http://judges.org.ua/dig5745.htm

У суді має вигравати не одна зі сторін, а закон і справедливість, — Леонід Ємець (відео)

Судова реформа має розірвати порочний круг між судами, прокурорами та слідчими, — заявив депутат Верховної Ради від фракції «Народний фронт», перший заступник голови Комітету ВР з питань правової політики та правосуддя Леонід Ємець.

10.12.2014

http://judges.org.ua/dig5752.htm

http://www.radiosvoboda.org/content/article/26735464.html

Регіонали проти люстрації: Льовочкіни і Ківалов залучили Венеційську комісію

12 грудня Венеційська комісія має винести вердикт українському законові «Про очищення влади» – а саме поставити на голосування висновки своїх експертів, які останні два місяці вивчали відповідність люстраційного закону України нормам європейського права. Вся ця історія з поданням закону на зовнішню експертизу у часи, коли йде потужний внутрішньоукраїнський демарш проти очищення влади, – сама по собі виглядає детективною. Схоже на те, що представники вчорашньої влади залучають усі підкилимні механізми, в тому числі навіть використовуючи європейські інституції, щоб самим уникнути люстрації. Хоча висновки Венеційської комісії мають рекомендаційний характер та не обов’язкові до виконання, це потужний інструмент дискредитації будь-якого законодавчого процесу чи реформи всередині країни. Аналіз фактів та обставин свідчить про те, що соратники Януковича, ймовірно, свідомо зробили все, аби висновки комісії були розгромними, при тому, що консультувати європейських експертів по українських люстраційних процесах мав змогу хіба що… Сергій Ківалов. Жодні інші українські владні чи експертні кола не були залучені до підготовки висновків Венеційської комісії і не мали змогу внести свої роз’яснення до закону – через утаємниченість «операції антилюстрація», яку намагались зберегти автори схеми. Хто ж розкрутив цей маховик антилюстраційної кампанії через європейські інституції?

10.12.2014

http://judges.org.ua/dig5756.htm

http://www.informator.su/mif-pro-lyustratsiyu-v-sudoviy-sistemi/

Міф про люстрацію в судовій системі

Люстрація в судовій системі – міф, про який вже й говорити не модно. Останнім часом про люстрацію згадують тільки політики-невдахи заради дешевого піару або активісти, які вже й не знають, до чого апелювати. Головною мішенню для люстрації, якої не буде, мав би за правом стати Печерський суд столиці, через який пройшло більше політичних справ, ніж через будь-який інший: там побували чи не всі затримувані активісти, які намагалися щось відстоювати за часів правління Януковича, VIP-арештанти, такі як Тимошенко і Луценко, десятки репресованих журналістів, адвокатів та правозахисників. Улюбленою мірою запобіжного заходу Печерський суд вважає арешт з подальшою відправкою до СІЗО, його улюблені вироки – ті, що пов’язані з довгими термінами ув’язнення.

11.12.2014

http://pravo.ua/news.php?id=0045355

Необходимо провести полную переаттестацию 9000 украинских судей, - А.Яценюк

Коррупция не будет побеждена до того момента, пока основа коррупции лежит в судейской, прокурорской и правоохранительной системе. Об этом заявил премьер-министр Украины Арсений Яценюк. «Обращаемся в парламент принять новый закон о судоустройстве и статусе судей и провести полную переаттестацию всех 9000 украинских судей», - подчеркнул Премьер-министр.

11.12.2014

http://pravo.ua/news.php?id=0045358

Более года решения четырех судей Апелляционного суда Днепропетровской области не направляются в Единый государственный реестр судебных решений

По словам председателя Апелляционного суда Днепропетровской области, судьи указанного суда Александр Баранник, Надежда Колодяжная, Зоя Пономарь и Светлана Михайловская на протяжении нескольких лет отказываются от оформления электронных цифровых подписей и поэтому с 2013 года их решения не направляются в Единый реестр судебных решений. Об этом сообщила председатель Совета судей Украины Валентина Симоненко. При этом, по словам председателя Совета судей, свой отказ судьи мотивируют защитой персональных данных, отсутствием убежденности в правомерности использования копий удостоверения судьи и собственноручной подписи судьи, которая ставится судьей в заявлении о регистрации усиленного сертификата.

11.12.2014

http://ua.racurs.ua/696-ksu-pomylky

Помилки Конституційного суду та їхні наслідки

Україна — єдина на європейському просторі держава, де касаційний суд не допускає до найвищого судового органу — ВСУ для перегляду справу, коли встановлені судом порушення стосуються лише процесуального аспекту, а не матеріального.

11.12.2014

http://jurliga.ligazakon.ua/print_news/type_news/121359.htm

В ожидании чуда: итоги судебной практики-2014

10 декабря 2014 года ЮРЛИГА провела круглый стол, посвященный итогам года в судебной практике. В мероприятии приняли участие адвокаты, специализирующиеся в различных отраслях права, юрисконсульты и судьи. Участники обсудили проблемы, с которыми столкнулись в течение года, высказали предложения касательно обеспечения единства судебной практики, урегулирования судами лакун законодательства и поделились ожиданиями относительно судебной реформы.

11.12.2014

http://politica-ua.com/sude-rejderu-sivakovoj-lyustraciya-ne-strashna/?74032

Судье-рейдеру Сиваковой люстрация не страшна?

Вопиющее беззаконие, царившее в украинской судебной системе, стало одной из основных причин Евромайдана. Коррупционная вертикаль хозяйственных судов, выстроенная ставленниками донецкого клана, была превращена в сверхдоходный бизнес. Предпринимателям «продавались» уже не отдельные судебные решения или обеспечительные иски, а просуживание дел «под ключ» по всем инстанциям. Приближенные к власти рейдеры с помощью судов могли «отжать» практически любое предприятие. Не в силах развиваться в удушающей атмосфере кулуарного «решалова», малый и средний бизнес стал настоящим двигателем народного протеста. Новая власть задекларировала курс на оздоровление и реформирование системы хозяйственных судов. 8 апреля Верховная Рада приняла так называемый Закон о люстрации судей, который носит название «О восстановлении доверия к судебной власти в Украине». 15 апреля изменилось руководство Высшего хозяйственного суда Украины – новым главой ВХСУ был избран Богдан Львов. Однако, позитивные перемены еще не так очевидны, как того ожидает общество.

11.12.2014

http://judges.org.ua/dig5771.htm

http://news.finance.ua/ua/news/~/340463

Господарський суд хочуть ліквідувати заради “хлібних” справ на мільярди, які там розглядаються, - юрист

Ідея ліквідувати в межах судової реформи господарські суди виникла не просто так, вважає Василь Кисіль, старший партнер юридичної фірми “Василь Кісіль і Партнери” та член комісії з реформування судової системи при Президентові України Петрі Порошенко.

“Господарське судочинство – це мільйонні та мільярдні позови. Це не те, що розглядають звичайні районні суди. Ця гілка судової влади має найбільше корупційних ризиків. І там є корупція. Мова йде про те, щоб ці найбільш вигідні “хлібні” справи забрати і перенести у Верховний суд”, – зазначив він.

11.12.2014

http://judges.org.ua/dig5769.htm

http://newsradio.com.ua/2014_12_11/Stov-dsotkova-zam-na-sudd-v-sogodn-nemozhliva-advokat-5481/

Стовідсоткова заміна суддів сьогодні неможлива — адвокат

Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков заявив про можливе повне оновлення судового корпусу. Але якщо сьогодні замінити всіх суддів в Україні, то судова система просто зупиниться. Крім того, виникають питання щодо професіоналізму та досвіду нових кадрів, вважає партнер адвокатської фірми GORO legal Олександр Горошинський. Сьогодні уряд планує заявити про повне оновлення судового корпусу. Принаймні, анонсував це голова МВС Арсен Аваков. Про це у своєму Twitter повідомив позафракційний депутат Борислав Береза. Детальніше про судову реформу в Україні розповів адвокат, партнер адвокатської фірми GORO legal Олександр Горошинський.

11.12.2014

http://judges.org.ua/dig5765.htm

Судова влада стає відкритішою

Змінити ставлення до суду та суддів, у тому числі через систему профорієнтації молоді, намагаються в Херсонському окружному адміністративному суді. По кілька разів на рік ця закрита установа гостинно відчиняє двері для старшокласників. 28 листопада її відвідали учні Херсонського ліцею обласної ради.  Захід передбачав підвищення рівня правової культури та освіти школярів, формування довіри та поваги до системи судочинства, а також налаштовував випускників на вибір професії. Окрім пізнавальних екскурсій кабінетами суддів та їхніх помічників, секретарів судових засідань, відділом аналітично-статистичної роботи, канцелярією та архівом, залами судових засідань, учні мали нагоду під час відтвореного (модельованого) спеціально для них судового засідання ознайомитися з практикою реалізації особою своїх прав у суді. Побувати на справжньому засіданні суду стало, напевно, найцікавішим для учнів у за­пропонованій програмі. Бо ж усе відбувалося по-справжньому, аж у декого дух перехоплювало: від слів секретаря «Встати, суд іде!», судді в мантії і прискіпливого з’ясування деталей по справі, дебатів між позивачем та відповідачем, видалення з залу порушників дисципліни — до оголошення вироку «Іменем України…».

11.12.2014

http://news.liga.net/news/politics/4386380-sudi_spasayutsya_ot_lyustratsii_s_pomoshchyu_titushek_pravozashchitniki.htm

Судьи "спасаются" от люстрации с помощью титушек – правозащитники

Участники общественного мониторинга работы судей рассказали о нападении со стороны группы людей в масках-балаклавах возле здания ирпенского суда. Правозащитники, осуществлявшие мониторинг работы судей в г. Ирпене Киевской области, 3 декабря подверглись нападению группы из 12 неизвестных людей в военной форме. Об этом на пресс-конференции сообщил Богдан Хмельницкий - глава правозащитной организации "Объединение Богдана Хмельницкого". По его словам, таким образом председатель Ирпенского суда Людмила Саранюк "защищается" от люстрации - прибывшие люди в балаклавах вели себя агрессивно, угрожали и требовали от правозащитников прекратить работу.

11.12.2014

http://judges.org.ua/dig5773.htm

http://112.ua/obshchestvo/espch-obyazal-ukrainu-vyplatit-6-tys-evro-vdove-iz-lvovskoy-obl-za-neeffektivnoe-rassledovanie-smerti-ee-muzha-159323.html

ЕСПЧ обязал Украину выплатить 6 тыс. евро вдове из Львовской обл. за затягивание расследования смерти ее мужа

Рассмотрение дела длилось 6 лет и 5 месяцев, что, по мнению ЕСПЧ, является неоправданным затягиванием процесса. Украина обязана выплатить 6 тыс. евро жительнице Новояворовска Львовской обл. Марии Падуре в связи с неэффективным расследованием смерти ее супруга. Такое решение Европейского суда по правам человека опубликовано на сайте инстанции.

11.12.2014

http://pravo.ua/news.php?id=45354

Судебная система сама себя никогда не реформирует, — В.Кисиль

В информационном агентстве «УКРИНФОРМ» состоялся круглый стол на тему «Судебная реформа на Украине: профессиональная или революционная?», при участии адвокатов, судей, ученых, экспертов в сфере правосудия, представителей исполнительной власти. «Судебная система сама себя никогда не реформирует, но создаст иллюзию реформы», — такое мнение высказал старший партнер ЮФ «Василь Кисиль и Партнеры», член Совета по вопросам судебной реформы Василий Кисиль. Также он выступил за сохранение специализации судов (отметим, что правительство уже не раз заявляло о намерении ликвидировать специализированные суды, в частности, хозяйственные, перейдя к специализации судей), поскольку такая модель судебной системы существует во многих западных странах, и на Украине она себя оправдывает. Более того, по убеждению г-на Кисиля, вскоре специализация украинских судов может расшириться, например, путем создания патентных судов. Докладчик также отметил, что Верховный Суд Украины (ВСУ) должен быть «восстановлен в своих правах», главным образом за счет отказа от «права вето высших специализированных судов на передачу дел». Речь идет о существующей процедуре допуска дел в ВСУ.

11.12.2014

http://ua.racurs.ua/696-ksu-pomylky

Помилки Конституійного суду та їхні наслідки

Україна — єдина на європейському просторі держава, де касаційний суд не допускає до найвищого судового органу — ВСУ для перегляду справу, коли встановлені судом порушення стосуються лише процесуального аспекту, а не матеріального.

11.12.2014

http://judges.org.ua/dig5779.htm

http://zakyiv.com/kms_news+stat+cat_id-3+page-1+nums-102620.html

Бригинець: Суди - останній протест Януковича, що продовжує діяти проти киян

 «Ми часто критикували суди в часи Януковича, але зараз почався повний судовий бєспрєдєл».Так член Головної ради Українського товариства охорони пам’яток історії та культури Олександр Бригинець відреагував на новину про те, що Окружний адміністративний суд Києва визнав законною всю дозвільну документацію на об’єкти комплексу конгресно-виставкового центру «Парковий» з вертолітним майданчиком на київських схилах Дніпра на Парковій дорозі.

12.12.2014

http://zib.com.ua/ua/113293-suddi_hochut_otrimuvati_zarplatu_za_robotu_v_lyustraciyniy_k.html

Судді хочуть отримувати зарплату за роботу в ТСК

Судді у відставці не хочуть працювати у складі Тимчасової спеціальної комісії з перевірки суддів судів загальної юрисдикції. Одна з причин - відсутність заробітньої плати. На це звернув увагу голова ТСК Володимир Мойсик на сьогоднішньому засіданні Люстраційної комісії суддів, яке так і не відбулось через відсутність кворуму.

12.12.2014

http://zib.com.ua/ua/113291-portnov_predstaviv_sviy_proekt_sudovoi_reformi.html

Портнов представив свій проект судової реформи

Керівник Інституту правових реформ, екс-перший заступник глави АП Андрій Портнов опублікував на своєму сайті проект закону «Про внесення змін до Конституції України для забезпечення реформування судочинства згідно європейських стандартів».

12.12.2014

http://zib.com.ua/ua/113283-vsu_vistupae_za_specializaciyu_suddiv_a_ne_sudiv.html

ВСУ виступає за спеціалізацію суддів, а не судів

Судову реформу, проведену у 2010 році, можна впевнено назвати дереформуванням судової системи, адже після її здійснення громадянин України до Верховного Суду України може потрапити тільки після того, як його справу розгляне Європейський Суд. На цьому наголосив виконуючий обов'язки Голови Верховного Суду України Валентин Барбара під час зустрічі з провідним спеціалістом з питань державного управління, Керівником програм з питань судової реформи Світового Банку Амітабха Мукхерджі, що відбулась у Верховному Суді України 11 грудня 2014 року.

12.12.2014

http://zib.com.ua/ua/113277-suddi_stanut_starshimi_ta_dosvidchenishimi_-_minyust.html

Судді стануть старшими та досвідченішими –  Мінюст

В Мін’юсті виступають за підвищення вимог до кандидатів на посаду судді, зокрема за збільшення вікового цензу з 25-ти до 30-ти років, а також необхідного мінімального стажу у галузі права з 3-ох до 5-ти років. Про це йшла мова в ході круглого столу в Міністерстві.

12.12.2014

http://judges.org.ua/dig5799.htm

http://videonews.com.ua/news/view/37455

Закон о люстрации судей является недостаточно жестким – Куприй

Народный депутат Виталий Куприй считает, что принятый парламентом прошлого созыва Закон «О восстановлении доверия к судебной власти в Украине», известный как «закон о люстрации судей», является недостаточно жестким. Об этом политик заявил в эфире телепрограммы «Чистая политика» на телеканале 112. «Закон о люстрации судей является недостаточно жестким, он вводит препятствия для того, чтобы привлечь судей к ответственности», - подчеркнул нардеп.

12.12.2014

http://www.pravda.com.ua/articles/2014/12/12/7051829/

Привілейована каста. Як судді та прокурори захистили себе від урізання бюджетів

На своем первом брифинге новый министр финансов Наталья Яресько пообещала, что уже до конца декабря Кабмин подаст в Раду проект Бюджета-2015. При его подготовке, Минфину нужно учесть изменения в налоговый, бюджетный кодексы, которые были проработаны предыдущим министром, а также проанализировать, на чем еще можно сэкономить стране. Яресько ждет неприятный сюрприз. С недавних пор среди государственных служащих появились те, чьи бюджетные аппетиты резать нельзя. В октябре такую привилегию добыли себе суды и прокуратура. В Минфине говорят, что это – беспрецедентный случай в истории страны. Как прокуроры получили неприкасаемость своих финансовых аппетитов, и как это отразится на бюджете страны?

12.12.2014

http://judges.org.ua/dig5796.htm

http://www.eurointegration.com.ua/interview/2014/12/12/7028700/

Президент "Венеціанки": "Люстрація колишньої влади, як така, є прийнятною"

Венеціанська комісія – орган в структурі Ради Європи, який опікується юридичною оцінкою ключових законів країн-членів РЄ. Як правило, "Венеціанка" працює досить закрито, і про її рішення журналісти дізнаються лише постфактум. Але нинішнє засідання у Венеції, що мало місце 12 грудня, стало яскравим винятком з правила. Напередодні міністр юстиції та декілька депутатів оголосили у соцмережах, що терміново відбули до Венеції для "порятунку закону про люстрацію". І, вже на місці, українській делегації вдалося порушити ще одне усталене правило роботи ВК – висновок, який було підготовлено до засідання, не був затверджений за його підсумками. Натомість ВК ухвалила проміжне рішення про співпрацю з Києвом щодо реформи ВК. Але це не означає, що "Венеціанка" вже не має претензій до люстраційного закону. Там і досі вважають, що закон – вельми поганий, але вірять, що його можливо привести у відповідність до вимог Ради Європи. Про це, а також про конкретні претензії ВК, в інтерв'ю "Європейській правді" розповів президент Венеціанської комісії Джанні Букіккіо.

12.12.2014

http://judges.org.ua/dig5791.htm

http://www.radiosvoboda.org/content/article/26739059.html

Судовий прецедент змусить визнати добровольців учасниками бойових дій – правник

Дніпропетровськ – У Дніпропетровську розпочався перший в Україні судовий процес щодо визнання добровольця, загиблого на Донбасі, учасником бойових дій. Вдова бійця подала позов до суду, адже не змогла домогтися визнання свого чоловіка захисником Вітчизни від державних структур. Як зацікавлені сторони в судовому процесі виступають кілька державних відомств, однак всі вони заявляють, що надання статусу учасників АТО членам добровольчих підрозділів, не підпорядкованим міністерствам, в Україні поки не передбачене.

12.12.2014

http://judges.org.ua/dig5790.htm

http://www.bbc.co.uk/ukrainian/news_in_brief/2014/12/141212_vc_venice_comission

Венеціанська комісія відклала рішення щодо люстрації - депутат

Європейська комісія за демократію через право відклала ухвалення висновку щодо закону про люстрацію. Про це повідомив перший заступник голови комітету Ради з питань правової політики та правосуддя Леонід Ємець, який перебуває на засіданні комісії.

12.12.2014

http://judges.org.ua/dig5806.htm

http://news.online.ua/ukr/677505/sudebnaya-sistema-stradaet-iz-za-feodalnoy-neprikosnovennosti-sudey/

Судебная система страдает из-за феодальной неприкосновенности судей

 Судебная система страдает и через то, что судьи окопались в кабинетах, на люстрацию они не идут. Такую мысль выразила народный депутат от «Батькивщины» Алена Шкрум в интервью. По мнению депутата, одним из первых в Верховной Раде нужно решить вопрос неприкосновенности. «Мы разработали законопроект о снятии неприкосновенности и ограничении неприкосновенности судей и президента», — говорит она. По словам Алены Шкрум, обозначенная проблема касается не только депутатов. «Проблема больше с судьями. У них, фактически, феодальная неприкосновенность. И ее нужно ограничивать. Не отменять — ведь судья должен быть независимым», — объяснила Шкрум.

12.12.2014

http://judges.org.ua/dig5804.htm

http://www.eurointegration.com.ua/articles/2014/12/13/7028720/

Як врятувати люстрацію? Думка юриста

В пятницу Венецианская комиссия не утвердила предварительный (и, добавим, разгромный!) проект своего вывода о Законе Украины "Об очищении власти" и решила продолжить диалог с украинской стороной.

Блоги украинских политиков и общественных деятелей, участвовавших в разработке закона и в заседании самой комиссии, тотчас заполнили победные реляции  - от сдержанного "Все хорошо" до триумфального "Люстрации быть!".

12.12.2014

http://judges.org.ua/dig5803.htm

http://www.day.kiev.ua/uk/news/121214-gaazkyy-sud-shche-ne-vyznachyvsya-z-vidkryttyam-spravy-stosovno-zlochyniv-na-maydani-oon

Гаазький суд ще не визначився з відкриттям справи стосовно злочинів на Майдані, - ООН

Міжнародний кримінальний суд в Гаазі проводить попереднє розслідування, аби визначити, чи є підстави для відкриття справи щодо злочинів на Майдані. Про це повідомляє Радіо ООН за підсумками круглого столу в штаб-квартирі ООН, присвяченого порушенням міжнародного гуманітарного права під час подій останнього року в Україні.

12.12.2014

http://gazeta.dt.ua/internal/lyustraciya-robota-nad-pomilkami-_.html

Люстрація: робота над помилками

"Змова" проти Закону "Про очищення влади" зріла з першого дня підписання його президентом. Два місяці тривали дискусії про те, чи варто чистити авгієві стайні влади законом-бульдозером. Зважаючи на все, спосіб чищення все-таки уточнять. До Конституційного суду вже направлено два подання — Служби зовнішньої розвідки і Верховного суду України. СЗР скромно попросила КСУ розтлумачити норми закону, а ось судді ВСУ себе в оцінках особливо не стримували, відкрито назвавши окремі положення нормативного акта неконституційними. За деякими даними, ініціатива СЗР могла бути погоджена з адміністрацією президента. Можна припустити, що Петро Порошенко зацікавлений у коригуванні закону, шукає для нього формальні підстави, але при цьому не бажає, аби формальний привід для перегляду документа асоціювався з його іменем. За нашими даними, в АП вже готується законопроект про внесення змін до Закону "Про очищення влади". 

12.12.2014

http://judges.org.ua/dig5801.htm

http://faktor.te.ua/2014/12/evropejskyj-sud-iz-prav-lyudyny-vyznav-rishennya-ternopilskyh-suddiv-protyzakonnymy/

Європейський суд із прав людини визнав рішення тернопільських суддів протизаконними

До однієї із найгучніших справ, яку кілька років розглядав Європейський суд із прав людини, причетні судді Апеляційного суду Тернопільської області. У 2007 році наші горе-служителі Феміди винесли ганебний вирок: 15 років ув’язнення двом невинним у злочині мешканцям Хмельницького Іванові Нечипоруку та Олександрові Моцному. Три роки тому європейське судочинство визнало порушення Україною 14-ти статей Європейської конвенції щодо засуджених та оцінило дії українських судів, зокрема, й Апеляційного суду Тернопільської області, як неправомірні. Після того знадобилися ще два роки, аби українські суди на підставі рішення Європейського суду виправдали несправедливо засуджених і відпустили на волю. За чужий злочин Іван провів за гратами понад сім років, Олександр — на два роки довше, бо Верховний Суд при перегляді справи після рішення Європейського суду не врахував позиції щодо нього. Безпідставний вирок поламав життя двох чоловіків, а тернопільські судді досі в мантіях, досі чинять кривосуддя…

Цікаве