Блог

12

квітня

2014

Дайджест подій у сфері правосуддя 7-13 квітня 2014 (офіційні джерела)

Дата
Посилання
Заголовок, короткий опис
Примітка
7.04.
2014
Суддів та адвокати обговорили проблеми правового захисту платників податків в адміністративному судочинстві.
3 квітня 2014 року у м. Львові відбувся семінар для суддів та адвокатів на тему: “Проблеми правового захисту платників податків в адміністративному судочинстві”. Захід організовано Львівським окружним адміністративним судом спільно з Львівським регіональним відділенням Національної школи суддів України та Львівським відділенням Асоціації правників України.
Неформальні практики
7.04.
2014
Олександр Удовиченко подав заяву про припинення повноважень члена Вищої ради юстиції
Заступник Голови Вищої ради юстиції, суддя Вищого господарського суду України Олександр Удовиченко подав заяву про припинення повноважень члена Вищої ради юстиції за власним бажанням.
Неформальні практики
Як вказано у заяві, її подано «з метою надання можливості з’їзду суддів України в нових політичних умовах вільно висунути та призначити членів Вищої ради юстиції».
7.04.
2014
Повідомлення про відкликання листа ВССУ
Лист від 15 жовтня 2013 року № 1-1640/0/4-13 містить відмінні, ніж у затверджених судовою палатою у кримінальних справах рекомендаційних роз’ясненнях, правові позиції, ВССУ відкликає даний лист.
Лист від 15 жовтня 2013 року вих. № 1-1640/0/4-13: Щодо неоднозначного тлумачення слідчими суддями місцевих судів положень статей 132, 184 Кримінального процесуального кодексу України (КПК) в частині визначення територіальної підсудності розгляду клопотань про застосування заходів забезпечення кримінального провадження.
7.04.
2014
Заява голови Ради суддів України Василя Онопенка
Певні події останніх днів однозначно засвідчили, що Україна, яка перебуває у надскладній ситуації, пов’язаній із подоланням наслідків диктаторського режиму та зовнішньої військової агресії, зіткнулася ще з однією великою небезпекою.
Формально ці події стосуються питань організації внутрішньої діяльності судової влади – проведення позачергового з’їзду суддів України. Насправді їх суть є набагато глибшою і масштабнішою, а наслідки становлять загрозу для національної безпеки України.
Неформальні практики
8.04.
2014
Закон України «Про відновлення довіри до судової влади в Україні»
Цей Закон визначає правові та організаційні засади проведення спеціальної перевірки суддів судів загальної юрисдикції як тимчасового посиленого заходу з використанням існуючих процедур розгляду питань про притягнення суддів судів загальної юрисдикції до дисциплінарної відповідальності і звільнення з посади у зв’язку з порушенням присяги з метою підвищення авторитету судової влади України та довіри громадян до судової гілки влади, відновлення законності і справедливості.
8.04.
2014
14 cуддів отримали рекомендації Комісії для обрання на посаду безстроково
На засіданні Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, що відбулося 8 квітня 2014 року, рекомендовано суддів для обрання на посаду безстроково.
8.04.
2014
Довіра до суду була б вищою, якби держава працювала на громадянина - Віталій Кузьмишин
Провина української влади у тому, що задекларований у Конституції принцип - держава має працювати на громадянина, - не виконується. Це підтверджують і реалії судової практики – громадянин працює на державу, на владу, а не навпаки. Ці розбіжності між законодавчими нормами і дійсністю підривають довіру до суду, як до інстанції, що має ставити крапку у спорі. Про це  Укрінформу розповів  член Вищої ради юстиції, голова Вінницького апеляційного адміністративного суду Віталій Кузьмишин.
Неформальні практики
8.04.
2014
Верховна Рада України ухвалила Закон "Про відновлення довіри до судової системи України"
Закон визначає правові та організаційні засади проведення спеціальної перевірки суддів судів загальної юрисдикції як тимчасового, посиленого заходу з використанням існуючих процедур розгляду питань про притягнення суддів загальної юрисдикції до дисциплінарної відповідальності і звільнення з посади у зв'язку з порушенням присяги, з метою підвищення авторитету судової влади та довіри громадян до судової гілки влади, відновлення законності і справедливості. Повноваження з проведення перевірки суддів надано Тимчасовій спеціальній комісії з перевірки суддів судів загальної юрисдикції, яка складається із 15 членів.
Зокрема, законом передбачається, що перевірка суддів проводиться протягом одного року з моменту формування складу Тимчасової спеціальної комісії. При цьому заяви про проведення перевірки індивідуально визначеного судді можуть бути подані до Тимчасової спеціальної комісії.
8.04.
2014
Заступник Голови ВСУ Валентин Барбара: «Якщо не буде намагань узяти суди під контроль, ми зможемо поновити довіру до судової системи дуже й дуже швидко»
За часи незалежності України не було такого періоду, коли б не обговорювалися необхідність судової реформи та її напрями. Змінювалися політичні партії, які перебували при владі, переобирався парламент, але й через 23 роки на порядку денному залишаються ті самі питання. Чи потрібен поділ судочинства на види юрисдикції, скільки ланок повинна мати судова система, який орган має відповідати за призначення керівників судів та обрання служителів Феміди?
Неформальні практики
«Закон і Бізнес» – №14(1156) – 05-11.04.2014
8.04.
2014
Диапазон Чистоты. Інтерв’ю Голови Верховного Суду України Ярослава Романюка тижневику “Юридическая практика»
О том, насколько эффективным окажется предложенный законодательный механизм «очищения» судебной системы, рассказал Председатель ВСУ Ярослав Романюк.
Неформальні практики
«Юридическая практика» – №14(850) – 08.04.2014
8.04.
2014
Проект Закону про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо удосконалення деяких положень
Бондарєв К.А.
Основним завданням і ціллю цього законопроекту є удосконалення деяких положень Кримінального процесуального кодексу України.
Етап проходження: Надано для ознайомлення (10.04.2014)
8.04.
2014
Проект Закону про внесення змін до Кримінального кодексу України та Кримінального процесуального кодексу України щодо обов'язковості ухвал слідчого судді
Бондарєв К.А.
Даним проектом пропонується внести зміни до статті 21 КПК України, яка закріплює положення про обов’язковість судових рішень – вироків та ухвал суду, доповнивши норму словосполученням «ухвала слідчого судді».
Крім того, проектом вносяться зміни до статті 382 Кримінального кодексу України, яка встановлює кримінальну відповідальність за невиконання вироку та ухвали суду, доповнивши її словосполученням «ухвала слідчого судді».
Етап проходження: Надано для ознайомлення (10.04.2014)
8.04.
2014
Проект Закону про люстрацію в Україні
Ар'єв В.І., Ємець Л.О.
Зазначений проект Закону визначає правові та організаційні засади проведення люстрації в Україні.
Законопроект складається із чотирьох розділів, прикінцевих та перехідних положень. У першому розділі проекту Закону визначаються загальні положення проведення люстрації в Україні, визначаються об’єкти та суб’єкти люстрації, а також встановлюються люстраційні критерії.
Другим розділом проекту Закону визначається порядок організації процедури люстрації, визнання особи люстрованою, юридичні наслідки прийняття рішення про визнання особи люстрованою, а також порядок оскарження відповідних рішень.
Третім розділом встановлюється система та організація діяльності органів люстрації, визначається статус, склад та порядок формування зазначених органів.
У четвертому розділі законопроекту встановлюється відповідальність за порушення законодавства про люстрацію.
Етап проходження: В порядок денний не включено (09.04.2014)
8.04.
2014
Проект Закону про люстрацію в Україні
Пацкан В.В., Луценко І.С.
Цей закон визначає підстави та процедуру проведення люстрації в Україні.
Проект закону передбачає перелік посад, щодо яких здійснюється люстрація, а також перелік обставин, що є підставою для люстрації. За наявності вказаних обставин особа позбавляється права займати відповідні посади, визначені цим проектом на строк від 3 до 10 років. Також проект визначає процедуру люстраційного провадження та його наслідки для особи. Окремо проект закону визначає особливості судового оскарження рішень Люстраційного комітету.
Етап проходження: В порядок денний не включено (09.04.2014)
8.04.
2014
Проект Закону про люстрацію в Україні
Чернега Р.Т., Гінка Я.Я.
Зазначений проект Закону визначає правові та організаційні засади проведення люстрації в Україні.
Законопроект складається з чотирьох розділів та прикінцевих та перехідних положень. У першому розділі проекту Закону визначаються загальні положення проведення люстрації в Україні, встановлюються принципи та суб'єкти люстрації.
Другим розділом проекту Закону визначається правовий статус органу люстрації та організація його діяльності, порядок формування.
Третім розділом – процедура проведення люстрації в Україні.
У четвертому розділі законопроекту встановлюється відповідальність за порушення законодавства про люстрацію.
Етап проходження: В порядок денний не включено (09.04.2014)
8.04.
2014
Проект Постанови про відхилення проекту Закону України про внесення змін до Закону України "Про Вищу раду юстиції" щодо вдосконалення діяльності
Ківалов С.В.
Пропонується відхилити проект Закону України про внесення змін до Закону України „Про Вищу раду юстиції” щодо вдосконалення діяльності (реєстр. № 3862), поданий народним депутатом України Пилипенком В.П.
Етап проходження: Вручено для розгляду (09.04.2014)
8.04.
2014
Проект Постанови про прийняття за основу проекту Закону України про внесення змін до Закону України "Про Вищу раду юстиції" щодо граничних строків проведення перевірки
Ківалов С.В.
Пропонується прийняти за основу проект Закону України про внесення змін до Закону України "Про Вищу раду юстиції" щодо граничних строків проведення перевірки (реєстр. № 3866), поданий народним депутатом України Сольваром Р.М.
Етап проходження: Вручено для розгляду (09.04.2014)
9.04.
2014
Судді адмінсудів поглиблять знання з виборчого законодавства
8 квітня 2014 року у Вищому адміністративному суді України відбулася робоча зустрічі судді, секретаря Пленуму Вищого адміністративного суду України Михайла Смоковича та керівника представництва Міжнародної фундації виборчих систем (IFES) в Україні Девіда Енніса.
Неформальні практики
Метою зустрічі стало обговорення співпраці стосовно організації заходів з метою сприяння єдності судової практики при застосуванні суддями адміністративних судів виборчого законодавства.
9.04.
2014
В.о. Голови ВАСУ Михайло Цуркан зустрівся з представниками Місії зі спостереження за виборами ОБСЄ/БДІПЛ
8 квітня 2014 року у Вищому адміністративному суді України відбулася зустріч в.о. Голови суду Михайла Цуркана з керівником Місії зі спостереження за виборами Бюро з демократичних інститутів та прав людини Організації з безпеки та співробітництва в Європі Таною де Зулуетою та експертом з правових питань Місії Меган Фіцжеральд. З українського боку участь у зустрічі взяли також суддя ВАСУ, секретар Пленуму ВАСУ Михайло Смокович, секретар другої судової палати ВАСУ Михайло Зайцев та начальник Відділу міжнародно-правового співробітництва ВАСУ Світлана Пилипець.
Неформальні практики
Метою зустрічі стало обговорення питань пов’язаних з проведенням позачергових виборів Президента України 25 травня 2014 року.
9.04.
2014
Проект Закону про внесення зміни до статті 5 Закону України "Про судовий збір" (щодо надання Міністерству юстиції та його територіальним органам, Державній виконавчій службі пільг щодо сплати судового збору)
Ємець Л.О.
Законопроектом пропонується звільнити Міністерство юстиції України та його територіальні органи, Державну виконавчу службу України від сплати судового збору у справах, пов’язаних з питаннями, що стосуються повноважень цих органів. 
Етап проходження: Надано для ознайомлення (11.04.2014)
9.04.
2014
Проект Постанови про скасування рішення Верховної Ради України від 08.04.2014 про прийняття у другому читанні та в цілому як закону проекту Закону про відновлення довіри до судової системи України
Шпенов Д.Ю.
Проектом, відповідно до статті 48 Регламенту Верховної Ради України, пропонується скасувати рішення Верховної Ради України від 08.04.2014 про прийняття у другому читанні та в цілому як закону проекту Закону про відновлення довіри до судової системи України (реєстраційний номер 4378-1) як таке, що прийняте з грубим порушенням вимог Конституції України та Регламенту Верховної Ради України.
Етап проходження: Надано для ознайомлення (11.04.2014)
10.04.
2014
Господарські суди України підтримують ініціативу ВГСУ щодо відкритості у соцмережах
Розуміючи суспільну важливість повного та всебічного висвітлення діяльності судової влади, Вищим господарським судом України здійснюється системна робота в цьому напрямку. Зокрема, з метою публічності та відкритості створено офіційні сторінки ВГСУ в соціальних мережах.
Неформальні практики
10.04.
2014
Комісія розглянула дисциплінарні питання
На засіданні Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, що відбулося 10 квітня 2014 року, розглянуто питання щодо притягнення суддів до дисциплінарної відповідальності.
10.04.
2014
13 кандидатів отримали рекомендації для призначення на посаду судді вперше
На засіданні Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, що відбулося 10 квітня 2014 року, за результатами розгляду матеріалів було прийнято рішення надати рекомендації про призначення на посади суддів місцевих судів загальної юрисдикції.
10.04.
2014
Про розгляд Вищою радою юстиції запитів на публічну інформацію у березні 2014 року
Відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» Вища рада юстиції оприлюднює звіт про розгляд запитів на публічну інформацію, що надійшли до ВРЮ протягом березня 2014 року.
У першому кварталі 2014 року на розгляд до Ради надійшло 36 запитів на інформацію.
10.04.
2014
У ВАСУ зустрілися з експертом проекту ЄС «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні» Віргіліусом Валанчусом
9 квітня 2014 року у Вищому адміністративному суді України відбулася зустріч в.о. Голови ВАСУ Михайла Цуркана із експертом проекту ЄС «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні», Головою Верховного адміністративного суду Литви у 2002 – 2008 роках Віргіліусом Валанчусом. Участь у зустрічі також взяла начальник відділу міжнародно-правового співробітництва Світлана Пилипець.
Неформальні практики
Проект «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні»  має бюджет у 8,6 мільйонів євро та триватиме 3,5 роки. Впроваджується проект консорціумом держав-членів ЄС у складі Франції, Німеччини, Литви та Польщі.
10.04.
2014
Проект Закону про проведення люстрації в Україні
Чернега Р.Т., Гінка Я.Я.
Зазначений проект Закону визначає правові та організаційні засади проведення люстрації в Україні.
Законопроект складається з чотирьох розділів та прикінцевих та перехідних положень. У першому розділі проекту Закону визначаються загальні положення проведення люстрації в Україні, встановлюються принципи та суб'єкти люстрації.
Другим розділом проекту Закону визначається правовий статус органу люстрації та організація його діяльності, порядок формування.
Третім розділом – процедура проведення люстрації в Україні.
У четвертому розділі законопроекту встановлюється відповідальність за порушення законодавства про люстрацію.
Етап проходження: Надано для ознайомлення (14.04.2014)
10.04.
2014
Проект Постанови про призначення Уповноваженого Верховної Ради України з питань люстрації
Каплін С.М.
Постановою пропонується призначити Уповноваженого Верховної Ради України з питань люстрації, якому доручити:
-           приймати участь у засіданнях Кабінету Міністрів України на яких обговорюються питання люстрації;
-           здійснювати розгляд заяв та скарг про факти зловживань посадових осіб та направляти їх до Люстраційного комітету; приймати участь у засіданнях Люстраційного комітету під час їх розгляду; 
-            узагальнювати результати розгляду звернень та про проведену роботу щомісячно інформувати Верховну Раду України під час пленарних засідань;
-           провести круглі столи за участі фахівців, експертів, громадських організацій щодо підготовки дієвого законодавства з питань люстрації та внести напрацьовані пропозиції на розгляд Верховної Ради України.
Етап проходження: Надано для ознайомлення (14.04.2014)
11.04.
2014
В.о. Президента України Олександр Турчинов призначив трьох членів Вищої ради юстиції
Зауважимо, що 11 квітня 2014 року набув чинності Закон України "Про відновлення довіри до судововї влади в Україні", яким припинено повноваження усіх членів Вищої ради юстиції, крім тих, які перебувають у цьому органі за посадою. Відповідно до документа, новий склад Вищої ради юстиції повинен бути сформований відповідно до закону.
Нагадаємо, що згідно зі статтею 131 Конституції України та  Законом України "Про Вищу раду юстиції" Вища рада юстиції складається з двадцяти членів.
11.04.
2014
Судді ВАСУ взяли участь у Міжнародному податковому форумі
Судді Вищого адміністративного суду України Катерина Леонтович та Антон Лосєв взяли участь у Міжнародному податковому форумі, організованому газетою «Юридична практика» та Громадською радою при Міністерстві доходів і зборів України, який відбувався учора, 10 квітня 2014 року у Києві.
Неформальні практики
11.04.
2014
У Вищому адміністративному суді України відбулися кадрові зміни
У зв’язку з набранням 11 квітня 2014 року чинності  Законом України «Про відновлення довіри до судової влади в Україні» та на підставі Закону України «Про судоустрій і статус суддів», видано наказ Вищого адміністративного суду України, відповідно до якого відбулись звільнення з адміністративних посад 11 квітня 2014 року.
11.04.
2014
Вищий господарський суд України повідомляє
У зв'язку із набранням чинності Закону України "Про відновлення довіри до судової влади в Україні" від 08.04.2014 № 1188-VII, відповідно до наказу Вищого господарського суду України від 11.04.2014 № 97-к Голова Вищого господарського суду України, його заступники та секретарі судових палат з 11.04.2014 вважаються такими, що звільнені з адміністративних посад.
11.04.
2014
11 квітня 2014 року у Вищому господарському суді України відбулося чергове засідання Ради суддів господарських судів України
На засіданні було прийнято рішення № 299 щодо схвалення Рекомендацій про порядок призначення на посаду голови місцевого господарського суду, його заступника, голови апеляційного господарського суду, його заступників, секретарів палат апеляційного господарського суду, Голови Вищого господарського суду України, його заступників та секретарів палат.
11.04.
2014
У Верховному Суді України відбулася зустріч з експертами Місії ОБСЄ зі спостереження за виборами в Україні
10 квітня 2014 року на прохання керівника Місії Тани де Зулуета у Верховному Суді України відбулася зустріч із заступником Голови Верховного Суду України – секретарем Судової палати в адміністративних справах Віктором Кривенком та його заступником Олександром Терлецьким. У зустрічі також взяла участь експерт із правових питань Місії Меган Фіцжеральд.
Неформальні практики
11.04.
2014
Відбувся Пленум Верховного Суду України
Пленум постановив схвалити пропозиції Верховного Суду України Тимчасовій спеціальній комісії Верховної Ради України з питань підготовки законопроекту про внесення змін до Конституції України. Після підписання постанови Пленуму пропозиції буде оприлюднено на офіційному веб-сайті Верховного Суду України.

Цікаве