Блог

12

грудня

2015

Дайджест подій у сфері правосуддя 6-13 грудня (офіційні джерела)

Дата

Посилання

Заголовок, короткий опис

Примітки

07.12.2015

http://court.gov.ua/225558/

Господарський суд Дніпропетровської області відстоює законність в інтересах держави гривнею і повертає майно

Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 20 жовтня 2015 року задоволено позовні вимоги військового прокурора Київського гарнізону до товариства з обмеженою відповідальністю про стягнення штрафних санкцій у розмірі 696 000,00 гривень (справа №904/7885/15). Позов у вказаній справі подано військовим прокурором в інтересах держави в особі: Міністерства внутрішніх справ України, Головного управління Національної гвардії України, військової частини Національної гвардії України.

07.12.2015

http://vgsu.arbitr.gov.ua/news/1959/

У ВГСУ розпочалася підготовка суддів місцевих господарських судів, призначених на посаду судді вперше

7 грудня 2015 року у Вищому господарському суді України за програмою Національної школи суддів України (далі – НШСУ) розпочалася підготовка суддів місцевих господарських судів, обраних на посаду судді безстроково.

07.12.2015

http://www.vru.gov.ua/news/1209

У Вищій раді юстиції проведено прийом громадян

4 грудня 2015 року член Вищої ради юстиції Анатолій Мірошниченко провів особистий прийом громадян.

На особистому прийомі члена Вищої ради юстиції Мірошниченка А.М. громадянин повідомив про порушення, на його думку, норм чинного законодавства України суддями Верховного Суду України при ухваленні судових рішень у справах, що стосуються визнання недійсними кредитних договорів в іноземній валюті. Як зазначив заявник, суддями Верховного Суду України неправильно розтлумачено норми законодавства, неповно з’ясовано обставини справи, внаслідок таких дій суддів його фактично позбавлено належного права на судовий захист.

07.12.2015

http://www.vru.gov.ua/news/1208

Відбулася зустріч Голови Вищої ради юстиції Ігоря Бенедисюка з Координатором проектів ОБСЄ в Україні, Послом Вайдотасом Вербою

У Вищій раді юстиції 4 грудня 2015 року відбулася зустріч Голови ВРЮ Ігоря Бенедисюка з Координатором проектів ОБСЄ в Україні, Послом Вайдотасом Вербою. Від Координатора проектів ОБСЄ в Україні участь у зустрічі також взяли Національний радник з правових програм Віталій Гацелюк та Національний менеджер проектів Наталія Ступницька. Секретаріат Вищої ради юстиції представляв начальник відділу міжнародного співробітництва Владислав Гуртенко та радник Голови ВРЮ Дар’яБогатчук. Голова Вищої ради юстиції Ігор Бенедисюк висловив подяку представникам ОБСЄ за сприяння у здійсненні судової реформи та підтримку зусиль, спрямованих на утвердження сильної і незалежної судової влади в Україні. Ігор Бенедисюк поінформував про результати діяльності Вищої ради юстиції стосовно звільнення, призначення, притягнення до відповідальності суддів та зазначив про заходи, вжиті для підвищення ефективності функціонування Ради.

07.12.2015

http://www.vru.gov.ua/news/1207

ОГЛЯД ЗМІ. «Заступник Голови ВРЮ, суддя ВАС Олексій Муравйов: «ВРЮ враховує наявність тяжких наслідків не тільки для конкретної особи, а й для суспільства в цілому»

В останні місяці Вища рада юстиції «набрала обертів», і мало яке її засідання завершується без рішення про внесення подання щодо звільнення судді за порушення присяги. Проте, розглядаючи подібні скарги, члени Ради доходять протилежних висновків. Як наслідок, суддям не завжди вдається зрозуміти, які саме дії можуть стати підставою для дисциплінарної відповідальності. Для того щоб розібратись у цій ситуації, «ЗіБ» поспілкувався із заступником Голови Вищої ради юстиції, суддею Вищого адмінсуду Олексієм Муравйовим.

07.12.2015

http://www.vru.gov.ua/news/1206

Результати засідання секції з питань призначення суддів на посади та звільнення їх з посад

7 грудня 2015 року відбулося засідання секції Вищої ради юстиції з питань призначення суддів  на посади та звільнення їх з посад. У ньому взяли участь члени Вищої ради юстиції, які входять до складу секції з питань призначення суддів  на посади та звільнення їх з посад: О.Маловацький, І.Бенедисюк, Т.Малашенкова, А.Олійник, Н.Волковицька, М.Гусак, А.Мірошниченко, В.Беляневич. За результатами розгляду питань порядку денного секція дійшла таких висновків…

08.12.2015

http://court.gov.ua/225749/

ДСА України повторно звернулася до Комітету Верховної Ради України з питань правової політики та правосуддя з пропозиціями до проекту закону "Про внесення змін до деяких законів України (щодо фінансового забезпечення працівників судової системи)"

Постановою Верховної Ради України від 15.09.2015 № 677–VIIІ до Порядку денного третьої сесії Верховної Ради України восьмого скликання включено проект Закону України "Про внесення змін до деяких законів України (щодо фінансового забезпечення працівників судової системи)" (реєстраційний № 2630), яким передбачено внесення змін до законів України "Про Вищу раду юстиції" та "Про судоустрій і статус суддів" (у редакції Закону України "Про забезпечення права на справедливий суд") у частині надання права Кабінету Міністрів України в цілому визначати умови оплати праці суддів та інших працівників органів судової влади.

08.12.2015

http://www.sc.gov.ua/ua/golovna_storinka/popri_nevdovolennja_sudovoju_sistemoju_gromadjani_utrimujutsja_vid_uchasti_v_sudi_prisjazhnih__zastu.html

«Попри невдоволення судовою системою, громадяни утримуються від участі в суді присяжних», - заступник Голови ВССУ Станіслав Кравченко

Найбільш ефективним механізмом відновлення довіри до судової влади України є саме інститут присяжних, вважає заступник Голови ВССУ Станіслав Кравченко. Запровадження у нашій державі такого інституту з урахуванням досвіду країн Європи та США, де суд присяжних зарекомендував себе як об’єктивний та дієвий, на переконання Станіслава Кравченка, дасть змогу не лише відновити довіру до судової системи, а й забезпечити змагальність судового процесу, підвищити рівень професійності сторін при розгляді справи у суді. Про проблеми та перспективи суду присяжних в Україні доповів заступник Голови ВССУ Станіслав Кравченко на V Щорічному зимовому форумі з кримінального права та процесу, який було організовано Асоціацією адвокатів України та Радою адвокатів міста Києва.

08.12.2015

http://www.vru.gov.ua/news/1215

Голова ВРЮ Ігор Бенедисюк і члени ВРЮ Наталя Волковицька та Андрій Бойко провели зустріч із суддями Вищого господарського суду України

7 грудня 2015 року відбулася зустріч Голови Вищої ради юстиції Ігоря Бенедисюка, членів Вищої ради юстиції Наталі Волковицької та Андрія Бойка з суддями Вищого господарського суду України. Мета зустрічі – з’ясування процедурних аспектів роботи Вищої ради юстиції та обговорення актуальних питань, що стосуються суддівської діяльності. Так, член дисциплінарної секції ВРЮ Андрій Бойко розповів суддям про порядок та особливості здійснення ВРЮ дисциплінарних проваджень, а також звернув увагу на найбільш типові підстави скарг щодо поведінки суддів – для недопущення суддями відповідних порушень у своїй діяльності.

08.12.2015

http://www.scourt.gov.ua/clients/vsu/vsu.nsf/(documents)/D6224F8414B5856AC2257F150051CEBD?OpenDocument&year=2015&month=12&

Опитування відвідувачів Верховного Суду України: перші результати

Із 1 листопада 2015 року Верховний Суд України започаткував опитування громадян (відвідувачів), які звернулися до найвищої судової інстанції. Протягом листопада участь в опитуванні взяли 142 респонденти, із них: 84 – на веб-сайті Суду, 58 – у відділі прийому громадян ВСУ та під час очікування судового засідання.

09.12.2015

http://www.sc.gov.ua/ua/golovna_storinka/vssu_nadav_metodichnu_dopomogu_sudam_nizhchogo_rivnja_z_metoju_odnakovogo_zastosuvannja_zakoniv_ukra.html

ВССУ надав методичну допомогу судам нижчого рівня з метою однакового застосування законів України

У ВССУ відбулась нарада-семінар із заступниками голів та секретарями судових палат у цивільних справах апеляційних судів. Предметом обговорення під час наради були окремі проблемні питання застосування норм матеріального та процесуального права при розгляді цивільних справ.

09.12.2015

http://www.vru.gov.ua/news/1219

ОГЛЯД ЗМІ: «Член Вищої ради юстиції Тетяна Малашенкова: «Я думаю, що на нас не можна впливати»

09.12.2015

http://www.vru.gov.ua/news/1218

У Вищій раді юстиції проведено прийом громадян

9 грудня 2015 року член Вищої ради юстиції Вадим Беляневич провів особистий прийом громадян. На особистому прийомі члена Вищої ради юстиції Беляневича В.Е. громадяни повідомили про порушення, на їх думку, норм чинного законодавства України суддями Верховного Суду України, Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, Вищого адміністративного суду України під час розгляду судових справ за участю заявників. Як вважають громадяни, судді зазначених судів, зокрема, неповно з’ясували обставини справ, неуважно вивчили доводи касаційних скарг, що призвело до ухвалення незаконних судових рішень та фактично позбавило заявників права доступу до правосуддя. Громадяни також висловили незгоду з результатами розгляду у Вищій раді юстиції скарги (заяви) щодо поведінки судді.

09.12.2015

http://www.vru.gov.ua/news/1217

Результати засідання дисциплінарної секції Вищої ради юстиції

8 грудня 2015 року відбулося засідання дисциплінарної секції Вищої ради юстиції. У ньому взяли участь члени дисциплінарної секції: О.Муравйов, А.Бойко, В.Комков, І.Мамонтова, П.Гречківський. Відповідно до розпорядження Голови Вищої ради юстиції до роботи дисциплінарної секції залучені члени секції Вищої ради юстиції з питань призначення суддів на посади та звільнення їх з посад І.Бенедисюк, О.Маловацький, Т.Малашенкова, В.Беляневич, А.Олійник, А.Мірошниченко, М.Гусак.

09.12.2015

http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=57345

Проект Постанови про включення до порядку денного третьої сесії Верховної Ради України восьмого скликання законопроекту про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя) і про його направлення до Конституційного Суду України

  Князевич Руслан Петрович

Етап проходження: вручено для розгляду (10.12.2015)

09.12.2015

http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=57318

Проект Постанови про звільнення судді

  Гройсман Володимир Борисович Голова Верховної Ради України

Етап проходження: вручено для розгляду (10.12.2015)

10.12.2015

http://court.gov.ua/226749/

Роль суддів при вирішенні справ під час масових протестів в Україні обговорили в ході професійної дискусії

 Роль суддів при вирішенні справ під час масових протестів (у кінці 2013 й на початку 2014 років) обговорили в ході професійної дискусії судді, експерти, представники громадськості, міністерства юстиції, науковці та адвокати. Від Ради суддів України в засіданні взяли участь заступник Голови РСУ Богдан Моніч, голова комітету з питань комунікації (у тому числі зі ЗМІ) Олександр Сасевич та голова комітету забезпечення гарантій незалежності суддів, правового захисту суддів, соціального захисту суддів та їх сімей Вячеслав  Наставний. Результати експертної оцінки якості судової практики за період осінь 2013 – зима 2014 років, що презентувались і обговорювалися в рамках професійної дискусії на тему: "Роль суддів при вирішенні справ під час масових протестів в Україні", яка відбулася за підтримки Проекту Агенства США з міжнародного розвитку "Справедливе правосуддя" засвідчують, що зловживання з боку органів правопорядку в більшості випадків не були зупиненні суддями.

10.12.2015

http://www.sc.gov.ua/ua/golovna_storinka/sud_mozhe_prijnjati_rishennja_pro_zmenshennja_rozmiru_neustojki_vidpovidno_do_ch_3_st_551_ck_ukrajin.html

Суд може прийняти рішення про зменшення розміру неустойки відповідно до ч. 3 ст. 551 ЦК України, але лише за умови, що вона обчислена згідно з вимогами закону

Суд апеляційної інстанції, задовольняючи позов про звернення стягнення на предмет застави, виходив із того, що відповідачем розрахунок заборгованості за кредитом, наданий банком, не спростований, він є достовірним. Також апеляційний суд вважав, що розмір неустойки підлягає зменшенню, оскільки значно перевищує розмір заборгованості за кредитним договором. ВССУ скасував рішення апеляційного суду та дійшов такого правового висновку.

10.12.2015

http://www.vru.gov.ua/news/1224

Заступник Голови ВРЮ О.Муравйов та член ВРЮ А.Бойко взяли участь у круглому столі на тему: «Роль суддів при вирішенні справ під час масових протестів в Україні»

 У грудні 2015 року за підтримки проекту Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Справедливе правосуддя» та ініціативи членів Адвокатської дорадчої групи відбувся круглий стіл-дискусія на тему: «Роль суддів при вирішенні справ під час масових протестів в Україні».  До участі були запрошені суддя Верховного Суду України Галина Канигіна, суддя Вищого адміністративного суду України Володимир Кочан, член Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Володимир Бутенко, член ВРЮ 2005 − 2006 років Сергій Головатий, представники Ради суддів України, Тимчасової спеціальної комісії з перевірки суддів судів загальної юрисдикції, Адвокатської дорадчої групи, Міністерства юстиції України, інші провідні експерти, науковці та громадські діячі.

10.12.2015

http://www.vru.gov.ua/news/1223

Відбулося засідання Вищої ради юстиції

10 грудня 2015 року відбулося чергове засідання Вищої ради юстиції, до порядку денного якого було включено, зокрема, розгляд висновків членів Вищої ради юстиції за результатами перевірки надісланих до ВРЮ скарг, заяв та звернень щодо дій суддів. За результатами розгляду Вища рада юстиції вирішила направити до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України 228 звернень стосовно суддів місцевих та апеляційних судів.

10.12.2015

http://www.vru.gov.ua/news/1222

Результати розгляду питань порядку денного засідання Вищої ради юстиції

Оприлюднено результати розгляду питань порядку денного засідання Вищої ради юстиції 10 грудня 2015 року. У засіданні Вищої ради юстиції взяли участь 14 членів ВРЮ: І.Бенедисюк, О.Муравйов, О.Маловацький, Я.Романюк, Т.Малашенкова, Н.Волковицька, А.Олійник, А.Мірошниченко, І.Мамонтова, В.Комков, В.Беляневич, А.Бойко, П.Гречківський, М.Гусак.

10.12.2015

http://www.scourt.gov.ua/clients/vsu/vsu.nsf/(documents)/86BB8A87438D5DC3C2257F1700362810?OpenDocument&year=2015&month=12&

У Верховному Суді України обговорять сучасні стандарти судочинства

Міжнародний форум «Судова реформа: підвищити довіру до суду та створити стандарти правосуддя в Україні» відбудеться 14 грудня 2015 року у Кловському палаці (вул. Пилипа Орлика, 8). У заході візьмуть участь судді, працівники апаратів судів, провідні фахівці в галузі права, міжнародні експерти, громадські активісти. Початок форуму – о 10.00, реєстрація запрошених – з 9.00.

11.12.2015

http://www.sc.gov.ua/ua/golovna_storinka/plenum_vicshogo_specializovanogo_sudu_ukrajini_z_rozgljadu_civilnih_i_kriminalnih_sprav_nadav_sudam_.html

Пленум Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ надав судам роз’яснення з питань застосування законодавства

11 грудня 2015 року відбулося засідання пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, участь в якому, крім суддів ВССУ, взяли представники Генеральної прокуратури України, Міністерства юстиції України, Вищої ради юстиції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Вищого господарського суду України,Національної школи суддів України. На розгляд пленуму у другому читанні було запропоновано проект постанови «Про практику здійснення судами кримінального провадження на підставі угод». Як зазначив доповідач з цього питання – суддя ВССУ Станіслав Міщенко – постанову розроблено з метою надання судам практичних рекомендацій щодо застосування положень Кримінального процесуального кодексу України при здійсненні судами загальної юрисдикції кримінальних проваджень на підставі угод щодо примирення між потерпілим та підозрюваним чи обвинуваченим і між прокурором та підозрюваним чи обвинуваченим про визнання винуватості з метою уникнення неоднозначного тлумачення норм закону в судовій практиці, враховуючи новизну цих положень КПК України для судової практики.

11.12.2015

http://www.sc.gov.ua/ua/golovna_storinka/vidbulosja_zasidannja_zboriv_suddiv_vicshogo_specializovanogo_sudu_ukrajini_z_rozgljadu_civilnih_i_k.html

Відбулося засідання зборів суддів Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ

На зборах суддів ВССУ, що відбулися 11 грудня 2015 року, було затверджено структуру та штатний розпис апарату ВССУ. Також рішенням зборів суддів ВССУ внесено зміни до Особливостей розподілу скарг, заяв, клопотань, судових справ та визначення засад формування колегій суддів ВССУ. Зокрема, окремі норми цього документа приведено у відповідність до Положення про автоматизовану систему документообігу суду, затвердженого рішенням Ради суддів України.

11.12.2015

http://www.sc.gov.ua/ua/golovna_storinka/uhvala_sudu_pro_vidachu_vikonavchogo_lista_na_primusove_vikonannja_rishennja_tretejskogo_sudu_apelja.html

Ухвала суду про видачу виконавчого листа на примусове виконання рішення третейського суду апеляційному оскарженню не підлягає

У справі за заявою банку про видачу виконавчого листа на примусове виконання рішення третейського суду про стягнення заборгованості за кредитним договором ВССУ дійшов наступного висновку. Відповідно до положень статті 293 ЦПК України та статті 389-11 ЦПК України ухвала про видачу виконавчого листа на примусове виконання рішення третейського суду оскарженню в апеляційному порядку не підлягає, так як нормами статті 389-11 ЦПК України не передбачено оскарження такої ухвали суду першої інстанції, оскільки у такому випадку оскарженню підлягає рішення третейського суду або виконавчий лист відповідно до вимог статті 369 ЦПК України. Підтвердженням цього є і те, що як заява до суду, так і касаційна скарга містять мотиви, що стосуються саме оскарження рішення третейського суду.

11.12.2015

http://www.sc.gov.ua/ua/golovna_storinka/u_vssu_vidbulas_zustrich_z_predstavnikami_vicshoji_radi_justiciji.html

У ВССУ відбулась зустріч з представниками Вищої ради юстиції

Про актуальні питання діяльності судової влади, реформу судової системи, впровадження дієвих механізмів гарантування незалежного статусу судді, відновлення довіри до суддів, повноваження Вищої ради юстиції та вимоги, що ставляться до суддівського корпусу, йшлося під час зустрічі суддів ВССУ з представниками Вищої ради юстиції.  

11.12.2015

http://www.vru.gov.ua/news/1227

Голова ВРЮ Ігор Бенедисюк і члени ВРЮ Алла Олійник та Андрій Бойко провели зустріч із суддями Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ

11 грудня 2015 року відбулася зустріч Голови Вищої ради юстиції Ігоря Бенедисюка, членів Вищої ради юстиції Алли Олійник та Андрія Бойка з суддями Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ. Мета зустрічі – роз’яснення процедурних аспектів роботи Вищої ради юстиції та обговорення актуальних питань, що стосуються суддівської діяльності.

11.12.2015

http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=57407

Проект Постанови про обрання суддів

  Гройсман Володимир Борисович Голова Верховної Ради України

Етап проходження: передано в тираж (11.12.2015)

11.12.2015

http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=57404

Проект Постанови про звільнення судді

  Гройсман Володимир Борисович Голова Верховної Ради України

Етап проходження: передано в тираж (11.12.2015)

11.12.2015

http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=57403

Проект Постанови про звільнення судді

  Гройсман Володимир Борисович Голова Верховної Ради України


Етап проходження: передано в тираж (11.12.2015)

11.12.2015

http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=57349

Проект Закону про доповнення Кримінального процесуального кодексу України положеннями щодо використання поліграфа (детектора брехні)

  Барна Олег Степанович

  Юрик Тарас Зіновійович

  Люшняк Микола Володимирович

  Ревега Олександр Васильович

Проект Закону України «Про доповнення Кримінального процесуального кодексу України положеннями щодо використання поліграфа (детектора брехні)» розроблено з метою вдосконалення законодавчої бази діяльності правоохоронних органів, надання процесуального значення використанню у проведенні слідчих (розшукових) дій передових сучасних технічних засобів - поліграфів. Проектом передбачено доповнити КПК України новою статтею 264-1 «Перевірка правдивості показів особи на поліграфі (детекторі брехні)». Пропонується, зокрема, дати визначення перевірці на поліграфі, окреслити загальні вимоги до проведення такої перевірки у кримінальному провадженні, встановити необхідність її проведення відповідними судовими експертами державних спеціалізованих установ. Перевірка проводитиметься за добровільною згодою особи з обов‘язковою відеофіксацією. Відмова від проходження перевірки не буде підставою для визнання особи винною у вчиненні суспільно-небезпечного діяння, але ця відомість заноситиметься до протоколу слідчої (розшукової) дії. Результати перевірок на поліграфі, за проектом матимуть орієнтовне значення в процесі доказування.

Етап проходження: надано для ознайомлення (11.12.2015)

Цікаве