Блог

11

жовтня

2014

Дайджест подій у сфері правосуддя 6-12 жовтня (офіційні джерела)

Дата
Посилання
Заголовок, короткий опис
Примітка
06.10.2014
Голова Вищого господарського суду України Богдан Львов виступив на ІІІ Судовому форумі асоціації правників України
Третього жовтня 2014 року відбувся ІІІ Судовий форум асоціації правників України. Програма форуму складалася з чотирьох сесій: "Реформа судової системи", "Забезпечення єдності судової практики як запорука покращення інвестиційного клімату України", "Цивільне та господарське судочинство", "Судовий процес із міжнародним елементом". Виступаючи з вітальною промовою, заступник Глави Адміністрації Президента України Олексій Філатов зазначив, що після формування парламенту і кваліфікаційно-дисциплінарних органів судової системи буде презентовано проект законодавчих змін у судовій владі. Крім того, він повідомив про намір Президента України створити координаційний орган для узгодження законопроектних напрацювань і реформ у суміжних сферах. Після офіційної частини учасники форуму перейшли до панельної дискусії на чолі з модератором - головою організаційного комітету форуму Анною Огренчук, де обговорили питання судової реформи, суддівського самоврядування, механізмів притягнення до відповідальності і забезпечення незалежності суддів, реалізації закону про відновлення довіри до судової влади.
Неформальні практики
06.10.2014
Судді ВССУ взяли участь у ІІІ Судовому форумі Асоціації правників України
На початку жовтня 2014 року відбувся ІІІ Судовий форум, організований  Асоціацією правників України. Участь у заході взяли понад 150 правників, серед яких судді, адвокати, представники органів державної влади та наукових кіл.  Під час форуму правники обговорили ключові аспекти реформування судової системи, механізми забезпечення незалежності суддів та притягнення їх до відповідальності, реалізацію закону про відновлення довіри до судової влади, а також інші актуальні питання судочинства.
Неформальні практики
06.10.2014
Інформація про виконання ВССУ Закону України «Про доступ до публічної інформації» у вересні 2014 року
У вересні 2014 року до ВССУ надійшло 10 939 запитів на публічну інформацію (10 631 усний та 308 письмових), що на 2 309 запитів (26,8 %) більше ніж в аналогічному періоді 2013 року (8 630 запитів).
06.10.2014
Засідання Вищої кваліфікаційної в комісії суддів України  не відбулося через відсутність кворуму
Засідання Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, заплановане на 6 жовтня 2014 року, не відбулося через відсутність кворуму. У зв’язку з відсутністю 3 членів Комісії через відпустку та перебування на лікарняному сьогоднішнє засідання ВККСУ не відбулося.
06.10.2014
Ліквідація вищих спеціалізованих судів загальмує роботу та розбалансує вибудувану судову систему
Про це заявив Голова Вищого адміністративного суду України Олександр Нечитайло під час свого виступу на ІІІ Судовому форумі Асоціації правників України, який відбувся у Києві 3 жовтня 2014 року. Підтримуючи наміри щодо реформ судової системи, Голова ВАСУ у той же час висловив надзвичайну стурбованість методами її реалізації: «Останні кроки у цьому напрямі на практиці можуть призвести до руйнації судової системи, згубні наслідки якої виявляться прямо протилежними задекларованій меті». Так, зокрема, на думку О. Нечитайла практична реалізація заходів щодо ліквідації вищих спеціалізованих судів загальмує роботу та розбалансує вибудувану судову систему, що спричинить негативні наслідки для громадян та створить негативний міжнародний імідж для держави Україна.
07.10.2014
Голова Верховного Суду України Ярослав Романюк: «Утвердження європейської моделі судочинства та верховенство права — пріоритети судової реформи та відновлення суспільної довіри до судів» – «Голос України»
Інтерв’ю Голови Верховного Суду України Ярослава Романюка головному редакторові газети «Голос України» Анатолію Горлову та головному редакторові загальнонаціонального юридичного журналу «Право України», академіку НАПрН України Олександру Святоцькому.
07.10.2014
У ВАСУ відбулася зустріч керівництва суду з представниками Місії Бюро демократичних інститутів та прав людини ОБСЄ зі спостереження за виборами
3 жовтня 2014 року у Вищому адміністративному суді України відбулася зустріч керівництва суду з представниками Місії Бюро демократичних інститутів та прав людини Організації з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ/БДІПЛ) зі спостереження за позачерговими виборами народних депутатів України 26 жовтня 2014 року. Під час зустрічі сторони обговорили питання, що стосуються законодавчого регулювання виборів народних депутатів України та вирішення спорів, пов’язаних з виборчим процесом.
Неформальні практики
07.10.2014
Апеляційний суд має перевіряти законність і обґрунтованість рішення суду з огляду на те законодавство, яке існувало на час його ухвалення
Колегія суддів судової палати у цивільних справах ВСС, розглянувши у судовому засіданні 1 жовтня 2014 року справу за позовом банку про звернення стягнення на предмет іпотеки та виселення, встановила порушення апеляційним судом норм матеріального та процесуального права, що вплинуло на правильне вирішення справи, й дійшла до наступного правового висновку. Суд апеляційної інстанції, скасовуючи рішення суду першої інстанції та ухвалюючи рішення про відмову у позові, виходив із того, що при вирішенні даного спору підлягає застосуванню Закон України «Про мораторій на стягнення майна громадян України, наданого як забезпечення кредитів в іноземній валюті» (набрав чинності 7 червня 2014 року), згідно з яким предмет іпотеки не може бути примусово стягнутий (відчужений без згоди власника), незалежно від того, що на час ухвалення рішення суду цього Закону України не було. Проте колегія суддів ВССУ дійшла висновку про те, що апеляційний суд мав би право на застосування Закону України «Про мораторій на стягнення майна громадян України, наданого як забезпечення кредитів в іноземній валюті», але за наявності підстав, передбачених нормами матеріального та процесуального права, для скасування рішення суду першої інстанції, і в такому разі при ухваленні власного рішення суд застосовував би законодавство, яке існувало на час його ухвалення.
07.10.2014
Проект Закону про внесення змін до Кодексу адміністративного судочинства України (щодо вдосконалення адміністративного судочинства)
Бондарчук О.В.
Проектом Закону пропонується внести зміни до:
- статті 18 КАСУ, якими передбачити, що Вищому адміністративному суду України як суду першої інстанції підсудні справи щодо встановлення Центральною виборчою комісією результатів виборів або всеукраїнського референдуму, справи про дострокове припинення повноважень народного депутата України;
- статті 19 КАСУ, якими  передбачити, що адміністративні справи з приводу оскарження актів, рішень, дій чи бездіяльності Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради юстиції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України вирішуються окружним адміністративним судом юрисдикція якого поширюється на місто Київ;
- статтю 171-1 КАСУ виключити;
- статті 172 КАСУ, якими  передбачити, що адміністративні справи з приводу оскарження актів, рішень, дій чи бездіяльності Центральної виборчої комісій, крім справ щодо встановлення результатів виборів та всеукраїнського референдуму вирішуються окружним адміністративним судом, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ.
08.10.2014
Голова Державної судової адміністрації України та секретар Ради суддів України відвідали Сумщину
03 жовтня 2014 року в м. Ромни Сумської області святкували відкриття нового приміщення міськрайонного суду
 Виступаючи з вітальним словом на церемонії відкриття, Голова ДСА України зауважив, що в наш час відкриття нового приміщення суду – важлива подія не тільки для Роменщини, але й для судової системи всієї України, та побажав, щоб судочинство на Сумщині було таким, якого потребує суспільство. Після урочистостей очільник ДСА України та секретар РСУ прибули до м. Суми, де в приміщенні апеляційного суду відбулася нарада територіального управління ДСА України в Сумській області за участі всіх голів та керівників апаратів місцевих судів, усіх суддів та працівників апарату апеляційного суду.
09.10.2014
ОГЛЯД ЗМІ. "Правозахисники: Без кардинальної зміни судової системи «кривосуддя» в Україні продовжиться"
Моніторинг, контроль та оскарження результатів судових засідань є ключовим моментом в процесі зміни судової системи. Про це заявили громадські активісти, правозахисники та експерти Реанімаційного Пакету Реформ під час прес-брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі. Учасники брифінгу оголосили імена «анти-суддів», відповідальні за «справи Майдану», розказали про реальний стан справ у судовій системі України, процес притягнення суддів до відповідальності згідно Закону України «Про відновлення довіри до судової влади в Україні».
09.10.2014
10.10.2014
Оприлюднено щомісячний звіт Тимчасової спеціальної комісії з перевірки суддів судів загальної юрисдикції
На виконання пункту 11 статті 4 Закону України «Про відновлення довіри до судової влади в Україні» Тимчасова спеціальна комісія з перевірки суддів судів загальної юрисдикції оприлюднює щомісячний звіт про результати своєї діяльності. Відповідно до документа від початку діяльності  до 10 жовтня  2014 року на адресу  Комісії надійшло 999 заяв громадян щодо проведення перевірок суддів. Комісією розглянуто  710  заяв громадян, з них -  28  звернень народних депутатів України, за якими розпочато 81 перевірку.  620 заяв повернуто через невідповідність вимогам Закону України «Про відновлення довіри до судової влади в Україні». 
10.10.2014
Маркіян Галабала взяв участь у щомісячній зустрічі донорів та виконавців проектів, спрямованих на втілення принципів верховенства права в Україні
8 жовтня 2014 року Проект USAID «Справедливе правосуддя» провів чергову щомісячну зустріч донорів та виконавців проектів, спрямованих на втілення принципів верховенства права в Україні. На зустріч було запрошено Маркіяна Галабалу, заступника Голови Тимчасової спеціальної комісії з перевірки суддів судів загальної юрисдикції. Пан Галабала розповів учасникам зустрічі про роботу ТСК, її плани та пріоритети. Зокрема, серед позитивних моментів діяльності ТСК він зазначив те, що комісія почала працювати і більшість в ній наразі складають судді у відставці; було налагоджено роботу ТСК у співпраці з Вищою радою юстиції, апарат якої здійснює технічне, інформаційне та організаційне забезпечення роботи комісії. 24 вересня 2014 року ТСК провела перші слухання 7 заяв проти суддів і направила свої висновки до ВРЮ. Однак, яка зазначив пан Галабала, є певні чинники, які ускладнюють роботу комісії. Це, зокрема, тиск, який здійснюється на її членів, опір суддів роботі ТСК з метою уникнути розгляду їх справ, а також судові спори щодо призначення членів ТСК та Регламенту комісії.
Неформальні практики
10.10.2014
Суддя – заступник секретаря першої судової палати ВГСУ Олексій Євсіков розповів про особливості вирішення господарських спорів із сторонами з окупованої території
9 жовтня 2014 року відбувся "круглий стіл" на тему "Ведення бізнесу і власність в Криму: правові аспекти і нові реалії захисту", в якому взяли участь суддя - заступник секретаря першої судової палати Вищого господарського суду України Олексій Євсіков та начальник управління забезпечення роботи першої судової палати Дмитро Умрихін. Під час засідання секції "Господарська діяльність в умовах анексії Криму" та секції "Захист інтересів українських банків на тимчасово окупованій території" її учасники обговорили питання реєстрації речових прав на нерухоме майно, що знаходиться на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим, питання міжнародного захисту українських активів, що знаходяться на зазначеній території, особливості вирішення господарських спорів із сторонами з окупованої території, питання відповідальності кримських боржників перед українськими банками та інше.
Неформальні практики
10.10.2014
Судді разом з міжнародними та національними експертами обговорили проблемні питання вирішення виборчих спорів
7 жовтня 2014 в Києві відбувся круглий стіл «Вирішення виборчих спорів: відкриті питання та поточні виклики». Організатори заходу: Вищий адміністративний суд України, Європейська комісія за демократію через право (Венеціанська комісія), Координатор проектів ОБСЄ в Україні. Під час роботи круглого столу учасники обговорили рекомендації Венеціанської комісії та Бюро з демократичних інститутів і прав людини ОБСЄ щодо виборчого законодавства в Україні, практику Європейського суду з прав людини з питань вирішення виборчих спорів, а також судову практику щодо розгляду виборчих спорів судами України.
Неформальні практики
10.10.2014
Держави – учасниці Організації з безпеки і співробітництва в Європі готові підтримати Україну на шляху демократичних перетворень
Про це йшлося на зустрічі Голови Верховного Суду України Ярослава Романюка з Послом, Координатором проектів ОБСЄ в Україні Вайдотасом Вербою, яка відбулася 9 жовтня 2014 року та була присвячена обговоренню перспектив співробітництва у питаннях реформування української судово-правової системи. Голова Верховного Суду України позитивно оцінив досвід багаторічної співпраці найвищого судового органу з Координатором проектів ОБСЄ та висловив переконання у необхідності її продовження. Він також окреслив своє бачення напрямів консолідації зусиль і можливостей проектів ОБСЄ в Україні, які б, з урахуванням рекомендацій і практичних побажань українських партнерів, за менших витрат були б ефективними та досягали конкретного результату. На завершення зустрічі сторони ще раз засвідчили свою готовність до найактивнішої співпраці. Посол, Координатор проектів ОБСЄ в Україні Вайдотас Верба зробив запис у Книзі почесних гостей Верховного Суду України.

Цікаве