Блог

11

червня

2016

Дайджест подій у сфері правосуддя 6-12 липня (ЗМІ)

Дата

Посилання

Заголовок, короткий опис

Примітки

06.06.2016

http://zib.com.ua/ua/124030-sekretarya_sudu_pidozryuyut_u_vtruchanni_v_sistemu_rozpodilu.html

Секретаря суду підозрюють у втручанні в систему розподілу справ

Секретар одного з районних судів Харкова внесла до системи автоматичного розподілу справ недостовірні дані, віддавши тим самим конкретну судову справу конкретному судді.  Як стверджують в СБУ, секретар незаконно виключила з системи інших суддів, внісши дані про нібито перебування одного судді у відпустці, інших – у відрядженні або на лікарняному. Таким чином, комп’ютерна програма здійснила автоматичний розподіл справи фактично між одним суддею і, відповідно, судова справа потрапила до нього на розгляд.

06.06.2016

http://zib.com.ua/ua/124029-sud_zrobiv_visnovok_schodo_prava_vlasnosti_na_zemlyu.html

Суд зробив висновок щодо права власності на землю

Зміна функціонального призначення територій не тягне за собою припинення права власності або права користування земельними ділянками, які були передані (надані) у власність чи користування до встановлення нового функціонального призначення територій. Забудова земельної ділянки здійснюється в межах її цільового призначення, встановленого законодавством. До такого висновку дійшов Вінницький апеляційний адміністративний суд, задовольнивши позов громадянки до Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради про визнання протиправною відмови у видачі будівельного паспорта та зобов’язання видати будівельний паспорт на забудову земельної ділянки.

06.06.2016

http://zib.com.ua/ua/123997-verhovniy_sud_vislovivsya_schodo_stavok_sudovogo_zboru.html

Перерахунку не підлягає

За подання касаційної скарги у справі, позов у якій подано до 1 вересня 2015 року, базою для обчислення судового збору є розмір ставки, котру було сплачено при зверненні до суду. Про це йде мова у рішенні Верховного Суду України від 2 березня 2016 року №826/19216/15, текст якої публікує "Закон і Бізнес".

06.06.2016

http://zib.com.ua/ua/124026-vischiy_specsud_zrobiv_visnovok_schodo_prava_prokurora_na_ap.html

ВССУ зробив висновок щодо права прокурора на апеляцію

Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних та кримінальних справ підтвердив позицію Генпрокуратури щодо права прокурора оскаржувати в апеляційному порядку рішення судів першої інстанції у адміністративних справах щодо правопорушень, пов’язаних з корупцією, на підставі повноважень, передбачених ст. 250 КУпАП.

06.06.2016

http://zib.com.ua/ua/124024-vischiy_specsud_uzagalniv_praktiku_schodo_slidchih_diy_ta_zl.html

ВССУ узагальнив практику щодо слідчих дій

Пленум Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ затвердив узагальнення судової практики щодо вирішення слідчими суддями питань, пов’язаних із слідчими (розшуковими) діями, та розгляду кримінальних проваджень щодо злочинів проти життя і здоров’я особи.

06.06.2016

http://zib.com.ua/ua/123983-zaprovadzhennya_trilankovoi_sistemi_sudiv_mozhe_buti_vikoris.html

Четверта зайва. Запровадження триланкової системи може бути використане для «чистки» лав

Проект змін до закону «Про судоустрій і статус суддів» (№4734) останніми днями стало модним називати «імплементаційним». Мовляв, він покликаний втілити в життя положення конституційних змін щодо правосуддя. Втім, очевидно, з імплементацією нової редакції закону виникне чимало проблем. Концепція запропонованої реформи нібито полягає в структурних перетвореннях судової влади. Хоча реально йдеться швидше про повне «перезавантаження» системи, що (принаймні на певний час) може увести судочинство в ступор.

06.06.2016

http://zib.com.ua/ua/124014-suddyu_vovka_vidstoronili_vid_posadi_sche_na_misyac.html

Суддю Вовка відсторонили від посади ще на місяць

У зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності Вища кваліфкомісія суддів України продовжила на місяць строк відсторонення Вовка Сергія Володимировича від посади судді Печерського районного суду міста Києва.

06.06.2016

http://zib.com.ua/ua/123988-suddya-spiker_oask_bogdan_sanin_bilshist_suddiv_poboyuyutsya.html

Суддя-спікер ОАСК Богдан Санін: «Більшість суддів побоюються зізнаватися про свою професію»

Найчастіше представники органів влади критикують діяльність саме столичних установ. Окружний адміністративний суд м.Києва не виняток. Відбивати інформаційні атаки політиків доводиться, зокрема, суддям-спікерам установи. Чи потрібно мати комунікативні секрети для спілкування з громадськістю та ЗМІ? Куди приведе Феміду нинішня судова реформа? Чому потрібно оцінити знання міністра юстиції? З яких причин володарям мантій соромно говорити, ким вони працюють? Про це та інше «ЗіБ» поговорив із суддею-спікером Богданом Саніним.

06.06.2016

http://sud.ua/newspaper/2016/06/06/91493-zamestitel-glavi-ap-aleksej-filatov-rasskazal-o-tselyakh-i-zadachakh-sydebnoj-reformi

Заместитель главы АП Алексей Филатов рассказал о целях и задачах судебной реформы

Накануне голосования за изменения в Конституцию в части правосудия и новую редакцию Закона «О судоустройстве и статусе судей» куратор судебной реформы, заместитель председателя Администрации Президента Алексей Филатов провел встречу с журналистами ряда изданий. Он рассказал о целях и задачах, которые стоят перед судебной реформой, а также о результатах, которые предстоит достигнуть. Основные тезисы беседы записал корреспондент«Судебно-юридической газеты».

06.06.2016

http://www.pravda.com.ua/columns/2016/06/6/7110906/

Судова реформа у дії: чи відбудеться оновлення суддівського корпусу?

Оцінювання діючих суддів, яке проводиться Вищою кваліфікаційною комісією України (ВККС) на вимогу закону "Про забезпечення права на справедливий суд", не принесло очікуваних результатів. Значна кількість тих служителів Феміди, які під час Революції Гідності приймали рішення проти активістів Євромайдану та Автомайдану або відомі своїми зв’язками з минулою владою та чималими статками, успішно пройшли його та продовжують працювати.А суддів вищих спеціалізованих судів та Верховного Суду України взагалі не торкнулася така перевірка. Чому так відбувається, і чи здатна переломити ситуацію судова реформа?

06.06.2016

http://pravo.ua/news.php?id=0054536

Впервые в законодательстве нашей страны предусмотрена возможность занятия должности судьи ВСУ лицами, которые не имеют стажа работы судьей, - А.Лесько, судья ВССУ

3 июня с.г. в Харькове состоялся круглый стол «Дисциплинарная ответственность судей на Украине: проблемы и перспективы». Как отмечают в пресс-службе Высшего совета юстиции, целью мероприятия было обсуждение актуальных вопросов дисциплинарной ответственности судей. Его организаторами выступили Ассоциация юристов Украины совместно с Проектом Европейского Союза «Поддержка реформ в сфере юстиции на Украине» с участием Высшего совета юстиции и Высшей квалификационной комиссии судей Украины. В ходе круглого стола участники обсудили актуальные вопросы деятельности ВСЮ, а также вопрос освобождения судей за нарушение присяги, критерии выбора вида дисциплинарного взыскания ВККС, предложения АПУ о внесении изменений в Регламент ВСЮ и ВККС, первые результаты реализации проекта АПУ «Эффективность дисциплинарных органов в системе судопроизводства ».

06.06.2016

http://sud.ua/newspaper/2016/06/06/91372-vibrosheni-na-ylitsy

Выброшены на улицу?

С уволенными милиционерами, прокурорами, налоговиками уже сложилась целая эпопея. Мягко говоря, их не хотят принимать в свои ряды ни адвокаты, ни Минюст, ни другие государственные органы. К примеру, министр юстиции Украины Павел Петренко решил не назначать на должности в своем ведомстве бывших работников судов, прокуратуры и правоохранительных органов. Эксперты считают, что такая позиция не соответствует не только основам Конституции, но и Конвенции о защите прав человека и основополагающих свобод. Фактически министр предлагает ввести в Украине трудовую дискриминацию.

06.06.2016

http://judges.org.ua/dig10142.htm

http://1i.com.ua/gpu-i-sudi-ne-znayut-skolko-nasilnikov-i-ubijc-vyshlo-na-volyu-blagodarya-zakonu-savchenko/

ГПУ и судьи не знают, сколько насильников и убийц вышло на волю благодаря «Закону Савченко»

 Генеральная прокуратура и Государственная судебная администрация не владеют информацией о том, сколько осужденных за убийство и изнасилование досрочно вышли на свободу благодаря так называемому «Закону Савченко». В ответе на запросы, подготовленные «Transparency International Украина», ГПУ и ГСА сообщили, что не владеют статистическими данными о количестве преступников, досрочно освобожденных от наказания.

06.06.2016

http://judges.org.ua/dig10157.htm

http://tsn.ua/politika/sudova-revolyuciya-eksperti-rozpovili-pro-zradi-i-peremogi-zakonu-pro-suddiv-667993.html

Судова революція. Експерти розповіли про "зради" і "перемоги" закону про суддів

 У судоустрої дійсно було прийнято чимало ґрунтовних змін, проте в українських реаліях вони можуть бути використані зацікавленими сторонами у досягнені корисливих намірів.  Минулого тижня Верховна Рада здійснила, як кажуть зацікавлені політики, революцію у судовій системі України, прийнявши нову редакцію закону про судоустрій та відповідні зміни до Конституції України.А під час щорічної прес-конференції Порошенко назвав конституційні зміни в частині правосуддя - одним із найголовніших рішень за час свого президентства. "Каста зруйнована", - запевнив він.

07.06.2016

http://zib.com.ua/ua/124058-zmini_do_konstitucii_schodo_pravosuddya_peredali_na_pidpis_p.html

Зміни до Конституції щодо правосуддя передали на підпис Порошенку

Голова Верховної Ради України Андрій Парубій підписав прийнятий 2 червня закон щодо змін Конституції України у частині правосуддя (проект №3524). Цей Закон набирає чинності через три місяці з дня, наступного за днем його опублікування. Про це А.Парубій заявив після вручення відзнак ВР журналістам, які працюють у зоні АТО, повідомляє "ЗіБ" з посиланням на прес-службу ВР. Відповідний Закон було передано на підпис Президенту (докладніше про документ читайте тут).

07.06.2016

http://zib.com.ua/ua/124046-u_vischu_kvalifkomisiyu_nadhodit_bezlich_neobruntovanih_skar.html

У ВККСУ надходить безліч необґрунтованих скарг на суддів

У Вищій кваліфкомісії суддів спостерігають тенденцію до подання громадянами необґрунтованих скарг, які не мають наслідком притягнення суддів до дисциплінарної відповідальності. Так, 95% скарг, які надходять до ВККСУ, по суті, є апеляційними скаргами. Такою інформацією поділився секретар дисциплінарної палати ВККСУ, суддя ВССУ Михайло Макарчук під час спільного круглого столу АПУ та проекту ЄС з актуальних питань дисциплінарної відповідальності суддів. За його словами, в уже згаданих "апеляційних" скаргах до ВККСУ заявник просить дисциплінарний орган переглянути прийняте судове рішення чи дати правову оцінку законності такого рішення.

07.06.2016

http://zib.com.ua/ua/124001-te_v_yakih_vipadkah_osoba_mozhe_stati_uchasnikom_tov_bez_zgo.html

Спадковий статус. Те, в яких випадках особа може стати учасником ТОВ без згоди інших власників, визначить КС

Судова практика пішла різними шляхами в питанні встановлення права особи на участь у товаристві з обмеженою відповідальністю, якщо таке право передається у спадок. В одних випадках уважається, що для цього потрібна згода інших учасників, а в інших вказується: можна обійтися й без цього. Тому визначити єдину правову позицію попросили Конституційний Суд.

07.06.2016

http://zib.com.ua/ua/123993-verhovniy_sud_vislovivsya_schodo_nediysnosti_pravochinu.html

Відчуження іпотечного майна

Суд не визнає правочин недійсним, а лише підтверджує його недійсність на підставі закону. Про це йде мова в постанові Верховного Суду України від 2 березня 2016 року №6-308цс16, текст якої публікує "Закон і Бізнес".

07.06.2016

http://zib.com.ua/ua/123981-chi_vdastsya_vidstoyati_dsau_povernuti_zarplati_ta_pomichnik.html

Кому буде служити ДСАУ. Чи вдасться відстояти судову адміністрацію, повернути зарплати та помічників володарів мантій

Служителі Феміди давно попереджали: з прийняттям нового закону «Про державну службу» зарплата працівників апарату зменшиться, а виконавча влада зможе втручатися в діяльність судової. Крім цього, володарі мантій категорично заперечували, щоб їхні помічники переводилися на патронатну службу. І, як це часто буває, творці закону не почули суддів. Тож виправляти помилки доведеться Конституційному Суду. Якщо він їх побачить…

07.06.2016

http://judges.org.ua/dig10154.htm

http://2plus2.ua/video/article/suddi-maydanu-ponad-300-vinnih-ta-lishe-8-pokaranih-385506688.html

Судді Майдану - понад 300 винних та лише 8 – покараних

 На сьогодні Вища Рада Юстиції розглянула тільки 41 висновок Тимчасової Спеціальної комісії стосовно 45-ти суддів. І лише 29 з цього списку, за рішенням ВРЮ  мають покинути суддівські крісла. 

07.06.2016

http://judges.org.ua/dig10164.htm

http://ukr.obozrevatel.com/finance/economy/39061-krasivo-zhiti-ne-zaboronish-na-chomu-izdyat-ukrainski-suddi--infografika.htm

Красиво жити не заборониш: на чому їздять українські судді. Інфографіка

 Середня вартість автомобілів, які купують українські судді, на вторинному ринку коливається в межах $30-50 тис., а в деяких випадках і зовсім досягає $80 тисяч. Про це повідомляє ЛІГА.net з посиланням на результати дослідження Transparency International Україна та "Першої інстанції" в рамках проекту "Судді під прицілом" за підтримки посольства США в Україні.

07.06.2016

http://judges.org.ua/dig10163.htm

http://leopolis.news/ministr-yustytsiyi-pavlo-petrenko-bilshist-posad-u-novij-sudovij-systemi-bude-vakantnoyu/

Міністр юстиції Павло Петренко: “Більшість посад у новій судовій системі буде вакантною”

 7 червня до Львова із робочим візитом прибув міністр юстиції Павло Петренко.Під час нього розповів про перезавантаження судової системи в Україні, та про те, як вона вплине на Львівщину, повідомляє кореспондент Leopolis.news. За словами міністра, в першу чергу будуть змінені судді на усіх рівнях.

07.06.2016

http://judges.org.ua/dig10160.htm

http://biz.nv.ua/ukr/experts/miliutin/slabkij-sud-shljah-do-uzurpatsiji.html

Слабкий суд – шлях до узурпації

 У перші дні літа Верховна Рада та президент нас порадували черговим стрибком у судову реформу. Рада схвалила президентський проект закону про судоустрій (версія 2.0). Також депутати ухвалили зміни до Конституції в частині судоустрою. Прогнозуємо, що президент все це підпише. Причасні та непричасні підняли галас про «зраду» або «нові надії». Продовжуючи тривале спостереження та аналіз цього безкінечного процесу, спробуємо підсумувати, що саме відбулось і що нас чекає. Власне, революція не відбулась. Скоріш, ми є свідками того, як президентська концепція судової реформи зробила певний віраж.

07.06.2016

http://judges.org.ua/dig10152.htm

http://ua.112.ua/suspilstvo/nabu-zaproponuie-uhodu-zi-slidstvom-u-spravi-odeskoho-suddi-strilka-burana-316821.html

НАБУ запропонує угоду зі слідством у справі одеського судді-стрілка Бурана

 У корупційних справах інститут угод зі слідством діє в обмеженому порядку. Голова Національного антикорупційного бюро Артем Ситник розповів в інтерв'ю ІА "Центр новин" і газеті "Правовий тиждень", що у справі судді одеського в НАБУ будуть говорити про застосування угоди зі слідством.

07.06.2016

http://judges.org.ua/dig10151.htm

http://yur-gazeta.com/publications/practice/sudova-praktika/sudova-reforma-v-diyi.html

Судова реформа в дії

 Черговим кроком на шляху проведення судової реформи стало прийняття Верховною Радою України президентського законопроекту №4734 «Про судоустрій і статус суддів», який не лише змінює систему судоустрою, але й висуває нові вимоги до зайняття посади судді, встановлює необхідність подання суддями нових декларацій (доброчесності, родинних зв’язків) тощо.

07.06.2016

http://judges.org.ua/dig10156.htm

http://vgolos.com.ua/news/sprava_antykoruptsiynogo_byuro_po_suddi_vzhe_tretiy_misyats_kochuie_mizh_sudamy_218191.html

Справа Антикорупційного бюро по судді вже третій місяць кочує між судами

 Розгляд кримінального справи за обвинуваченням судді Дзержинського райсуду Харкова Сергія Лазюка в отриманні хабара вже втретє буде перенесено до іншого суду. Обвинувальний акт стосовно Лазюка, якого детективи НАБУ затримали у жовтні минулого року при отриманні $1 тис хабара, надійшов до суду ще у березні, однак розгляд справи досі не розпочався, повідомляє сайт «Наші гроші».

07.06.2016

http://judges.org.ua/dig10150.htm

http://uinp.info/novyny_ukraine/______________sudova_reforma_e_oznakoyu_borotbi_z_korupcieyu_v_ukrani__amerikanskij_suddya__________

Судова реформа є ознакою боротьби з корупцією в Україні – американський суддя

 Ухвалення Верховною Радою змін до Конституції в частині правосуддя президент Порошенко вважає одним з найголовніших рішень за час свого президентства. Посол США Джеффрі Пайєтт назвав цей день історичним і пообіцяв від імені США підтримувати формування в Україні незалежної, відповідальної та ефективної судової системи.Судова реформа була однією з найбільше очікуваних та є ознакою боротьби з корупцією в Україні. Так сказав в ефірі «Голосу Америки» доктор права, федеральний суддя США Богдан Футей. За його словами, ключові зміни у законодавстві й Конституції, передбачувані судовою реформою, як очікується, підвищать незалежність судочинства, сприятимуть його деполітизації. «Це також існування верховенства права, кадрові зміни, якими займатиметься Вища рада правосуддя.

07.06.2016

http://judges.org.ua/dig10145.htm

http://www.vinnitsa.info/news/v-troh-sudah-na-vinnichchini-kadrova-nestacha.html

В трьох судах на Вінниччині «кадрова нестача»

 Станом на 1 червня Піщанський, Крижопільський та Іллінецький районні суди Вінницької області недоукомплектовані. Зокрема в Піщанському районному судді в двох суддів з чотирьох закінчився термін п’ятирічного призначення. Про це повідомляє Вища кваліфікаційна комісія суддів.

07.06.2016

http://ua.racurs.ua/news/71971-ukrayina-oskarjuie-rishennya-sudu-ies-schodo-kompensaciyi-sim-yi-yanukovycha

Україна оскаржує рішення суду ЄС щодо компенсації сім’ї Януковича

Уряд України звернувся до суду Європейського Союзу у Люксембурзі для оскарження компенсації, яку українську сторону зобов’язали сплатити екс-президенту-втікачу Віктору Януковичу та його синам

08.06.2016

http://zib.com.ua/ua/123992-vsu_vislovivsya_schodo__znyattya_osib_z_reestracii_miscya_pr.html

Перешкоди усуненню перешкод

Зняття з реєстрації може бути здійснене на підставі рішення суду виключно щодо позбавлення права власності або користування, визнання особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою. Про це йде мова у постанові Верховного Суду України від 1 березня 2016 року №825/1335/13-а, текст якої публікує "Закон і Бізнес".

08.06.2016

http://zib.com.ua/ua/124076-u_venecianskiy_komisii_nazvali_zagrozi_lyustracii_dlya_ukrai.html

У Венеціанській комісії назвали загрози люстрації для України

Застосування закону про люстрацію, на недоліки якого вказувала Венеціанська комісія, серйозно порушує основні права громадян. Це може підірвати верховенство закону і довіру суспільства до нових установ. Про це заявив голова Європейської комісії за демократію через право (Венеціанська комісія) Джанні Букіккіо, передають «Українські Новини».

08.06.2016

http://zib.com.ua/ua/124044-nardep_proponue_zminiti_strok_na_oskarzhennya_rishennya_vasu.html

Час, щоб скаржитися

Збільшити строк, після якого рішення Вищого адміністративного суду може бути оскаржене до Верховного Суду, пропонують народні депутати. Мовляв, зараз його можна пропустити через надто тривалу підготовку рішення. Відповідні пропозиції містяться в законопроекті «Про внесення змін до Кодексу адміністративного судочинства України (щодо забезпечення права на звернення про перегляд судових рішень Верховного Суду України)» (№4763). 

08.06.2016

http://zib.com.ua/ua/123982-reforma_suddi_poperedili_pro_mozhliviy_paralich_sistemi_ale_.html

Навздогін змінам. Служителі Феміди попередили про можливий параліч системи, але їх уже не чули

Суддівській спільноті довелося в стислі строки готувати висновок щодо проекту закону «Про судоустрій і статус суддів» (№4734). Вона не очікувала на такий прискорений розгляд документа в стінах парламенту. Представники Верховного Суду навіть звернулися до міжнародних організацій з проханням провести експертне вивчення проекту. Та оцінка фахівців, як і висновки володарів мантій, уже не знадобляться реформаторам. Можливо, і даремно…

08.06.2016

http://zib.com.ua/ua/124063-vischiy_specsud_z_rozglyadu_civilnih_ta_kriminalnih_sprav_zb.html

ВССУ збираються покинути 6 суддів

На розгляд парламенту запропоновано черговий проект постанови про звільнення суддів. Так, у відставку зібрались 28 суддів, 7-ро з них це судді вищих спеціалізованих судів. І хоча кадрові суддівські питання депутати вирішують неохоче, все ж до питань звільнення вони більш прихильні, ніж до призначень. Тож, ймовірно, вже незабаром відповідний проект поставлять на голосування у ВР.

08.06.2016

http://zib.com.ua/ua/124006-viznannya_rishen_inozemnih_yurisdikciy_uskladnyuetsya_vidsut.html

З надією на взаємність. Визнання рішень іноземних юрисдикцій ускладнюється відсутністю єдиного підходу з боку судів

Україні потрібна інституція, яка стежитиме за єдністю практики визнання та виконання рішень міжнародних комерційних арбітражів та іноземних судів в Україні. А ще — час і кошти для належного навчання суддів впровадженню такої практики.

08.06.2016

http://judges.org.ua/dig10185.htm

http://www.president.gov.ua/news/abi-sudi-vipalyuvali-korupciyu-rozpechenim-zalizom-voni-sami-37339

Аби суди випалювали корупцію розпеченим залізом, вони самі мають очиститися від корупціонерів – Президент на засіданні Нацради з питань антикорупційної політики

На засіданні Національної ради з питань антикорупційної політики під головуванням Президента Петра Порошенка відбулось обговорення питань щодо впровадження судової реформи. Вітаючи присутніх із ухваленням змін до Конституції в частині правосуддя та імплементаційного Закону «Про судоустрій та статус суддів», Глава держави наголосив, що це сприятиме повному перезавантаженню суддівської гілки влади. Президент зазначив, що це той крок, якого давно чекало суспільство, адже чинна судова система має дуже низький рівень довіри. Петро Порошенко висловив переконання, що зі створенням умов для перезавантаження суддівської гілки влади фактично було завершено формування принципово нової інфраструктури для боротьби з корупцією в Україні. «Але для того, щоб суди випалювали корупцію розпеченим залізом, вони самі мають очиститися від корупціонерів», - наголосив Президент.

08.06.2016

http://judges.org.ua/dig10165.htm

http://times.lviv.ua/news/authority-lviv/nezalezhnimi_ukrainski_sud_ta_suddi_buli_lishe_u_1991_rotsi_suddya/171773/

Незалежними українські суд та судді були лише у 1991 році, – суддя

Незалежними українські суд та судді були лише у 1991 році, на початку незалежності України. Натомість зараз на суддів та їхнє рішення намагаються впливати різними способами. Про це 8 червня,  під час інтерв'ю-прес-конференції на тему:

«Як нова судова реформа може змінити стару судову систему?»,  що відбулася у Львівському прес-клубі, заявив голова Личаківського районного суду Львова Сергій Гирич.

08.06.2016

http://www.pravda.com.ua/news/2016/06/8/7111123/

Петренко вважає, що судді мстять Яценюку справою

Печерський районний суд Києва скасував постанову слідчого Генпрокуратури про закриття кримінального провадження у відношенні екс-прем'єр-міністра Арсенія Яценюка. Як повідомила прес-служба депутата Сергія Капліна, суд поновив досудове слідство щодо хабара у 3 мільйони доларів, який екс-прем’єр нібито отримав за призначення Володимира Іщука гендиректором Концерну радіомовлення, радіозв’язку та телебачення. Каплін зазначив, що напередодні відставки Яценюка цю справу "нашвидкуруч закрили", але він це оскаржив – і виграв суд.

08.06.2016

http://judges.org.ua/dig10175.htm

Експерт про плюси та прорахунки судової реформи

 Великий крок запуску судової реформи уперед зроблено. Однак, це не перемога. Відповідно найбільше уваги потребує імплементація. Адже гарні закони при поганій імплементації можуть дати протилежний результат. Про це розповів Роман Куйбіда, головний експерт з судової реформи Реанімаційного пакету реформ.

08.06.2016

http://judges.org.ua/dig10155.htm

http://dyvys.info/2016/06/08/sudova-reforma-u-nas-zabraly-pravo-na-sud/

Судова реформа: у нас забрали право на суд

Минулого тижня Верховна рада внесла зміни до Конституції, впроваджуючи судову реформу. Спікер Андрій Парубій уже підписав відповідний закон. Українці, як завжди, чують гучні заяви про кардинальні зміни, про звільнення нечесних суддів, про жорсткий конкурсний відбір на суддівські посади. Мовляв, все в нас тепер буде, як в Європі. Справжню суть реформ кожен українець відчує, коли опиниться в суді чи захоче захистити міський парк, або сфотографувати автівку суді. Експерти б’ють на сполох: у нас забрали можливість захищати себе в суді.

08.06.2016

http://sud.ua/news/2016/06/08/91660-kyda-obzhalovat-ykaz-prezidenta

Куда обжаловать указ президента?

В судебной практике бывают случаи, когда лица оспаривают нормативно-правовые акты, которые, по их мнению, не соответствуют действующим законодательным актам. Если вопрос не касается конституционности оспариваемого документа, то такие споры по закону подлежат рассмотрению в порядке административного судопроизводства. Однако, случается, что административный суд, рассматривая споры о законности, в частности, указов президента Украины, отказывает в открытии производства, ссылаясь на то, что рассмотрение такого рода споров относится к полномочиям Конституционного Суда. Так, довольно интересное дело №21-403а16 от 26 апреля 2016 года рассматривалось в Верховном Суде Украины. Примечательно, что в своем решении ВСУ указал, что определение Высшего административного суда Украины, которым отказано в открытии производства по указанному делу, не основывается на правильном применении норм материального и процессуального права.

08.06.2016

http://judges.org.ua/dig10166.htm

http://dailylviv.com/news/kryminal/sudova-reforma-vidbuvaietsya-z-porushennyam-rehlamentu-ta-konstytutsiyi-suddya-32697

Судова реформа відбувається з порушенням регламенту та Конституції, – суддя

З 2010 року – це вже третя спроба судової реформи. Але якщо у 2010 та 2014 роках разом із внесенням змін до законів, які регламентували порядок формування судової влади, приймали законодавчі акти про внесення змін до відповідних процесуальних законів, до Цивільного, Кримінального та до Господарського процесуальних кодексів, то сьогодні такі зміни не внесені. Про це 8 червня, під час інтерв'ю-прес-конференції на тему: «Як нова судова реформа може змінити стару судову систему?»,  що відбулася у Львівському прес-клубі, повідомив доцент кафедри цивільного права та процесу ЛНУ ім. І. Франка, кандидат юридичних наук, директор Правничого коледжу ЛНУ ім. І. Франка Володимир Цікало.

08.06.2016

http://judges.org.ua/dig10153.htm

http://pik.cn.ua/21888/za-nepravomirni-rishennya-suddyu-z-priluk-prityagnut-do-vidpovidalnosti/

 За неправомірні рішення суддю з Прилук притягнуть до відповідальності

Проведеним прокуратурою області моніторингом судових рішень у Єдиному державному реєстрі установлено істотні порушення норм матеріального та процесуального права при здійсненні правосуддя у спорах щодо однієї і тієї ж самої земельної ділянки, розташованої в одному із сіл Прилуччини. Про це повідомляє прес-служба прокуратури Чернігівської області.

08.06.2016

http://judges.org.ua/dig10167.htm

http://uacrisis.org/ua/43939-courts-2

Закон «Про судоустрій та статус суддів» необхідно доопрацювати у складі об’єднаної робочої групи за участю представників судової системи – судді адміністративних судів

 Зміни до Конституції в частині правосуддя, ухвалені Верховною Радою 2 червня, а також закон «Про судоустрій та статус суддів», викликають ряд зауважень. Про це заявили Олександр Пасенюк, суддя Конституційного Суду України, а також Володимир Донець і Богдан Санін, судді Окружного адміністративного суду міста Києва, під час прес-брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі. «Потрібно створити робочу групу при Комітеті Верховної Ради, при Верховному Суді, при Кабінеті Міністрів для його [закону «Про судоустрій та статус суддів»] найшвидшого доопрацювання, поки він ще не набув чинності. У цю групу обов’язково повинні бути включені представники суддівського корпусу», – запропонував Олександр Пасенюк. «Ми закликаємо громадськість, Кабінет Міністрів, Верховну Раду і Раду суддів об’єднатися і створити єдину робочу платформу для врегулювання проблемних питань», – заявив Богдан Санін.

09.06.2016

http://zib.com.ua/ua/123990-vryu_ne_vvazhae_podannya_zayavi_pro_vidstavku_dostatnoyu_pid.html

Звільнення на прохання і без. ВРЮ не вважає подання заяви про відставку достатньою підставою для невиконання службових обов’язків

Якщо суддя подав заяву про відставку — він залишається на посаді, доки не буде офіційно звільнений. Якщо ж він самовільно уникатиме роботи, це стане підставою для притягнення до дисциплінарної відповідальності і… бажаного звільнення. Але цього разу — за порушення присяги. Разом з тим, як підтвердило минуле засідання, у Вищій раді юстиції не готові застосовувати санкції до тих суддів, які не вкладаються у встановлені законом строки розгляду скарг не з власної вини.

09.06.2016

http://zib.com.ua/ua/123996-vsu_vislovivsya_schodo_rozrahunku_peni_ta_shtrafu.html

Домовленість у межах закону

Якщо сторони досягли згоди про збільшення позовної давності, то розрахунок розміру пені та штрафу слід провести з її урахуванням для кожної вимоги. Про це йде мова у постанові Верховного Суду України від 24 лютого 2016 року №6-1824цс15, текст якої публікує "Закон і Бізнес".

09.06.2016

http://zib.com.ua/ua/124093-v_radi_suddiv_ukraini_proanalizuyut_noviy_zakon_pro_sudoustr.html

В РСУ проаналізують новий Закон про судоустрій

На засіданні Ради суддів України було створено робочу групу з аналізу Закону "Про судоустрій і статус суддів". Оскільки через досить швидке просування цього документу в парламенті у РСУ не було часу проаналізувати проект, то ж тепер Рада займеться аналізом вже Закону. Як повідомили "ЗіБ" в РСУ, до складу робочої групи увійшли голови комітетів Ради суддів України. Водночас, як запевняють в Раді, робоча група відкрита для усіх, хто бажатиме висловити свої зауваження і пропозиції до закону.

09.06.2016

http://zib.com.ua/ua/124089-suddi_z_likvidovanih_sudiv_hersona_otrimali_rekomendacii_na_.html

Судді з ліквідованих судів Херсона отримали рекомендації на переведення

На засіданні кваліфікаційної палати Вищої кваліфкомісії суддів України було прийнято рішення надати рекомендації щодо переведення суддів до іншого суду того самого рівня без конкурсу. Мова йде про суддів ліквідованих райсудів Херсона. Як повідомили "ЗіБ" у ВККСУ, було вирішено рекомендувати 10 суддів для переведення у новостворений Херсонський міський суд Херсонської області.

09.06.2016

http://zib.com.ua/ua/124088-suddivskiy_korpus_mozhe_onovitis_na_70_-_petrenko.html

Суддівський корпус може оновитись на 70% - Петренко

Ухвалена парламентом судова реформа, на думку Міністра юстиції, дозволить оновити судову систему на 70%. За його словами, 5 - 6 тисяч суддів мають бути набрані через систему публічних конкурсів.

Про це Павло Петренко заявив в ході форуму "Фільтруй суд: через очищення до чесного суду", коментуючи прийняті минулого тижня зміни до Конституції в частині правосуддя та Закон про судоустрій (зауважимо, зміни до Конституції передали на підпис П.Порошенку, а от щоб направити Президенту Закон про судоустрій спочатку слід розглянути проекти постанов про скасування рішення про його прийняття - ред.).

09.06.2016

http://zib.com.ua/ua/124083-sud_vidmovivsya_skasovuvati_rishennya_iii_zizdu_advokativ_.html

Суд відмовився скасовувати рішення III з’їзду адвокатів

Окружний адміністративний суд міста Києва завершив розгляд справи за позовом адвоката К.Коваль до III з’їзду адвокатів про визнання протиправними, скасування його рішень та встановлення відсутності повноважень у членів Вищої ради юстиції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів, Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури, Ради адвокатів України та Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів, призначених за його квотою. За наслідком розгляду справи, суд постановив відмовити в задоволенні адміністративного позову. Відповідне рішення ОАСК прийняв 6 червня 2016 р., повідомляє "ЗіБ" з посиланням на Суд.

09.06.2016

http://zib.com.ua/ua/124081-u_vischiy_kvalifkomisii_suddiv_na_rozglyadi_mayzhe_13_tis_sk.html

У ВККСУ на розгляді майже 13 тис. скарг

Загалом до Вищої кваліфкомісії суддів України станом на 31 травня 2016 р. надійшло 23 466 дисциплінарних скарг. Із них розглянуто 10 679 скарг, винесено попередження 37 суддям; догану - 26 суддям, сувору догану – 2 суддям.

09.06.2016

http://zib.com.ua/ua/124000-pravniki_proponuyut_rozshiriti_funkcii_sche_ne_stvorenogo_vi.html

Конкурентне навантаження. Правники пропонують розширити функції ще не створеного вищого патентного суду

Підготувавши законопроект, який має змінити організацію діяльності Антимонопольного комітету, експерти, схоже, зійшлися на думці, що взяли надто низьку планку. Нинішній варіант ініціативи мав стати компромісним і не просувати тих змін, які могли б викликати надто активний спротив. Разом з тим фахівці готові ризикнути й розділити контролерів на дві умовні групи, які між собою не пересікатимуться, — «слідчі» та «арбітри». Крім цього, правники сподіваються скористатися судовою реформою й переконати Верховну Раду перенести розгляд конкурентних спорів до окремого вищого суду.

09.06.2016

http://judges.org.ua/dig10181.htm

http://espreso.tv/news/2016/06/09/onovlena_vyscha_rada_yustyciyi_za_rik_rekomenduvala_zvilnyty_958_suddiv

Оновлена Вища рада юстиції за рік рекомендувала звільнити 958 суддів

 За рік роботи нового складу Вищої ради юстиції було рекомендовано звільнити із займаних посад 958 суддів. Про це під час прес-конференції сказав голова Вищої ради юстиції Ігор Бенедисюк, повідомляє Укрінформ.

09.06.2016

http://judges.org.ua/dig10183.htm

http://www.gp.gov.ua/ua/news.html?_m=publications&_c=view&_t=rec&id=185843

Скасовано незаконну ухвалу суду у справі Ю. Іванющенка

Управлінням процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих управління спеціальних розслідувань Департаменту спеціальних розслідувань Генпрокуратури у касаційному порядку оскаржено незаконну ухвалу Апеляційного суду м. Києва від 11.02.2016, якою відмовлено у перегляді ухвали слідчого судді Солом’янського районного суду м. Києва, постановленої у кримінальному провадженні за підозрою Юрія Іванющенка. Вказаною ухвалою слідчий суддя у порушення положень кримінального процесуального законодавства України зобов’язав уповноваженого прокурора закрити кримінальне провадження щодо Юрія Іванющенка.

09.06.2016

http://judges.org.ua/dig10205.htm

http://24tv.ua/aktivisti_rozpochali_zbir_dosye_na_vsih_suddiv_v_ukrayini_n694365

Активісти розпочали збір досьє на всіх суддів в Україні

Громадський рух "Чесно" розпочав збирати інформацію про 7600 українських служителів Феміди.

09.06.2016

http://news.liga.net/news/politics/11123266-sudebnaya_reforma_mozhet_zatyanutsya_na_gody_schitayut_na_bankovoy_.htm

Судебная реформа может затянуться на годы, считают на Банковой

На вопрос о том, сколько времени может продлиться судебная реформа, замглавы АП заявил, что в Польше это заняло 15 лет, в Словакии - более шести лет.

09.06.2016

http://yur-gazeta.com/golovna/160-suddiv-apelyaciynih-sudiv-kiyivshchini-proyshli-ocinyuvannya.html

160 суддів апеляційних судів Київщини пройшли оцінювання

Станом на 9 червня в рамках кваліфоцінювання 160 суддівапеляційних судів Київського регіону підтвердили можливість здійснювати правосуддя у конкретному суді. Стосовно 45 суддів оцінювання зупинено у зв’язку з поданням ними заяви про відставку. Такі дані повідомляє Вища кваліфікаційна комісія суддів України.

10.06.2016

http://zib.com.ua/ua/124147-pri_potrebi_lucenko_proponue_organizuvati_bezumovnu_lyustrac.html

Луценко пропонує організувати "безумовну" люстрацію

У випадку скасування Конституційним Судом України Закону про люстрацію, про що останніми днями повідомляють ЗМІ, Генпрокурор буде звертатися до народних депутатів з пропозицією прийняти новий закон «Про безумовне очищення влади».

10.06.2016

http://zib.com.ua/ua/124145-tsk_z_perevirki_suddiv_oficiyno_pripinyae_svoyu_robotu_.html

ТСК з перевірки суддів офіційно припиняє свою роботу

На офіційному веб-сайті Вищої ради юстиції та в газеті «Голос України» буде оприлюднено інформацію про припинення діяльності Тимчасової спеціальної комісії з перевірки суддів судів загальної юрисдикції. Відповідне рішення було прийнято на засіданні Вищої ради юстиції 9 червня, повідомили "ЗіБ" у ВРЮ.

10.06.2016

http://zib.com.ua/ua/124142-yaki_nedoliki_v_zakoni_pro_sudoustriy_znayshla_rada_suddiv_u.html

РСУ висловила зауваження до Закону про судоустрій

На засіданні Ради суддів України було затверджено звернення стосовно на той момент ще проекту нового Закону про судоустрій. Попри зауваження щодо повноважень самої Ради в цілому РСУ підтримує документ. Про це йде мова у рішенні РСУ від 2 червня 2016 р. №41. Цим рішенням також було затверджено звернення до ВР щодо законопроекту №4734 «Про судоустрій і статус суддів» (відповідний документ було прийнято за основу та в цілому 2 червня, наразі Закон чекає на підпис голови ВР А.Парубія - ред.).

10.06.2016

http://zib.com.ua/ua/124085-oprilyudneno_rishennya_konstituciynogo_sudu_ukraini_schodo_d.html

Оприлюднено рішення КСУ щодо довічного утримання судді

Конституційний Суд України оприлюднив рішення у справі щодо зменшення розміру щомісячного довічного грошового утримання судді, встановлення максимального розміру такого утримання тощо. Дані норми Суд визнав неконституційними.

10.06.2016

http://zib.com.ua/ua/124095-za_rik_vischa_rada_yusticii_pogodila_zvilnennya_mayzhe_tisya.html

За рік ВРЮ погодила звільнення майже тисячі суддів. 

"Біда в тому, що було призначено молодих суддів, які не розуміли практики діяльності слідчих суддів" - І.Бенедисюк. За рік роботи Вища рада юстиції та її секретаріат опрацювали близько 6000 звернень (в тому числі заяв та скарг) громадян, народних депутатів, установ, організацій, що становить майже 68% загальної кількості звернень, які надійшли на адресу Ради. Всього ж до ВРЮ надійшло 8800 звернень.

10.06.2016

http://judges.org.ua/dig10211.htm

http://blogs.lb.ua/sergiy_alekseev/337450_gotova_li_ukraina_otlozhit_sudebnuyu.html

Готова ли Украина отложить судебную реформу?

 Изучая судебные системы разных государств, как в той или иной стране построена система правосудия, пришел к выводу, что именно этот критерий может и должен служить той лакмусовой бумажкой, которая отражает уровень цивилизованности общества. Ведь перед Законом все должны быть равны и ни социальный статус, ни финансовое положение или связи не должны иметь ни малейшего значения, когда вершится правосудие. К сожалению, последние 25 лет украинские суды слишком часто демонстрировали противоположный подход, когда именно наличие связей или финансовые возможности решали, какое именно решение именем Украины огласит судья.

10.06.2016

http://judges.org.ua/dig10210.htm

http://ua.112.ua/suspilstvo/vasu-prosyt-poroshenka-vetuvaty-zakon-pro-sudoustrii-i-status-suddiv-317644.html

ВАСУ просить Порошенка ветувати закон про судоустрій і статус суддів

У суді вважають, що запропоновані документом організаційні основи системи адміністративних судів порушують цілісність цієї системи змін до Конституції в частині правосуддя. Вищий адміністративний суд України (ВАСУ) просить президента України Петра Порошенка застосувати право вето щодо Закону України "Про судоустрій і статус суддів". Про це повідомили в прес-службі ВАСУ.

10.06.2016

http://judges.org.ua/dig10209.htm

http://espreso.tv/news/2016/06/10/konstytuciynyy_sud_perenis_rozglyad_lyustraciyi

Конституційний суд переніс розгляд люстрації

 Конституційний суд продовжить розгляд справи за конституційними поданнями Верховного Суду щодо так званої люстрації суддів на одному з наступних засідань. Про це повідомляє офіційна сторінка Конституційного суду України.

10.06.2016

http://judges.org.ua/dig10208.htm

http://yaizakon.com.ua/%D0%BE%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%BE-90-%D0%B7%D0%B0%D1%8F%D0%B2%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B9-%D1%83%D0%BA%D1%80%D0%B0%D0%B8%D0%BD%D1%86%D0%B5%D0%B2-%D0%B2-%D0%B5%D1%81%D0%BF%D1%87-%D0%BD%D0%B5%D0%BF/

Около 90% заявлений украинцев в ЕСПЧ «неприемлимы», – судья

Украина остается лидером по обращениям граждан в Европейский суд по правам человека, при этом около 90% заявлений, поступающих в ЕСПЧ от граждан Украины, неприемлемы, в частности, в связи с тем, что в большинстве случаев суды на национальном уровне правильно решают дела. Как сообщает пресс-служба  Высшего специализированного суда Украины по рассмотрению гражданских и уголовных дел, об этом заявила судья ЕСПЧ от Украины Анна Юдковская на встрече с судьями и работниками аппарата ВССУ.

10.06.2016

http://judges.org.ua/dig10203.htm

http://rsu.gov.ua/ua/news/rada-suddiv-ukraini-ta-gromadskist-partneri-v-onovlenni-sudovoi-vladi-v-ukraini-2

Рада суддів України та громадськість – партнери в оновленні судової влади в Україні

Дев'ятого червня 2016 року голова Комітету з питань комунікації Ради суддів України Олександр Сасевич, на запрошення низки громадських організацій, взяв участь у роботі форуму, на якому розглядалися стан та проблеми процесу оновлення судової гілки влади.

10.06.2016

http://judges.org.ua/dig10197.htm

http://finance.obozrevatel.com/business-and-finance/47056-eto-ne-konets-v-bpp-rasskazali-kak-otreagiruyut-na-vozvraschenie-vyisokih-pensij-sudyam-vremen-yanukovicha.htm

Это не конец: в БПП пообещали реакцию на возвращение высоких пенсий судьям времен Януковича

 Решение Конституционного суда о снятии ограничения в 10 740 гривен на максимальную пенсию судьям в отставке не может не вызывать возмущения, однако это еще не конец. Такое мнение в комментарии "Обозревателю" высказал народный депутата от Блока Петра Порошенко Дмитрий Андриевский.

10.06.2016

http://judges.org.ua/dig10198.htm

http://ru.golos.ua/print_version/395713

Закон о судоустройстве может быть переголосован - эксперт

 С принятием решения Конституционного Суда Украины (КСУ) о признании неконституционным ограничение размера пенсий для судей, закон "О судоустройстве и статусе судей" может быть заново переголосован. Такое мнение в комментарии корреспонденту ГолосUA выразил политолог Юрий Войтенко.

10.06.2016

http://judges.org.ua/dig10195.htm

http://delo.ua/ukraine/lucenko-obeschaet-bolee-zhestkij-zakon-o-ljustracii-esli-ks-otme-318361/

Луценко обещает более жесткий закон о люстрации, если КС отменит действующий

 Если КС отменит закон о люстрации, это станет началом конца этого состава судей, считает Генпрокурор Юрий Луценко. Генеральный прокурор Украины Юрий Луценко считает недопустимой отмену Конституционным судом Украины закона "Об очищении власти" (о люстрации).

10.06.2016

http://www.unian.net/politics/1371513-ksu-otmenil-ogranichenie-maksimalnogo-razmera-pojiznennogo-soderjaniya-sudi-v-otstavke-10-tyisyachami-740-grivnyami.html

КСУ снял ограничение в 10 тысяч на максимальную пенсию судьи в отставке

Конституционный суд Украины признал неконституционными ряд изменений в законы, которые ограничивали максимальную пенсию судей в 10 тыс. 740 гривен.

10.06.2016

http://novyny.online.ua/print/744500/

На Порошенка подали до суду через його прес-конференцію: опублікований документ

Український адвокат Оксана Соколовська, яка захищала російських ГРУшників Євгена Єрофєєва і Олександра Александрова, подала позов про захист честі і гідності на президента України Петра Порошенка і головного військового прокурора Анатолія Матіоса.

10.06.2016

http://sud.ua/news/2016/06/10/91750-otsenka-novogo-zakona-o-sydoystrojstve-ot-predsedatelya-visshej-kvalifkomissii-sydej-s-kozyakov

Оценка нового закона о судоустройстве от председателя Высшей квалифкомиссии судей С. Козьякова

То, чего одни с нетерпением ждали, а другие опасались, свершилось — 2 июня 2016 года  парламент принял новую редакцию Закона «О судоустройстве и статусе судей», после чего, не делая перерыва, — изменения в Конституцию Украины в части правосудия. Своей позицией в этом вопросе с «Судебно-юридической газетой» поделился председатель Высшей квалификационной комиссии судейСергей Козьяков.

10.06.2016

http://sud.ua/news/2016/06/10/91749-sydya-rasskazala-ob-administrativnom-davlenii-i-korryptsii-v-sisteme

Судья рассказала об административном давлении и коррупции в системе

То, чего одни с нетерпением ждали, а другие опасались, свершилось — 2 июня 2016 года парламент принял новую редакцию Закона «О судоустройстве и статусе судей», после чего, не делая перерыва, — изменения в Конституцию Украины в части правосудия. Своей позицией в этом вопросе с «Судебно-юридической газетой» поделилась судья Октябрьского районного суда города Полтавы Лариса Гольник.

10.06.2016

http://blog.liga.net/user/ikozachok/article/22556.aspx

Судова реформа стартувала... з торгів?

Сьогодні  стало доступне коротке відео з засідання  комітету з питань правової політики та правосуддя від 02 червня 2016 року. Того, що відбулось перед засіданням Верховної Ради, на якому  приймали так звану президентську судову  «реформу».

10.06.2016

http://judges.org.ua/dig10204.htm

Ігор Лапін: Судова система зміниться. Іменем народу України будуть виноситись чесні і неупереджені рішення

У четвер, 2 червня, парламент прийняв один з найзнаковіших законів 8 скликання – «Про судоустрій і статус суддів» та відповідні зміни до Конституції, які дали можливість вчергове запустити судову реформу. Чи буде цього разу судова реформа результативною, чому стільки критики на адресу законотворців і що відбувалося під час голосування, розповів народний депутат від Луцька Ігор Лапін.

Цікаве