Блог

11

квітня

2015

Дайджест подій у сфері правосуддя 6-12 квітня (офіційні джрела)

Дата

Посилання

Заголовок, короткий опис

Примітка

06.04.2015

http://court.gov.ua/166466/

Радою судів України затверджено нову редакцію Положення про автоматизовану систему документообігу суду

02 квітня 2015 року у приміщенні Державної судової адміністрації України відбулося засідання Ради суддів України. За результатами обговорення було прийнято низку рішень. Зокрема, Радою судів України затверджено нову редакцію Положення про автоматизовану систему документообігу суду. Тим же рішенням № 25 Радою створено робочу групу з питань вивчення функціонування автоматизованих систем документообігу Верховного Суду України, Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ та апеляційного суду м. Києва, з метою впровадження єдиної автоматизованої системи документообігу суду, якій доручено до 25 травня 2015 року надати Раді суддів України пропозиції щодо запровадження єдиної автоматизованої системи документообігу суду в судах загальної юрисдикції.

06.04.2015

http://court.gov.ua/166155/

Продовжується співпраця ДСА та Проекту (USAID) « Справедливе правосуддя»

6 квітня 2015 року відбулася робоча зустріч Голови Державної судової адміністрації України Зеновія Холоднюка з керівником Проекту Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) "Справедливе правосуддя" Девідом Воном.  Керівник Проекту Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) "Справедливе правосуддя" відзначив успішність програми із судового адміністрування, а також наголосив на тому, що в жовтні поточного року планується розпочати подібний, але дещо коротший навчальний курс для голів судів. Учасники зустрічі також обговорили підготовку технічного завдання на розробку комп’ютерної програми для обліку об’єктів майна установ судової системи та документації на проведення робіт з будівництва, реконструкції, капітального ремонту тощо, проведення дослідження навантаження на суддів, а також положення нещодавно прийнятого Закону України "Про забезпечення права на справедливий суд", який набрав законної сили 28 березня 2015 року, та новації, які цими положеннями запроваджені.

06.04.2015

http://www.sc.gov.ua/ua/golovna_storinka/sekretar_plenumu_vssu_dmitro_luspenik_vzjav_uchast_u_pershomu_zasidanni_konstitucijnoji_komisiji.html

Секретар Пленуму ВССУ Дмитро Луспеник взяв участь у першому засіданні Конституційної комісії

6 квітня 2015 року відбулося перше засідання Конституційної Комісії за участю Президента України Петра Порошенка, Голови Верховної Ради України Володимира Гройсмана та Прем'єр-міністра Арсенія Яценюка. До складу новоствореного спеціального органу, очолюваного Головою Верховної Ради, увійшли президенти України, фахівці, зокрема у галузі конституційного права, представники судової влади, політичних партій та міжнародних організацій.

06.04.2015

http://www.sc.gov.ua/ua/golovna_storinka/rozporjadzhennja_golovi_vssu_gulka_b_i_cshodo_zmini_teritorialnoji_pidsudnosti_sprav.html

Розпорядження Голови ВССУ Гулька Б. І. щодо зміни територіальної підсудності справ

З метою забезпечення доступу до правосуддя, дотримання розумних строків при розгляді справ (проваджень)  відповідно до розпорядження Голови ВССУ Гулька Б. І.  внесено зміни до розпорядження ВССУ від 02 вересня 2014 року № 27/0/38-14 щодо зміни територіальної підсудності судових справ.

06.04.2015

http://www.vru.gov.ua/news/844

Про розгляд Вищою радою юстиції запитів на публічну інформацію у березні 2015 року

Відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» Вища рада юстиції оприлюднює звіт про розгляд запитів на публічну інформацію, надісланих до ВРЮ протягом березня 2015 року. За даними відділу з питань прийому громадян та розгляду запитів на інформацію управління по роботі зі зверненнями та запитами на інформацію секретаріату Вищої ради юстиції, у березні 2015 року до Вищої ради юстиції надійшло 19 запитів на інформацію.

06.04.2015

http://www.vru.gov.ua/news/842

ОГЛЯД ЗМІ. "З дев'яти тисяч суддів приблизно тисяча ухвалювала рішення в період Майдану і підлягають перевірці, - М.Галабала"

Програма Ера Медіа «На слуху». Спікер - Маркіян Галабала, к.юр.н., заступник голови Тимчасової спеціальної комісії з перевірки суддів.

06.04.2015

http://www.vru.gov.ua/news/841

Секретаріат Вищої ради юстиції закликає ЗМІ та посадових осіб не створювати ілюзію дійсності фактів, що не мали місця

Секретаріат Вищої ради юстиції наголошує, що матеріали справ, які знаходяться на розгляді Тимчасової спеціальної комісії з перевірки суддів судів загальної юрисдикції, що діє при Вищій раді юстиції, стосовно суддів, які виносили рішення у період масових акцій протесту в період з 21 листопада 2013 року по 11 квітня 2014 року, не постраждали внаслідок прориву водопроводу (діаметр – 100 мм) на вводі в адміністративну будівлю ВРЮ.

07.04.2015

http://court.gov.ua/166154/

Відбулася робоча зустріч напередодні круглого столу стосовно питань судового збору

7 квітня 2015 року відбулася робоча зустріч Старшого експерта з юридичних питань Місії Міжнародного валютного фонду Себастіана Помпе з Головою Державної судової адміністрації України Зеновієм Холоднюком. Під час зустрічі обговорювалися деталі круглого столу, який відбудеться 8-9 квітня поточного року. Зазначений захід організовується ДСА України за сприянням Міжнародного валютного фонду, на який запрошено директора департаменту стратегічного планування Міністерства юстиції Австрії та  Президента Європейської комісії з ефективності правосуддя (CEPEJ) Георга Ставу, а також представників Адміністрації Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, органів судової влади та громадськості.

07.04.2015

http://www.president.gov.ua/documents/19284.html

Президентом України видано Указ Про переведення суддів.

07.04.2015

http://www.vru.gov.ua/news/847

Фоторепортаж. Чергове засідання Тимчасової спеціальної комісії з перевірки суддів судів загальної юрисдикції

7 квітня  2015 року  відбулося чергове засідання Тимчасової спеціальної комісії з перевірки суддів судів загальної юрисдикції, створеної відповідно до Закону України «Про відновлення довіри до судової влади в Україні» від 8 квітня 2014 року. За рік з дня ухвалення Закону Комісія констатувала ознаки порушення присяги у діях 16 суддів і направила матеріали до Вищої ради юстиції для ухвалення рішень стосовно внесення подань про звільнення суддів з посад. Стосовно чотирьох суддів ухвалено висновки про наявність у їх діях ознак дисциплінарного проступку та направлено матеріали для прийняття рішення до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України. Констатовано відсутність ознак порушення закону в діях одного судді.

07.04.2015

http://www.vru.gov.ua/news/846

ТСК констатувала ознаки порушення присяги у діях трьох суддів столичних судів, які виносили рішення в період Майдану

Комісія наполягає на звільненні з посади за порушення присяги суддів Дніпровського районного суду міста Києва Владислави Макарчук та Миколи Чауса і судді  Оболонського районного суду міста Києва Тараса Ліщука.

07.04.2015

http://www.vasu.gov.ua/123402/

Інформація про розгляд звернень громадян Вищим адміністративним судом

У період з 1 по 31 березня 2015 року до Вищого адміністративного суду України надійшло 548 документів. Крім цього, Вищим адміністративним судом України протягом місяця опрацьовано у телефонному режимі2703 запити.

07.04.2015

http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=54688

Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо забезпечення справедливості, прозорості, своєчасності та ефективності виконання судових рішень)

Сторожук Д.А.

Дроздик О.В.

Помазанов А.В.

Драюк С.Є

Алесєєв І.С.

Законопроектом пропонується внести зміни до Закону України «Про виконавче провадження», Цивільного процесуального кодексу України, Господарського процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України, та шляхом включення до них відповідних положень, які закріплюють строк видачі судами виконавчих документів стягувачам.  Так запропоновано надати виконавцеві право оголошувати боржника-фізичну особу в розшук, крім справ про відібрання дитини. Така зміна обумовлена цілями процесуальної економії та ефективного виконання з урахуванням особливого характеру справ, що складають виняток до такої процедури.  В цілому пропонується передбачити строк видачі всіх виконавчих листів та наказів – негайно, але не пізніше наступного дня з моменту надходження заяви; для рішень та ухвал, що потребують негайного виконання – негайно (в день винесення відповідного рішення).  Крім того пропонується закріпити законодавчу можливість отримувати копії ухвали про забезпечення позову особисто за заявою зацікавленої особи, в той час як відповідно до чинної норми частини 5 статті 153 ЦК копія ухвали надсилається заявнику та заінтересованим особам.  Таким чином, шляхом внесення відповідних змін скоротиться витрата часу та ресурсів на пересилку відповідних документів.  Аналогічні норми передбачені і для Господарського процесуального кодексу, де в тому числі враховані і строки щодо ухвал господарського суду про видачу виконавчого документа на примусове виконання рішення третейського суду. Запропоновано виправити помилку в статті 116 Господарського процесуального кодексу, де вказувалось, що суд видає виконавчий лист, в той час як відповідно до чинного законодавства господарські суди видаються накази, які є виконавчим листом, що і підтверджується практикою, яка склалась.

Етап проходження: надано для ознайомлення (09.04.2015)

07.04.2015

http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=54686

Проект Постанови про деякі заходи щодо звернення до Міжнародного кримінального суду для притягнення до відповідальності винних у скоєнні злочинів проти людяності та воєнних злочинів вищих посадових осіб Російської Федерації та керівників терористичних організацій "ДНР" і "ЛНР", що призвело до особливо тяжких наслідків та масового вбивства українських громадян

Тимошенко Ю.В.

Тарасюк Б.І,

Кужель О.В.

Проектом пропонується:

- Міністерству закордонних справ України відповідно до рішення Верховної Ради України від 4 лютого 2015 року, прийнятого на підставі п 32 частин 1 статті 85 Конституції України, направити Секретарю Міжнародного кримінального суду Заяву «Про визнання Україною юрисдикції Міжнародного кримінального суду щодо скоєння злочинів проти людяності та воєнних злочинів вищими посадовими особами Російської Федерації та керівниками терористичних організацій "ДНР" та "ЛНР", які призвели до особливо тяжких наслідків та масового вбивства українських громадян";

- доручити Генеральному прокурору України звернутися до Прокурора Міжнародного кримінального суду щодо проведення розслідування ситуації щодо злочинів проти людяності та воєнних злочинів, скоєних вищими посадовими особами Російської Федерації та керівниками терористичних організацій "ДНР" та "ЛНР", які підпадають під юрисдикцію Міжнародного кримінального суду; передати Прокурору Міжнародного кримінального суду зібрані матеріали про конкретні обставини вчинення злочинів та відповідну доказову базу.

Етап проходження: надано для ознайомлення (09.04.2015)

08.04.2015

http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=54721

Проект Закону про внесення змін до Закону України "Про Конституційний Суд України" щодо удосконалення правового статусу, організації та порядку діяльності Конституційного Суду України

Ківалов С.В.

Німченко В.І.

Етап проходження: надано для ознайомлення (10.04.2015)

08.04.2015

http://court.gov.ua/166719/

Відбулася підготовча зустріч, під час якої європейські та українські експерти обмінялися думками про зміни до Закону України «Про судовий збір»

8 квітня 2015 року експертна місія МВФ у складі Старшого експерта з юридичних питань Себастіана Помпе та директора департаменту стратегічного планування Міністерства юстиції Австрії, Президента Європейської комісії з ефективності правосуддя (CEPEJ) Георга Стави обговорила з Головою Державної судової адміністрації України Зеновієм Холоднюком питання внесення змін до Закону України "Про судовий збір".

Неформальні практики

08.04.2015

http://www.vru.gov.ua/news/848

ОГЛЯД ЗМІ. "Трьох суддів рекомендувала звільнити Комісія, що вивчає їхні справи"

Двох служителів Феміди мають притягнути до дисциплінарної відповідальності. Комісію створили торік, аби розглянути скарги на суддів, що виносили вироки про затримання активістів або ж вилучали права в Автомайданівців.

08.04.2015

http://www.vasu.gov.ua/123403/

Система адміністративних судів як самостійна має бути закріплена у Конституції України

Про це заявив Голова Вищого адміністративного суду України Олександр Нечитайло під час зустрічі з журналістами, яка відбулася 8 квітня 2015 року. Він зауважив, що спеціалізовані адміністративні суди, відокремлені від судів загальної юрисдикції, мають бути прямо передбачені в Основному Законі у складі окружних, апеляційних адмінсудів та Верховного Адміністративного суду України.

09.04.2015

http://court.gov.ua/167330/

Обговорено проект змін до Закону України «Про судовий збір»

У приміщенні Верховного Суду України 9 квітня 2015 року за підтримки Міжнародного валютного фонду відбувся круглий стіл, учасники якого обговорили внесення змін до Закону України "Про судовий збір" на виконання вимог Меморандуму про економічну та фінансову політику (між Україною і Міжнародним валютним фондом) у частині взяття Україною зобов’язання щодо підвищення ефективності цивільного процесу.

09.04.2015

http://www.vru.gov.ua/news/849

8 квітня 2014 року виповнився рік з часу ухвалення Закону України «Про відновлення довіри до судової влади в Україні»

За словами голови ТСК В. Мойсика, Комісія за час своєї роботи виявила порушення присяги в діях 16 суддів, 10 з яких – зі столичних судів, і наполягає на притягненні до відповідальності суддів, що виносили рішення про невмотивовано тривалу заборону мирних зібрань, застосовували запобіжні заходи до учасників Автомайдану у столиці на підставі складених під копірку протоколів інспекторів ДАІ, виносили рішення у нічний час, ігнорували жахливі травми, з якими учасників масових акцій протесту в Києві, Харкові, Дніпропетровську доставляли до зали суду, часто прямо із лікарень, не даючи жодної оцінки діям працівників міліції, відсутності у потерпілих захисників тощо.

10.04.2015

http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=54769

Проект Закону про внесення змін до деяких законів України (щодо фінансового забезпечення працівників судової системи)

Пинзеник В.М.

Червакова О.В.

Заліщук С.П.

Власенко С.В.

Найєм М.

Етап проходження: передано на розгляд керівництву (10.04.2015)

10.04.2015

http://www.sc.gov.ua/ua/golovna_storinka/ukrajinski_suddi_inicijujut_diskusiju_z_gromadskistju.html

Українські судді ініціюють дискусію з громадськістю

«Суди мають краще роз’яснювати свої рішення», - суддя Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних та кримінальних справ Павло Гвоздик взяв участь у круглому столі «Українські судді ініціюють дискусію з громадськістю».

10.04.2015

http://www.sc.gov.ua/ua/golovna_storinka/chi_mozhe_buti_sogodni_sud_ob%E2%80%99jektivnim.html

Чи може бути сьогодні суд об’єктивним

Про те, чи може бути сьогодні суд об’єктивним, розповів гість студії Телеканалу новин "24" суддя Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ Павло Гвоздик.

10.04.2015

http://vgsu.arbitr.gov.ua/news/1738/

Донецький апеляційний господарський суд відновлює свою роботу. Призначено заступника Голови Донецького Апеляційного господарського суду

З 14 квітня 2015 року за адресою: м. Харків, проспект Леніна, 5 відновить роботу Донецький апеляційний господарський суд. Відповідне Розпорядження Голови Вищого господарського суду України видано згідно частини першої статті 3 Закону України "Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв'язку з проведенням антитерористичної операції", Указу Президента України від 12.11.2014 №868/2014 "Про внесення змін до мережі господарських судів України" та на підставі подання Голови Державної судової адміністрації України від 07.04.2015 №8-6433/15 про можливість відновлення роботи Донецького апеляційного господарського суду.

10.04.2015

http://www.vasu.gov.ua/123404/

Огляд ЗМІ: «Административная юрисдикция в конституционной реформе: шанс на защиту от произвола государства»

8 апреля 2015 года состоялась встреча с прессой Председателя Высшего административного суда Александра Нечитайло, который был переизбран на эту должность 30 марта. Такие встречи, призванные донести до общества позицию суда по актуальным вопросам, запланировано проводить регулярно. В сложившейся ситуации публичного противостояния исполнительной и законодательной власти с судебной системой, ВАСУ решил информировать общественность о своей точке зрения на события и регулярно общаться с журналистами.

10.04.2015

http://www.scourt.gov.ua/clients/vsu/vsu.nsf/(documents)/377B6439462D9A09C2257E23001FA145?OpenDocument&year=2015&month=04&

Під час здійснення судочинства українські суди мають посилатися на висновки ЄСПЛ як на джерело права й дотримуватися притаманної його рішенням ідеї справедливості та гуманності, – судді Верховного Суду України

Судді Верховного Суду України Єлизавета Ковтюк та Олександр Прокопенко висловили вдячність Національному менеджеру проектів ОБСЄ в Україні за активну участь у реформуванні української судової системи і, зокрема, за розробку навчальних тренінгів для суддів.

Цікаве