Блог

08

серпня

2015

Дайджест подій у сфері правосуддя 3-9 серпня (ЗМІ)

Дата

Посилання

Заголовок, короткий опис

Примітки

03.08.2015

http://zib.com.ua/ua/117901-hto_formuvatime_vischu_radu_pravosuddya_-_zmini_do_konstituc.html

Хто формуватиме Вищу раду правосуддя?

Робоча група з питань правосуддя обговорила зауваження Венеціанської комісії щодо внесення змін до Конституції в частині правосуддя. Зокрема, члени групи погодились змінити кількісний склад Вищої ради правосуддя з 19 членів до 21.

03.08.2015

http://zib.com.ua/ua/117854-vischa_rada_yusticii_znayshla_sposib_pokarati_suddiv_strok_p.html

Ніщо не минає безслідно. ВРЮ знайшла спосіб «покарати» суддів, строк притягнення яких до дисциплінарної відповідальності сплив

Вища рада юстиції продовжила розгляд дисциплінарних скарг на суддів апеляційних, вищих і Верховного судів. Зважаючи на те, що ці звернення надсилалися до колегіального органу ще в минулі роки, розраховувати на позитивний результат скаржники не могли навіть теоретично. Водночас, як пояснюють у Раді, навіть якщо строки притягнення до дисциплінарної відповідальності спливли — повністю уникнути відповідальності законникам не вдасться.

03.08.2015

http://zib.com.ua/ua/117845-chlen_venecianskoi_komisii_skivalov_cey_parlament_ohoche_b_u.html

Член ВК Сергій Ківалов: «Цей парламент охоче б узяв на себе всі повноваження щодо відбору, обрання, звільнення, притягнення до відповідальності суддів»

Європейська комісія «За демократію через право» порадила Україні, як удосконалити закон «Про очищення влади». Але представники нашої влади не поспішають з унесенням змін до документа. Член Венеціанської комісії, народний депутат Сергій Ківалов поділився своєю думкою про те, чому політики, яких так вабить в Старий світ, не враховують рекомендацій європейських експертів. Також парламентар пояснив, чому сьогодні популярним стає звинувачення володарів мантій у всіх гріхах, а побудові незалежної судової системи ніхто не приділяє увагу.

03.08.2015

http://helsinki.org.ua/index.php?id=1438589973

Завдяки подрузі судді куп’янський мажор уникнув покарання за смертельне ДТП

Пройшло 14 років з дня трагедії, проте винного у загибелі людей все ще не покарано. У травні 2001 році в місті Куп’янськ Харківської області сталося ДТП, внаслідок якого загинуло троє людей. За кермом був місцевий підприємець, кандидат у депутати до Харківської обласної ради. Будучи у стані алкогольного сп’яніння він значно перевищив швидкість, не впорався з керуванням і скоїв смертельний наїзд на 7-річну дівчинку. Також на місці загинув один пасажир автомобіля, ще один — у лікарні. Підприємець досі уникає відповідальності всіма можливими способами. Правоохоронці витратили на розслідування майже 11 років та зафіксували свої висновки у 10-томній справі. Але справу закрили. Аргумент залізний — сплинув строк притягнення до кримінальної відповідальності. Проте родичі не стали миритися з такою несправедливістю та звернулись по допомогу до Харківської громадської приймальні Української Гельсінської спілки з прав людини.

04.08.2015

http://zib.com.ua/ua/117919-13_sudovih_ekspertiv_pidtverdili_svoyu_kvalifikaciyu.html

13 судових експертів підтвердили свою кваліфікацію

За результатами засідання Центральної експертно-кваліфікаційної комісії при Міністерстві юстиції України 13 із 14 допущених до іспиту осіб отримали та підтвердили кваліфікацію судового експерта.

04.08.2015

http://zib.com.ua/ua/117918-suddyu_z_kiivskoi_oblasti_pidozryuyut_u_sistematichnomu_vima.html

Суддю з Київської області підозрюють у систематичному вимаганні

Суддя підозрюється у систематичному вимаганні та отриманні від фізичних осіб неправомірної вигоди за винесення на їх користь рішень у справах про адміністративні правопорушення, а також за постановлення у кримінальному провадженні обвинувального вироку та задоволення заявленого потерпілим цивільного позову.

04.08.2015

http://zib.com.ua/ua/117916-sud_vidkriv_provadzhennya_u_spravi_pro_skandalni_rishennya_i.html

Суд відкрив провадження у справі про рішення ІІІ з'їзду адвокатів

3 вересня 2015 року Окружний адміністративний суд Києва приступить до розгляду справи за позовом адвоката Катерини Коваль до ІІІ З'їзду адвокатів України.

04.08.2015

http://zib.com.ua/ua/117912-nardep_hoche_prodovzhiti_termin_diysnosti_ispitu_na_posadu_s.html

Нардеп хоче продовжити термін дійсності іспиту на посаду судді. Для захисту резервістів

З огляду на те, що з 11 квітня по 9 грудня 2014 року діяльність Вищої кваліфікаційної комісії суддів України була заблокована, депутат пропонує збільшити термін дійсності результатів кваліфікаційних іспитів кандидатів на посаду судді та термін перебування в резерві осіб на час такої бездіяльності ВККС.

04.08.2015

http://zib.com.ua/ua/117908-rsu_stane_chlenom_mizhnarodnogo_konsorciumu_z_pitan_doskonal.html

РСУ стане членом Консорціуму з питань досконалості суду

Рада суддів України стане членом Міжнародного Консорціуму з питань досконалості суду, що дасть змогу перейняти міжнародний досвід та вдосконалити судову систему.

04.08.2015

http://zib.com.ua/ua/117904-hto_i_yak_virishuvatime_pitannya_likvidacii_sudiv_-_zmini_do.html

Хто і як вирішуватиме питання ліквідації судів?

Вища рада правосуддя як правонаступник Вищої ради юстиції може стати спеціальним суб’єктом звернення із питання утворення та ліквідації судів до парламенту. Це необхідно для уникнення політичного тиску.

04.08.2015

http://zib.com.ua/ua/117836-hto_boitsya_vidkritosti_sudovih_zasidan_ta_chi_zavzhdi_vona_.html

Прозорість чи розголос? Хто боїться відкритості засідань та чи завжди вона грає на руку суспільству?

Краще один раз побачити, ніж 100 разів почути. Саме такий принцип декларує проект «Відкритий суд», метою якого є висвітлення процесів засобами фото- і відеозйомки. Однак під час обговорення ініціативи в адвокатському середовищі виявилося, що більшість захисників не сприймають гласність як панацею для Феміди і знають приклади іншого боку відкритості. Негативного.

04.08.2015

http://www.pravda.com.ua/columns/2015/08/4/7076729/

Чи скористається Україна унікальним шансом створити нову судову систему?

Україна має найнижчий у Європі і один з найнижчих у світі рейтингів довіри населення до судів. Такий висновок зробили аналітики Gallup за результатами глобального соціологічного опитування, проведеного у 123 країнах у 2013 році. Тоді в Україні довіряли судам лише 16% опитаних. Але до кінця 2014 року рівень довіри до судів в Україні впав ще нижче – до 12%. Для порівняння: в Естонії, США, Канаді, показник довіри коливається від 50 до 60 відсотків, Великій Британії, Нідерландах, Німеччині – від 60 до 70 відсотків, а в Швейцарії, Норвегії, Данії – понад 80 відсотків. Фактично Україна опинилася на дні, що вимагає від неї рухатися шляхом швидких і радикальних реформ - Роман Куйбіда, заступник голови правління Центру політико-правових реформ, для УП.

05.08.2015

http://zib.com.ua/ua/117951-poryadok_v_sudah_zabezpechuvatimut_pidrozdili_derzhavnoi_sud.html

Порядок в судах забезпечуватимуть підрозділи ДСА

Підтримувати громадський порядок в суді, охороняти приміщення суду, органів суддівської системи та виконувати функції щодо державного захисту суддів, працівників суду здійснюватимуть підрозділи відомчої воєнізованої охорони Державної судової адміністрації.

05.08.2015

http://zib.com.ua/ua/117931-ukrainci_chastishe_stali_skarzhitis_na_suddiv.html

Українці частіше стали скаржитись на суддів

Останнім часом зросла кількість звернень до Вищої кваліфікаційної комісії суддів від скаржників. За два літні місяці до Комісії надійшло більше двох тисяч скарг (заяв) щодо поведінки судді.

05.08.2015

http://zib.com.ua/ua/117930-eksperti_zaklikayut_onoviti_suddivskiy_korpus.html

Експерти закликають оновити суддівський корпус. Професійність та доброчесність як критерії відбору

Нові суди з оновленим суддівським корпусом мають бути створені за прикладом формування нової патрульної поліції у Києві, яка вже користується авторитетом і довірою громадян.

05.08.2015

http://zib.com.ua/ua/117929-zminyuetsya_poryadok_rozglyadu_klopotan_pro_slidchi_dii_scho.html

Змінюється порядок розгляду клопотань про слідчі дії щодо суддів

Вже незабаром порядок розгляду клопотань про проведення негласних слідчих (розшукових) дій відносно суддів, працівників суду і правоохоронних органів буде змінено, зокрема Президент погодив розгляд таких клопотань поза межами територіальної юрисдикції органу досудового розслідування.

05.08.2015

http://zib.com.ua/ua/117841-8_funkciy_yakimi_slid_nadiliti_rsu_dlya_dievogo_zahistu_sudd.html

Адвокат системи. 8 функцій, якими слід наділити РСУ для дієвого захисту служителів Феміди. Кожного окремо та системи загалом

Судова влада в Україні останнім часом потерпає від численних втручань в її роботу та необґрунтованих звинувачень, які призводять до формування негативного іміджу та зниження довіри громадян до неї. При цьому немає дієвого механізму для захисту незалежності судової системи загалом та кожного судді. Очевидно, що лише Рада суддів може і повинна виборювати цю конституційну гарантію, вдаючись до більш активного реагування.

05.08.2015

http://zib.com.ua/ua/117924-u_sudovomu_procesi_pro_sankcii_es_uviyshov_v_superechku_z_vl.html

У судовому процесі про санкції ЄС увійшов в суперечку з власним представником

У Люксембурзі в судовому процесі про санкції, ініційованому в 2014 році екс-першим заступником голови адміністрації Президента України Андрієм Портновим проти ЄС, Євросоюз звинуватив свого представника в даванні помилкових свідченнях проти Портнова.

05.08.2015

http://zib.com.ua/ua/117838-golova_rsu_valentina_simonenko_rada_suddiv_vistupae_proti_ne.html

Голова РСУ Валентина Сімоненко: «Рада суддів України виступає проти неоднакового підходу до оцінки всіх суддів»

Вища кваліфікаційна комісія суддів анонсувала, що в серпні розпочнеться кваліфікаційне оцінювання володарів мантій. Постійно діючий орган разом з вітчизняними та міжнародними фахівцями займався розробленням проекту порядку та методології кваліфікаційного оцінювання суддів. Представники ВККС, представляючи документ, заявляли: були враховані пропозиції всіх експертів, у тому числі й з інших країн, щодо оцінювання діяльності служителів Феміди та якості правосуддя, забезпечення поваги до незалежності судової влади. Комісія передала Раді суддів цей документ на погодження. Проте та повернула проект порядку «кваліфікаційникам». Чому РСУ так

учинила, пояснила на брифінгу її очільниця Валентина Сімоненко.

06.08.2015

http://zib.com.ua/ua/117816-pospih_ta_neuvazhnist_e_nayposhirenishimi_pomilkami_suddiv_p.html

Справедливість з другої спроби. Поспіх та неуважність є найпоширенішими помилками, що призводять до зміни чи скасування рішень

При відправленні правосуддя апеляційний суд радить колегам з першої інстанції зважати на обіцянки відповідача, уважніше досліджувати питання про строки позовної давності, не перебирати на себе повноважень інших органів та не виносити вироків щодо знайомих осіб. Іноді ж рішення суду скасовуються взагалі без пояснень.

06.08.2015

http://ua.racurs.ua/903-onovlennya-suddivskogo-korpusu-zakordonnyy-dosvid

Перезавантаження суддівського корпусу

Чимало фахівців називають цю ідею утопією, а громадські організації виступають за повне перезавантаження судової системи, посилаючись на зарубіжний досвід.

07.08.2015

http://zib.com.ua/ua/117986-u_vischomu_specsudi_z_rozglyadu_civilnih_ta_kriminalnih_spra.html

У ВСС можуть встановити стаціонарні камери

У Вищому спеціалізованому суді України з розгляду цивільних та кримінальних справ розглядається можливість встановлення стаціонарних камер для повного фіксування судового процесу. Це має допомогти оперативно реагувати на порушення, некоректну поведінку учасників процесу.

07.08.2015

http://zib.com.ua/ua/117566-suddiv_i_chinovnikiv_zobovyazhut_zvituvati_pro_mayno_tretih_.html

Суддів і чиновників зобов'яжуть звітувати про майно третіх осіб

Окремих суддів та чиновників зобов’яжуть вказувати у деклараціях не лише свою власність, але й майно третіх осіб, за умови, що вони можуть ним розпоряджатись.

07.08.2015

http://zib.com.ua/ua/118010-suddi_skarzhatsya_na_vtruchannya_u_ihnyu_diyalnist.html

Судді скаржаться на втручання у їхню діяльність

З початку року і до 20 липня до Ради суддів України надійшло 30 заяв від суддів щодо втручання у їхню діяльність. 5 заяв надійшли від суддів апеляційних та окружних судів, а 25 від суддів районних та міськрайонних судів.

07.08.2015

http://zib.com.ua/ua/118011-nepravomirno_otrimani_koshti_za_subsidieyu_treba_povernuti_-.html

Неправомірно отримані кошти за субсидією треба повернути - суд

Подання неповної інформації для отримання субсидії є підставою для повернення надмірно виплачених коштів до бюджету. До такого висновку дійшов Вінницький апеляційний адміністративний суд у справі про повернення до бюджету неправомірно отриманих коштів  по субсидії, повідомили «ЗіБ» у ВААС.

07.08.2015

http://sud.ua/news/2015/08/07/79660-syde-lytskogo-gorrajonnogo-syda-obyavleno-o-podozrenii-v-sovershenii-korryptsionnikh-dejstvij

Судье Луцкого горрайонного суда объявлено о подозрении в совершении коррупционных действий

Служба безопасности Украины прекратила коррупционные действия судьи Луцкого горрайонного суда, который выносил заведомо неправосудные приговоры. Об этом сообщает пресс-служба СБУ. В результате его противоправных действий ряду государственных и коммерческих банков Украины был нанесен ущерб - не возвращены кредиты на сумму почти 25 млн гривен. По материалам УСБУ в Волынской области прокуратурой начато уголовное производство по ч. 2 ст. 375 (вынесение судьей заведомо неправосудного приговора) и ч. 1 ст. 366 (служебный подлог) Уголовного кодекса Украины.

Цікаве