Блог

04

жовтня

2014

Дайджест подій у сфері правосуддя 29 вересня - 5 жовтня (ЗМІ)

Дата
Посилання
Заголовок, короткий опис
Примітка
29.09.2014
Мінюст напрацював зміни до Закону про судоустрій
З 29 вересня по 3 жовтня відбудеться широке громадське та експертне обговорення проблем судової системи в рамках проведення судової реформи. А саме – спільно з громадськістю буде обговорено проект Закону про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів», який має стати основою судової реформи. Про це повідомив заступник Міністра юстиції України - керівник апарату Ігор Алексєєв під час відкриття Всеукраїнського тижня правових знань «Подолання корупції в судовій системі».
29.09.2014
Квартири, бойові дії та бали. У конкурсі на зайняття вакансій сімейні обставини та небезпечні ситуації не мають ваги. А шкода…
Вища кваліфікаційна комісія суддів з 28-ми кандидатів обрала 12 найкращих, які можуть продовжити кар’єру в інших храмах Феміди. От тільки іноді кількість балів, набраних за результатами екзамену, перекреслює всі шанси володаря мантії на переведення. До уваги беруться не сімейні обставини, не ситуації, які створюють загрозу життю судді, а лише кількість балів. Усе, звичайно, законно. А чи справедливо?
29.09.2014
Обійтися без казусів, або Яку міну могли закласти під форум законників
Підготовка до проведення другої частини позачергового ХІІ з’їзду суддів займає багато часу. Членам Ради суддів доводиться часто збиратись і доопрацьовувати документи, які мають стати предметом розгляду на форумі володарів мантій. Під час останньої зустрічі, 19 вересня, говорили про неповагу до Верховного Суду та міну, яка могла завадити проведенню з’їзду.
29.09.2014
Долю люстрації вирішить КС, на який вона не поширюється
Керівництво Партії регіонів ухвалило рішення направити звернення до Конституційного Суду України щодо можливої невідповідності Конституції України Закону "Про очищення влади". Очікується, що рішення буде формалізовано на найближчому засіданні фракції ПР - 29 вересня, після чого стартує збір підписів нардепів під зверненням до КС.
29.09.2014
Давність усе пробачить. Особа може бути звільнена від кримінальної відповідальності незалежно від наявності вироку, але до набрання ним законної сили
Судді Судової палати у кримінальних справах Верховного Суду обговорили аналіз практики застосування законодавства, яке регулює звільнення від кримінальної відповідальності (покарання) у зв’язку із закінченням строків давності. Метою було з’ясування складних як теоретичних, так і практичних питань застосування положень чинного законодавства в цій сфері та пошук шляхів розв’язання наявних проблем.
29.09.2014
Відкритий суд — запорука справедливого правосуддя
Європейський суд з прав людини відкритий (публічний) характер судочинства називає одним із способів забезпечення довіри до судів, оскільки він захищає сторони від таємного здійснення правосуддя.
30.09.2014
Судовий збір зараховуватимуть до загального фонду бюджету. Судді проти
Верховній Раді запропонували внести зміни до Бюджетного кодексу, встановивши, що кошти від сплати судового збору зараховуватимуть до доходів загального, а не спеціального фонду Державного бюджету України. Такі зміни передбачені законопроектом №5078 «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України (щодо реформи міжбюджетних відносин)».
30.09.2014
Генпрокурор скаржиться на Апеляційний суд Києва
Рішення Апеляційного суду м. Києва викликають обурення у слідчих і оперативників, які місяцями розробляють відповідні матеріали про корупційні схеми, вчинення інших злочинів. Про це під час брифінгу заявив Генеральний прокурор України Віталій Ярема.
30.09.2014
ЗМІ однобоко висвітлюють роботу судів, - суддя ЄСПЛ
Стало вже звичним говорити про надзвичайно низький рівень довіри українців до національних судів і низький рівень поваги до правосуддя в Україні. Але повага до суду – це культура, яка має виховуватися у суспільстві. Авторитет суду не може виникнути сам по собі. На це звернула увагу суддя Європейського суду з прав людини Ганна Юдківська на позачерговому ХІІ з’їзді суддів України 26 вересня 2014 року.
30.09.2014
Від долі не втечеш. Раптові хвороби законників не завадили ТСК розглянути скарги та внести пропозиції про звільнення законників за порушення присяги
Тимчасова спеціальна комісія, яка розглядає скарги на суддів, продемонструвала, що лояльного ставлення від неї законники можуть не чекати. Розглянувши скарги на 7 суддів, її члени вирішили звільнити 6 із них. Пощастило уникнути санкції лише одній судді, та й ту захищати довелося скаржнику.
30.09.2014
Довіру не повернути. А побудувати можна. Президент закликав суддів стати з ним однодумцями й запевнив, що ніколи не втручатиметься в їхню роботу
Майже 3-місячна перерва в роботі позачергового ХІІ з’їзду суддів пішла на користь форуму. Глава держави знайшов час, аби виступити перед представниками судової влади. Новообрана Рада суддів напрацювала низку процедурних документів, які мали б забезпечити ефективну роботу. А самі делегати мали змогу уточнити в колективах позиції з тих чи інших питань. Хоча подекуди ці позиції кардинально різнилися.
30.09.2014
Украина обратится к Латвии с предложением выступить третьей стороной в Евросуде, - П.Петренко
Украина официально обратится к латвийскому правительству с предложением вступить третьей стороной в трех судебных делах, которые были открыты в Европейском суде по правам человека по искам Украины против Российской Федерации. Об этом во время встречи с делегацией Министерства юстиции Латвийской Республики во главе с Министром Гайдис Берзиньшем сообщил Министр юстиции Украины Павел Петренко.
30.09.2014
Государство ответственно за телесные повреждения, полученные задержанным в следственном изоляторе
17 июля 2014 года Европейский суд по правам человека вынес решение Осаковский (Osakovskiy) против Украины, №13406/06, в котором признал нарушение статьи 3, статьи 5 §§ 3, 4 и статьи 6 §1 Конвенции (запрет бесчеловечного и унижающего достоинство обращения; право на свободу; право на справедливое судебное разбирательство), определив справедливое возмещение в размере 10 000 евро в счет возмещения нематериального вреда; и 1300 евро в счет возмещения затрат и расходов. Дело о жестоком обращении с задержанным лицом в Харьковском следственном изоляторе, длительности содержания под стражей, отсутствии доступа к надлежащей процедуре, посредством которой судом проверятся законность содержания под стражей, чрезмерная длительность рассмотрения уголовного производства.
01.10. 2014
Бюджетна стурбованість. У ДСАУ покладають надії на надходження від сплати судового збору та на розсудливість Кабміну
Через складну економічну та політичну ситуацію в державі боротьба за бюджетні призначення на наступний рік обіцяє бути непростою. Вищі судові органи вже дали свою оцінку окремим урядовим ініціативам щодо скорочення видатків на судову систему. Водночас учасники нарад, що відбулися на Поділлі, дізнались і про позитивні прогнози на майбутній фінансовий рік.
01.10. 2014
Еволюційна необхідність. Чому юристи виступають за збереження господарських судів?
Ідея ліквідації господарських судів не здобула значної підтримки серед науковців та юристів-практиків. Принаймні організаторам круглого столу, на якому порушувалися ці питання, так і не вдалося знайти жодного експерта, який виступав би за такі радикальні реформи. Немає про що дискутувати. Перспективу ліквідації господарських судів і наслідки, які це матиме, експерти обговорили під час круглого столу «Ліквідувати не можна зберегти. Де поставити кому в майбутньому господарських судів», організованого Асоціацією правників України.
Неформальні практики
01.10. 2014
ВГС просять унеможливити продаж майнових комплексів за 1 грн.
Банкіри пропонують встановити, що положення щодо зниження початкової вартості при проведенні повторного та другого повторного аукціону не застосовуються до реалізації майна боржника як цілісного майнового комплексу. З такою пропозицією НАБУ звернулась до Вищого господарського суду України.
01.10. 2014
ВАСУ затвердив результати роботи адмінсудів в 2014 р.
Оперативність розгляду справ покращилась, але кожне четверте рішення, оскаржене в касаційному порядку, змінено або скасовано. Про це йде мова в постанові пленуму ВАСУ від 12.09.2014 №8 «Про стан здійснення правосуддя адміністративними судами в I півріччі 2014 року».
01.10. 2014
З’явився текст змін до Закону про судоустрій
В розпорядження „ЗіБ” потрапив законопроект про внесення змін до Закону «Про судоустрій та статус суддів», яким, зокрема, планується викласти Закон про судоустрій у новій редакції. Наразі Міністерство юстиції та громадські організації, які брали участь у розробці документу, організували його публічне обговорення. Так, на сторінці Судової реформи РПР в Fb опубліковано оголошення про обговорення проекту нової редакції Закону „Про судоустрій та статус суддів”. 
01.10. 2014
«Реанімаційні реформи». Майбутніх законників навчатимуть довше й безпосередньо в НШС
На минулому тижні в Національній школі суддів обговорювали співпрацю з міжнародними проектами та організаціями, які опікуються підтримкою суддівського навчання в нашій країні. Серед іншого йшлося про законодавчу ініціативу, яка має збільшити строк підготовки майбутніх суддів, та про зосередження останньої безпосередньо в НШС. Так, під час зустрічі ректора НШС Миколи Оніщука з директором з прав людини Генерального директорату з прав людини та верховенства права Ради Європи Кристосом Джакомопулосом обговорювалася реформа юстиціарної сфери та, зокрема, питання запропонованих законодавчих змін щодо зміцнення інституційної спроможності школи.
01.10.2014
Слід притягувати винних до кримінальної відповідальності, а не люструвати «мільйон» — експерти
Аналіз закону про люстрацію ставить під сумнів його ефективність і наводить на думку, що українська влада проштовхувала цей закон спеціально, аби відвернути увагу від набагато потрібніших законів, наприклад, про відкриті партійні списки.
01.10.2014
В Евросуде возникают трудности с рассмотрением дел, касающихся конфликтов, подобных военным, - секретарь-канцлер Евросуда Э.Фриберг
Средняя скорость рассмотрения жалоб, окончательные решения по которым были приняты в 2013 году, составляла 21,7 месяца (применительно к первому полугодию этого года речь о 19,9 месяца). Об этом сообщается в группе Новости Евросуда в социальной сети. Также отмечается, что это средняя скорость, за которой скрывается тот факт, что простые дела рассматривались в среднем по 20,4 месяца, а серьезные, но неприоритетные – по 60,5 месяца, т.е. в среднем по 5 лет. По ожиданиям секретаря–канцлера Евросуда Эрика Фриберга, к 2016 году единоличные судьи Евросуда будут рассматривать жалобы менее чем за 12 месяцев, а скорее - примерно за 6. Речь, конечно, о принятии решений о неприемлемости жалоб на первом же этапе производства.
01.10.2014
Як облаштувати відкритий суд
В електронних судах весь судовий процес від подачі позовної заяви до рішення у справі відбувається в електронному вигляді, а сторони можуть практично в режимі он-лайн слідкувати за перебігом розгляду.
02.10. 2014
Справа вибору.
Порядок і підстави звернення громадян до суду при реалізації своїх виборчих прав від Валентини Панасенко, прес-секретаря Вінницького окружного адміністративного суду.
02.10. 2014
Спеціалізація як вимога часу. Борис Плотніцький: «Ідея ліквідації господарської юрисдикції ігнорує реальний стан судової системи та економіки держави»
Порядок і строки розгляду господарських справ відрізняються від стандартів у судах іншої юрисдикції та допомагають краще захистити інтереси бізнесу, переконаний голова Львівського апеляційного господарського суду Борис Плотніцький. Тому, на його думку, при реформуванні судової системи необхідно враховувати важливість і ефективність господарських судів.
02.10. 2014
Провайдерів хочуть змусити видаляти контент без рішення суду
Якщо власник сайту не вживатиме заходів з видалення піратського контенту або не подасть заперечення на претензію правовласника, провайдер буде зобов’язаний сам заблокувати або видалити контент. Такі норми передбачені проектом Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо захисту авторського права і суміжних прав у мережі Інтернет», який Держпідприємництво відмовилось погодити через значну кількість суперечливих змін.
02.10. 2014
Ліквідація господарських судів може збільшити «черги»  до ВСУ
Експерти продовжують аналізувати перспективи господарського судочинства та наслідки, які може мати ліквідація юрисдикції. На думку фахівців, за відсутності спеціалізованого суду місцеві суди просто не впораються з розглядом нових категорій справ, а Верховний Суд — із навантаженням.
02.10. 2014
ЄСПЛ визнав право працівників авіакомпаній на страйк
Європейський суд з прав людини захистив право на страйк працівників «Аеросвіту» та присудив їм компенсацію у розмірі 20 тисяч євро. Про це повідомили  в Українській Гельсінській спілці з прав людини.
02.10. 2014
На період люстрації адвокати можуть замінити суддів, - В.Кисіль
Тимчасово, на період очищення, на посади суддів можна призначити адвокатів, але за умови, що останні також пройшли люстрацію. Такими ідеями поділився Василь Кисіль, старший партнер АО «Василь Кісіль і Партнери».
02.10. 2014
Суди і суспільство — питання комунікації. Суди традиційно не дуже охоче контактують з журналістським середовищем через певні об’єктивні причини.
Одним із факторів, що негативно впливає на довіру суспільства до діяльності судів та не сприяє реалізації принципу гласності судового процесу є відсутність належної взаємодії судових органів з журналістами. Вказаний недолік породжує в осіб, що беруть участь у справі, та інших заінтересованих осіб відчуття «утаємниченості» при прийняті судових рішень, що у багатьох випадках призводить до необґрунтованої підозри у їхньому замовному характері. Таке відчуття посилюється численними негативними коментарями з боку представників сторони, яка не задоволена судовим рішенням, щодо особи судді та прийнятого ним рішення. Ця проблема стає дуже актуальною при розгляді судами справ, що мають значний суспільний резонанс.
02.10.2014
Вісім питань про люстрацію за законом "Про очищення влади" – і одна порада президенту
Більше ніж півроку Мін'юст і кабмін не помічали зусиль суспільства з розробки правил люстрації, вважаючи цю тему прерогативою громадських активістів.16 вересня 2014 року парламент під тиском вулиці зробив те, що ніхто від нього не очікував:схвалив закон "Про очищення влади". 231 депутат проголосував за текст законопроекту разом з 400 поправками до нього, яких ніхто не бачив аж до самої хвилини голосування. Здивований Мін'юст нарешті оговтався й підключився до роботи, повністю переписавши текст уже проголосованого депутатами документу. Новий текст закону зараз чекає підпису президента.. Що вийшло із цієї непрозорої роботи й спроби уряду наздогнати народ і поставити його прагнення в прийнятні для уряду рамки? Замість того щоб перераховувати довжелезні переліки посадових осіб, які за законом підлягають люстрації, складено невеличкий люстрацій ний список - , хто з фігурантів цього списку підпадатиме під люстрацію, а хто ні.
03.10. 2014
Як Українцям отримати заборгованість за рішеннями суду? Відповідне рішення суду слід взяти на облік та внести в Реєстр
Особа, на користь чи в інтересах якої ухвалено рішення суду або видано виконавчий документ, або її представник звертається до управління державної виконавчої служби відповідного головного управління юстиції за місцезнаходженням боржника. Це передбачено Порядком погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України №440 з метою реалізації пункту 3 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» 03.09.2014 р.
03.10. 2014
Всі судові рішення включатимуть до Єдиного реєстру
Нова редакція Закону «Про судоустрій та статус суддів» дозволить запровадити електронне правосуддя, а усі судові рішення без винятків включатимуться до єдиного реєстру судових справ. Про це у ході обговорення проекту змін до Закону «Про судоустрій та статус суддів» зазначив Заступник Міністра юстиції України – керівник апарату Ігор Алексєєв.
03.10. 2014
Умовна лояльність. ВККС сприяє переведенню суддів із зони АТО до інших регіонів
Попри всі дискусії навколо легітимності Вищої кваліфікаційної комісії суддів, цей орган продовжує виконувати свої функції. Цього разу «кваліфікаційники» рекомендували до переведення суддів, які через бойові дії не мають змоги здійснювати правосуддя на сході.
03.10. 2014
ВСУ вирішуватиме питання допуску справ до перегляду
Судді Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ підтримують надання права Верховному Суду України вирішувати питання прийняття заяви про допуск до перегляду справ у зв’язку з неоднаковим застосуванням норм матеріального права. Про це зазначила суддя ВССУ Алла Лесько під час круглого столу, на якому обговорювався проект про внесення змін до Закону «Про судоустрій і статус суддів».
03.10. 2014
Відповідальність судді: порушення і покарання
Суддівська незалежність — це право і обов’язок за будь-яких обставин приймати законні, справедливі рішення, а не суддівська вседозволеність і безкарність.
03.10. 2014
Новая редакция Закона "О судоустройстве и статусе судей" позволит внедрить электронное правосудие.
Новая редакция Закона "О судоустройстве и статусе судей" позволит внедрить электронное правосудие, а все судебные решения без исключений будут включаться в единый реестр судебных дел. Об этом в ходе обсуждения проекта изменений в Закон "О судоустройстве и статусе судей"отметил заместитель министра юстиции Украины – руководитель аппарата Игорь Алексеев.
03.10. 2014
Согласованием инициатив по судебной реформе будет заниматься специальный координационный орган
В ближайшее время Президент Украины создаст координационный орган, который будет выступать площадкой для объединения и согласования различных инициатив по судебной реформе. Об этом сообщил заместитель главы Администрации Президента Алексей Филатов во время судебного форума.
03.10. 2014
Эксперты рассмотрели вопрос об усовершенствовании законодательства в сфере судебной экспертизы
Состоялось заседание рабочей группы Координационного совета по проблемам судебной экспертизы при Министерстве юстиции Украины по вопросам усовершенствования законодательства в сфере судебной экспертизы, в котором приняли участие представители Министерства юстиции Украины , научно-исследовательских учреждений судебных экспертиз Минюста, Государственного научно-исследовательского экспертно-криминалистического центра Министерства внутренних дел Украины, Министерства здравоохранения Украины, Главного бюро судебно-медицинской экспертизы Министерства здравоохранения Украины, Генеральной прокуратуры Украины Службы безопасности Украины, Украинского научно-исследовательского института специальной техники и судебных экспертиз Службы безопасности Украины, Главного экспертно-криминалистического центра Государственной пограничной службы Украины, а также кафедры уголовно-правовых дисциплин Харьковского национального университета имени В.Н. Каразина.
03.10. 2014
Реформа судебной системы - одна из первоочередных, в которой сейчас нуждается Украина, - замминистра юстиции И.Алексеев
Реформирование судебной системы сейчас является первоочередной задачей для нашей страны, которая позволит вернуть доверие населения к судам. Об этом в ходе обсуждения с судьями, представителями общественности и международными экспертами в области судебной реформы сообщил заместитель Министра юстиции Украины - руководитель аппарата Игорь Алексеев.
03.10. 2014
Работники транспортных предприятий имеют право на забастовку
2 октября 2014 года Европейский суд по правам человека вынес решение "Вениамин Тимошенко (Veniamin Tymoshenko) против Украины", №48408/12 , в котором признал право на забастовку работников транспортных предприятий. Интересы заявителей представляли юристы О. Чугаенко и О. Коробко. Суд признал в этом деле нарушение статьи 11 Конвенции.

Цікаве