Блог

04

жовтня

2014

Дайджест подій у сфері правосуддя 29 вересня - 5 жовтня (офіційні джерела)

Дата
Посилання
Заголовок, короткий опис
Примітка
29.09.2014
Заступник Голови Вищого господарського суду України Сергій Могил відкрив навчальну програму підготовки голів та заступників голів місцевих господарських судів
29 вересня 2014 року у Вищому господарському суді України за програмою Національної школи суддів України розпочалася підготовка голів та заступників голів місцевих господарських судів. Заступник Голови ВГСУ проаналізував низку законопроектів, спрямованих на реформування судової системи, а також повідомив, що законодавчі зміни щодо діяльності господарських судів ретельно вивчаються Вищим господарським судом України і надаються пропозиції та заперечення щодо внесення змін до тих чи інших законопроектів. Крім того, Сергій Могил закликав керівників місцевих господарських судів посилити роботу щодо висвітлення діяльності судів, зокрема, шляхом проведення "днів відкритих дверей", тематичних прес-конференцій, семінарів, "круглих столів" за участю наукової спільноти, суб'єктів господарювання, юристів. Він водночас зауважив, що необхідно активніше співпрацювати зі ЗМІ, бути відкритими для громадян і приділяти велику увагу офіційним веб-сайтам судів.
29.09.2014
Розпочато широке громадське та експертне обговорення проблем судової системи
З 29 вересня по 3 жовтня 2014 року, напередодні Дня юриста, Міністерство юстиції проводить Всеукраїнський тиждень правових знань «Подолання корупції в судовій системі», в рамках якого надаватимуться консультації щодо антикорупційної поведінки громадян у відносинах із судами. Буде здійснено аналіз та інформування правоохоронних органів про можливі факти вчинення корупційних правопорушень у судовій системі щодо громадян, прочитано відповідні лекції. Планується, що під час Тижня права відбудеться широке громадське та експертне обговорення проблем судової системи в рамках проведення судової реформи. А саме – спільно з громадськістю буде обговорено проект Закону про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів», який має стати основою судової реформи.
29.09.2014
Виступ судді Європейського суду з прав людини Ганни Юдківської на ХІІ позачерговому з’їзді суддів України 26 вересня 2014 року
Подається текст виступу Ганни Юдківської.
30.09.2014
Конституційний Суд України, Верховний Суд України, Рада суддів України, вищі спеціалізовані суди та ДСА України звернулися до Прем’єр-міністра України
У зв’язку із прийняттям 31 липня 2014 року Верховною Радою України Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», пунктом 64 Прикінцевих положень якого встановлено обмеження максимального місячного розміру суддівської винагороди 15 розмірами мінімальної заробітної плати, Конституційний Суд України, Верховний Суд України, Рада суддів України, вищі спеціалізовані суди України та Державна судова адміністрація України звернулися до Прем’єр-міністра України із проханням при підготовці проекту закону про Державний бюджет України на 2015 рік розглянути можливість диференціації обмеження суддівської винагороди з урахуванням коефіцієнтів, відповідно до частини четвертої статті 129 Закону України «Про судоустрій і статус суддів».
30.09.2014
Очільники вищих органів судової гілки влади звернулися до Президента України та Голови Верховної Ради України
У зв’язку з реєстрацією 15 вересня 2014 року у Верховній Раді України проекту Закону про внесення змін до Бюджетного кодексу України (щодо реформи міжбюджетних відносин) за № 5078, яким передбачено, зокрема, зарахування коштів від сплати судового збору до доходів загального фонду Державного бюджету України, Голови Верховного Суду України, Ради суддів України, вищих спеціалізованих судів та Державної судової адміністрації України звернулися до Президента України та Голови Верховної Ради України із проханням сприяти у збереженні діючого порядку зарахування коштів від сплати судового збору до спеціального фонду державного бюджету та використання його для потреб судової влади.
30.09.2014
Голова Вищого господарського суду України Богдан Львов наголосив на важливій ролі місцевих судів у формуванні іміджу всієї господарської системи
30 вересня 2014 року Голова Вищого господарського суду України Богдан Львов виступив з лекцією щодо законодавчих змін у системі правосуддя в рамках програми підготовки голів та заступників голів місцевих господарських судів. Під час виступу Голова ВГСУ зупинився на проблемах і перспективах судової реформи в Україні, важливості дотримання професійної етики судді. Він також акцентував увагу присутніх на своєчасності та актуальності Закону України "Про відновлення довіри до судової влади в Україні". Водночас Богдан Львов закликав очільників судів ознайомитися з основними положеннями нещодавно прийнятого Закону України "Про очищення влади". Крім того, Голова ВГСУ окреслив головні пріоритети у роботі системи господарських судів - збереження позитивної тенденції щодо дотримання строків розгляду справ та забезпечення єдності судової практики.
30.09.2014
Тенденція щодо збільшення судових справ є показником довіри до суду
Про свій погляд на деякі проблеми цивільного судочинства та шляхи їх вирішення «Юридичній газеті» розповів суддя Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, секретар пленуму ВССУ Дмитро Луспеник.
30.09.2014
Висококваліфіковані працівники – запорука ефективної роботи будь-якого державного органу
Підвищення кваліфікації працівників апарату Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ – одне з першочергових завдань на шляху забезпечення ефективності виконання функцій ВССУ та досягнення високих стандартів в управлінні робочим процесом. Щороку національні та міжнародні організації проводять різні конкурси для молодих фахівців, державних службовців, що мають на меті обмін досвідом та вивчення найкращих світових практик у різних галузях. Одним із таких конкурсів є Програма стажування працівників законодавчої влади (Legislative Fellows Program – LFP), що фінансується Державним департаментом США та координується американськими радами з міжнародної освіти. Фіналістом цієї Програми у 2014 році став керівник відділу міжнародно-правового співробітництва апарату ВССУ Михайло Вайнагій, який проходитиме стажування в одному із судів штату Нью-Йорк під керівництвом судді.
30.09.2014
Суддя ВАСУ Наталія Блажівська взяла участь в ІІІ Податковому форумі АПУ
26 вересня 2014 року відбувся ІІІ Податковий форум Асоціації правників України, який зібрав більше 100 правників, серед яких — адвокати, фахівці в сфері податкового права, юрисконсульти, судді, представники органів державної влади.  Про останні тенденції та зміни в судовій практиці по податковим спорам учасникам заході розповіла суддя Вищого адміністративного суду України Наталія Блажівська. Зокрема, суддя відзначила, що судова практика в цій сфері сьогодні в очікуванні нових суперечок через застосування податкових доктрин. Вони не є новелами в розрізі світової практики, але не мають достатньо довгої традиції застосування в нашій країні.
Неформальні практики
30.09.2014
ОГЛЯД ЗМІ. «Съезд судей: между прошлым и будущим»
Революция Достоинства поставила перед властью конкретную цель: фундаментальная перезагрузка всего госаппарата и его очищение от любых коррупционных проявлений. «Знаменем» достижения этой цели стали принятый 8 апреля с. г. Закон «О восстановлении доверия к судебной власти в Украине», а затем – Закон «Об очищении власти». Что касается судебной системы, то решить основную задачу и полностью обновить состав ее ключевых органов – Высшего совета юстиции и Высшей квалификационной комиссии судей Украины, отвечающих за формирование судейского корпуса и привлечение судей к ответственности за незаконные действия, должен был XII внеочередной съезд судей Украины. Именно на этот наивысший орган судейского самоуправления возложены задачи по определению дальнейшего курса развития отечественной Фемиды. Но как известно, первая часть судейского форума, состоявшаяся 19–20 июня с. г., оказалась тщетной попыткой.
01.10.2014
01.10.2014
Звіт щодо розгляду Вищим господарським судом України звернень і запитів на інформацію за вересень 2014 року
У вересні 2014 року до Вищого господарського суду України надійшло 100 звернень і 4515 запитів на інформацію від фізичних та юридичних осіб.
01.10.2014
Інформація про розгляд звернень громадян Вищим адміністративним судом
В період з 1 по 30 вересня 2014 року до Вищого адміністративного суду України надійшло  490 документів. Крім цього, Вищим адміністративним судом України протягом місяця опрацьовано 3481 телефонний інформаційний запит.
01.10. 2014
Інформація  про виконання Верховним Судом України Закону України «Про доступ до публічної інформації» у вересні 2014 року
За вересень 2014 року до Верховного Суду України надійшло 8 письмових запитів на інформацію від громадян України.
01.10.2014
Правовий висновок Верховного Суду України у спорі про застосування наслідків порушення грошового зобов’язання
Верховний Суд України на засіданні Судової палати у цивільних справах 1 жовтня 2014 року розглянув справу № 6-113 цс 14, предметом якої був спір про стягнення інфляційних втрат та трьох процентів річних за період невиконання судового рішення про відшкодування майнової та моральної шкоди. При розгляді цієї справи Верховний Суд України зробив правовий висновок, відповідно до якого будь-яке зобов’язання, яке зводиться до сплати грошей, є грошовим зобов’язанням незалежно від правових підстав його виникнення і в разі його порушення підлягає застосуванню ч. 2 ст. 625 ЦК України. За змістом цієї норми закону нарахування інфляційних втрат на суму боргу та трьох процентів річних входять до складу грошового зобов’язання і є особливою мірою відповідальності боржника за прострочення грошового зобов’язання, оскільки виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів унаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.
01.10.2014
Виступ Голови Верховного Суду України Ярослава Романюка на XII позачерговому з’їзді суддів України 26 вересня 2014 року
 Подається текст виступу Ярослава Романюка.
01.10.2014
ОГЛЯД ЗМІ. «Чи будуть мати наслідки рішення ТСК для суддів?»
24 вересня відбулося друге засідання Тимчасової спеціальної комісії з перевірки суддів судів загальної юрисдикції. Хоча по суті це було перше засідання, пов’язане безпосередньо з розглядом скарг. Відкриваючи засідання, голова Комісії Володимир Мойсик про це й повідомив: «На сьогоднішнє засідання (зазначу, що воно є першим по безпосередній перевірці суддів загальної юрисдикції) винесено 4 питання про перевірку суддів». Однак жоден з суддів, відносно яких здійснювалися перевірки, на засідання не з’явився. Власне, як і частина скаржників. На відміну від представників ЗМІ, для яких робота Комісії, вочевидь, є цікавою і важливою. Зазначимо, що неявка представників Феміди та деяких скаржників жодним чином не вплинула на прийняття ТСК рішень – члени Комісії таки оголосили перші висновки щодо перевірок дій суддів, які забороняли мирні акції протесту в період з 21 листопада 2013 до 11 квітня 2014 р. За результатами розгляду питань порядку денного Комісією було ухвалено висновки про порушення присяги стосовно 6 суддів. ТСК прийняла рішення про передачу цих висновків до Вищої ради юстиції для прийняття рішення щодо подальшої долі цих суддів.
02.10.2014
Інформація для суддів та працівників апаратів місцевих загальних та апеляційних судів Донецької та Луганської областей
Відповідно до повідомлення Національної школи суддів України існує можливість і необхідні ресурси для того, щоб провести для суддів та працівників апаратів місцевих загальних та апеляційних судів Донецької та Луганської областей підготовку, передбачену Законом України  «Про судоустрій і статус суддів», відповідно до графіків підготовки у 2014 році. Графіком підготовки у 2014 році передбачено підготовку суддів судових палат у цивільних справах (27 жовтня – 31 жовтня) та суддів судових палат у кримінальних справах (24 листопада – 28 листопада), що має проводитися Національною школою суддів України в місті Києві.
02.10.2014
Правовий висновок Верховного Суду України у справі про визнання недійсними результатів прилюдних торгів та протоколу проведення прилюдних торгів із продажу нерухомого майна, визнання недійсним свідоцтва про придбання майна з прилюдних торгів
Верховний Суд України на спільному засіданні Судових палат у цивільних та господарських справах 1 жовтня 2014 року ухвалив постанову у справі № 6-147цс14, предметом якої був спір про визнання недійсними результатів прилюдних торгів та протоколу проведення прилюдних торгів із продажу нерухомого майна, визнання недійсним свідоцтва про придбання майна з прилюдних торгів. Виходячи з правового аналізу частини п’ятої статті 58 Закону України "Про виконавче провадження", пункту 3.2 Тимчасового положення про порядок проведення прилюдних торгів з реалізації арештованого нерухомого майна, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 27 жовтня 1999 року № 68/5, Суд зробив правовий висновок про те, що звіт про оцінку майна є чинним, якщо від дня його підписання до дня проведення прилюдних торгів пройшло не більше шести місяців. Після збігу цього строку обов’язковою умовою призначення і проведення прилюдних торгів є отримання нового звіту про оцінку майна. Проведення прилюдних торгів з реалізації майна за ціною, визначеною звітом про оцінку майна, який втратив чинність, є порушенням частини п’ятої статті 58 Закону України та підставою для визнання таких торгів недійсними.
02.10.2014
Правовий висновок Верховного Суду України у справі про стягнення пені за прострочення стягнення аліментів
Верховний Суд України на засіданні Судової палати у цивільних справах 1 жовтня 2014 року ухвалив постанову у справі № 6-149цс14, предметом якої був спір про стягнення пені за прострочення сплати аліментів. Суд зробив правовий висновок про те, що, оскільки зобов’язання зі сплати аліментів носить періодичний характер і повинно виконуватися щомісяця, то при розгляді спорів про стягнення на підставі ч. 1 ст. 196 СК України пені від суми несплачених аліментів суд повинен з’ясувати розмір несплачених аліментів по кожному з цих періодичних платежів, встановити строк, до якого кожне із цих зобов’язань мало бути виконано, та з урахуванням встановленого обчислити розмір пені, виходячи із суми несплачених аліментів за кожен місяць окремо від дня порушення платником аліментів свого обов’язку щодо їх сплати до дня ухвалення судом рішення про стягнення пені, підсумувавши розміри нарахованої пені за кожен із прострочених платежів та визначивши її загальну суму.
02.10.2014
Судді Верховного Суду України взяли участь у роботі щорічної Наради ОБСЄ
Із 23 по 26 вересня 2014 року судді Верховного Суду України Галина Канигіна та Олена Кузьменко перебували у місті Варшава (Республіка Польща), де взяли участь у роботі щорічної Наради ОБСЄ з огляду виконання зобов’язань державами-учасницями у людському вимірі. Відповідно до Гельсінського документу 1992 року (Декларація гельсінської зустрічі на вищому рівні) Бюро демократичних інститутів і прав людини ОБСЄ, як основний інститут у галузі людського виміру, організовує такі наради щорічно. Мета їх проведення – розгляд зобов’язань у людському вимірі та сприяння їх виконанню. Судді Верховного Суду України взяли участь у двох робочих засіданнях Наради за темою: «Верховенство права». На одному з них розглядалися різноманітні аспекти теми захисту прав людини і боротьби з тероризмом та попередження тортур. Відбувся також обмін думками стосовно питання заборони смертної кари. Крім того, судді Верховного Суду України були присутні на ще одному з робочих зібрань форуму, взявши участь в обговоренні теми: «Гуманітарні питання та інші зобов’язання». Йшлося, зокрема, про питання боротьби з торгівлею людьми та протидії торгівлі людьми.
Неформальні практики
03.10.2014
Голова Вищого господарського суду України Богдан Львов взяв участь у роботі "круглого столу" на тему "Судова реформа в Україні в часи великих змін"
2 жовтня 2014 року відбувся "круглий стіл" на тему "Судова реформа в Україні в часи великих змін", організований щотижневим професійним виданням "Юридична газета" спільно з юридичним факультетом Київського національного університету імені Тараса Шевченка. У своєму виступі Голова Вищого господарського суду України Богдан Львов, зокрема, наголосив, що під час проведення реформи необхідно опиратися на напрацьований досвід та враховувати нинішні реалії. Крім того, дуже важливим моментом при проведенні судової реформи очільник ВГСУ вважає повну перевірку суддів та їх переатестацію. При цьому він переконаний, що розпочинати її треба не з районних судів, а з вищих, оскільки результати їх діяльності мають більший вплив на розвиток судової системи України. Під час активної дискусії учасники заходу порушували також питання доцільності вирівнювання розміру судового збору між різними юрисдикціями; підвищення ролі адвокатури в процесі досудового вирішення спорів; необхідності зміни підходів та механізмів підготовки суддівських кадрів та персональної відповідальності суддів тощо.
Неформальні практики
03.10.2014
Луганський окружний адмінсуд продовжив дію простою у роботі до 15 жовтня ц.р.
Луганський окружний адміністративний суд видав наказ від 30.09.2014р. №30/С-од про продовження призупинення роботи суду на період проведення антитерористичної операції у зв’язку із продовженням проведення АТО на території міста Луганська та Луганської області та значним пошкодженням приміщення суду в результаті бойових дій. Відповідно до наказу, дію продовження простою у роботі суду продовжено з 1 по 15 жовтня 2014 року.
03.10.2014
Судді, міжнародні експерти та науковці обговорили процес реформування судової системи
Яким має бути подальше реформування судової системи, які заходи необхідні для підвищення довіри суспільства до суду – ці та інші актуальні питання обговорювалися під час круглого столу, організованого виданням «Юридична газета» спільно з юридичним факультетом Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Пропозиції щодо реформування судової системи висловили також представники Верховного Суду України, Вищого адміністративного суду України, адвокати та науковці.  
Неформальні практики
03.10.2014
Судді ВССУ позитивно оцінили законопроект щодо внесення змін до закону «Про судоустрій і статус суддів»
Під час круглого столу, який відбувся 2 жовтня 2014 року у Міністерстві юстиції України, представники суддівської спільноти, наукових кіл, міжнародні експерти та громадськість обговорили проблемні питання функціонування судової системи та її реформування, у тому числі проект про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів», підготовлений у рамках громадської ініціативи «Реанімаційний пакет реформ». Експерт політико-правових реформ Роман Куйбіда, який презентував зазначений законопроект, детально зупинився на його основних положеннях. Так, законодавча ініціатива спрямована на удосконалення механізмів добору суддів, підвищення ролі суддівського самоврядування, відкритості судового процесу. Про очікування суддівської спільноти від законодавчих новацій розповіла суддя Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ Алла Лесько.
Свою позицію щодо законопроекту висловили судді Верховного Суду України та Вищого господарського суду. Активну участь в обговоренні також  взяли міжнародні фахівці та науковці. 
03.10.2014
Представники ВССУ взяли участь у міжнародній науково-практичній конференції
26 вересня 2014 року заступник Голови ВССУ М.Є. Червинська, суддя, секретар пленуму ВССУ Д.Д. Луспеник, суддя, вчений секретар НКР ВССУ О.С. Ткачук та начальник відділу забезпечення діяльності заступника Голови ВССУ С.Є. Морозова взяли участь в Міжнародній науково-практичній конференції «Європейські стандарти захисту прав у цивільному судочинстві: випробування часом», яка пройшла на базі юридичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Конференція була присвячена 10-річчю прийняття ЦПК України, тож у своїх привітаннях проректор з науково-педагогічної роботи Київського національного університету імені Тараса Шевченка, кандидат філософських наук, професор В.А. Бугров і заступник декана з наукової роботи, доктор юридичних наук, професор П. С. Берзін висловили сподівання, що подібні форуми можуть стати дієвими інструментами на шляху удосконалення правосуддя в умовах судово-правової реформи. У конференції також взяли участь заступник декана з навчально-виховної роботи, кандидат юридичних наук, доцент Н.О. Кіреєва, кандидат юридичних наук, доцент О.С. Захарова, доктор юридичних наук, професор Ю.Д. Притика, кандидат юридичних наук, доцент І.О. Ізарова, інші вчені.
Неформальні практики

Цікаве