Блог

03

жовтня

2015

Дайджест подій у сфері правосуддя 28 вересня - 4 жовтня (ЗМІ)

Дата

Посилання

Заголовок, короткий опис

Примітки

28.09.2015

http://zib.com.ua/ua/118909-vischiy_specsud_z_rozglyadu_civilnih_i_kriminalnih_sprav_zro.html

ВССУ зробив висновок щодо переривання перебігу позовної давності

У разі видачі судового наказу не потрібно поновлювати позовну давність, так як він перериває перебіг позовної давності, але якщо це здійснено в межах строку давності. До такого висновку дійшов Вищий спецiалiзований суд України з розгляду цивiльних i кримiнальних справ у справі № 6-18668 св 15 щодо про стягнення заборгованості.

28.09.2015

http://zib.com.ua/ua/118899-rada_suddiv_ukraini_nagorodila_34_spivrobitnikiv_sudiv_prizv.html

РСУ нагородила 34 співробітників судів

Рада суддів України вирішила нагородити грамотами співробітників суддівського корпусу за значний внесок у розбудову правової держави, особистий вклад у забезпечення захисту прав і свобод громадян, бездоганну роботу в судовій системі держави, високий професіоналізм з нагоди Дня юриста та нагоди 5-річчя утворення Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ.

28.09.2015

http://zib.com.ua/ua/118855-verhovniy_sud_zrobiv_visnovok_schodo_spisannya_koshtiv_za_vi.html

Особливості стягнення

Державні виконавці не мають законних підстав проводити будь-яке списання коштів за виконавчими документами у справах, де боржниками є державні органи. До такого висновку дійшов ВСУ в постанові від 8 липня 2015 року №3-316гс15, текст якої друкує "Закон і Бізнес".

28.09.2015

http://zib.com.ua/ua/118844-vryu_dovela_scho_sama_ne_vidkladatime_visnovkiv_tsk_y_inshim.html

Режим економії часу. ВРЮ довела, що сама не відкладатиме висновків ТСК й іншим цього не дозволить

Побоювання деяких парламентарів, що новий склад Вищої ради юстиції затягуватиме розгляд висновків Тимчасової спеціальної комісії з перевірки суддів судів загальної юрисдикції, не виправдались. Як обіцяють у колегіальному органі, перші подання про звільнення законників за порушення присяги можуть бути направлені до парламенту вже на початку жовтня.

28.09.2015

http://zib.com.ua/ua/118862-advokat_vo_svoboda_sidir_kizin_zalyakuvannya_suddiv_lyustrac.html

Адвокат ВО «Свобода» Сидір Кізін: «Залякування суддів люстрацією та звільненням стало інструментом для отримання бажаних вердиктів»

Сьогодні лише лінивий не прагне реформувати правову систему. З усіх сторін лунають численні зауваження та пропозиції, а чиновники змінюють профільні правові акти кожен на свій лад. Курс на очищення і перезавантаження закладається навіть у гучні назви документів. Чого лише варті заголовки законів «Про очищення влади» або «Про забезпечення права на справедливий суд». Однак основні проблеми залишаються. Те, в чому вони полягають, знають адвокати, які опиняються на передовій юридичного фронту. Хто чинить тиск на судову владу? Як правоохоронці «оминають» приписи. Кримінального процесуального кодексу щодо рівності сторін? Про те, чому з людей і досі «вибивають» зізнання та яким має бути сучасний захисник, аби працювати в умовах сьогодення, «ЗіБ» розповів адвокат Всеукраїнського об’єднання «Свобода» Сидір Кізін.

28.09.2015

http://sud.ua/newspaper/2015/09/28/81402-zagovorit-razyasnenie-o-nepravosydnosti-sydebnikh-reshenij-ne-ydastsya

«Заговорить» разъяснение о неправосудности судебных решений не удастся

28.09.2015

http://sud.ua/news/2015/09/28/81398-s-shchotka-kandidat-dolzhen-rabotat-v-tom-syde-v-kotorij-ego-rekomendovali-i-na-skorij-perevod-rasschitivat-ne-stoit

28 сентября 2015 года проходит заседание квалификационной палаты Высшей квалификационной комиссии судей Украины. На рассмотрении палаты вынесено вопрос о предоставлении кандидатам на должность судьи впервые рекомендаций для назначения на должности судей местных судов общей юрисдикции и хозяйственных судов.

На заседании квалификационной палаты присутствуют Андрей Василенко, Николай Мишин, Татьяна Весельская и Станислав Щотка. ВККС предстоит рассмотреть вопрос о предоставлении рекомендаций касательно двадцати претендентов.

28.09.2015

http://judges.org.ua/dig7602.htm

http://ukr.obozrevatel.com/politics/31649-lyustratori-ne-znajshli-zhodnogo-porushennya-pereviryayuchi-majno-suddiv.htm

Чому Президент звільнив суддю Вінницького окружного адмінсуду?

Звільнити чотирьох суддів, серед яких і суддя Вінницького окружного адміністративного суду Михайло Жернаков, видав указ Президент України. Відповідний документ розміщено на сайті глави держави. У документі зазначено, що Михайла Жернакова звільнено у зв’язку з поданням заяви про звільнення з посади за власним бажанням.

28.09.2015

http://ukr.obozrevatel.com/politics/31649-lyustratori-ne-znajshli-zhodnogo-porushennya-pereviryayuchi-majno-suddiv.htm

Люстратори не знайшли жодного порушення, перевіряючи майно суддів

 У рамках закону про очищення влади в Україні, судді, які не пройшли майнову перевірку, мають бути звільнені зі своїх посад. Однак за даним критерієм досі не звільнений жоден суддя. Про це директор департаменту з питань люстрації Міністерства юстиції Тетяна Козаченко заявила в інтерв'ю Лига.net.

29.09.2015

http://zib.com.ua/ua/118857-verhovniy_sud_zrobiv_visnovok_stosovno_dogovoru_faktoringu.html

Продана заборгованість

Договір факторингу не посягає на суспільні, економічні та соціальні основи держави, а тому не є таким, що порушує публічний порядок. До такого висновку дійшов ВСУ в постанові від 6 липня №6-166цс15, текст якої друкує "Закон і Бізнес".

29.09.2015

http://zib.com.ua/ua/118847-suddi_nezadovoleni_poverhovim_obgovorennyam_konstituciynih_n.html

До змін без подробиць. Служителі Феміди незадоволені поверховим обговоренням конституційних новел

Чергова презентація змін до Основного Закону в частині «Правосуддя» хоч і відбулась в урочистій обстановці, втім, навряд чи задовольнила інтерес пересічних володарів мантій стосовно їх подальшої долі. Виявилося, що метою «громадських обговорень» був не обмін думками, а ще одна спроба довести доцільність і конструктивність майбутніх перетворень. Вирішили не вдаватися в деталі й запрошені на зустріч іноземні експерти.

29.09.2015

http://zib.com.ua/ua/118841-virishuyuchi_pitannya_pro_vidstoronennya_suddiv_vid_posad_vk.html

Відійти від класики. Вирішуючи питання про відсторонення від посад, ВККС має перетворюватися на суд

Якщо раніше служителі Феміди сприймали рішення Вищої кваліфікаційної комісії суддів про усунення від розгляду справ у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності як вирок, то нині все частіше їх оскаржують. У Вищому адміністративному суді проаналізували практику розгляду спорів цієї категорії та дійшли висновку: під час вирішення питання про відсторонення від посади ВККС можна вважати органом, який здійснює судову функцію.

30.09.2015

http://zib.com.ua/ua/118944-rozrobleno_proekti_programi_pidgotovki_kandidativ_v_suddi.html

Розроблено проекти програми підготовки кандидатів в судді. Зауваження можна подавати до 15 жовтня

Національна школа суддів України підготувала проекти програми та навчального плану спеціальної підготовки кандидатів на посаду судді, з якими можна ознайомитись та висловити свої пропозиції до документів.

30.09.2015

http://zib.com.ua/ua/118859-yakih_zmin_potrebue_kpk_v_chastini_novoviyavlenih_obstavin_-.html

Пінг-понг із нововиявленими обставинами. Яких змін потребує КПК, аби захисникові не доводилося долати процесуальні бар’єри під час подання відповідної заяви?

Застосовуючи інститут перегляду судового рішення за нововиявленими обставинами, захисник інколи стикається як із практичними, так і теоретичними проблемами. З’ясуємо на прикладі однієї справи, що спричиняє такі труднощі, а також яким чином можна підвищити ефективність цього інституту.

30.09.2015

http://zib.com.ua/ua/118853-verhovniy_sud_zrobiv_visnovok_schodo_styagnennya_vikonavchog.html

Примус бездіяльністю

Сплив строку, наданого для добровільного виконання рішення суду, сам по собі не є тією достатньою підставою для стягнення виконавчого збору. До такого висновку дійшов ВСУ в постанові від 6 липня 2015 року №6-785цс15, текст якої друкує "Закон і Бізнес".

30.09.2015

http://zib.com.ua/ua/118949-625_informacii_na_saytah_sudiv_nedostupno_dlya_gromadyan_-_d.html

62,5% інформації на сайтах судів недоступно для громадян. Лідером рейтингу став веб-сайт Вінницького апеляційного адміністративного суду

Загальний показник інформаційної відкритості на досліджених веб-сайтах судів за 2015 рік становить 37,5 %, відповідно 62,5% інформації залишається недоступною для громадян.

30.09.2015

http://ua.racurs.ua/961-vasyl-malyarenko-ogulne-zvynuvachennya-vsih-suddiv-bez-vyny-ce-velykyy-zlochyn

Екс-голова ВСУ Василь Маляренко: Огульне звинувачення всіх суддів без вини — це великий злочин

Одному судді заявили відвід тільки тому, що, як висловився учасник процесу, «мені морда твоя не подобається». Василь Маляренко — голова Верховного суду України у 2002–2006 роках; представник України в Комісії ООН з питань запобігання злочинності та кримінального правосуддя; доктор юридичних наук, професор, член-кореспондент Національної академії правових наук України, заслужений юрист.

30.09.2015

http://judges.org.ua/dig7620.htm

http://eramedia.com.ua/article/226261-mihayilo_jernakov_jodnogo_suddyu_ne_bulo_zvlneno_za_porushennya_/

Михайло Жернаков: «Жодного суддю не було звільнено за порушення закону, починаючи з революції гідності»

Наш гість – Михайло Жернаков, експерт Реанімаційного Пакету реформ із судової реформи. За даними соціологів до початку революції гідності рівень довіри до українських судів був найнижчим у світі – 16%. В 2015 році президент заявив, що ця реформа є пріоритетною. Наші рідні соціологи доводять, що і для переважної більшості нашого суспільства це одна із найважливіших реформ. «Фонд демократичні ініціативи» наводить 46%. Це одна з найбільш нагальних та актуальних реформ на сьогодні. Однак, що цікаво, «Фонд демократичних ініціатив» говорить про те, що представники самого суддівського корпусу переважно думають інакше. Лише 12% виступають за найшвидше реформування. Тоді як найбільш поширеною стала позиція, що реформа потрібна, але наразі існують більш актуальні завдання – 51% так вважає. Ще 16% вважають, що реформа не на часі і її можна відтермінувати. 19% – що особливої потреби проводити судову реформу немає взагалі. Чи означає це, що значна частина суддів визнають наявність незаконних впливів на судову систему, однак вважають їх прийнятними?

01.10.2015

http://zib.com.ua/ua/118732-sud_uzagalniv_praktiku_schodo_skarg_na_postanovi_slidchih_ta.html

Спонукання до дії

Основною причиною скасування постанов слідчих є не дослідження всіх наявних доказів по кожній конкретній справі і як наслідок передчасне закриття кримінального провадження.

01.10.2015

http://zib.com.ua/ua/118972-dlya_ekonomichnogo_rozvitku_potribno_navesti_lad_v_sudochins.html

Для економічного розвитку потрібно навести лад в судочинстві – форум. "Найбільшим ворогом суддів є міністр юстиції"

Обираючи країну для інвестицій, бізнес передусім оцінює її судову систему, адже те, чи зможе інвестор повернути свої гроші, чи варто довіряти національним страховим компаніям та чи поважає уряд країни приватну власність найбільше цікавить бізнесменів, готових робити інвестиції.

01.10.2015

http://zib.com.ua/ua/118842-obovyazkovoyu_umovoyu_lyustracii_chinovnika_mae_buti_vstanov.html

Критерії «обряду очищення». Обов’язковою умовою люстрації чиновника має бути встановлення невідповідності його витрат доходам

Після прийняття закону «Про очищення влади» в адміністративних судах з’явилася нова категорія спорів — «люстраційні». Практика їх розгляду ще не усталилася, адже окремі суди по-різному розуміють положення «очисного» акта. На допомогу колегам прийшов пленум Вищого адміністративного суду, який прийняв постанову «Про аналіз судової практики застосування адміністративними судами окремих положень закону «Про очищення влади».

01.10.2015

http://zib.com.ua/ua/118963-sud_pripinyae_diyalnist_komunistichnih_partiy.html

Суд припиняє діяльність комуністичних партій

30 вересня 2015 року Окружний адміністративний суд міста Києва прийняв рішення по справам за позовами Міністерства юстиції України до Комуністичної партії України (оновленої) та Комуністичної партії робітників і селян, якими позовні вимоги задоволені в повному обсязі та припинено діяльність вказаних партій.

01.10.2015

http://zib.com.ua/ua/118858-nepodannya_pozivachami_dokaziv_pri_rozglyadi_kreditnih_spori.html

Стягнення з відступним. Неподання доказів з поважної причини порушує принцип змагальності та призводить до оскарження вердиктів

Скасовуючи рішення суду першої інстанції про відмову в задоволенні позовних вимог, апеляційний суд посилається на докази, надані позивачами лише під час оскарження. Відсутність цих доказів на попередньому розгляді апеляційний суд виправдовує поважною причиною, що порушує принцип змагальності сторін у процесі.

01.10.2015

http://judges.org.ua/dig7613.htm

http://www.unn.com.ua/uk/news/1506138-pervinne-otsinyuvannya-suddiv-ne-mozhe-rozpochatisya-bo-dosi-ne-zatverdzheniy-yogo-ostatochniy-tekst-ya-romanyuk

Голова Верховного суду розповів, чому не може розпочатися первинне оцінювання суддів

Голова Верховного суду України Ярослав Романюк розповів, що первинне оцінювання суддів України не може розпочатися через те, що Вища кваліфікаційна комісія суддів і Рада суддів не затвердили остаточний текст порядку та методології проведення первинного оцінювання суддів. Про це голова ВСУ розповів у коментарі УНН. "Остаточний текст порядку і методології проведення первинного оцінювання суддів на сьогодні не погоджений і не затверджений. І відповідно ця процедура (первинне оцінювання суддів - ред.) ще не розпочата", - сказав голова ВСУ.

01.10.2015

http://judges.org.ua/dig7615.htm

http://pl.com.ua/okruzhnoj-adminsud-zapretil-dve-kommunisticheskih-partii/

Окружной админсуд запретил две коммунистических партии

Окружной административный Киева запретил Коммунистическую партию Украины (новая партия) и Коммунистическую партию рабочих и крестьян. Об этом говорится в сообщении пресс-службы суда.

01.10.2015

http://judges.org.ua/dig7631.htm

 http://newsradio.com.ua/2015_10_01/Dov-ra-do-sud-v-ne-viroste-poki-ljudi-bojatsja-jti-u-prisjazhn-jurist-0213/

Довіра до судів не виросте, поки люди бояться йти у присяжні — юрист

Коли в Україні буде розвинений суд присяжних, і народ дійсно буде брати активну участь у цьому процесі, з часом рівень довіри до системи правосуддя дуже сильно виросте, заявив в ефірі радіостанції Голос Столиці адвокат Єгор Штокалов. У Київській міській раді закликають українців ставати присяжними в судах. Але ось громадяни подавати свої кандидатури не поспішають. Про це заявив секретар Київради Олексій Резніков. Сам він пов'язує це з тим, що люди розчаровані в системі, тому й не хочуть зв'язуватися з судовими інстанціями. Хоча, за законом присяжним за виконання обов'язків у суді виплачується винагорода: повинні відшкодовуватися витрати на проїзд і наймання житла, виплачуватися добові. А час виконання присяжним обов'язків у суді зараховується до трудового стажу.

01.10.2015

http://judges.org.ua/dig7629.htm

http://lypa.com.ua/2015/10/01/ternopilschyna-aktyvisty-zirvaly-sud-de-sudyly-cholovika-za-uhylennya-vid-mobilizatsiji/

Тернопільщина: активісти зірвали суд, де судили чоловіка за ухилення від мобілізації

Нещодавно активісти однієї з громадських організацій зірвали судове засідання через відмову судді залучити до захисту обвинуваченого особу без відповідних документів. На початку підготовчого судового засідання жителька Хмельницької області Людмила Л. заявила клопотання залучити її до участі у кримінальному провадженні за обвинуваченням В. в ухиленні від призову за мобілізацією (ст. 336 КК України). На вимогу суду Людмила Л. не надалі жодних документів на підтвердження повноважень захисника. Про це інформує прес-служба апеляційного суду Тернопільської області.

01.10.2015

http://judges.org.ua/dig7621.htm

http://report.if.ua/lyudy/odna-malenka-videokamera-i-povedinka-suddi-cilkom-zminyuyetsya-trening-shchodo-kryminalnyh-sprav-u-frankivsku-foto/

“Одна маленька відеокамера, і поведінка судді цілком змінюється”, – тренінг щодо кримінальних справ у Франківську (ФОТО)»

1 жовтня, в Івано-Франківську відбувається тренінг для адвокатів, громадських організацій та журналістів із запобігання порушення прав людини у кримінальних справах. Організаторами тренінгу є Національна асоціація адвокатів України, ВГО “Асоціація правників України”,  ВГО “Асоціація адвокатів України”, ГО “По захисту прав людини”, Проект ЄС “Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні”,  Інститут розвитку регінальної  преси. Про реформи у судовій системі розповів заступник керівника національної ініціативи “Відкритий Суд”Михайло Джалапин.

01.10.2015

http://judges.org.ua/dig7619.htm

http://blog.liga.net/user/vpylypenko/article/19448.aspx

50 відтінків звільнення

Та чи будуть політики позбавлені можливості впливати на судову систему після внесення змін до Основного Закону? Згідно з Конституцією, в нашій державі є 3 незалежні гілки влади: законодавча, виконавча та судова. І тільки в Україні одна з них постійно робить спроби впливати на іншу. Сьогодні під постійним тиском – судова гілка влади, вплив на яку ділять між собою і законодавці, і представники виконавчої влади. Один з найбільш дієвих способів впливу – це кадрова політика в судах. Сьогодні вона залежить від Верховної Ради. І народні депутати щодня продовжують «вигадувати» нові способи впливу на служителів Феміди. Так, на сьогоднішній день законотворцями вже «вигадано» щонайменше 3 способи звільнення суддів. Для тих, хто працює безстроково, – атестація, для тих, хто перебуває на першому випробувальному терміні, – повторні кваліфікаційні іспити. Згодом - люстрація для всіх! Але, як виявляється, на цьому вигадки нардепів не закінчуються. Судова реформа, над якою працює Конституційна комісія, також передбачає механізм проведення кадрових перепризначень в судовій системі. Щоправда, зміни стосуються не тільки процедури: деякі категорії суддів, експерти конституційної комісії просто пропонують «знищувати як клас».

01.10.2015

http://judges.org.ua/dig7618.htm

http://korupciya.com/v-zaporozhskoj-oblasti-rajonnyj-sud-v-polnom-sostave-otkazalsya-osuzhdat-milicionera-vzyatochnika/?lang=ru

В Запорожской области районный суд в полном составе отказался осуждать милиционера-взяточника

Как сообщает портал Depo.Запорижжя, после того, как все судьи отказались вести дело по обвинению во взяточничестве начальника отдела участковых инспекторов Акимовского райотдела милиции, председатель райсуда Елена Ковальчук обратился к апелляцийного суда Запорожской области по представлению. В документе председатель суда ходатайствовала о направлении уголовного производства в отношении взяточника в другой суд Запорожской области. Несмотря на то, что все Якимовское судьи оказались не по непредвиденным обстоятельствам рассматривать уголовное дело, апелляцийний суд области удовлетворил представление председателя Акимовского райсуда. Уголовное производство по обвинению милиционера во взяточничестве направлено в Мелитопольский горрайонный суд Запорожской области.

Цікаве