Блог

02

серпня

2014

Дайджест подій у сфері правосуддя 28 липня - 03 серпня (ЗМІ)

Дата
Посилання
Заголовок, короткий опис
Примітка
28.07.2014
Суддя з довідкою… від сусіда. Відсутність яких моральних якостей може завадити особі одягти мантію та чи важливі думки навколишніх про майбутніх суддів?
«То ви кажете, що мешканка 15-ї квартири хоче стати суддею? — перепитує літня жінка в дільничного інспектора міліції, який завітав до неї, і додає: — Нормальна вона людина. Але палить. Та вже четвертий десяток розміняла, а досі незаміжня». «Сусіди характеризують позитивно. Проте є застереження», — зробив відмітку в своєму блокноті дільничний. Та чи повинна суб’єктивна думка навколишніх мати вагоме значення при доборі кандидатів у судді. Та й узагалі, відсутність яких моральних якостей може завадити юристу одягти мантію?
28.07.2014
Затиснені в лещата погроз і неповаги. У держорганів та деяких громадських організацій має відпасти бажання втручатись у здійснення правосуддя. А «Грифону» потрібно шукати заміну
Факти тиску на володарів мантій та втручання в їхню діяльність набули системного й цинічного характеру. Такого висновку дійшла суддівська спільнота. Тому на часі — пошук як дієвих механізмів притягнення винних осіб до відповідальності, так і нового захисника для Феміди. Та чи допоможе це розв’язати проблему, якщо органи влади та чиновники зневажають одне одного й часто захоплюються політичними іграми?
28.07.2014
Судді допомагають постраждалим в АТО
Працівники апарату та судді Вінницького апеляційного адміністративного суду купили ліки та зібрали понад 10 тисяч гривень для допомоги військовим, які постраждали АТО, і зараз знаходяться на лікуванні у Вінниці.
28.07.2014
Довічно без права на оскарження
Новий КПК фактично унеможливив перегляд справ за нововиявленими обставинами для певної категорії засуджених. Кримінальне процесуальне законодавство нашої держави успадкувало від правової системи СРСР більшість нинішніх інститутів, зокрема й норму про можливість перегляду судового рішення за нововиявленими обставинами. Проте вдосконалення цих інститутів задля приведення у відповідність до європейських стандартів на практиці обмежило право засуджених до довічного позбавлення волі на відновлення законності.  - Андрій Капшук, керуючий партнер АО «Сила закону», адвокат.
28.07.2014
Касаційні скарги не відхилятимуть через необґрунтованість
Судді не відмовлятимуть у відкриті касаційного провадження у випадках, якщо касаційна скарга є необґрунтованою і викладені в ній доводи не викликають необхідності перевірки матеріалів справи. Такі положення передбачені законопроектом №3263  «Про внесення змін до Цивільного процесуального кодексу та Кодексу адміністративного судочинства України (щодо забезпечення апеляційного та касаційного оскарження рішення суду)», який Комітет з питань верховенства права та правосуддя рекомендує прийняти у другому читанні та в цілому.
28.07.2014
Нацрада реформ займеться корупцією та судами
Серед першочергових напрямків, які потребують реформування, - розробка антикорупційної реформи, реформа судової системи, дерегуляція, реформа держслужби та правоохоронних органів. Окремо мова йде про розробку бачення «Україна – 2020» як стратегії, куди буде рухатися країна. Про це зазначив заступник Глави Адміністрації Президента України Дмитро Шимків, представляючи створену Указом Президента Національну раду реформ.
28.07.2014
ВССУ протиправно відмовив громадянину в інформації – суд
Громадянин подав до ВССУ запит на доступ до інформації, який стосувався надання інформації щодо статистичних показників діяльності Суду та сум видатків на обслуговування ВССУ у 2013 році. ВССУ надав інформацію частково.
28.07.2014
Я.Романюк предлагает отстранить украинский парламент от формирования судейского корпуса.
Председатель Верховного Суда Украины Ярослав Романюк считает необходимым отстранить Верховный Совет от формирования судейского корпуса. Об этом он заявил в интервью РБК-Украина.
"На сегодняшний день Президент назначает судью на пять лет, а после этого парламент избирает бессрочно. Во-первых, это не соответствует принципу разделения властей. Парламент является политическим органом и должен быть полностью отстранен от процедуры формирования судейского корпуса, поскольку это не способствует независимости судей от возможного политического влияния. Это не наша прихоть. Это - европейские стандарты, к которым стремится Украина", - сказал Я.Романюк. При этом он отметил, что назначение на должность судьи должно происходить "сразу бессрочно".
28.07.2014
Ю.Баулин обсудил с европейскими экспертами основные направления деятельности проекта «Поддержка реформ в сфере юстиции на Украине»
24 июля 2014 года Председатель КСУ встретился с руководителем группы экспертов проекта ЕС «Поддержка реформ в сфере юстиции на Украине», Вице-президентом Международной ассоциации судей, Председателем Высшего административного суда Литовской Республики в отставке Виргилиюсом Валанчюсем. Во время встречи стороны обсудили основные направления деятельности Проекта, который начал работу в соответствии с Соглашением, заключенным в декабре 2011 года между Правительством Украины и Европейским Союзом, который закладывает правовую основу для создания и реализации проекта ЕС "Поддержка реформ в сфере юстиции на Украине".
29.07.2014
Таємне стає неочевидним або Чому в оновленого самоврядування з’явилися секрети від суспільства?
Схоже, що новий склад органу самоврядування загальних судів вирішив по-іншому організувати свою роботу. Новообрані члени Ради суддів загальних судів на минулому тижні провели своє перше засідання. Але чомусь — без «зайвих вух».
29.07.2014
ВССУ публікує списки скаржників на рішення судів АРК
Відповідно до листа УДППЗ «Укрпошти» від 11 квітня 2014 №30-380 щодо тимчасового зупинення приймання до пересилання поштових відправлень, адресованих одержувачам, які проживають у населених пунктах Автономної Республіки Крим та місті Севастополі, ВССУ тимчасово зупинив пересилання поштових відправлень, адресованих таким одержувачам. Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних та кримінальних справ нагадує, що з метою дотримання положень процесуального законодавства України на сайті Суду розміщується список осіб, касаційні скарги яких подано на рішення судів, розташованих на території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, і які ухвалою ВССУ залишено без руху з наданням строку на усунення недоліків; касаційну скаргу яких визнано неподаною; список осіб, які беруть участь у справі, з повідомленням їх про виклик у судове засідання.
29.07.2014
Апелляционный админсуд перенес рассмотрение дела по иску И.Богословской к внеочередному съезду адвокатов Украины
На предварительном заседании Киевский апелляционный административный суд перенес рассмотрение дела по апелляционным жалобам членов Высшего совета юстиции Алексея Резникова, Павла Гречковского, Сергея Балаца, Совета адвокатов Украины в лице Председателя Совета адвокатов Украины Лидии Изовитовой на постановление Окружного административного суда города Киева от 23 мая 2014 года по делу по административному иску народного депутата Украины Инны Богословской к внеочередному Съезду адвокатов Украины в лице Совета адвокатов Украины, членов Высшего совета юстиции А.Резникова, П.Гречковского, С.Балаца, Председателя Верховного Совета Украины А.Турчинова о признании противоправным и отмене решения, установлении отсутствия полномочий, а также апелляционной жалобы Сергея Власенко на частное определение от 23 мая с. г. по данному делу.
30.07.2014
Голова ВККС Ігор Самсін: «Слід і далі впроваджувати практику, за якої саме оточення кандидата має сповіщати комісію про його моральні якості»
Вища кваліфікаційна комісія суддів має знати, як саме виявляти моральні якості кандидатів. Адже під час проведення добору членам постійно діючого органу довелося перевірити на моральність не одну сотню претендентів на мантії. Які саме якості повинні мати кандидати? Як переконатися в їх наявності? На ці та інші запитання відповів керманич комісії Ігор Самсін.
30.07.2014
Люстрація суддів провалена. Мінюст умиває руки?
Міністр юстиції Павло Петренко звинуватив Верховну Раду України у провалі прийнятого Закону про люстрацію суддів. Разом з тим, і самому міністру є над чим замислитися. - На це звернула увагу адвокат, правозахисник Марина Паринова у своїй статті «Поганому міністру і парламент заважає».
30.07.2014
КСУ пояснить, чи можна штрафувати водіїв на місці порушення
Суди двояко тлумачать положення Кодексу про адміністративні правопорушення стосовно місця розгляду справи про адміністративне правопорушення на автомобільному транспорті – за місцем вчинення правопорушення, чи на місці. До Конституційного Суду України надійшло подання Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини щодо офіційного тлумачення словосполучення «за місцем його вчинення», яке міститься в частині першій статті 276 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
30.07.2014
Верховний суд відмовився звільняти Януковича
Позивачі попросили визнати дії екс-Президента Віктора Януковича - відсутність на робочому місці більше трьох годин протягом не одного робочого дня - порушенням трудової дисципліни із застосуванням до нього дисциплінарного стягнення - звільнення з роботи за прогул з 24 лютого 2014 року. З відповідним позовом позивачі спочатку звернулись до Вищого адміністративного суду України, який повернув позовну заяву, оскільки у визначений Судом строк не були усунуті її окремі недоліки. Не погоджуючись із ухвалою Вищого адміністративного суду України від 14 квітня 2014 року, позивачі звернулись із заявою про її перегляд Верховним Судом України з підстав, встановлених п. 3 ч. 1 статті 237 КАС, у якій просили скасувати зазначену ухвалу та прийняти нове судове рішення про задоволення позову. Перевіривши наведені у заяві доводи, колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України дійшла висновку про відсутність підстав для її задоволення.
31.07.2014
Кримським суддям знайшли роботу в адмінсудах на материку
6 суддям з адміністративних судів Автономної Республіки Крим та м. Севастополя знайшли місце в адміністративних судах Києва, Дніпропетровська та Одеси. Наказом Державної судової адміністрації України від 30 липня 2014 року №104  «Про визначення кількості суддів у деяких окружних адміністративних судах» було внесено зміни до наказу ДСАУ від 14.05.2012 №52.
31.07.2014
Порошенко присвоїв I ранг держслужбовця голові ДСАУ
Холоднюку Зеновію Васильовичу, голові Державної судової адміністрації України, присвоєно перший ранг державного службовця.
31.07.2014
Година для каверзних запитань. У ГСМО знайшли спосіб, як налагодити відвертий публічний діалог із громадськістю
Особливої значущості набуває питання взаємодії суспільства та органів судової влади. Така взаємодія відбувається не тільки під час розгляду судових справ, а й завдяки оперативному реагуванню на звернення та запити громадян. - Костянтин Василяка, голова Господарського суду Миколаївської області
31.07.2014
В ТСК скаржаться на 57 суддів, які забороняли майдани
Сьогодні в Люстраційну комісію суддів було подано скарги на 57 суддів, які приймали рішення про заборони майданів в часи революції гідності. Автором цих скарг став Максим Середа, співробітник Центру політико-правових реформ.
01.08.2014
Аркадій Бущенко: «Євросуд засекретив справи українських заручників»
На що саме вони скаржаться, інформує адвокат, який здійснює провадження таких справ, виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини Аркадій Бущенко.
01.08.2014
Донецький апеляційний адмінсуд знову працює
З 1 серпня Донецький апеляційний адміністративний суд поновлює свою роботу.
01.08.2014
«Цивільний щит». Мінімальний та максимальний розміри відшкодування моральної шкоди й методика їх визначення потребують установлення
При застосуванні такого способу захисту права, як відшкодування моральної шкоди, судді часто припускаються помилок, які в основному полягають у поширенні його на випадки, для яких законом компенсації не передбачено, або ж у відмові у відшкодуванні, яке передбачене законом. Про це й не тільки йдеться в запропонованій частині аналізу практики застосування судами ст.16 Цивільного кодексу, здійсненому Верховним Судом. Окремо «верховники» наголошують на доцільності встановлення мінімального й максимального розмірів відшкодування моральної шкоди та розроблення методики їх визначення.
01.08.2014
При Раді суддів хочуть створити громадську раду і прес-центр
8 серпня 2014 року о 10.00 у приміщенні Верховного Суду України відбудеться засідання Ради суддів України. В порядку денному наступні питання:
- про проект Регламент з’їзду суддів України
- про проект Регламенту призначення та звільнення суддів Конституційного Суду України з посад за квотою з’їзду суддів України
- про створення комітетів Ради суддів та формування їх персонального складу
- про створення прес-центру Ради суддів України
- про створення громадської ради при Раді суддів України
- про схвалення та проведення моніторингу стану незалежності суддів, ефективності та доступності правосуддя в Україні
- про призначення заступника голови ДСАУ.
01.08.2014
На Львівщині звинувачують суддю у неправосудних рішеннях
Розслідуванням установлено, що суддя упродовж 2011-2012 років своїми неправосудними рішеннями у цивільних справах фактично розпорядився нерухомим майном, що розташовано на території міста Львова, чим створив передумови до його вибуття з комунальної власності. Прокуратурою Львівської області завершено досудове розслідування у кримінальному провадження щодо судді Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області про постановлення ним неправосудних рішень та службового підроблення за ч. 2 ст. 375, ч. 1 ст. 366 КК України.
01.08.2014
«Симптоматична терапія». ВР затягує з призначенням членів ВРЮ. Тому передасть деякі повноваження голови цього органу керівникові секретаріату
Нардепи запропонували механізм забезпечення прав і соціальних гарантій працівників секретаріатів Вищої ради юстиції та Вищої кваліфікаційної комісії суддів. Так, звільняти, відправляти у відпустки цих людей будуть керівники секретаріатів зазначених органів. Та цей захід — тимчасовий.

Цікаве