Блог

01

листопада

2014

Дайджест подій у сфері правосуддя 27 жовтня - 2 листопада (офіційні джерела)

Дата

Посилання

Заголовок, короткий опис

Примітки

27.10.2014

http://vgsu.arbitr.gov.ua/news/1608/

Відбулось засідання "круглого столу" з проблемних питань застосування природоохоронного законодавства в господарському судочинстві

24 жовтня 2014 року в Господарському суді Львівської області проведено засідання "круглого столу" з питань застосування природоохоронного законодавства. Загалом, учасники "круглого столу" відзначили, що розглянуті господарськими судами судові справи свідчать про те, що екологічна ситуація залишається складною, навантаження на навколишнє природне середовище зростає, забруднення і виснаження природних ресурсів продовжує загрожувати здоров'ю населення, екологічній безпеці держави. Водночас спостерігається тенденція до збільшення порушень вимог природоохоронного законодавства як підприємствами, установами й організаціями, так і органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування. З огляду на такі порушення та недоліки на сьогодні в господарських судах значну частину спорів становлять "екологічні", під час розгляду яких часто виникають проблемні питання правозастосування. Це часто пов'язано із законодавчими неточностями формулювання норм, неузгодженостями між ними, реформуванням земельного та містобудівного законодавства без урахування природоохоронних вимог та міжнародних конвенцій, що їх визначають.

Підводячи підсумок обговоренню, учасники "круглого столу" зауважили, що суддівська спільнота повинна зосередити свої зусилля на максимальному захисті екологічних інтересів населення нашої держави та контролі за дотриманням норм прямої дії частини 7 статті 41 Конституції України, згідно з якою використання власності не може завдавати шкоди правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію і природні якості землі, а також приписів статті 66 Основного Закону, відповідно до якої кожен зобов'язаний не заподіювати шкоди природі.

Неформальні практики

27.10.2014

http://vgsu.arbitr.gov.ua/news/1606/

Готується до друку "Вісник господарського судочинства" № 5 за 2014 рік

У цьому номері буде опубліковано Закон України "Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв'язку з проведенням антитерористичної операції", розпорядження Вищого господарського суду України від 02.09.2014 № 28-р "Про зміну територіальної підсудності господарських справ", наказ Державної судової адміністрації України від 22.09.2014 № 124 "Про організаційні заходи щодо виконання положень Закону України "Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв'язку з проведенням антитерористичної операції". У постійному розділі журналу "Інформаційні та оглядові листи Вищого господарського суду України" буде розміщено інформаційний лист Вищого господарського суду України від 12.09.2014 № 01-06/1290/14 "Про Закон України "Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв'язку з проведенням антитерористичної операції".

27.10.2014

http://www.scourt.gov.ua/clients/vsu/vsu.nsf/(documents)/B1C7A312607F8345C2257D7E00410AC6?OpenDocument&year=2014&month=10&

Заступник Голови Верховного Суду України взяв участь у міжнародній конференції

24 – 25 жовтня 2014 року у місті Баку (Азербайджан) відбулася міжнародна конференція «Застосування Європейської конвенції про захист прав людини і основоположних свобод на національному рівні та роль національних суддів". Участь у заході взяв заступник Голови Верховного Суду України Анатолій Ярема. Перший день конференції був присвячений обговоренню питань запобігання порушень Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та виконання рішень Європейського суду з прав людини. Зокрема, учасники конференції розглянули статус Конвенції у національних законодавствах держав-членів Ради Європи, роль верховних судів у питаннях дотримання Конвенції та кращі практики у підготовці правників, проблематику виконання рішень Європейського суду з прав людини та адаптації національних законодавств через зміни у судовій практиці. Встановлення суддівського діалогу у системі Конвенції було основною темою обговорень другого дня роботи форуму. Розглядалися, зокрема, питання покращення зв’язку між суддями судовими і позасудовими засобами, роль Протоколу № 16 до Конвенції у створенні плідного діалогу національних судів та суддів з Європейським судом з прав людини, роль Венеціанської Комісії як консультативно-дорадчої структури, що виконує функції допоміжного органу для ЄСПЛ і національних судів.

Неформальні практики

27.10.2014

http://www.vasu.gov.ua/123259/

Судді ВАСУ взяли участь в обговоренні стану і перспектив судової реформи

22 жовтня 2014 року о 14.00 у Вищому господарському суді України  відбулося засідання круглого столу на тему: "Судова реформа в Україні - стан і перспективи: забезпечення належного доступу до правосуддя, ефективність судового захисту, підвищення авторитету судової влади та довіри громадян". У заході взяли участь очільники та представники Верховного Суду України, Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, Вищого адміністративного суду України, Ради суддів України та рад суддів спеціалізованих судів України, Генеральної прокуратури України, члени профільного комітету Верховної Ради України з питань верховенства права та правосуддя, керівники і представники вітчизняних та закордонних неурядових організацій, профільні науковці та експерти.

Неформальні практики

27.10.2014

http://www.vru.gov.ua/news/741

ОГЛЯД ЗМІ. «Друге засідання ТСК щодо суддів-зрадників Євромайдану»

Про результати другого засідання Тимчасової спеціальної комісії з перевірки суддів судів загальної юрисдикції у сюжеті 5 каналу.

27.10.2014

http://www.vru.gov.ua/news/743

ОГЛЯД ЗМІ. «За люстрацію суддів взялась спеціальна комісія»

До Тимчасової спеціальної комісії з перевірки суддів судів загальної юрисдикції вже надійшло понад тисячу заяв громадян щодо проведення перевірок суддів. На другому засіданні ТСК розглядала результати перевірок щодо дій п’яти суддів, однак на засідання з’явився лише один суддя. Про це йдеться у сюжеті «Надзвичайних новин» на ICTV.

27.10.2014

http://www.vru.gov.ua/news/742

ОГЛЯД ЗМІ. «Тимчасова спеціальна комісія перевіряє дії суддів під час Майдану»

Тимчасова спеціальна комісія з перевірки суддів судів загальної юрисдикції виявила порушення у діях чотирьох суддів, які виносили ухвали у справах активістів Євромайдану. Про це йдеться у сюжеті ТСН.

28.10.2014

http://president.gov.ua/documents/18332.html

УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ № 826/2014 про Положення про Раду з питань судової реформи

28.10.2014

http://court.gov.ua/133631/

Щодо визнання недійсними печаток та штампів місцевих і апеляційних судів загальної юрисдикції АР Крим та м. Севастополя

Вважаються недійсними печатки та штампи судів, розташованих на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя.

28.10.2014

http://vgsu.arbitr.gov.ua/news/1605/

Голова Вищого господарського суду України Богдан Львов увійшов до складу Ради з питань судової реформи

27 жовтня 2014 року Президент України Петро Порошенко своїм Указом затвердив Положення та персональний склад Ради з питань судової реформи, до якої увійшли керівники відповідних центральних органів виконавчої влади, а також за згодою - Голова Верховного Суду України, голова Ради суддів України, голови вищих спеціалізованих судів, Голова Державної судової адміністрації України, Генеральний прокурор України, представники правничих громадських об'єднань, юридичних вищих навчальних закладів та наукових установ, відповідних міжнародних організацій, провідні фахівці у галузі права.

28.10.2014

http://www.scourt.gov.ua/clients/vsu/vsu.nsf/(documents)/A271C3642F0F6DE4C2257D7F00275914?OpenDocument&year=2014&month=10&

Вийшов із друку десятий номер «Вісника Верховного Суду України»

Головною  подією, до якої наприкінці вересня була прикута увага суддів, юристів, правознавців та громадськості, став другий етап роботи ХII позачергового з’їзду суддів України, у якому, зокрема, взяли участь і виступили Президент України Петро Порошенко та Голова Верховного Суду України Ярослав Романюк. Дводенній плідній праці найвищого органу суддівського самоврядування України й присвячено сторінки часопису. Читачі мають змогу ознайомитися із завершальною частиною аналізу судової практики розгляду кримінальних справ про умисне вбивство з кваліфікуючими ознаками, що друкувався у двох попередніх номерах журналу. Крім цього, подано частину іншого аналізу судової практики застосування судами законодавства, яке регулює іпотеку як заставу нерухомого майна. Продовження цього матеріалу — в наступних номерах видання. У рубриці «Судова практика і проблеми вдосконалення законодавства» завершено публікацію наукового дослідження Голови Верховного Суду України, кандидата юридичних наук, заслуженого юриста України Ярослава Романюка та його помічника, заслуженого юриста України Людмили Майстренко «Реституція, віндикація, кондикція, відшкодування шкоди: окремі аспекти співвідношення та розмежування» (початок матеріалу — у минулому числі журналу).

28.10.2014

http://www.scourt.gov.ua/clients/vsu/vsu.nsf/(documents)/DE7B84A20B7179ECC2257D7F004801C4?OpenDocument&year=2014&month=10&

Судді Верховного Суду України ознайомилися зі шведським досвідом реформування судової системи

У рамках проекту Ради Європи «Посилення незалежності, ефективності та професіоналізму судової влади в Україні» наприкінці вересня 2014 року судді Верховного Суду України Лілія Григор’єва, Тетяна Жайворонок,Марина Кліменко, Віктор Маринченко, Олександр Прокопенко та начальник відділу міжнародного співробітництва Ліна Губар взяли участь в ознайомчому візиті до Швеції. Відповідно до програми візиту відбулися зустрічі з працівниками суду першої інстанції – Окружного суду загальної юрисдикції м. Уппсала, апеляційного суду округу Свеа (м. Стокгольм), Верховного Суду Швеції, спеціального Торгового суду, Національної судової адміністрації Швеції, Ради (Комісії) з пропозицій щодо призначення суддів, а також із працівниками офісів Канцлера юстиції та Парламентського омбудсмена, з викладачами юридичного факультету одного з провідних вищих навчальних закладів Швеції – університету м. Уппсала.Члени делегації ознайомилися із судовою системою Швеції, структурою і повноваженнями судів, підставами і процедурою оскарження та перегляду судових рішень у судах вищих інстанцій, особливостями підготовки суддівських кадрів, призначення суддів на посаду, звільнення їх з посади, підвищення кваліфікації, здійснення контролю за діяльністю суддів тощо. Особливу увагу було приділено питанням судової реформи у Швеції і гарантіям забезпечення незалежності суддів.

Неформальні практики

29.10.2014

http://court.gov.ua/133838/

Звільнено першого заступника та заступника Голови ДСА України

29 жовтня 2014 року у приміщенні Державної судової адміністрації України відбулося засідання Ради суддів України. За результатами розгляду та голосування прийнято рішення звільнити Півторака Володимира Вікторовича з посади першого заступника Голови Державної судової адміністрації України та Положишника Віталія Володимировича з посади заступника Голови Державної судової адміністрації України за власним бажанням.

29.10.2014

http://www.scourt.gov.ua/clients/vsu/vsu.nsf/(documents)/A1B26E53D011C91DC2257D80004E4E8A?OpenDocument&year=2014&month=10&

Судді Верховного Суду України взяли участь у міжнародному науково-практичному форумі

«Забезпечення єдності судової практики у кримінальних справах в контексті подій 2013-2014 років в Україні» – такою була тема міжнародного симпозіуму, проведеного 24 – 25 жовтня 2014 року Львівським державним університетом внутрішніх справ. Участь у заході, організованому за підтримки Координатора проектів ОБСЄ в Україні, взяли судді Верховного Суду України Галина Канигіна та Олена Кузьменко. До роботи науково-практичного форуму також долучилися науковці і практики з України, Республіки Польща та Федеративної Республіки Німеччина. Під час виступів на конференції відбувся професійний обмін думками з таких питань як забезпечення єдності судової практики в кримінальних справах щодо тероризму, політична корупція як фактор єдності судової практики в Україні, критерії оцінки якості кримінального законодавства України, вплив подій 2013-2014 років на предмет кримінального права, кримінально-правове забезпечення юридичної безпеки людини в Україні тощо.

Неформальні практики

30.10.2014

http://vaas.gov.ua/?action=news&id_news=1812

Відкритий лист Вінницького апеляційного адміністративного суду
до редакцій  інтернет-видань  «Вінниця- info» і «Вінниця Daily»

«Шановні редакції, змушені  звертатися до вас через те, що ваші інтернет-видання неточно та однобоко висвітлили інформацію щодо подій 28 жовтня 2014 року в будівлі Вінницького апеляційного адміністративного суду. Більше того,  складається враження, що редакційною політикою та завданням цих видань є навмисне формування у громадськості  негативного іміджу голові Вінницького апеляційного адміністративного суду  Віталію Кузьмишину. Автор статті від 28 жовтня 2014 року «Як вінницькі активісти Віталія Кузьмишина люструвати ходили» переходить на особистості та некоректно подає свою суб’єктивну думку, що дає нам право характеризувати журналіста як непрофесійного. У зв’язку з постійною дискредитацією виданням «Вінниця- info»  Вінницького апеляційного адміністративного суду та його голови, аби захистити імідж судової гілки влади та авторитет кожного працівника судової установи, колектив Вінницького апеляційного адміністративного суду буде змушений звернутися до Комісії з журналістської етики» - йдеться у зверненні.

30.10.2014

http://vgsu.arbitr.gov.ua/news/1610/

Розділ "Судова практика" доповнено новим інформаційним листом

У розділі "Судова практика" на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України розміщено новий інформаційний лист ВГСУ від 27.10.2014 № 01-06/1666/14 "Про доповнення інформаційного листа ВГСУ від 15.03.2011 № 01-06/249 "Про постанови ВСУ, прийняті за результатами перегляду судових рішень господарських судів". Зазначений документ інформує про правові позиції Верховного Суду України, викладені у постановах, прийнятих за результатами перегляду судових рішень господарських судів у порядку, передбаченому розділом ХІІ2 Господарського процесуального кодексу України.

30.10.2014

http://www.sc.gov.ua/ua/golovna_storinka/suddja_vssu_alla_lesko_golovne_zavdannja_reformuvannja_sudovoji_sistemi_%E2%80%93_ce_svojechasne_zabezpechen.html

Суддя ВССУ Алла Лесько: «Головне завдання реформування судової системи – це своєчасне забезпечення захисту порушених прав громадян»

Суддя Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ Алла Лесько взяла участь у круглому столі з питань реформування судової системи України, який організовано Юридичною групою LCF, Національною асоціацією банкірів України за інформаційної підтримки видання «Юридична практика». Учасники заходу, серед яких представники суддівського корпусу, банківської системи, Кабінету Міністрів, Міністерства юстиції, асоціацій правників та адвокатів України, Національної школи суддів України, міжнародних інституцій та громадських організацій, обговорили запропоновані концепції судової реформи, у тому числі нову редакцію проекту Закону України «Про судоустрій і статус суддів». Зокрема, вони обмінялися думками щодо принципів побудови судової системи, спеціалізації судів та суддів, повноважень вищих спеціалізованих судів, Верховного Суду України та органів суддівського самоврядування.  

Неформальні практики

30.10.2014

http://www.vasu.gov.ua/123261/

ЗАЯВА ПРЕС-СЛУЖБИ

«29 жовтня 2014 року в ефірі телеканалу «Інтер» (програма «Подробиці») народний депутат України Нестор Шуфрич, говорячи про встановлення результатів виборів народних депутатів на деяких виборчих округах Донецької області, стверджував, що один з високопосадовців Адміністрації Президента начебто давав прямі вказівки Голові Вищого адміністративного суду України Олександру Нечитайлу щодо розгляду позовів, які можуть надходити з Донецької області, на користь провладних кандидатів.  Заявляємо, що ці висловлювання є неправдивими і такими, що підривають довіру до адміністративного судочинства в Україні та особисто до Голови Вищого адміністративного суду України, а також до всіх суддів системи адміністративних судів» - йдеться у заяві.

30.10.2014

http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/1689-18

Закон України Про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України щодо невідворотності покарання за окремі злочини проти основ національної безпеки, громадської безпеки та корупційні злочини

31.10.2014

http://www.vasu.gov.ua/123262/

Відбувся круглий стіл з питань реформування судової системи України

Голова Вищого адміністративного суду України Олександр Нечитайло та секретар судової палати ВАСУ Олексій Муравйов взяли участь у круглому столі з питань реформування судової системи України, який відбувся 30 жовтня 2014 року у м. Києві. Захід організовано Юридичною групою LCF, Національною асоціацією банкірів України за інформаційної підтримки видання «Юридична практика». Учасники круглого столу, серед яких представники суддівського корпусу, банківської системи, Кабінету Міністрів, Міністерства юстиції, асоціацій правників та адвокатів України, Національної школи суддів України, міжнародних інституцій та громадських організацій, обговорили запропоновані концепції судової реформи, у тому числі нову редакцію проекту Закону України «Про судоустрій і статус суддів». Зокрема, вони обмінялися думками щодо принципів побудови судової системи, спеціалізації судів та суддів, повноважень вищих спеціалізованих судів, Верховного Суду України та органів суддівського самоврядування.  

Неформальні практики

31.10.2014

http://www.vasu.gov.ua/123263/

Розділ «Судова статистика» поповнено новими матеріалами щодо основних показників здійснення адміністративного судочинства окружними, апеляційними адміністративними судами та Вищим адміністративним судом України за січень-вересень 2014 року

Інформування щодо основних показників здійснення адміністративного судочинства адміністративними судами надаватиметься щомісячно.

Цікаве