Блог

02

липня

2016

Дайджест подій у сфері правосуддя 27 червня - 3 липня (ЗМІ)

Дата

Посилання

Заголовок, короткий опис

27.06.2016

http://www.judges.org.ua/dig10335.htm http://glavcom.ua/news/specializovaniy-sud-spriyatime-borotbi-z-korupcijeyu-sitnik--358614.html

Спеціалізований суд сприятиме боротьбі з корупцією – Ситник

Ситник ще кілька місяців тому сподівався на те, що Україна зможе обійтися без спеціалізованого суду Директор Національного антикорупційного бюро України Артем Ситник заявив, що боротися з корупцією надалі без антикорупційного суду буде досить важко, повівдомляє прес-служба НАБУ. Він зазначив, що ще кілька місяців тому мав сподівання на те, що Україна зможе обійтися без спеціалізованого суду. Проте зараз, коли перші провадження НАБУ розглядаються у суді, думка Ситника змінилася. Директор Бюро розповів, як в одного з фігурантів кримінального провадження за фактом розкрадання газу у рамках спільної діяльності з ПАТ «Украгазвидобування» лише в одній банківській скриньці було знайдено 500 тис. доларів США, отриманих злочинним шляхом. «Проте суд першої інстанції, якому був відомий цей факт, обираючи для підозрюваного запобіжний захід, передбачив альтернативу арешту у вигляді застави, що є значно меншою цієї суми. Саме такі рішення говорять на користь концепції створення антикорупційних судів, які матимуть гарантії незалежності і, відповідно, прийматимуть рішення, які ґрунтуватимуться на положеннях законодавства», — переконаний Ситник.

28.06.2016

http://zib.com.ua/ua/123976-poroshenko_pidpisav_sudovi_zmini_do_konstitucii_ukraini.html

Порошенко підписав судові зміни до Конституції України

28 червня в День Конституції України Президент України Петро Порошенко підписав прийнятий 2 червня 2016 р. Закон "Про внесення змін до Конституції України щодо правосуддя". Закон набирає чинності через три місяці з дня, наступного за днем його опублікування. Закон передбачає усунення парламенту від обрання суддів. Так, на посаду судді осіб призначатимуть одразу безстроково, тобто першого призначення на 5 років більше не буде. Призначення на посаду судді здійснюватиме Президент України за поданням Вищої ради правосуддя. Призначення на посаду судді здійснюється за конкурсом, в тому числі це стосується суддів Конституційного Суду. На посаду судді може бути призначений громадянин України, не молодший 30 (зараз - 25) та не старший 65 років, який має вищу юридичну освіту і стаж професійної діяльності у сфері права щонайменше 5 років, є компетентним, доброчесним та володіє державною мовою. 

29.06.2016

http://zib.com.ua/ua/124405-opublikovano_zmini_do_konstitucii_ukraini_schodo_pravosuddya.html

Опубліковано зміни до Конституції щодо правосуддя

29 червня в газеті "Голос України" опублікували Закон "Про внесення змін до Конституції України щодо правосуддя". Закон набирає чинності через три місяці з дня, наступного за днем його опублікування. Норма щодо можливості визнання Україною юрисдикції Міжнародного кримінального суду на умовах, визначених Римським статутом МКС, набирають чинності через 3 роки з дня, наступного за днем опублікування Закону. З дня набрання чинності цим Законом члени Вищої ради юстиції, призначені до цього моменту, здійснюють повноваження членів Вищої ради правосуддя протягом строку їх повноважень, але які не можуть тривати довше, ніж до 30 квітня 2019 р. З’їзд суддів України обирає трьох членів Вищої ради правосуддя не пізніше трьох місяців після набрання чинності відповідним законом, що регулює діяльність Вищої ради правосуддя. Верховна Рада України протягом 30 днів з дня набрання чинності цим Законом передає подання Вищої кваліфікаційної комісії суддів України та відповідні документи про обрання суддів безстроково, які не були розглянуті ВР, до Вищої ради правосуддя для розгляду питання про призначення судді на посаду. Те ж саме стосується матеріалів ВРЮ про призначення суддів строком на п’ять років.

29.06.2016

http://www.judges.org.ua/arcnew.htm http://www.unian.ua/politics/1389695-poroshenko-v-kintsi-tsogo-roku-bude-sformovano-noviy-verhovniy-sud-ukrajini.html

Порошенко: в кінці цього року буде сформовано новий Верховний суд України

«Це (судова реформа - УНІАН) - інтегральна реформа, це реформа реформ, яка є передумовою і запорукою всіх інших перетворень», - зауважив Порошенко. «Що головне в судовій реформі? Глибоке очищення та кардинальне оновлення суддівського корпусу – раз. Жорсткий контроль, в тому числі і громадський, за доброчесністю, за доходами та видатками суддів – два. Скасування необмеженої недоторканості суддів – три. Ліквідація політичних впливів та незалежність судової гілки влади – чотири», - наголосив глава держави і запевнив, що свідомо та добровільно поступився частиною своїх чинних президентських повноважень. «Суди не змінити за один день. На впровадження реформи знадобиться кілька років, але в результаті цієї кропіткої роботи всі українці отримають нову судову систему: більш чесну, більш незалежну, більш справедливу», - заявив Порошенко.

29.06.2016

http://zib.com.ua/ua/124356-nova_procedura_doboru_suddiv_ne_garantue_reformi_uspihu_.html

Найкраще — ворог кращого

Процедура добору суддівських кадрів, запроваджена у 2010 році, була непоганою, хоча сама по собі не могла дати жодних гарантій незалежності вітчизняної Феміди. Таку оцінку висловив заступник глави Адміністрації Президента Олексій Філатов під час форуму Міжнародної асоціації правників. «Сама по собі норма закону лише дає можливість, — прокоментував О.Філатов. — Цієї можливості може не бути, якщо норма або процедура не відповідає тим цілям, які ми перед собою ставимо». На думку заступника глави АП, саме це свідчить на користь необхідності конституційних змін. Адже, як він уважає, норми і процедури, закладені в Конституцію, самі по собі провокували певні проблеми, зокрема політичну залежність суддів, створювали вікна для корупції тощо. Прикметно, що і GRECO, і USAID, і Венеціанська комісія свого часу схвально оцінювали процедуру добору суддів, введену після прийняття у 2010 році реформеного закону «Про судоустрій і статус суддів». Як з’ясувалося, О.Філатов також не вважає старий порядок добору поганим, а нововведення пояснює прагненням до досконалості. «Так, сама процедура, можливо, і була непоганою навіть тоді. Зараз вона краща, однак не можна сказати, що вона була поганою. Питання в тому, як вона використовувалася».

29.06.2016

http://www.judges.org.ua/dig10337.htm

Произошла кража документа из совещательной комнаты Конституционного Суда, — судья С. Вдовиченко

Закон «Об очищении власти» стал причиной настоящего противостояния, которое в последнее время вышло за рамки приличий. Заинтересованные в том или ином решении Конституционного Суда Украины стороны идут на любые меры, чтобы ослабить оппонентов. То, что происходит вокруг Конституционного Суда сейчас — это спекуляции. Появление проекта резолютивной части в средствах массовой информации недопустимо. Генеральная прокуратура должна была бы начать по этому поводу уголовное производство, поскольку фактически произошла кража документа из совещательной комнаты Конституционного Суда. Пусть эта публикация документа останется на совести тех, кто это сделал. Мне кажется, шум вокруг рассмотрения представлений Конституционным Судом связан с попыткой отвлечь внимание общества от сложной ситуации в стране, связанной с социальной напряженностью, ростом цен и коммунальных тарифов. Проблема Суда почему-то возникает именно в такие сложные времена», — подчеркнул судья.

29.06.2016

http://zib.com.ua/ua/124355-konstituciyniy_sud_vzyavsya_za_rozrobku_svogo_zakonu_doki_yo.html

Основний інстинкт

Ще не «висохли чорнила» на змінах до Основного Закону, а у Конституційному Суді вже кипить робота над профільним законодавчим актом на розвиток новацій. На порядку денному — врегулювання питань діяльності КС, повноваження, статус, гарантії незалежності його суддів тощо. Крім того, на вул. Жилянській готуються до запровадження інституту конституційної скарги, що, як очікується, додасть чимало роботи. Відтак, на семінарі обговорили щойно прийняті зміни та перші ескізи проекту нового закону, який, вирішили, повинен мати назву «Про Конституційний Суд України і засади конституційного судочинства». Насправді, поки ще не створено навіть повноцінної робочої групи з розробки цього документа. Однак очевидно, що володарі мантій, науковці, експерти, які брали участь у підготовці конституційних змін чи просто уважно слідкували за процесом, уже мають своє бачення законодавчого врегулювання тих чи інших питань. При цьому для обговорення на семінарі було винесено перші пропозиції, напрацьовані в КС, що їх поки назвали «проектними матеріалами».

29.06.2016

http://www.judges.org.ua/dig10342.htm http://espreso.tv/article/2016/06/27/konstytuciynyy_sud

Вищий суд. Чому Конституційний суд не всюди головний

Коли у середині 1990-х Конституційний суд створювався, до перспектив його роботи були дуже ілюзорні очікування. Вважалось, що КС стане своєрідною "істиною у останній інстанції", структурою, яка буде шанованим арбітром у тлумаченні Основного закону. Однак, практична ситуація виявилась більш складною, ніж очікування перших років незалежності. Останнім часом робота Конституційного суду в Україні викликає чимало різних зауважень. 10 червня цього року Конституційний суд України визнав неконституційним обмеження максимального розміру пенсії суддів сумою 10 740 грн. Також у червні відбувся сумнівний розгляд справи за конституційними поданнями Верховного суду щодо відповідності Конституції деяких норм закону "Про очищення влади". Ухвалення цього закону є одним з невеличких досягнень у питанні реформування еліти.

29.06.2016

http://www.judges.org.ua/dig10338.htm http://sud.ua/news/2016/06/29/92396-svoboda-virazheniya-mneniya-v-praktike-evropejskogo-syda-po-pravam-cheloveka

Свобода выражения мнения в практике Европейского суда по правам человека

Одно из последних решений Европейского суда по правам человека в отношении Украины касается судебного спора по иску Анны Герман против редакции газеты «Вечерние вести». Так, 2 июня 2016 года Европейский суд принял решение, в котором констатировал нарушение ст. 10 Конвенции о защите прав человека и основополагающих свобод (свобода выражения мнения). Дело было инициировано в связи с жалобой №61561/08 против Украины, поданной в Суд 8 декабря 2008 года ООО «Институт экономических реформ» (далее — компания-заявитель), которое утверждало, что его право на свободу выражения мнения было нарушено. Редакция газеты и автор статьи хотели получить от государства 1 млн евро и 2 млн евро соответственно в качестве компенсации репутационных потерь от неправомерных решений судов. По решению же Европейского суда Украина должна выплатить истцу только сатисфакцию в сумме 4,5 тыс. евро.

29.06.2016

http://zib.com.ua/ua/124398-vidatki_derzhbyudzhetu_dlya_konstituciynogo_sudu_ukraini_per.html

Видатки держбюджету для КСУ перерозподілять

Кабмін вирішив перерозподілити видатки державного бюджету, передбачених Конституційному Суду України на 2016 рік у сумі 212,3 тис. гривень. Цю суму збираються витратити на проектну документацію для ремонту приміщення Суду. Таким чином на вказану вище суму буде зменшено обсяг видатків споживання та встановлено обсяг видатків розвитку у загальному фонді держбюджету за програмою 0801010 “Забезпечення конституційної юрисдикції в Україні”. 

29.06.2016

http://www.judges.org.ua/dig10344.htm http://sud.ua/news/2016/06/29/92393-otmena-lyustratsii-stanet-dlya-sydej-konstitytsionnogo-syda-nachalom-kontsa--genprokyror-yu-lytsenko

Отмена люстрации станет для судей Конституционного Суда началом конца, — Генпрокурор Ю. Луценко

Закон «Об очищении власти» стал причиной настоящего противостояния, которое в последнее время вышло за рамки приличий. Заинтересованные в том или ином решении Конституционного Суда Украины стороны идут на любые меры, чтобы ослабить оппонентов. Заложником ситуации оказался и сам Конституционный Суд, который регулярно подвергается беспрецедентным информационным атакам. Своей позицией в этом вопросе с «Судебно-юридической газетой» поделился Генеральный прокурор Украины Юрий Луценко. «Как руководитель Генеральной прокуратуры, в которой Закон «Об очищении власти» дал самые значительные результаты, считаю недопустимой его отмену. Люди, которые «фабриковали» дела против Евромайдана; те, кто был замешан в преследовании оппозиции времен Виктора Януковича, не имеют морального права и не должны иметь юридической возможности оставаться или восстанавливаться на своих должностях. Если Конституционный Суд пойдет против воли народа Украины, то это станет началом конца этого состава судей», — подчеркнул Генеральный прокурор.

29.06.2016

http://zib.com.ua/ua/124397-priznacheno_uryadovogo_upovnovazhenogo_u_spravah_espl.html

Призначено Урядового уповноваженого у справах ЄСПЛ

Ліщину Івана Юрійовича вирішили призначити Урядовим уповноваженим у справах Європейського суду з прав людини.

Це передбачено розпорядженням Кабміну від 24 червня 2016 р. №443-р. Іван Ліщина є партнером Trusted Advisors, де курував міжнародну арбітражну і міжнародну судову практику, а також представляв інтереси клієнтів в Європейському суді з прав людини. Більше 10 років спеціалізується в галузі міжнародного арбітражу. До приєднання до Trusted Advisors І.Ліщина працював у провідних юридичних компаніях України, таких як Astapov Lawyers, Engarde, «Астерс», і в секретаріаті Європейського суду з прав людини.

30.06.2016

http://zib.com.ua/ua/124431-vidkrito_disciplinarnu_spravu_schodo_suddi_carevich.html

Відкрито дисциплінарну справу щодо судді Царевич

На засіданні Вищої ради юстиції було прийнято рішення відкрити дисциплінарну справу стосовно судді Печерського районного суду Києва Оксани Царевич. О.Царевич заявила про відвід кільком членам ВРЮ, зокрема, І.Бенедисюку, М.Гусаку, Я.Романюку та І.Мамонтовій, а також відсутнім Генпрокурору та Міністру юстиції. Втім, ці клопотання, як і клопотання про відкладення розгляду питання про відкриття дисциплінарної справи щодо судді ВРЮ відхилила.

30.06.2016

http://www.judges.org.ua/dig10347.htm http://oask.gov.ua/node/2043

Роз’яснення щодо обрання суддів-спікерів в Окружному адміністративному суді міста Києва

У зв’язку з появою у ЗМІ та соціальних мережах публікацій провокативного характеру щодо обрання суддів-спікерів в Окружному адміністративному суді міста Києва, а також підготовкою сюжету програмою «Схеми» з цього приводу, прес-служба суду повідомляє наступне. Судді Богдан Санін та Марина Бояринцева обрані суддями-спікерами зборами суддів Окружного адмінсуду міста Києва ще в лютому 2016 року. Інформація про їх обрання була розміщена на офіційному веб-сайті суду -http://oask.gov.ua/node/1785. Зокрема, в публікації йшлося: «На зборах суддів, які відбулись 16 лютого 2016 року в Окружному адміністративному суді міста Києва, було обрано суддів спікерів. Ними стали судді Марина Бояринцева та Богдан Санін.

30.06.2016

http://www.judges.org.ua/dig10353.htm http://antikor.com.ua/articles/111071-zmini_do_konstitutsiji_nezakonni__suddja_shishkin

Зміни до Конституції незаконні, – суддя Шишкін

Некваліфіковані дії команди президента Петра Порошенка у правовій сфері загрожують державності України. Екс-суддя Конституційного Суду України Віктор Шишкін прокоментував для ІНФОРМАТОРа найбільш суперечливі модифікації до вітчизняного законодавства. “Теоретично, конституційне право у нас існує, а Конституційний суд виконує свої завдання. Проте, слід наголосити на конституційних колізіях, яких останнім часом стає все більше. Зокрема, після змін до законодавства та Конституції, в Україні почали запроваджувати зміни до судоустрою, зміни децентралізації місцевих громад, пропонують запровадити особливий статус Донбасу. Найголовніша конституційна колізія – не можна ухвалювати зміни до Головного закону під час війни та воєнного стану. Це пряме порушення Конституції.

30.06.2016

http://zib.com.ua/ua/124425-u_vischiy_radi_yusticii_pridumali_yak_prishvidshiti_rozglyad.html

У ВРЮ придумали як пришвидшити розгляд справ

Такі зміни до Регламенту ВРЮ передбачені рішенням ВРЮ від 9 червня 2016 р. № 1179/0/15-16. Як відзначають в Раді, необхідність прийняття такого рішення виникла задля оптимізації процесу розгляду матеріалів. Згідно зі змінами за письмовим розпорядженням голови ВРЮ до участі у засіданні секції з правом голосу може залучатися член Ради, який входить до складу іншої секції. Також Регламент поповниться новим пунктом 35-1  наступного змісту. Засідання секції відбуваються у приміщенні, визначеному розпорядженням голови ВРЮ. Засідання секції проводяться шляхом розгляду питань порядку денного та прийняття висновку без участі осіб, щодо яких розглядається відповідне питання, та заінтересованих осіб,  якщо рішенням секції не визначено інший порядок проведення засідання.

30.06.2016

http://www.judges.org.ua/dig10357.htm https://www.rbc.ua/ukr/news/nab-zablokirovalo-30-perenaznacheniy-sudey-1467287158.html

НАБ заблокувало 30% перепризначень суддів

Про це розповів директор Національного антикорупційного бюро України Артем Ситник під час круглого столу в четвер, 30 червня, передає кореспондент РБК-Україна. "Фактично заблокували 30% перепризначень суддів, але проблема зараз не тільки в корупції. Проблема ще і в тому, що на суддів зараз відбувається серйозний тиск і не тільки шляхом пропозицій їм хабарів, а й фізичний тиск", - повідомив Ситник. "Після того, як ми почали розслідування, як перші справи пішли в суд, після того, як пішли перші затримання, ми бачимо, що є необхідність у створенні спеціалізованого підходу в розслідуванні тих справ, які пов'язані з топ-корупцією. Сама концепція антикорупційного суду вона закладена в закон, однак закладена недостатньо і в будь-якому випадку, щоб реалізувати наміри створення антикорупційного суду необхідно вносити зміни в закон", - повідомив Ситник.

30.06.2016

http://www.judges.org.ua/dig10358.htm http://gazeta.ua/articles/politics/_ukrayina-ne-gotova-do-antikorupcijnogo-sudu-sitnik/707685

Україна не готова до антикорупційного суду – Ситник

Українське законодавство не готове для створення антикорупційного суду. Про це заявив голова Антикорупційного бюро Артем Ситник. За його словами, потрібен "спеціалізований підхід" до справ у боротьбі з корупцією. "Сама концепція антикорупційного суду закладена в законі. Але цього не достатньо. І щоб створити антикорупційний суд, треба вносити зміни в закон. Важливо, щоб ці зміни були правильні. Щоб цей суд дійсно запрацював", - сказав він. Ситник зауважив, що зараз судова гілка влади корумпована і багато суддів не можуть пояснити свої статки.

30.06.2016

http://www.judges.org.ua/dig10359.htm http://gazeta.ua/articles/comments-newspaper/_sud-zobovyazav-porushiti-kriminalnu-spravu-schodo-sitnika/707503

Суд зобов'язав порушити кримінальну справу щодо Ситника

"Слідчий суддя Печерського райсуду Києва задовольнив скаргу народного депутата Ігоря Луценка й зобов'язав Генпрокуратуру порушити кримінальне провадження щодо директора Національного антикорупційного бюро Артема Ситника. В його діях вбачають ознаки корупційних злочинів, скоєних в інтересах підприємців Віталія Шабуніна і тричі судимого Дмитра Шерембея", — пише журналіст Володимир Бойко на сторінці у "Фейсбуку".

30.06.2016

http://zib.com.ua/ua/124363-vryu_vkazala_scho_vona_mae_ne_lishe_vikonuvati_zakon_pro_lyu.html

Рада зупинила люстрацію

Члени Вищої ради юстиції неодноразово вказували, що змушені виконувати закони, незважаючи на те, чи подобаються вони їм. Разом із тим на минулому засіданні колегіальний орган затвердив за собою право діяти не лише за «буквою», а й за «духом» документа. Це збільшує шанси залишитись на своїх посадах для всіх суддів, які підпадають під люстраційні обмеження.

30.06.2016

http://zib.com.ua/ua/124414-ksu_znovu_prosyat_roztlumachiti_pitannya_predstavnictva_inte.html

КСУ просять розтлумачити питання представництва прокуратурою

Відповідно до абзц. 2 ч.4 ст. 23 Закону про прокуратуру прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва. КСУ просять розтлумачити це положення в контексті питання: чи свідчить словосполучення "виключно після підтвердження судом підстав для представництва" про те, що підтвердження прокурором наявності підстав для представництва інтересів держави в суді здійснюється перед позовним провадженням і лише після підтвердження судом підстав для представництва прокурор набуває права звернення до суду з позовною заявою про захист інтересів держави і користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу.

01.07.2016

http://zib.com.ua/ua/124465-suddyu_yakiy_priynyav_rishennya_pid_tiskom_proponuyut_ne_kar.html

Суддю, який прийняв рішення під тиском, не каратимуть?

Народний депутат Сергій Власенко ще в 2015 р. запропонував доповнити ст. 375 Кримінального кодексу частиною, яка передбачає умови звільнення судді, який прийняв завідомо неправосудне рішення, від кримінальної відповідальності. Сьогодні у ВР було зареєстровано проект постанови про прийняття відповідного проекту за основу. Мова йде про законопроект №2545 “Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо звільнення від кримінальної відповідальності судді” (зареєстрований 3 квітня 2015 р.), який Комітет ВР з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності пропонує парламенту прийняти за основу. Відповідний проект постанови зареєстровано у ВР сьогодні під номером 2545/П.

01.07.2016

http://zib.com.ua/ua/124460-za_robotu_v_sudah_perekladacham_proponuyut_platiti_bilshe.html

За роботу в судах перекладачам пропонують платити більше

Наразі існує проблема із залученням перекладачів до участі в судових процесах з огляду на невеликий розмір оплати за надані послуги. Щоб урегулювати цю проблему Державна судова адміністрація України звернулась до Кабміну. Так, як повідомляє "ЗіБ" з посиланням на ДСАУ, розміри компенсації (відшкодування) витрат та виплати винагороди перекладачам не відповідають фактичній вартості цих послуг і понесеними перекладачами витрат.

01.07.2016

http://zib.com.ua/ua/124364-vischiy_adminsud_znovu_skasuvav_rishennya_vischoi_radi_yusti.html

Пройшлися по суті

У Вищої ради юстиції та Вищого адміністративного суду розійшлись погляди щодо підстав звільнення суддів. При цьому в колегіальному органі переконані, що судова інстанція взагалі не повинна мати повноваження щодо перегляду самої суті рішень Ради, а вищий суд має до ВРЮ майже ідентичні застереження. Але щодо перегляду вердиктів власне законників. Як повідомляв «ЗіБ», розглянувши низку скарг на рішення Ради, у ВАС вказали на порушення строків притягнення до дисциплінарної відповідальності. У свою чергу, Верховний Суд дійшов іншого висновку і підтримав позицію ВРЮ, що цей період обмежується трьома роками, а не одним. Здавалося б, тема вичерпана. Водночас недавно в Єдиному реєстрі судових рішень було опубліковано новий вердикт ВАС, яким знову скасовано рішення колегіального органу. Щоправда, цього разу в суді проаналізували саму суть звинувачень і не погодились із наведеними аргументами.

01.07.2016

http://www.judges.org.ua/dig10363.htm http://sud.ua/news/2016/06/29/92423-pochemy-sydi-massovo-yvolnyayutsya-----

Почему судьи массово увольняются?

Проблемы с уходом судей в отставку возникли еще в 2013-2014 гг., когда вследствие сложной политической ситуации в стране парламент был занят другими делами, а работа Высшего совета юстиции более чем на год была парализована. С началом работы нового состава Высшего совета юстиции в июне 2015 года судьи продолжили подавать заявления об увольнении по разным причинам, в т.ч. и об отставке. Так, за полгода работы Высший совет юстиции удовлетворил 362 заявления судей об отставке (для сравнения: в 2014 году — 36, в 2013 году — более 130, в 2012 году — 84 заявления). Причина такой статистики кроется не только в затянувшемся рассмотрении заявлений пожелавших уйти в отставку, но и в общей политической и экономической нестабильности в стране. В это время судебная система стала самой атакуемой как в информационном, так и в физическом смысле. Нарушилось хоть какое-то стабильное финансирование судебной власти. Дошло до того, что накануне 2015 года существенно урезали размеры судейского вознаграждения.

01.07.2016

http://zib.com.ua/ua/124372-chi_zakonno_banki_vidayut_valyutni_poziki_-_pitannya_do_ksu.html

Долари нон грата

Ситуація з валютними кредитами на житло може отримати несподівану розв’язку. Днями Колонщинська сільська рада Макарівського району Київської області звернулась до Конституційного Суду з проханням роз’яснити, чи законне таке кредитування, зважаючи, що позичальники не мають відповідної ліцензії Національного банку.

01.07.2016

http://zib.com.ua/ua/124434-petrenko_poyasniv_chomu_ukraini_potriben_antikorupciyniy_sud.html

Петренко пояснив, чому Україні потрібен антикорупційний суд

"Антикорупційні суди мають завершити процес створення дієвої системи запобігання та боротьби з корупцією в Україні" - зауважив він. Міністр також зауважив, що нині суди виносять виправдувальні вироки в кожній десятій справі, яка стосується корупційних злочинів. Тоді як загальна статистика свідчить, що загалом виправдання отримують менше 1% звинувачених. «Це означає, що суди саме у корупційних справах згадують всі можливості закону, щоб виправдати корупціонера. При цьому, чим більший розмір хабара, тим лояльніше покарання. Це насторожує і є основною причиною того, чому нам потрібно якнайшвидше сформувати як антикорупційний суд, так і оновити всю судову систему», - говорить очільник Мін’юсту.

01.07.2016

http://zib.com.ua/ua/124433-vidkrito_disciplinarni_spravi_schodo_4-h_suddiv_maydanu.html

Відкрито дисциплінарні справи щодо 4 "суддів Майдану"

На засіданні 30 червня 2016 року Вища рада юстиції розглянула 9 матеріалів, переданих Тимчасовою спеціальною комісією з перевірки суддів судів загальної юрисдикції. За результатами розгляду було відкрито справи щодо 4 суддів, в т.ч. і Оксани Царевич. Так, як повідомили "ЗіБ" у ВРЮ, Вища рада юстиції вирішила відкрити дисциплінарні справи стосовно: - судді Червонозаводського районного суду міста Харкова Міндарьової Марини Юріївни; - судді Печерського районного суду міста Києва Царевич Оксани Ігорівни (докладніше про це тут); - судді Борівського районного суду Харківської області Федченка Володимира Миколайовича; - судді Вишгородського районного суду Київської області Купрієнка Сергія Ісаковича.

01.07.2016

http://www.judges.org.ua/dig10375.htm http://news.liga.net/news/politics/11471211-obnovit_sostav_verkhovnogo_suda_realno_do_kontsa_goda_romanyuk.htm

Обновить состав Верховного суда реально до конца года – Романюк

Романюк напомнил, что в состав Верховного суда войдут 200 судей, но для начала его работы по новому закону необходимо 65. Он также напомнил, что изменения в Конституцию в части судоустройства вступают в силу через три месяца, 30 сентября. Претенденты должны будут подать в Высшую квалификационную комиссию документы, которые затем проверят НАБУ, СБУ, Фискальная служба, Генпрокуратура. После этого начнется конкурс, который будет проходить в несколько этапов. Положение о конкурсе за лето разработает Высшая квалификационная комиссия судей.

01.07.2016

http://www.judges.org.ua/arcnew.htm http://ua.interfax.com.ua/news/political/353644.html

Віце-спікер ВР виступає за залучення іноземців до роботи антикорупційних судів

Заступник голови Верховної Ради України Оксана Сироїд переконана, що до роботи антикорупційних судів, завдання яких зараз обговорюється в експертному середовищі та в суспільстві, мають бути обов'язково залучені іноземці. "Антикорупційні суди обов'язково повинні мати міжнародний елемент, обов'язково мають бути судді-іноземці", - сказала вона, виступаючи в четвер у Києві під час круглого столу під назвою "Перспективи і практичні механізми впровадження в Україні спеціалізованих антикорупційних судів", організованого "Реанімаційним пакетом реформ" і Transparency International Ukraine. О.Сироїд зазначила, що її позиція не є даниною моді - запрошення іноземців, і в цьому випадку ситуація не тотожна тому, що відбувається у виконавчій владі, оскільки, за її словами, власниками політичної, юридичної системи в Україні і кінцевими бенефіціарами кожної справи, пов'язаної з високопоставленою корупцією, є українські олігархи та їхні інтереси.

01.07.2016

http://www.judges.org.ua/dig10366.htm http://sud.ua/news/2016/06/30/92457-opasnost-dlya-zhizni-i-zdorovya-svidetelyapoterpevshego-v-sydebnoj-praktike---

Опасность для жизни и здоровья свидетеля/потерпевшего в судебной практике

Недавно, 3 июня 2016 года, на заседании Пленума Высшего специализированного суда по рассмотрению гражданских и уголовных дел обсуждалась и была взята к сведению информация об обобщении судебной практики по решению следственными судьями вопросов, связанных со следственными (розыскными) действиями. Среди прочих, в контексте принятия следственным судьей решений об осуществлении тех или иных следственных действий (на основании ходатайства одной из сторон процесса) рассматривался и вопрос о применении ст. 225 Уголовного процессуального кодекса. В ней идет речь о допросе свидетеля/потерпевшего во время досудебного расследования в судебном заседании в случае наличия обстоятельств, которые могут сделать невозможным допрос в суде или повлиять на полноту или достоверность показаний.

01.07.2016

http://www.judges.org.ua/dig10368.htm http://zap.gp.gov.ua/ua/news.html?_m=publications&_c=view&_t=rec&id=188014

Прокуратура принципово реагує на незаконні судові рішення

Органами прокуратури Запорізької області систематично вживаються заходи з представництва інтересів держави на стадії виконання судових рішень.  - Так, внаслідок ретельного опрацювання відомостей Єдиного державного реєстру судових рішень виявлено факт прийняття суддею одного з районних судів області незаконного рішення про зняття арешту з автомобіля підприємця, - повідомила начальник відділу прокуратури Запорізької області Кристина Токмакова. - Це обтяження було застосовано державним виконавцем з метою забезпечення стягнення з власника автівки понад 400 тисяч гривень штрафних санкцій до державного бюджету. А протиправне рішення суду дозволило підприємцеві у подальшому відчужити транспортний засіб, що, в свою чергу, не надало можливості стягнення  цих коштів у виконавчому провадженні. За апеляційною скаргою місцевої прокуратури це судове рішення апеляційним судом  скасовано.

01.07.2016

http://www.judges.org.ua/dig10371.htm http://zib.com.ua/ua/124437-v_sudi_na_cherkaschini_viyavili_porushennya_v_roboti_sistemi.html

В суді виявили порушення в роботі системи документообігу

Державна судова адміністрація України в червні 2016 року провела аудит в Уманському міськрайонному суді Черкаської області і виявила порушення, що можуть свідчити про втручання працівниками цього суду в автоматизовану систему документообігу суду. Як пояснили "ЗіБ" у ДСАУ, аудит було проведено з метою оцінки стану організації ведення судового діловодства в частині реєстрації вхідної та вихідної кореспонденції, автоматичного розподілу судових справ та внесення даних до Єдиного державного реєстру судових рішень. Відповідно до статті 376-1 Кримінального кодексу України копію матеріалів аудиту названого суду передано до Генеральної прокуратури України для вжиття заходів, передбачених законодавством. В ДСАУ звертають увагу керівників апаратів судів на неухильне дотримання вимог чинного законодавства в частині ведення судового діловодства (реєстрації вхідної та вихідної кореспонденції), автоматичного розподілу судових справ та внесення даних до Єдиного державного реєстру судових рішень.

02.07.2016

http://zib.com.ua/ua/124482-v_minyusti_viznali_nenalezhne_vedennya_reestru_korupcioneriv.html

В Мін’юсті визнали неналежне ведення реєстру “корупціонерів”

За результатами розгляду подання Генерального прокурора України Мін’юст підтвердив факт неналежного ведення працівниками Міністерства Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні правопорушення. Про це "ЗіБ" повідомляє з посиланням на Генпрокуратуру. На сайті Мін'юсту на даний момент інформація про це відсутня. Так, як стверджують в ГПУ, на момент отримання Міністерством подання Генпрокурора не були опрацьовані 25 168 судових рішень у справах про корупційні та пов’язані із корупцією правопорушення, які надійшли з органів Державної судової адміністрації України упродовж 2014 – 2016 років.

02.07.2016

http://zib.com.ua/ua/124475-blokuvannya_pecherskogo_raysudu_deputativ_prosyat_ne_porushu.html

Блокування Печерського райсуду. Депутатів просять не порушувати порядок

"Жоден громадянин України, у тому числі і народні депутати, не мають права порушувати порядок у судовому засіданні, принижувати честь і гідність як судді, так і учасників процесу. Неприпустимими є демонстрація фізичної розправи над суддею, заклики до блокування приміщення суду, про що на сторінці у мережі Fb написав народний депутат Андрій Лозовий". Такі думки містить заява прес-центру судової влади у зв’язку з подіями, що мають місце сьогодні, 2 липня 2016 року, у Печерському районному суді міста Києва, повідомляє "ЗіБ" з посиланням на прес-центр. Мова йде про судове засідання стосовно обрання запобіжного заходу Валентину Ліхоліту, засновнику батальону "Айдар" з позивним "Батя". Порушення порядку у судовому засіданні та в приміщенні суду, суперечки з суддею та погрози, образи присутніх у залі судового засідання тощо є проявами неповаги до суду, відзначають в прес-центрі.

02.07.2016

http://zib.com.ua/ua/124473-golovu_sudu_oshtrafuvali_za_konflikt_interesiv.html

Голову суду оштрафували за конфлікт інтересів

Голову одного з райсудів Черкаської області притягнуто до адміністративної відповідальності з накладенням штрафу розміром 1700 грн. за порушення вимог щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів. В  прокуратурі стверджують, що суддя, використовуючи свої службові повноваження та пов’язані з цим можливості, не повідомив у встановленому законом порядку про наявність у нього реального конфлікту інтересів під час прийняття рішення на користь близької особи.

02.07.2016

http://zib.com.ua/ua/124439-vsu_zrobiv_visnovok_schodo_formuvannya_kolegii_suddiv.html

ВСУ зробив висновок щодо формування колегії суддів

Формування колегії, так само як і заміна судді, має відбуватися лише через автоматизовану систему документообігу за принципом вірогідності. Про це йдеться у постанові Верховного Суду України від 30 березня 2016 року №-23гс16, текст якої публікує "Закон і Бізнес".

Цікаве