Блог

30

серпня

2014

Дайджест подій у сфері правосуддя 26-31 серпня (офіційні джерела)

Дата
Посилання
Заголовок, короткий опис
Примітка
26.08.2014
Відбувся робочий візит Голови ВССУ Бориса Гулька до Апеляційного суду Рівненської області
21 серпня 2014 року Голова Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ Борис Гулько та Голова Державної судової адміністрації України Зеновій Холоднюк відвідали Апеляційний суд Рівненської області. Вони ознайомилися з роботою суду апеляційної інстанції, а також взяли участь у нараді з суддями районних судів та Апеляційного суду Рівненської області.
26.08.2014
ОГЛЯД ЗМІ. "Коли влада не готова бути контрольованою. Декілька плюсів на користь адміністративного судочинства".
Підтримуючи загалом наміри щодо реформування судової системи, судді, експерти в галузі права та представники міжнародних організацій стурбовані методами їх реалізації. Неоднозначну оцінку викликає пропозиція щодо ліквідації вищих спеціалізованих судів, запропонована членами Тимчасової спеціальної комісії Верховної Ради України з питань підготовки законопроекту про внесення змін до Конституції. Фахівці вважають, що ліквідація вищих спеціалізованих судів загалом загальмує роботу та розбалансує вибудовану за кращими європейськими зразками систему адміністративних судів, що спричинить негативні наслідки для громадян та створить негативний міжнародний імідж для держави Україна. Адміністративні суди нині становлять діючу й упорядковану судову систему, функціонування якої забезпечує оперативне та належне розв’язання публічно-правових спорів, вважають експерти та судді. У цьому ключі наводиться дещо з того, що прозвучало на  круглому столі «Зміни до Конституції України: реформа судової системи», організований і проведений Вищим адміністративним судом України спільно з Координатором проектів ОБСЄ в Україні за участі Ради суддів адміністративних судів України, під час якого відбувся обмін думками щодо внесення змін до розділу VІІІ «Правосуддя» Конституції України, зокрема розвитку адміністративного судочинства в Україні.
26.08. 2014
ОГЛЯД ЗМІ. Суд над судом
Верховная Рада приняла в первом чтении законопроект №4359а авторства 16 депутатов из разных фракций «Об очищении власти». Но пока законопроект далек от идеала, что признают и сами его авторы. С целью его доработки ко второму чтению на текущей неделе, 26 августа, состоится второе открытое заседание рабочей группы. Во время первого заседания 19 августа парламентарии к общему мнению относительно содержания поправок не пришли и решили собраться с мыслями к следующему разу, чтобы выйти на консолидированный проект. Поскольку предлагаемый законопроект распространяется на достаточно широкий круг лиц, дается анализ лишь тех его моментов, которые касаются судебной системы -  как будут очищать судейский корпус?,  люстрационное «умножение»,  какие сведения будут подлежать проверке, люстрация или переаттестация?
27.08.2014
Декларация независимости
«Судьи на Украине рано или поздно будут независимы — иного пути развития не существует» — председатель Совета судей Украины Валентина Симоненко.
27.08.2014
Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення порядку реалізації повноважень Верховної Ради України з окремих питань судоустрою та статусу суддів
Бондарчук О.В.
Проектом пропонується внести зміни до статті 18 Закону України "Про комітети Верховної Ради України", редакційно уточнивши частину дев’яту цієї статті щодо повноважень комітету з приводу звільнення суддів, обраних безстроково. Також законопроектом пропонується внесення змін до низки статей Регламенту Верховної Ради України, в яких передбачені певні парламентські процедури, задля унормування їх положень до чинної Конституції України. Законодавчі пропозиції обумовлені як необхідністю техніко-редакційного доопрацювання окремих законодавчих положень (зокрема уточнення по тексту у чинній редакції статті 214 та уточнення назв статей 2141 та 2142), так і необхідністю забезпечення правової визначеності шляхом законодавчого врегулювання окремих процедур у частині розгляду питань про звільнення суддів, обраних безстроково Верховною Радою України.  Законопроектом також пропонується приведення окремих положень Закону України "Про судоустрій і статус суддів" до чинних положень Регламенту Верховної Ради України, у зв’язку із чим вносяться відповідні зміни до окремих положень статті 79 та статті 111 Закону.
Етап проходження: направлено на розгляд комітету (28.08.2014)
27.08.2014
ОГЛЯД ЗМІ. Система судоочищення
 Тимчасова спеціальна комісія з перевірки суддів судів загальної юрисдикції— новий і на сьогодні єдиний реально працюючий орган, що здійснює розгляд питань притягнення суддів до дисциплінарної відповідальності. Інтерв’ю про підсумки першого місяця роботи ТСК, можливий перегляд її компетенції та строку повноважень, а також про засадничі принципи очищення судової системи з головою ТСК Володимиром Мойсиком.
27.08.2014
Державною судовою адміністрацією України збільшено фонд заробітної плати судів загальної юрисдикції
 За рахунок понадпланових надходжень коштів судового збору до спеціального фонду державного бюджету Міністерством фінансів України за поданням Державної судової адміністрації України судам загальної юрисдикції збільшено на серпень поточного року фонд оплати праці разом з нарахуваннями на  60,0 млн. грн.
27.08.2014
Розділ "Публікації у ЗМІ" доповнено новими матеріалами
Розділ "Публікації у ЗМІ" на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України доповнено відеоматеріалами та актуальними інтерв'ю суддів ВГСУ щодо розмежування юрисдикцій між господарськими та адміністративними судами у справах про застосування антимонопольного законодавства, про практику розгляду справ, пов'язаних із кредитними відносинами.
28.08.2014
У Верховному Суді України відбулася зустріч із директором Генерального департаменту прав людини Ради Європи
28 серпня 2014 року в. о. Голови Верховного Суду України Валентин Барбара зустрівся з директором Генерального департаменту прав людини Ради Європи, Спеціальним радником Генерального секретаря Ради Європи паном Крістосом Джакомопулосом. Під час зустрічі сторони обговорили актуальні проблеми у сфері судочинства в Україні, висловилися за необхідність проведення кардинальної судової реформи, торкнулися питань взаємодії виконавчої, законодавчої та судової влад в Україні, зупинилися на першочергових законодавчих змінах, яких потребує і судова система, і все українське суспільство.
Неформальні практики
28.08.2014
Тимчасова спеціальна комісія з перевірки суддів судів загальної юрисдикції та проект USAID «Справедливе правосуддя» домовились про співробітництво
 27 серпня 2014 року у приміщенні Вищої ради юстиції відбулася робоча зустріч членів Тимчасової спеціальної комісії з перевірки суддів судів загальної юрисдикції  з представниками Проекту Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Справедливе правосуддя». За результатами зустрічі досягнуто домовленості щодо розробки стратегічного плану співпраці Тимчасової спеціальної комісії з перевірки суддів судів загальної юрисдикції та Проекту Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Справедливе правосуддя».
Неформальні практики
28.08.2014
Відбулося засідання ради суддів загальних судів
 28 серпня 2014 року у приміщенні ДСА України відбулося засідання ради суддів загальних судів. На засіданні розглянуті всі питання порядку денного, зокрема, обговорено проект Положення про раду суддів загальних судів, проект Регламенту роботи ради суддів загальних судів та проект змін до Положення про порядок розгляду звернень громадян і юридичних осіб радою суддів загальних судів.
За результатами розгляду прийнято рішення прийняти за основу проект Положення про раду суддів загальних судів та оприлюднити його на сайті Ради  для обговорення.
29.08.2014
Представники ВАСУ і Ради Європи обговорили питання підготовки до реалізації в Україні конституційної і судової реформ
Учасники зустрічі обговорили питання підготовки до реалізації в Україні конституційної та судової реформ, зокрема, реорганізації та перерозподілу повноважень Вищої ради юстиції та Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, реформи виборчого законодавства, а також можливих напрямів співпраці з Радою Європи. Учасники зустрічі також обговорили питання діяльності ВРЮ та ВККС. Під час зустрічі судді ВАСУ та представники Ради Європи домовилися про продовження співпраці. 
Неформальні практики
29.08.2014
Питання організаційного забезпечення діяльності судів було обговорено під час наради в Апеляційному суді Закарпатської області за участю Голови ВССУ Бориса Гулька
28 серпня 2014 року Голова Ради суддів України Валентина Сімоненко, Голова Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ Борис Гулько, Голова Державної судової адміністрації України Зеновій Холоднюк відвідали з робочим візитом Апеляційний суд Закарпатської області. Вони ознайомилися з роботою суду апеляційної інстанції, а також провели робочу нараду із суддями та працівниками апарату суду, під час якої було обговорено проблемні питання організаційного забезпечення діяльності судових установ області, зокрема умови роботи Апеляційного суду Закарпатської області, та шляхи вдосконалення надання методичної допомоги судам нижчого рівня. Також у рамках візиту відбулася урочиста церемонія відкриття нової адміністративної будівлі Тячівського районного суду. 
29.08.2014
Порядок денний засідання Вищої кваліфікаційної комісії суддів України 09 вересня 2014 року
На порядку денному розгляд дисциплінарних справ стосовно низки суддів районних судів міста Києва, а також судді Уманського міськрайонного суду Черкаської області та Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області. Також відбудеться розгляд питання про відкриття дисциплінарних справ чи відмову у їх відкритті стосовно двох суддів Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська.
29.08.2014
Друга Всеукраїнська акція «Зміцнимо довіру громадян до суду»
Задля  підвищення довіри громадян до суду та розвитку діалогу між судовою владою та суспільством з 1 по 5 вересня 2014 у всіх регіонах України буде проведено Всеукраїнську акцію «Зміцнимо довіру громадян до суду». Під час цієї акції відбудеться анонімне опитування громадян – відвідувачів судів. Відвідувачам буде запропоновано заповнити анкету, в якій містяться запитання щодо організаційної та процесуальної діяльності суду, та оцінити:
-  зручність умов перебування громадян в суді;
-  повноту, якість та доступність інформації для відвідувачів суду;
-  ефективність організації роботи суду;
-  ставлення суддів та працівників апарату суду до відвідувачів.
Також громадянам запропоновано висловити свою думку стосовно того, чи був суд при розгляді справи незалежним, неупередженим та чи забезпечено справедливий судовий розгляд.

Цікаве