Блог

30

травня

2015

Дайджест подій у сфері правосуддя 25-31 травня (ЗМІ)

Дата

Посилання

Заголовок, короткий опис

Примітки

25.05.2015

http://zib.com.ua/ua/116472-prokuratura_spiymala_suddiv_odeschini_na_habari.html

Прокуратура спіймала суддів Одещини на хабарі

Генеральною прокуратурою України та співробітниками Служби безпеки України задокументовано злочинну діяльність двох суддів місцевих судів Одеської області.

25.05.2015

http://zib.com.ua/ua/116471-eks-advokata_pidozryuyut_u_pidburyuvanni_do_dachi_habara_sud.html

Екс- адвоката підозрюють у підбурюванні  дачі хабаря судді

Слідчим відділом прокуратури Черкаської області завершено досудове розслідування та направлено до суду обвинувальний акт стосовно колишнього адвоката за вчинення злочинів у сфері службової діяльності та проти власності.

25.05.2015

http://zib.com.ua/ua/116462-nshsu_shvalila_anketu_ocinyuvannya_suddi.html

НШСУ схвалила анкету оцінювання судді. Тренери даватимуть суддям рекомендації по самовдосконаленню

Ректор Національної школи суддів Микола Оніщук затвердив варіант анкети оцінювання судді, над яким відповідна робоча група працювала з лютого цього року.

25.05.2015

http://zib.com.ua/ua/116417-chomu_rozmir_suddivskoi_vinagorodi_ta_zarplati_pracivnikiv_s.html

Заробіток за вказівкою або чому розмір суддівської винагороди та зарплати працівників системи можуть стати несподіванкою для підлеглих Феміди

Нещодавно суддівська спільнота висловила чергове обурення діями законодавця. Приводом став проект «Про внесення змін до деяких законів України щодо фінансового забезпечення працівників судової системи» (№2630), яким пропонується, щоб питанням обчислення заробітної плати співробітників системи опікувався виключно Кабмін. Судді вважають цю позицію несправедливою та такою, що паплюжить принцип верховенства права.

25.05.2015

http://zib.com.ua/ua/116461-slidchi_suddi_napolyagayut_na_zminah_v_rozglyadi_klopotan_.html

Слідчі судді наполягають на змінах в розгляді клопотань

Всі клопотання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження, у тому числі запобіжних заходів, повинні розглядатись в одному кримінальному провадженні – одним слідчим суддею. Про такі зміни в ст. 35 Кримінального процесуального кодексу йшла мова під час засідання Асоціації слідчих суддів  України.

25.05.2015

http://zib.com.ua/ua/116418-zvertatisya_do_apelyaciynoi_ta_kasaciynoi_instanciy_stane_dl.html

Наставляй кишеню! Звертатися до апеляційної та касаційної інстанцій стане для багатьох громадян «дорогим задоволенням»

Підвищення розміру ставок судового збору українська фахова спільнота чекала вже давно: хтось уважав таку ідею прогресивною та європейською, а дехто побоювався обмеженого доступу громадян до суду. Втім, за твердженням членів профільного комітету, подорожчання правосуддя має підвищити його якість.

25.05.2015

http://zib.com.ua/ua/116420-vidokremleniy_status_adminsudiv_hochut_zakripiti_v_konstituc.html

Прописатися в Конституції. Завдяки згаді про адмінсуди в Основному законі ніхто не погрожуватиме їм ліквідацією. Чи сприймуть таку ідею реформатори?

«Адміністративники» переконані: в Основному Законі має бути передбачено існування трьох видів юрисдикції: конституційної, загальної та адміністративної. Це відповідатиме європейським засадам. А крім цього, відіб’є бажання та позбавить суб’єктів владних повноважень права погрожувати адміністративним судам ліквідацією. Питання тільки в тому, чи погодиться Конституційна комісія, а згодом і парламентарі під час голосування змін до Основного Закону підтримати таку пропозицію.

25.05.2015

http://judges.org.ua/dig7045.htm

http://typical.if.ua/v-ivano-frankivsku-do-vijska-zabyrayut-dvoh-suddiv-miskoho-sudu/

В Івано-Франківську до війська забирають двох суддів міського суду

Судді Івано-Франківського міського суду Володимир Стефанович Попович та Олег Васильович Шамотайло успішно пройшли медичну комісії та чекають “бойової” повістки.

25.05.2015

http://sud.ua/newspaper/2015/05/25/76887-nakazyemoe-pravosydie

Наказуемое правосудие

Судебная система в Украине за последний год пережила много экспериментов по реформированию, которые, к сожалению, не принесли ожидаемых результатов. На сегодняшний день остается очень много наболевших вопросов. Одним из них – вопрос об ответственности судей.

26.05.2015

http://zib.com.ua/ua/116496-yak_vikonuyutsya_rishennya_espl_na_korist_osib_v_krimu_ta_at.html

Як виконуються рішення ЖСПЛ на користь осіб в Криму та АТО?

На сайті Державної виконавчої служби появилось роз’яснення стосовно рішень суду на користь фіз- та юросіб, які проживають на тимчасово окупованій території Кримського півострова, а також на непідконтрольних українській владі територіях Донецької та Луганської областей.

26.05.2015

http://zib.com.ua/ua/116487-eksperti_hochut_zminiti_mehanizm_finansuvannya_sudiv.html

Експерти хочуть змінити механізм фінансування судів

Фінансування повинно передбачатися в розрізі кожного окремого суду, але водночас має бути спрощено механізм перерозподілу цих коштів між судами.

26.05.2015

http://zib.com.ua/ua/116484-pomichniki_suddiv_vas_proti_pozbavlennya_ih_statusu_derzhslu.html

Помічники суддів ВАС проти позбавлення їх статусу держслужбовця

Прийняття нової редакції Закону про державну службу може позбавити статусу державних службовців помічників суддів. У зв’язку з цим помічники суддів Вищого адміністративного суду України виступили із заявою стосовно цих норм.

26.05.2015

http://zib.com.ua/ua/116424-kvalifikaciyniki_radyat_suddyam_nadavati_dokazi_svoei_nevinu.html

Не на догоду владі. «Кваліфікаційники» радять наводити докази своєї невинуватості в суді, а не під час засідання комісії

Українські судді, проти яких Генеральна прокуратура порушила кримінальні провадження, не бачать необхідності у відстороненні їх від посад. Вони наполягають на непричетності до злочинів, у яких їх підозрюють, та просять прокуратуру спочатку довести вину, а потім застосовувати такий запобіжний захід, як відсторонення від посади. Втім, у Вищої кваліфікаційної комісії суддів існує свій погляд.

26.05.2015

http://judges.org.ua/dig7056.htm

http://rian.com.ua/politics/20150526/368080209.html

Судейская и депутатская неприкосновенность в Украине не нужна – Порошенко

Президент Петр Порошенко заявил, что в условиях демократии судейская и депутатская неприкосновенность в Украине не нужна, сообщает пресс-служба президента. Об этом Порошенко говорил на форуме Европейской ассоциации бизнеса.

26.05.2015

http://judges.org.ua/dig7055.htm

http://intvua.com/news/politics/1432631648-suddiv-ks-dopitali-cherez-uzurpatsiyu-vladi-yanukovichem.html

Суддів КС допитали через узурпацію влади Януковичем

У справі по узурпації влади екс-президентом Віктором Януковичем допитано чотирьох суддів Конституційного Суду.

26.05.2015

http://yur-gazeta.com/publications/events/ostanni-dni-tsk-abo-chi-bude-prodovzhena-perevirka-suddiv-u-lipni-.html

Останні дні ТСК, або чи буде продовжена перевірка суддів у липні?

На черговому засіданні Тимчасової спеціальної комісії з перевірки суддів  загальної юрисдикції, яка була cтворена при Вищій раді юстиції для перевірки суддів, які виносили рішення у період Майдану, було констатовано ознаки порушення присяги в діях суддів Деснянського, Солом’янського, Подільського райсудів столиці. Так, 19. 05. 2015 Комісією ухвалено висновки про порушення присяги в діях п’яти суддів. Зокрема, це суддя Деснянського райсуду Києва Олексій Панасюк; суддя Солом’янського райсуду Києва Марина Лозинська; суддя Бориспільського міськрайонного суду Київської області Анатолій Левченко; суддя Подільського районного суду міста Києва Світлана Захарчук та суддя Васильківського міськрайонного суду Київської області Віктор Степаненко.

26.05.2015

http://judges.org.ua/dig7053.htm

http://news.eizvestia.com/news_politics/full/253-vozbuzhdeno-ugolovnoe-delo-protiv-sudej-pytavshihsya-snyat-arest-s-cennyh-bumag-yanukovicha-gpu

Возбуждено уголовное дело против судей, пытавшихся снять арест с ценных бумаг Януковича, — ГПУ

Генеральная прокуратура пресекла снятие ареста с принадлежащих сыну бывшего Президента Виктора Януковича Александру акций частного акционерного общества «Всеукраинский банк развития».

26.05.2015

http://pravo.ua/news.php?id=0048112

В новой Конституции предлагают прописать принцип определения бюджетных расходов на деятельность каждого отдельного суда

Конституционное регулирование вопросов финансирования судов, деятельности судей и судейского самоуправления, — предмет обсуждения на очередном заседании рабочей группы по вопросам правосудия, смежных правовых институтов и правоохранительной деятельности Конституционной комиссии (профильная рабочая группа), которое состоялось в Администрации Президента.

26.05.2015

http://judges.org.ua/dig7047.htm

Господарські суди дієва ланка судової влади

Не можна проігнорувати і результати анонімного опитування громадян – відвідувачів судів, проведеного торік у рамках Всеукраїнської акції «Зміцнимо довіру громадян до суду» за ініціативою Ради суддів України спільно з Центром суддівських студій за підтримки Проекту Ради Європи «Посилення незалежності, ефективності та професіоналізму судової влади в Україні», які свідчать, що найвищий рівень довіри значиться саме до господарських судів. У той же час, треба сказати, що світова практика також йде шляхом спеціалізації. Отже, господарські суди і надалі мають бути тією ефективною судовою ланкою, яка  забезпечує захист прав і законних інтересів суб’єктів господарювання.

26.05.2015

http://judges.org.ua/dig7046.htm

Дніпровський суд Херсона створив відділ по роботі з громадянами

У Дніпровському районному суді м. Херсона, згідно з новим Законом «Про судоустрій та статус суддів» (який набрав чинності 28 березня 2015 року)  створено відділ по роботі з громадянами. Цей відділ створений на базі інформаційно-довідковій служби, що працювала у Дніпровському районному суді з 2011 року.  Метою створення такого відділу є покращення якості та швидкості обслуговування громадян, а також полегшення роботи працівникам суду.

26.05.2015

http://ua.racurs.ua/841-kompensaciyi-za-rishennyamy-ievrosudu-ukrayinci-ne-otrymaut-firmam-chynovnykiv-min-ustu-groshi

Компенсації за рішеннями Євросуду українці не отримають: фірмам чиновників Мін’юсту гроші потрібніші

Кошти підуть на виплату винагород так званим юридичним радникам: 100 млн грн отримають приватні юридичні компанії.

26.05.2015

http://sud.ua/news/2015/05/26/76979-gsa-sydi-aktivno-ispolzyyut-sistemi-videokonferentsij-vo-vremya-sydoproizvodstva

ГСА: Суды активно используют системы видеоконференций во время судопроизводства

По информации Государственной судебной администрации Украины, за первый квартал этого года в местных и апелляционных судах проведено более 11 000 сеансов видеоконференцсвязи. А все благодаря тому, что на сегодняшний день во всех судах Украины внедрены системы видеоконференций, что позволяет экономить время и государственные деньги на судопроизводство.

27.05.2015

http://zib.com.ua/ua/116518-eksperti_pidgotuvali_kilka_zakonoproektiv_po_sudoviy_reformi.html

Експерти підготували кілька законопроектів по судовій реформі

Рада з питань судової реформи напрацювала низку законопроектів для реформування судової системи.

27.05.2015

http://zib.com.ua/ua/116352-u_proceduri_zabezpechennya_pozovu_vidpovidach_zmozhe_visuvat.html

Вимоги на зустрічних курсах. У процедурі забезпечення позову відповідач отримає додаткові інструменти захисту

Досягти балансу інтересів позивача та відповідача при розгляді заяв про забезпечення позову законодавець сподівається завдяки запровадженню зустрічного забезпечення. За задумом ініціаторів змін, завдяки цьому відшкодовуватимуться потенційні збитки відповідача. Водночас недоліки проекту можуть призвести до неефективності новацій. - Тарас Рим, суддя Господарського суду Львівської області, кандидат юридичних наук.

27.05.2015

http://zib.com.ua/ua/116509-nardep_proponue_zabezpechiti_vsih_kopiyami_apelyaciynih_skar.html

Нардеп пропонує забезпечити всіх копіями апеляційних скарг

Особа, яка подає апеляційну або касаційну скаргу, або заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами повинна забезпечити відповідними копіями сторони, третіх осіб та інших осіб, які беруть участь у справі.

27.05.2015

http://zib.com.ua/ua/116423-yak_dotrimatisya_vimog_antikorupciynogo_zakonodavstva_v_umov.html

Конфлікт довкола інтересів. Як дотриматися вимог антикорупційного законодавства в умовах неоднозначного тлумачення його норм.

 Після набрання чинності законом «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 №1700-VII актуальним стає питання практичного застосування окремих положень цього акта стосовно суддів, які є суб’єктами антикорупційного законодавства, зокрема в частині конфлікту інтересів. Водночас відсутність у законі визначення поняття «конфлікт інтересів» і механізмів його розв’язання можуть спричинити загрозливу ситуацію для всієї судової системи. Валерія Чорна, суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду, член Ради суддів України.

27.05.2015

http://zib.com.ua/ua/116419-chleni_tsk_zyasuvali_yak_suddi_mayut_stavitis_do_protokoliv_.html

Сказаному – не вірити. Члени ТСК з’ясували , як законники мають ставитися до протоколів ДАІ

 Питання позбавлення автомайданівців водійських посвідчень залишається одним із найактуальніших для Тимчасової спеціальної комісії з перевірки суддів судів загальної юрисдикції. При цьому якщо в деяких випадках орган визнавав лише дисциплінарний проступок, то цього разу матеріали стосовно кількох суддів вирішено направити до Вищої ради юстиції.

27.05.2015

http://judges.org.ua/dig7058.htm

Конституційна комісія запропонувала підняти віковий ценз суддів до 30 років

В Україні знову готують зміни до Конституції. Комісія погодила ряд питань. У Конституційній комісії домовилися про підвищення вікового цензу суддів з 25 до 30 років, повідомив заступник глави адміністрації президента, координатор Ради з питань судової реформи Олексій Філатов.

27.05.2015

http://judges.org.ua/dig7057.htm

http://www.volynnews.com/news/society/na-volyni-suddi-khabarnyku-daly-5-rokiv-prokuratura-vymahatyme-bilshe/

На Волині судді-хабарнику дали 5 років. прокуратура вимагатиме більше

Волинському судді-хабарнику оголосили вирок. Про це інформує у прес-службі прокуратури області. Ковельською міжрайонною прокуратурою підтримано державне обвинувачення у кримінальній справі стосовно судді Червоноградського міського суду Львівської області.

27.05.2015

http://sud.ua/news/2015/05/27/77044-sovet-po-voprosam-sydebnoj-reformi-nameren-vvesti-elektronnoe-pravosydie

Совет по вопросам судебной реформы намерен ввести электронное правосудие

Совет по вопросам судебной реформы хочет ввести электронное правосудие. В ходе заседания предложили отойти от бумажных судебных решений, заменив их электронными. Ведь это значительно разгрузит суд. Предлагается полная фиксация процесса во всех юрисдикциях. Во время выступления президент подчеркнул, что согласно стратегии 2020 в Украине должны быть внедрены европейские стандарты.

28.05.2015

http://zib.com.ua/ua/116540-nardepi_shvalili_proekt_schodo_slidchih_diy_stosovno_suddiv.html

Нардепи схвалили проект щодо слідчих дій стосовно суддів

Профільний комітет парламенту погодився змінити існуючий порядок розгляду клопотань щодо проведення негласних слідчих (розшукових) дій щодо суддів, працівників суду та правоохоронних органів. Зокрема, планується дозволити розгляд таких клопотань поза межами територіальної юрисдикції органу досудового розслідування.

28.05.2015

http://judges.org.ua/dig7067.htm

http://nfront.org.ua/usi-novini/2327-leonid-emets-suddi-mayut-pidtverditi-svoyu-kvalifikatsiyu-i-projti-antikoruptsijnu-perevirku

Леонід Ємець: Судді мають підтвердити свою кваліфікацію і пройти антикорупційну перевірку (відео)

Для того, щоб громадяни швидше відчули результати судової реформи, необхідно змінити Конституцію у частині спрощення механізму звільнення суддів. Про це заявив Перший заступник голови Комітету з питань правової політики та правосуддя, член фракції «Народний фронт» Леонід Ємець у середу ввечері в ефірі «5 каналу».

28.05.2015

http://judges.org.ua/dig7071.htm

http://dt.ua/UKRAINE/pershiy-precedent-sud-rozglyane-spravu-pro-fakt-zbroynoyi-agresiyi-rf-proti-ukrayini-174173_.html

Суд розгляне справу про факт збройної агресії РФ проти України

До цього суд тричі намагався уникнути відкриття справи. Шевченківський районний суд Києва відкрив провадження у справі за заявою про встановлення факту збройної агресії проти України.

28.05.2015

http://judges.org.ua/dig7072.htm

http://ord-ua.com/2015/05/28/-novoobrani-chleni-vischoyi-radi-yustitsiyi-hto-voni/?lpage=1

Новообрані члени Вищої ради юстиції: хто вони?

Близьким до завершення є процес формування нової Вищої ради юстиції (ВРЮ), від якої залежить формування суддівського корпусу і звільнення суддів з посад. Нагадаємо, що з часу закінчення Революції гідності не звільнено жодного судді. У квітні минулого року законодавець припинив повноваження усіх членів ВРЮ, яка обслуговували інтереси режиму Януковича. За рік так і не вдалося сформувати новий склад, деякі призначення були заблоковані в судах, дехто не призначив членів взагалі.

28.05.2015

http://precedent.in.ua/index.php?id=1432810746

Рішення Європейського суду з прав людини “Наталія Михайленко проти України”: ілюзорність захисту прав недієздатних

В рішенні по справі “Наталія Михайленко проти України” (№ 49069/11) від 30 травня 2013 року, Європейський cуд з прав людини (далі – Суд) визнав, що деякі положення Цивільно процесуального кодексу України (далі – ЦПК України), які стосуються захисту прав осіб, позбавлених цивільної дієздатності є такими, що порушують Європейську конвенцію з прав людини (далі – Конвенція), зокрема статтю 6 § 1. Минулого року було подано законопроект № 4763-1 по внесенню відповідних змін в національне законодавство, який так і не було прийнято. Станом на сьогодні, Україна залишається однією з небагатьох країн, в якій особи, позбавлені цивільної дієздатності не мають доступу до правосуддя.

28.05.2015

http://sud.ua/news/2015/05/28/77093-privlekytsya-li-sydi-k-otvetstvennosti-za-resheniya-po-majdany

Привлекутся ли судьи к ответственности за решения по Майдану?

По судьям, которые рассматривали резонансные дела по участникам Революции Достоинства, на следующей неделе или через две будет заседание Временной следственной комиссии. Об этом корреспонденту «Судебно-юридической газеты» сообщил народный депутат Дмитрий Строжук.

28.05.2015

http://ua.racurs.ua/843-nepotopluvani-suddi-ta-yihni-pokrovyteli

Непотоплювані судді та їхні покровителі

Князевич запропонував безстроково обрати служителів «справедливого правосуддя», чиї професійні подвиги зовсім недавно з жахом обговорювала вся країна.

29.05.2015

http://zib.com.ua/ua/116594-minyustu_dovedetsya_vidpovidati_v_sudi_za_bezdiyalnist_u_pos.html

Мін'юсту доведеться відповідати в суді за бездіяльність у пошуку екс-керівників ГПУ

Окружний адміністративний суд Києва відкрив провадження за позовом про бездіяльність Міністерства юстиції України у зв'язку з пошуком екс-керівників Генеральної прокуратури України, призначивши попереднє слухання справи на 17 червня.

29.05.2015

http://zib.com.ua/ua/116589-opublikovano_propozicii_verhovnogo_sudu_schodo_trilankovoi_s.html

Опубліковано пропозиції ВС щодо триланкової судової системи

Верховний Суд України як і раніше продовжує підтримувати ідею триланкової судової системи. Відповідні пропозиції будуть обговорюватись на засіданні робочої групи з питань правосуддя, суміжних правових інститутів та правоохоронної діяльності Конституційної комісії.

29.05.2015

http://zib.com.ua/ua/116547-ombudsmen_vimagae_skasuvati_bezalternativniy_aresht_dlya_pid.html

Обвинувачення нічого не доводить. Омбудсмен вимагає скасувати безальтернативність арешту для підозрюваних у тероризмі

Чи припустимо обмежувати права підозрюваних і визначати для них єдиний можливий запобіжний захід, вирішуватиме Конституційний Суд. За нинішніх же обставин у деяких випадках обвинуваченню не потрібно доводити, що громадянин може вплинути на суд чи свідків або втекти.

29.05.2015

http://zib.com.ua/ua/116580-evropeyska_asociaciya_suddiv_sturbovana_lyustracieyu_koleg.html

Європейська асоціація суддів стурбована люстрацією колег. Члени Асоціації також розкритикували систему кваліфоцінювання суддів з України

Люстрація суддів має регулюватись лише однією частиною законодавства, а не тими частинами, що його перекривають. Вона має проводитись у повній відповідності до конституційних положень, які гарантують незалежність суддів, і лише Вища рада юстиції має відповідати за звільнення суддів.

29.05.2015

http://helsinki.org.ua/index.php?id=1432904183

Що потрібно зробити Уряду, аби рішення Європейського Суду в Україні виконувались

29.05.2015

http://ua.racurs.ua/844-slidchi-suddi-ne-proyshly-vyprobuvannya-maydanom

Слідчі судді не пройшли випробування Майданом

Результати перевірок застосування запобіжних заходів до учасників Майдану доводять: активісти потрапляли за ґрати на підставі сфальсифікованих доказів, а іноді — за їх повної відсутності.

29.05.2015

http://sud.ua/news/2015/05/29/77116-ya-romanyuk-do-oseni-iz-48-sydej-verkhovnogo-syda-9-ne-smogyt-osyshchestvlyat-pravosydie

Я. Романюк: До осени из 48 судей Верховного суда 9 не смогут осуществлять правосудие

Осенью в Верховном суде 9 из 48 судей не смогут осуществлять правосудие", - пояснил он журналистам в пятницу. По словам Я.Романюка уже на данный момент четверо судей уже достигли 65-летнего возраста.

29.05.2015

http://precedent.in.ua/index.php?id=1432890191

Процедура застосування запобіжного заходу на стадії судового провадження не відповідає Європейській конвенції

Незважаючи на пілотне рішення Європейського суду з прав людини у справі Харченка проти України та прийняття нової редакції Кримінального процесуального кодексу України залишається можливість тримання людини під вартою впродовж двох місяців без рішення суду. Більш того у суду є повноваження обрати, скасувати або зміни запобіжний захід за власною ініціативою, що суперечить вимогам статті 5 Конвенції про захист прав і основоположних свобод.

Цікаве