Блог

29

жовтня

2016

Дайджест подій у сфері правосуддя 24-30 жовтня (офіційні джерела)

Дата

Посилання

Заголовок, короткий опис

24.10.2016

http://www.vasu.gov.ua/123678/

Огляд ЗМІ. "Постанова Пленуму ВАСУ: революція адекватності"

Вищий адміністративний суд України оприлюднив  постанову Пленуму «Про практику застосування адміністративними судами законодавства про доступ до публічної інформації», фактично встановивши в країні єдині правила розгляду справ про доступ в українських судах.

Як писав «Доступ», за цю постанову одноголосно проголосували всі 55 суддів, що взяли участь у Пленумі.

«У цій постанові ВАСУ виписав як рекомендації те, що ми роками з журналістами писали в позовах, як правову позицію», - так коментував на своїй сторінці у Фейсбуку прийняття постанови Олександр Бурмагін, медіа-юрист Інституту розвитку регіональної преси.

24.10.2016

http://vkksu.gov.ua/ua/news/komisiia-timtchasowo-widstoronila-suddiu-wid-zdijsniennia-prawosuddia/

Комісія тимчасово відсторонила суддю від здійснення правосуддя

На засіданні колегії Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, що відбулося 24 жовтня 2016 року, вирішувалося питання про притягнення суддів до дисциплінарної відповідальності.

Комісія застосувала до судді Коростенського міськрайонного суду Житомирської області Снігір Віти Михайлівни дисциплінарне стягнення у виді подання про тимчасове (на чотири місяці) відсторонення від здійснення правосуддя – з позбавленням права на отримання доплат до посадового окладу судді.

25.10.2016

http://dsa.court.gov.ua/dsa/302581/

В Державній судовій адміністрації України визначили кандидатів допущених до конкурсу для призначення членами ВККСУ

Комісією з добору кандидатів для призначення членами Вищої кваліфікаційної комісії суддів України за результатами розгляду документів осіб, які подали заяви про участь у публічному конкурсі, прийнято рішення про допуск до участі в конкурсі кандидатів.

25.10.2016

http://www.scourt.gov.ua/clients/vsu/vsu.nsf/(documents)/370F4C7C06726334C2258057005609FE?OpenDocument&year=2016&month=10&

Відбулася зустріч Голови Верховного Суду України з Надзвичайним і Повноважним Послом ФРН в Україні

25 жовтня 2016 року Голова Верховного Суду України Ярослав Романюкзустрівся з Надзвичайним і Повноважним Послом Федеративної Республіки Німеччина в Україні Ернстом Райхелем.

Ярослав Романюк привітав пана Посла з початком дипломатичної місії в Україні та побажав успіхів і приємного перебування в нашій державі.

Зокрема, Голова Верховного Суду України подякував уряду ФРН за підтримку в боротьбі за суверенітет і територіальну цілісність України та за сприяння реформам у судовій сфері.

25.10.2016

http://vkksu.gov.ua/ua/news/wiznatchieno-dati-spiwbiesid-pid-tchas-pierwinnogo-kwalifikacijnogo-ociniuwannia-iz-suddiami-stosowno-iakich-zawiershieno-prowiediennia-dodatkowoi-pieriewirki/

Визначено дати співбесід під час первинного кваліфікаційного оцінювання із суддями, стосовно яких завершено проведення додаткової перевірки

Відповідно до пункту 21 розділу ХІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів» Вища кваліфікаційна комісія суддів України завершує процедури кваліфікаційного оцінювання, розпочаті до набрання чинності цим законом, за правилами, які діяли на день початку такого кваліфікаційного оцінювання.

25.10.2016

http://vkksu.gov.ua/ua/news/pripinieno-prowiediennia-pierwinnogo-kwalifikacijnogo-ociniuwannia-42-suddiw/

Припинено проведення первинного кваліфікаційного оцінювання 42 суддів

Відповідно до пункту 21 розділу ХІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (далі – Закон) Вища кваліфікаційна комісія суддів України завершує процедури кваліфікаційного оцінювання, розпочаті до набрання чинності цим законом, за правилами, які діяли на день початку такого кваліфікаційного оцінювання.

25.10.2016

http://vkksu.gov.ua/ua/news/komisiia-riekomiendue-wriu-zwilniti-dwoch-krimskich-suddiw-/

Комісія рекомендує ВРЮ звільнити двох кримських суддів

25 жовтня 2016 року на засіданні колегії Вищої кваліфікаційної комісії суддів України вирішувалося питання про притягнення суддів до дисциплінарної відповідальності.

Комісія вирішила внести подання до Вищої ради юстиції про звільнення з посади двох суддів

25.10.2016

http://vkksu.gov.ua/ua/news/diewiat-gromadskich-organizacij-wiznani-takimi-shtcho-widpowidaiut-wimogam-do-utchasti-u-zborach-priedstawnikiw-gromadskich-obednan-dlia-stworiennia-gromadskoi-radi-dobrotchiesnosti-/

Дев’ять громадських організацій визнані такими, що відповідають вимогам до участі у зборах представників громадських об’єднань для створення Громадської ради доброчесності

25 жовтня 2016 року на засіданні Вищої кваліфікаційної комісії суддів України вирішувалося питання про відповідність громадських об’єднань, які подали документи до Комісії, вимогам до участі у зборах представників громадських об’єднань для створення Громадської ради доброчесності.

Комісія розглянула документи, подані 37 організаціями.

Дев’ять громадських організацій визнані такими, що відповідають вимогам до участі у зборах представників громадських об’єднань для створення Громадської ради доброчесності

25.10.2016

http://www.vru.gov.ua/news/1850

ОГЛЯД ЗМІ. «Секретар дисциплінарної секції ВРЮ Алла Лесько ввійшла до сотні найвпливовіших жінок України»

Журнал «Фокус» оприлюднив щорічний рейтинг «100 найпливовіших жінок України», до якого ввійшла і секретар дисциплінарної секції Вищої ради юстиції Алла Лесько, посівши 55 позицію в рейтингу. Слід зазначити, що порівняно з попереднім роком рейтинг Алли Лесько піднявся на 17 сходинок.

25.10.2016

http://www.vru.gov.ua/news/1849

Член ВРЮ Андрій Бойко взяв участь у регіональній презентації проекту «Концепції розвитку юридичної освіти в Україні» в м. Харкові

24  жовтня 2016 року в м. Харкові на базі Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого за ініціативи Координатору проектів ОБСЄ в Україні у межах проекту «Удосконалення юридичної освіти та освіти з прав людини», що реалізується спільно з Міністерством освіти і науки України та Міністерством юстиції України, за підтримки проекту Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Справедливе правосуддя» відбулася презентація та обговорення проекту «Концепції розвитку юридичної освіти в Україні».

26.10.2016

http://www.vasu.gov.ua/123679/

Огляд ЗМІ. «ЄСПЛ при розгляді скарг концентрується на процесуальному аспекті», – Ю.Черпак

«ЄСПЛ концентрується на питанні всебічності розгляду скарги потерпілого національними інституціями, тобто на процесуальному аспекті», – Ю. Черпак

"Юридична газета" № 43(541) від 25 жовтня 2016 року стор. 40-43

Судді Вищого адміністративного суду України Ірина Приходько та Юрій Черпак у складі української делегації взяли участь у роботі Щорічної наради ОБСЄ з огляду зобов’язань у галузі «людського виміру», яка відбулась у м. Варшава (Республіка Польща). Візит суддів ВАСУ був організований у співробітництві з Координатором проектів ОБСЄ в Україні врамках проектів «Сприяння єдності судової практики адміністративних судів України» та «Гарантування дотримання прав людини при здійсненні правосуддя».

26.10.2016

http://vkksu.gov.ua/ua/news/komisiia-ogolosila-doganu-suddi/

Комісія оголосила догану судді

26 жовтня 2016 року на засіданні колегії Вищої кваліфікаційної комісії суддів України вирішувалося питання про притягнення суддів до дисциплінарної відповідальності.

Комісія вирішила застосувати до судді Приморського районного суду міста Одеси Івченка Віталія Борисовича дисциплінарне стягнення у виді догани – з позбавленням права на отримання доплат до посадового окладу судді протягом одного місяця.

26.10.2016

http://www.vru.gov.ua/news/1852

ОГЛЯД ЗМІ. "Чого очікувати громадянам від судової реформи"

Право на справедливий суд, закріплене у ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, гарантує особі справедливий та публічний розгляд справи впродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом. Протягом 2-х останніх років вітчизняні можновладці під пильним наглядом своїх колег зі Старого Світу намагаються забезпечити це право для громадян України. Про те, чи виправдовують себе їхні зусилля, а також чим завершиться чергове переформатування судової влади, вкотре говорили фахівці під час форуму «Громадянин. Суддя. Як судова реформа вплине на кожного з нас», ініційованого за підтримки ОБСЄ та Democracy Reporting International. До столичного заходу в режимі відеоконференції долучилися правники з Харкова, Львова та Одеси (за задумом організаторів, це мало б засвідчити глобальність обговорюваних проблем).

27.10.2016

http://www.scourt.gov.ua/clients/vsu/vsu.nsf/(documents)/40EA2DC859A06A66C22580590027BD6B?OpenDocument&year=2016&month=10&

Інтерв’ю Голови Верховного Суду України Ярослава РОМАНЮКА газеті «Голос України»

2 червня цього року Верховна Рада України ухвалила Закон «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)» та імплементаційний до нього Закон «Про судоустрій і статус суддів», які є основою для подальшого реформування судової системи. Обидва закони набрали чинності 30 вересня, але вже 3 жовтня Пленум Верховного Суду України прийняв рішення про звернення до Конституційного Суду України з проханням про перевірку на конституційність окремих положень профільного закону. Про причини прийняття такого рішення найвищою судовою установою «Голос України» поцікавився у Ярослава Романюка, Голови Верховного Суду України.

27.10.2016

http://www.scourt.gov.ua/clients/vsu/vsu.nsf/(documents)/05566D1B1C6D95F0C22580590034D157?OpenDocument&year=2016&month=10&

Делегація від України взяла участь у Міжнародному правничому конгресі у місті Стамбулі

Із 17 по 19 жовтня 2016 року у місті Стамбулі за ініціативи Міністерства юстиції Турецької Республіки та Турецької академії юстиції під патронатом ПрезидентаРеджепа Ердогана проходив Міжнародний правничий конгрес, який нарахував представників близько п’ятдесяти держав.

Від Верховного Суду України участь у конгресі брали Марина Кліменко – донедавна заступник Голови Суду та Ліна Губар – начальник відділу міжнародного співробітництва.

27.10.2016

http://www.scourt.gov.ua/clients/vsu/vsu.nsf/(documents)/9B3F595AF0F83B6BC225805900383C1D?OpenDocument&year=2016&month=10&

Голова Верховного Суду України зустрівся з Надзвичайним і Повноважним Послом Канади в Україні

Під час зустрічі Голова Верховного Суду України Ярослав Романюк та Надзвичайний і Повноважний Посол Канади в Україні Роман Ващук обговорили низку питань, пов’язаних з реформуванням судової системи України, а саме з імплементацією змін до Конституції в частині правосуддя.

27.10.2016

http://www.scourt.gov.ua/clients/vsu/vsu.nsf/(documents)/A0C480EA3D914BF4C2258059003CF66C?OpenDocument&year=2016&month=10&

У Верховному Суді України відбудеться брифінг

Участь у брифінгу, який відбудеться 31 жовтня 2016 року у Верховному Суді України за адресою вул. П. Орлика, 8 (Кловський палац), візьмуть Голова Верховного Суду України Ярослав Романюк і судді-спікери від кожної з палат Верховного Суду України

27.10.2016

http://www.scourt.gov.ua/clients/vsu/vsu.nsf/(documents)/F1B51EC42996EAACC22580590047CFF2?OpenDocument&year=2016&month=10&

Голова Верховного Суду України зустрівся з Послом ЄС, Головою Представництва ЄС в Україні

У ході бесіди з новопризначеним Послом ЄС, Головою Представництва ЄС в УкраїніХьюгом Мінгареллі Голова Верховного Суду України Ярослав Романюк подякував Європейському Союзу за послідовну підтримку реформ у сфері юстиції та поінформував про зміни до Конституції України в частині правосуддя, вкотре наголошуючи на тому, що судова реформа в Україні на часі.

27.10.2016

http://sc.gov.ua/ua/golovna_storinka/u_vssu_obgovorili_shljahi_zabezpechennja_rozumnoji_trivalosti_civilnogo_ta_kriminalnogo_provadzhen_v.html

У ВССУ обговорили шляхи забезпечення розумної тривалості цивільного та кримінального проваджень в Україні у контексті практики ЄСПЛ

27 жовтня 2016 року у Вищому спеціалізованому суді України з розгляду цивільних і кримінальних справ за участі суддів, голів апеляційних судів областей, науковців, міжнародних експертів, представників органів державної влади та громадськості  відбувся круглий стіл «Надмірна тривалість цивільного та кримінального проваджень в Україні у контексті практики Європейського суду з прав людини: можливі способи вирішення та засоби ефективного захисту».

ВССУ представляли Голова суду Борис Гулько, його заступник Станіслав Кравченко, суддя-спікер Володимир Британчук.

27.10.2016

http://vkksu.gov.ua/ua/news/andriia-kozlowa-priznatchieno-tchlienom-komisii-wid-upownowazienogo-wierchownoi-radi-ukraini-z-praw-liudini/

Андрія Козлова призначено членом Комісії від Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини

Відповідно до наказу Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Валерії Лутковської від 25 жовтня 2016 року Козлова Андрія Георгійовича призначено членом Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.

27.10.2016

http://vkksu.gov.ua/ua/news/gromadska-rada-dobrotchiesnosti-funkcii-ta-pownowaziennia/

Громадська рада доброчесності: функції та повноваження

26 жовтня 2016 року відбувся круглий стіл на тему: «Громадська рада доброчесності: функції та повноваження», організований Асоціацією правників України спільно з Проектом Ради Європи «Підтримка впровадженню судової реформи в Україні» та Вищою кваліфікаційною комісією суддів України.

27.10.2016

http://vkksu.gov.ua/ua/news/komisiia-rozglianula-disciplinarni-pitannia9/

Комісія розглянула дисциплінарні питання

27 жовтня 2016 року на засіданні колегії Вищої кваліфікаційної комісії суддів України вирішувалося питання про притягнення суддів до дисциплінарної відповідальності

27.10.2016

http://www.vru.gov.ua/news/1854

Погоджено кількість суддів касаційних судів у складі новоутвореного Верховного Суду

 Вища рада юстиції під час засідання 27 жовтня 2016 року розглянула звернення в.о. Голови Державної судової адміністрації України Булки О.А. із проханням погодити кількість суддів касаційних судів у складі новоутвореного Верховного Суду.

Як повідомив Голова Вищої ради юстиції Ігор Бенедисюк, 27 жовтня 2016 року до Вищої ради юстиції надійшло звернення в.о.Голови Державної судової адміністрації України Булки О.А. із проханням погодити кількість суддів касаційних судів у складі новоутвореного Верховного Суду, а саме: Касаційного адміністративного суду, Касаційного господарського суду, Касаційного кримінального суду, Касаційного цивільного суду.

27.10.2016

http://www.vru.gov.ua/news/1855

Ухвалою ВРЮ клопотання заступника Генпрокурора України про продовження строку відсторонення від правосуддя судді Пригунової А.Б.повернуто без розгляду

 На засіданні 27 жовтня 2016 року Вища рада юстиції прийняла рішення повернути без розгляду клопотання заступника Генерального прокурора України Столярчука Ю.В. від 18 жовтня 2016 року про продовження строку тимчасового відсторонення від здійснення правосуддя судді господарського суду міста Києва Пригунової Алли Борисівни. Про це Голова Вищої ради юстиції І.Бенедисюк повідомив за результатами розгляду вказаного питання.

Підставою для прийняття рішення стало звернення заступника Генерального прокурора України Ю.Столярчука про відкликання для доопрацювання клопотання про продовження строку відсторонення від правосуддя судді господарського суду м. Києва Пригунової А.Б., яке надійшло до ВРЮ 27 жовтня 2016 року.

28.10.2016

http://dsa.court.gov.ua/dsa/303345/

Визначено кількість суддів у Верховному Суді

 Державна судова адміністрація України, керуючись частиною шостою статті 19 за погодженням з Вищою радою юстиції (рішення від 27.10.2016  № 3021/0/15-16), визначила наказом від 28.10.2016 № 218 необхідну для початку роботи новоутвореного Верховного Суду кількість суддів касаційних судів. 

28.10.2016

http://court.gov.ua/303347/

У публічному конкурсі з добору кандидатів для призначення членом Вищої кваліфікаційної комісії суддів України переміг Тарас Лукаш

  Комісією з добору кандидатів для призначення членами Вищої кваліфікаційної комісії суддів України за результатами проведеного публічного конкурсу переможцем визначено Лукаша Тараса Валерійовича і рекомендовано Голові Державної судової адміністрації України призначити його членом Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.

Головою Державної судової адміністрації України призначено Тараса Лукаша членом Вищої кваліфікаційної комісії суддів України відповідно до наказу від 28.10.2016 № 331/к.

28.10.2016

http://www.scourt.gov.ua/clients/vsu/vsu.nsf/(documents)/1F736C605A64C1D8C225805A0034F31A?OpenDocument&year=2016&month=10&

Суддя Верховного Суду України взяв участь у роботі міжнародного круглого столу «Проблеми захисту прав і свобод вимушених переселенців, а також інтересів громадян або держави на тимчасово окупованих територіях та в районах проведення антитерористичної операції»

 Суддя Верховного Суду України Олександр Волков взяв участь в обговоренні сучасного стану забезпечення прав і свобод вимушених переселенців, а також проблеми захисту інтересів громадян або держави на тимчасово окупованих територіях та в районах проведення антитерористичної операції.

28.10.2016

http://www.scourt.gov.ua/clients/vsu/vsu.nsf/(documents)/03FA553691412ECDC225805A003EF712?OpenDocument&year=2016&month=10&

У Верховному Суді України відбувся міжнародний круглий стіл «Відновлення судового провадження як один з національних механізмів виконання рішень Європейського суду з прав людини»

28 жовтня 2016 року у Верховному Суді України відбувся міжнародний круглий стіл «Відновлення судового провадження як один з національних механізмів виконання рішень Європейського суду з прав людини», у якому беруть участь Голова Верховного Суду України Ярослав Романюк та судді Верховного Суду України.

Основною метою круглого столу є розгляд особливостей виконання рішень Європейського суду з прав людини шляхом відновлення судового провадження, презентація учасникам заходу результатів моніторингу рішень Верховного Суду України, здійсненого національним експертом проекту Ради Європи «Підтримка впровадженню судової реформи в Україні» та обмін думками щодо можливих способів удосконалення механізму перегляду справ на національному рівні з метою забезпечення більш ефективного виконання рішень Європейського суду з прав людини.

28.10.2016

http://www.scourt.gov.ua/clients/vsu/vsu.nsf/(documents)/A86840AE9A284A08C225805A004A8680?OpenDocument&year=2016&month=10&

Систематичне невиконання судових рішень унеможливлює право доступу до правосуддя та нівелює можливість звернення громадян до суду

28 жовтня 2016 року у Верховному Суді України відбувся міжнародний круглий стіл на тему: «Відновлення судового провадження як один з національних механізмів виконання рішень Європейського суду з прав людини».

– Верховний Суд України – найвищий судовий орган у системі судів загальної юрисдикції – забезпечує єдність судової практики, зокрема, для уникнення в майбутньому порушення Україною Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, – наголосив суддя Верховного Суду України Михайло Гриців. – Європейська спільнота свідома того, що загальноєвропейська система захисту прав залежить від національних засобів правового захисту. Верховні суди держав-учасниць покликані забезпечувати приведення судової практики у відповідність до міжнародних стандартів.

28.10.2016

http://www.scourt.gov.ua/clients/vsu/vsu.nsf/(documents)/95F4F78D4DDFAA14C225805A004B2F02?OpenDocument&year=2016&month=10&

У Верховному Суді України обговорили можливі способи покращення національної практики щодо відновлення судового провадження

В рамках круглого столу «Відновлення судового провадження як один з національних механізмів виконання рішень Європейського суду з прав людини», який проходив у Верховному Суді України 28 жовтня 2016 року, учасники обговорили можливі способи покращення національної практики щодо відновлення судового провадження.

28.10.2016

http://vkksu.gov.ua/ua/news/priedstawniki-wishtchoi-kwalifikacijnoi-komisii-suddiw-ukraini-wziali-utchast-u-konfieriencii-z-pitan-nadmirnoi-triwalosti-ciwilnogo-ta-kriminalnogo-prowadzien-w-ukraini/

Представники Вищої кваліфікаційної комісії суддів України взяли участь у конференції з питань надмірної тривалості цивільного та кримінального проваджень в Україні

27 жовтня 2016 року секретар дисциплінарної палати Комісії Михайло Макарчук взяв участь у конференції на тему: «Надмірна тривалість цивільного та кримінального проваджень в Україні в контексті практики Європейського суду з прав людини: можливі способи вирішення та засоби ефективного захисту». Організаторами заходу виступили Проект Ради Європи «Підтримка впровадженню судової реформи в Україні», Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ та Міністерство юстиції України.

Метою круглого столу було обговорення проблеми надмірної тривалості судових проваджень при визначенні прав та обов’язків цивільного характеру або кримінального обвинувачення проти особи в Україні згідно з рішеннями, що перебувають на контролі Комітету міністрів Ради Європи, та інформування органів влади щодо найкращих європейських практик та рекомендацій Ради Європи стосовно можливих засобів ефективного захисту від надмірної тривалості провадження.

28.10.2016

http://kompravpol.rada.gov.ua/news/main_news/72947.html

28 жовтня 2016 року для співробітників Апарату Верховної Ради України проведено черговий семінар із серії семінарів-тренінгів на тему: «Практика Європейського суду з прав людини»

28 жовтня 2016 року для співробітників Апарату Верховної Ради України на базі Комітету Верховної Ради України з питань правової політики та правосуддя, за підтримки спільного проекту Європейського Союзу та Ради Європи «Посилення імплементації європейських стандартів прав людини в Україні» і спільного проекту Європейського Союзу та Ради Європи «Консолідація розробки реформ у сфері юстиції в Україні», проведено черговий семінар із низки запланованих семінарів-тренінгів на тему: «Практика Європейського суду з прав людини».

Цікаве