Блог

27

вересня

2014

Дайджест подій у сфері правосуддя 22-28 вересня (ЗМІ)

Дата
Посилання
Заголовок, короткий опис
Примітка
22.09.2014
Українцям розкажуть, як протидіяти корупції в судах
З 29 вересня по 3 жовтня поточного року, напередодні Дня юриста, Міністерством юстиції заплановано проведення Всеукраїнського тижня правових знань «Протидія корупції в судовій системі», в рамках якого відбудуться тематичні заходи з питань підвищення рівня правової обізнаності громадян щодо протидії корупції в судовій системі. Це робиться на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 3 вересня 2014 року №828-р «Про деякі заходи щодо сприяння утвердженню доброчесності в судовій системі».
Неформальні практики
22.09.2014
Рішення госпсудів найрідше суперечать практиці ЄСПЛ
Вже не один рік питання подальшої долі системи господарських судів України активно обговорюється в юридичній спільноті. І нещодавно пролунала чергова пропозиція ліквідації даної частини судової влади. Це питання обговорювалось 18 вересня 2014 року на круглому столі Асоціації правників України «Ліквідувати не можна зберегти. Де поставити кому в майбутньому господарських судів».
22.09.2014
У пошуку спільних орієнтирів. Олександр НЕЧИТАЙЛО: «Мені важко пояснити людині, чому за однакових умов один «чорнобилець» отримує пенсію, а інший ні»
В адміністративних судах активізують роботу над забезпеченням єдності судової практики. При цьому спільну позицію «адміністративники» сподіваються знайти не тільки у власному середовищі, а й спільно із судами іншої юрисдикції. Сподіваються законники й на підтримку Верховного Суду.
22.09.2014
До кінця року перевірять декларації про доходи всіх суддів
Кабмін розпорядився провести до 1 грудня 2014 р. перевірку відомостей, зазначених у деклараціях про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру суддів судів загальної юрисдикції за 2013 рік. Таку перевірку згідно з розпорядженням Кабміну від 03.09.2014 №828-р «Про деякі заходи щодо сприяння утвердженню доброчесності в судовій системі» проводитиме Державна фіскальна служба, МВС, СБУ, НКЦПФР, Генпрокуратура, Нацбанк та Рада суддів України. Особливу увагу при перевірці звертатимуть на факти невідповідності офіційним доходам майна, що перебуває у власності, в оренді чи на іншому праві користування, суддів чи членів їх сімей.
22.09.2014
Люстрація: соромно, проте не смертельно

У чиновників є вибір: або справедлива юридична процедура і капітуляція, або соціальний вибух і насильницьке скинення цих людей.

23.09.2014
Серед суддів проведуть опитування стосовно практики ЄСПЛ
В Україні буде запроваджено комплексне навчання спрямоване на застосування Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практики Європейського суду з прав людини для суддів місцевих загальних судів, адміністративних, господарських судів та інших фахівців у галузі права. Це відбудеться в рамках проекту «Гарантування дотримання прав людини при здійсненні правосуддя».
Неформальні практики
23.09.2014
Підготовчий розподіл
Якщо через відсутність кворуму неможливо провести засідання, до участі в ньому тимчасово залучається член  РСУ, який входить до складу іншого комітету, з правом голосу. Про це мова йде в рішенні РСУ від 05.09.2014 №19.
23.09.2014
Четверо суддів переведені до інших судів без конкурсу
Вища кваліфікаційна комісія суддів проводить конкурс на заміщення вакантних посад в судах. Проте четверо кандидатів на переведення конкурс не проходили, бо в них не було конкурентів.
23.09.2014
З’їзд у рамках дозволеного
Регламент форуму законників роз’яснює, що робити, коли делегати «втекли» із заходу, та уводить заборону на головуючого-агітатора. Як тільки 25 вересня позачерговий ХІІ з’їзд володарів мантій затвердить проект регламенту, все відбуватиметься за цим розпорядком. Чому президія з’їзду не може бути його робочим органом? Навіщо роз’яснювати відмінність між присутніми та обраними делегатами, визначати, які бюлетені для голосування вважаються недійсними? Чому є необхідність затверджувати протокол результатів таємного голосування та що робити в разі відсутності кворуму на з’їзді? Відповіді на ці та інші запитання дає проект регламенту з’їзду, розроблений Радою суддів.
23.09.2014

Кого і за що будуть "люструвати"?

Согласно пояснительной записке к принятому Верховной Радой проекту Закона Украины "Об очистке власти" ("Закон о люстрации"), целью принятия данного Закона является утверждение в обществе верховенства права, законности, повышение эффективности борьбы с коррупцией, а также возобновление доверия к власти и создание условий для построения новой системы органов власти в соответствии с европейскими стандартами. Полагаем, что принятый в таком контексте Закон о люстрации в целом будет полезен для Украины как государства, избравшего европейский путь своего развития. Однако, насколько в действительности Закон, преследующий такую благую цель, соответствует принципам верховенства права и законности, согласовывается с европейскими стандартами, и есть ли вероятность того, что он реально способен повысить эффективность борьбы с коррупцией и возобновить доверие к власти? - Аналіз Закону України Руслана Бандуристого, адвоката дніпропетровського офісу ЮФ "Ілляшев та Партнери"
23.09.2014
Два роки судів через українську мову

Відтепер у львівських магазинах побутової техніки можна придбати пральні машинки з україномовною панеллю управління. Цього домігся викладач Львівського національного університету імені Івана Франка Святослав Літинський.

23.09.2014
ВАСУ направил в суд первой инстанции дело «о полномочиях членов ВККС»
Высший административный суд Украины рассмотрел кассационную жалобу председателя Высшей квалификационной комиссии судей Украины  Игоря Самсина на постановление Киевского апелляционного административного суда  от 5 августа с.г. по делу по иску работника секретариата Комиссии г-на Ш. к председателю ВККС Игорю Самсину о признании противоправным бездействия и обязательстве осуществить действия.
24.09.2014
Вінницькі судді переймають досвід польських колег
Суд не для суддів та його працівників, а для людей – основний критерій роботи в польському судочинстві. Комфортні умови створені в першу чергу для зручності відвідувачів. Саме такий підхід – запорука довіри суспільства до суду, переконана правова спільнота. До таких висновків дійшла делегація Вінницького апеляційного адміністративного суду, яка на запрошення Маршала Сьвєнтокшиського воєводства Польщі та Генерального Консула України в Кракові взяла участь у міжнародній науковій конференції «Польща та Україна – система правосуддя, юридичні установи, самоврядність».
Неформальні практики
24.09.2014
Люстраційна комісія виявила порушення присяги 6 суддями
На перше робоче засідання Тимчасової спеціальної комісії з перевірки суддів судів загальної юрисдикції не з’явився жоден запрошений суддя, посилаючись на хвороби чи відпустку. Однак це не завадило Комісії розглянути заяви та винести рішення.
24.09.2014
Прокуратура взялася за суддю Подільського райсуду Києва
Прокуратура Подільського району міста Києва відкрила кримінальне провадження стосовно слідчого судді Подільського райсуду столиці за фактом винесення завідомо неправосудного рішення на користь комерційної структури. За інформацією прокуратури м. Києва, у серпні поточного року слідчий суддя незаконно задовольнив клопотання адвоката приватної фірми щодо зняття арешту на майно, а саме на побутову техніку, яку було вилучено аби відшкодувати державі 4 млн. гривень несплачених податків.
24.09.2014
Суддю підозрюють в незаконному звільненні командира Беркуту
Генпрокуратура відкрила кримінальне провадження стосовно судді Печерського районного суду міста Києва, який звільнив з під варти командира роти спеціального призначення «Беркут» при ГУ МВС України в м. Києві, який підозрюється у розстрілі 39 учасників акцій протесту на вул. Інститутській. Відповідну заяву, за фактом якої було відкрито провадження, до ГПУ подав адвокат потерпілих у справі масових розстрілів учасників акції протесту на Майдані.
24.09.2014
Люстрація вимагає жертв
Парламент проголосував за очищення влади як за ритуальне дійство — за назву, а не зміст документа. Ліс рубають — тріски летять. Не дивно, що це прислів’я справдилося за тих обставин, в яких приймали в остаточному вигляді закон «Про очищення влади». Народним обранцям було не до аналізу положень та наслідків застосування цього акта.
24.09.2014
Вища рада юстиції повинна працювати вже зараз, - Рада Європи
Рада Європи із занепокоєнням стежить за ситуацією з виборами і призначенням нових членів Вищої ради юстиції України. На цей час Вища рада юстиції не сформована. Посади в цьому органі, які повинні бути заповнені юристами, обраними з'їздом суддів і з'їздом адвокатів, залишаються вакантними. Про це йде мова в заяві спеціального представника Генерального секретаря Ради Європи в Україні Крістоса Джакомопулоса (Christos Giakoumopoulos).
Неформальні практики
24.09.2014
Нужно немедленно совместно с бизнесом выработать предложения по спорным статьям УПК, - В.Хоменко
Необходимо немедленно совместно с бизнесом выработать предложения по спорным статьям Уголовного процессуального кодекса Украины. Об этом первый заместитель председателя Государственной фискальной службы Владимир Хоменко отметил во время встречи с президентом Американской торговой палаты на Украине Бернардом Кейси и ее членами, посвященной обсуждению стратегических планов и наработок ГФС, борьбы с экономическими преступлениями и совершенствованием правоохранительной деятельности. Участники встречи обсудили практические вопросы, связанные с правительственной инициативой создания Службы финансовых расследований и механизмов общественного контроля за ее деятельностью.
25.09.2014
Головою З’їзду суддів України обрали суддю з Донецька
Суддю Донецького апеляційного суду Людмилу Соломаху сьогодні обрано головою З’їзду суддів України. Як повідомляє «Юридична практика», за її кандидатуру проголосувала більшість із 375 делегатів позачергового з'їзду суддів.
25.09.2014
З’їзд визначив як обирати та звільняти суддів КСУ
Позачерговий XII з’їзд суддів України, який сьогодні проходить в Києві, затвердив Регламент призначення та звільнення суддів КСУ з посад за квотою з'їзду суддів України. За даний документ проголосували 363 делегати.
25.09.2014
Президент презентував основні напрями реформ
Президент України Петро Порошенко, презентуючи «Стратегію 2020», головною реформою назвав реформу судової системи. За словами Петра Порошенка, в Стратегії виділено такі пріоритетні напрямки для реформування як судова реформа, антикорупційна реформа (оновлення влади), реформа правоохоронних органів, децентралізація та реформа державного управління, податкова реформа, дерегуляція та розвиток підприємництва, реформа системи безпеки та оборони.
25.09.2014
Судді КСУ не підпадають під дію Закону про люстрацію
Під дію Закону «Про очищення влади» потраплять усі судді, крім суддів Конституційного Суду України. Про це сьогодні на брифінгу заявив один з авторів Закону, народний депутат Юрій Дерев'янко.
25.09.2014
У суддів з’явиться власний прес-центр
При Раді суддів України буде створено Прес-центр судової влади України, який займатиметься інформуванням через ЗМІ та веб-сайт «Судова влада» про діяльність судів, органів суддівського самоврядування, ДСАУ, координацією діяльності прес-служб і прес-секретарів судів, інших осіб, відповідальних за взаємодію із ЗМІ. Створення такого Прес-центру та порядок його роботи передбачений Рішенням Ради суддів України від 5 вересня 2014 року №21 «Щодо погодження Положення про прес-центр судової влади».
25.09.2014
Мін’юст навчає студентів подоланню корупції в судах
З 24 по 28 вересня в Києві проходить Всеукраїнська студентська правнича осіння школа, приурочена до Всеукраїнського тижня правових знань «Подолання корупції в судовій системі». 24 вересня 2014 року на базі Європейського університету у місті Києві відбулося урочисте відкриття Школи, яка проводиться Мін’юстом спільно з Координаційною радою молодих юристів України при Мін’юсті, за підтримки Координатора проектів ОБСЄ в Україні та Європейського університету.
Неформальні практики
25.09.2014
За що люстраційна комісія хоче покарати суддів?
ВРЮ має 3 місяці на розгляд висновків люстраційної комісії. Тимчасова спеціальна комісія з перевірки суддів судів загальної юрисдикції ухвалила висновки про порушення присяги стосовно шести суддів, які ухвалювали рішення щодо учасників масових акцій протестів у період з 21 листопада 2013 року до 11 квітня 2014 року. Комісія  прийняла рішення про передачу цих висновків до Вищої ради юстиції для прийняття рішення.
25.09.2014
Про гріх, кримчан та історію без крапки,
або Чому законникам варто уникати прокурорського вербування, а володарям мантій з Криму не потрібні «безстрокові перепустки»
Суд буде незалежним тоді, коли прокурори не відчинятимуть його дверей ногами. Законники з Донеччини вірять, що працюватимуть у судах України, а не самопроголошених республік. Володар мантії з Кіровоградщини вже 3 роки не припиняє боротися за право вершити правосуддя пожиттєво. Про це та інше йшлося на черговому засіданні Вищої кваліфікаційної комісії суддів.
25.09.2014
Государство бросило нас на произвол судьбы, - судья Донецкого апелляционного административного суда С.Чумак
В ходе обсуждения на Съезде вопроса относительно состояния независимости судов и восстановления доверия к судебной власти на Украине самым эмоциональным было выступление судьи ДААС Сергея Чумака, который обратил внимание делегатов на проблемы, с которыми столкнулись судьи и работники аппаратов судов в Донецкой и Луганской областях. "Государство бросило нас на произвол судьбы"- отметил он, говоря о том, что судьи из горячих точек на востоке страны не ощущают никакой поддержки со стороны государственной власти. По его словам, принятый законодателями особый порядок осуществления правосудия в зоне проведения АТО, которым предусматривается новый алгоритм определения территориальной подсудности дел, неэффективен, поскольку передать дела в другие регионы невозможно. "Сейчас в нашем здании находится Министерство безопасности ДНР. Донецкого апелляционного административного суда больше нет!"-констатировал он.
25.09.2014
Судьи готовы принять меры для улучшения качества судопроизводства, - Л.Соломаха
Мы заявляем, что судьи готовы изменить судебную систему к лучшему, принять меры для самоочищения и улучшения качества судопроизводства. Об этом заявила председательствующая на съезде Людмила Соломаха. Однако, при этом она констатировала, что положение Закона Украины «Об очищении власти», касающиеся проверок отдельных ведомостей относительно судей, не согласовываются с положениями Конституции Украины, и не соответствуют международным стандартам независимости судей, не предусматривающим какой-либо проверки судей без конкретного или обоснованного подозрения.
25.09.2014
Президент повідомив суддям, що народ їм не довіряє
Президент України Петро Порошенко вважає важливим відбудову судової гілки влади, яка б користувалася беззаперечною довірою громадян країни.
25.09.2014
Активісти пікетували з’їзд суддів з вимогою очистити судову систему
Активісти Реанімаційного Пакету Реформ та Люстраційної Сотні організували пікет під будівлею, де відбувався XII позачерговий з’їзд суддів. Відомо, що на сьогоднішньому з’їзді судді обиратимуть членів Вищої кваліфікаційної комісії та Вищої ради юстиції, тобто тих органів, які відповідають за призначення, переведення і звільнення суддів. У свою чергу активісти вирішили нагадати суддям, що громадськість пильно стежить за ними і вимагає обирати чесних і достойних суддів. Вони стверджують, що кандидатури до Вищої кваліфікаційної комісії суддів і Вищої ради юстиції мають обговорюватися відкрито та за участі представників громадськості.
26.09.2014
Рівень винагороди – основа незалежності суддів, - голова ВСУ
Мас-медіа повинні уникати голослівних образливих та безособових висловлювань і звинувачень в бік правосуддя. Таку думку під час обговорення питання незалежності та відновлення довіри до судової влади на позачерговому XII з’їзді суддів висловив суддя Львівського окружного адміністративного суду Володимир Кравчук.
26.09.2014
Як розглядатимуть господарські справи з зони АТО?
Судовий збір, сплачений при поданні позовних заяв та інших звернень до госпсудів, розташованих у районі проведення АТО, повторно не стягується. Про це йде мова в інформаційному листі ВГСУ від 12.09.2014 №01-06/1290/1.
26.09.2014
Вінницького суддю звинуватили у вимаганні 100 тис. доларів
Прокуратура стверджує, що суддя, залучивши трьох пособників, вимагав від керівника обласної медичної установи неправомірну вигоду в сумі 100 тис доларів США за прийняття рішення на його користь у цивільній справі. Однак, злочин не було закінчено у зв’язку із затриманням одного з співучасників під час одержання першої частини "винагороди" в сумі 25 тис доларів США.
26.09.2014
Довіряй, та перевіряй! Громадяни почали відновлювати гарне ставлення до суду
Довіра громадян до суду зростає. Прикладом цього є результати анонімного опитування відвідувачів Апеляційного суду Волинської області, які засвідчили, що вітчизняна Феміда турботливо ставиться до всіх громадян. Анонімне опитування, проведене на початку вересня, мало на меті проаналізувати стан незалежності, неупередженості та доступності правосуддя в Україні. За результатами анкетування планують розробити відповідні рекомендації для вирішення складних питань та вдосконалення діяльності судів, органів суддівського самоврядування та інших органів судової влади.
26.09.2014
Люстрація: на низькому старті
Аналіз механізму проведення люстрації за люстраційним Законом України Юрія Дерев’янка.
26.09.2014

Президент готов внести в парламент законопроект о заочном осуждении правонарушителей, скрывающихся за рубежом

Президент Украины Петр Порошенко готов внести в Верховную Раду законопроект о проведении заочных судебных заседаний в отношении лиц, скрывающихся от правосудия за пределами страны.
Неформальні практики
26.09.2014
Для гарантирования независимости судей у органов судейского самоуправления отсутствует инструментарий, - Я.Романюк
Выступая перед делегатами съезда по вопросу о состоянии независимости судей и восстановлению доверия к судебной власти на Украине, Председатель Верховного Суда Украины Ярослав Романюк отметил, что основным заданием органов судейского самоуправления является гарантирование независимости судов и судей. Однако он отметил, что для этого у таких органов отсутствует инструментарий. «По большому счету, мы являемся никем иным как просителями. Что мы можем сделать? Обратиться с ходатайствами, просить привлечь внимание, заявить и все. Иными словами те полномочия, которые имеют органы судейского самоуправления для гарантирования независимости судов и судей являются только декларативными, и зависят лишь от доброй воли тех, кто принимает решения», - отметил Председатель ВСУ.
26.09.2014
В.Кравчук предложил собраниям судей судов из зоны АТО рассмотреть вопрос о прекращении осуществления правосудия
Выступая перед делегатами ХІІ внеочередного съезда судей Украины, судья Львовского окружного административного суда Владимир Кравчук предложил признать, что осуществление независимого правосудия на территории Донецкой и Луганской областей в данный момент просто невозможно. В связи с этим, В.Кравчук предложил обратиться к Президенту Украины и парламенту по вопросам перевода судей с тех регионов. А собраниям судей судов в этих регионах рассмотреть вопрос о прекращении осуществления правосудия.
26.09.2014
Съезд судей не признал полномочий делегата П.Гвоздика
После рассмотрения всех кадровых вопросов, председательствующая на Съезде Людмила Соломаха сообщила, что поступило заявление, адресованное наивысшему органу судейского самоуправления от судьи Высшего специализированного суда Украины по рассмотрению гражданских и уголовных дел Павла Гвоздика, в котором он указывает, что V конференцией судьей общих судов от 11 июня с.г. он был избран делегатом XII внеочередного съезда судей Украины. В свою очередь в ходе проведения первого этапа наивысшего органа судейского самоуправления Съезд признал полномочия всех избранных делегатов, кроме 4 четырех, в том числе и его. 
26.09.2014
Съезд судей Украины принял решение относительно обеспечения независимости судов и повышения авторитета судебной власти
Заслушав все предложения, которые были высказаны делегатами и приглашенными лицами XII внеочередного съезда судей Украины по вопросу обеспечения независимости судов и повышения авторитета судебной власти, Съезд принял ряд решений.

Цікаве