Блог

26

липня

2014

Дайджест подій у сфері правосуддя 21-27 липня (ЗМІ)

Дата
Посилання
Заголовок, короткий опис
Примітка
21.07.2014
Голова ТСК Володимир Мойсик: «Головне, щоб члени ТСК не перетворилися на платних «люстраторів» від зацікавлених осіб»
Ототожнення люстраційних процесів із процедурою відновлення довіри до судової влади перетворилося на сучасну тенденцію. Законодавець, ухваливши відповідний закон, не створив умов для його реалізації. Порівняння членів Тимчасової спеціальної комісії з перевірки суддів судів загальної юрисдикції з вершителями доль осіб у мантіях виявилося правовим міражем. Інтерв’ю з головою ТСК,  суддею Верховного суду у відставці Володимиром Мойсиком про те, яку ж функцію насправді виконуватиме новостворена спецкомісія та як вона допоможе оновити судову владу.
21.07.2014
ВАСУ відкликає свій лист щодо стягнення судових витрат
Вищий адміністративний суд України інформаційним листом від 16.07.2014 №945/11/14-14 відкликав свій інформаційний лист від 21.11.2011№2135/11/13-11, в якому адміністративним судам надано роз’яснення з приводу застосування частини першої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України.
Як зазначає з цього приводу ВАСУ, зараз в суді триває робота над проектом Закону про внесення змін до цієї норми.
21.07.2014
Три в одному. Вищі спеціалізовані суди домовилися спільно працювати над постановами пленуму
Голови вищих спецсудів не обмежилися тільки заявами про необхідність напрацювання єдиної судової практики, а й зробили перший крок на цьому шляху. Разом з тим у судах визнають, що самостійно виправити ситуацію не зможуть — потрібні законодавчі зміни.
21.07.2014
«Східний ексцес». Екстремальна ситуація загострила хронічні хвороби правосуддя: відсутність гарантій безпеки та недостатньо налагоджену комунікацію  з іншими гілками влади
Суддів Луганщини та Донеччини нікому захистити, крім Ради суддів.  Законодавець і виконавча влада втекли від розв’язання проблем Феміди. Такі перші висновки роботи судів у екстремальних умовах — у зоні проведення антитерористичної операції.
21.07.2014
Кабмін урізає видатки. Судам також
Планується скоротити видатки на забезпечення діяльності органів судової влади, виходячи з того, що у ІІ півріччі 2014 року обсяг видатків не повинен перевищувати більш ніж на 2 % касові видатки І півріччя. Такі зміни до державного бюджету у 2014 р. передбачені законопроектом №4308а «Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" (щодо корегування показників), який у ВР зареєстрував Кабмін.
21.07.2014
ВСУ поверне землі прибережних смуг державі?
Не зважаючи на те, що землі прибережних захисних смуг не підлягають відчуженню з державної власності, у ряді справ суди відмовили у позовах прокурорів про повернення протиправно проданих 7,5 га земель, що розташовані на березі Азовського моря та Березанського лиману Чорного моря.
21.07.2014
П.Порошенко подписал указ о переводе судей
Президент Украины Петр Порошенко подписал указ № 605/2014 о переводе судей.  “В соответствии со статьей 73 и частью первой статьи 80 Закона Украины "О судоустройстве и статусе судей" постановляю перевести судей в пределах пятилетнего срока и судей, избранных бессрочно”, - сообщается в указе.
21.07.2014
Партія Регіонів ініціює проект закону про люстрацію
Згідно з проектом люстрація (заборона обіймати посади в структурах влади і обиратися в виборні органи) повинна поширюватися на всіх громадян України, які професійно працювали в структурах Комуністичної партії Радянського Союзу, Комуністичної партії України (до їх заборони в 1991 році) і Всесоюзного ленінського комуністичного союзу молоді (до його ліквідації у 1992 році). Також передбачається норма, що забороняє обіймати посади в державних структурах або балотуватися до рад усіх рівнів усім без винятку народним депутатам України всіх скликань (1990-2014 роки), всім прем'єр-міністрам, віце-прем'єрам уряду, міністрам, главам державних комітетів і служб, главам обласних державних адміністрацій, президентам України, главам Адміністрації Президента та Секретаріату Президента, секретарям Ради національної безпеки і оборони України - тобто всім, хто несе персональну відповідальність за здійснення влади в країні в період з 1991 по 2014 роки.
21.07.2014

Совет судей и ГСА обратились к Яценюку с просьбой не сокращать финансирование судебной сферы

Совет судей Украины и Государственная судебная администрация Украины обратились к Премьер-министру Украины относительно проекта закона о внесении изменений в Государственный бюджет Украины на 2014 год. 
22.07.2014
Феміда – на лінії вогню. Чи повинні суди працювати в зоні проведення АТО?
Робота храмів Феміди Луганської та Донецької областей, які розташовані в зоні проведення антитерористичної операції, значно ускладнилася. Чи повинні володарі мантій продовжувати здійснювати правосуддя та чи є потреба в громадян у такий складний час звертатися до суду? «Судді готові працювати, працюють і оперативно вирішують усі питання». - Людмила Соломаха, член Ради суддів України, суддя Апеляційного суду Донецької області.
22.07.2014
Конституційні подання тепер розміщені у вільному доступі
З метою найбільш повного інформування громадськості про свою діяльність і прагнучи до максимальної відкритості та прозорості судового процесу Конституційний Суд України започатковує практику розміщення конституційних подань у вільному доступі. Тексти конституційних подань будуть доступні на офіційному сайті Конституційного Суду України в рубриці «На розгляді» через відповідні гіперпосилання.
22.07.2014
Совет судей админсудов направит Президенту обращение относительно вмешательства госорганов в деятельность админсудов
Совет судей административных судов утвердил план работы на второе полугодие 2014 года и обсудила ряд актуальных вопросов. Совет судей административных судов Украины 18 июля принял решение о направлении обращения к Президенту Украины относительно вмешательства государственных органов и общественных организаций в деятельность административных судов, давления на судей, целеустремленных попыток политизации и разрушения судебной системы.
22.07.2014
Судья Конституционного суда обсудил с итальянскими коллегами конституционность крымского референдума
Председатель Постоянной комиссии КСУ по международным связям Станислав Шевчук принял участие в ознакомительном визите в Кассационный Суд Итальянской Республики в составе делегации Верховного Суда Украины. Во время визита участники делегации изучили подходы, технику и методы Кассационного Суда Итальянской Республики, направленных на обеспечение стабильности и единства судебной практики в пределах всей судебной системы и роли в этом процессе Высшего Кассационного Суда Итальянской Республики. Отдельное внимание было уделено решению вопросов юрисдикционных конфликтов и взаимодействия между различными юрисдикциями в рамках национальной судебной системы.
Неформальні практики
22.07.2014
"Регіонали" і комуністи оскаржили конституційність закону про люстрацію суддів (ДОКУМЕНТ)
Депутати з опозиції вважають незаконною створення ТСК для перевірки суддів. Поданий текст звернення 76 депутатів Верховної Ради до Конституційного Суду, в якому вони просять визнати неконституційним закон "Про відновлення довіри до судової влади в Україні", відомий як закон про люстрацію суддів.
22.07.2014
Закон про люстрацію суддів навряд чи визнають неконституційним, - екс-суддя КС
Екс-суддя Конституційного Суду Микола Козюбра сумнівається в тому, що КС задовольнить звернення 76 нардепів щодо неконституційності закону про люстрацію суддів. "Я не думаю, що закон може бути визнано невідповідним Конституції в цілому. Таких законів судова практика світу знає чимало, і тут немає нічого унікального для України. Але є певні питання щодо чіткості критеріїв, за якими проводиться люстрація", - заявив він.
22.07.2014
Петренко: скасування закону про люстрацію суддів стане кроком до старої судової системи
Міністр юстиції Павло Петренко сподівається, що Конституційний Суд не задовольнить звернення 76 нардепів щодо неконституційності закону про люстрацію суддів, оскільки скасування закону негативно вплине на судову систему. "Конституційний Суд ще не ухвалював рішення із цього приводу. Але дійсно, 76 народних депутатів - переважно від КПУ, ПР і групи "За мир і стабільність" - подали таке звернення. Звичайно, ми розуміємо, що це їхнє конституційне право. Але якщо закон буде скасовано, то фактично відбудеться згортання будь-якого питання про перевірку і люстрацію суддів, які виносили політичні рішення, і повернення до старого складу Вищої ради юстиції та Вищої кваліфікаційної комісії", - зазначив міністр. За словами Петренка, Міністерство юстиції однозначно не підтримує цього звернення: "Це крок назад, причому серйозний - до попередньої судової системи".
22.07.2014
ЄС допоможе Україні реформувати силовиків та суди
Рада ЄС ухвалила рішення про направлення до України цивільної місії для здійснення допомоги в реформуванні поліцейських сил та суддівської системи у рамках спільної політики оборони і безпеки ЄС. Про це йдеться у заяві, розповсюдженій прес-службою Ради ЄС. У тексті йдеться, що мова йде про цивільну місію, яка не матиме прав виконавчих органів та на застосування сили. Спостерігачі сконцентруються на розробці стратегії безпеки, що сприятиме швидшому запровадженню реформ та координації з ЄС та іншими міжнародними партнерами України.
22.07.2014
Суду присяжних в Україні готують зміни
У Мін'юсті заговорили про те, що суд присяжних, який був введений в Україні трохи більше року тому, вимагає коректив. «Практика присяжних себе не зарекомендувала, потрібні корективи. Суд присяжних необ'єктивний, у нас люди залежать від грошей, уподобань. Бідність породжує заангажованість. Перше - присяжним потрібно збільшити грошове забезпечення (зараз близько 40% від його окладу на основному місці роботи, близько 1,5 тис. грн. - Авт.), друге - повинна бути сувора, а не умовна відповідальність для присяжних (зараз - тільки відсторонення від цих функцій. - Авт.), які порушили закон (наприклад, були викриті в корупції. - Авт.). Наприклад, до 10 років позбавлення волі. Ці зміни потрібні для того, щоб всі були впевнені - присяжний працює як присяжний». За словами Петренка, не виключено, що Мін'юст внесе такі зміни в роботу присяжних найближчим часом. Чи були приклади підкупу присяжних - Петренко не уточнив, але в кожному разі вважає, що систему потрібно вдосконалити. 
23.07.2014
Конституційний союз Грюнвальда. Голови КС кількох європейських країн висловили підтримку Україні та продемонстрували готовність до співпраці
Очільники конституційних судів Латвії, Литви та Польщі наголосили на своїй солідарності з нашою державою в непростий для неї час та відверто висловили своє ставлення до подій на Донбасі та в Криму. Разом з тим вони впевнено дивляться в майбутнє: перший крок для виходу з кризи Україна вже зробила.
23.07.2014
ВГСУ підготував проект постанови про кредитні спори
Першою судовою палатою Вищого господарського суду завершено роботу над проектом постанови пленуму "Про деякі питання практики вирішення спорів, що виникають з кредитних договорів", який неодноразово узгоджувався з банками та банківськими асоціаціями, а також пройшов узгодження з Верховним Судом України. Про це заявив суддя ВГСУ Олександр Кот під час зустрічі представників Суду та Європейської Бізнес Асоціації. 
23.07.2014
В судах Києва почали вивчати ефективність КПК
З липня по грудень 2014 року триватиме моніторинг ефективності реалізації нового КПК в судах першої та апеляційної інстанцій м. Києва. В Києві розпочалась практична реалізація проекту "Моніторинг реалізації нового Кримінального процесуального кодексу України", відповідальними за здійснення якого є   Секретаріат Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини та Інститут прикладних гуманітарних досліджень м. Харкова.
Неформальні практики
23.07.2014
Хто відправить у відпустку працівників апарату ВРЮ та ВККС?
До обрання голів Вищої ради юстиції та Вищої кваліфікаційної комісії суддів України питання забезпечення реалізації трудових прав і соціальних гарантій працівників апарату ВРЮ і секретаріату ВККС вирішуються керівниками секретаріатів цих органів. Комітет з питань верховенства права та правосуддя рекомендував ВР прийняти за основу та в цілому законопроект №4044а «Про внесення змін до Закону України "Про відновлення довіри до судової системи України" (щодо забезпечення прав і соціальних гарантій працівників апарату Вищої ради юстиції та секретаріату Вищої кваліфікаційної комісії суддів України)».
23.07.2014
Адмінсудам доручать розглядати нову категорію справ
Адміністративна справа про тимчасову заборону розповсюдження та/або ретрансляції телерадіопрограм іноземних засобів масової інформації на території України вирішується судом протягом трьох днів після відкриття провадження.
Повноваження адміністративних судів розглядати вище вказані справи передбачено законопроектом №4263а «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії інформаційній агресії іноземних держав», який сьогодні комітет ВР з питань верховенства права та правосуддя порекомендував прийняти за основу.
23.07.2014
Судьи обсудили проблемные вопросы применения норм таможенного законодательства
В ходе встречи представители Высшего суда административного суда Украины и Американской торговой палаты на Украине обсудили направления дальнейшего сотрудничества. Помимо обсуждения сотрудничества на встрече поднимался вопрос унифицированной практики применения налогового и таможенного законодательства.
Неформальні практики
23.07.2014
ГПУ сообщила о подозрении судье, отпустившему Лозинского
Генеральная прокуратура сообщила о подозрении судье Бориспольского горрайсуда Сергею Вознюку, который вынес решение об освобождении из колонии бывшего депутата Верховной Рады Виктора Лозинского.
24.07.2014
Привілеї для перших. Чи мають право очільники установ працювати менше від колег?
Питання навантаження, а точніше його зниження, на голів судів та їхніх заступників дедалі загострюється. Окремі законники залишаються невдоволеними привілейованим становищем колег, які обіймають посади керівників. А суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду Роман Брегей вирішив обстоювати свою точку зору щодо несправедливого розподілу справ… у судах. Перший млинець виявився глевким. Але не за фактом, а за процесом.
24.07.2014
Донецький суд розглядає справи 2 дні в тиждень
Апеляційний суд Донецької області з 21 липня працює в особливому режимі. В той же час справи, які призначені до розгляду на 21-25 липня 2014 р., про розгляд яких повідомлено сторонам, розглядатимуться у призначений час. Особливий режим в суді вводиться у зв’язку з проведенням АТО на території  м. Донецька та Донецької області.
24.07.2014
ВР погодилася на переатестацію держслужбовців і суддів
До 1 вересня 2015 р. Кабмін має забезпечити проведення переатестації державних службовців, прокурорів та слідчих прокуратури усіх рівнів (крім Генпрокурора та його заступників), суддів. За результатами переатестації розглянуть питання про звільнення відповідних осіб. Такі норми передбачені законопроектом №4322а«Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо оновлення державного апарату та спрощення надання адміністративних послуг, який сьогодні був прийнятий ВР за основу. 241 депутат підтримав дане рішення.
24.07.2014
Комітет Ківалова також просить не скорочувати видатки судам
Розглянувши проект змін до бюджету, депутати підтримали необхідність звернення до Прем'єр-міністра А.Яценюка з проханням вжити заходів щодо недопущення скорочення бюджетних призначень судів загальної юрисдикції. До такого висновку прийшли члени Комітету ВР з питань верховенства права та правосуддя, які розглянули проблемні питання, пов'язані з фінансуванням судової гілки влади, та законопроект про внесення змін до Закону "Про Державний бюджет України на 2014 рік".
24.07.2014
В Чернігові судді організували щорічну школу для студентів
Протягом місяця студенти старших курсів юридичних факультетів проходили стажування на базі практики Апеляційного суду Чернігівської області, побували також у районних, окружному адміністративному та господарському судах.В Апеляційному суді, відбувся перший випуск Літньої школи юридичної практики. Планується, що Літня школа працюватиме щороку.
Неформальні практики
24.07.2014
ЄСПЛ розгляне заяву полонених українських військових
До Європейського Суду за підтримки Української Гельсінської спілки з прав людини була подана заява в інтересах українських військових, які знаходяться в полоні терористів. Даній заяві було надано статусу пріоритетної. В документі зазначається, що територія, де захопили солдат, контролюється терористами ДНР, які, в свою чергу, є агентами РФ, оскільки отримують фінансування, матеріально-технічне забезпечення і зброю від РФ. Таким чином, вся відповідальність за життя та здоров’я полонених лягає на плечі Росії, як країни, яка контролює терористів.
24.07.2014
Первое заседание новоизбранного состава совета судей общих судов проходит в закрытом режиме
Сегодня в здании Государственной судебной администрации проходит заседание совета судей общих судов. Напомним, что новый состав этого органа судейского самоуправления был сформирован на конференции судей общих судов 11 июня с.г. За последние несколько лет заседание совета судей общих судов в закрытом режиме проводится впервые. В ориентировочной повестке дня значились следующие вопросы:
обсуждение решений ХІІ внеочередного съезда судей Украины;
пути восстановления доверия к судебной власти, в связи с введением в действие Закона Украины “О восстановлении доверия к судебной власти Украины”;
относительно утверждения ориентировочного плана работы совета судей общих судов на ІІ полугодие 2014 года;
награждение судей и работников аппарата судов знаками отличия совета судей общих судов.
24.07.2014
Во время встречи с представителями Бизнес Ассоциации судьи ВХСУ рекомендовали банкам серьезней относиться к оценке залогового имущества
В офисе Европейской Бизнес Ассоциации состоялась встреча представителей Высшего хозяйственного суда Украины и представителей Ассоциации. Во время встречи участники обсудили отдельные вопросы хозяйственного судопроизводства в банковской сфере. В частности, уделено внимание вопросам: обращение взыскания на имущественные права, являющиеся предметом залога; реализации залогового имущества во время процедуры распоряжения имуществом должника, как гарантии защиты интересов банковских учреждений; обращения взыскания на предмет ипотеки в случае изменения адреса объекта недвижимости и т.д. Судьи рекомендовали банкам более ответственно относиться к оформлению и оценки имущества, передаваемого в залог/ипотеку.
Кроме того, представители Ассоциации отметили насущную необходимость предоставления разъяснений в сфере банковских споров в виде постановления пленума ВХСУ.
Неформальні практики
24.07.2014
Судебная система сегодня финансируется на 47,4 % — это катастрофа!— С.Кивалов
«Судебная система сегодня финансируется на 47,4 %. Это катастрофа!» — такое заявление сделал  в ходе заседания Комитета Верховного Совета Украины по вопросам верховенства права и правосудия его председатель Сергей Кивалов. Он рассказал, что ранее Совет судей Украины и Государственная судебная администрация Украины обратились в профильное парламентское подразделение с письмом относительно недопущения сокращения бюджетных назначений местным и апелляционным судам, которое предусмотрено внесенным 21 июля с.г. на рассмотрения парламента законопроектом No4308а.
24.07.2014
Суд переніс на 14 серпня розгляд позову щодо заборони КПУ
Окружний адміністративний суд Києва оголосив перерву в розгляді позову щодо заборони Комуністичної партії України  до 14 серпня.
24.07.2014
Крымская полевая миссия по правам человека подготовила отчет за июнь
Выводы данной работы построены на результатах сбора информации «из первых рук» (наблюдения за ситуацией и событиями в Крыму, интервьюирования представителей ключевых целевых групп), мониторинга СМИ, анализа событий и законодательной базы, а также на основе официальных статистических данных.
25.07.2014
Стягнути все! Судові рішення будуть виконувати значно оперативніше, якщо ігнорувати їх стане невигідно
Судове рішення, яке не виконують, за великим рахунком, є непотрібним. Тому одним з головних напрямів правової реформи має стати вдосконалення виконавчого провадження. Причому таким чином, аби боржнику було вигідно виконати судове рішення. Як цього досягти? - Аналіз Володимира Кравчука, судді Львівського окружного адміністративного суду
25.07.2014
Припинення терміну дії договору не означає звільнення боржника від виконання обов’язку в натурі
Продовження аналізу практики застосування судами ст.16 Цивільного кодексу, здійсненого Верховним Судом. У цій частині документа, серед іншого, йдеться про право кредитора вимагати виконання обов’язку в натурі впродовж часу існування зобов’язання, а не лише протягом строку його виконання або дії договору. Крім того, ВС звернув увагу судів на необхідність законодавчого визначення підстав і умов застосування такого способу захисту цивільних прав та інтересів, як примусове виконання обов’язку в натурі.
25.07.2014
ВСУ дозволив продавати квартири без згоди співвласників
Право особи на частку у спільному майні може бути припинене за рішенням суду на підставі позову інших співвласників, якщо частка є незначною і не може бути виділена в натурі, а таке припинення не завдасть істотної шкоди інтересам співвласника та членам його сім’ї. На таке положення ст. 365 Цивільного кодексу України вказала Судова палата у цивільних справах  Верховного Суду України в постанові від 2.07.2014 у справі №6-68цс14.
25.07.2014
Ківалов радить ВР поновити Волкова на посаді судді ВСУ
Рішення про поновлення Олександра Волкова на посаді судді Верховного Суду України було прийнято Європейським судом з прав людини в 2013 році. Однак Верховна Рада досі його не виконала.  Комітет з питань верховенства права та правосуддя рекомендує Верховній Раді прийняти за основу та в цілому проект постанови №4298а про внесення змін до Постанови "Про звільнення суддів" від 17 червня 2010 року №2352 на виконання Рішення ЄСПЛ у справі "Олександр Волков проти України" від 9 січня 2013 року.
25.07.2014
Судьи вместе с экспертами обсудили проблемные вопросы доступа к публичной информации
Во время круглого стола, организованного Высшим административным судом Украины, Уполномоченным Верховного Совета Украины по правам человека при поддержке Совета Европы, обсуждались вопросы доступ к публичной информации. В ходе круглого стола участники, в частности, обсудили международные стандарты в области соблюдения права на доступ к публичной информации, вопросы конституционного права на информацию, отнесение информации к категории служебной, ограничения в доступе к служебной информации, применения трехсоставной теста, а также проблемные вопросы правоприменения норм Закона Украины «О доступе к публичной информации». Обсуждение этой важной для общества темы между судьями Высшего административного суда Украины и национальными и международными экспертами в области информационного права способствовало обмену лучшим опытом, поиска эффективных и надежных путей совершенствования правового регулирования обеспечения реализации права граждан на доступ к публичной информации в целях соблюдения их конституционных прав и свобод, а также будет способствовать обеспечению единства судебной практики административных судов.
Неформальні практики
25.07.2014
С.Шкляр избран членом Научно-консультационного совета при Высшем хозяйственном суде Украины
Постановлением Пленума Высшего хозяйственного суда Украины от 10 июля 2014 года партнер-учредитель Адвокатского объединения Arzinger Сергей Шкляр был включен в состав Научно-консультационного совета при Высшем хозяйственном суде Украины.
25.07.2014
«Чужих меж нами нет»: президент призначив нового куратора судової системи
Cаме Філатов керував групою юристів компанії «Василь Кісіль і партнери», яка супроводжувала продаж холдингу, що належав Ложкіну. - Аналіз Юрія Забари про те, хто приходить до влади який принцип відбору.
25.07.2014
На востоке Украины суды начали обслуживать интересы рейдеров
Военные действия и неразбериха в восточных регионах Украины стали ширмой для передела собственности и рейдерских захватов, привлекательных бизнес-активов по всей территории страны. "В самый разгар силового противостояния на востоке Украины, районный судья Озеров из небольшого городка Старобельск Луганской области, который находится возле зоны боевых действий, своим решением передает бизнес-центр в историческом центре Киева из рук иностранной компании "Бредвин Трейдинг Лимититед" бывшему чиновнику столичной администрации Сергею Бабушкину", — приводит издание один из таких случаев.

Цікаве