Блог

26

липня

2014

Дайджест подій у сфері правосуддя 21-27 липня (офіційні джерела)

Дата
Посилання
Заголовок, короткий опис
Примітка
21.07.2014
Відбулося засідання Ради суддів адміністративних судів
18 липня 2014 року в приміщенні Вищого адміністративного суду України відбулося засідання ради суддів адміністративних судів. На засіданні розглянуто окремі питання організації діяльності адміністративних судів, ситуацію, яка склалася в адміністративних судах з обранням суддів на посаду судді безстроково, внесення змін до Методичних роз’яснень щодо застосування Класифікатора категорій адміністративних справ, інше. Рада суддів адміністративних судів затвердила орієнтовний план роботи на друге півріччя 2014 року. Також, Рада суддів адміністративних судів прийняла рішення направити звернення до Голови Верховної Ради України щодо ситуації, яка склалася в адміністративних судах з обранням суддів на посаду судді безстроково.
21.07.2014
Боржники та організатори аукціонів з 22 липня зможуть подавати відомості на сайти ВГСУ та міністерства юстиції через єдину електронну форму
З 22 липня 2014 року набирає чинності нова редакція Інструкції користувача веб-сайту «Подача боржниками та організаторами аукціонів відомостей про справи про банкрутство», у відповідності до положень якої з 22 липня 2014 року боржники та організатори аукціонів зможуть розміщувати відповідні оголошення (повідомлення) на сайтах Вищого господарського суду України та Міністерства юстиції України через єдину електронну форму за посиланням ovsb.ics.gov.ua.
21.07.2014
Проект Закону про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо особливого режиму досудового розслідування в умовах воєнного, надзвичайного стану та у районі проведення антитерористичної операції
Москаль Г.Г.
Проектом передбачено доповнити Кримінальний процесуальний кодекс України новим розділом ІХ-І та новою статтею 615, відповідно до якої на місцевості (адміністративній території), на якій діє правовий режим воєнного, надзвичайного стану, проведення антитерористичної операції, у разі неможливості виконання у встановлені Законом строки слідчим суддею повноважень, передбачених статтями 163-164, 234-235, 247-248 КПК України, а також повноважень щодо обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою на строк до 30 діб осіб, що підозрюються у вчиненні злочинів, передбачених статтями 109-114-1, 258-258-5, 260-263-1, 294, 348-349, 377-379, 437-444 КК України, ці повноваження виконуватиме відповідний прокурор.
Етап проходження: направлено на розгляд комітету (22.07.2014)
22.07.2014
Відбувся робочий візит Голови Державної судової адміністрації України до Миколаївської області
 18 липня 2014 року Голова Державної судової адміністрації України Зеновій Холоднюк відвідав з робочим візитом Миколаївську область, взяв участь у відкритті відремонтованого приміщення Братського районного суду Миколаївської області.  Після відкриття нового приміщення Братського районного суду очільник ДСА України провів зустріч з суддями та працівниками апарату суду апеляційного суду Миколаївської області, на якій також були присутні голови місцевих загальних судів Миколаївської області, де означив найболючіші в судовій системі питання. Також у рамках робочого візиту на Миколаївщину Голова ДСА України відвідав апеляційний суд Миколаївської області, Центральний районний суд м. Миколаєва, Южноукраїнський міський суд Миколаївської області, територіальне управління ДСА України в Миколаївській області та провів робочі наради з їх колективами.
Неформальні практики
22.07.2014
Рада суддів України та ДСА України звернулися до профільних комітетів Верховної Ради України
Звернення Ради суддів України до комітетів Верховної Ради України з питань бюджету та з питань верховенства права та правосуддя стосовно проекту змін до бюджету на 2014рік.
22.07.2014
У ході зустрічі представники ВАСУ та Американської торгівельної палати в Україні обговорили напрями подальшої співпраці
Питання уніфікованої практики застосування податкового та митного законодавства, а також напрями подальшої співпраці обговорювалися під час зустрічі, що відбулася  в Американській торгівельній палаті в Україні. У ході зустрічі учасники обговорили діяльність Вищого адміністративного суду України щодо надання адміністративним судам нижчого рівня рекомендаційних роз’яснень з питань застосування законодавства щодо вирішення справ відповідних категорій. Разом з тим, сторони відзначили, що, на жаль, такі роз’яснення не носять обов’язкового характеру для судів нижчих інстанцій. У даному контексті учасники зустрічі також обговорили ініціативу впровадження концепції судового запиту, який би надавав змогу, у випадку відсутності судової практики щодо певних категорій справ, призупиняти розгляд справи та звертатись до вищестоящих судових органів за наданням відповідного роз’яснення. У такому випадку згадане роз’яснення носило б обов’язковий характер для таких категорій справ, що відповідно сприяло б розвитку уніфікованої правозастосовної практики. Крім того, було обговорено особливості та нормативну базу укладення угод про примирення між платниками податків та контролюючими органами.
Неформальні практики
23.07.2014
Судді ВССУ узагальнили судову практику в справах про виключення майна з-під арешту та підготували відповідну постанову пленуму
21 липня 2014 року на нараді суддів судової палати у цивільних справах  ВССУ обговорено узагальнення судової практики у справах про виключення майна з-під арешту, на основі якого підготовлено проект постанови пленуму ВССУ «Про судову практику в справах про зняття арешту з майна», який буде розглянуто на пленумі у першому читанні. Метою зазначеного узагальнення є виявлення проблемних питань, що виникають під час розгляду судами цивільних справ про виключення майна з-під арешту, та напрацювання пропозицій щодо можливих шляхів їх вирішення.
23.07.2014
Представники Вищого господарського суду України обговорили проблемні питання господарського судочинства з представниками Європейської Бізнес Асоціації
18 липня 2014 року в офісі Європейської Бізнес Асоціації відбулася зустріч представників Вищого господарського суду України та представників Асоціації. Під час зустрічі учасники обговорили окремі питання господарського судочинства у банківській сфері. Зокрема, приділено увагу питанням: звернення стягнення на майнові права, що є предметом застави; реалізації заставного майна під час процедури розпорядження майном боржника, як гарантії захисту інтересів банківських установ; звернення стягнення на предмет іпотеки у разі зміни адреси об'єкта нерухомості тощо. Судді рекомендували банкам більш відповідально ставитися до оформлення і оцінки майна, що передається в заставу/іпотеку.
Неформальні практики
23.07.2014
Проект Постанови про звільнення судді Конституційного Суду України Пасенюка О.М.
Турчинов О.В.
Етап проходження: вручено для розгляду (24.07.2014)
24.07.2014
Профільний парламентський комітет підтримав законодавчий механізм забезпечення прав і соцгарантій працівників апарату ВРЮ та Секретаріату ВККС
23 липня 2014 відбулося засідання Комітету Верховної Ради України з питань верховенства права та правосуддя. Члени комітету ухвалили рішення рекомендувати парламенту прийняти законопроект Члени комітету ухвалили рішення рекомендувати парламенту прийняти законопроект "Про внесення змін до Закону України "Про відновлення довіри до судової влади України" (щодо забезпечення прав і соціальних гарантій працівників апарату Вищої ради юстиції та секретаріату Вищої кваліфікаційної комісії суддів України), № 4044а за основу і в цілому Враховуючи необхідність забезпечення державою належного рівня фінансування судової влади, Комітет Верховної Ради України з питань верховенства права та правосуддя, прийняв рішення:
·     Звернутися до Президента України Порошенка П.О. з проханням розглянути ситуацію, що склалася у зв’язку з неприведенням до присяги осіб, яких було призначено на посади суддів судів загальної юрисдикції.
·     Звернутися до Прем’єр-міністра України Яценюка А.П. з проханням підтримати позицію судової гілки влади та вжити заходів щодо  недопущення скорочення бюджетних призначень судів загальної юрисдикції.
·     Звернутися до Голови Комітету Верховної Ради України  з питань бюджету Гєллєра Є.Б. з проханням підтримати позицію судової гілки влади стосовно недопущення скорочення бюджетних призначень судів загальної юрисдикції  при розгляді змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік».
24.07.2014
Вищий адміністративний суд України призупинив пересилання поштових відправлень до Донецької та Луганської областей
Вищий адміністративний суд України тимчасово призупинив пересилання поштових відправлень, адресованих одержувачам деяких населених пунктів Донецької і Луганської областей. Таке рішення прийнято у зв’язку з листом УДППЗ «Укрпошта» від 23.07.2014 № 521-1598, у якому повідомлено, що у зв'язку із загостренням суспільно-політичної ситуації на території Донецької та Луганської областей, проведенням бойових дій в зоні АТО, підвищенням ризику виникнення загрози життю та здоров'ю працівників поштового зв'язку, блокуванням шляхів проїзду до міст Донецьк та Луганськ незаконними озброєними угрупованнями, з 22.07.2014 до окремої вказівки, призупинено приймання для пересилання поштових відправлень.
24.07.2014
Проект Закону про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України (щодо тримання під вартою осіб, які підозрюються або обвинувачуються у вчиненні злочинів проти основ національної безпеки України)
Вітів А.М.
Міщенко А.М.
Кайда О.П.
Фурман О.Ю.
Лопачак М.Р.
Осуховський О.І.
Проектом пропонується доповнити частину 2 статті 183 Кримінального процесуального кодексу України пунктом 5, який передбачає, що запобіжний захід у вигляді тримання під вартою не може бути застосований, окрім як, серед іншого, до раніше не судимої особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочинів проти основ національної безпеки України, передбачених ст. 109-114-1 Кримінального кодексу України. Крім того, пропонується доповнити частину 4 статті 183 Кримінального процесуального кодексу України пунктом 3, який передбачає, що Слідчий суддя, суд при постановленні ухвали про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, враховуючи підстави та обставини, передбачені статтями 177 та 178 цього Кодексу, має право не визначити розмір застави у кримінальному провадженні, серед іншого, щодо злочинів проти основ національної безпеки України передбачених ст. 109-114-1 Кримінального кодексу України.
Етап проходження:
направлено на розгляд комітету (25.07.2014)
24.07.2014
Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо розширення підстав для перегляду судових рішень у кримінальному провадженні Вищим спеціалізованим судом України з розгляду цивільних і кримінальних справ та/або Верховним Судом України
Пацкан В.В,
Шевченко А.В.
Герман Г.М.
Попеску І.В.
Гайдош І.Ф,
Самойленко В.П.
Бенюк Б.М.
Запропонованими змінами запроваджується ряд положень до Кримінального процесуального кодексу України та до Закону України «Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини», якими пропонується надати право Уповноваженому Верховної Ради України з прав людини, як посадовій особі, що має всі необхідні гарантії незалежності, передбачені міжнародними стандартами у вказаній сфері, у випадках встановлення порушення прав і основоположних свобод людини під час судового провадження, що могло вплинути на правильність застосування закону України про кримінальну відповідальність, вносити подання до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ та/або Верховного Суду України про перегляд вироків у кримінальних провадженнях та ухвал про застосування примусових заходів медичного характеру після їх перегляду в касаційному порядку.
Крім того, у проекті Закону пропонується визначити вимоги до звернень до Уповноваженого із заявами про перегляд судових рішень та особливості розгляду таких звернень Уповноваженим. Законопроект також пропонує встановити порядок внесення та розгляду подання Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини про перегляд судового рішення Вищим спеціалізованим судом України з розгляду цивільних і кримінальних справ та/або Верховним Судом України.
Етап проходження: направлено на розгляд комітету (25.07.2014)
25.07.2014
Обговорено новий українсько-канадський проект судової співпраці
24 липня 2014 року в приміщенні Державної судової адміністрації України відбулася зустріч Голови ДСА України Зеновія Холоднюка з Директором міжнародних програм Офісу Уповноваженого з федеральних судових справ Канади Олегом Шаковим та Головним менеджером програм Наталією Городецькою, які перебувають в Україні з робочим візитом у рамках Проекту "Освіта суддів – для економічного розвитку". Під час зустрічі обговорено подальшу співпрацю Державної судової адміністрації з Проектом "Освіта суддів – для економічного розвитку" та участь ДСА України в майбутньому проекті українсько-канадської судової співпраці, який розпочнеться на початку наступного року. Директор міжнародних програм Офісу Уповноваженого з федеральних судових справ Канади означив визначені напрямки в рамках майбутнього проекту. Зокрема, допомога у створенні Прес-центру судової влади; навчальний компонент, який включатиме в себе підготовку та розробку навчальних курсів для прес-секретарів у судах, спеціалістів з розгляду звернень громадян; розробку стандартного проекту модельного суду, з урахуванням усіх потреб та вимог до судової установи; розробку критеріїв оцінки роботи апарату суду та також допомогу в роботі над остаточним виробленням критеріїв оцінки якості роботи суду та визначення навантаження на суддів тощо.
Неформальні практики
25.07.2014
Рубрику «Узагальнення судової практики» доповнено новим інформаційним листом
Рубрику «Узагальнення судової практики» на офіційному веб-сайті Вищого адміністративного суду України доповнено новим інформаційним листом від 25 липня  2014 року № 992/11/14-14, який підготовлено у зв’язку з виникненням у судовій практиці питань, пов’язаних з оскарженням рішень Національного банку України, рішень Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, що приймаються відповідно до Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».
25.07.2014
Підписано Меморандум про співробітництво між Верховним Судом України і Координатором проектів ОБСЄ в Україні
Свої підписи під документом поставили Голова Верховного Суду України Ярослав Романюк та Посол, Координатор проектів ОБСЄ в Україні Мадіна Джарбусинова. Церемонія підписання відбулася 24 липня 2014 року у Верховному Суді України. Метою Меморандуму є консолідація зусиль, спрямованих на утвердження міжнародних стандартів у сфері прав людини та основоположних свобод, верховенства права і демократичного розвитку, зміцнення інституційного потенціалу Верховного Суду України та його апарату. Підписуючи Меморандум про співробітництво між Верховним Судом України і Координатором проектів ОБСЄ в Україні, сторони наголосили на логічності розширення співпраці, спрямованої на вирішення актуальних проблем правосуддя в Україні. А це стосується, зокрема, і подальшого проведення судової реформи, і необхідності розширення повноважень Верховного Суду України, і підвищення довіри до судової влади в Україні, і поглиблення конструктивного діалогу між усіма органами державної влади в Україні, і налагодження комунікації із громадянським суспільством.
25.07.2014
Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо встановлення строку видачі виконавчих документів)
Різаненко П.О.
Законопроектом пропонується внести зміни до Кодексу адміністративного судочинства України, Цивільного процесуального кодексу України та Господарського процесуального кодексу України шляхом включення до них відповідних положень, які закріплюють строк видачі судами виконавчих документів після надходження заяви від зацікавленої особи.
Етап проходження: направлено на розгляд комітету (25.07.2014)

Цікаве