Блог

26

квітня

2014

Дайджест подій у сфері правосуддя 21-27 квітня (ЗМІ)

Дата
Посилання
Заголовок, короткий опис
Примітка
22.04.2014
Верховні вимоги до «люстраторів»
Після того як Пленум Верховного Суду схвалив пропозиції щодо внесення змін до Конституції, на запитання журналістів відповів Голова ВС Ярослав Романюк. Він пояснив, чому «верховники» підтримують ідею триланкової судової системи і що буде з трьома спеціалізованими судами. Також Я.Романюк розповів, хто може стати членом тимчасової спецкомісії з перевірки суддів за квотою ВС.
Неформальні практики
22.04.2014
КПК в розвитку та на практиці
Експерти визначилися з пріоритетами в реформу кримінальної юстиції на поточний рік. Найближчим часом має з’явитись узгоджений порядок взаємодії судів та установ пенітенціарної служби щодо дистанційного розгляду справ. Також на цей рік заплановано узагальнити практику щодо надання дозволів на проведення обшуків, забезпечення права на захист та ухвалення виправдувальних вироків. Про ці та інші напрями розвитку положень нового Кримінального процесуального кодексу йшлося під час засідання керівного комітету проекту Ради Європи «Підтримка реформи кримінальної юстиції в Україні»
Неформальні практики
22.04.2014
Україна визнала юрисдикцію Міжнародного кримінального суду
Кабмін подав Секретарю Міжнародного кримінального суду Герману фон Хебелю декларацію про визнання юрисдикції цього суду стосовно злочинів, які було скоєно на території України з 21.10.2013 по 22.02.2014.
22.04.2014
В Україні людина не може довести свою адекватність – ЄСПЛ
Європейський суд з прав людини визнав, що 52-річного підприємця Анатолія Руденка майже рік незаконно примусово протримали у психіатричній лікарні та присудив заявнику компенсацію в розмірі 18 тисяч євро. ЄСПЛ констатував, що в Україні людина практично немає шансів оскаржити насильницьке поміщення до психіатричної лікарні
Неформальні практики
22.04.2014
Нардепи попросили КСУ розтлумачити положення про дату президентських виборів

До Конституційного суду України (КСУ) надійшло подання 101 народного депутата, в числі яких лідер УДАРу Віталій Кличко, з питання про терміни повноважень і дату президентських виборів.

22.04.2014

Государственная судебная администрация обратилась в ССУ с письмом по утверждению Положения об изготовлении и выдаче удостоверений судьям

И.о. Председателя Государственной судебной администрации Украины Владимир Пивторак обратился в Совет судей Украины с письмом об утверждении проекта Положения "О порядке изготовления, учета, выдачи, замены и уничтоженияудостоверений судей, судей, назначенных на административные должности, судей в отставке, народных заседателей и присяжных" .
22.04.2014
В Донецьку чоловік довів в суді, що прокурори не працюють
Суд визнав, що Донецький  прокурор заробляє свої гроші незаконно.
Неформальні практики
22.04.2014
Битва за суди
10 квітня закон про люстрацію суддів був опублікований і з цього моменту всі суди залишились без голів і їх заступників, тобто без адміністративної вертикалі. І хоча по законам і Конституції правосуддя в Україні здійснюється судами, тобто суддями і голова суду на це правосуддя не має жодного впливу, буквально в цей же день почалася війна за переобрання нових/старих голів судів.
22.04.2014
Новообраний голова апеляційного суду «не в захваті» від своєї посади
Знов обраний 17 квітня на посаду голови апеляційного суду Черкаської області Володимир Бабенко в коментарі журналістам заявив, що він «не в захваті» від свого обрання і це буде дуже тяжкий час. Він зазначив, що голова обласного суду не впливає на вибір тих чи інших суддів для слухання тієї чи іншої справи. Він не призначає суддів і не звільняє їх, не бере на роботу керівника апарату суду і у голови суду надзвичайно мало адміністративних чи каральних повноважень.
Неформальні практики
23.04.2014
«Страсна» для керівництва
Люстраційна розв’язка відбулася. Закон «Про відновлення довіри до судової влади в Україні» запустив механізм очищення та кадрових перетурбацій. Деякі суди вже визначилися з тим, кому довірити посади голів і заступників. Проте більшість потребують часу, щоб обрати серед колег найвідповідальнішого. Апеляційні суди регіонів уже почали відновлювати довіру з призначень нових голів.
23.04.2014
Новим керівникам судів не дають посвідчень
Обрані згідно нової редакції Закону про судоустрій і статус суддів голови місцевих та апеляційних судів, а також їх заступники не можуть отримати посвідчень через відсутність підстав у внутрішніх нормативно-правових актах.
Неформальні практики
23.04.2014
Конституційне бачення
Пленум Верховного Суду схвалив пропозиції щодо внесення змін до Конституції. «Верховники» виступили, зокрема, за те, щоб відновити триланкову судову систему й відсторонити парламент від обрання володарів мантій. Ці та інші пропозиції ВС передасть тимчасовій спеціальній комісії Верховної Ради з питань підготовки законопроекту про внесення змін до Конституції.
23.04.2014

Запрет съезда, на котором планировалось избрать членов ВСЮ, незаконен, – С. Кивалов

Проведение съезда отложено потому, что появилось решение Печерского райсуда города Киева о запрете проведения съезда. «Оно абсурдно и незаконно. И будет обжаловано и, думаю, отменено. Печерский райсуд вообще не мог рассматривать это дело, поскольку организация зарегистрирована не в Печерском районе. Съезд проводится в Одессе… Казалось бы, причём тут Печерский суд?», – заявляет С. Кивалов.
Неформальні практики
23.04.2014

Евросуд открыл русскоязычную базу данных судебной практики

Президент Европейского суда по правам человека Дин Шпильман представил русскоязычную версию базы данных практики Суда – HUDOC. «Предоставляя русскоговорящим пользователям возможность ознакомиться с практикой Суда на их родном языке, Суд стремится тем самым способствовать лучшей реализации Европейской Конвенции о защите прав человека и основоположных свобод на национальном уровне», – заявил президент.

23.04.2014

Європейський суд вважає, що Україна дискримінує пенсіонерів та порушує їх право власності

Чоловік  пропрацював в Україні 40 років у зв’язку з чим, йому була призначена пенсія. Однак, у 2000 році він емігрував до Німеччини, а пенсію доручив отримувати старенькій мамі. 2005 року пенсійні органи виявили, що він більше не проживає в Україні, зупинили виплату пенсії та звернулися до суду з позовом про повернення виплаченої пенсії за період проживання у Німеччині. У 2006 році позов цей було задоволено. Проблему таких пенсій розглядав і Конституційний суд України, який у своєму рішенні визнав неконституційними п.2 ч.1 ст.49 і друге речення ст.51 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», які передбачали припинення виплати пенсії пенсіонерам на час постійного проживання за кордоном у разі, якщо Україна не уклала з відповідною державою міжнародний договір з  питань пенсійного. Враховуючи це рішення, Пічкур подав заяву про перегляд рішення 2006 року, однак йому було відмовлено, оскільки рішення Конституційного суду України не мають зворотної дії у часі та не можуть бути визнані нововиявленими обставинами. Чоловік не зупинився, та звернувся з заявою до Європейського Суду, посилаючись на порушення права власності, а також дискримінації відносно нього. ЄСПЛ підтвердив наявність порушення зазначених прав, однак компенсацію призначив лише 5 000 євро.

23.04.2014

Конституционный Суд Украины прекратил действие Меморандума о развитии сотрудничества между КСУ и КС РФ

Конституционный Суд Украины принял решение прекратить действие Меморандума о развитии сотрудничества междуКонституционным Судом Украины иКонституционным Судом РоссийскойФедерации от 14 июня 2000 и поручитьпредседателю Конституционного СудаУкраины проинформировать КонституционныйСуд Российской Федерации о принятом решении.
24.04.2014
Довга процедура на короткому повідку
Від політичних звільнень суддів може захистити тільки непохитність їхніх колег у ВРЮ, КААС та ВАС. Бажання якомога швидше почати наводити лад у судовій системі призвело до того, що окремі норми люстраційного закону, який набув чинності 11 квітня, можуть стати на заваді головній меті — відновленню довіри до вітчизняної Феміди. Попри застереження європейських експертів і зауваження вітчизняних правників, у цьому акті залишилися положення, які не відповідають Конституції та міжнародним стандартам судочинства. Це своєю чергою згодом стане вагомим аргументом для звернення в Страсбург. Звісно, якщо на це не звернуть уваги органи українського правосуддя.
24.04.2014
Хто ні за кого – той проти всіх
Рада суддів господарських судів підготувала «шпаргалку» для суддів щодо обрання нових керівників установ. Зазирнувши до неї, учасники зборів зможуть скористатися зразком бюлетеня або визначити правила формування лічильної комісії. При цьому в органі самоврядування наголошують: їхні напрацювання мають рекомендаційний характер, дотримуватись їх чи ні — справа добровільна.
25.04.2014
Люстрація очима правників
В Асоціації правників України констатують: прийнятий закон «Про відновлення довіри до судової влади в Україні» звужує люстраційний процес виключно до представників Феміди. Натомість АПУ пропонує власний документ, в основу якого покладено ширший принцип проведення люстрації — антикорупційний. Зокрема, ініціюється аналіз співвідношення витрат, понесених державними службовцями та членами їхніх родин, з офіційним доходом. За розбіжності доведеться заплатити займаною посадою.
Неформальні практики
25.04.2014
Верховний суд України призначив п’ятьох люстраторів
Пленум Верховного Суду України обрав п’ять членів Тимчасової спеціальної комісії з перевірки суддів судів загальної юрисдикції. Ними стали судді Верховного Суду у відставці Юрій Кармазін, Микола Лавренюк, Ярослава Мачужак, Володимир Мойсик та Станіслав Щотка.
25.04.2014
У Верховному суд ще одна посада стала вакантною
Пленум Верховного Суду України звільнив суддю ВС Михайла Гриціва з посади заступника секретаря Судової палати у кримінальних справах.
25.04.2014
Призначено нового голову ДСАУ
Рада суддів України призначила головою Державної судової адміністрації Зеновія Холоднюка, який до цього обіймав посаду заступника голови ДСАУ.
25.04.2014
Вітчизняна конституційна юрисдикція
Деякі правові проблеми судочинства в баченні КС та фінал багатолітньої епопеї з визначенням статусу Рахункової палати описав Олександр Мироненко, суддя Конституційного Суду України у відставці, доктор філософських наук, заслужений діяч науки і техніки України, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки
Неформальні практики
25.04.2014
ВС проти скасування довічного грошового утримання суддів
Пленум Верховного Суду України не підтримує пропозицію позбавити суддів права на вихідну допомогу та щомісячне довічне грошове утримання.
25.04.2014
Гаазький суд розпочав попереднє розслідування зимових подій в Києві

Міжнародний кримінальний суд в Гаазі (Нідерланди) відкрив попереднє розслідування за фактами злочинів, скоєних в Україні у зв’язку з протестами громадян у період із 21 листопада 2013 року по 22 лютого 2014 року.

25.04.2014

Шахтар-пенсіонер відсудив у держави дві тисячі євро за невиконання Гірничого закону

82-річний мешканець Горлівки, який 13 років пропрацював шахтарем, відсудив у Європейському суді з прав людини 2000 Євро за відмову держави компенсувати його витрати на комунальні послуги.
Неформальні практики

Цікаве