Блог

25

жовтня

2014

Дайджест подій у сфері правосуддя 20-26 жовтня (офіційні джерела)

Дата

Посилання

Заголовок, короткий опис

Примітки

20.10.2014

http://www.sc.gov.ua/ua/golovna_storinka/plenum_vssu_prijnjav_u_drugomu_chitanni_dvi_postanovi_sprjamovani_na_pokracshennja_dostupu_do_pravos.html

Пленум ВССУ прийняв у другому читанні дві постанови, спрямовані на покращення доступу до правосуддя

17 жовтня 2014 року у Вищому спеціалізованому суді України з розгляду цивільних і кримінальних справ відбулося чергове засідання пленуму, участь в якому, крім суддів ВССУ, взяли заступник Генерального прокурора України Олег Бачун, Голова Вищого адміністративного суду України Олександр Нечитайло, виконуючий обов’язки Голови Вищого господарського суду України Сергій Могил та секретар пленуму Вищого господарського суду України Лариса Рогач. На розгляд пленуму у другому читанні судовою палатою у цивільних справах було запропоновано проект постанови «Про практику застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах».  У першому читанні судді ВССУ розглянули проект постанови «Про судову практику в справах про зняття арешту з майна».

20.10.2014

http://www.vru.gov.ua/news/736

Українські судді взяли участь у роботі конференції з питань зв’язків з громадськістю в судах

За підтримки Вищої ради юстиції та Проекту Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Справедливе правосуддя» суддя Вінницького окружного адміністративного суду Михайло Жернаков та суддя Подільського районного суду міста Києва Світлана Захарчук представили Україну на II Щорічній Європейській Конференції з питань зв’язків з громадськістю в судах «Образ правосуддя», яка відбулася 16-17 жовтня 2014 року в Будапешті (Угорщина).  До участі у заході було запрошено суддів, міжнародних експертів та юристів з 24 країн Європи та Америки для обговорення передового європейського та міжнародного досвіду щодо налагодження ефективної комунікації судів з громадськістю. Програма конференції включала такі питання, як: міжнародні та європейські правові засади взаємодії судів із засобами масової інформації, внутрішні регуляції комунікаційної діяльності судових установ, а також нові тенденції у сфері судових комунікацій (використання соціальних мереж Facebook, Twitter та Youtube).

Неформальні практики

20.10.2014

http://www.scourt.gov.ua/clients/vsu/vsu.nsf/(documents)/987FC321CA7B5C58C2257D7700481569?OpenDocument&year=2014&month=10&

Председатель Верховного Суда Украины Ярослав РОМАНЮК: «Придерживаюсь мнения, что в процессе судебной реформы нам вообще следует отказаться от системы специализированных судов»

Содержание законопроекта о судоустройстве, который обсуждался 13 октября в Верховном Суде на выездном заседании правительства при участии премьер-министра Арсения Яценюка, до сих пор остается тайным для многих представителей Фемиды. Что обсуждали в зале пленумов ВСУ после того, как за журналистами закрылась дверь? «Судебно-юридическая газета» в эксклюзивном интервью председателя Верховного Суда Украины Ярослава Романюка попробовала пролить свет на этот и другие вопросы.

21.10.2014

http://court.gov.ua/132467/

Проведено перерозподіл посад працівників апаратів судів

Згідно з частиною першою статті 55 Конституції України Державна судова адміністрація України наказом від 15.10.2014 № 133 "Про визначення кількості суддів у місцевих загальних судах, апеляційних судах областей, міст Києва та Севастополя, Апеляційного суду Автономної Республіки Крим збільшила кількість суддів у місцевих загальних судах. У зв’язку із зазначеним, враховуючи продовження збройного конфлікту на деяких територіях Донецької та Луганської областей, внаслідок якого унеможливлюється здійснення судочинства деякими судами, Головою Державної судової адміністрації України видано наказ від 20.10.2014 № 135 "Про внесення змін до наказу  Державної судової адміністрації України від 8 серпня 2011 року № 124".

21.10.2014

http://www.vkksu.gov.ua/ua/practice/obrannya-na-posadu-suddi-bezstrokovo/povidomlennya-pro-pidgotovku-materialiv/ogoloshennya-vid-21-jovtnya-2014-roku/

Оголошення від 21 жовтня 2014 року

Вища кваліфікаційна комісія суддів України відповідно до статей 74, 76, частин 2 та 3 статті 80 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» повідомляє про підготовку матеріалів щодо обрання кандидатів на посаду судді безстроково та переведення суддів, обраних безстроково, до іншого суду.

21.10.2014

http://www.vasu.gov.ua/ua/news_vasu.html?_m=publications&_c=view&_t=rec&id=3673

Судову реформу обговорили разом судді, адвокати і практикуючі юристи

17 жовтня 2014 року відбулася Всеукраїнська наукова-практична конференція «Забезпечення суддівської незалежності як складова судової реформи в Україні». Захід організовано спільно Вищим адміністративним судом України, Асоціацією правників України та Асоціацією адвокатів України.

Неформальні практики

21.10.2014

http://vgsu.arbitr.gov.ua/news/1602/

Суддя Вищого господарського суду України Володимир Поліщук взяв участь у роботі «круглого столу» з питань банкрутства на тему «Процедура санації боржника»

Суддя, заступник секретаря третьої судової палати Вищого господарського суду України Володимир Поліщук взяв участь у роботі чергового «круглого столу», присвяченого проблематиці стадії санації боржника в процедурі банкрутства, який 21 жовтня 2014 року організувала Незалежна асоціація банків України в межах проекту «Центр навчання». Фахівці в галузі банкрутства зосередили увагу на окремих аспектах підготовки і затвердження судом плану санації, реалізації майна боржника у процедурі санації та обговорили різні випадки зловживань на цій стадії процедури банкрутства. Також учасники «круглого столу» обмінялися думками щодо законодавчого вдосконалення механізму залучення інвесторів у процедурі банкрутства боржника, особливостей проведення санації зі зміною організаційно-правової форми і юридичного статусу боржника, окремих процедурних моментів спрощеної процедури ліквідації тощо.

Неформальні практики

21.10.2014

http://court.gov.ua/132467/

ДСА України створила умови для переведення працівників апаратів місцевих загальних судів із зони АТО

Враховуючи продовження збройного конфлікту на деяких територіях Донецької та Луганської областей, внаслідок якого унеможливлюється здійснення судочинства деякими судами, Головою Державної судової адміністрації України видано наказ від 20.10.2014 № 135 "Про внесення змін до наказу  Державної судової адміністрації України від 8 серпня 2011 року № 124". Згідно з цим наказом проведено перерозподіл 786 посад працівників апаратів судів, а саме, збільшено цю кількість посад працівників в апаратах місцевих загальних судів на материковій частині України за рахунок зменшення кількості посад таких працівників в апаратах судів, що розташовані на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим. Видання зазначеного наказу надає можливість працівникам апаратів місцевих загальних судів, що розташовані на території, тимчасово підконтрольній незаконним збройним формуванням, бути переведеними на посади працівників апаратів судів, розміщених в інших регіонах України.

22.10.2014

http://www.scourt.gov.ua/clients/vsu/vsu.nsf/(documents)/4073E4F58052A989C2257D790045EF53?OpenDocument&year=2014&month=10&

Правовий висновок Верховного Суду України у справі про визнання прилюдних торгів недійсними

Верховний Суд України на спільному засіданні Судових палат у цивільних та господарських справах 22 жовтня 2014 року ухвалив постанову у справі № 6-124цс14, предметом якої був спір про визнання прилюдних торгів недійсними. Суд зробив правовий висновок, про те, що виходячи з правового аналізу частини п’ятої статті 58 Закону України "Про виконавче провадження", пункту 3.2 Тимчасового положення про порядок проведення прилюдних торгів з реалізації арештованого нерухомого майна, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 27 жовтня 1999 року № 68/5 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 2 листопада 1999 року за № 745/4038, звіт про оцінку майна є чинним, якщо від дня його підписання до дня проведення прилюдних торгів пройшло не більше шести місяців. Після збігу цього шестимісячного строку обов'язковою умовою призначення й проведення прилюдних торгів є отримання нового звіту про оцінку майна. Проведення прилюдних торгів із реалізації майна за ціною, визначеною відповідно до звіту про оцінку майна, який утратив чинність, є порушенням установлених законодавством правил про порядок реалізації майна на прилюдних торгах, у тому числі правил про визначення стартової ціни реалізації майна, а саме: частини п'ятої статті 58 Закону України "Про виконавче провадження"; пунктів 3.2, 3.4 зазначеного Тимчасового положення.

22.10.2014

http://court.gov.ua/132698/

Президентом України відзначено державною нагородою начальника ТУ ДСА України в Тернопільській області

Указом Президента України від 21 жовтня 2014 року № 818/2014 "Про відзначення державними нагородами України працівників підприємств, установ, організацій" за вагомий особистий внесок у соціально-економічний, науково-технічний, культурно-освітній розвиток Української держави, вагомі трудові досягнення, багаторічну сумлінну працю  начальникові територіального управління Державної судової адміністрації України у Тернопільській області Теслюку Ярославу Степановичу  присвоєно почесне звання "Заслужений юрист України".

22.10.2014

http://www.scourt.gov.ua/clients/vsu/vsu.nsf/(documents)/91A5656FD5757449C2257D790047CDFD?OpenDocument&year=2014&month=10&

Правовий висновок Верховного Суду України у справі про визнання незаконним наказу про притягнення до дисциплінарної відповідальності

Верховний Суд України на засіданні Судової палати у цивільних справах 22 жовтня 2014 року ухвалив постанову у справі № 6-163цс14, предметом якої був спір про притягнення до дисциплінарної відповідальності. Суд зробив правовий висновок, про те, що відповідно до частини другої статті 41 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» і частини другої статті 252 КЗпП України однією з гарантій можливості здійснення працівниками підприємства, установи, організації обраних до складу виборної профспілкової організації своїх повноважень є заборона притягнення їх до дисциплінарної відповідальності без попередньої згоди виборного органу, членами якого вони є. Згідно із частиною шостою статті 39 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» рішення профспілки про ненадання згоди на розірвання трудового договору з працівником має бути обґрунтованим. У разі якщо в рішенні немає обґрунтування відмови у такій згоді, роботодавець має право звільнити працівника без згоди виборного органу профспілки. Аналіз зазначеної норми права дає підстави для висновку про те, що власник має право звільнити працівника без згоди профспілкового органу за відсутності обґрунтування профспілковим органом такої відмови, а не з мотивів її відмови. За аналогією правило частини шостої статті 39 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» слід застосувати й до передбачених частиною другою статті 252 КЗпП України, частиною другою статті 41 цього Закону випадків отримання згоди профспілкового органу на притягнення працівників – членів виборних профспілкових органів до дисциплінарної відповідальності.

23.10.2014

http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=52338

Проект Постанови про прийняття за основу проекту Закону України про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо фінансування судової влади

Ківалов С.В.

Етап проходження: передано в тираж (23.10.2014)

23.10.2014

http://www.scourt.gov.ua/clients/vsu/vsu.nsf/(documents)/97684812C3AC8740C2257D7A002382FC?OpenDocument&year=2014&month=10&

Голова Верховного Суду України зустрівся з Виконавчим директором Центру лідерства "Відкритий світ"

Питання співробітництва у рамках програми «Відкритий світ» обговорили під час зустрічі 22 жовтня 2014 року Голова Верховного Суду України Ярослав Романюк та Виконавчий директор Центру лідерства "Відкритий світ" при бібліотеці Конгресу Сполучених Штатів Америки Джон О’Кіф. Під час обговорення питань співробітництва сторони обмінялися пропозиціями щодо формування пріоритетних напрямів реалізації програми «Відкритий світ» та визначення критеріїв відбору кандидатур для майбутнього складу її учасників. У зустрічі також взяли участь менеджер проектів з розвитку демократії та врядування Відділу сприяння розвитку демократії та врядування Агентства США з міжнародного розвитку в Україні Олександр Піскун, начальник відділу міжнародного співробітництва Верховного Суду України Ліна Губар, в.о. керівника прес-служби Лариса Пономарьова. Переклад забезпечував головний спеціаліст відділу міжнародного співробітництва Микита Коваль.

Неформальні практики

23.10.2014

http://vgsu.arbitr.gov.ua/news/1603/

Суддя Вищого господарського суду України Володимир Поліщук взяв участь у роботі ІІ Щорічного форуму юрисконсультів

23 жовтня 2014 року відбувся ІІ Щорічний форум юрисконсультів, організований видавництвом «Юридична практика», в роботі якого взяв участь суддя, заступник секретаря третьої судової палати Вищого господарського суду України Володимир Поліщук. У межах секції «Судова практика. Банкрутство» з доповіддю щодо судової практики оскарження дій ліквідаторів банків виступив суддя Вищого господарського суду України Володимир Поліщук. Актуальною проблемою для банків він назвав нарахування податків під час ліквідаційної процедури банку. «Склалась подвійна практика. Моя позиція ґрунтується на тому, що коли банк зареєстрований як платник ПДВ, то він є таким платником до моменту здачі свідоцтва», - пояснив суддя. Крім того, Володимир Поліщук відповів на численні запитання доповідачів та учасників секції.

Неформальні практики

23.10.2014

http://court.gov.ua/132845/

Прийнято розпорядження Уряду «Про перерозподіл деяких видатків державного бюджету, передбачених Державній судовій адміністрації на 2014 рік»

На засіданні Кабінету Міністрів України, що відбулося 22 жовтня 2014 року, з метою рівномірного забезпечення судів поточними видатками на судочинство та погашення кредиторської заборгованості минулого року, що утворилася внаслідок непроведення платежів установами Державної казначейської служби України, прийнято розпорядження Уряду «Про перерозподіл деяких видатків державного бюджету, передбачених Державній судовій адміністрації на 2014 рік», проект якого був підготовлений ДСА України.

23.10.2014

http://court.gov.ua/132851/

Розпочала роботу Міжнародна конференція "Сучасне судове адміністрування – ключовий елемент судової реформи"

В м. Кишинів, Республіка Молдова, розпочала роботу Міжнародна конференція "Сучасне судове адміністрування – ключовий елемент судової реформи". Конференція організована Національним Інститутом Правосуддя, Вищою Радою Магістрату, Міністерством юстиції, USAID ROLISP. На конференції обговорюється міжнародний досвід із судового адміністрування та покращення довіри до судової системи шляхом підвищення якості адміністрування.

Неформальні практики

23.10.2014

http://court.gov.ua/132953/

Обговорено проект звіту 2014 року «Ефективність судової реформи в країнах Східного партнерства»

22 жовтня 2014 року в приміщенні Міністерства юстиції України відбувся круглий стіл за участі національних та європейських експертів проекту Ради Європи «Підтримка судової реформи в країнах Східного партнерства». Учасники зустрічі, серед яких були й представники Ради суддів України, Верховного Суду України, Державної судової адміністрації України, обговорили проект звіту 2014 року «Ефективність судової реформи в країнах Східного партнерства», підготовлений на основі інформації, наданої державами-учасниками Східного партнерства. У ході зустрічі учасники обговорили питання фінансування судової системи, зокрема, формування бюджету, управління та проблем судової системи, а також торкалися проблем, що пов’язані з  потоком справ у судах, продуктивності та ефективності українських судів.

Неформальні практики

23.10.2014

http://www.vru.gov.ua/news/737

ОГЛЯД ЗМІ. Виконання рішень Європейського суду в контексті судової реформи

Серед основних питань, які й досі не відпрацьовані на належному рівні в Україні, залишається питання ефективного виконання рішень Європейського суду з прав людини. Автори статті на прикладі рішення Суду у справі «Олександр Волков проти України» показують труднощі, які виникають на стадії виконання рішення ЄСПЛ в умовах існування законодавчих перепон.

23.10.2014

http://jurliga.ligazakon.ua/news/2014/10/23/119028.htm

Судебная реформа: эволюция под предлогом революции?

22 октября в Высшем хозяйственном суде Украины прошел круглый стол, посвященный перспективам судебной реформы в Украине. Участие в обсуждении принимали судьи, ученые, юристы и чиновники. Видение судебной реформы профессиональным сообществом будет сформировано редакционной группой, в которую вошли Валентин Щербина, Вадим Беляневич, Сергей Демченко, Алексей Муравьев и Людмила Соломаха. Обсуждение судебной реформы прогнозируемо свелось к вопросу о целесообразности ликвидации хозяйственных судов. Это предложение, озвученное Кабмином в пакете изменений, представленных Минюстом, в основном негативно воспринимается юристами. На этой встрече эксперты в очередной раз выступили против ликвидации хозяйственных судов. Юристы заявили о необходимости открытого обсуждения изменений в судебной системе. Некоторые считают нонсенсом то, что правительственный проект Закона о судоустройстве и статусе судей был разработан общественной организацией без учета мнения судейской общественности и обсуждался Минюстом не так открыто, как того требует тема. Возмущение вызвала форма презентации этого законопроекта Кабмином. 

Неформальні практики

23.10.2014

http://ua.korrespondent.net/ukraine/3435439-na-turchynova-podaly-do-sudu-za-nedopusk-hromadian-v-radu

На Турчинова подали до суду за недопуск громадян в Раду

Координатор ресурсу Доступ до правди Аліса Рубан за підтримки Інституту Медіа Права подала позов до суду на голову Верховної Ради України Олександра Турчинова з вимогою забезпечити доступ громадян до відкритих засідань парламенту. Про це в коментарі Корреспондент. Net повідомила юрист Інституту Медіа Права Тетяна Семилетко. За її словами, ще в липні громадські активісти UA Інна Борзило, Аліса Рубан та сама Семилетко намагалися потрапити на засідання парламенту. Підстава для цього є прийняті в березні поправки в Закон України  Про інформацію та Закон України Про доступ до публічної інформації, які передбачають вільний доступ до засіданням Верховної Ради.

23.10.2014

http://judges.org.ua/dig5406.htm

http://www.utro.ua/ru/politika/tsmho_obvinyaet_klichko_v_okazanii_davleniya_na_glavu_kievskogo_apellyatsionnogo_suda1414066494

ЦМХО обвиняет Кличко в оказании давления на главу Киевского Апелляционного суда

Апелляционный административный суд города Киева должен принять решение в споре между Центром микрохирургии глаза и Киевской городской государственной администрацией. Ранее, КМДА, в нарушение действующего законодательства, организовала комиссию по проверке вышеупомянутого медицинского учреждения. Сделано это было, невзирая на выводы комиссии Минздрава, которая предварительно уже проверила ЦМХО. Коллектив ЦМХО отстаивает свои интересы в судах. Но поскольку само незаконное распоряжение о создании комиссии для давления на ЦМХО подписал лично В. Кличко, то сегодня он тоже лично посетил главу Апелляционного административного суду города Киева с целью оказания на него давления и принятия по итогу неправомерного решения. Информация об этом просочилась в СМИ из самого суда, и она легко может быть подтверждена службой госохраны, которая сопровождает мера В. Кличка 24 часу в сутки.

24.10.2014

http://court.gov.ua/133223/

Збільшено на жовтень 2014 року фонд заробітної плати судів загальної юрисдикції

За рахунок понадпланових надходжень коштів судового збору до спеціального фонду державного бюджету Міністерством фінансів України за поданням Державної судової адміністрації України судам загальної юрисдикції збільшено на жовтень поточного року фонд оплати праці разом з нарахуванням на 69,7 млн. грн.

24.10.2014

http://www.vru.gov.ua/news/740

Фоторепортаж із засідання Тимчасової спеціальної комісії з перевірки суддів судів загальної юрисдикції

24 жовтня 2014 року відбулося засідання Тимчасової спеціальної комісії з перевірки суддів судів загальної юрисдикції, створеної відповідно до Закону України «Про відновлення довіри до судової влади в Україні» як посиленого тимчасового заходу для відновлення довіри до судової влади, законності і справедливості. Комісією ухвалено висновки щодо порушення присяги суддею Дарницького районного суду міста Києва Сергієм Пойдою та суддею Бабушкінського районного суду міста Дніпропетровська Миколою Решетніком. Стосовно судді Бориспільського міськрайонного суду Київської області  Сергія Вознюка та судді Шевченківського районного суду міста Києва Наталії Пономаренко ухвалено рішення про передачу матеріалів до ВККСУ для розгляду питання про притягнення їх до дисциплінарної відповідальності.

24.10.2014

http://www.vru.gov.ua/news/739

Тимчасова спеціальна комісія з перевірки суддів продовжила розгляд скарг учасників акцій протесту на дії суддів

24 жовтня 2014 року відбулося засідання Тимчасової спеціальної комісії з перевірки суддів судів загальної юрисдикції, створеної відповідно до Закону України «Про відновлення довіри до судової влади в Україні» як посиленого тимчасового заходу для відновлення довіри до судової влади, законності і справедливості. За результатами розгляду питань порядку денного Комісією ухвалено висновки про порушення присяги стосовно двох суддів, які приймали рішення щодо учасників масових акцій протестів у період з 21 листопада 2013 року до 11 квітня 2014 року. Висновки Комісії будуть направлені до Вищої ради юстиції для прийняття рішення.

Дата

Посилання

Заголовок, короткий опис

Примітки

20.10.2014

http://www.sc.gov.ua/ua/golovna_storinka/plenum_vssu_prijnjav_u_drugomu_chitanni_dvi_postanovi_sprjamovani_na_pokracshennja_dostupu_do_pravos.html

Пленум ВССУ прийняв у другому читанні дві постанови, спрямовані на покращення доступу до правосуддя

17 жовтня 2014 року у Вищому спеціалізованому суді України з розгляду цивільних і кримінальних справ відбулося чергове засідання пленуму, участь в якому, крім суддів ВССУ, взяли заступник Генерального прокурора України Олег Бачун, Голова Вищого адміністративного суду України Олександр Нечитайло, виконуючий обов’язки Голови Вищого господарського суду України Сергій Могил та секретар пленуму Вищого господарського суду України Лариса Рогач. На розгляд пленуму у другому читанні судовою палатою у цивільних справах було запропоновано проект постанови «Про практику застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах».  У першому читанні судді ВССУ розглянули проект постанови «Про судову практику в справах про зняття арешту з майна».

20.10.2014

http://www.vru.gov.ua/news/736

Українські судді взяли участь у роботі конференції з питань зв’язків з громадськістю в судах

За підтримки Вищої ради юстиції та Проекту Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Справедливе правосуддя» суддя Вінницького окружного адміністративного суду Михайло Жернаков та суддя Подільського районного суду міста Києва Світлана Захарчук представили Україну на II Щорічній Європейській Конференції з питань зв’язків з громадськістю в судах «Образ правосуддя», яка відбулася 16-17 жовтня 2014 року в Будапешті (Угорщина).  До участі у заході було запрошено суддів, міжнародних експертів та юристів з 24 країн Європи та Америки для обговорення передового європейського та міжнародного досвіду щодо налагодження ефективної комунікації судів з громадськістю. Програма конференції включала такі питання, як: міжнародні та європейські правові засади взаємодії судів із засобами масової інформації, внутрішні регуляції комунікаційної діяльності судових установ, а також нові тенденції у сфері судових комунікацій (використання соціальних мереж Facebook, Twitter та Youtube).

Неформальні практики

20.10.2014

http://www.scourt.gov.ua/clients/vsu/vsu.nsf/(documents)/987FC321CA7B5C58C2257D7700481569?OpenDocument&year=2014&month=10&

Председатель Верховного Суда Украины Ярослав РОМАНЮК: «Придерживаюсь мнения, что в процессе судебной реформы нам вообще следует отказаться от системы специализированных судов»

Содержание законопроекта о судоустройстве, который обсуждался 13 октября в Верховном Суде на выездном заседании правительства при участии премьер-министра Арсения Яценюка, до сих пор остается тайным для многих представителей Фемиды. Что обсуждали в зале пленумов ВСУ после того, как за журналистами закрылась дверь? «Судебно-юридическая газета» в эксклюзивном интервью председателя Верховного Суда Украины Ярослава Романюка попробовала пролить свет на этот и другие вопросы.

21.10.2014

http://court.gov.ua/132467/

Проведено перерозподіл посад працівників апаратів судів

Згідно з частиною першою статті 55 Конституції України Державна судова адміністрація України наказом від 15.10.2014 № 133 "Про визначення кількості суддів у місцевих загальних судах, апеляційних судах областей, міст Києва та Севастополя, Апеляційного суду Автономної Республіки Крим збільшила кількість суддів у місцевих загальних судах. У зв’язку із зазначеним, враховуючи продовження збройного конфлікту на деяких територіях Донецької та Луганської областей, внаслідок якого унеможливлюється здійснення судочинства деякими судами, Головою Державної судової адміністрації України видано наказ від 20.10.2014 № 135 "Про внесення змін до наказу  Державної судової адміністрації України від 8 серпня 2011 року № 124".

21.10.2014

http://www.vkksu.gov.ua/ua/practice/obrannya-na-posadu-suddi-bezstrokovo/povidomlennya-pro-pidgotovku-materialiv/ogoloshennya-vid-21-jovtnya-2014-roku/

Оголошення від 21 жовтня 2014 року

Вища кваліфікаційна комісія суддів України відповідно до статей 74, 76, частин 2 та 3 статті 80 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» повідомляє про підготовку матеріалів щодо обрання кандидатів на посаду судді безстроково та переведення суддів, обраних безстроково, до іншого суду.

21.10.2014

http://www.vasu.gov.ua/ua/news_vasu.html?_m=publications&_c=view&_t=rec&id=3673

Судову реформу обговорили разом судді, адвокати і практикуючі юристи

17 жовтня 2014 року відбулася Всеукраїнська наукова-практична конференція «Забезпечення суддівської незалежності як складова судової реформи в Україні». Захід організовано спільно Вищим адміністративним судом України, Асоціацією правників України та Асоціацією адвокатів України.

Неформальні практики

21.10.2014

http://vgsu.arbitr.gov.ua/news/1602/

Суддя Вищого господарського суду України Володимир Поліщук взяв участь у роботі «круглого столу» з питань банкрутства на тему «Процедура санації боржника»

Суддя, заступник секретаря третьої судової палати Вищого господарського суду України Володимир Поліщук взяв участь у роботі чергового «круглого столу», присвяченого проблематиці стадії санації боржника в процедурі банкрутства, який 21 жовтня 2014 року організувала Незалежна асоціація банків України в межах проекту «Центр навчання». Фахівці в галузі банкрутства зосередили увагу на окремих аспектах підготовки і затвердження судом плану санації, реалізації майна боржника у процедурі санації та обговорили різні випадки зловживань на цій стадії процедури банкрутства. Також учасники «круглого столу» обмінялися думками щодо законодавчого вдосконалення механізму залучення інвесторів у процедурі банкрутства боржника, особливостей проведення санації зі зміною організаційно-правової форми і юридичного статусу боржника, окремих процедурних моментів спрощеної процедури ліквідації тощо.

Неформальні практики

21.10.2014

http://court.gov.ua/132467/

ДСА України створила умови для переведення працівників апаратів місцевих загальних судів із зони АТО

Враховуючи продовження збройного конфлікту на деяких територіях Донецької та Луганської областей, внаслідок якого унеможливлюється здійснення судочинства деякими судами, Головою Державної судової адміністрації України видано наказ від 20.10.2014 № 135 "Про внесення змін до наказу  Державної судової адміністрації України від 8 серпня 2011 року № 124". Згідно з цим наказом проведено перерозподіл 786 посад працівників апаратів судів, а саме, збільшено цю кількість посад працівників в апаратах місцевих загальних судів на материковій частині України за рахунок зменшення кількості посад таких працівників в апаратах судів, що розташовані на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим. Видання зазначеного наказу надає можливість працівникам апаратів місцевих загальних судів, що розташовані на території, тимчасово підконтрольній незаконним збройним формуванням, бути переведеними на посади працівників апаратів судів, розміщених в інших регіонах України.

22.10.2014

http://www.scourt.gov.ua/clients/vsu/vsu.nsf/(documents)/4073E4F58052A989C2257D790045EF53?OpenDocument&year=2014&month=10&

Правовий висновок Верховного Суду України у справі про визнання прилюдних торгів недійсними

Верховний Суд України на спільному засіданні Судових палат у цивільних та господарських справах 22 жовтня 2014 року ухвалив постанову у справі № 6-124цс14, предметом якої був спір про визнання прилюдних торгів недійсними. Суд зробив правовий висновок, про те, що виходячи з правового аналізу частини п’ятої статті 58 Закону України "Про виконавче провадження", пункту 3.2 Тимчасового положення про порядок проведення прилюдних торгів з реалізації арештованого нерухомого майна, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 27 жовтня 1999 року № 68/5 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 2 листопада 1999 року за № 745/4038, звіт про оцінку майна є чинним, якщо від дня його підписання до дня проведення прилюдних торгів пройшло не більше шести місяців. Після збігу цього шестимісячного строку обов'язковою умовою призначення й проведення прилюдних торгів є отримання нового звіту про оцінку майна. Проведення прилюдних торгів із реалізації майна за ціною, визначеною відповідно до звіту про оцінку майна, який утратив чинність, є порушенням установлених законодавством правил про порядок реалізації майна на прилюдних торгах, у тому числі правил про визначення стартової ціни реалізації майна, а саме: частини п'ятої статті 58 Закону України "Про виконавче провадження"; пунктів 3.2, 3.4 зазначеного Тимчасового положення.

22.10.2014

http://court.gov.ua/132698/

Президентом України відзначено державною нагородою начальника ТУ ДСА України в Тернопільській області

Указом Президента України від 21 жовтня 2014 року № 818/2014 "Про відзначення державними нагородами України працівників підприємств, установ, організацій" за вагомий особистий внесок у соціально-економічний, науково-технічний, культурно-освітній розвиток Української держави, вагомі трудові досягнення, багаторічну сумлінну працю  начальникові територіального управління Державної судової адміністрації України у Тернопільській області Теслюку Ярославу Степановичу  присвоєно почесне звання "Заслужений юрист України".

22.10.2014

http://www.scourt.gov.ua/clients/vsu/vsu.nsf/(documents)/91A5656FD5757449C2257D790047CDFD?OpenDocument&year=2014&month=10&

Правовий висновок Верховного Суду України у справі про визнання незаконним наказу про притягнення до дисциплінарної відповідальності

Верховний Суд України на засіданні Судової палати у цивільних справах 22 жовтня 2014 року ухвалив постанову у справі № 6-163цс14, предметом якої був спір про притягнення до дисциплінарної відповідальності. Суд зробив правовий висновок, про те, що відповідно до частини другої статті 41 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» і частини другої статті 252 КЗпП України однією з гарантій можливості здійснення працівниками підприємства, установи, організації обраних до складу виборної профспілкової організації своїх повноважень є заборона притягнення їх до дисциплінарної відповідальності без попередньої згоди виборного органу, членами якого вони є. Згідно із частиною шостою статті 39 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» рішення профспілки про ненадання згоди на розірвання трудового договору з працівником має бути обґрунтованим. У разі якщо в рішенні немає обґрунтування відмови у такій згоді, роботодавець має право звільнити працівника без згоди виборного органу профспілки. Аналіз зазначеної норми права дає підстави для висновку про те, що власник має право звільнити працівника без згоди профспілкового органу за відсутності обґрунтування профспілковим органом такої відмови, а не з мотивів її відмови. За аналогією правило частини шостої статті 39 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» слід застосувати й до передбачених частиною другою статті 252 КЗпП України, частиною другою статті 41 цього Закону випадків отримання згоди профспілкового органу на притягнення працівників – членів виборних профспілкових органів до дисциплінарної відповідальності.

23.10.2014

http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=52338

Проект Постанови про прийняття за основу проекту Закону України про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо фінансування судової влади

Ківалов С.В.

Етап проходження: передано в тираж (23.10.2014)

23.10.2014

http://www.scourt.gov.ua/clients/vsu/vsu.nsf/(documents)/97684812C3AC8740C2257D7A002382FC?OpenDocument&year=2014&month=10&

Голова Верховного Суду України зустрівся з Виконавчим директором Центру лідерства "Відкритий світ"

Питання співробітництва у рамках програми «Відкритий світ» обговорили під час зустрічі 22 жовтня 2014 року Голова Верховного Суду України Ярослав Романюк та Виконавчий директор Центру лідерства "Відкритий світ" при бібліотеці Конгресу Сполучених Штатів Америки Джон О’Кіф. Під час обговорення питань співробітництва сторони обмінялися пропозиціями щодо формування пріоритетних напрямів реалізації програми «Відкритий світ» та визначення критеріїв відбору кандидатур для майбутнього складу її учасників. У зустрічі також взяли участь менеджер проектів з розвитку демократії та врядування Відділу сприяння розвитку демократії та врядування Агентства США з міжнародного розвитку в Україні Олександр Піскун, начальник відділу міжнародного співробітництва Верховного Суду України Ліна Губар, в.о. керівника прес-служби Лариса Пономарьова. Переклад забезпечував головний спеціаліст відділу міжнародного співробітництва Микита Коваль.

Неформальні практики

23.10.2014

http://vgsu.arbitr.gov.ua/news/1603/

Суддя Вищого господарського суду України Володимир Поліщук взяв участь у роботі ІІ Щорічного форуму юрисконсультів

23 жовтня 2014 року відбувся ІІ Щорічний форум юрисконсультів, організований видавництвом «Юридична практика», в роботі якого взяв участь суддя, заступник секретаря третьої судової палати Вищого господарського суду України Володимир Поліщук. У межах секції «Судова практика. Банкрутство» з доповіддю щодо судової практики оскарження дій ліквідаторів банків виступив суддя Вищого господарського суду України Володимир Поліщук. Актуальною проблемою для банків він назвав нарахування податків під час ліквідаційної процедури банку. «Склалась подвійна практика. Моя позиція ґрунтується на тому, що коли банк зареєстрований як платник ПДВ, то він є таким платником до моменту здачі свідоцтва», - пояснив суддя. Крім того, Володимир Поліщук відповів на численні запитання доповідачів та учасників секції.

Неформальні практики

23.10.2014

http://court.gov.ua/132845/

Прийнято розпорядження Уряду «Про перерозподіл деяких видатків державного бюджету, передбачених Державній судовій адміністрації на 2014 рік»

На засіданні Кабінету Міністрів України, що відбулося 22 жовтня 2014 року, з метою рівномірного забезпечення судів поточними видатками на судочинство та погашення кредиторської заборгованості минулого року, що утворилася внаслідок непроведення платежів установами Державної казначейської служби України, прийнято розпорядження Уряду «Про перерозподіл деяких видатків державного бюджету, передбачених Державній судовій адміністрації на 2014 рік», проект якого був підготовлений ДСА України.

23.10.2014

http://court.gov.ua/132851/

Розпочала роботу Міжнародна конференція "Сучасне судове адміністрування – ключовий елемент судової реформи"

В м. Кишинів, Республіка Молдова, розпочала роботу Міжнародна конференція "Сучасне судове адміністрування – ключовий елемент судової реформи". Конференція організована Національним Інститутом Правосуддя, Вищою Радою Магістрату, Міністерством юстиції, USAID ROLISP. На конференції обговорюється міжнародний досвід із судового адміністрування та покращення довіри до судової системи шляхом підвищення якості адміністрування.

Неформальні практики

23.10.2014

http://court.gov.ua/132953/

Обговорено проект звіту 2014 року «Ефективність судової реформи в країнах Східного партнерства»

22 жовтня 2014 року в приміщенні Міністерства юстиції України відбувся круглий стіл за участі національних та європейських експертів проекту Ради Європи «Підтримка судової реформи в країнах Східного партнерства». Учасники зустрічі, серед яких були й представники Ради суддів України, Верховного Суду України, Державної судової адміністрації України, обговорили проект звіту 2014 року «Ефективність судової реформи в країнах Східного партнерства», підготовлений на основі інформації, наданої державами-учасниками Східного партнерства. У ході зустрічі учасники обговорили питання фінансування судової системи, зокрема, формування бюджету, управління та проблем судової системи, а також торкалися проблем, що пов’язані з  потоком справ у судах, продуктивності та ефективності українських судів.

Неформальні практики

23.10.2014

http://www.vru.gov.ua/news/737

ОГЛЯД ЗМІ. Виконання рішень Європейського суду в контексті судової реформи

Серед основних питань, які й досі не відпрацьовані на належному рівні в Україні, залишається питання ефективного виконання рішень Європейського суду з прав людини. Автори статті на прикладі рішення Суду у справі «Олександр Волков проти України» показують труднощі, які виникають на стадії виконання рішення ЄСПЛ в умовах існування законодавчих перепон.

23.10.2014

http://jurliga.ligazakon.ua/news/2014/10/23/119028.htm

Судебная реформа: эволюция под предлогом революции?

22 октября в Высшем хозяйственном суде Украины прошел круглый стол, посвященный перспективам судебной реформы в Украине. Участие в обсуждении принимали судьи, ученые, юристы и чиновники. Видение судебной реформы профессиональным сообществом будет сформировано редакционной группой, в которую вошли Валентин Щербина, Вадим Беляневич, Сергей Демченко, Алексей Муравьев и Людмила Соломаха. Обсуждение судебной реформы прогнозируемо свелось к вопросу о целесообразности ликвидации хозяйственных судов. Это предложение, озвученное Кабмином в пакете изменений, представленных Минюстом, в основном негативно воспринимается юристами. На этой встрече эксперты в очередной раз выступили против ликвидации хозяйственных судов. Юристы заявили о необходимости открытого обсуждения изменений в судебной системе. Некоторые считают нонсенсом то, что правительственный проект Закона о судоустройстве и статусе судей был разработан общественной организацией без учета мнения судейской общественности и обсуждался Минюстом не так открыто, как того требует тема. Возмущение вызвала форма презентации этого законопроекта Кабмином. 

Неформальні практики

23.10.2014

http://ua.korrespondent.net/ukraine/3435439-na-turchynova-podaly-do-sudu-za-nedopusk-hromadian-v-radu

На Турчинова подали до суду за недопуск громадян в Раду

Координатор ресурсу Доступ до правди Аліса Рубан за підтримки Інституту Медіа Права подала позов до суду на голову Верховної Ради України Олександра Турчинова з вимогою забезпечити доступ громадян до відкритих засідань парламенту. Про це в коментарі Корреспондент. Net повідомила юрист Інституту Медіа Права Тетяна Семилетко. За її словами, ще в липні громадські активісти UA Інна Борзило, Аліса Рубан та сама Семилетко намагалися потрапити на засідання парламенту. Підстава для цього є прийняті в березні поправки в Закон України  Про інформацію та Закон України Про доступ до публічної інформації, які передбачають вільний доступ до засіданням Верховної Ради.

23.10.2014

http://judges.org.ua/dig5406.htm

http://www.utro.ua/ru/politika/tsmho_obvinyaet_klichko_v_okazanii_davleniya_na_glavu_kievskogo_apellyatsionnogo_suda1414066494

ЦМХО обвиняет Кличко в оказании давления на главу Киевского Апелляционного суда

Апелляционный административный суд города Киева должен принять решение в споре между Центром микрохирургии глаза и Киевской городской государственной администрацией. Ранее, КМДА, в нарушение действующего законодательства, организовала комиссию по проверке вышеупомянутого медицинского учреждения. Сделано это было, невзирая на выводы комиссии Минздрава, которая предварительно уже проверила ЦМХО. Коллектив ЦМХО отстаивает свои интересы в судах. Но поскольку само незаконное распоряжение о создании комиссии для давления на ЦМХО подписал лично В. Кличко, то сегодня он тоже лично посетил главу Апелляционного административного суду города Киева с целью оказания на него давления и принятия по итогу неправомерного решения. Информация об этом просочилась в СМИ из самого суда, и она легко может быть подтверждена службой госохраны, которая сопровождает мера В. Кличка 24 часу в сутки.

24.10.2014

http://court.gov.ua/133223/

Збільшено на жовтень 2014 року фонд заробітної плати судів загальної юрисдикції

За рахунок понадпланових надходжень коштів судового збору до спеціального фонду державного бюджету Міністерством фінансів України за поданням Державної судової адміністрації України судам загальної юрисдикції збільшено на жовтень поточного року фонд оплати праці разом з нарахуванням на 69,7 млн. грн.

24.10.2014

http://www.vru.gov.ua/news/740

Фоторепортаж із засідання Тимчасової спеціальної комісії з перевірки суддів судів загальної юрисдикції

24 жовтня 2014 року відбулося засідання Тимчасової спеціальної комісії з перевірки суддів судів загальної юрисдикції, створеної відповідно до Закону України «Про відновлення довіри до судової влади в Україні» як посиленого тимчасового заходу для відновлення довіри до судової влади, законності і справедливості. Комісією ухвалено висновки щодо порушення присяги суддею Дарницького районного суду міста Києва Сергієм Пойдою та суддею Бабушкінського районного суду міста Дніпропетровська Миколою Решетніком. Стосовно судді Бориспільського міськрайонного суду Київської області  Сергія Вознюка та судді Шевченківського районного суду міста Києва Наталії Пономаренко ухвалено рішення про передачу матеріалів до ВККСУ для розгляду питання про притягнення їх до дисциплінарної відповідальності.

24.10.2014

http://www.vru.gov.ua/news/739

Тимчасова спеціальна комісія з перевірки суддів продовжила розгляд скарг учасників акцій протесту на дії суддів

24 жовтня 2014 року відбулося засідання Тимчасової спеціальної комісії з перевірки суддів судів загальної юрисдикції, створеної відповідно до Закону України «Про відновлення довіри до судової влади в Україні» як посиленого тимчасового заходу для відновлення довіри до судової влади, законності і справедливості. За результатами розгляду питань порядку денного Комісією ухвалено висновки про порушення присяги стосовно двох суддів, які приймали рішення щодо учасників масових акцій протестів у період з 21 листопада 2013 року до 11 квітня 2014 року. Висновки Комісії будуть направлені до Вищої ради юстиції для прийняття рішення.

Цікаве