Блог

07

травня

2016

Дайджест подій у сфері правосуддя 2-8 травня 2016 року (ЗМІ)

Дата

Посилання

Заголовок, короткий опис

Примітки

04.05.2016

http://zib.com.ua/ua/123390-vryu_zyasue_chi_e_porushennyam_prisyagi_grube_svavillya_chle.html

Конвенційний бумеранг. ВРЮ з’ясує, чи є порушенням присяги «грубе свавілля» членів ВС

Незнання європейських гарантій справедливості ускладнює життя не тільки представникам місцевих та апеляційних судів, які проходять кваліфікаційне оцінювання. Деякі страсбурзькі вердикти б’ють рикошетом по членам найвищого судового органу України. Особливо коли безпосередньо в рішенні Європейський суд з прав людини обурюється «грубим свавіллям» українських колег, що полягає у відмові в правосудді.

04.05.2016

http://zib.com.ua/ua/123391-opublikovano_rishennya_rsu_schodo_suddivskoi_vinagorodi.html

Тимчасове прикріплення

Рада суддів України роз’яснила, в яких випадках зберігається право на отримання суддівської винагороди. Про це йде мова у рішенні РСУ від 8 квітня 2016 року №29, текст якого публікує "Закон і Бізнес".

04.05.2016

http://zib.com.ua/ua/123419-vsu_zrobiv_visnovok_u_spravi_schodo_dovichnogo_utrimannya.html

ВСУ зробив висновок у справі щодо довічного утримання

В постанові від 13.04.2016, ухваленій у справі №6-2891цс15, Верховний Суд визначився щодо визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за наявності договору довічного утримання, що був укладений спадкодавцем.

04.05.2016

http://zib.com.ua/ua/123429-vischiy_adminsud_ukraini_proti_analizu_sudovih_rishen_minyus.html

ВАСУ проти аналізу судових рішень Мін'юстом

Давати оцінку процесуальним рішенням можуть лише вищестоящі судові інстанції при перегляді судових рішень. Тобто, презумпція правомірності судового рішення може бути спростована в порядку апеляційного, касаційного оскарження, дисциплінарного провадження, а також поставлена під сумнів рішенням Європейського суду з прав людини. Про це йде мова у заяві Вищого адміністративного суду України у відповідь на ініціативу Прем’єр-міністра доручити Мін'юсту аналіз судових рішень, пов'язаних з веденням бізнесу (зауважимо, РСУ також висловилась проти такої ініціативи - ред.).

04.05.2016

http://judges.org.ua/dig9869.htm

http://hromadskeradio.org/programs/hromadska-hvylya/sudova-reforma-nemozhlyva-bez-reformuvannya-advokatury-i-prokuratury-yuryst

Судова реформа неможлива без реформування адвокатури і прокуратури, — юрист

Для того, щоб судова реформа почалася, необхідно зібрати 300 голосів народних депутатів та проголосувати за неї в парламенті. В студії «Громадського радіо» Андрій Козлов, юрист-міжнародник, Координатор проекту організації Democracy Reporting International «Підтримка відкритого, демократичного процесу реформ в Україні».

04.05.2016

http://ua.racurs.ua/1181-groysman-vymagaie-vidnovyty-radyanskyy-naglyad-za-sudamy

Гройсман вимагає відновити радянський нагляд за судами

Ніщо не передбачало збурення, аж поки слово не взяв Гройсман, який вирішив піддати нищівній критиці саму доктрину демократичної правової держави.

05.05.2016

http://zib.com.ua/ua/123459-trivae_robota_nad_organizacieyu_konkursu_na_posadi_u_verhovn.html

Триває робота над організацією конкурсу на посади у ВСУ

У Вищій кваліфікаційній комісії суддів України відбулась робоча нарада з питань проведення конкурсу на зайняття вакантної посади судді у Верховному Суді України. На думку голови Комісії С.Козьякова, конкурс слід провести якнайшвидше.

05.05.2016

http://zib.com.ua/ua/123452-odeskiy_rubizh_gromadska_rozprava_nad_suddyami_i_povna_bezdi.html

Одеський рубіж. Громадська розправа над суддями і повна бездіяльність державних органів знищує незалежність правосуддя

Скарги суддів на тиск та протиправний вплив останнім часом стали звичним явищем. Лише за березень 2016 року судді зверталися до Ради суддів України понад 10 разів. А скільки суддів стерпіли і не скаржились? Тиснуть усі: народні депутати, сторони, службовці «правоохоронних» органів. Але лаври першості поступово перебирає так звана «громадськість». Неідентифіковані «активісти-найманці», що не гребують навіть фізичною розправою, стали небезпечним явищем, що підриває незалежність суду, руйнує судову систему. Події в господарському суді Одеської області 25 квітня 2016 р. демонструють усю глибину проблеми та неспроможність правоохоронної системи захистити конституційний лад.

05.05.2016

http://zib.com.ua/ua/123451-verhovniy_sud_ukraini_vislovivsya_schodo_realizacii_predmeta.html

ВСУ висловився щодо реалізації предмета іпотеки

У Верховному Суді України прийшли до висновку стосовно умов за яких державний виконавець може передати на реалізацію предмет іпотеки в ході примусового виконання рішень судів про стягнення на користь іпотекодержателя заборгованості, яка випливає із забезпечених іпотекою зобов’язань. До такого висновку дійшов Верховний Суд України, ухваливши на спільному засіданні Судових палат у цивільних та господарських справах 27 квітня 2016 року постанову у справі №6-103цс16. Як пояснили "ЗіБ" у ВСУ, предметом цієї справи був спір про визнання прилюдних торгів недійсними, визнання недійсними та скасування протоколу проведення прилюдних торгів й акта державного виконавця про реалізацію арештованого майна.

05.05.2016

http://zib.com.ua/ua/123448-suddi_odeskoi_oblasti_skarzhatsya_na_tisk_cherez_vidsutnist_.html

Судді Одещини скаржаться на тиск через відсутність охорони

З 20 квітня 2016 р. головне управління Національної поліції в Одеській області припинило охорону будівлі, в якій розміщується господарський суд Одеської області та Одеський апеляційний господарський суд. Судді незадоволені таким станом речей та вирішили звернутись до Ради суддів України з цього приводу. Як відзначається у зверненні суддів господарського суду Одеської області, така ситуація створює ризики безперешкодного пронесення до приміщень судів вибухонебезпечних та отруйних речовин, пронесення зброї тощо.

05.05.2016

http://zib.com.ua/ua/123447-ksu_prosyat_roztlumachiti_pitannya_predstavnictva_interesiv_.html

КСУ просять розтлумачити питання представництва прокуратурою

До Конституційного Суду України надійшло подання щодо тлумачення положень Закону про прокуратуру. Суд просять пояснити положення згідно з яким прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва. Відповідне подання Харківської міської ради Харківської області надійшло до КСУ 4 травня. Зараз здійснюється опрацювання подання Секретаріатом Суду.

05.05.2016

http://zib.com.ua/ua/123444-verhovniy_sud_ukraini_zrobiv_visnovok_schodo_styagnennya_pro.html

ВСУ зробив висновок щодо стягнення процентів за вкладом

Проценти за користування грошовими коштами, що знаходяться на рахунку клієнта, сплачуються банком у розмірі, встановленому договором, а якщо відповідні умови не встановлені договором, – у розмірі, що звичайно сплачується банком за вкладом на вимогу. До такого висновку дійшов Верховний Суд України, ухваливши на засіданні Судової палати у цивільних справах 27 квітня 2016 року постанову у справі №6-302цс16, предметом якої був спір про стягнення процентів за банківським вкладом за період прострочення повернення вкладу, повідомляє "ЗіБ" з посиланням на ВСУ.

05.05.2016

http://zib.com.ua/ua/123446-golova_adminsudu_kieva_pavlo_vovk_glava_nacpolicii_dozvolila.html

Голова адмінсуду Києва Павло Вовк: Глава Нацполіціі дозволила собі некоректні висловлювання на адресу суду. В Європі б її вигнали і покарали

У квітні судова система знову опинилася в центрі суспільної уваги. Суди почали масово відновлювати поліцейських, які не пройшли переатестацію. Одним з перших щасливчиків став одіозний екс-заступник начальника Головного слідчого управління Нацполіціі Григорій Мамка, якого повернув на посаду Окружний адмінсуд Києва. На черзі розгляд в цьому ж суді позову профспілки МВС про незаконність всієї атестації в цілому.

05.05.2016

http://zib.com.ua/ua/123440-verhovniy_sud_ukraini_vislovivsya_schodo_vidshkoduvannya_shk.html

ВСУ висловився щодо відшкодування шкоди працівником

Для звернення власника або уповноваженого ним органу до суду в питаннях стягнення з працівника матеріальної шкоди, заподіяної підприємству, установі, організації, встановлюється строк в один рік з дня виявлення заподіяної працівником шкоди (частина третя статті 233 КЗпП України). До такого висновку дійшов Верховний Суд України на засіданні Судової палати у цивільних справах, ухваливши 27 квітня 2016 року постанову у справі №6-216цс16, предметом якої був спір про відшкодування шкоди, повідомляє "ЗіБ" з посиланням на ВСУ.

06.05.2016

http://zib.com.ua/ua/123242-suddi_pragnut_pozbutisya_zovnishnogo_tisku_za_dopomogoyu_sam.html

Загартовуючи суддівську незалежність. Вітчизняна Феміда прагне позбутися зовнішнього тиску за допомогою самоврядування

Замість чуток і домислів між суддями має вибудовуватися ефективна комунікація. Під таким гаслом відбувся Харківський регіональний судовий форум, ексклюзивним інформаційним партнером якого виступив наш тижневик. І саме таке першочергове завдання перед новоствореною Асоціацією розвитку суддівського самоврядування України ставить її очільник — суддя Львівського окружного адміністративного суду Володимир Кравчук. Про актуальні тенденції у сфері судочинства, платформу для обговорення яких створила асоціація, довідався «ЗіБ».

06.05.2016

http://zib.com.ua/ua/123470-zupineno_kvalifocinyuvannya_38_suddiv_z_apelyaciynih_sudiv_k.html

Зупинено кваліфоцінювання 38 суддів Київщини

З початку проведення первинного кваліфікаційного оцінювання суддів апеляційних судів міста Києва та Київської області, тобто з квітня цього року, рішеннями Вищої кваліфкомісії суддів України зупинено оцінювання 38 суддів.

06.05.2016

http://zib.com.ua/ua/123383-chi_mozhna_peretvoryuvati_spivbesidu_z_suddyami_v_ramkah_kva.html

По той бік кваліфоцінювання. Чи можна перетворювати співбесіду на додатковий іспит, принагідно розголошуючи конфіденційну інформацію?

Наразі завершилося первинне кваліфікаційне оцінювання першої сотні суддів-«п’ятирічок». На цьому тижні проводилися співбесіди з тими групами представників апеляційних інстанцій столиці та Київської області, які склали анонімні тести. І крізь полегшені зітхання щасливчиків, котрі підтвердили свою кваліфікацію, можна почути й нотки здивування та навіть роздратування: а чи так повинна перевірятися здатність відправляти правосуддя? Чи не переважає суб’єктивізм у рішеннях членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів, що межує із законністю процедури?

06.05.2016

http://zib.com.ua/ua/123461-ekspert_poyasniv_chomu_suddi_ponovlyuyut_zvilnenih_policeysk.html

Експерт пояснив, чому судді поновлюють звільнених поліцейських. Через позицію очільників МВС у законі було закладено приховану міну, яка тепер поставила під сумнів усю реформу

Розпочата минулого року переатестація співробітників поліції й очищення правоохоронних органів від недобросовісних працівників ризикує захлинутися. Поліцейські, які не пройшли переатестацію, масово поновлюються на своїх посадах через суди.

06.05.2016

http://zib.com.ua/ua/123381-u_verhovnomu_sudi_viznachilis_z_datoyu_stvorennya_sudu_ta_sp.html

Історичний перегляд. ВС знає, чи буває день народження двічі на рік та чому комітет ВР не зазіхає на компетенцію Феміди

Верховному Суду не потрібна допомога «конституційників» у розгляді справи «народний депутат проти Верховної Ради». Так постановив Пленум ВС. Крім цього, як виявилося, «верховники» менш ніж через 2 роки святкуватимуть 100-річний ювілей, хоча тільки в 2013-му відзначили 90-ліття. Чому ВС переглянув сторінки своєї історії та як вийшло, що день народження установи перемістився з 11 березня на 15 грудня? Про це «верховники» розповіли під час чергової зустрічі із журналістами.

Цікаве