Блог

27

вересня

2014

Дайджест подій у сфері правосуддя 16-22 вересня (офіційні джерела)

Дата
Посилання
Заголовок, короткий опис
Примітка
22.09.2014
Завершилося засідання Ради суддів України
19 вересня 2014 року в приміщенні Державної судової адміністрації України відбулося засідання Ради суддів України. Засідання Ради проводилося в режимі відеоконференцзв’язку. Першим питанням порядку денного засідання обговорили та затвердили за основу проект звернення ХІI позачергового з’їзду суддів України щодо стану незалежності суддів та відновлення довіри до судової влади в Україні. З метою узагальнення пропозицій членів Ради суддів України та делегатів ХІI позачергового з’їзду суддів України до даного проекту звернення, прийнято рішення про створення відповідної робочої групи. Заслухавши та обговоривши інформацію голови Ради суддів України Валентини Сімоненко про проект звернення ХІI позачергового з’їзду суддів України щодо підготовки пропозицій про внесення змін до Конституції України, Радою суддів вирішено схвалити за основу зазначений проект та створити робочу групу, до якої увійдуть шість членів Ради суддів України, включаючи голову Ради, для доопрацювання пропозицій представниками кожної ланки судової системи та для його подальшого подання на затвердження ХІI позачерговому з’їзду суддів України. Рішенням Ради суддів України визначено 27 вересня 2014 року резервним днем для роботи ХІІ позачергового з’їзду суддів України.
22.09.2014
Вища кваліфікаційна комісія суддів України надала рекомендації щодо переведення суддів до іншого суду та щодо обрання суддів безстроково
На засіданні Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, що відбулося 22 вересня 2014 року, за результатами розгляду матеріалів було прийнято рішення рекомендувати для обрання на посаду суддів безстроково.
22.09.2014
Правовий висновок Верховного Суду України у спорі про визнання договору недійсним із підстав, передбачених ч. 1 ст. 225 ЦК України
Верховний Суд України на засіданні Судової палати у цивільних справах 17 вересня 2014 року розглянув справу № 6-131 цс 14, предметом якої був спір про визнання договору недійсним із підстав, передбачених ч. 1 ст. 225 ЦК України. При розгляді цієї справи Верховний Суд України зробив правовий висновок, відповідно до якого суд може визнати договір недійсним із підстав, передбачених ч. 1 ст. 225 ЦК України в разі, якщо встановить, що у момент укладення договору позивач був неспроможний розуміти значення своїх дій та (або) керувати ними. Той факт, що позивач у момент укладення договору виявляв ознаки психічного розладу, які здійснили істотний вплив на його здатність усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, обмежуючи цю здатність, не є підставою для визнання договору недійсним відповідно до ч. 1 ст. 225 ЦК України.
23.09.2014
Голова ВССУ та Голова ДСА України з робочим візитом відвідали Поділля
Тернопільську та Хмельницьку області з робочою поїздкою відвідали голова Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ Борис Гулько та Голова Державної судової адміністрації України Зеновій Холоднюк. У другій половині дня у приміщенні апеляційного суду Тернопільської області відбулася робоча нарада за участю суддів та працівників апарату цього суду, голів місцевих судів області та їх заступників, а також голови господарського суду Тернопільської області та голови Тернопільського окружного адміністративного суду. На нараді розглядалися питання стосовно розгляду справ і матеріалів місцевими загальними та апеляційним  судами Тернопільської області, вищим спеціалізованим судом у першому півріччі 2014 року; стану приміщень та матеріально-технічного забезпечення діяльності судів області в поточному та наступному році,. Крім того, обговорювалися проблемні питання щодо втручання в роботу судової системи, довіри людей до судів, надмірної тривалості судових проваджень та шляхів їх вирішення. На завершення Борис Гулько та Зеновій Холоднюк відповіли на запитання суддів та працівників апарату суду. 19 вересня 2014 року, у рамках перебування на Поділлі, Голова Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ та Голова Державної судової адміністрації України провели нараду, що відбулася в апеляційному суді Хмельницької області.
23.09.2014
ОГЛЯД ЗМІ. «Вакцина від люстрації» або Чому врахування іноземного досвіду при очищенні державної влади є життєво необхідним для України?
Прагнення налагодити нормальне функціонування всіх ланок державного механізму (який майже розбалансувався після лютневих подій) останнім часом тісно межує із жаданням певної частини громадськості позбутися «темного минулого» шляхом масової люстрації державних службовців. Про доцільність і правові пастки реалізації таких намірів вирішили розповісти іноземні експерти. Фахівці з країн ЄС застерегли українських правників від необдуманих кроків і оманливих очікувань.
Неформальні практики
24.09.2014
Призначено начальника ТУ ДСА України в Київській області
Наказом Голови Державної судової адміністрації України від 22 вересня 2014 року на посаду начальника територіального управління Державної судової адміністрації України в Київській області призначений Назір Бадахов.
24.09.2014
Секретар четвертої судової палати ВГСУ Ігор Бенедисюк взяв участь у Міжнародному юридичному форумі «Україна-ЄС»
24 вересня 2014 року відбувся Міжнародний юридичний форум «Україна-ЄС», організований газетою «Юридична практика». Від Вищого господарського суду України у заході взяв участь суддя, секретар четвертої судової палати ВГСУ Ігор Бенедисюк. Він зупинився на проблемних питаннях формування єдиної судової практики при вирішенні спорів щодо економічної та недобросовісної конкуренції в контексті європейської інтеграції. В ході заходу учасники обговорили питання реформування законодавства, вільної торгівлі між Україною і ЄС, європейського майбутнього українського бізнесу, створення сприятливого правового поля та врегулювання спорів у контексті економічної інтеграції України в ЄС.
Неформальні практики
24.09.2014
Визначено, які суди розглядатимуть справи, підсудні господарським судам, розташованим в районі проведення АТО
На виконання Закону України «Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв'язку з проведенням антитерористичної операції» № 1632-18 від 12.08.2014 року та відповідно до наданих Державною судовою адміністрацією України подань, Головою Вищого господарського суду України визначено, які суди розглядатимуть справи, підсудні господарським судам, розташованим в районі проведення антитерористичної операції, зокрема:
- господарським судом Запорізької області - господарських справ, підсудних господарському суду Донецької області;
- господарським судом Харківської області - господарських справ, підсудних господарському суду Луганської області;
- Харківським апеляційним господарським судом - господарських справ, що підлягають перегляду в апеляційному порядку Донецьким апеляційним господарським судом.
Справи господарських судів Донецької і Луганської областей та Донецького апеляційного господарського суду, розгляд яких не закінчено і які перебувають у провадженні цих судів, передаються відповідно господарським судам Запорізької і Харківської областей та Харківському апеляційному господарському суду протягом 10 робочих днів з дня прийняття вказаного розпорядження.
24.09.2014
21 cудді надано рекомендації Вищої кваліфікаційної комісії суддів України для обрання на посаду безстроково
На засіданні Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, що відбулося 23 вересня 2014 року, за результатами розгляду матеріалів було прийнято рішення рекомендувати для обрання на посаду судді безстроково 21 суддю.
24.09.2014
Комісія надала рекомендації щодо переведення суддів до іншого суду
На засіданні Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, що відбулося 23 вересня 2014 року, за результатами розгляду матеріалів було прийнято рішення надати рекомендації щодо переведення суддів до іншого суду.
24.09.2014
Вища кваліфікаційна комісія суддів України надала рекомендації щодо обрання суддів безстроково та щодо переведення суддів до іншого суду
На засіданні Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, що відбулося 24 вересня 2014 року, за результатами розгляду матеріалів було прийнято рішення рекомендувати для обрання на посаду судді безстроково. Водночас, за результатами розгляду матеріалів було прийнято рішення відмовити у рекомендуванні на посаду судді безстроково Васецькому Роману Анатолійовичу. Також Комісією було прийнято рішення надати рекомендації щодо переведення суддів до іншого суду. Разом з тим, розглянувши матеріали, Комісія відмовила у наданні рекомендації щодо переведення судді Рубіжанського міського суду Луганської області Коваленку Денису Сергійовичу на посаду судді Броварського міськрайонного суду Київської області.
24.09.2014
Оголошення від 24 вересня 2014 року
Вища кваліфікаційна комісія суддів України відповідно до статей 74, 76, частин 2 та 3 статті 80 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» повідомляє про підготовку матеріалів щодо обрання кандидатів на посаду судді безстроково та переведення суддів, обраних безстроково, до іншого суду.
24.09.2014
Порядок денний засідання Комісії 06 жовтня 2014 року
Вища кваліфікаційна комісія суддів України повідомляє про засідання, що відбудеться 06 жовтня 2014 року в залі засідань на п'ятому поверсі у приміщенні Комісії за адресою: м. Київ, вул. Механізаторів, 9. Порядок денний: розгляд питання про відсторонення судді від посади.
24.09.2014
Правовий висновок Верховного Суду України у спорі про визнання договору фіктивним
Верховний Суд України на засіданні Судової палати у цивільних справах 24 вересня 2014 року розглянув справу № 6-116 цс 14, предметом якої був спір про визнання договору фіктивним. При розгляді цієї справи Верховний Суд України зробив правовий висновок, відповідно до якого фіктивний договір (ст. 234 ЦК України) – це договір, який укладено без наміру створення правових наслідків, обумовлених цим договором. Якщо сторонами укладено договір для приховання іншого договору, який вони насправді уклали, він є не фіктивним, а удаваним (ст. 235 ЦК України).
24.09.2014
Правовий висновок Верховного Суду України у спорі про стягнення безпідставно набутих коштів
Верховний Суд України на засіданні Судової палати у цивільних справах 24 вересня 2014 року розглянув справу № 6-122 цс 14, предметом якої був спір про стягнення безпідставно набутих коштів. При розгляді цієї справи Верховний Суд України зробив правовий висновок, відповідно до якого ст. 1212 ЦК України застосовується лише у тих випадках, коли безпідставне збагачення однієї особи за рахунок іншої не може бути усунуте з допомогою інших, спеціальних способів захисту. Зокрема, у разі виникнення спору стосовно набуття майна або його збереження без достатніх правових підстав договірний характер правовідносин виключає можливість застосування до них судом положень частини першої статті 1212 ЦК України, у тому числі й щодо зобов'язання повернути майно потерпілому.
24.09.2014
ОГЛЯД ЗМІ. «Начать ВСЮ с начала». Судейскому корпусу хотят навязать переназначение своих представителей в Высшем совете юстиции
Согласно решению Совета судей Украины, 25–26 сентября 2014 года в г. Киеве продолжит работу XII внеочередной Съезд судей Украины, созванный в том числе для решения целого ряда кадровых вопросов: назначения членов Высшего совета юстиции, избрания членов Высшей квалификационной комиссии судей Украины  и решения вопроса относительно судейской квоты в Конституционном Суде Украины.
24.09.2014
ОГЛЯД ЗМІ. «Судьи, принимавшие решения по Евромайдану, избегут наказания»
Сегодня Временная специальная комиссия  по проверке судей впервые вынесет решения на основании изучения жалоб на действия судейского корпуса во время Евромайдана. За время своей работы она назначила 75 проверок судей, но доведение их до отставок или уголовных дел маловероятно. Председатель ВСК Владимир Мойсык рассказал «Капиталу», что сегодня комиссия должна прийти к окончательным выводам и передать свои рекомендации в органы контроля судебной системы. По его словам, если будет доказано нарушение присяги, то материалы передадут в Высший совет юстиции, который должен рассмотреть вопрос об увольнении судьи. В случае, если в действиях судьи есть признаки уголовного преступления, — выводы передадут в Генеральную прокуратуру.
24.09.2014
ФОТОРЕПОРТАЖ. Засідання Тимчасової спеціальної комісії з перевірки суддів судів загальної юрисдикції
24 вересня 2014 року відбулося засідання Тимчасової спеціальної комісії з перевірки суддів судів загальної юрисдикції, створеної відповідно до Закону України «Про відновлення довіри до судової влади в Україні». За результатами розгляду питань порядку денного Комісією ухвалено висновки про порушення присяги стосовно шести суддів, які приймали рішення щодо учасників масових акцій протестів у період з 21 листопада 2013 року до 11 квітня 2014 року. Комісія  передасть свої висновки до Вищої ради юстиції для прийняття остаточного рішення. 
24.09.2014
ТСК оголосила перші висновки щодо перевірок дій суддів, які забороняли мирні акції протесту
24 вересня 2014 року відбулося засідання Тимчасової спеціальної комісії з перевірки суддів судів загальної юрисдикції, створеної відповідно до Закону України «Про відновлення довіри до судової влади в Україні» як посиленого тимчасового заходу для відновлення довіри до судової влади, законності і справедливості. За результатами розгляду питань порядку денного Комісією ухвалено висновки про порушення присяги стосовно шести суддів, які ухвалювали рішення щодо учасників масових акцій протестів у період з 21 листопада 2013 року до 11 квітня 2014 року. Комісія  прийняла рішення про передачу цих висновків до Вищої ради юстиції для прийняття рішення. Як повідомив на початку засідання голова Комісії Володимир Мойсик, жоден суддя, щодо якого проводилися перевірки, на засідання Комісії не з’явився.
25.09.2014
Судова реформа має відновити довіру людей до суду - Президент
Президент України Петро Порошенко наголошує на важливості відбудови судової гілки влади, яка б користувалася беззаперечною довірою громадян країни. У своєму виступі на XII позачерговому з’їзді суддів України Президент підкреслив, що сьогодні він презентує програму реформ «Стратегія-2020», яка передбачає реалізацію 60 реформ, серед яких визначне місце займає судова реформа. «Я покладаюся на вас, що нам з вами разом з громадськістю, з новообраним Парламентом за повної моєї підтримки як Президента вдасться провести нову судову реформу, яка зробить ключове – відновить довіру людей до суддів, зробить так, що навіть сторона, яка програла у судовому процесі, вийде із залу задоволеною справедливістю», — сказав Президент.
25.09.2014
Виступ Президента України Петра Порошенка на ХІІ позачерговому з’їзді суддів України
Текст виступу Перта Порошенка.
25.09.2014
Збільшено фонд заробітної плати судів загальної юрисдикції
За рахунок понадпланових надходжень коштів судового збору до спеціального фонду державного бюджету Міністерством фінансів України за поданням Державної судової адміністрації України судам загальної юрисдикції збільшено на вересень поточного року фонд оплати праці разом з нарахуванням на  70,3 млн. грн.
25.09.2014
XII позачерговий з’їзд суддів України визначився зі складом ВККСУ та частково ВРЮ
25 вересня 2014 року продовжив свою роботу XII позачерговий з’їзд суддів України. З'їзд затвердив Регламент призначення та звільнення суддів Конституційного Суду України з посади за квотою з'їзду суддів з урахуванням двох поправок. Крім того, з'їзд вніс зміни до Положення про Раду суддів України та заслухав голову вищого органу суддівського самоврядування Валентину Сімоненко щодо розробки Стратегії розвитку судової системи в Україні на 2015-2019 роки. Шляхом таємного голосування обрано членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України та частково членів Вищої ради юстиції.
25.09.2014
ОГЛЯД ЗМІ. "Судді Майдану": служителів Феміди почали перевіряти і карати
Про перші результати роботи Тимчасової спеціальної комісії з перевірки суддів судів загальної юрисдикції у сюжеті телеканалу ICTV.
26.09.2014
ФОТОРЕПОРТАЖ. XII позачерговий з’їзд суддів України, 25-26 вересня 2014 року
26.09.2014
Вийшов із друку дев'ятий номер «Вісника Верховного Суду України»
Вересневий номер часопису відкривається започаткованою відповідно до нової концепції журналу рубрикою «Хронологія подій». У ній стисло подано перелік основних подій місяця за участю Голови Верховного Суду України Ярослава Романюка, судді Верховного Суду України Валентини Сімоненко, яка є головою Ради суддів, тощо.
26.09.2014
Продовжив роботу ХІІ позачерговий з'їзд суддів України
26 вересня 2014 року в Києві триває робота XII позачергового з'їзду суддів України.Делегати з'їзду почали свою роботу з питання про включення в бюлетені для таємного голосування кандидатів у члени Вищої ради юстиції від судів загальної юрисдикції. 
26.09.2014
Судді готові вжити заходів для поліпшення якості судочинства
25 вересня 2014 року під час ХІІ позачергового з’їзду суддів України головуюча на з'їзді Людмила Соломаха наголосила, що судді готові змінити судову систему на краще, вжити заходів для самоочищення і поліпшення якості судочинства. Однак, при цьому Людмила Соломаха констатувала, що положення Закону України «Про очищення влади», що стосуються перевірок окремих відомостей щодо суддів, не узгоджуються з положеннями Конституції України, і не відповідають міжнародним стандартам незалежності суддів, які не передбачають будь-якої перевірки суддів без конкретної або обґрунтованої підозри.
26.09.2014
Визначені кандидатури для внесення до бюлетенів таємного голосування для призначення «резервного складу» ВККСУ
Делегати ХІІ позачергового з'їзду суддів України визначилися з кандидатами для внесення до бюлетенів для таємного голосування для призначення «резервного» складу Вищої кваліфікаційної комісії суддів України  на випадок вибуття одного або кількох членів цього органу. Як і у випадку з повторним таємним голосуванням за призначення основного складу ВККСУ, найвищий орган суддівського самоврядування вирішив внести в бюлетені кандидатів, які набрали найбільшу кількість голосів відповідно до раніше затвердженого квотного принципу (по одному судді від господарської та адміністративної юрисдикції, 4 судді - від загальних судів) помноженому на два.
26.09.2014
Повага до суддів - це культура, яка формується роками, - Ганна Юдківська
26 вересня 2014 року суддя Європейського суду з прав людини Ганна Юдківська виступила з промовою перед делегатами та гостями ХІІ позачергового з’їзду суддів України. Ганна Юдківська у своєму виступі відзначила, що повага до суддів – це культура, яка формується роками, досягається правосудними рішеннями та розповсюджується серед громадян. Шалена кількість скарг, викликана низьким рівнем довіри, і це посилюється, – сказала суддя Європейського суду з прав людини. Скажімо 8 із 15 тисяч справ ЄСПЛ повертає без розгляду, бо не було знайдено в рішеннях національних судів порушень Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, – повідомила суддя ЄСПЛ.
26.09.2014
З‘їздом суддів обговорено питання щодо стану незалежності суддів та відновлення довіри до судової влади України
Голова Верховного Суду України Ярослав Романюк, виступаючи перед делегатами з'їзду зазначив, що основним завданням органів суддівського самоврядування є гарантування незалежності судів і суддів. Однак він зауважив, що для цього у таких органів відсутній інструментарій. Також, за словами очільника Верховного Суду України, судді повинні наполягати на тому, щоб рішення органів суддівського самоврядування, що стосуються гарантій незалежності, були прописані в законі і були предметом для обов'язкового розгляду та реагування органами, яким вони адресовані. Також у своєму виступі Ярослав Романюк звернув увагу на необхідність внесення змін до законодавства в питанні формування бюджету судової влади. На його думку, органи суддівського самоврядування повинні грати ключову роль в цьому процесі. «У законі має бути закріплена норма, яка відсторонить КМУ від процесу формування бюджету судової влади. І Уряд може бути лише опонентом при розгляді такого бюджету в залі парламенту», - додав Голова ВСУ. В контексті обговорення питання незалежності суддів та відновлення довіри до судової влади суддя Львівського окружного адміністративного суду Володимир Кравчук зазначив, що судова влада повинна стати більш відкритою, зокрема, представляти публічно свою позицію у відповідь на заяви в пресі, які носять негативний характер. Також Володимир Кравчук підняв питання, яким чином суддя має реагувати на тиск.  Ректор Національної школи суддів України Микола Оніщук у своєму виступі відзначив, що по тому, як здійснюється правосуддя складається думка про державу. 
26.09.2014
Дообрано третього члена ВРЮ за квотою з‘їзду суддів та сформовано резервний склад ВККСУ
За результатами таємного голосування дообрано третього члена Вищої ради юстиції за квотою з‘їзду суддів України. Так, суддя Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ Алла Олійник отримала 276 голосів з 203 необхідних, а суддя апеляційного суду Київської області Валерій Фінагєєв - 64 голоси.

Цікаве