Блог

24

червня

2014

Дайджест подій у сфері правосуддя 16-22 червня (ЗМІ)

Дата
Посилання
Заголовок, короткий опис
Примітка
16.06.2014
Загальна люстрація: всіх перевірятимуть на поліграфі
Очищення влади передбачає атестацію та переатестацію держслужбовців (в т.ч. суддів) з метою здійснення люстрації влади. Окрім перевірки відповідності доходів рівню життя, ефективності роботи на посаді, з суб’єктами перевірки також проведуть інтерв’ю із застосуванням детектора брехні.
Неформальні практики
16.06.2014
На посаду голови ВАСУ претендує 3 судді
На вибори голови Вищого адміністративного суду України були висунуті три кандидатури - Михайло Смокович, Олександр Нечитайло та Сергій Острович.
16.06.2014
Брак прихильників оновлення. Лише 10% «адміністративників» виступили за переобрання РСАС. Більшість – усе влаштовує
Конференція суддів адміністративних судів вирішила, що недоцільно формувати новий склад Ради суддів адмінсудів, адже до нинішніх її членів претензій немає. І тільки 4 із 40 делегатів були переконані, що «переформатування» РСАС — необхідний крок для відновлення довіри до володарів мантій.
16.06.2014
України не виконує рішення ЄСПЛ у справі Волкова
Окрім заходів індивідуального характеру, присуджених Україні, а саме поновлення колишнього судді ВСУ О. Волкова на посаді, ЄСПЛ присудив нашій державі і заходи загального характеру, від виконання яких залежить можливість проведення системної реформи правосуддя в Україні, про яку заявив Президент України Петро Порошенко.
16.06.2014
Власенко хоче пришвидшити звільнення 65-річних суддів
Звільнення судді з посади у зв'язку з досягненням ним шістдесяти п'яти років у відставку за віком, здійснюється без подання таким суддею відповідної заяви. Такі зміни до Закону народний депутат Сергій Власенко пропонує законопроектом №4071а «Про внесення змін до Закону «Про судоустрій і статус суддів» щодо звільнення судді з посади у зв'язку з досягненням ним шістдесяти п'яти років».
16.06.2014
ДСА знайшла місця для кримських суддів
У деяких місцевих та апеляційних загальних судах була збільшена чисельність суддів в судах у зв’язку з переведенням до них суддів з АРК та м. Севастополя.
16.06.2014
Романюк стурбований звільненням 65-річних суддів
Зміна підстави звільнення суддів, які досягли 65-річного віку і подали заяву про відставку, з подання заяви про відставку на звільнення за досягненням 65 років не повною мірою кореспондується з положеннями міжнародних правових документів та законодавства України, а також рішеннями КСУ.- Ярослав Романюк
16.06.2014
Кандидатів до складу КСУ та ВРЮ обговорить громадськість
Усі зауваження громадськості щодо кандидатів до складу Конституційного Суду України, Вищої ради юстиції, Вищої кваліфкомісії суддів на з‘їзді суддів будуть враховані.
Неформальні практики
16.06.2014
Н.Кобылянский сознательно отказался от выдвижения его кандидатуры на пост Председателя ВАСУ
Николай Кобылянский в ходе обсуждения признался, что сознательно попросил на собрании палаты, чтобы его не выдвигали на пост Председателя суда. Также он призвал поддержать кандидатуру А.Нечитайло.
16.06.2014
Украинские юристы обсудили эффективные способы защиты нарушенных прав в Евросуде
Участники говорили об основных законодательных новеллах последних месяцев, перспективах и возможных изменениях, которые несет за собой Ассоциация с ЕС. Оккупация Крыма и ее правовые последствия, а также эффективные способы защиты нарушенных прав в Европейском суде по правам человека также не обошли вниманием экспертов. Отдельно была представлена работа Ассоциации юристов Украины в сфере государственного и усовершенствования правового поля - концепция законопроекта об общественном контроле, реформирования корпоративного законодательства, и т.д. Горячие темы последнего времени - практика применения УПК, защита прав адвокатов и взаимодействие с правоохранительными органами в современных условиях заняли две сессии форума, а опытные докладчики представили ряд полезных советов и открыли немало инструментов, которые должны быть в арсенале каждого юриста.
Неформальні практики
16.06.2014
Проведение съезда судей могут сорвать, — В.Онопенко
В Верховном Суде состоялась пресс-конференция, на которой были представлены некоторые кандидаты для избрания XII внеочередным съездом судей Украины (запланирован на 19-20 июня) судьями Конституционного суда Украины, а также членов Высшего совета юстиции, Высшей квалификационной комиссии судей Украины  и Совета судей Украины.  Вначале пресс-конференции председатель Совета судей Украины Василий Онопенко сообщил, что проведение съезда судей могут сорвать. Он назвал несколько сценариев развития событий. Первый – вынесение судебного решения, например, определение Окружного административного суда г. Киева или другого местного суда, по надуманным основаниям: дескать, КСУ должен рассмотреть конституционное обращение о признании неконституционным Закона Украины «О восстановлении доверия к судебной власти на Украине». Второй сценарий, это судебный запрет рассмотрения некоторых вопросов на Съезде судей. В частности, это касается увольнения судей КСУ.
16.06.2014
Міжнародний кримінальний суд може розпочати розслідування злочинів режиму Януковича
Прокурор Міжнародного кримінального суду співпрацює з органами прокуратури в Україні, щоб встановити, чи є злочини, скоєні в Україні режимом Януковича, злочинами проти людяності.
16.062014
В Україні зараз виконується менше третини судових рішень – виконавча служба

На сьогоднішній день в України виконується лише близько 30% рішень судів. Таку цифру навів сьогодні на прес-конференції керівник Державної виконавчої служби Дмитро Сторожук.

16.062014
Як отримати від держави гроші, які присудив Європейський суд
В  статті визначено які документи і куди потрібно подати для отримання компенсації, присудженої рішенням Європейського суду з прав людини.
16.06.2014

В ВСУ были представлены кандидаты в органы судейского самоуправления и на должность судей КСУ

В рамках подготовки к XII внеочередному съезду судей Украины 16 июня 2014 г. в Верховном Суде Украины состоялась пресс-конференция судьи Верховного Суда Украины, председателя Верховного Суда Украины в 2006-2011 годах, председателя Совета судей Украины Василия Онопенко. Г-н Онопенко подчеркнул, что сейчас впервые происходит действительно прозрачный подбор судейских кадров в органы судейского самоуправления. Правда, он сделал оговорку на то, что в проведении съезда заинтересованы не все.
17.06.2014
Рада  з ознаками змін. «Господарники» оновили склад органу самоврядування та зменшили присутність у ньому суддів ВГС
Склад Ради суддів господарських судів змінився на три чверті. З місцевих та апеляційних судів до її складу ввійшли законники, які до цього не працювали в органі самоврядування. Разом з тим касаційну інстанцію представлятимуть переважно знайомі обличчя.
17.06.2014
З люстраційної комісії суддів хочуть вигнати всіх адвокатів
Окружний адмінсуд м. Києва відкрив провадження у справі за позовом про визнання протиправним та скасування наказу / розпорядження Т.Чорновол про призначення до складу Тимчасової спеціальної комісії з перевірки суддів загальної юрисдикції 5-и адвокатів.
17.06.2014
Легітимність нового складу ВРЮ під загрозою – правозахисник Марина Паринова
Новий склад Вищої ради юстиції, який має бути сформований після набрання чинності Законом про люстрацію суддів, не буде відповідати європейським стандартам і надалі може поставити під сумнів легітимність рішень цього органу в Європейському суді з прав людини.
17.06.2014
КСУ пояснив, хто є пенсіонерами по старості
В одних випадках суди не визнавали осіб, яким пенсія призначалася із зменшенням пенсійного віку, пенсіонерами по старості і виселяли їх із службових жилих приміщень без надання іншого жилого приміщення, а в інших випадках – відмовляли у задоволенні позовів про виселення таких пенсіонерів з наданих їм у користування службових жилих приміщень, вважаючи їх пенсіонерами по старості.
17.06.2014
Минюст не определился с членом Высшей квалификационной комиссии судей
Состоялся конкурс для назначения на должность члена Высшей квалификационной комиссии судей Украины (ВККС) по квоте Министерства юстиции Украины. После почти трехчасового собеседования конкурсная комиссия не смогла определиться с кандидатом, так как ни один не набрал достаточного количества голосов. К слову, г-н Соболев не участвовал в большей половине заседания, предполагаеться, что он голосовал «по телефону». В итоге, г-жа Емельянова озвучила решение, согласно которому срок конкурса продлен еще на две недели. Все желающие (отвечающие требованиям) могут подать документы на конкурс. А те шесть претендентов на должность членов ВККС, заслушанные на заседании 16 июня, так и остались в статусе «кандидат».
17.06.2014
Вищий господарський суд пропонує всім охочим оцінити його роботу

Вищий господарський суд України проводить онлайн-опитування громадян щодо якості організації роботи суду.

17.06.2014
Нечитайло пообіцяв захищати громадян від чиновників
Нещодавно обраний головою Вищого адміністративного суду України Олександр Нечитайло звернувся до громадськості та колег, запевнивши, що кожен його управлінський крок буде публічним, а всі адміністративні рішення – прозорими.
17.06.2014
Онопенко закликає суддів покаятися і пройти переатестацію
Судді повинні взяти на себе політичну та моральну відповідальність за ті події, які відбувались в державі. Адже частково вина лежить і на суддях.
17.06.2014
Депутаты внесли в Конституционный суд представление о конституционности передачи полиграфкомбината "Украина" в управление Нацбанка
16 июня 2014 года в Конституционный Суд Украины поступило конституционное представление 51 народного депутата Украины. Представление относительно выявления соответствия Конституции Украины (конституционности) п. 5 ч. 2 ст. 71 Закона Украины «О Национальном банке Украины» с изменениями, абз. 14 ч. 3 ст. 2 Закона Украины «Об осуществлении государственных закупок», ч. 2 ст. 18 Закона Украины «Об административных услугах» с изменениями, п. 8 ч.4 ст. 6, ч. 5 ст. 14, ч. 8 ст. 15 Закона Украины «О Едином государственном демографическом реестре и документах, подтверждающих гражданство Украины, удостоверяющих личность или ее специальный статус» с изменениями, распоряжение Кабинета Министров Украины «О передаче целостного имущественного комплекса государственного предприятия «Полиграфический комбинат «Украина» по изготовлению ценных бумаг» в управление Национального банка» от 21 августа 2013 № 667-р.
17.06.2014
Соболєва викликали на допит через «погрози суддям»
Голову Люстраційного комітету Єгора Соболєва викликали на допит в київську міліцію «за фактами погрози суддям Верховного суду» . Про це сам Єгор Соболєв написав на своїй сторінці у Facebook.
17.06.2014
АТО для судової влади
Третій місяць триває незрима для людського ока, але неймовірно виснажлива війна за справедливий суд в Україні. Виявилося, щоб перемогти в цій війні, найважче виграти битву за незалежність кожного судді. Щоби виправдати своє право називатися суддями в цій державі, ці судді сьогодні зобов'язані запобігти тому, щоб їхніми руками відновили терор, який наше суспільство похитнуло такою дорогою ціною. - Оксана Сироїд, директор Української Правничої Фундації.
17.06.2014
Підготовка до З’їзду суддів України: «вушка Ківалова» і судді нової генерації

Суддівський корпус чи не вперше в історії свого існування виніс на розгляд громадськості кандидатури претендентів на посади суддів КСУ, членів ВРЮ, ВККС та РСУ, що обиратимуться на З’їзді суддів України. Для цього у Верховному суді України зібрали навіть прес-конференцію, ініціаторами проведення якої стали голова РСУ Василь Онопенко та його заступник Раїса Ханова.

18.06.2014
Суддя Львівського ОАС Володимир Кравчук: «У проведенні судової реформи політики повинні поступитися професіоналам у галузі права»
Від позачергового ХІІ з’їзду суддів очікують якщо не доленосних, то принаймні кардинальних рішень, які започаткують зміну ставлення суспільства до людей у мантіях. Інтерв’ю з доктором юридичних наук, суддею Львівського окружного адміністративного суду Володимиром Кравчуком, який тривалий час займається проблемами судоустрою, аби дізнатися про його бачення першочергових кроків у реформі національного судочинства. Тим більше що цього суддю називають одним з імовірних претендентів на обрання до єдиного органу конституційної юрисдикції, який був і залишатиметься гарантом дотримання конституційної процедури проведення майбутньої перебудови.
Неформальні практики
18.06.2014
Кандидат в судді КСУ хоче запровадити конституційну скаргу
Кожен громадянин або юридична особа, після вичерпання усіх національних засобів правового захисту, повинен мати право на скаргу до Конституційного Суду України щодо неконституційності закону чи указу Президента України, який порушує її права. Це один з пунктів програми кандидата на посаду судді Конституційного Суду України Володимира Кравчука, судді Львівського окружного адміністративного суду України.
18.06.2014
Делегати без мандатів або як Раду обирали та відсутніх у кандидати висували
Нарешті сталося: відбулася V конференція суддів загальних судів. Попри організаційні вади, порядок денний вичерпано. З’їзд суддів отримав своїх делегатів, а суддівська спільнота — новий склад органу самоврядування. Захід, проведений на базі Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ, укотре довів, що оновлення судової системи має розпочинатися не із законодавця, а з усвідомлення кожним суддею відповідальності за свою роботу.
18.06.2014
Голова ВААС назвав замовним протест Київського Автомайдану
«Розумію, що ця акція є замовною і нічого спільного із виявленням недовіри людей до мене чи суду не має. Її мета – дискредитувати в очах суспільства мене особисто та судочинство в цілому. Для чого чи кому це потрібно покаже час». - так прокоментував протест київського Автомайдану щодо відставки голови Вінницького апеляційного адміністративного суду України очільник суду Віталій Кузьмишин.
18.06.2014
Власники веб-сайтів відповідають за будь-яку розміщену інформацію – ВГСУ
За поширення в Інтернеті анонімної та недостовірної інформації відповідає власник веб-сайту, на якому розміщено матеріал, оскільки саме він створив технологічну можливість та умови для поширення такої інформації. Такого висновку дійшов Вищий господарський суд України в оглядовому листі від 12.06.2014 №01-06/770/2014 «Про деякі питання практики застосування господарськими судами законодавства про інформацію».
18.06.2014
Адвокат Луценка збирається люструвати суддів
Ігор Фомін, голова ради директорів Корпорації «Українська правнича група», адвокат Юрія Луценко, претендує на посаду в Тимчасовій спеціальній комісії з перевірки суддів судів загальної юрисдикції за квотою Верховної Ради.
18.06.2014
Решение судьи А.Емельянова принять участие в АТО поддержали его коллеги
Судьи Хозяйственного суда города Киева поддержали своего коллегу - судью Высшего хозяйственного суда Украины Артура Емельянова в его решении принять участие в антитеррористической операции на территории Донецкой и Луганской областей. Об этом идет речь в их обращении.
18.06.2014
Высший админсуд признал противоправным увольнение В.Овчаренко с должности судьи КСУ
Высший административный суд Украины рассмотрел дело по иску Вячеслава Овчаренко к Верховному Совету Украины о признании действий противоправным и обязательстве совершить определенные действия.  В иске требовалось признать незаконным принятие парламентом постановления «О реагировании на факты нарушения судьями Конституционного Суда Украины присяги судьи» от 24 февраля 2014 года № 775-VII, которым г-н Овчаренко был уволен с должности судьи КСУ. «Суд вынес решение в пользу истца», – сообщил адвокат истца Олег Александрович.
18.06.2014
"Правый Сектор" заявил о намерении публично наблюдать за громкими судебными процессами
"Правый Сектор" заявил о намерении публично наблюдать за громкими судебными процессами и подключать Люстрационный комитет в случае явных нарушений в интересах любой из сторон. Об этом сообщил представитель "Правого Сектора" Борислав Береза. По его словам, поводом для заявления стала попытка привлечь "Правый Сектор" к реализации коррупционной схемы. "К нам обратилась одна из структур, которая участвует в судебной тяжбе против "Укрсиббанка" в Верховном суде Украины. Эта структура попросила лоббировать свои интересы в судебном процессе в обмен на более чем щедрое пожертвование. Объяснение было примерно таким, что раз "Правый Сектор" участвует в процессах избрания глав Высших судов, значит, он может влиять и на решения этих судов", - рассказал Береза.
18.06.2014
ГК АІС спростовує звинувачення про спроби підкупу суддів ВСУ і представників "Правого сектору"
Група компаній АІС офіційно заявляє, що інформація, яка з'явилася в мережі Інтернет, про нібито наявний факт підкупу Групою компаній АІС суддів Верховного суду України, а також представників громадського руху "Правий сектор" не відповідає дійсності. Про це йдеться в заяві представників ГК АІС.
18.06.2014
Глава Ради суддів Василь Онопенко: Перенесення з'їзду суддів - це початок кінця нової влади
16 июня в здании Верховного суда впервые огласили список кандидатов в два ключевых органа судебной системы: Высший совет юстиции, и Высшую квалификационную комиссию судей. С биографиями кандидатов теперь можно ознакомиться на сайтах "Судебная власть" и Совета судей Украины. У активистов есть три дня, чтобы оспорить кандидатуры. 19-20 июня пройдет съезд судей, на котором состоятся выборы в ВСЮ и ВККС. За проведение этого мероприятия отвечает Совет судей, возглавляемый Василием Онопенко. Однако ходят слухи, что съезд может быть сорван. Бывший председатель Верховного суда Василий Онопенко – один из главных действующих лиц предстоящего съезда. В интервью  он рассказал о том, кто и почему может помешать его проведению.
19.06.2014
До вас їде… монітор. В ООН налаштовані докорінно змінити український підхід до кримінальної юстиції
Уповноважений ВР з прав людини взялася за реалізацію чергової євроінтеграційної програми. Цього разу вона має назву «Моніторинг судових процесів». У такий спосіб, на думку Ради Європи, можна досягти прозорості кримінальної юстиції.
19.06.2014
Екс – керівництво ВГСУ звинуватили у хабарництві
Головне слідче управління Генеральної прокуратури України розпочало досудове розслідування за фактом вимагання колишнім керівництвом Вищого господарського суду України хабара у сумі 500 тис. фунтів стерлінгів.
19.06.2014
ГПУ вияснить, чи були зловживання при відборі суддів
За зверненням народного депутата України Генеральна прокуратура зареєструвала кримінальне провадження за фактом зловживань членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів при відборі трьох суддів з метою їх подальшого призначення.
19.06.2014
ВР вирішить, що робити з суддею КСУ Овчаренко
Повернення на посаду судді Конституційного Суду України В’ячеслава Овчаренка свідчить про те, що система люстрації суддів в Україні зараз не працює. - так зауважив на засіданні парламенту народний депутат Олег Тягнибок.
19.06.2014
Делегатів з’їзду перевіряють на складення присяги судді
З’явилась інформація, що деякі делегати на з’їзд суддів України, який сьогодні відбувається в Києві, не склали присягу судді. У зв’язку з цим, у роботі з’їзду була оголошена перерва. Мандатна комісія, перевіряючи повноваження суддів, виясняє, чи делегати мають право голосувати на з’їзді.
19.06.2014
4 делегати з’їзду нелегітимні. Гвоздик також
Голова мандатної комісії Віктор Шишкін, суддя КСУ, оголосив її рішення - з 402 делегатів з‘їзду легітимні 398.
19.06.2014
Через дороге приміщення з’їзд просять працювати швидше
Суддя Верховного Суду України В.Онопенко закликає працювати організованіше і швидше, адже оренда приміщення, де проходить з'їзд, коштує недешево - 20 тис. доларів.
19.06.2014
З’їзд суддів не обиратиме нових суддів КСУ
На з'їзді суддів, який відбувається сьогодні у Києві, на голосування було поставлено питання про включення до порядку денного питання щодо звільнення суддів Конституційного Суду України та призначення на їх місце нових суддів. Більшість делегатів підтримали пропозицію не звільняти суддів КСУ.
19.06.2014
Кобилянський не почув від Онопенка звіту
В Києві продовжується з’їзд суддів, на якому зараз розглядаються перші питання порядку денного – звіти рад суддів. Наприклад, звіт голови РСУ був розкритикований. Голова Ради суддів адмінсудів Микола Кобилянський відклав свій звіт вбік і звернув увагу делегатів на те, що від Онопенка від не почув жодного слова про те, що він [В.Онопенко] зробив для суддівської спільноти за час свого головування у Раді суддів України. «Я чув політика, а не голову Ради суддів України», - сказав М.Кобилянский, зауваживши, що можливо В.Онопенко своєю промовою готувався до призначення на котрусь з посад в органах суддівського самоврядування.
19.06.2014
З’їзд задумався над складом Ради суддів України
На з’їзді суддів України, який зараз проходить в Києві, відбувається висування делегатів до Ради суддів України. Відповідно до Закону Рада суддів України налічує 40 членів. Судді місцевих та апеляційних загальних судів попросили перерву для того, щоб визначитись з питанням висування делегатів до Ради суддів від кожної області.
19.06.2014
Экс-заместитель Председателя АП Украины давил на членов ВККС для назначения «своих людей» на должности судей, - А.Баганец
По обращении

Цікаве