Блог

21

червня

2014

Дайджест подій у сфері правосуддя 16-22 червня (офіційні джерела)

Дата
Посилання
Заголовок, короткий опис
Примітка
16.06.2014
Відбулася прес-конференція голови Ради суддів Василя Онопенка
Відбулася прес-конференція судді Верховного Суду України, голови Верховного Суду України у 2006-2011 роках, голови Ради суддів України Василя Онопенка. Голова Ради суддів України представив кандидатів для призначення з'їздом суддів України суддями Конституційного Суду України, кандидатів для обрання до складу Вищої ради юстиції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України та Ради суддів України, яка також буде обрана XII позачерговим з’їздом суддів України. Голова Ради суддів України ознайомив усіх присутніх з біографічними довідками зазначених кандидатів та наголосив на тому, що всі ці особи мають великий досвід роботи в судовій системі.
16.06.2014
Головою Державної судової адміністрації України видано наказ «Про визначення кількості суддів у деяких місцевих та апеляційних загальних судах»
Відповідно до частини четвертої статті 19 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», згідно зі статтею 16 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» Державною судовою адміністрацією України видано наказ від 13 червня 2014 року № 88 «Про визначення кількості суддів у деяких місцевих та апеляційних загальних судах».
16.06.2014
Розділ «Судова практика» доповнено новим оглядовим листом
Розділ "Судова практика" на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України доповнено новим оглядовим листом ВГСУ від 12.06.2014 № 01-06/770/2014 "Про деякі питання практики застосування господарськими судами законодавства про інформацію (за матеріалами справ, розглянутих у касаційному порядку ВГСУ)".
16.06.2014
13 червня 2014 року Вищим господарським судом України та Одеським апеляційним господарським судом проведено «круглий стіл» на тему: «Вирішення спорів, що виникають з перевезення вантажів залізницею» на базі Одеського апеляційного господарського суду
Під час "круглого столу" суддями та представниками Одеської залізниці, Іллічівського та Одеського морських торгівельних портів, інших підприємств та адвокатських об'єднань були підняті найбільш актуальні проблемні питання правозастосування. В процесі обговорення суддями Вищого господарського суду України надано відповідь на ряд поставлених питань, разом з тим, взято до уваги питання, які не мають сталої судової практики і не відображені в раніше виданих Вищим господарським судом України роз'ясненнях та потребують додаткового вивчення та аналізу.
Неформальні практики
16.06.2014
Головою Вищого адміністративного суду України став Олександр Нечитайло
Рішенням зборів суддів Вищого адміністративного суду України на посаду Голови Вищого адміністративного суду України призначено суддю Нечитайла Олександра Миколайовича. Рішення прийнято на підставі голосування суддів Вищого адміністративного суду України. Кандидат Нечитайло О.М. отримав 45 голосів суддів.
16.06.2014
У Верховному суді України відбувся круглий стіл з обговорення спірних питань правозастосування
У Верховному Суді України відбулося засідання круглого столу стосовно проблем застосування у судовій практиці частини 4 статті 559 Цивільного кодексу України, що регламентує порядок і підстави припинення поруки.
Неформальні практики
16.062014
Звернення Голови Верховного суду України до народних депутатів України
У зв’язку з прийняттям Верховною Радою України за основу проекту Постанови за реєстраційним № 4016а Голова Верховного Суду України Ярослав Романюк звернувся з листом до Голови Верховної Ради України Олександра Турчинова, голів депутатських фракцій, депутатських груп, а також до Комітету Верховної Ради України з питань верховенства права та правосуддя.
16.06.2014
Голова ВСУ Ярослав Романюк: «Ми не повинні стояти осторонь коли вирішуються надзвичайно важливі та знакові для всієї судової системи питання»
Сьогодні вітчизняна Феміда — на порозі великих змін. Але часто трапляється, що реформатори не цікавляться думкою самих володарів мантій про те, якою ті бачать судову систему в майбутньому. На думку Голови Верховного Суду Ярослава Романюка, судді в жодному разі не повинні стояти осторонь, коли вирішуються надзвичайно важливі та знакові для всієї системи питання. Також очільник найвищого судового органу навів аргументи на користь запровадження в Україні триланкової судової системи на чолі з Верховним Судом. За його словами, у нашій країні має бути спеціалізація не окремих судів, а суддів.
16.06.2014

Проект Заяви до Міжнародного кримінального суду про визнання Україною юрисдикції Міжнародного кримінального суду щодо скоєння злочинів на території України у період з 21 листопада 2013 року і надалі

Дерев’янко Ю.Б.
Вказану Заяву Верховної Ради України пропонується надіслати до Міжнародного кримінального суду в доповнення до Заяви Верховної Ради України від 25 лютого 2014 року № 790-VII до Міжнародного кримінального суду про визнання Україною юрисдикції міжнародного кримінального суду щодо скоєння злочинів проти людяності вищими посадовими особами держави, які призвели до особливо тяжких наслідків та масового вбивства українських громадян під час мирних акцій протестів у період з 21 листопада 2013 року по 22 лютого 2014 року. Проектом Заяви Верховної Ради України визначається, що від імені Українського народу Верховна Рада України як єдиний орган законодавчої влади України визнає відповідно до п. 2 ст. 11 та п. 2, 3 ст. 12 Римського статуту юрисдикцію Міжнародного кримінального суду щодо злочинів, які мали місце на території України з 21 листопада 2013 року і надалі, та просить розглянути дану Заяву як розширення часових рамок юрисдикції, раніше визнаних Україною, а також  звертається до Міжнародного кримінального суду про встановлення винних у скоєнні злочинів, які мали місце на території України з 21 листопада 2013 року і надалі.
Етап проходження: надано для ознайомлення (17.06.2014)
17.06.2014
Звернення Голови Вищого адміністративного суду України Олександра Нечитайла
Звернення новообраного голови ВАСУ з подякою за довіру до нього.
18.06.2014
Відбулося засідання Ради суддів України
17 червня 2014 року відбулося засідання Ради суддів України. До Ради суддів надійшло нове звернення від народних депутатів Інни Богословської та Романа Стаднійчука про те, що з'їзд суддів у нинішніх умовах проводити не варто через ситуацію, яка склалася в Донецькій і Луганській областях, а також через те, що надані Радою суддів України рекомендації конференціям і радам суддів адміністративних, господарських, загальних судів не відповідають порядку, передбаченому законодавством. Крім того, у зверненні висловлено сумніви щодо можливості окремих осіб бути делегатами на з'їзді. За результатами розгляду цього питання члени Ради суддів України більшістю голосів проголосували проти перенесення з'їзду суддів України.
18.06.2014
Указ Президента України про переведення суддів в межах п’ятирічного строку
18.06.2014

Проект Закону про внесення змін до Цивільного процесуального кодексу України (щодо підсудності справ про позбавлення батьківських прав)

Геращенко І.В.
Кондретюк О.К.
Іонова М.М.
Розенко П.В.
Павленко Р.М.
Тарасюк Б.І.
Купрейчик І.В.
Гриневич Л.М.
Кужель О.В.
Абдуллін О.Р.
Луценко І.С.
Проект передбачає внесення змін до ст. 110 Цивільного процесуального кодексу України, пропонується надати позивачам у справах про позбавлення батьківських прав можливість подавати позов до суду за місцем свого проживання, а не лише за місцем проживання відповідача, як це передбачено діючими положеннями Цивільного процесуального кодексу.
Етап проходження: надано для ознайомлення (20.06.2014)
19.06.2014

Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо вдосконалення касаційного провадження та перегляду судових рішень Верховним Судом України)

Кальцев С.Ф.

Законопроектом пропонується виключити з відповідних статей Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України, Кримінального процесуального кодексу України, положень, що зобов'язують осіб подавати разом з касаційною скаргою копії оскаржуваних рішень судів першої та апеляційної інстанції. З Господарського процесуального кодексу України пропонується виключити положення про необхідність подачі разом із заявою про перегляд судових рішень Верховним судом України копій судових рішень про перегляд яких подано заяву. Для спрощення пошуку суддями судових рішень, щодо яких подана скарга (заява про перегляд) пропонується включити до переліку обов'язкових відомостей, що мають містити касаційні скарги (заяви про перегляд судових рішень Верховним Судом України), зазначення номерів справ (кримінальних проваджень). Більш чітко викладаються положення кодексів в частині того, що суд касаційної інстанції витребовує судові справи (матеріали кримінального провадження) лише у разі відкриття касаційного провадження.
Етап проходження: направлено на розгляд комітету (20.06.2014)
19.06.2014
Розпочав роботу ХІІ позачерговий з’їзд суддів України
Розпочав роботу XII позачерговий з'їзд суддів України. Зареєструвалось на з’їзд 402 делегати. Мандатною комісією підтверджено повноваження 398 делегатів. До порядку денного з'їзду включено низку кадрових рішень, зокрема, про обрання Ради суддів України, членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Вищої ради юстиції та розгляд інших питань діяльності судової влади України.
19.06.2014
Виступ Голови Ради суддів України Василя Онопенка на ХІІ позачерговому з’їзді суддів України
Опублікований текст виступу Василя Онопенка, в якому обґрунтовується неможливість нормально працювати в сьогоднішніх умовах у державі, а також обґрунтовано, що Раді суддів вдалося добитися обов’язкової участі вищого органу суддівського самоврядування у підготовці бюджетного запиту на потреби судової влади, розширити нормативне регулювання відносин щодо функціонування Єдиного державного реєстру судових рішень, вдосконалити автоматизовану систему розподілу справ між суддями, запровадити моніторинг діяльності судів у частині забезпечення доступу громадян до судочинства. Окрім того, у виступі передбачені шляхи вдосконалення роботи суддів  а настанови для них.
19.06.2014
ХІІ позачергових з’їзд суддів України затвердив порядок денний
Делегати З’їзду розглядатимуть наступні питання:
- звіт Ради суддів України про виконання завдань органів суддівського самоврядування щодо забезпечення незалежності судів і суддів та відновлення довіри до судової влади;
- інформація Ради суддів України про виконання завдань органів суддівського самоврядування;
- обрання нового складу Ради суддів України;
- Затвердження квотного принципу призначення членів Вищої ради юстиції та Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від судів різних юрисдикцій.
- призначення членів Вищої ради юстиції;
- призначення членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України;
- щодо визначення порядку включення суддів - членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України до складу ВККС на випадок вибування одного або кількох членів цього органу;
- інформація Голови Державної судової адміністрації України;
- затвердження положення про Раду суддів України.
19.06.2014
У Вищому господарському суді України відбувся «круглий стіл» з питань особливостей розгляду справ про банкрутство
Виступаючі висловили спільну думку щодо необхідності підвищення рівня відповідальності кожного судді в процесі здійснення правосуддя, оскільки до справ про банкрутство завжди прикута особлива увага громадськості, адже, з набуттям чинності нової редакції Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника та визнання його банкрутом" з'явилося багато питань. Захід був покликаний обговорити їх та визначити фактичний стан речей, знайти найбільш больові точки та існуючі труднощі у застосуванні вищевказаного закону з метою формування єдиної судової практики у справах про банкрутство. Особлива роль в цьому процесі належить апеляційним та місцевим господарським судам, які є основною ланкою в процесі здійснення правосуддя у справах про банкрутство. Адже, саме в цих судах формується судова практика вказаної категорії справ. До роботи "круглого столу" активно долучилися та порушили низку проблемних питань і представники установ та організацій, фахівці конкурсного процесу, арбітражні керуючі та профільні юристи.
Неформальні практики
19.06.2014
Відбулася робоча нарада керівництва ВССУ з головами апеляційних судів України
Було обговорено ряд проблемних питань, серед яких забезпечення прав та свобод осіб, що утримуються під вартою, забезпечення прав і свобод обвинувачених, щодо яких застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою під час судового провадження (розгляду), загальні засади дотримання розумних строків залежно від застосованого запобіжного заходу, проаналізовано причини наявності вказаних проблем. Керівники апеляційних судів висловили свої думки щодо вирішення зазначених проблем, а також підтримали пропозицію Голови ВССУ провести робоче засідання за участю суддів, представників прокуратури, адвокатів, захисників, науковців, під час якого визначити шляхи для ефективного забезпечення прав і свобод осіб, що перебувають під вартою. 
19.06.2014
Судові палати ВАСУ рекомендували з’їзду суддів кандидатів у члени РСУ, ВККС, ВРЮ та КСУ
Відбулися наради першої та четвертої судових палат Вищого адміністративного суду України, під час яких судді обговорили кандидатури у члени Ради суддів України, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Вищої ради юстиції та Конституційного Суду України від адміністративних судів.
20.06.2014
Закінчено підрахунок голосів із обрання складу Ради суддів України
Відбулося таємне голосування делегатів з'їзду суддів за кандидатів до нового складу Ради суддів України, яка згідно із змінами, внесеними до Закону України «Про судоустрій і статус суддів», налічуватиме 40 осіб. Водночас, продовжується обговорення наступних питань порядку денного XII позачергового з'їзду суддів України.
20.06.2014
Рішення ХІІ позачергового з’їзду суддів України
Опубліковано текст рішення ХІІ позачергового з’їзду суддів України про склад новообраної Ради суддів. 
20.06.2014
Обрано голову та секретаря Ради суддів України
Головою Ради суддів України обрали Симоненко Валентину Миколаївну, а  секретарем Ради суддів України Марцинкевича Анатолія Миколайовича.
20.06.2014
Текст виступу Голови Верховного Суду України на ХІІ позачерговому з’їзді суддів України 19 червня 2014 року
Під час виступу Голова Верховного суду України зазначив, що вийшов до мікрофону, щоб поділитися своїми роздумами і висловити свої пропозиції про те, якими шляхами необхідно відновити суспільну довіру до судової влади України. На його думку, у рішеннях з’їзду мають бути визначені конкретні напрями й засоби для досягання цього.
20.06.2014

Проект Закону про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України (щодо забезпечення права громадян на судовий захист в умовах проведення антитерористичної операції, введення воєнного або надзвичайного стану)

Ємець Л.О.
Етап проходження: передано на розгляду керівництву (20.06.2014)

Цікаве