Блог

14

вересня

2014

Дайджест подій у сфері правосуддя 15-21 вересня (офіційні джерела)

Дата
Посилання
Заголовок, короткий опис
Примітка
15.09.2014
Рада суддів продовжила своє засідання
15 вересня 2014 року в приміщенні Державної судової адміністрації України після оголошеної перерви Рада суддів України провела засідання. Засідання проводилося в режимі відеоконференцзв’язку.  Радою розглянуто окремі питання проекту Регламенту з‘їзду суддів України та узгоджено його остаточну редакцію, яка й буде винесена на обговорення ХІІ позачергового з‘їзду суддів України. Також вищим органом суддівського самоврядування підтримано звернення Асоціації суддів України щодо підтримки суддів, які знаходяться в районі проведення антитерористичної операції в Луганській і Донецькій областях.
15.09.2014
ОГЛЯД ЗМІ. «Володимир Мойсик: Суспільство вимагає від ТСК більше дій, на які ми, на жаль, не маємо права»
Люстрация в Украине набирает обороты, оставаясь при этом одним из самых неожиданных и загадочных явлений. Дело в том, что говоря о люстрации с момента окончания «революции достоинства», главные люстраторы страны (которых, кстати, уже накопилось немало), до сих пор не удосужились сформировать конкретное определение этого феномена. Во многом именно поэтому столь громко проанонсированная процедура не только пробуксовывает практически на ровном месте, но и порождает весьма серьезные правовые курьезы. Например, в законопроекте №4322а идея полной переаттестации судейского корпуса была отображена всего лишь в одном абзаце в заключительных положениях документа, вообще не имеющего отношения к судопроизводству. По мнению некоторых экспертов, это было сделано для того, чтобы обойти рассмотрение законопроекта в профильном Комитете ВР, который ни в коем случае не пропустил бы законопроект со столь грандиозной затеей при отсутствии прописанного механизма ее воплощения. Анализ Владимира Мойсика  о том, что мешает закону, хороша ли в таком случае поспешность и что нужно возобновлять – доверие или власть.
15.09.2014
Рубрику «Узагальнення судової практики» доповнено новими матеріалами
Рубрику «Узагальнення судової практики» на офіційному веб-сайті Вищого адміністративного суду України доповнено новими матеріалами:
- аналітичним оглядом стану здійснення адміністративного судочинства у першому півріччі 2014 року,  
- аналітичними матеріалами щодо стану здійснення адміністративного судочинства у першому півріччі 2013-2014 років (у таблицях).
15.09.2014
ІНФОРМАЦІЯ про мету, завдання та результативні показники бюджетної програми Верховного Суду України на 2015 рік
16.09.2014
Голова Вищого господарського суду України Богдан Львов відкрив навчальний курс програми підготовки суддів місцевих господарських судів, призначених на посаду вперше
15 вересня 2014 року у Вищому господарському суді України за програмою Національної школи суддів України розпочалася підготовка суддів місцевих господарських судів Вінницької, Житомирської, Київської, Черкаської, Чернігівської областей та міста Києва, призначених на посаду судді вперше.
Неформальні практики
16.09.2014
Розділ "Судова практика" доповнено інформаційним та оглядовим листами
Розділ "Судова практика" на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України доповнено новим інформаційним листом ВГСУ від 12.09.2014 №01-06/1290/14 "Про Закон України "Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв'язку з проведенням антитерористичної операції". Також, у порядку інформації та для врахування у розгляді справ зі спорів, пов'язаних із застосуванням законодавства про інформацію, підготовлено оглядовий лист ВГСУ від 12.06.2014 №01-06/770/2014 "Про деякі питання практики застосування господарськими судами законодавства про інформацію" (за матеріалами справ, розглянутих у касаційному порядку ВГСУ).
16.09.2014
Відбулося офіційне відкриття проекту ОБСЄ в Україні «Гарантування дотримання прав людини при здійсненні правосуддя»
Проект здійснюється в рамках реалізації програми «Верховенство права і права людини» Координатором проектів ОБСЄ в Україні за фінансової підтримки уряду Канади. Партнерами проекту, який діятиме до грудня 2017 року, є Верховний Суд України, Вищий адміністративний суд України та Національна школа суддів України. Мета проекту – зміцнення захисту прав людини при здійсненні правосуддя в Україні.
Неформальні практики
16.09.2014
Канадські експерти допомагають у підготовці  навчальних програм для українських суддів
16 вересня 2014 року відбулася робоча зустріч керівництва Вищого господарського суду України з представниками проекту «Освіта суддів - для економічного розвитку». Проект розрахований на 5 років і фінансується Департаментом закордонних справ, торгівлі та розвитку Канади. Ініціативу впроваджує Національний суддівський інститут Канади. За задумом ініціаторів, проект сприяє створенню в Україні системи ефективного навчання суддів та кандидатів у законники в Національній школі суддів. При цьому проект спрямований саме на суди, які працюють за економічним та комерційним напрямами. Підбиваючи підсумки зустрічі, Голова Вищого господарського суду України розповів журналістам про те, що в спеціалізації використовують будь-яку можливість для проведення навчання, адже додаткова підготовка завжди корисна. Зокрема, триває співпраця із програмами США, і налагодження її з канадською стороною має стати ще одним кроком у вдосконаленні освітнього процесу. «Значно легше використовувати чужий досвід, ніж з самого початку формувати свій», - підкреслив Богдан Львов.
Неформальні практики
17.09.2014
Адміністративні суди, розташовані у зоні АТО, повідомляють про неможливість здійснення правосуддя
На адресу Вищого адміністративного суду України надійшли листи від Донецького апеляційного, Донецького окружного та Луганського окружного адміністративних судів з повідомленнями про неможливість здійснення правосуддя у зв’язку з проведенням антитерористичної операції на території цих двох областей та існуванням загрози життю та безпеці суддів і працівників апаратів судів. Адміністративні суди, розташовані у зоні АТО, повідомили також про неможливість передачі справ, розгляд яких не закінчено, до Харківського апеляційного, Харківського окружного та Запорізького окружного адмінсудів.
17.09.2014
Оприлюднено щомісячний звіт Тимчасової спеціальної комісії з перевірки суддів судів загальної юрисдикції
На виконання пункту 11 статті 4 Закону України «Про відновлення довіри до судової влади в Україні» Тимчасова спеціальна комісія з перевірки суддів судів загальної юрисдикції оприлюднює щомісячний звіт про результати своєї діяльності. Відповідно до документа з початку діяльності до 10 вересня  2014 року на адресу  Комісії надійшло 809  (з них 147 – за звітний період, з 10 серпня по 10 вересня 2014 року) заяв громадян щодо проведення перевірок суддів. Комісією розглянуто  578 (63 – за звітний період)  заяв громадян та 22 (11 – за звітний період)  звернення народних депутатів України та прийнято до розгляду 75 (6 – за звітний період) перевірок.  504 (58 – за звітний період) заяви повернуто через невідповідність вимогам Закону України «Про відновлення довіри до судової влади в Україні».
17.09.2014
Представники ВССУ та Проекту РСКЮ підсумували результати спільної роботи та узгодили наступні кроки у процесі реформування кримінальної юстиції щодо неповнолітніх в Україні
17 вересня 2014 року відбулася робоча зустріч представників ВССУ й   українсько-канадського проекту «Реформування системи кримінальної юстиції щодо неповнолітніх в Україні». Співпраця між ВССУ та українсько-канадським Проектом триває з часу підписання угоди про партнерство у грудні 2012 року. Відтоді було організовано низку спільних заходів, семінарів, напрацьовано рекомендації з питань реформування кримінальної юстиції щодо неповнолітніх, зокрема щодо складання вироку у справах цієї категорії. За сприяння Проекту делегація ВССУ перебувала з навчальним візитом у Канаді, під час якого мала можливість ознайомитися з особливостями ювенальної юстиції цієї країни та практикою з питань запобігання підліткової злочинності. Наступні кроки співробітництва між ВССУ і Проектом було визначено у плані дій. Одним із його пунктів є сприяння експертів у розробці постанови пленуму ВССУ з питань кримінальних проваджень стосовно неповнолітніх. Експерти запросили суддів ВССУ взяти участь у круглому столі, який відбудеться наприкінці вересня у Львові. Під час цього заходу планується обговорити практику застосування досудових звітів у «пілотних» судах, а також перспективу її запровадження в інших судових установах.    
Неформальні практики
18.09.2014
Вища кваліфікаційна комісія суддів України надала рекомендації для обрання суддів безстроково
На засіданні Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, що відбулося 17 вересня 2014 року, за результатами розгляду матеріалів було прийнято рішення рекомендувати для обрання на посаду 21 судді безстроково. Стосовно ще одного судді  Комісія прийняла рішення відкласти розгляд питання про рекомендування на посаду судді безстроково.
18.09.2014
23-24 вересня пройде конкурс на заміщення вакантних посад суддів
На засіданні Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, що відбулося 17 вересня 2014 року, було прийнято рішення про призначення та проведення конкурсу при вирішенні питання про переведення суддів в межах п’ятирічного строку та обраних безстроково для роботи на посаді судді. На засіданні Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, що відбулося 17 вересня 2014 року, було прийнято рішення про призначення та проведення 23 вересня 2014 року конкурсу при вирішенні питання про переведення суддів в межах п’ятирічного строку та обраних безстроково для роботи на посаді судді у Вінницькому окружному адміністративному суді, Київському окружному адміністративному суді, господарському суді Львівської області, господарському суді міста Києва, Галицькому районному суді міста Львова, Городоцькому районному  суді Львівської області, Жовтневому районному суді міста Дніпропетровська, Здолбунівському районному суді Рівненської області, Київському районному суді міста Одеси, Ленінському районному суді міста Харкова, Печерському районному суді міста Києва та Тячівському районному суді Закарпатської області. 24 вересня 2014 року пройде конкурс на заміщення вакантних посад суддів у Київському апеляційному адміністративному суді та Броварському міськрайонному суді Київської області.
19.09.2014
Заступник Голови Вищого господарського суду України Геннадій Кравчук взяв участь у роботі "круглого столу" щодо проблеми реформування господарських судів України
18 вересня 2014 року в прес-центрі інформаційного агентства "ЛігаБізнесІнформ" відбувся "круглий стіл", організований Асоціацією правників України, щодо проблеми реформування господарських судів України. Під час "круглого столу" учасники обговорили питання реформування системи господарських судів, відновлення довіри до судової влади, а також важливе значення господарського судочинства для економіки України. Як зазначив у своєму виступі заступник Голови Вищого господарського суду України Геннадій Кравчук, пріоритетними завданнями для господарських судів й надалі залишаються забезпечення справедливого й ефективного правосуддя, підвищення його якості і доступності, а також відновлення рівня довіри громадськості до судової влади.
Неформальні практики
19.09.2014
Визначено, які суди розглядатимуть справи, підсудні господарським судам, розташованим в районі проведення АТО
На виконання Закону України «Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв'язку з проведенням антитерористичної операції» № 1632-18 від 12.08.2014 року та відповідно до наданих Державною судовою адміністрацією України подань, Головою Вищого господарського суду України визначено, які суди розглядатимуть справи, підсудні господарським судам, розташованим в районі проведення антитерористичної операції.
19.09.2014
ІНФОРМАЦІЯ про мету, завдання та результативні показники бюджетної програми ВССУ на 2015 рік
19.09.2014
«Суди формують ставлення громадян до влади і держави в цілому: справедливе судове рішення – значить, і держава справедлива»
Про це Голова Вищого адміністративного суду України Олександр Нечитайло сказав у своїй доповіді на конференції, присвяченій офіційному відкриттю проекту «Гарантування дотримання прав людини при здійсненні правосуддя». У рамках проекту буде запроваджено комплексне навчання спрямоване на застосування Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практики  Європейського суду з прав людини для суддів місцевих загальних судів, адміністративних, господарських судів та інших фахівців у галузі права. Заходи Проекту сприятимуть зміцненню спроможності громадянського суспільства України здійснювати моніторинг судового процесу та моніторинг застосування Конвенції та практики Суду національними судами. Буде інституціоналізовано навчальні курси та програми, створено мережу експертів установами, що відповідають за навчання суддів. У рамках проекту проводитимуться опитування з метою виявлення прогалин у знаннях і визначення потреб цільової аудиторії - суддів місцевих та адміністративних судів. На основі результатів дослідження будуть випущені публікації, засоби онлайн-навчання, а також проведені навчальні курси.
19.09.2014
Правовий висновок Верховного Суду України у справі про стягнення заборгованості за кредитним договором
Верховний Суд України на засіданні Судової палати у цивільних справах 17 вересня 2014 року ухвалив постанову у справі № 6-53цс14 предметом якої був спір про стягнення заборгованості за кредитним договором. Суд зробив правовий висновок про те, що, регулюючи правовідносини з припинення поруки у зв’язку із закінченням строку її чинності, частина четверта статті 559 ЦК України передбачає три випадки визначення строку дії поруки: протягом строку, установленого договором поруки (перше речення частини четвертої статті 559 ЦК України); протягом шести місяців від дня настання строку виконання основного зобов’язання, якщо кредитор не пред’явить вимоги до поручителя (друге речення частини четвертої статті 559 ЦК України); протягом одного року від дня укладення договору поруки (якщо строк основного зобов’язання не встановлено або встановлено моментом пред’явлення вимоги), якщо кредитор не пред’явить позову до поручителя (третє речення частини четвертої статті 559 ЦК України).

Цікаве