Блог

20

червня

2015

Дайджест подій у сфері правосуддя 15-21 червня (ЗМІ)

Дата

Посилання

Заголовок, короткий опис

Примітки

15.06.2015

http://zib.com.ua/ua/116863-konstituciyniy_sud_publikue_grafik_roboti_na_tizhden.html

КСУ публікує графік роботи на тиждень

Конституційний Суд України обнародував проект порядку денного засідань та пленарних засідань Суду на 16 - 18 червня 2015 року.

15.06.2015

http://zib.com.ua/ua/116857-komitet_vr_z_pravosuddya_zrobiv_zayavu_schodo_obrannya_suddi.html

Комітет ВР з правосуддя зробив заяву щодо обрання суддів

Останні події можуть свідчити про те, що окремі народні депутати України (їх помічники-консультанти) всупереч вимогам закону намагаються запровадити корупційні схеми формування суддівського корпусу. Про це йде мова в інформації Комітету Верховної Ради України з питань правової політики та правосуддя стосовно обрання суддів.

15.06.2015

http://zib.com.ua/ua/116854-opublikovano_poryadok_provedennya_spilnih_zboriv_suddiv.html

Опубліковано порядок проведення спільних зборів суддів. На спільних зборах суддів обиратимуть делегатів на З'їзд

Рада суддів України затвердила Порядок скликання і проведення спільних зборів суддів місцевих загальних судів України і рекомендувала направити це судам з метою використання даного документу в роботі.

15.06.2015

http://zib.com.ua/ua/116853-dlya_realizacii_sudovoi_reformi_potribna_spivpracya_z_minfin.html

Для реалізації судової реформи потрібна співпраця з Мінфіном

"Судова реформа і реформа суміжних правових інститутів заручилася небаченою підтримкою міжнародних донорів, втім важливим завданням є виявлення прогалин у ній". Про це зазначив керівник програм зовнішньої допомоги представництва Європейського Союзу в Україні Беренд де Гроот.

15.06.2015

http://zib.com.ua/ua/116852-kabmin_vregulyuvav_poryadok_nadsilannya_kopiy_rishen_sudu_do.html

Врегулювано порядок надсилання копій рішень суду до Реєстру

Уряд вирішив питання надсилання всіх електронних копій судових рішень до Єдиного державного реєстру судових рішень суддею або відповідальною особою апарату суду виключно в електронній формі.

15.06.2015

http://zib.com.ua/ua/116851-prokuratura_zavershila_rozsliduvannya_schodo_2_suddiv_z_cher.html

Прокуратура завершила розслідування щодо 2 суддів з Черкащини

Генеральною прокуратурою України закінчено досудове розслідування щодо двох суддів Уманського міськрайонного суду Черкаської області, які упродовж листопада 2014 року за попередньою змовою вимагали та одержали неправомірну вигоду у розмірі 9 500 дол США та 570 тис грн за винесення судового рішення на користь позивачів.

15.06.2015

http://zib.com.ua/ua/116843-advokat_postaviv_pid_sumniv_povnovazhnist_tsk_a_vryu_sche_ne.html

Точка неповернення. Адвокат поставив під сумнів повноважність ТСК, А ВРЮ обіцяла подумати над цим завтра

Строк, до якого Тимчасова спеціальна комісія з перевірки суддів судів загальної юрисдикції може виконувати повноваження, вже вдруге став каменем спотикання у діяльності органу. Якщо минулого разу члени комісії продовжили термін своєї роботи, то цього разу від них вимагали скоротити його.

15.06.2015

http://news.liga.net/ua/news/politics/6006892-kozhen_suddya_povinen_proyti_perev_rku_na_kval_f_kats_yu_bankova.htm

Кожен суддя повинен пройти перевірку на кваліфікацію - Банкова

В Адміністрації президента України розраховують, що найближчим часом Вища кваліфікаційна комісія суддів запустить процедуру оцінювання всього суддівського корпусу. Про це сьогодні на конференції, присвяченій судовій реформі, повідомив заступник глави АП Олексій Філатов.

16.06.2015

http://zib.com.ua/ua/116902-shokina_prosyat_pereviriti_obruntovanist_zvinuvachen_suddiv.html

Шокіна просять перевірити обґрунтованість звинувачень суддів. НШСУ має забезпечити єдину практику щодо розгляду справ про неповагу до суду

Рада суддів України вирішила звернутись до Генерального прокурора України з проханням щодо ініціювання перевірок обґрунтованості внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань та пред’явлення суддям підозр у вчиненні злочину, передбаченого ст. 375 КК України (постановлення суддями завідомо неправосудних рішень).

16.06.2015

http://zib.com.ua/ua/116871-eksperti_radyat_ukraini_zaprovaditi_institut_masovogo_pozovu.html

Експерти радять Україні запровадити інститут масового позову

Багаторічним скаргам володарів мантій на переобтяження однотипними провадженнями може бути покладено край. Розвантажити вітчизняні суди, на думку українських та іноземних експертів, можна шляхом запровадження інституту групового або масового позову.

16.06.2015

http://zib.com.ua/ua/116900-sms_vid_sudiv_mogli_b_zekonomiti_10_mln_griven.html

SMS від судів могли б зекономити 10 млн. гривень

У майбутньому через персональний кабінет як сторона процесу, так і суддя зможуть переглядати процесуальні документи по справі. Фактично справи будуть переведені виключно в електронну форму.

16.06.2015

http://zib.com.ua/ua/116874-vryu_viznachaetsya_z_prioritetami_na_nayblizhchiy_chas_ta_ob.html

Рада починається з голови. Колегіальний орган визначається із пріоритетами на найближчий час та сподівається не перетворитися на каральний інструмент

Після півторарічної перерви знову почала працювати Вища рада юстиції. За цей час уже зібралося близько 3 тис. різноманітних звернень і скарг. Тому виникають логічні запитання, яким чином конституційний орган розставлятиме пріоритети та коли можна очікувати перших результатів його роботи?

16.06.2015

http://zib.com.ua/ua/116842-reformatori_pereglyadayut_pitannya_schodo_yurisdikcii_sudiv_.html

Знайте своє місце! Реформатори переглядають питання щодо юрисдикції та шукають нішу для адвокатських гарантій у Конституції

Робоча група з питань правосуддя так і не змогла досягти консенсусу в питанні побудови судової системи, а тому воно й надалі залишатиметься відкритим. Відсутність згоди не завадила експертам обговорити проблему поширення юрисдикції судів на правовідносини у державі та підкреслити, що не останню роль у цих взаєминах відіграє адвокатура. Тож чи варто захисникам «прописуватися» в суддівському розділі Основного Закону?

16.06.2015

http://zib.com.ua/ua/116894-suddivsku_nedotorkannist_mozhut_obmezhiti.html

Суддівську недоторканність можуть обмежити.

Суддівська недоторканність має бути обмежена в частині діяльності судді, не пов'язаної зі здійсненням ним правосуддя. Про це заявив заступник голови Конституційної комісії Віктор Мусіяка.

16.06.2015

http://zib.com.ua/ua/116890-suddi_prodovzhuyut_sporiti_schodo_modeli_sudoustroyu.html

Судді продовжують спорити щодо моделі судоустрою

Верховний Суд України послідовно відстоює ідею відновлення в Україні триланкової системи судоустрою. Водночас у представників спеціалізованих судів є власна думка з цього приводу.

16.06.2015

http://zib.com.ua/ua/116882-likvidaciya_specializovanih_sudiv_scho_skazav_i_pro_scho_pro.html

Аргументи на три ланки. Ліквідація спеціалізованих судів: що сказав і про що промовчав ВС

Кілька днів тому Верховний Суд поширив документ під назвою «Побудова судової системи в Україні на принципах територіальності, інстанційності та внутрішньої спеціалізації суддів». Основна ідея цього проекту — триланкова судова система та повна ліквідація спеціалізованих судів. При цьому в кожному із судів, що залишаться, працюватимуть судді всіх спеціалізацій. Проаналізуємо, якими ж аргументами обґрунтовують свою ідею у ВС і чим насправді може обернутися така реформа?

16.06.2015

http://yur-gazeta.com/publications/actual/zapracyuvala-.html

Запрацювала!

Минулого тижня відбулася довгоочікувана подія – нарешті після майже річної перерви відбулося перше, поки що організаційне засідання Вищої ради юстиції. Безперечно, одним із головних пунктів порядку денного було обрання голови нового складу ВРЮ. У кулуарах між тим вже пошепки називали фаворитів серед представників суддівського корпусу, однак у день зсідання, ще до його початку, переможець вже був відомий. Як виявилося, єдиним кандидатом, якого запропонували, став колишній суддя Вищого господарського суду України Ігор Бенедисюк, який пройшов до ВРЮ за квотою Президента України. За нього 09.06.2015 шляхом таємного голосування голоси віддали всі 17 членів (мінімальна кількість 11), які наразі склали присягу та мають відповідні повноваження. Власне, і сам пан Бенедисюк проголосував за себе, вочевидь, як кажуть, аби підстрахуватися на випадок, якщо могло б не вистачити одного голосу. Хоча, судячи з того, як його кандидатуру сприйняли колеги і той факт, що пан суддя був єдиним претендентом, вірогідніше, його кандидатура була погоджена між членами ВРЮ  раніше, а тому сам процес обрання в цьому випадку можна вважати необхідною формальністю, але позитивною.

16.06.2015

http://ua.racurs.ua/856-vyscha-rada-ustyciyi-voskresla-chymalo-suddiv-distaly-sygnal-scho-perspektyva-bezbolisnogo

Вища рада юстиції «воскресла»: безболісне звільнення суддям не світить

Ігор Бенедисюк, обраний головою ВРЮ, був призначений до складу саме президентом України. На голосування була винесена лише одна кандидатура.

17.06.2015

http://zib.com.ua/ua/116929-vkks_nezakonno_vidstoronila_vid_posadi_suddyu_carevich_-_vis.html

ВККС незаконно відсторонила від посади суддю Царевич, - ВАСУ

17 червня, Вищий адміністративний суд України задовольнив позов судді Печерського районного суду м.Києва Оксани Царевич про визнання рішення Вищої кваліфікаційної комісії суддів про усунення її з посади незаконними.

17.06.2015

http://zib.com.ua/ua/116924-sekretar_venecianskoi_komisii_pidtrimue_ideyu_3-lankovoi_sud.html

Секретар ВК підтримує ідею 3-ланкової судової системи. Маркерт застерігає від зближення Президента з суддями

Пропозиція щодо 3-ланкової моделі судової системи для України на найближчу перспективу та роль Верховного Суду України як лідера в судовій системі знайшла підтримку у секретаря Венеціанської Комісії Томаса Маркерта.

17.06.2015

http://zib.com.ua/ua/116872-zastupnik_golovi_vasu_smokovich_sogodni_mi_ne_potrebuemo_dop.html

Готовність до відокремлення. М.Смокович: «Сьогодні ми не потребуємо допомоги місцевих загальних судів»

Представники адмін’юстиції продовжують відстоювати позицію щодо відокремлення від «загальників» і наполягають на тому, аби про них згадали в Конституції. В цієї ідеї є як прибічники, так і противники. Про них на черговій зустрічі із журналістами розповіло керівництво Вищого адміністративного суду. До того ж переконало: в разі виокремлення системи адмінсудів кількість володарів мантій та установ збільшувати не доведеться.

17.06.2015

http://zib.com.ua/ua/116917-suddi_u_skladi_konstituciynoi_komisii_zavazhayut_reformam_-_.html

Судді у складі Конституційної Комісії заважають реформам, - Сироїд

Багато експертів зійшлися в тому, що присутність суддів у складі Конституційної комісії перешкоджає реформуванню самої системи. Адже судді схильні консервувати нинішній стан.

17.06.2015

http://zib.com.ua/ua/116916-apelyaciyniy_sud_vvazhae_scho_spori_z_vkdka_e_publichno-prav.html

Апеляційний суд вважає, що спори з ВКДКА є публічно-правовими

Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури, приймаючи рішення, реалізує владну компетенцію, якою вона наділена відповідно до положень національного законодавства, тому спірні правовідносини мають публічно-правову природу і повинні розглядатися за правилами адміністративного судочинства.

17.06.2015

http://zib.com.ua/ua/116873-rada_suddiv_vidmovilasya_dopomogti_dsau_z_napovnennyam_reest.html

Переадресація вхідних прохань. РСУ відмовилася допомогти ДСАУ з наповненням ЄДРСР: тепер база може залишитися напівпорожньою, а працівників апарату чекатимуть неоплачувані клопоти

Законодавець поставив перед Державною судовою адміністрацією складне завдання: за півроку забезпечити появу в Єдиному державному реєстрі судових рішень усіх документів, що не були внесені до нього, починаючи з 1 січня 2010-го. Та, як виявилося, для виконання цього положення потрібні не тільки час, а й додаткові кошти. Рада суддів відмовилася перекладати відповідальність за наповнення реєстру на плечі голів судів. Отже, база може залишитися напівпорожньою, а працівників апарату судів чекатимуть неоплачувані клопоти.

17.06.2015

http://helsinki.org.ua/index.php?id=1434571274

Законопроект про зміни до закону щодо виконання рішень Європейського суду

8 червня заплановано розгляд законопроекту «Про внесення змін до Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» щодо забезпечення виконання судових рішень» (реєстр. №0913). Цей законопроект є надзвичайно важливим як для виконання рішень Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), так і взагалі для застосування державними органами практики ЄСПЛ.

18.06.2015

http://zib.com.ua/ua/116948-sud_uzagalniv_praktiku_schodo_dribnogo_huliganstva.html

Суд узагальнив практику щодо дрібного хуліганства

Київський районний суд м. Одеси узагальнив судову практику розгляду справ про адміністративні правопорушення, передбачені ст. 173 КУпАП (дрібне хуліганство) за 2014 рік.

18.06.2015

http://zib.com.ua/ua/116947-u_vryu_zaprovadyat_avtomatizovanu_sistemu_rozpodilu_sprav.html

У ВРЮ запровадять автоматизовану систему розподілу справ

Вища рада юстиції схвалила проект Положення про автоматизовану систему визначення члена ВРЮ при здійсненні ним повноважень.

18.06.2015

http://zib.com.ua/ua/116944-vischa_rada_yusticii_skorochue_shtat.html

Вища рада юстиції скорочує штат

Вища рада юстиції своїм рішенням затвердила штат Вищої ради юстиції у кількості 203 осіб, з яких 17 – члени Вищої ради юстиції.

18.06.2015

http://zib.com.ua/ua/116940-nshsu_rekomendue_posibnik_schodo_rozglyadu_sprav_pro_nepovag.html

НШСУ рекомендує посібник щодо розгляду справ про неповагу до суду

З огляду на те, що Рада суддів України доручила Національній школі суддів забезпечити проведення заходів щодо підготовки суддів з метою вироблення єдиного підходу до розгляду справ про неповагу до суду, НШСУ звертає увагу на те, що в 2013 р. було презентовано відповідний посібник.

18.06.2015

http://zib.com.ua/ua/116936-obrani_sekretari_sekciy_vischoi_radi_yusticii.html

Обрані секретарі секцій Вищої ради юстиції

На сьогоднішньому засіданні Вищої ради юстиції було обрано секретарів секцій Ради. Зокрема, дисциплінарну секцію очолила Алла Лесько, кадрову - Олексій Маловацький.

18.06.2015

http://zib.com.ua/ua/116883-v_yakih_vipadkah_antikorupciyne_byuro_zmozhe_vimagati_viznan.html

Між обвинуваченням і вироком. В яких випадках Антикорупційне бюро зможе вимагати визнання договорів недійсними

Можливість вимагати визнання угод недійсними — один із найпотужніших інструментів, який отримало Національне антикорупційне бюро. Водночас новостворена структура має деякі обмеження щодо подання позовів, знаючи про які, адвокати зможуть захистити своїх клієнтів. Особливо, в тих випадках, коли факт корупційних порушень ще не визнано судом.

19.06.2015

http://zib.com.ua/ua/116994-v_odesi_obgovorili_sudovu_praktiku_schodo_zemelnih_sporiv.html

В Одесі обговорили судову практику щодо земельних спорів

в Одеському апеляційному господарському суді проходив круглий стіл стосовно застосування господарськими судами законодавства при вирішенні спорів, пов'язаних з орендою землі державної та комунальної власності.

19.06.2015

http://zib.com.ua/ua/116992-suddi_ta_zhurnalisti_povinni_doviryati_odne_odnomu_-_glava_v.html

Судді та журналісти повинні довіряти одне одному - глава ВААС

Завдання журналіста полягає в тому, що він має передавати інформацію суспільству. Тому суд має бути відкритим для журналістів. Судді мають вільно спілкуватися із журналістами. Але тут дуже важливий факт довіри один одному. Так Голова Вінницького апеляційного адміністративного суду Віталій Кузьмишин прокоментував нещодавне рішення РСУ, яким визначено принципи спілкування суддів з представниками ЗМІ.

19.06.2015

http://zib.com.ua/ua/116993-es_i_re_viznachatsya_yak_dopomogti_ukrainskim_sudam.html

ЄС і РЄ визначаться, як допомогти українським судам

Рада Європи та Європейський Союз представили програму «Консолідація розробки реформ у сфері юстиції в Україні», яка передбачає надання експертної підтримки органам державної влади у реалізації Стратегії реформування судоустрою, судочинства та суміжних правових інститутів на 2015-2020 роки.

19.06.2015

http://zib.com.ua/ua/116978-konstituciyniy_sud_shvaliv_obmezhennya_nedotorkannosti_suddi.html

КС схвалив обмеження недоторканності суддів та нардепів

Сьогодні, 19 червня, Конституційний Суд України оприлюднив висновок щодо проекту змін до Конституції, яким передбачено обмеження недоторканності суддів та депутатів. Схвальний висновок КСУ відкриває документу дорогу до парламенту.

19.06.2015

http://zib.com.ua/ua/116878-sud_uzagalniv_praktiku_zastosuvannya_rishen_espl.html

Вікно в Європу. Шлях до правових еталонів Старого світу починається з невеликих районних судів

Доки правнича спільнота дорікає законникам за небажання застосовувати у своїй практиці міжнародні нормативні акти, володарі мантій з невеликих районних судів, приймаючи рішення, без вагань враховують європейську практику та світові стандарти правосуддя.

19.06.2015

http://zib.com.ua/ua/116976-espl_zrobiv_visnovok_schodo_vidpovidalnosti_za_komentari_na_.html

ЄСПЛ зробив висновок щодо відповідальності за коментарі на сайті

Притягнення організації, професійно керуючої великим комерційним новинним інтернет-порталом, до досить помірної і виключно фінансової відповідальності за те, що вона не запобігла розміщення під статтею, опублікованою цією організацією на зазначеному порталі, очевидно неприпустимих коментарів, що містять мову ворожнечі та заклики до насильства в відношенні позивача, і не видалила їх негайно, нехай позивач і не звертався до неї з такою вимогою, не вживши при цьому достатніх заходів, щоб забезпечити позивачеві реальну можливість притягнення до відповідальності авторів коментарів, не представляло собою непропорційного обмеження свободи вираження поглядів, гарантованого цій організації статтею 10 Конвенції.

19.06.2015

http://ua.racurs.ua/news/52381-veneciyska-komisiya-vyslovyla-zauvajennya-schodo-zakonu-pro-lustraciu

Венеційська комісія висловила зауваження щодо закону про люстрацію

Європейська комісія за демократію через право (Венеційська комісія) після довгих місяців вивчення закону України «Про очищення влади» на засіданні 19 червня підтримала висновок щодо документу.

19.06.2015

http://ua.racurs.ua/news/52362-skandalna-suddya-vykryta-v-poshyrenni-nedostovirnoyi-informaciyi

Скандальна суддя викрита в поширенні недостовірної інформації

Звинувачення на адресу судді Вищого госпсуду України є помилковими і підлягають спростуванню, ухвалив Вищий спеціалізований суд.

19.06.2015

http://judges.org.ua/dig7204.htm

http://www.ccu.gov.ua/uk/publish/article/276583

Конституційний Суд України офіційно оприлюднив наданий 16 червня Висновок у справі за зверненням Верховної Ради України 

19 червня Конституційний Суд України офіційно оприлюднив наданий 16 червня Висновок у справі за зверненням Верховної Ради України про надання висновку щодо відповідності законопроекту про внесення змін до Конституції України щодо недоторканності народних депутатів України та суддів вимогам статей 157 і 158 Конституції України. Головував на засіданні Голова Конституційного Суду України Юрій Баулін. Суддя-доповідач у справі – Олег Сергейчук. 

19.06.2015

http://yur-gazeta.com/golovna/vaas-uzyav-do-uvagi-rekomendaciyi-radi-suddiv-shchodo-spilkuvannya-zi-zmi--v-kuzmishin.html

ВААС узяв до уваги рекомендації Ради суддів щодо спілкування зі ЗМІ – В. Кузьмишин

Вінницький апеляційний адміністративний суд узяв до уваги та активно впроваджує затверджену Радою суддів України пам’ятку про те, як спілкуватися зі засобами масової інформації. Про це запевнив голова суду Віталій Кузьмишин, повідомляє прес-служба ВААС.

Цікаве