Блог

19

вересня

2015

Дайджест подій у сфері правосуддя 14-20 вересня (ЗМІ)

Дата

Посилання

Заголовок, короткий опис

Примітки

14.09.2015

http://zib.com.ua/ua/118588-vidnovlennyu_viyskovih_sudiv_v_ukraini_chinit_opir_konstituc.html

Феміда у погонах. Відновленню військових судів в Україні чинить опір сама… Конституція?

На початку року у Верховній Раді було зареєстровано одразу два законопроекти, які ініціюють відновлення системи військових судів. Їх автори наполягають на необхідності врегулювання суспільно-правових відносин у воєнній галузі. А дехто з нардепів взагалі вважає, що приводом для створення нових військових установ є бойові дії на сході країни. Однак, на думку експертів, введення ще однієї спеціалізації не тільки не оптимізує розгляд військових справ, а, навпаки, загострить ситуацію, створивши зайвий привід для нападів на володарів мантій.

14.09.2015

http://zib.com.ua/ua/118526-sudoviy_zbir_hochut_skasuvati_dlya_komunenergo.html

Комунальний збір

Вже за кілька днів після підвищення розміру судового збору в парламенті з’явилась ініціатива спрямована на його скасування. Щоправда, не для всіх, традиційно деякі депутати намагаються захистити інтереси деяких структур.

14.09.2015

http://zib.com.ua/ua/118590-suddya_konstituciynogo_sudu_oleksandr_pasenyuk_ednist_prakti.html

Суддя КСУ Олександр Пасенюк: «Єдність практики залежить не від кількості інстанцій, а від кваліфікації суддів»

10 років тому Верховна Рада прийняла Кодекс адміністративного судочинства, що стало знаковою подією для всієї системи адмінсудів. Чому Україні знадобилося так багато часу для створення нової юстиції? Чому дехто з тих, хто підтримував ідею появи нових установ, згодом пропонував їх ліквідувати? Чи вдасться Вищому адмінсуду забезпечити єдність судової практики без участі в цьому процесі Верховного Суду? На ці та інші запитання в ексклюзивному інтерв’ю «ЗіБ» відповів голова Вищого адміністративного суду України в 2004—2011 роках, суддя Конституційного Суду України Олександр Пасенюк.

14.09.2015

http://zib.com.ua/ua/118649-derzhavna_sudova_administraciya_nazvala_serednyu_zarplatu_pr.html

ДСАУ назвала середню зарплату працівників апарату суду

Державна судова адміністрація повідомила розміри середньомісячної зарплати працівників апаратів місцевих судів по кожному регіону окремо за січень-липень 2015 року. Зокрема, в Києві та Київської області середня зарплата працівників апарату становить 3 228 та 2 859 грн відповідно.

14.09.2015

http://zib.com.ua/ua/118596-u_venecianskoi_komisii_sprobuyut_otrimati_dobro_na_zvilnenny.html

Правничий нігілізм. У Венеціанської комісії спробують отримати добро на звільнення всіх суддів

Схоже, що пристрасті навколо внесення змін до Основного Закону досягли свого апогею. Конституційна комісія схвалила напрацьований проект змін до розділу «Правосуддя». Втім, апофеозом стала пропозиція направити до Венеціанської комісії альтернативну версію, що містить ідею тотального очищення суддівського корпусу. І, схоже, до негативного висновку її автори не готові.

14.09.2015

http://ua.racurs.ua/news/57093-asociaciya-pravnykiv-ukrayiny-vystupyla-proty-zvilnennya-suddiv-ta-tysku-na-nyh

Асоціація правників виступає проти масового звільнення суддів та тиску на них

За шість місяців 2015 року в ЄРДР було внесено 206 заяв за статтею, що передбачає відповідальність за завідомо неправосудне рішення, підозру винесено 38 особам, до суду спрямовано лише 13 справ.

14.09.2015

http://judges.org.ua/dig7534.htm

http://gk-press.if.ua/u-frankivsku-pidvely-pidsumky-sotsiologichnyh-doslidzhen-sudovoyi-systemy/

У Франківську підбили підсумки соціологічних досліджень судової системи

14 вересня, відбулася прес-конференція та круглий стіл на тему “Суди Прикарпаття через призму соціологічних досліджень: методологія, проблеми, перспективи”. Як зазначив суддя апеляційного суду Андрій Малєєв, зараз найголовнішим завданням є відновити довіру до судової системи.

15.09.2015

http://zib.com.ua/ua/118642-prezidenta_prosyat_zgadati_pro_prezumpciyu_nevinuvatosti_sud.html

Президента просять згадати про презумпцію невинуватості суддів

На сайті Президента України зареєстрована електронна петиція, якою пропонується забезпечити недопущення безпідставного розформування суддівського резерву та суддівського корпусу.

15.09.2015

http://zib.com.ua/ua/118641-advokat_zayaviv_pro_tisk_na_suddiv_z_boku_administracii_prez.html

Адвокат заявив про тиск на суддів з боку Адміністрації Президента

«Після заяви Президента про необхідність звільнення 300 суддів, кожен працівник Феміди розуміє, що наступним у черзі може бути він».

15.09.2015

http://zib.com.ua/ua/118568-suddi_vtratili_pyatu_chastinu_zarplati_a_do_kincya_roku_gros.html

Зарплатні експерименти. Служителі Феміди втратили п’яту частину статків. А до кінця року грошей на виплати може не вистачити

У першому кварталі 2015-го розмір суддівської винагороди зменшився майже вдвічі порівняно з попереднім роком. За останні 5 років такого суттєвого урізання зарплати ніколи не було. І хоча після зняття законодавцем обмежень на оплату праці винагорода служителів Феміди дещо збільшилася, виникла інша проблема: у бюджеті може не вистачити коштів на ці потреби.

16.09.2015

http://zib.com.ua/ua/118575-sud_zrobiv_visnovok_schodo_prava_na_zemli_zaliznichnogo_tran.html

Надто близько до колії

Наявність чи відсутність у землекористувача документів на користування ділянкою не змінює її правового статусу, оскільки його вже визначено законом. До такого висновку дійшов ВСУ в постанові від 1 липня 2015 року №3-305гс15, текст якої друкує "Закон і Бізнес".

16.09.2015

http://zib.com.ua/ua/118565-deyaki_nyuansi_viznachennya_profesiynogo_rivnya_sluzhiteliv_.html

Чого очікувати від кваліфоцінювання? Деякі нюанси визначення професійного рівня служителів Феміди та його наслідки

З прийняттям нової редакції Закону «Про судоустрій і статус суддів» перед Вищою кваліфікаційною комісією суддів постало вкрай важливе завдання — запровадження незалежного, прозорого та ефективного оцінювання діяльності суддів. Його метою є комплексний аналіз професійної діяльності та особистісних якостей суддів для підвищення ефективності їхньої роботи, відновлення громадської довіри до судової системи у цілому, підтримання і посилення якісного функціонування системи судочинства.

16.09.2015

http://zib.com.ua/ua/118648-groysman_shukae_plyami_na_reputacii_500_suddiv_prizvischa.html

Гройсман шукає плями на репутації 500 суддів (прізвища)

Голова Верховної Ради України Володимир Гройсман вніс в парламент проекти постанов щодо безстрокового обрання суддів, репутація яких йому не відома та звернувся до громадськості з проханням повідомляти про неправомірні дії відповідних осіб.

16.09.2015

http://judges.org.ua/dig7544.htm

Позиція суддів щодо проведення ХІІІ з’їзду суддів України та діяльності Ради суддів: офіційна резолюція

КИЇВ – 15 вересня 2015 року. За результатами обговорення на круглому столі «Суддівське самоврядування: нові ідеї», організованому Секцією суддів Асоціації правників України, була увалена резолюція.

Резолюція охоплює питання діяльності Ради суддів України протягом 2014-2015 років, та питань, пов’язаних із підготовкою до ХІІІ з’їзду суддів України.

16.09.2015

http://judges.org.ua/dig7545.htm

http://vlasno.info/politika/gromada/vibori/item/5807-vinnytski-suddi-pratsiuvatymut-bez-vykhidnykh-u-zv-iazku-z-vyboramy

Вінницькі судді працюватимуть без вихідних, у зв’язку з виборами

Постановою Верховної Ради України від 17 липня 2015 року «Про призначення чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів у 2015 році» призначено чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів на 25 жовтня 2015 року. У зв'язку з цим на період виборчого процесу у Вінницькому окружному адміністративному суді встановлено особливий режим роботи для суддів і працівників апарату в позаробочий час, святкові і неробочі дні, а також напередодні дня виборів та в день виборів.

17.09.2015

http://zib.com.ua/ua/118582-peredacha_funkciy_vikonannya_sudovih_rishen_privatnim_strukt.html

Роздержавлене стягнення. Передача функцій з виконання судових рішень приватним структурам ощасливить банки, але не пересічних громадян

Після тривалих розмов і численних анонсів держава все ж вирішила віддати частину повноважень виконавчої служби у приватні руки. Органи влади сподіваються завдяки цьому зменшити видатки бюджету та корупційні ризики. Однак залишається відкритим питання: яких змін очікувати самим сторонам процесу і чи допоможуть новації ефективніше захистити свої права.

17.09.2015

http://zib.com.ua/ua/118598-zmini_do_kpk__ne_ediniy_sposib_podolannya_perepon_yaki_chiny.html

Захист обмеженого допуску. Зміни до КПК — не єдиний спосіб подолання перепон, які чинять правоохоронці юристам

Аби правоохоронці не чинили перепон під час допуску адвоката до процесу, вимагаючи від нього документи, не передбачені законом, окремі правники пропонують внести зміни до Кримінального процесуального кодексу. Інші ж вважають, що нормативні приписи потрібно не змінювати, а виконувати.

17.09.2015

http://www.rbc.ua/rus/news/chernushenko-vlyaetsya-starshim-ofitserom-1442481614.html

Скандальный судья Чернушенко является старшим офицером ФСБ, - ИС

На данный момент Генпрокуратура поручила СБУ разыскать скандального судью

Бывший глава Апелляционного суда Киева Антон Чернушенко, который был объявлен в розыск по подозрению в коррупции, является действующим офицером Федеральной службы безопасности(ФСБ) Российской Федерации (РФ). Об этомсообщает группа "Информационное сопротивление" со ссылкой на источники в Российской Федерации.

17.09.2015

http://www.rbc.ua/ukr/news/sudya-delu-ubiystve-buziny-vzyal-samootvod-1442475187.html

Суддя по справі про вбивство Бузини взяв самовідвід

У захисту були сумніви щодо його неупередженості. Суддя Апеляційного суду міста Києва Олександр Бець, який розглядає справу Дениса Поліщука, підозрюваного у вбивстві письменника і журналіста Олеся Бузини, взяв самовідвід. Про це йдеться в повідомленні прес-служби Апеляційного суду міста Києва. "Суддя Бец А. В. написав письмову заяву про самовідвід у зв'язку з наявністю обставин, що викликають сумнів у його неупередженості", - йдеться в повідомленні.

17.09.2015

http://ua.racurs.ua/894-sud-vidpovidalnist

Як суддя має відповідати за свої помилки

Насамперед судді повинні дбати про самоочищення, і самі стримувати тих, хто зарвався й виносить абсурдні рішення. Судді України упустили цей момент ще приблизно років 20 тому.

17.09.2015

http://sud.ua/news/2015/09/17/81055-sydi-imeyut-pravo-na-oshibky

Судьи имеют право на ошибку?

Высший административный суд Украины и деятели Программы поддержки реформ судейской ответственности при Совете Европы 16 сентября провели семинар, посвященный вопросу ответственности судей в контексте европейских стандартов и существующей судебной практике в Украине. Во встрече специалистов приняли участие судьи административных судов, члены Высшей квалификационной комиссии судей Украины, отечественные и международные эксперты по проведению судебной реформы, а также судьи из разных стран Европы.

17.09.2015

http://sud.ua/news/2015/09/17/81058-realnij-syd-pereattestatsiya-sydejskogo-korpysa-strani

«Реальный суд»: Переаттестация судейского корпуса страны

Согласно новому закону о судоустройстве до 29 сентября должно быть проведено первичное квалификационное оценивания судей Верховного и высших специализированных судов. Затем аналогичную процедуру должны пройти судьи апелляционных и местных судов. Обсуждение проекта методологии оценки проходило достаточно горячо. Ведь следствием непрохождения первичного квалификационного оценивания судьей будет его освобождении от должности за нарушение присяги. С такой формулировкой Совет судей категорически не согласен, как и Верховный суд, считает, что такие последствия не могут применяться к судьям к решению Конституционным судом вопрос о соответствии этой нормы Основному закону страны.

17.09.2015

http://judges.org.ua/dig7552.htm

http://qha.com.ua/ru/politika/ryad-sudei-jdavshih-naznacheniya-vr-sotrudnichali-s-dnr-lnr/148233/

Ряд судей, ждавших назначения ВР, сотрудничали с «ДНР/ЛНР»

Также среди них был подозреваемый в вынесении неправосудных решений судья Кицюк. Среди судей, которые ожидали назначения ВР, обнаружили ряд лиц, сотрудничавших с боевиками «ЛНР» и «ДНР». Об этом на своей странице в Facebook написал спикер Верховной Рады Украины Владимир Гройсман.

17.09.2015

http://judges.org.ua/dig7555.htm

http://apostrophe.com.ua/news/society/2015-09-17/konstitutsionnyiy-sud-rossii-prinyal-reshenie-po-jalobe-na-okkupatsiyu-kryima/35654

Конституционный суд России принял решение по жалобе на оккупацию Крыма

Конституционный суд РФ (КС РФ) не стал рассматривать иск главы Общества защиты прав потребителей (ОЗПП) РФ Михаила Аншакова на положения о присоединении Крыма и Севастополя к России. КС РФ отметил, что суд не обладает необходимой компетенцией для рассмотрения вопроса о нахождении в составе РФ Крыма и Севастополя, передает "Интерфакс".

18.09.2015

http://zib.com.ua/ua/118662-hto_pretendue_na_posadu_suddiv_konstituciynogo_sudu.html

Хто прийде до КС?

Одним із питань порядку денного чергового ХІІІ з’їзду суддів є заповнення вакансії в єдиному органі конституційної юрисдикції. Наразі вже відомі прізвища 6 кандидатів, які мають намір позмагатися за нову посаду.

18.09.2015

http://zib.com.ua/ua/118713-nechitaylo_zayaviv_pro_potrebu_vdoskonaliti_kodeks_administr.html

Нечитайло заявив про потребу вдосконалити КАС

Ефективність адміністративного судочинства залежить від якості законодавства, а тому необхідно переоцінити ті положення законів, які надають суб’єктам владних повноважень право звертатися до адмінсудів з позовами до громадян та юридичних осіб та припинити намагання перетворити адміністративний суд у «суд заборон та санкцій».

18.09.2015

http://ua.racurs.ua/news/57439-zminy-do-konstytuciyi-zagrojuut-nezalejnosti-suddiv-zbory-suddiv-kyieva

Зміни до Конституції загрожують незалежності суддів — збори суддів Києва

Зміни до Конституції у запропонованій редакції звужують гарантії незалежності суддів, як призначених на посаду вперше, так і обраних безстроково.

18.09.2015

http://ua.racurs.ua/news/57405-v-ukrayini-pochynaietsya-gromadske-obgovorennya-zmin-do-konstytuciyi-ap

В Україні починається громадське обговорення змін до Конституції — АП

Конституційна комісія починає громадські обговорення ініційованих президентом Петром Порошенком змін до Конституції в частині правосуддя.

18.09.2015

http://judges.org.ua/dig7560.htm

http://www.prostir.ua/?news=vidkrytyj-sud-uryad-perehlyane-rozmir-prozhytkovoho-minimu

Відкритий суд: Уряд перегляне розмір прожиткового мінімуму

17 вересня 2015 року Окружний адміністративний суд міста Києва прийняв рішення у справі про незаконність дій уряду щодо встановлення прожиткового мінімуму в Україні та його перегляд за позовом правозахисника, керівника проекту “Відкритий Суд” до Кабінету Міністрів України. Суд зобов`язав уряд встановити прожитковий мінімум на виконання вимог ст. 48 Конституції України та відповідно до Закону України “Про поржитковий мінімум”. Це означає, що уряд А. Яценюка, як і уряд М. Азарова діяв незаконно, визначаючи прожитковий мінімум на 2015 р. на рівні 1218 грн.

Цікаве