Блог

19

квітня

2014

Дайджест подій у сфері правосуддя 14 - 20 квітня (ЗМІ)

Дата
Посилання
Заголовок, короткий опис
Примітка
14.04.2014
Верховний суд схвалив конституційні зміни у судовій владі
Вищі спеціалізовані суди можуть зникнути, а діяльність органів судової влади забезпечуватимуть Вища рада юстиції, Державна судова адміністрація та органи суддівського самоврядування. Без Вищої кваліфікаційної комісії суддів. Такі пропозиції Верховного Суду України Тимчасовій спеціальній комісії Верховної Ради України з питань підготовки законопроекту про внесення змін до Конституції України були схвалені 11 квітня під час чергового засідання Пленуму Верховного Суду України.
Неформальні практики
14.04.2014
У вищих спец судах призначили виконувачів обов’язків голів
У зв'язку із набранням чинності Законом «Про відновлення довіри до судової влади в Україні» з 11 квітня призначені тимчасово виконуючі обов’язки голів судів.
14.04.2014
Київський апеляційний господарський суд очолив Олег Хрипун
Головою Київського апеляційного господарського суду таємним голосуванням обраний Олег Хрипун. Його кандидатуру підтримало 58 суддів.
14.04.2014
ВСУ закрив «газову справу» Тимошенко

Верховний cуд України (ВСУ) вирішив закрити «газову справу» Юлії Тимошенко через відсутність події злочину. Про це повідомили захисники екс-прем’єрки Сергій Власенко і Олександр Плахотнюк.

14.04.2014
Господарський суд Києва очолив Валерій Князьков
Головою Господарського суду Києва обраний Валерій Князьков. Його кандидатуру підтримали 39 суддів.
14.04.2014

Евросуд еще в прошлом году признал незаконность ареста Ю. Тимошенко, - С. Власенко

Во время заседания ВСУ Власенко заявил, что Европейский суд по правам человека еще 30 апреля 2013 года признал незаконность ареста, а также признал полную предубежденность судьи Радиона Киреева по делу в отношении Юлии Тимошенко.

14.04.2014
АЮУ презентовала свой вариант люстрации в Украине
В ходе заседания рабочей группы ассоциации юристов Украини  Леонид Антоненко презентовал разработанный АЮУ законопроект, в механизм реализации которого заложен антикоррупционный принцип проведения люстрации.
Неформальні практики
14.04.2014
Кабмін звернувся до КСУ
Кабінет міністрів України звернувся до Конституційного суду України за висновком щодо ратифікації Римського статуту. 
15.04.2014
Уся влада раді?
ВР має намір звільнити ще 4 суддів КС за порушення присяги, не покладаючись на думку з’їзду, який їх призначав. Народні депутати вирішили самостійно звільнити 4 суддів Конституційного Суду, не покладаючись на думку з’їзду суддів, за квотою якого тих призначено. Відповідні зміни пропонується внести до постанови ВР «Про реагування на факти порушення суддями Конституційного Суду України присяги судді» від 24.02.2014 №775-VII.
15.04.2014
Кабмін підтримав ратифікацію римського Статуту МКС
Уряд одноголосно підтримав рішення про невідкладну ратифікацію Римського статуту Міжнародного кримінального суду. Відповідний пакет документів вже направили до в.о. Президента України та звернулись до КСУ щодо дачі висновків.
15.04.2014
180 хвилин на відновлення довіри
Комітет Верховної Ради з питань верховенства права та правосуддя розглянув 192 поправки до проекту закону «Про відновлення довіри до судової системи України». Підтримана була майже третина пропозицій. Під час розгляду цього питання лише один володар мантії представляв увесь суддівський корпус — в.о. голови Вищого адміністративного суду Михайло Цуркан.
15.04.2014
Над чим сьогодні працює Конституційний суд
На розгляді в Конституційному Суді наразі перебуває 9 подань та 30 звернень. Відразу 5 подань внесені уповноваженим ВР з прав людини, а 2/3 звернень — від звичайних громадян.
15.04.2014
У Вищому адміністративному суді України відбулися кадрові зміни
У зв’язку з набранням 11 квітня 2014 року чинності  Законом України «Про відновлення довіри до судової влади в Україні» та на підставі Закону України «Про судоустрій і статус суддів», видано наказ Вищого адміністративного суду України, відповідно до якого вважаються звільненими з адміністративних посад з 11 квітня 2014 року голова ВАС, його заступники та секретарі судових палат.
15.04.2014
Судді режиму - заколотники і втікачі
Доки в Україні точаться розмови навколо люстрації, наближені до режиму Януковича судді намагаються закріпитися на чільних посадах у Києві або ж очолити суди на окупованих Росією територіях.
Спершу служителі Феміди, наближені до юриста режиму Андрія Портнова, похапцем вирішили 7 квітня провести з’їзд суддів у Кловському палаці, де розміщується Верховний Суд України.
Натомість ті служителі Феміди, які аж надто ревно служили минулій владі, вирішили не ризикувати і шукати щастя в більш безпечних для них місцях.
16.04.2014
Лабіринти очищення
Суди може очікувати двовладдя, а «господарників» та «адміністративників» — звуження прав. Після прийняття закону «Про відновлення довіри до судової системи України» виникла небезпека, що володарі мантій можуть заплутатись у нових правилах самоврядування, проблеми «господарників» та «адміністративників» нікому буде вирішувати. А «однорічні» очільники судів можуть стати жертвами кулуарних змов колег.
16.04.2014
Суддям, які не ухвалюють рішень, щомісяця платять 5,5 млн
Сьогодні 451 суддя отримує суддівську винагороду і при цьому не здійснює судочинства. 322 з них були призначені на посаду, але не склали присяги судді (ще не можуть ухвалювати рішення), а 129 – досягли 65-річного віку (вже не можуть).
16.04.2014
Украина подала в Евросуд жалобу на массовое нарушения прав украинце в Россией
В Европейский суд по правам человека представлен первый пакет документов в рамках споров между Украиной и Россией. Об этом заявил министр юстиции Украины Павел Петренко. «Речь идет о соответствующем деле, которое сейчас рассматривается в Европейском суде по правам человека по иску Украина против России, касающемся массового нарушения прав наших граждан на территории Крыма. Также мы обратились к целому ряду международных мониторинговых институтов – Европейской комиссии по правам человека, Комитету ООН по правам человека, Комитету противодействия пыткам и казням в Европе. В эти организации мы, как Министерство юстиции, подали ряд обращений и доказательств, касающихся массового нарушения прав граждан на территории Крыма и восточных областей Украины», – рассказал Петренко.
16.04.2014

На собрании судей ВХСУ Богдан Львов рассказал о своем видении улучшения судопроизводства. 

5 апреля в ВХСУ состоялось собрание судей, на котором рассматривался вопрос об назначении председателя Высшего хозяйственного суда Украины.
Во время своего выступления на тот момент кандидат в председатели ВХСУ Богдан Львов заявил, что "золотых гор" он не обещает, но с помощью "самоочищения" судебной системы можно вернуть доверие общества и тем самым вернуть уважение к судьям.
Неформальні практики
16.04.2014

На должность председателя Апелляционного суда Киева назначен Антон Чернушенко

Во исполнение норм законов Украины «О восстановлении доверия к судебной системе Украины» и «О судоустройстве и статусе судей » в Апелляционном суде города Киева состоялось общее собрание судей. В соответствии с требованиями Закона Украины « О восстановлении доверия к судебной системе Украины » путем тайного голосования большинством от количества работающих судей на должность председателя Апелляционного суда города Киева было назначено Антона Васильевича Чернушенко; заместителями председателя Апелляционного суда города Киева было назначено Анну Владимировну Крыжановскую , Марию Васильевну Прындюк и Ярослава Вячеславовича Головачева .
16.04.2014

Команда А. Портнова организовала информационную атаку на Высший хозсуд, - А. Емельянов.

Как известно, 15 апреля в ВХСУ состоялось собрание судей, на котором был назначен новый председатель Высшего хозяйственного суда Украины. Собрание посетили глава Люстрационного комитета Егор Соболев, адвокат Татьяна Козаченко, блогер Карл Волох и представитель «Правого сектора» Борислав Береза. Последний, в частности, в достаточно резкой форме выразил обвинения в адрес бывшего руководства Высшего хозсуда.
17.04.2014
Етюд у «громадських» тонах  або Як радикальна політична демагогія вплинула на третину делегатів конференції «господарників»
Недільне засідання Ради суддів господарських судів, як і продовження конференції «господарників», супроводжувалося неабияким шквалом емоцій. Голову ради Артура Ємельянова звинуватили в тиску на колег. А сама конференція відбувалася вже під акомпанемент політичних гасел правих сил, які вимагали закриття заходу.
17.04.2014
Лутковська проводить конкурс на посаду члена ВККС
Сьогодні Омбудсман Валерія Лутковська разом із Головою люстраційного комітету Єгор Соболєв презентує механізм відбору кандидатів на посаду члена ВККС шляхом проведення публічного конкурсу на вакантне місце.
17.04.2014
Призначено нового голову ВССУ
Шляхом таємного голосування збори суддів Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ призначили на посаду Голови ВССУ суддю судової палати у цивільних справах Бориса Гулька.
17.04.2014
СБУ взлася за екс- суддю, що оголосив себе Президентом України
Стосовно колишнього голови апеляційного суду Луганської області Анатолія Визира, який оголосив себе президентом Південно-Східної України та закликав до сепаратистських дій, відкрите кримінальне провадження.
17.04.2014
«Темний» хабар або чому вимкнене світло може бути небезпечним для володаря мантії
Вища кваліфікаційна комісія суддів відсторонила від посади Михайла Воробеля з Яворівського районного суду Львівської області. Він зізнався: коли йому передавали конверт, у приміщенні було вимкнене світло. А ще суддя подумав, що в конверті — клопотання про виклик свідків, а не гроші.
17.04.2014
Суддя підібрав ключ на мотивацію держслужбовців
Персоналізація відповідальності, перенесення акценту з відповідальності держави  на конкретного державного чиновника є єдиним ефективним засобом очищення влади та докорінної зміни її роботи. Ми не можемо усіх звільнити і набрати інших. У нас немає Інших людей. Таку думку щодо проведення люстрації у своїй статті «Народна люстрація або Принцип персональної відповідальності» висловив суддя Львівського окружного адміністративного суду, доктор юридичних наук Володимир Кравчук.
17.04.2014
Верховний суд пропонує ліквідувати вищі Спецсуди
Необхідно вилучити з Конституції України положення про вищі спеціалізовані суди (ч.3 ст.125, ч.4 ст.127) та положення щодо побудови системи судів загальної юрисдикції за принципом спеціалізації (ч.1 ст.125).
Така ідея, зокрема, викладена у пропозиціях Верховного Суду України Тимчасовій спеціальній комісії Верховної Ради України з питань підготовки законопроекту про внесення змін до Конституції України, які нещодавно були оприлюднені на офіційному сайті ВС.
17.04.2014
Загрозою штурму зібрані вибори голови ВАСУ
Збори суддів Вищого адміністративного суду не змогли обрати нове керівництво через виникнення загрози штурму будівлі суду.
17.04.2014
Экс-председателям судов могут запретить снова занимать эти админдолжности
Народный депутат Сергей Власенко законопроектом №4707 предлагает дополнить ч.2 ст. 20 Закона «О судоустройстве и статусе судей», установив, что председателями местных, апелляционных и кассационных судов общей юрисдикции и специализированных судов, а также их заместителями не могут быть избраны лица, которые были назначены и занимали эти должности с июня 2010 года по февраль 2014 года.
17.04.2014
В парламенте зарегистрирован законопроект «О люстрации на Украине», разработанный АЮУ
В Верховном Совете Украины зарегистрирован проект закона №4678-1 от 15.04.2014 года «О люстрации на Украине», который был разработан Ассоциацией юристов Украины. Координатором разработки проекта выступил член АЮУ, адвокат Леонид Антоненко, посвятивший долгое время работе над документом, обобщению предложений юристов и обсуждению его положений с коллегами.
Законопроект является ответом на требования широкого круга людей, поскольку такой правовой инструмент, как люстрация является временным актом чрезвычайного характера. Люстрация призвана предотвратить разрушительные процессы в обществе путем отстранения от исполнения государственной функции лиц, представляющих угрозу устоям существования государства и его будущему. Необходимость принятия закона, регулирующего порядок проведения люстрации по антикоррупционному критерию именно сейчас объясняется революционным моментом в жизни страны.
17.04.2014
В отношении судей КСУ, расширивших полномочия В.Януковича, открыты производства
В отношении судей Конституционного Суда Украины, которые «расширили» полномочия Виктора Януковича, вернув страну к Конституции 1996 года, открыты уголовные производства. Об этом  заявил и.о. Генерального прокурора Олег Махницкий.
17.04.2014
Назначен Председатель Киевского апелляционного административного суда
В соответствии со статьей 2 раздела II Заключительных и переходных положений Закона Украины «О восстановлении доверия к судебной власти на Украине», который вступил в силу 11 апреля 2014 года, были прекращены полномочия председателей и их заместителей высших специализированных судов, апелляционных судов, местных судов, секретарей судебных палат высших специализированных судов, их заместителей и секретарей судебных палат апелляционных судов.
В связи с этим 16 апреля с.г. в Киевском апелляционном административном суде состоялось Собрание судей Киевского апелляционного административного суда, в ходе которого путем тайного голосования из числа судей этого же суда на должность председателя Киевского апелляционного административного суда был избран Андрей Горяйнов.
17.04.2014
Экс-члены ВККС А.Марцинкевич и В.Микулин рекомендованы на должности судей ВССУ
10 апреля с.г. Высшая квалификационная комиссия судей Украины рассмотрела вопрос о предоставлении рекомендации кандидатам для избрания бессрочно на должности судей Высшего специализированного суда Украины по рассмотрению гражданских и уголовных дел. Соответствующие рекомендации получили Анатолий Марцинкевич и Виктор Микулин.
17.04.2014

Адвокати — про люстрацію суддів: старі порядки

Нашвидкуруч написаний та прийнятий Верховною Радою Закон України «Про відновлення довіри до судової влади» викликав неоднозначну реакцію в юридичній спільноті. Йдеться навіть не про суддів, чиї права цим законом були знехтувані. Звичайні юристи — адвокати та викладачі права, проаналізувавши закон, були змушені визнати його недосконалим та таким, що порушує Конституцію. Усе це можна було б йому «пробачити» з огляду на так звану революційну необхідність, якщо б він справді виконав свою основну функцію — докорінно змінив судову систему, зробив такою, щоб їй дійсно можна було б довіряти. Але є побоювання, що зміни, які зазнає судова система завдяки цьому закону — суто декоративні: змінять одні обличчя на інші, але це не поліпшить якість відправлення правосуддя, не посприяє подоланню корупції.
17.04.2014
Відбілена мантія
Волинський суд повністю виправдав львівського суддю. Ковельський міськрайонний суд Волинської області під головуванням судді — Окостеня І.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні кримінальну справу про обвинувачення червоноградського судді Леоніда Рака у вчиненні низки злочинів (хабарництво, зловживання впливом, затвердження суддею свідомо неправосудного вироку, рішення чи ухвали з корисних мотивів) визнав за всіма пунктами обвинувачення пана Рака невинним!
17.04.2014
Довіра до суддів – люстрація чи профанація?
З набуттям чинності Закону України «Про відновлення довіри до судової влади в Україні» від 8 квітня цього року в громадян з’явилася надія на те, що в судах будуть ухвалювати рішення ті слуги Феміди, які не заплямували себе свідомо неправосудними рішеннями. Бо сьогодні, якщо вірити соціальним опитуванням, тільки два відсотки громадян нашої держави довіряють судам. І, як кажуть люди: це, напевно, самі судді та їхні родичі… а результати -  У Личаківському районному суді на посаді голови залишився і надалі пан Сергій Гирич, у Галицькому було звільнено з посади голови та знову обрано Ірину Волоско, у Франківському районі також прогнозовано і без змін — головою обрали його багаторічну очільницю Світлану Мартьянову. Одностайно проголосували за голову Шевченківського суду, призначену на цю посаду торік, — Галину  Білинську. Нічим не здивував наших краян і Сихівський районний суд, який і надалі очолює Сергій Лєсний. 
17.04.2014
Для боротьби з корупцією потрібен спеціальний міжнародний суд – суддя Вольф
Країни, що найбільше вражені корупцією, мають найслабкіші державні інституції для того, щоб з нею боротися. Тому, на допомогу їм міг би прийти міжнародний корупційний суд, вважає американський суддя зі штату Массачусетс Марк Вольф. Виступаючи у Празі на конференції, присвяченій боротьбі з корупцією, яку провів Національний інститут передових досліджень США (Інститут Брукінгс), він сказав, що справа колишнього президента України Віктора Януковича лише підкреслює необхідність такого суду.
Неформальні практики
17.04.2014
Судді відбулися переляком?
Українські судді справді можуть спати спокійно. Гучно розрекламований закон про їх люстрацію, тобто «Про відновлення довіри до судової влади в Україні», насправді виявився таким собі легким переляком для людей у мантіях. Ще гірше — відвертою демонстрацією того самого вибіркового правосуддя вже стосовно самих суддів. І нарешті — новий закон є суто політичним, а не юридично виваженим документом, на який так сподівалося суспільство. Головний люстратор України Єгор Соболєв називає цей закон величезним кроком, що обезголовить корупцію в судовій системі. «Це дійсно революційний закон, який надає нам великий шанс очистити суди і нарешті побудувати в Україні правосуддя», — вважає пан Соболєв. Але в дійсності звільнення всіх керівників судової системи здається фарсом. Бо голів судів, старих і перевірених, обирають самі ж судді цих судів. А ворон ворону ока не виклює.
17.04.2014
Судді люстрували самі себе
Після того як Верховна Рада ухвалила Закон про відновлення довіри до суддів, усі голови судів були переведені у статус виконувачів обов’язків, а колективи судів таємним голосуванням мали обрати нових керівників. Найпершими «відстрі­лялися» в міському суді. 11 квітня збори суддів знову обрали головою Миколу Герасимчука. Не поміняли й заступника, суддю Володимира Долю.
17.04.2014
Єгор Соболєв: Дайте мені іншу правлячу коаліцію і я вам розповім про цю!
А поки мені з нею треба разом проводити закони про люстрацію, я маю бути принциповим, але дипломатом. У своєму інтерв’ю Єгор
Соболєв розповів про проблеми та негаразди роботи люстраційного комітету.
17.04.2014
Закон про люстрацію суддів не діє – журналіст-криміналіст
За словами журналіста, сьогодні не діє закон про люстрацію суддів. Микола Савельєв зазначив, що внаслідок зборів на місцях майже всі голови суддів позалишалися.
18.04.2014
Панацея від тяганини
Експерти радять мінімізувати людський фактор у системі виконавчого провадження та ввести інститут «приватників». Те, що система виконання судових рішень та органів державної виконавчої служби потребують реформування, в експертів сумнівів не виникає. Як один з напрямів перебудови правники називають інститут приватних виконавців, який добре зарекомендував себе в багатьох європейських країнах. Юристи пропонують поглянути свіжим оком на раніше відкликаний законопроект із цього питання й оцінити його на предмет відповідності вимогам сьогодення.
18.04.2014
З’явилася оновлена програма іспиту для кандидатів у судді
Програма анонімного тестування (іспиту) кандидатів на посаду судді на виявлення рівня загальних теоретичних знань у галузі права оновлена змістовно та значно вдосконалена термінологічно.
18.04.2014
У НШСУ анонсували появу нової галузі права
Судове право останнім часом формується в окрему галузь права, відтак, історичним завданням Національної школи суддів України є створення та розвиток цієї галузі.
Неформальні практики
18.04.2014
Конституційний суд перевірить Закон про звернення громадян
Омбудсман звернулась до КС із поданням щодо конституційності положень Закону «Про звернення громадян» стосовно повторних звернень, які не підлягають розгляду та вирішенню, та щодо подачі скарг в інтересах неповнолітніх і недієздатних осіб.
18.04.2014
Заяви до суду тепер пишуть на планшеті
У call-центрі Вінницького апеляційного адміністративного  впроваджено використання графічного планшету, що в свою чергу зменшує обсяг паперового документообігу суду та економить час відвідувачів та учасників адміністративного процесу на написання заяв, адже вони формуються автоматично в електронному форматі.
18.04.2014
Вітчизняна конституційна юрисдикція
Залучення ПФУ до процедури призначення, виплати й перерахунку довічного грошового утримання суддів: «Хотілось як краще, а вийшло як завжди» - Олександр Мироненко, суддя Конституційного Суду України у відставці, доктор філософських наук, заслужений діяч науки і техніки України, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки
18.04.2014
<