Блог

18

жовтня

2014

Дайджест подій у сфері правосуддя 13-19 жовтня (офіційні джерела)

Дата
Посилання
Заголовок, короткий опис
Примітки
13.10.2014
Про розгляд Вищою Радою юстиції запитів на публічну інформацію
Відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» Вища рада юстиції оприлюднює звіт про розгляд запитів на публічну інформацію, що надійшли до ВРЮ протягом вересня 2014 року. За даними відділу з питань прийому громадян та розгляду запитів на інформацію управління по роботі зі зверненнями та запитами на інформацію секретаріату Вищої ради юстиції, у липні 2014 року до Вищої ради юстиції надійшло 4 запити від фізичних осіб (електронною поштою – 2, поштою – 2).
13.10.2014
Для реформування судової системи необхідно об’єднати зусилля усіх гілок влади
На цьому наголосив Голова Верховного Суду України Ярослав Романюк під час виїзного засідання Кабінету Міністрів України, яке відбулося 13 жовтня 2014 року у приміщенні Верховного Суду України. У своїй промові Голова Верховного Суду України звернув увагу на те, що сам факт проведення такого засідання із запрошенням представників судової спільноти та громадянського суспільства є підтвердженням прагнення Уряду здійснювати судову реформу з урахуванням думки фахівців-практиків у галузі судочинства, а також свідченням необхідності консолідації зусиль органів державної влади у цьому напрямі. Влада зараз має історичний шанс для проведення глибинного реформування і побудови якісно нової моделі судової системи України. З одного боку цього вимагає суспільство, з другого боку для цього є політична воля, зауважив Ярослав Романюк.
Неформальні практики
13.10.2014
 14 жовтня 2014 року Державної судової адміністрації України в режимі відео конференції відбудеться засідання Ради суддів України. Порядок денний:
1.            Про розпорядження Кабінету міністрів України від 3 вересня 2014 року  828 – р «Про деякі заходи щодо сприяння утвердженню доброчесності  в судовій системі»,
2.            Про висловлювання Голови державної фіскальної служби України І. Білоуса в засобах масової інформації,  які  підривають суспільну довіру та повагу до судової влади,
3 . Різне.
13.10.2014

Проект Заяви до Міжнародного кримінального суду про визнання Україною юрисдикції міжнародного кримінального суду, щодо злочинів, передбачених статтею 5 Статуту Міжнародного кримінального суду, вчинених починаючи з 23 лютого 2014 року і таких що можуть бути вчинені на території України

Ківалов С.В.
Проектом Заяви пропонується визнати юрисдикцію МКС відносно злочинів  передбачених статтею 5 Статуту МКС, вчинених і таких що можуть бути вчинені на території України  починаючи з 23 лютого 2014 року.
Етап проходження:
надано для ознайомлення (14.10.2014)
14.10.2014
ОГЛЯД ЗМІ. «ВСЮ пропало?»
11 октября 2014 года исполнилось полгода, как на Украине не может начаться процесс восстановления доверия к судебной власти. Факт: с 11 апреля с.г. вступил в силу Закон Украины «О восстановлении доверия к судебной власти на Украине», а его реализация все еще находится на первичном этапе. То есть были прекращены полномочия всех членов Высшего совета юстиции (за исключением тех, кто входит в состав этого органа по должности) и Высшей квалификационной комиссии судей Украины, кое-как начала работу Временная специальная комиссия по проверке судей судов общей юрисдикции и переизбраны председатели судов. Но для восстановления доверия к судебной власти этого недостаточно — необходимо кадровое обновление и очищение, а для этого, в свою очередь, нужен работающий ВСЮ. И самое интересное, что члены ВСЮ назначались с первых недель действия Закона, но приступить к работе не смогли. Почему никак не может начать работу ВСЮ и когда это может случиться, интервью с членами ВСЮ, назначенными на должности в соответствии с Законом о восстановлении доверия, а также теми, чьи полномочия прекратились в связи с указанным Законом.
14.10.2014
Прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк представив урядовий законопроект про судоустрій
Текст виступу Арсенія Яценюка
                                                                  
14.10.2014
Відбудеться чергове засідання пленуму ВССУ
17 жовтня 2014 року  відбудеться засідання пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ за участю представників Генеральної прокуратури України, Міністерства юстиції України, Вищої ради юстиції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Вищого адміністративного суду України та Вищого господарського суду України. У першому читанні пленум ВССУ розгляне проект постанови «Про судову практику в справах про зняття арешту з майна». На розгляд у другому читанні буде винесено проекти постанов «Про практику застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах» та «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення».
14.10.2014
ОГЛЯД ЗМІ. "Люстрація суддів зрушила з місця"
Відео.
15.10.2014
Опубліковано Закон України "Про очищення влади" у виданні: "Голос України"
Номер видання: № 198 (5948).
Закон України "Про очищення влади"
15.10.2014
У ДСА України обговорено реалізацію начальної програми з питань судового адміністрування 2014-2015 років
14 жовтня 2014 року в приміщенні Державної судової адміністрації України відбулася робоча зустріч Голови ДСА України Зеновія Холоднюка з керівником Проекту Агентства США із міжнародного розвитку (USAID) "Справедливе правосуддя" Девідом Воном та представниками Національної школи суддів України. На засіданні також були присутні представники Національної школи суддів України, ДСА України та Проекту Агентства США із міжнародного розвитку (USAID) "Справедливе правосуддя". Учасниками зустрічі обговорено організаційні питання реалізації нового курсу навчальної програми з питань судового адміністрування у    2014–2015 роках. Зокрема, Проект поінформував про залучення Університету штату Мічиган до другого кола навчальної програми з питань судового адміністрування та щодо запланованого семінару для американських та українських викладачів, який відбудеться у Львові з 18 по 21 листопада 2014 року.
15.10.2014
Судді Вищого господарського суду України взяли участь у роботі комітетських слухань на тему: "Інтелектуальна власність в Україні. Стан та концептуальні засади розвитку"
15 жовтня 2014 року відбулися комітетські слухання на тему: "Інтелектуальна власність в Україні. Стан та концептуальні засади розвитку", організовані Комітетом Верховної Ради України з питань науки і освіти. У роботі Комітетських слухань взяли участь секретар четвертої судової палати Ігор Бенедисюк та суддя Вищого господарського суду України Віктор Москаленко, який виступив з пропозиціями до рекомендацій Комітетських слухань та запропонував включити до них вжиття подальших кроків щодо спеціалізації судів з розгляду справ у сфері інтелектуальної власності, у тому числі, віднесення до юрисдикції господарських судів справ у спорах, що виникають у зв'язку з порушенням прав на об'єкти інтелектуальної власності та їх використанням у господарському обороті, враховуючи підготовленість суддівського корпусу господарських судів стосовно розгляду таких справ, суб'єктний склад таких спорів, запроваджену у цих судах спеціалізацію суддів, а також світовий досвід розгляду зазначених справ саме спеціалізованими судами.
15.10.2014
Суддя, секретар другої судової палати Вищого господарського суду України Тетяна Дроботова взяла участь у засіданні робочої групи з підготовки навчального курсу з питань розгляду земельних спорів
15 жовтня 2014 року в приміщенні Національної школи суддів України відбулося чергове засідання робочої групи з підготовки навчального курсу з питань розгляду земельних спорів, у роботі якого взяла участь Тетяна Дроботова - суддя, секретар другої судової палати Вищого господарського суду України, судді якої спеціалізуються на розгляді спорів із земельних відносин. Розроблення навчальних курсів для суддів господарських, адміністративних та загальних судів, які вперше призначені на посаду, здійснюється групою фахівців, куди входять судді з усіх юрисдикцій, у межах спільного проекту "Освіта суддів - для економічного розвитку", що реалізується Національною школою суддів України у співпраці з Національним суддівським інститутом Канади. Зазначений проект розрахований на 5 років, фінансується Департаментом закордонних справ, торгівлі та розвитку Канади і має на меті сприяти створенню в Україні системи ефективного навчання суддів та кандидатів у судді в Національній школі суддів. У межах проекту розроблено чотири навчальних програми: з питань розгляду земельних спорів (загальний курс), особливості розгляду земельних спорів в адміністративному судочинстві, управління залою судових засідань та тлумачення нормативно-правових актів. Метою нинішнього засідання робочої групи було вироблення механізму подальшого успішного запровадження у навчальний процес курсу з питань розгляду земельних спорів.
Неформальні практики
15.10.2014
ВИСТУП Голови Верховного Суду України Ярослава Романюка на виїзному засіданні Уряду, проведеному в приміщенні Верховного Суду України 13 жовтня 2014 року за участю суддів Верховного Суду України
Подається текст виступу.
16.10.2014
Президент України підписав Указ про створення Ради з питань судової реформи
Президент України Петро Порошенко підписав Указ про створення Ради з питань судової реформи і призначив її координатором заступника Глави Адміністрації Президента Олексія Філатова. Під час зустрічі з Олексієм Філатовим Президент підкреслив, що після прийняття Закону  "Про прокуратуру" та антикорупційного пакету законів, зокрема й про створення Національного антикорупційного бюро, на перший план виходить судова реформа. Вона має пріоритетний характер для захисту прав людини, побудови демократичної держави, створення сприятливого інвестиційного клімату, наближення України до ЄС. Президент наголосив, що очікує від нового парламенту, який буде обрано на позачергових виборах 26 жовтня, співпраці в проведенні судової реформи.
16.10.2014
ДСА України розпочато оприлюднення інформації з питань функціонування автоматизованої системи документообігу суду
 За результатами вивчення стану ефективності функціонування Єдиного державного реєстру судових рішень Державною судовою адміністрацією України підготовлено інформацію стосовно строків надсилання судами електронних копій судових рішень до Єдиного державного реєстру судових рішень та внесення до автоматизованої системи відомостей щодо набрання судовим рішенням законної сили.
16.10.2014
До уваги учасників судового процесу!
За повідомленням Київської міської дирекції УДППЗ "Укрпошта" від 10.10.2014 № 55-06/837 станом на 09.10.2014 призупинено приймання поштових відправлень до населених певних пунктів.
17.10.2014
Підписано наказ щодо визначення кількості суддів
З метою збереження життя та здоров'я громадян України, дотримання права кожного на належні, безпечні і здорові умови праці та у зв’язку з неможливістю здійснювати правосуддя окремими судами в районі проведення антитерористичної операції в Донецькій та Луганській областях, Голова ДСА України на підставі подання про збільшення кількості посад суддів в окремих місцевих загальних судах України від 13.10.2014 № 6866-0-32-14/9, внесеного Міністром юстиції України за пропозицією Голови Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, видав наказ від 15.10.2014 № 133 "Про визначення кількості суддів у місцевих загальних судах, апеляційних судах областей, міст Києва та Севастополя, Апеляційного суду Автономної Республіки Крим". Згідно з цим наказом проведено перерозподіл 262 посад суддів, а саме, збільшено цю кількість посад суддів у місцевих загальних судах, що розташовані на материковій частині України, за рахунок зменшення кількості посад суддів у тих судах, що розташовані на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя.
17.10.2014
Луганський окружний адмінсуд продовжив дію простою у роботі до 31 жовтня ц.р.
Луганський окружний адміністративний суд видав наказ від 15.10.2014р. №31/С-од про продовження призупинення роботи суду на період проведення антитерористичної операції у зв’язку із продовженням проведення АТО на території міста Луганська та Луганської області та значним пошкодженням приміщення суду в результаті бойових дій. Відповідно до наказу, дію простою у роботі суду продовжено з 16 по 31 жовтня 2014 року.

Цікаве