Блог

18

червня

2016

Дайджест подій у сфері правосуддя 13-19 червня (ЗМІ)

Дата

Посилання

Заголовок, короткий опис

Примітки

13.06.2016

http://zib.com.ua/ua/124167-genprokuror_skarzhitsya_na_suddiv_pecherskogo_raysudu.html

Генпрокурор скаржиться на суддів Печерського райсуду

Заяви щодо притягнення до дисциплінарної відповідальності двох суддів Печерського райсуду Києва було внесено за матеріалами управління процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих управління спеціальних розслідувань. Зокрема, в ГПУ відзначають "неналежну процесуальну поведінку під час розгляду клопотань слідчого про надання дозволу на затримання підозрюваного Юрія Іванющенка". Зокрема, в прокуратурі стверджують, що судді безпідставно затягували розгляд клопотань слідчого про надання дозволу на затримання підозрюваного у вже вказаній справі.

13.06.2016

http://zib.com.ua/ua/124109-ocinyuvannya_sprichinilo_deficit_suddiv_yaki_rozglyadayut_kr.html

Апеляційне кваліфпотрясіння

Первинне кваліфікаційне оцінювання більшості представників апеляційних установ м.Києва та Київської області, яке тривало 2 місяці, завершилося. Успішно його пройшли 57% усіх володарів мантій, які працюють в Апеляційному суді м.Києва та Апеляційному суді Київської області, Київському господарському та Київському адміністративному апеляційних судах. Усього 45 законників відмовилися брати участь у кваліфвипробуваннях. Прикметно, що здебільшого готові зняти мантії «загальники»: з Апеляційного суду м.Києва — 17 осіб, з Апеляційного суду Київської області — 14. При цьому у відставку зібралися 70% «криміналістів»: перша установа втратить 12 суддів цієї спеціалізації, а друга — 9. Тож, можливо, в цих інституціях відчують дефіцит кадрів. І не тільки тих, які розглядають кримінальні справи: загалом Апеляційний суд м.Києва залишать 16% законників, а обласну установу — 23%.

13.06.2016

http://sud.ua/news/2016/06/13/91774-vremennyyu-spetsialnyyu-komissiyu-po-proverke-sydej-sydov-obshchej-yurisdiktsii-likvidiryyut

Временную специальную комиссию по проверке судей судов общей юрисдикции ликвидируют

В связи с истечением срока полномочий Комиссия письмом от 7 апреля 2016 года завершила передачу в Высший совет юстиции заявлений и прилагаемых к ним материалов, по которым им не были приняты решения. Согласно ч. 14 ст. 4 указанного Закона, деятельность Комиссии прекращается по истечении определенного Законом срока, о чем на официальном сайте Высшего совета юстиции делается соответствующее сообщение. Учитывая указанные обстоятельства, Высший совет юстиции на заседании 9 июня 2016 года принял решение, согласно которому решил обнародовать на официальном сайте Высшего совета юстиции информацию о прекращении деятельности Временной специальной комиссии по проверке судей судов общей юрисдикции.

13.06.2016

http://zib.com.ua/ua/124154-suddi_prosyat_poroshenka_vetuvati_zakon_pro_sudoustriy_-_zve.html

Судді просять Порошенка ветувати Закон про судоустрій

Вищий адміністративний суд України звернувся до Президента України Петра Порошенка з проханням застосувати вето щодо ухваленого 2 червня 2016 р. Закону «Про судоустрій і статус суддів». На думку суддів, Закон частково не відповідає вимогам Конституції. Очолювати вертикаль адміністративних судів, зауважують у ВАСУ, повинен лише єдиний, не підпорядкований нікому Вищий адміністративний суд України, який організаційно, юридично і процесуально буде повністю самостійним і незалежним. Звернули увагу в ВАСУ і на передбачені Законом нові вищі спеціалізовані суди - Вищий суд з питань інтелектуальної власності та Вищий антикорупційний суд.  Такий перелік вищих спеціалізованих судів у ВАСУ назвали невиправданим з точки зору фінансових витрат для забезпечення діяльності такого суду та одночасно з точки зору навантаження на суддю.

13.06.2016

http://zib.com.ua/ua/124116-opublikovano_rishennya_rsu_schodo_ocinyuvannya_roboti_sudu.html

Оцінювання за системою

Рада суддів України рекомендувала сформувати показники роботи судів та опублікувати їх на своїх веб-сайтах. Про це йде мова у рішенні РСУ від 12 травня 2016 року №35 Про реалізацію «Системи оцінювання роботи суду», текст якого публікує "Закон і Бізнес".

13.06.2016

http://zib.com.ua/ua/124163-z_sichnya_v_okruzhni_adminsudi_nadiyshlo_475_tis_sprav_-_sta.html

З січня в окружні адмінсуди надійшло 47,5 тис. справ

За січень - травень 2016 р. до окружних адмінсудів надійшло 47 426 справ і матеріалів.

Кількість справ, розглянутих цими судами, становить 23 452 одиниці. Із задоволенням позовних та інших вимог розглянуто 13 191 справу.

Станом на 1 червня 2016 року не розглянуто 28 279 справ і матеріалів. Також було опубліковано відповідні показники апеляційних адмінсудів та власне ВАСУ. Так, упродовж січня – травня 2016 р. до апеляційних адміністративних судів надійшло 29 630 справ і матеріалів. З урахуванням справ і матеріалів, не розглянутих на початок цього року, на розгляді цих судів перебувало 41 311 справ і матеріалів. За 5 місяців 2016 р. судді апеляційних адміністративних судів розглянули 30 262 справи та матеріали. Станом на 1 червня 2016 року кількість справ і матеріалів, не розглянутих ними, становила 11 049 справ і матеріалів. Що ж стосується ВАСУ, то за січень – травень 2016 року до нього надійшло 15 090 справ і матеріалів. З урахуванням справ і матеріалів, не розглянутих на початок цього року, на розгляді ВАСУ перебувало 42 167 справ і матеріалів. Загальна кількість судових рішень, якими закінчено розгляд справ і матеріалів, становила 22 014 судових рішень. Станом на 1 червня 2016 року кількість справ і матеріалів, не розглянутих суддями Вищого адміністративного суду України, становила 19 657 справ і матеріалів.

14.06.2016

http://zib.com.ua/ua/124101-u_vryu_spodivayutsya_zavershiti_rozglyad_skarg_na_suddiv_may.html

Санкції обмеженої дії

У ВРЮ сподіваються розглянути всі подані до ТСК скарги максимум за півроку. Адже вже найближчим часом членам колегіального органу доведеться опрацювати всі ті звернення, що лежали без руху в Тимчасовій спеціальній комісії з перевірки суддів судів загальної юрисдикції. Адже вже найближчим часом членам колегіального органу доведеться опрацювати всі ті звернення, що лежали без руху в Тимчасовій спеціальній комісії з перевірки суддів судів загальної юрисдикції. Серед матеріалів, які очікують розгляду, — 234 скарги на суддів, котрі розглядали справи щодо учасників подій на майдані. При цьому стосуються вони відразу 305 законників. Як повідомляв «ЗіБ», уже за півроку спливе трирічний строк, упродовж якого після вчинення проступку законник може бути звільнений за порушення присяги.

14.06.2016

http://zib.com.ua/ua/124100-vss_obicyae_zavershiti_rozpochate_y_peredati_svoi_napracyuva.html

Останній ривок

ВСС обіцяє завершити розпочате й передати свої напрацювання новій інституції. Судді Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ зібралися на пленум вже наступного дня після прийняття судової реформи. Доповідачі виступали з промовами, учасники дискутували, приймали рішення. Зрештою, заслухали звіт про роботу пленуму за весь період його діяльності. В нинішньому вигляді суду залишилося працювати близько 9 місяців.  Загалом пленум ВСС за 5 років прийняв 57 постанов. Серед них — регламентні, організаційні та процедурні, а також 20 постанов, які містять роз’яснення рекомендаційного характеру з питань застосування судами цивільної та кримінальної юрисдикції законодавства під час розгляду відповідних справ, і 18 — про затвердження узагальнень судової практики.

14.06.2016

http://zib.com.ua/ua/124117-verhovniy_sud_vislovivsya_schodo_oskarzhennya_rishen_derzhvi.html

Добровільно-примусовий збір

Якщо законом установлено інший порядок оскарження рішень, дій чи бездіяльності держвиконавця, це виключає юрисдикцію адмінсудів у такій категорії справ. Про це йде мова у постанові Верховного Суду України від 16 березня 2016 року №6-30цс16, текст якого публікує "Закон і Бізнес".

14.06.2016

http://zib.com.ua/ua/124183-2_z_5_suddiv_vidstoroneno_vid_posad_prizvischa.html

2 з 5 суддів відсторонено від посад

Вища кваліфікаційна комісія суддів України, розглянувши клопотання Генпрокурора стосовно відсторонення 5 суддів, прийняла рішення про відсторонення двох суддів від займаної посади. Одне клопотання залишено без розгляду, інше - повернули в ГПУ. Комісія відсторонила строком на два місяці:

Волощука Віктора Васильовича – від посади судді Олевського районного суду Житомирської області (підозрюється у порушенні правил безпеки дорожнього руху, oо спричинило смерть потерпілого);

Волкову Світлану Яківну – від посади судді Печерського районного суду міста Києва (обвинувачується у постановленні завідомо неправосудних рішень). Стосовно Лазюка Сергія Володимировича – судді Дзержинського районного суду міста Харкова

(підозрюється у одержанні неправомірної вигоди).

15.06.2016

http://zib.com.ua/ua/124228-greco_usaid_i_venecianska_komisiya_shvalno_ocinili_proceduru.html

GRECO, USAID і ВК схвально оцінили процедуру добору суддів за минулої влади

Порядок добору суддів є цілком зрозумілим, чітким та прозорим і проходження кандидатами стадій призначення на посаду обґрунтовуються виключно об’єктивними чинниками. А нормативні акти та запроваджені на їх основі процедури є оптимальними й забезпечують об’єктивність та справедливість відбору кандидатів на посаду судді. Саме подібним чином американські і європейські інституції оцінювали порядок добору суддів, запроваджений після ухвалення попередньою владою чинного сьогодні Закону України «Про судоустрій і статус суддів».

15.06.2016

http://zib.com.ua/ua/124216-viznacheno_formu_programi_navchannya_dlya_timchasovo_vidstor.html

Визначено форму програми навчання для тимчасово відсторонених суддів

Національна школа суддів України затвердила форми індивідуальної навчальної програми та звіту за результатами проходження курсу навчання для підвищення кваліфікації суддів, які тимчасово відсторонені від здійснення правосуддя. До цих суддів, зокрема, відносяться судді, які провалили кваліфоцінювання. Відповідні форми затверджені наказом НШСУ від 8 червня 2016 р. №31, з текстом документу можна ознайомитись за посиланням.

Навчальна програма та звіт формуються та заповнюються куратором, призначеним за суддею на час проходження ним курсу навчання.

15.06.2016

http://tyzhden.ua/News/167482

Міністр юстиції анонсував масове звільнення призначених за часів Януковича суддів

Петренко уточнив, що мова йде про 1800 суддів, призначених в основному за часів президентства Віктора Януковича. І на сьогодні вже припинені повноваження 800 суддів. «На ці 800 вакантних посад вже повинні бути оголошені конкурси. Ще близько 1000 перебувають в процесі завершення своїх 5-річних повноважень. Інформація про те, що судді, призначені за часів Януковича, будуть працювати 7 років, – це міф», – підкреслив глава Мін'юсту.

15.06.2016

http://zib.com.ua/ua/124112-eksperti_rozpovili_v_yakomu_napryami_mae_rozvivatisya_rozgly.html

Зберегти та уніфікувати

Львівський апеляційний господарський суд спільно з Господарським судом Львівської області провів міжнародну науково-практичну конференцію «25 років господарським судам України: шлях європейської інтеграції». Судді спільно з науковцями, юристами та представниками бізнесу підбили підсумки 25 років діяльності господарських судів. За їхніми словами, запровадження спеціалізації себе повністю виправдало, але деякі зміни все ж потрібні.

15.06.2016

http://zib.com.ua/ua/124215-bilshe_400_sudiv_v_ukraini_ne_ohoronyayutsya.html

https://www.rbc.ua/ukr/news/ukraine-430-sudov-imeyut-nikakoy-ohrany-predsedatel-1465995306.html

Більше 400 судів в Україні не охороняються

Про це 15 червня під час брифінгу щодо пожежі в Солом’янському райсуді Києва повідомив голова Державної судової адміністрації України Зеновій Холоднюк, повідомляє “ЗіБ” з посиланням на РБК-Україна.

За словами З.Холоднюка, з 673 судів, які на сьогоднішній день реально працюють, лише 150 судів охороняються цілодобово. Наслідком такої ситуації є, в тому числі і пожежі в приміщеннях судів, які мали місце останнім часом.

Так, ДСАУ прийняла рішення про створення воєнізованої охорони, затвердила низку інших документів, однак коштів на підрозділи охорони досі не виділили.

15.06.2016

http://zib.com.ua/ua/124097-viznacheno_pokazniki_zatrat_chasu_na_rozglyad_sprav_suddyami.html

Кожній справі свій час

Показники середніх витрат часу на розгляд різних категорій спорів та коефіцієнт складності справ нарешті визначені. Рада суддів рекомендувала Державній судовій адміністрації застосовувати їх при прийнятті управлінських рішень. Також це стосується й формування бюджетних запитів.

Так, дослідники порахували: наприклад, представник апеляційного загального суду на розгляд спору про право інтелектуальної власності в середньому витрачає 7 год., а от на кримінальну справу щодо злочину проти основ національної безпеки — 19 год. «Адміністративнику» з окружної установи потрібно 9 год., аби розглянути справу щодо мирних зібрань, а з апеляційної — 6 год. на цей же спір.

16.06.2016

http://pravo.ua/news.php?id=0054739

ВККС начала подготовку к конкурсу отбора судей в Верховный суд

Высшая квалификационная комиссия судей Украины начала подготовку к конкурсу отбора судей в Верховный суд. Об этом сообщил глава ВККС Сергей Козьяков. «Если изменения в Конституцию и имплементационный закон (о судоустройстве и статусе судей, - ред.) начнут функционировать, например, 15 сентября, то я бы хотел, чтобы комиссия объявила начало конкурса, к примеру, 20 сентября. Тогда, приблизительно месяц мы возьмем для того, чтобы кандидаты могли отправить свои документы, а еще месяц или два продлится спецпроверка кандидатов, после этого мы будем проводить конкурс», - отметил С.Козьяков. По его словам, комиссия начала подготовку к конкурсу отбора судей в Верховный суд. «Я хочу подчеркнуть, что мы уже начали подготовку к конкурсу в Верховный суд, который необходимо будет создавать соответственно изменениям в Конституцию в части правосудия, а также в соответствии с имплементацией закона о судоустройстве и статусе судей, который начнет функционировать одновременно с изменениями в Конституцию», - добавил С.Козьяков.

16.06.2016

http://www.pravda.com.ua/news/2016/06/16/7111969/

Верховна Рада візьметься за люстрацію суддів КС і кандидатів в президенти

ерховна Рада включила до порядку денного проект закону, який розширює дію люстрації на суддів КС.

За включення до порядку денного проголосували 228 депутатів з необхідних 226. Проект був внесений на заміну в березні 2016 року, у вівторок його не вдалося включити до порядку денного, таким чином з другої спроби у четвер депутати таки включили його до порядку денного сесії. Проект закону передбачає, що люстрацію проходитимуть і народні депутати, і Конституційний Суд.  Проектом закону вноситься низка суттєвих змін до Закону України "Про очищення влади", Кодексу України про адміністративні правопорушення, Законів України "Про відновлення довіри до судової влади", "Про запобігання корупції", "Про вибори народних депутатів України", "Про вибори Президента України". Так, за проектом заходи про очищення влади будуть поширюватись на кандидатів на пост Президента України, кандидатів у нардепи, у депутати Верховної Ради АРК, обласні, районні, міські, районні у містах, сільські, селищні ради, на посади сільських, селищних, міських голів.

Очищення влади поширюється на керівників вищих навчальних закладів, а також "Укроборонопрому".

16.06.2016

http://sud.ua/news/2016/06/16/91999-sovet-sydej-rasskazal-o-faktakh-vmeshatelstva-v-sydebnyyu-deyatelnost

Совет судей рассказал о фактах вмешательства в судебную деятельность

Совет судей Украины обнародовал документ в виде таблицы, в котором указаны обращения судей по поводу вмешательств в их деятельность. В частности, таких обращений на период 2015-2106 гг. оказалось достаточно. Если быть точнее — 90 обращений.

Как заметно из таблицы, подавляющее большинство позиций касается вмешательств со стороны Генеральной прокуратуры Украины. Таких насчитывается 49 случаев из 90.

16.06.2016

http://sud.ua/news/2016/06/16/92001-zasedaniya-sektsij-visshego-soveta-yustitsii-teper-bydyt-zakritimi

Заседания секций Высшего совета юстиции теперь будут закрытыми

9 июня 2016 года на своем заседании Высший совет юстиции внес изменения в свой регламент.

Теперь заседания кадровой и дисциплинарной секций Совета юстиции будут проходить в закрытом режиме без участия лиц, вопросы которых рассматриваются на секции, а также их представителей, без присутствия прессы и представителей общественности. Секции будут заседать теперь одновременно, но в разных помещениях несколько раз в неделю. Как сообщили «Судебно-юридической газете» в Высшем совете юстиции, подобная процедура введена для того, чтобы оптимизировать работу секций и подготовить к рассмотрению самого Совета как можно больше материалов, в первую очередь, связанных с заявлениями граждан и органов прокуратуры в ВСК по проверке судей по поводу судебных решений во время массовых акций протеста в 2013-2014 гг. Что касается кадровой секции, то она намерена рассматривать в таком режиме материалы, связанные с назначением судей и заявлениями судей на увольнение.

Заседания самого Высшего совета юстиции будут, как и ранее, проходить в открытом режиме с участием сторон и всех заинтересованных лиц.

Онлайн-трансляция заседаний ВСЮ также сохранится

16.06.2016

http://zib.com.ua/ua/124248-minyust_hoche_skasuvati_sudoviy_zbir_dlya_ukrainciv_z_okupov.html

Мін'юст хоче розширити перелік звільнених від судового збору

Міністерство юстиції запропонує парламенту повністю скасувати судовий збір для громадян, які проживають на тимчасово окупованих територіях і звертаються до українських судів, щоб отримати свідоцтво про народження.

16.06.2016

http://zib.com.ua/ua/124238-deputati_vidmovilis_skasuvati_svoe_rishennya_schodo_zakonu_p.html

ВР відмовилась скасувати своє рішення щодо Закону про судоустрій

Сьогодні парламент розглянув проект постанови про скасування рішення Верховної Ради України від 2 червня щодо прийняття за основу та в цілому Закону про судоустрій та статус суддів. Скасування такого рішення ВР підтримали лише 72 депутати.

16.06.2016

http://zib.com.ua/ua/124099-deyaki_chleni_vryu_ta_vkks_rizikuyut_zalishitisya_abo_bez_po.html

Деякі члени ВРЮ та ВККС ризикують залишитися або без посад, або без зарплат

Річ у тім, що у ст.97 нового закону «Про судоустрій і статус суддів» передбачено, що члени ВККС втрачають свої повноваження в разі звільнення з посади судді (крім виходу у відставку). Причому це відбуватиметься автоматично — «з

настанням відповідної події». Яка ж подія може стати неприємним сюрпризом для комісії? Вочевидь поява нового ВС.

Як визначено «Прикінцевими та перехідними положеннями» закону, максимум через 35 днів після призначення 65 членів ВС Пленум повинен оголосити про початок роботи нового Верховного Суду. Відповідно, будуть ліквідовані всі чотири вищі установи. Автоматично втратять суддівський статус і члени ВККС, які були відряджені з них до комісії. А далі вступає в силу ст.97 закону.

16.06.2016

http://zib.com.ua/ua/124119-vsu_vislovivsya_schodo_stazhu_dlya_pensii_za_vislugoyu_rokiv.html

ВСУ висловився щодо стажу для пенсії за вислугою років

Навчання в юридичному технікумі не зараховується до стажу роботи, що дає право на пенсійне забезпечення за вислугу років. Такий висновок міститься в постанові Верховного Суду України від 16 березня 2016 року №308/264/14-а, текст якої публікує "Закон і Бізнес".

16.06.2016

http://zib.com.ua/ua/124231-v_ukraini_gotuyutsya_do_ratifikacii_konvencii_pro_ugodi_pro_.html

Триває підготовка до ратифікації конвенції про угоди про вибір суду

В Міністерстві юстиції України розпочато роботу з підготовки законопроекту про ратифікацію Гаазької Конвенції про угоди про вибір суду, зокрема, відбулось обговорення пропозицій внесення змін до законодавства України у зв’язку з підготовкою до ратифікації цієї Конвенції.
Так, підготовка пропозицій про ратифікацію Конвенції потребує детального аналізу внутрішнього законодавства, зокрема положень Закону «Про міжнародне приватне право», Цивільного та Господарського процесуальних кодексів, з огляду на необхідність внесення змін до їхніх положень з метою належної імплементації цього міжнародного

договору.

Під час обговорення запропонованих Мін'юстом змін було відзначено відсутність у законодавстві України поняття виключної угоди про вибір суду. Також обговорювалась доцільність поширення положень Конвенції на невиключні угоди про вибір суду, а також процесуальні особливості виконання Конвенції в Україні.

Нагадаємо, Конвенція про угоди про вибір суду розроблена в рамках роботи Гаазької конференції з міжнародного приватного права для врегулювання питань взаємного визнання і виконання іноземних судових рішень, винесених у комерційних справах, на підставі угоди про вибір суду.

17.06.2016

http://zib.com.ua/ua/124114-kerivniki_aparatu_sudiv_diznalisya_yakim_mae_buti_suchasne_u.html

Керівники апарату дізналися, яким має бути сучасне управління судами

На цьому тижні відбулося вручення сертифікатів випускникам третього курсу навчання з питань судового адміністрування. Тепер вони зможуть застосувати набуті знання у повсякденній роботі, аби підвищити ефективність здійснення правосуддя.

На цьому тижні відбулося вручення сертифікатів випускникам третього курсу навчання з питань судового адміністрування. Тепер вони зможуть застосувати набуті знання у повсякденній роботі, аби підвищити ефективність здійснення правосуддя.

17.06.2016

http://zib.com.ua/ua/124252-vidkrito_disciplinarni_spravi_schodo_3-h_suddiv_raysudiv_kie.html

Відкрито дисциплінарні справи щодо 3-х суддів райсудів Києва

Вища рада юстиції продовжує розгляд матеріалів, переданих до ВРЮ Тимчасовою спеціальною комісією з перевірки суддів судів загальної юрисдикції. За результатами перевірок було відкрито дисциплінарні справи щодо 3-х суддів з Києва.

Під час розгляду дисциплінарних справ ВРЮ планує з’ясувати законність та мотивованість накладення вказаними суддями стосовно учасників Автомайдану у період з листопада 2013 року до квітня 2014 року адміністративних стягнень у вигляді позбавлення права керування всіма видами транспортних засобів.

Водночас Вища рада юстиції вирішила відмовити у відкритті дисциплінарної справи стосовно судді Новобузького районного суду Миколаївської області Васильченко Наталі Олександрівни.

Нагадаємо, що йдеться про обставини судової справи, у якій 12 жовтня 2012 року було прийнято рішення про накладення на пенсіонерку Репіхович О.С. адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 510 грн за публічні заклики не голосувати за Партію регіонів на виборах 28 жовтня 2012 року.

Як відзначив член ВРЮ О.Маловацький, матеріали перевірки містять достатні докази, які свідчать про грубу недбалість під час розгляду та прийняття судового рішення у цій справі. Однак, відповідно до ч.4 статті 96 Закону «Про судоустрій і статус суддів» у чинній редакції дисциплінарне стягнення до судді застосовується не пізніше трьох років з дня вчинення проступку без урахування часу тимчасової непрацездатності або перебування судді у відпустці. Закінчення цього строку стало підставою для прийняття ВРЮ рішення про відмову у відкритті дисциплінарної справи.

17.06.2016

http://zib.com.ua/ua/124250-venecianska_komisiya_vislovilas_schodo_vidpovidalnosti_suddi.html

ВК висловилась щодо відповідальності судді за свої рішення

Венеціанська комісія відзначила, що притягнення судді до відповідальності, без будь-якої оцінки індивідуальної провини, може привести до ситуації, коли судді, побоюючись санкцій за порушення Європейської конвенції з прав людини, будуть послідовно тлумачити закон на користь приватної сторони, навіть коли об'єктивна оцінка правового питання може, і навіть повинна, привести до іншого результату.

Відповідні думки містить висновок Венеціанської комісії для Конституційного суду Молдови, про що у Fb повідомила суддя Європейського суду з прав людини Ганна Юдківська

“Відповідальність без індивідуальної вини, доведеної судовим вироком, перешкоджає професійній свободі суддів інтерпретувати закон, оцінювати факти і зважувати докази в справах, як визнано європейськими стандартами. Відповідно до цих стандартів, помилкові рішення повинні бути оскаржені через апеляційний процес, а не шляхом визнання суддів відповідальними, якщо тільки помилка не відбувається через злий умисел або грубу недбалість з боку судді”, йдеться у висновку ВК.

17.06.2016

http://sud.ua/news/2016/06/17/92051-v-konstitytsionnom-syde-obsydili-pyti-reformirovanie-konstitytsionnoj-instantsii

В Конституционном Суде обсудили пути реформирования конституционной инстанции

В Конституционном Суде Украины состоялся международный научно-практический семинар по вопросам нормативно-правового обеспечения деятельности КСУ. Мероприятие было приурочено к 20-летию Конституции Украины.

Главной темой для обсуждения стало положение КСУ в новой конфигурации судебной системы. Как отметил Алексей Филатов, должна быть разработана новая редакция Закона «О Конституционном Суде Украины». По его словам, КСУ должен быть избавлен от функций, которые характерны для судов общей юрисдикции. «Полномочий толкования законов у КСУ быть не должно. Этой практикой, по сути, давно занимаются суды общей юрисдикции», — отметил Алексей Филатов. По его словам, КСУ должен быть выделен из системы правосудия; избавлен от политического давления; появится также институт конституционной жалобы.

Впрочем, к чиновнику было достаточно много вопросов от присутствующих, в частности, ученых и судей КСУ. Как следовало из их выступлений, неясно каким образом будет обеспечена независимость КСУ при сохранении действующего принципа его формирования. По мнению д.ю.н, заведующего кафедры конституционного права и международного права Национальной академии внутренних дел Украины Анатолия Колодия, судей КСУ следовало бы избирать по полноценной избирательной только на съездах судей, юристов и ученых. При этом 80% состава КСУ должны состоять из числа ученых, специализирующихся на конституционном праве.

18.06.2016

http://sud.ua/news/2016/06/18/92074-petrenko-rasskazal-ob-osnovnikh-polozheniyakh-sydebnoj-reformi

http://interfax.com.ua/

Петренко рассказал об основных положениях судебной реформы

"Принятый закон определяет несколько важных моментов, которые не нравятся действующим судьям и старой судебной системе. Первое - создаются абсолютно новые суды, новый Верховный суд, в этот суд будут избираться судьи по публичным конкурсам. Это означает, что не будет автоматического перевода судей из старого суда в новый. Будут проведены конкурсы на все должности судей Верховного суда. И это должно быть сделано в течение шести месяцев с момента, когда закон вступает в силу", - рассказал глава Минюста в эфире.

Министр юстиции подчеркнул, что судьи, которые назначались во времена бывшего президента Виктора Януковича на 5 лет, не смогут быть автоматически переведены в новый суд, доработают свой срок и будут уволены, что позволит обновить судебную систему на 60-70%. "Из 1800 судей, которые назначались в этот период, уже 800 прекратили свои полномочия. И по этим 800 должностям будет объявлен конкурс. Ещё тысяча оставшихся прекратят полномочия в течении следующего года или полтора", - заявил П.Петренко.

18.06.2016

http://sud.ua/news/2016/06/18/92085-ksy-mozhet-annylirovat-ili-chastichno-prekratit-dejstvie-osnovnikh-polozhenij-zakona-o-lyustratsii-

http://interfax.com.ua/

КСУ может аннулировать или частично прекратить действие основных положений закона о люстрации

"Риски высокие на сегодняшний день. Пока парламент не принял изменения в закон, есть риски, что в любой момент Конституционный Суд может принять решение по аннулированию или частичному прекращению основных положений закона "Об очищении власти", - заявил П.Петренко в эфире.

Как сообщалось, Конституционный суд Украины продолжает рассмотрение конституционного представления Верховного суда Украины и 47 народных депутатов Украины относительно конституционности некоторых пунктов закона Украины "Об очищении власти".

Цікаве