Блог

17

жовтня

2015

Дайджест подій у сфері правосуддя 12-18 жовтня (ЗМІ)

Дата

Посилання

Заголовок, короткий опис

Примітки

12.10.2015

http://zib.com.ua/ua/119103-golova_vischoi_radi_yusticii_i_benedisyuk_mi_priyshli_do_vry.html

Голова ВРЮ Ігор Бенедисюк: «Ми прийшли до ВРЮ, щоб зробити судову систему такою, якою її хоче бачити суспільство»

З часу довгоочікуваного відновлення роботи Вищої ради юстиції минуло понад 100 днів, а значить, можна зробити перші висновки щодо діяльності нового складу колегіального органу. Стосовно того, з якими труднощами довелося стикнутися за цей період, та чи складно судді потрапити «по інший бік барикад» і вирішувати питання про притягнення колег до відповідальності, кореспондент «ЗіБ» поспілкувався з головою ВРЮ Ігорем Бенедисюком.

12.10.2015

http://zib.com.ua/ua/119110-verhovniy_sud_zrobiv_visnovok_schodo_dopomogi_malozabezpeche.html

Верховний Суд зробив висновок щодо допомоги малозабезпеченій сім’ї

Допомога малозабезпеченій сім’ї може призначатися і за наявності в її власності чи володінні ділянки площею понад 0,6 га, якщо остання не приносить доходу. До такого висновку дійщов ВСУ в постанові від 7 липня 2015 року №484/2551/14-а, текст якого публікує "Закон і Бізес".

12.10.2015

http://zib.com.ua/ua/119112-verhovniy_sud_zrobiv_visnovok_schodo_splati_zemelnogo_podatk.html

Верховний Суд зробив висновок щодо сплати земельного податку

Фізична особа є платником земельного податку з дати державної реєстрації права власності на нежитлове приміщення. До такого висновку дійшов ВСУ в постанові від 7 липня 2015 року №826/12388/13-а, текст якої публікує "Закон і Бізнес".

12.10.2015

http://tyzhden.ua/News/148577

Порошенко звільнив суддів, які працювали на окупованих територіях

Згідно з повідомленням, судді подали заяви про звільнення з посад за власним бажанням. Президент України Петро Порошенко звільнив із посад чотирьох суддів, троє з яких працювали в судах на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей. Про це повідомляється на офіційному сайті глави держави. Повідомляється, що судді подали заяви про звільнення з посад за власним бажанням. Відповідний указ №579 / 2015 "Про звільнення суддів" президент підписав 12 жовтня.

12.10.2015

http://sud.ua/news/2015/10/12/81972-predsedatelya-verkhovnogo-syda-mogyt-isklyuchit-iz-poryadka-predostavleniya-soglasiya-na-zaderzhanie-i-arest-sydej

Председателя ВСУ могут исключить из порядка предоставления согласия на задержание и арест судей

02 октября 2015 года народными депутатами Русланом Князевичем и Романом Романюком зарегистрирован Законопроект о внесении изменений в Регламент Верховной Рады, относительно усовершенствования порядка предоставления согласия на задержание и арест судей.

12.10.2015

http://pravo.ua/news.php?id=0050377

ВККС провела встречу с председателями местных судов общей юрисдикции по вопросу первичного квалификационного оценивания судей

9 октября с.г. в Апелляционном суде г. Киева состоялась встреча председателя Высшей квалификационной комиссии судей Украины Сергея Козьякова и директора департамента по вопросам проведения специальных проверок кандидатов на должность судьи ВККС Романа Савчука с председателями местных судов общей юрисдикции по вопросу первичного квалификационного оценивания судей.

12.10.2015

http://judges.org.ua/dig7706.htm

http://www.unn.com.ua/uk/news/1509541-advokat-u-kiyevi-pidburyuvala-svogo-kliyenta-dati-khabar-suddi

Адвокат у Києві підбурювала свого клієнта дати хабар судді

У Києві затримали адвоката, яка підбурювала свого клієнта дати хабар судді Апеляційного суду Київської області. Про це УНН повідомили в прес-службі прокуратури міста Києва. Встановлено, що адвокат переконала громадянина передати через неї хабар у сумі 9 тис. дол. США для судді апеляційної інстанції за постановлення рішення на його користь за наслідками розгляду апеляційної скарги у справі про відшкодування завданих збитків та стягнення моральної і матеріальної шкоди.

12.10.2015

http://judges.org.ua/dig7705.htm

http://www.unn.com.ua/uk/news/1509565-dlya-reformuvannya-sudovoyi-sistemi-lyustratsiyi-nedostatno-n-sevostyanova

Для реформування судової системи люстрації недостатньо – Н.Севостьянова

Реформи в поліції та прокуратурі нівелюються з існуючою корумпованою системою судів, однієї люстрації для цього замало, тому потрібна комплексна судова реформа та повна зміна суддівського складу. Про це під час ефіру "Свободи слова" повідомила перший заступник міністра юстиції Наталя Севостьянова, передає УНН. “На сьогоднішній день люстрація суддів відбувається, але дуже повільно. Для ефективної реформи ми повинні використовувати не лише механізми люстрації. Потрібно вносити зміни до Конституції, потрібно починати зі складу Вищої ради юстиції. Лише комплексна реформа, тобто повна зміна суддівського складу може привести до того, щоб інші реформи були ефективними. Реформи прокуратури та поліції нівелюються тим, що у нас корумпована судова система. З цього треба починати і змінити повністю 9 тис. суддів — це є однозначною позицією Уряду. Потрібно конституційно закріпити можливість конкурсного підходу до набрання нових суддів”, — зазначила Н.Савостьянова.

12.10.2015

http://judges.org.ua/dig7704.htm

http://www.unn.com.ua/uk/news/1509567-za-pivroku-roboti-tsk-po-perevirtsi-suddiv-lyustrovano-63-suddi-z-9-tisyach

За півроку роботи ТСК по перевірці суддів люстровано 63 судді з 9 тисяч

За 6 місяців роботи тимчасової спеціальної комісії по перевірці суддів люстровано 63 судді з 9 тисяч. Про це під час ефіру "Свободи слова" повідомив заступник Голови ТСК по перевірці суддів Маркіян Галабала, передає УНН. “За пів року діяльності ТСК було ілюстровано 63 судді з 9 тисяч. Це мало, але хоча б щось”, — зазначив М.Галабала.

12.10.2015

http://judges.org.ua/dig7703.htm

http://obozrevatel.com/politics/36285-polnaya-proverka-vseh-sudej-v-ukraine-zajmet-ne-menee-25-let-zamministra-yustitsii.htm

Жизни мало: замминистра посчитала, на сколько лет затянется судебная реформа

Если на проверку работы каждого из 9 тысяч судей в Украине потратить всего день, то даже в таком случае реформа займет целых 25 лет. Об этом в прямом эфире "Свободы слова" в понедельник, 12 октября, сказала первый заместитель министра юстиции Наталья Севостьянова. "Здесь простая математика. В разных проектах закона есть разные подходы. Но, например, если мы возьмем тот лояльный подход, когда нужно всех проверить индивидуально через комиссию. Даже если потратить на каждого судью по всей стране только один день, чтобы проверить всю его работу - в каких делах он выносил решения, какие отменил, то нужно 25 лет. Посчитайте, 9 тысяч судей. Мы не можем ждать 25 лет для прохождения судебной реформы", - сказала она.

12.10.2015

http://sud.ua/newspaper/2015/10/12/81974-povishenie-ili-ponizhenie-zarplat-rabotnikov-sydov

Повышение или понижение зарплат работников судов?

Закон «Об обеспечении права на справедливый суд» сделал невероятное – зафиксировал уровень оклада работников судов на законодательном уровне. Единственной преградой на пути к более-менее достойным зарплатам оставалось постановление Кабмина №268 от 9.03.2006 «Об упорядочении структуры и условий оплаты труда работников аппарата органов исполнительной власти, органов прокуратуры, судов и других органов», в соответствии с которым оклад среднестатистического работника суда не выходил за пределы минимальной заработной платы.

12.10.2015

http://sud.ua/newspaper/2015/10/12/81973-sydyam-vmenili-nekompetentnost

Судьям вменили некомпетентность

6 октября дисциплинарная секция Высшего совета юстиции (ВСЮ) продолжила рассмотрение выводов Временной специальной комиссии по проверке судей судов общей юрисдикции (ВСК). На этот раз секция рекомендовала ВСЮ внести в парламент представления на увольнение 5 судей. Впрочем, не обошлось без неожиданностей – по схожим делам двух судей из Харькова секция приняла диаметрально противоположные решения, в одном случае рекомендовав уволить судью, а в другом передав дело судьи в Высшую квалификационную комиссию судей (ВККС) для определения вида дисциплинарного проступка.

13.10.2015

http://zib.com.ua/ua/119174-nacionalna_shkola_suddiv_mozhe_zminiti_status.html

Національна школа суддів може змінити статус

Інформація про граничні обсяги видатків загального фонду держбюджету, отримана від Мінфіну, свідчить, що видатки на забезпечення діяльності Національної школи суддів України передбачені Міністерству освіти та науки. ДСАУ та Рада суддів проти цього.

13.10.2015

http://zib.com.ua/ua/119105-chetvero_iz_zaproshenih_na_zasidannya_vryu_suddiv_povidomili.html

«Епідемія» дійшла до Ради. Четверо із запрошених на засідання повідомили про хвороби, але навряд чи це допоможе їм вберегти посади

Новий склад Вищої ради юстиції вперше стикнувся з «хворобою», яка регулярно давала про себе знати під час роботи колегіального органу всіх минулих років, — лікарняними листами суддів, котрих звинувачують у порушенні присяги. Разом з тим члени Ради не бачать у цьому особливої проблеми, адже максимум, що дасть законникам повідомлення про хворобу, — це двотижнева відстрочка.

13.10.2015

http://zib.com.ua/ua/119158-poroshenko_zvilniv_5_suddiv_4_z_nih_-_za_vlasnim_bazhannyam_.html

Порошенко звільнив 5 суддів, 4 з них - за власним бажанням

Президент України Петро Порошенко 12 жовтня 2015 року підписав два укази про звільнення суддів. Четверо суддів звільняють за їх бажанням, а одну - у зв'язку з набранням законної сили обвинувальним вироком.

13.10.2015

http://zib.com.ua/ua/119099-fahivci_vvazhayut_suddiv_nevinuvatimi_v_neprivablivosti_ukra.html

Запорука добробуту. Фахівці вважають суддів невинуватими в непривабливості України для іноземних інвесторів

Запорукою інвестиційної привабливості України дехто називає якісну судову систему. А в тому, що закордонний бізнес не бажає вкладати кошти в державну економіку, окремі фахівці звинувачують виконавчу службу та законотворців. Які ж чинники є більш вагомими для інвестора?

13.10.2015

http://jurliga.ligazakon.ua/news/2015/10/12/135531.htm

Апелляционный суд не применяет исковую давность

То, что сторона не принимала участия в рассмотрении дела судом первой инстанции, может быть основанием для отмены решения суда первой инстанции, а не для решения апелляционным судом ее заявления о применении исковой давности.

13.10.2015

http://blog.liga.net/user/vpylypenko/article/19554.aspx

Чому та з чим рада суддів України звернулася до венеційської комісії?

Хто мав би першим відреагувати на проект судової реформи? Напевно, самі судді. Але судді – не політики і не звикли публічно висловлювати власну точку зору. Однак нинішня судова реформа, підготовлена членами Конституційної комісії, створеної Президентом, змусила говорити і більшість представників судової гілки влади.

13.10.2015

http://www.pravda.com.ua/articles/2015/10/13/7084708/

Гра в піддавки: як суди та Генпрокуратура допомагають "Родині" позбуватися санкцій

Главный юрист Виктора Януковича Андрей Портнов создал судебный прецедент, позволяющий снимать санкции и возвращать активы остальным беглым представителям преступного режима. Прецедент был создан в нарушение законов судьями при помощи Генпрокуратуры Украины. Схема Портнова уже заработала в интересах главного банкира Януковича Сергея Арбузова. Ведомство Виктора Шокина не дает ее развалить, отказываясь расследовать противозаконные действия судей.

13.10.2015

http://judges.org.ua/dig7722.htm

http://kriminal.tv/news/-ludi-kernesa-vidmovljautsja-ogoloshuvati-u-rozshuk-luganskogo-sudduseparatista.html

Люди Кернеса відмовляються оголошувати у розшук луганського суддю-сепаратиста

Функціонери Кернеса відмовляються судити злочинців-сепаратистів. Харківські судді не лише продовжують юридично прикривати свого власника, а й захищають сепаратистів та терористів, передає ІНФОРМАТОР .

13.10.2015

http://judges.org.ua/dig7721.htm

http://zemlyaivolya.net/news/bezpretsedentne_rishennya_nizhinskoi_femidi-dalo_shans_n.html

Безпрецедентне рішення ніжинської Феміди дало шанс на справедливість воїнам-добровольцям

Безпрецедентний випадок для всієї України: Ніжинський міськрайонний суд визнав факт участі добровольця батальйону «ОУН» в антитерористичній операції на Сході України. Волонтери та правозахисники кажуть, що відтепер є правовий прецедент, виходячи з якого добровольці можуть домогтися надання статусу учасника бойових дій.

14.10.2015

http://zib.com.ua/ua/119116-sud_zrobiv_visnovok_schodo_procesualnogo_sposobu_ocinki_doka.html

Суд зробив висновок щодо процесуального способу оцінки доказів

Апеляційний суд стежить за дотриманням норм Кримінального процесуального кодексу, а також за тим, щоб процесуальний спосіб оцінки доказів був належно обгрунтованим та беззаперечним.

14.10.2015

http://judges.org.ua/dig7720.htm

http://censor.net.ua/news/356162/otstavka_sudeyiskogo_korpusa_nevozmojna_bez_vneseniya_izmeneniyi_v_konstitutsiyu_syroid

Отставка судейского корпуса невозможна без внесения изменений в Конституцию, - Сыроид

Отставка всего судейского корпуса в Украине невозможна без внесения изменений в Конституцию. Об этом заявила вице-спикер Верховной Рады Оксана Сыроид на пресс-конференции в Харькове во вторник, передает Цензор.НЕТ со ссылкой на Интерфакс-Украина.

14.10.2015

http://judges.org.ua/dig7719.htm

http://k-z.com.ua/vojna-v-krymu/35638-nmpu-vimagae-sanktsij-stosovno-krimskogo-suddi-yaki-zasudiv-operatora-atr

НМПУ вимагає санкцій стосовно кримського судді, які засудив оператора АТР

Незалежна медіа-профспілка України вимагає від української влади відреагувати на дії окупаційних чиновників та суддів стосовно оператора кримськотатарського телеканалу АТР Ескендера Небієва. Про це «Конфліктам і законам» повідомили у Незалежній медіа-профспілці України.

14.10.2015

http://judges.org.ua/dig7718.htm

http://www.radiosvoboda.org/content/article/27304599.html

Я постійно отримую погрози за «переслідування патріотів» – прокурор Матіос

«Якщо дев’ять підозрюваних із «Торнадо» – патріоти, то я – «папа Римський»

15.10.2015

http://zib.com.ua/ua/119191-vischiy_radi_yusticii_ne_vistachilo_odnogo_golosu_dlya_zviln.html

ВРЮ не вистачило одного голосу для звільнення судді

Під час таємного голосування за звільнення судді Шевченківського райсуду м. Києва Наталії Сіромашенко пропозицію підтримали 10 членів Вищої ради юстиції, але цього виявилось недостатньо.

15.10.2015

http://zib.com.ua/ua/119093-vs_zaproponuvali_pismovo_viznati_docilnist_zmenshennya_zarpl.html

Свобода від матеріального. ВС запропонували письмово визнати доцільність зменшення зарплат. Колектив відмовився

Пленум Верховного Суду розглянув 3 проекти подань до Конституційного Суду щодо захисту матеріальних інтересів законників. Проте 2 з них були відхилені як такі, що втратили актуальність. Водночас колектив не визначився, чи варто звертатись на вул. Жилянську стосовно норми закону, яка зменшує оклад на 5 мінімальних зарплат.

15.10.2015

http://zib.com.ua/ua/119185-sudi_ivano-frankivskoi_oblasti_perevirili_na_dotrimannya_pra.html

Суди Івано-Франківської області перевірили на дотримання прав громадян

Делегація «Судового монітору» навідала Галицький та Рогатинський районні суди Івано-Франківської області для ознайомлення зі станом дотримання прав громадян у судах. Висновок - приміщення суду старі, проте правова допомога в них доступна.

15.10.2015

http://ua.racurs.ua/972-provokaciya-yak-dyshlo-abo-problema-dopustymosti-dokaziv-u-spravah-po-habarnyctvu

Суддів і прокурорів стратити не можна помилувати 

Представники нової влади в питаннях оздоровлення суддівського корпусу не демонструють такої сильної політичної волі, яка була у «клятих» попередників.

15.10.2015

http://humanrights.org.ua/material/jeksperti_ironizujut_sudovu_reformu_zakinchat_nastupni_pokolinnja

Експерти іронізують: судову реформу закінчать наступні покоління

Судову реформу мають здійснювати громадяни. Не варто довіряти пропозиціям щодо реформи від тих, хто наділений владою сьогодні. А оскільки реформа затягується в часі, ймовірно, її закінчать вже наступні покоління. Про це заявив директор програми "Права людини і правосуддя" Міжнародного фонду "Відродження" Роман Романов, інформує кореспондент Центру інформації про права людини.

15.10.2015

http://judges.org.ua/dig7727.htm

http://www.rbc.ua/ukr/news/vsyu-initsiirovat-uvolnenie-sudi-kievskogo-1444939224.html

ВРЮ може ініціювати звільнення судді Київського апеляційного госпсуду

Рада вирішила відкрити дисциплінарну справу за порушення присяги. Вища рада юстиції (ВРЮ) внесе подання на звільнення судді Київського апеляційного господарського суду Лідії Репіної за порушення присяги. Про це повідомляє прес-служба ВРЮ.

16.10.2015

http://zib.com.ua/ua/119250-zhitelyam_donbasu_vidnovlyat_viplatu_zarplat_i_pensiy_-_visc.html

Жителям Донбасу відновлять виплату зарплат і пенсій, - ВАСУ

Сьогодні Вищий адміністративний суд України прийняв рішення про розморожування виплат зарплат, пенсій і соцвиплат жителям Донбасу в зоні АТО.

16.10.2015

http://zib.com.ua/ua/119228-verhovniy_sud_zrobiv_visnovok_schodo_ukladennya_osnovnogo_do.html

Верховний Суд зробив висновок щодо укладення основного договору

Припинення зобов’язання з попереднього договору унеможливлює спонукання до укладення основного договору як правової підстави для виникнення в набувача права власності на майно. До такого висновку дійшов ВСУ в постанові від 2 вересня 2015 року №6-226цс14, текст якої публікує "Закон і Бізнес".

16.10.2015

http://zib.com.ua/ua/119207-konstituciyniy_sud_publikue_grafik_roboti_na_tizhden.html

КСУ публікує графік роботи на тиждень

Конституційний Суд України оприлюднив проект порядку денного засідань і пленарних засідань Суду на 20 - 22 жовтня 2015 року.

16.10.2015

http://zib.com.ua/ua/119106-u_vkks_gotovi_vstanoviti_chitki_stroki_rozglyadu_skarg_a_ot_.html

Регламент ефективності. У ВККС готові встановити чіткі строки розгляду скарг, а от дотримуватись їх не обіцяють

Правники впевнені, що робота Вищої кваліфікаційної комісії стане ефективнішою, якщо в регламенті цього органу будуть встановлені чіткі строки розгляду скарг. Із цим у ВККС погоджуються, однак зазначають, що наразі строків дотримуватись не зможуть. Проте змінювати, переконані у комісії, потрібно не регламент, а закон.

16.10.2015

http://zib.com.ua/ua/119202-verhovniy_radi_proponuyut_nadati_zgodu_na_aresht_suddi_gospo.html

ВР пропонують надати згоду на арешт судді господарського суду Київської області

В Парламенті зареєстрували проект постанови щодо надання згоди на затримання та арешт (взяття під варту) судді господарського суду Київської області Павла Скутельника.

16.10.2015

http://zib.com.ua/ua/119114-nayposhirenishimi_pomilkami_e_nedotrimannya_procesualnih_str.html

Справедливість з огріхами. Найпоширенішими помилками є недотримання процесуальних строків та неправильне визначення юрисдикції

Затягування із призначенням експертизи, безпідставне відкладення розгляду справи, задоволення необгрунтованих клопотань сторін про витребування доказів, неправильне визначення юрисдикції спору — із цими та іншими недоліками доводиться стикатися суддям апеляційних судів при перегляді вердиктів колег із нижчих інстанцій.

16.10.2015

http://zib.com.ua/ua/119196-vishiy_gospodarskiy_sud_rozyasnit_pitannya_scho_vinikayut_u_.html

ВГСУ роз’яснить питання, що виникають у спорах з корпоративного права

Спори пов'язані із захистом і реалізацією корпоративних прав є однією з найскладніших категорій справ, розглянутих господарськими судами. Тому, проект постанови пленуму Вищого господарського суду України «Про деякі питання практики вирішення спорів, що виникають з корпоративних правовідносин» буде доопрацьовано та винесено на найближче засідання пленуму ВГСУ, яке планується провести в наступному місяці.

16.10.2015

http://judges.org.ua/dig7731.htm

http://www.volynpost.com/news/58978-na-volyni-sudytymut-suddyu

На Волині судитимуть суддю

Слідчим відділом прокуратури області завершено досудове розслідування у кримінальному провадженні щодо судді Луцького міськрайонного суду.  Про це повідомляє прес-служба прокуратури Волинської області.

16.10.2015

http://judges.org.ua/dig7732.htm

http://hromadskeradio.org/2015/10/16/vryu-ne-vystachylo-1-golosu-na-zvilnennya-suddi-shcho-pozbavlyala-prav-avtomaydan

ВРЮ не вистачило 1 голосу на звільнення судді, що позбавляла прав Автомайдан

На черговому засіданні Вищої ради юстиції 15 жовтня обговорювалася можливість попросити Верховну раду звільнити з посади суддю Шевченківського районного суду Наталію Сіромашенко. Наталія Сіромашенко передусім відома тим, що позбавляла учасників Автомайдану водійських прав, тоді коли тривали автомобільні мітинги під резиденцією Януковича у Межигірі’ї. Мотивом позбавлення прав були порушення правил дорожнього руху, нібито зафіксовані працівниками міліції, які передавали справи до суду. Однак одне рішення судді Сіромашенко було зовсім дивним: вона позбавила водійських прав Ганну Паньківську, дружину учасника Автомайдану, в той час як вона взагалі не мала прав.

17.10.2015

http://tyzhden.ua/Society/148765

Нестрашний суд. Як українська Феміда карає сепаратистів

Покарати терористів за всією суворістю закону геть непросто. По-перше, триває обмін полоненими, отже, повернутися з української в’язниці до самопроголошеної республіки можна значно раніше за визначений судом термін. По-друге, за мінськими угодами має бути амністія, яка дарує волю багатьом бойовикам. По-третє, як свідчить Єдиний державний реєстр судових рішень, судді здебільшого виносять доволі м’які вироки тим, хто воює проти України.

Цікаве