Блог

16

серпня

2014

Дайджест подій у сфері правосуддя 11-17 серпня (ЗМІ)

Дата
Посилання
Заголовок, короткий опис
Примітка
11.08.2014
Рада суддів створила комітети з етики і незалежності
З метою попередньої підготовки питань до засідань, узгодження пропозицій і надання рекомендацій, оперативного вирішення конкретних завдань та невідкладних питань діяльності Рада суддів України утворила кілька комітетів.
На засіданні Ради було створено наступні комітети:
1. Комітет стратегічного розвитку та комунікації зовнішніх стосунків (у тому числі ЗМІ).
2. Комітет забезпечення гарантій незалежності суддів.
3. Комітет з питань правового захисту суддів, соціального захисту суддів та їх сімей.
4. Комітет адміністрування та організаційного
забезпечення діяльності суду.
5. Комітет бюджетного планування, фінансового та матеріально-технічного забезпечення.
6. Комітет етики, врегулювання конфлікту інтересів та професійного розвитку суддів.
11.08.2014
ВККС розгляне дисциплінарні справи щодо суддів
Вища кваліфікаційна комісія суддів України повідомляє про чергове засідання, яке відбудеться 18 серпня 2014 року о 10.00 в залі засідань на п'ятому поверсі у приміщенні Комісії, за адресою: м. Київ, вул. Механізаторів, 9.
11.08.2014
Заступник голови ВАСУ Михайло Смокович:
«Мені завжди щастило на добрих та порядних людей, які відіграли ключову роль у моїй професії»
Півтора місяця тому у Вищому адміністративному суді завершилося формування керівної тріади: голова установи Олександр Нечитайло отримав двох заступників. «ЗіБ» вирішив поспілкуватися з одним із них — Михайлом Смоковичем. Він поділився своїми міркуваннями щодо того, чому виникла ідея ліквідувати систему адмінсудів. Також Михайло Іванович пояснив, чому суміщатиме посаду заступника голови ВАС із посадою секретаря пленуму установи. Поділився він і правилами свого життя. М.Смокович запросив нас на розмову до свого робочого кабінету на четвертому поверсі, який він займав ще до призначення на адмінпосаду. Хоча
заступник голови ВАС має займати окремі великі кімнати з відпочивальнею на поверсі.
Неформальні практики
11.08.2014
Закон о заочном осуждении будет принят безотлагательно, надеется генпрокурор Украины
Генеральный прокурор Украины Виталий Ярема надеется, что Верховная Рада безотлагательно рассмотрит и примет закон о заочном осуждении, что позволит эффективно работать по возвращению средств, незаконно выведенных бывшими высокопоставленными чиновниками Украины из страны.
"Министерство юстиции подготовило законопроект о заочном осуждении. Я надеюсь, что Верховная Рада рассмотрит его как безотлагательный и у нас будет возможность эффективно работать по возвращению средств в Украину", - сказала В.Ярема в понедельник в ходе подписания Соглашения о сотрудничестве между Генпрокуратурой и Международным центром по возвращению активов Базельского института управления.
Неформальні практики Генпрокурор подчеркнул, что украинское законодательство в настоящее время регулирует возможность возвращения незаконно выведенных средств "на очень низком уровне".
12.08.2014
Задекларована владою конституційна реформа правосуддя зупинена
5 вересня 2013 року у Верховній Раді України мною доповідався проект Закону про внесення змін до Конституції України щодо посилення гарантій незалежності суддів (реєстр. № 2522а). Цього ж дня за включення цього законопроекту до порядку денного сесії парламенту та його направлення до Конституційного Суду України проголосувало 377 народних депутатів України.
Пише на своїй сторінці в Fb Андрій Портнов.
Неформальні практики
12.08.2014
Вищі спеціалізовані суди відстоюватимуть своє право на існування через спільні постанови пленумів
Голова Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ Борис Гулько запросив до себе очільників двох інших судів касаційної інстанції Богдана Львова та Олександра Нечитайла. Зустріч мала на меті узгодити роботу вищих спецсудів і нарешті примирити законників у питаннях, які стосуються розмежування підсудності.
13.08.2014
Господарський суд стягнув з банку 228 млн грн боргу
За втручання прокуратури столиці Господарський суд Києва стягнув зі столичного комерційного банку 228 млн гривень кредитного боргу.
Як повідомили „ЗіБ” у ГПУ, у 2008 році між банком та державною іпотечною установою було укладено кредитний договір рефінансування, за яким банку було надано кредит у сумі 700 млн гривень. Прокурорська перевірка засвідчила, що комерційна установа мала повернути кредитні кошти у 2009 році. Незважаючи на це, банк ще 4 роки продовжував незаконно користуватись грошима, внаслідок чого і виникла багатомільйонна заборгованість.
Враховуючи виявлені порушення, прокуратура столиці звернулась до суду з позовом про стягнення з банку відсотків за користування коштами, сума яких складає понад 228 млн гривень.
13.08.2014
ВСУ зробив висновок щодо недійсності договорів дарування
Якщо особа, яка вчинила правочин, помилилася щодо обставин, які мають істотне значення, такий договір може бути визнаний судом недійсним. Такий висновок міститься в постанові ВСУ від 18.06.2014 №6-69цс14, яку друкує "Закон і Бізнес".
13.08.2014
Змінено правила підсудності справ і підслідності кримінальних проваджень у зоні АТО
Верховна Рада України (ВРУ) ухвалила закон щодо здійснення правосуддя та кримінального провадження в районі проведення антитерористичної операції (АТО).
Закон (реєстр. № 4447а) «Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв'язку з проведенням антитерористичної операції» авторства депутата Руслана Князевича («Батьківщина») було ухвалено в Раді вчора, 12 серпня, повідомляється на сайті ВРУ.
Закон визначає правила зміни підсудності цивільних, господарських та адміністративних справ, а також підсудності й підслідності кримінальних проваджень через «неможливість здійснювати правосуддя окремими судами в районі проведення АТО».
13.08.2014
Черкасскими судами освобождено более 800 осужденных, попадающих под действие закона об амнистии
Судами Черкасской области с участием прокуроров освобождены все осужденные, которые подпадали под выполнение требований Закона Украины «Об амнистии в 2014 году», набравшего силу 19 апреля текущего года. Об этом сообщает пресс-служба прокуратуры Черкасской области.
Так, статьей 12 указанного выше закона и статьей 8 Закона Украины «О применении амнистии на Украине» закреплено, что лица, осужденные за совершение преступления, в соответствии с законом об амнистии подлежат освобождению от отбывания наказания и освобождаются не позднее чем в течение трех месяцев после опубликования указанного закона.
13.08.2014
Киевский суд отказал прокуратуре в пересмотре дела о беспорядках во время акции «Украина без Кучмы»
Голосеевский районный суд г.Киева отказал столичной прокуратуре в праве инициировать пересмотр приговора по делу о массовых беспорядках во время проведения общественно-политической акции «Украина без Кучмы» в марте 2001 года. Об этом сообщает пресс-служба прокуратуры города Киева.
Согласно сообщению пресс-службы, прокуратура города Киева обжалует в апелляционной инстанции данное решение Голосеевского районного суда.
В судебном решении указано, что приговор, вынесенный в порядке УПК Украины 1960 года, не может пересматриваться по вновь открывшимся обстоятельствам в соответствии с действующим уголовным процессуальным законодательством.
14.08.2014
Депутати підтримали проект про заочне судове провадження
Стосовно підозрюваного (обвинуваченого), який переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності, якщо він перебуває поза межами України, здійснюватиметься за обов’язкової участі захисника спеціальне кримінальне провадження.
Така можливість передбачена законопроектом №4448а ”Про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України щодо невідворотності покарання за окремі злочини проти основ національної безпеки, громадської безпеки та корупційні злочини”, який сьогодні був прийнятий ВР за основу.
Депутати відмовились прийняти Закон зразу в цілому, а також погодити скорочену процедуру підготовки проекту до другого читання.
14.08.2014
Суд зробив перерву у розгляді справи про заборону Компартії
14 серпня 2014 року в Окружному адміністративному суді міста Києва відбулося продовження попереднього розгляду справи за адміністративним позовом про заборону діяльності Комуністичної партії України.
Під час сьогоднішнього слухання до справи учасниками процесу було долучено нові пояснення та експертні висновки Київського науково-дослідного інституту (зокрема, висновки лінгвістів), якими підтверджується, що висловлювання лідера Компартії містили заклики до зміни територіального устрою насильницьким шляхом, повідомляє „ЗіБ” з посиланням на Мін'юст.
За словами Голови Державної реєстраційної служби України Ганни Онищенко, яка представляє сторону позивача, відповідач – Комуністична партія України - продовжує навмисно затягувати процес розгляду справи.
14.08.2014
Коли ВРЮ не може вносити подання про звільнення судді?
Якщо ВККС дійшла висновку про відсутність у діях судді навіть підстав для притягнення до дисциплінарної відповідальності, рішення ВРЮ про внесення подання Президенту про звільнення судді за порушення присяги є незаконним.До такого висновку дійшов ВСУ в постанові від 17.06.2014 №21-109а14, яку друкує "Закон і Бізнес".
14.08.2014
Вищий госпсуд відмовився повертати Росії три мільярди боргу Тимошенко
Вищий госпсуд України відмовив Міноборони Росії у відшкодуванні йому Кабміном боргу корпорації "Єдині енергетичні системи України" на суму 3 млрд 113 050 000 грн.
Раніше Міноборони РФ оскаржило у Вищому госпсуді рішення судів нижчих інстанцій від квітня і травня 2014 року, які скасували рішення від 2012 про повернення боргу Росії.
Як відомо, в рамках виконання рішення суду від вересня 2012 року уряд України перерахував Міноборони РФ 38,676 млн грн, проте потім домігся в суді зміни рахунку, з якого стягувалися кошти: "з будь-якого рахунку, виявленого під час виконання рішення" на "з рахунку за бюджетною програмою КПКВ 3504030", що призвело до зупинки виплат.
15.08.2014
ВР пропонують врегулювати статус суддів АРК на материку
Суддям, які працювали в судах Криму і щодо яких видано накази про їх відрядження до судів на материку, суддівська винагорода та допомога на оздоровлення виплачуються в суді, до якого їх відряджено, починаючи з наступного дня, до якого їм було виплачено суддівську винагороду, та до дня видання наказу про їх відрядження.
Такі норми передбачені законопроектом №4509а „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення правового та соціального захисту суддів”. Автори проекту народні депутати Олег Бондарчук та Олег Осуховський пропонують врегулювати статус суддів АРК та м. Севастополь, які виявили бажання працювати на материку.
Неформальні практики
15.08.2014
ВСУ зробив висновок щодо правомірності утримання дитини
Фактами, які свідчать про те, що дитина прижилась у своєму новому середовищі, є відвідування дитячого садка, гуртків, лікування в певних лікарів, психологічний і психічний стан, сімейні та дружні зв’язки, спілкування зі своїми однолітками тощо. Про це мова йде в постанові ВСУ від 18.06.2014 №6-58цс14, яку публікує "Закон і Бізнес".
15.08.2014
Евросуд по правам человека рассматривает три иска Украины против России, - П.Петренко
Европейский суд по правам человека Евросуд рассматривает три дела против Российской Федерации по инициативе украинского правительства. Об этом сообщил министр юстиции Украины Павел Петренко.
«Сейчас Европейский суд по правам человека по инициативе украинского правительства рассматривает три дела Украины против России. Первое, самое большое, связанно с незаконной военной агрессией и аннексией Крыма. По нему уже есть первое решение - Россию обязали вывести военный контингент с территории полуострова. Также решается вопрос нарушения прав собственности украинского государства - наши претензии российской стороне уже достигли 1,2 трлн грн, и эта цифра будет расти», - рассказал глава Минюста.
Второй иск, по его словам, связан с похищением террористами детей, которые были вывезены на территорию РФ. «Евросуд потребовал немедленно вернуть детей на Украину. Это дело имеет еще и политическое значение. В его рамках мы будем доказывать причастность России к деятельности террористических организаций на территории Украины», - подчеркнул П.Петренко.
Кроме того, рассматривается третье дело - оно инициировано в интересах экс-лидера Меджлиса крымскотатарского народа, народного депутата Мустафы Джемилева, которому «крымская власть» запретила въезд на территорию полуострова.
Неформальні практики
15.08.2014
КААС отложил рассмотрение дела по иску к съезду адвокатов относительно назначения членов ВСЮ
Киевский апелляционный административный суд принял решение отложить рассмотрения апелляционных жалоб на постановление Окружного административного суда г. Киева от 23 мая 2014 года и частное определение к нему по делу по иску Инны Богословской к Внеочередному съезду адвокатов Украины, которым признаны противоправными решения съезда о назначении членами ВСЮ адвокатов Алексея Резникова, Павла Гречковского, судьи Сергея Балаца и установлено отсутствие у указанных лиц полномочий членов ВСЮ.
Заедание по делу назначено на 11 часов 28 августа 2014 года.
15.08.2014
Суд в Гааге присудил Украине выплатить 100 млн долл. по делу по иску «Татнефти»
Международный арбитражный суд в Гааге присудил Украине выплатить 100 миллионов долларов по итогам рассмотрения иска российской «Татнефти» к Украине в рамках спора по делу вокруг Кременчугского НПЗ. Об этом сообщил министр юстиции Павел Петренко.
«Иск Татнефти удовлетворен частично, сумма компенсации сокращена с 2,4 миллиардов долларов, которые были в иске, до 100 миллионов долларов», - отметил Петренко.
По словам министра, Украина обжалует это решение.

Цікаве