Блог

16

квітня

2016

Дайджест подій у сфері правосуддя 11-17 квітня 2016 року (офіційні джерела)

Дата

Посилання

Заголовок, короткий опис

Примітки

11.04.2016

http://www.vasu.gov.ua/123594/

Про стан розгляду справ у ВАСУ можна дізнатись через сайт суду

На офіційному веб-сайті Вищого адміністративного суду України створено посилання на розділ «Інформація щодо стадій розгляду судових справ» офіційного веб-порталу «Судова влада України» (на панелі праворуч, четверта «кнопка» зверху з позначкою «і»).

11.04.2016

http://www.vru.gov.ua/news/1441

«Неможливість безпідставного звільнення судді і тиску на Вищу раду юстиції є гарантією захисту суддів», – Голова ВРЮ

Про це Голова Вищої ради юстиції Ігор Бенедисюк заявив під час зустрічі із представниками Checchi and Company Consulting, Inc. – компанії, що має досвід впровадження довгострокових програм з реформування судових систем країн, забезпечення доступу до правосуддя, утвердження верховенства права, поліпшення системи юридичної освіти та забезпечення правової обізнаності. Мета зустрічі – обговорення нагальних потреб Вищої ради юстиції у процесі судової реформи.

11.04.2016

http://www.vru.gov.ua/news/1440

«За 9 місяців роботи Вищій раді юстиції вдалося стати однією із найпрозоріших інституцій в Україні», – Девід Вон

 Зустріч Голови Вищої ради юстиції Ігоря Бенедисюка із представниками Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) та Проекту USAID «Справедливе правосуддя», що відбулася 8 квітня 2016 року, була присвячена завершенню технічної допомоги Проекту щодо надання ВРЮ комп’ютерного обладнання, програмного забезпечення, у тому числі й для запровадження регулярних онлайн-трансляцій засідань секцій та Вищої ради юстиції. Учасники зустрічі зазначили про важливість роботи, яку здійснила Вища рада юстиції спільно з Проектом у розбудові інституційної спроможності Вищої ради юстиції, співпраці із Тимчасовою спеціальною комісією з перевірки суддів судів загальної юрисдикції, а також у впровадженні новел Закону України «Про забезпечення права на справедливий суд», посиленні комунікативної діяльності ВРЮ та ін.

11.04.2016

http://www.vru.gov.ua/news/1439

Результати засідання секції з питань призначення суддів на посади та звільнення їх з посад

11 квітня 2016 року відбулося засідання секції Вищої ради юстиції з питань призначення суддів на посади та звільнення їх з посад. У ньому взяли участь члени Вищої ради юстиції, які входять до складу секції з питань призначення суддів на посади та звільнення їх з посад: О.Маловацький, І.Бенедисюк, А.Олійник, Н.Волковицька, Т.Малашенкова, В.Беляневич, А.Мірошниченко, М.Гусак. За результатами розгляду питань порядку денного секція дійшла  висновків.

11.04.2016

http://www.vkksu.gov.ua/ua/news/komisiia-riekomienduwala-kandidatiw-dlia-obrannia-na-posadu-suddi-biezstrokowo-/

Комісія рекомендувала кандидатів для обрання на посаду судді безстроково

11 квітня 2016 року на засіданні Вищої кваліфікаційної комісії суддів України розглядалося питання про рекомендування кандидатів для обрання на посаду судді безстроково, які успішно пройшли первинне кваліфікаційне оцінювання. 

11.04.2016

http://iportal.rada.gov.ua/news/Novyny/127819.html

Комітет з питань запобігання і протидії корупції визнав таким, що не відповідає вимогам антикорупційного законодавства, законопроект про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України (щодо надання права народному депутату України на отримання інформації та ознайомлення з матеріалами справи на стадії досудового слідства)

На думку членів Комітету, запропоновані норми цього законопроекту суперечать Конституції України.

12.04.2016

http://www.vasu.gov.ua/123599/

Під час семінару обговорили проблеми правового регулювання адміністративного судочинства на окупованих територіях України

11 та 12 квітня 2016 року в Києві відбувся семінар на тему: «Забезпечення прав людини та доступу до правосуддя в умовах передачі юрисдикції адміністративних судів Автономної  Республіки Крим», організований Вищим адміністративним судом України спільно з Радою Європи у рамках проектів «Консолідація розробки реформ у сфері юстиції» та «Посилення захисту прав людини внутрішньо переміщених осіб».  Протягом двох днів семінару учасники мали змогу обговорити проблеми правового регулювання адміністративного судочинства на окупованих територіях України та шляхи їх вирішення. Також учасники обговорили проблемні питання щодо захисту прав внутрішньо переміщених осіб та їх доступу до правосуддя в умовах передачі юрисдикції адміністративних судів Автономної Республіки Крим; проблеми, пов’язані із застосуванням Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод на територіях, ефективний контроль над якими було втрачено; практику  Європейського суду з прав людини щодо внутрішньо переміщених осіб; питання розгляду спорів щодо прав внутрішньо переміщених осіб в адміністративних судах України, а також проблеми, що виникають при розгляді адміністративних справ з приводу проходження публічної служби та доступу до неї на території Автономної Республіки Крим та інші. 

12.04.2016

http://www.arbitr.gov.ua/news/2253/

Судді ВГСУ, апеляційних та місцевих господарських судів взяли участь у другому тренінгу в рамках проекту Twinning "Удосконалення правової охорони та захисту прав інтелектуальної власності в Україні"

5-7 квітня 2016 року за сприяння Державної служби інтелектуальної власності на базі державного підприємства "Український інститут інтелектуальної власності" (Укрпатент) в рамках проекту технічної допомоги ЄС Twinning "Удосконалення правової охорони та захисту прав інтелектуальної власності в Україні" відбувся другий тренінг для представників господарських судів України. Тренінг складався з 8 тематичних модулів, зокрема: "Промислова власність"; "Модальності торговельних марок та конфлікти з іншими знаками"; "Торговельні марки: зобов'язання і завершення дії"; "Торговельні марки в Інтернеті"; "Патентне право I: зміст патентного права, порушення, юридичні дії і докази"; " Патентне право II: недійсність патенту та строк його чинності. Інші права інтелектуальної власності, що мають відношення до винаходу"; "Промисловий зразок"; "Суміжні права та "sui generis". Інтелектуальна власність та Інтернет".

12.04.2016

http://www.vkksu.gov.ua/ua/news/rozpotchalos-pierwinnie-kwalifikacijnie-ociniuwannia-suddiw-apieliacijnich-sudiw/ т

Розпочалось первинне кваліфікаційне оцінювання суддів апеляційних судів

Відповідно до пункту 6 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про забезпечення права на справедливий суд» (далі – Закон) Вища кваліфікаційна комісія суддів України забезпечує проведення первинного кваліфікаційного оцінювання суддів з метою прийняття рішень щодо можливості здійснення ними правосуддя у відповідних судах. Рішенням Комісії від 22 березня 2016 року № 17/зп-16 було оголошено проведення первинного кваліфікаційного оцінювання суддів апеляційних судів міста Києва та Київської області.

12.04.2016

http://www.vkksu.gov.ua/ua/news/komisiia-widstoronila-wid-posadi-troch-suddiw-/

Комісія відсторонила від посади трьох суддів

 11 квітня 2016 року на засіданні Вищої кваліфікаційної комісії суддів України на підставі клопотання Генерального прокурора України прийнято рішення відсторонити від посади трьох суддів.

13.04.2016

http://www.vasu.gov.ua/123328/

У Вищому адміністративному суді працює «Електронний суд»

З 20 січня 2015 року у Вищому адміністративному суд України запроваджено надсилання процесуальних документів електронною поштою учасникам судового процесу. Відтепер, відповідно до Тимчасового регламенту обміну електронними документами між судом та учасниками судового процесу, затвердженого наказом ВАСУ від 20.01.2015 №3, кожен учасник судового процесу має можливість отримувати копії тексту судових рішень, повісток-викликів та повісток-повідомлень в електронному вигляді паралельно з документами у паперовому вигляді.

13.04.2016

http://www.vasu.gov.ua/123597/

Статистичні дані про основні показники здійснення судочинства адміністративними судами за січень-березень 2016 року

Статистичні дані про основні показники здійснення судочинства окружними, апеляційними адміністративними судами та Вищим адміністративним судом України за січень-березень 2016 року.

13.04.2016

http://www.vru.gov.ua/news/1444

Член ВРЮ Вадим Беляневич узяв участь у завершальній експертній дискусії з актуальних питань щодо цивільного та господарського процесів

11 квітня 2016 року за ініціативою Ради з питань судової реформи та Асоціації правників України в Київському національному університеті імені Тараса Шевченка відбувся третій круглий стіл на тему: «Актуальні питання цивільного та господарського процесів». Зазначений захід став завершальним обговоренням проектів Господарського процесуального кодексу в новій редакції та змін до Цивільного процесуального кодексу. Нагадаємо, що зазначені документи були підготовлені Робочою групою з питань реформування процесуального законодавства, яка створена Радою з питань судової реформи.

13.04.2016

http://www.vkksu.gov.ua/ua/news/riezultati-pierwinnogo-kwalifikacijnogo-ociniuwannia-suddiw-piershoi-grupi-infografika/

Результати первинного кваліфікаційного оцінювання суддів першої групи. Інфографіка

Перша група суддів проходила оцінювання у Вищій кваліфікаційній комісії суддів України з 17 лютого по 31 березня 2016 року. Участь в оцінюванні взяли 93 судді зі 100, які претендують на обрання безстроково.  

14.04.2016

http://www.vasu.gov.ua/123598/

Судді адміністративних судів навчаються застосуванню практики ЄСПЛ та Суду ЄС

Протягом двох днів, 14–16 квітня 2016 року, триватиме семінар «Застосування практики Європейського суду з прав людини та Суду ЄС в контексті розгляду адміністративних спорів. Доступ до правосуддя. Основоположні права», що проводиться в рамках Інструменту технічної допомоги та обміну інформацією TAIEX. Вищий адміністративний суд України вперше організовує подібний захід. Головна мета семінару –  проведення структурного огляду різних підходів, які застосовуються державами,  до реалізації норм у контексті різних джерел права/правових систем із приділенням окремої уваги  положенням статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та статті 47 Хартії основоположних прав, а також  обговоренню цих питань на основі практичних навчальних справ. 

14.04.2016

http://www.vru.gov.ua/news/1449

ВРЮ підтримала рекомендації ВККСУ щодо призначення 13 кандидатів на посади суддів

Вища рада юстиції на засіданні 14 квітня 2016 року вирішила внести подання Президентові України про призначення низки суддів. Таке рішення Вищої ради юстиції за результатом розгляду 14 рекомендацій Вищої кваліфікаційної комісії суддів України оголосив Голова ВРЮ Ігор Бенедисюк.

14.04.2016

http://www.vru.gov.ua/news/1448

Вища рада юстиції відмовила у звільненні суддів, у тому числі і через відсутність закону про мирні зібрання, – Голова ВРЮ

Як повідомив Голова Вищої ради юстиції Ігор Бенедисюк, за результатами таємного голосування під час засідання 14 квітня 2016 року Вища рада юстиції відмовила у внесенні подання Президентові України про звільнення Саніна Богдана Володимировича з посади судді окружного адміністративного суду міста Києва та подання до Верховної Ради України про звільнення Лічевецького Ігоря Олександровича, Мельничука Володимира Петровича з посад суддів Київського апеляційного адміністративного суду у зв’язку з порушенням присяги судді. За словами Голови ВРЮ, за вказане рішення проголосувало 12 членів ВРЮ, проти – три, крім того, буде оголошено окрему думку.

14.04.2016

http://www.vru.gov.ua/news/1447

Вища рада юстиції завершила розгляд дисциплінарних справ за висновками ТСК

Під час засідання 14 квітня 2016 року Вища рада юстиції завершила розгляд дисциплінарних справ, відкритих за 41 висновком Тимчасової спеціальної комісії з перевірки суддів судів загальної юрисдикції, у яких констатовано ознаки порушення присяги у діях 46 суддів (за винятком однієї, розгляд якої було зупинено до 17 червня 2016 року у зв’язку з мобілізацією судді).

14.04.2016

http://www.vru.gov.ua/news/1446

ВРЮ внесе подання про звільнення судді Печерського районного суду міста Києва С.Волкової за порушення присяги

14 квітня 2016 року Вища рада юстиції розглянула рекомендацію Вищої кваліфікаційної комісії суддів України про звільнення Волкової Світлани Яківни з посади судді Печерського районного суду міста Києва у зв’язку з порушенням присяги судді. Як повідомив Голова ВРЮ Ігор Бенедисюк, за результатами таємного голосування Вища рада юстиції вирішила внести подання до Верховної Ради України про звільнення Волкової Світлани Яківни з посади судді Печерського районного суду міста Києва у зв’язку з порушенням присяги судді, рішення прийнято одноголосно.

14.04.2016

http://www.vkksu.gov.ua/ua/news/do-wierchownoi-radi-ukraini-komisieiu-wniesieno-podannia-pro-obrannia-kandidatiw-na-posadu-suddi-biezstrokowo/

До Верховної Ради України Комісією внесено подання про обрання кандидатів на посаду судді безстроково

14 квітня 2016 року Комісією внесено до Верховної Ради України подання та прийняті нею рішення про рекомендування кандидатів Паламаря Петра Григоровича та Черногуза Андрія Федоровича для обрання на посаду судді безстроково. Рішеннями Комісії від 06 квітня 2016 року Паламаря П.Г. рекомендовано для обрання на посаду судді Черкаського окружного адміністративного суду безстроково та Черногуза А.Ф. для обрання на посаду судді господарського суду Київської області безстроково.

14.04.2016

http://www.scourt.gov.ua/clients/vsu/vsu.nsf/(documents)/6F75D858131126F6C2257F950045E60C?OpenDocument&year=2016&month=04&

Звертаємо увагу користувачів сайту на можливість використання в роботі посібників Європейського суду з прав людини щодо застосування окремих статей Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод

З метою поглиблення знань у сфері захисту прав людини Верховний Суд України пропонує використовувати посібники Європейського суду з прав людини щодо застосування окремих статей Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

15.04.2016

http://www.vru.gov.ua/news/1455

ВРЮ відкрила провадження щодо вимог законодавства про несумісність стосовно шести суддів АР Крим

Вища рада юстиції вирішила відкрити провадження щодо вимог законодавства про несумісність стосовно шести суддів Автономної Республіки Крим. Зазначене рішення ВРЮ ухвалила після розгляду рекомендації Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 10 листопада 2015 року № 3009/дп-15.

15.04.2016

http://www.vru.gov.ua/news/1454

Відбулися зміни у персональному складі секцій Вищої ради юстиції

Відповідно до статті 19 Закону України «Про Вищу раду юстиції» у Вищій раді юстиції утворюються секції: з питань призначення суддів на посади та звільнення їх з посад та дисциплінарна секція для здійснення дисциплінарного провадження, розгляду скарг на рішення про притягнення до дисциплінарної відповідальності і прийняття рішення про порушення суддями і прокурорами вимог щодо несумісності. Згідно з рішенням Вищої ради юстиції від 9 червня 2015 року № 3/0/15-15 члена Вищої ради юстиції Шокіна Віктора Миколайовича введено до складу дисциплінарної секції, а члена Вищої ради юстиції Мірошниченка Анатолія Миколайовича – до складу секції з питань призначення суддів на посади та звільнення їх з посад.

15.04.2016

http://www.vru.gov.ua/news/1453

Прийнято рішення щодо внесення подання про звільнення у відставку чотирьох суддів

 Під час засідання 14 квітня 2016 року Вища рада юстиції розглянула матеріали щодо внесення подань про звільнення суддів з посад за загальними обставинами. За результатами розгляду Вища рада юстиції вирішила внести подання до Верховної Ради України про звільнення у зв’язку з поданням заяв про відставку суддів. Розгляд матеріалів щодо внесення подань про звільнення у зв’язку з поданням заяв про відставку Маслія Володимира Івановича з посади судді Вищого адміністративного суду України та Грабика Віталія Володимировича з посади судді господарського суду Вінницької області Вища рада юстиції вирішила відкласти. Крім того, Рада залишила без розгляду заяву Кузняка Віталія Опанасовича про звільнення його з посади судді апеляційного суду Чернівецької області у відставку. Також ВРЮ ухвалила внести подання до Верховної Ради України про звільнення Ляхевич Алли Аркадіївни з посади судді господарського суду Житомирської області у зв’язку з неможливістю виконувати свої повноваження за станом здоров’я.

15.04.2016

http://www.vru.gov.ua/news/1452

Результати розгляду питань порядку денного засідання Вищої ради юстиції

Оприлюднено результати розгляду питань порядку денного засідання Вищої ради юстиції 14 квітня 2016 року.

15.04.2016

http://www.vkksu.gov.ua/ua/news/do-uwagi-kandidatiw-iaki-zwiertaiutsia-do-komisii-iz-zaiawami-pro-riekomienduwannia-dlia-obrannia-na-posadu-suddi-biezstrokowo/

До уваги кандидатів, які звертаються до Комісії із заявами про рекомендування для обрання на посаду судді безстроково

На засіданні Комісії 08 квітня 2016 року внесено зміни та доповнення до Положення про порядок подання документів, підготовки та розгляду Вищою кваліфікаційною комісією суддів України питання про рекомендування кандидата для обрання на посаду судді безстроково. Зміни стосуються, зокрема, порядку подання кандидатом заяви та документів, вимог щодо їх змісту та оформлення, змісту анкети кандидата на посаду судді безстроково тощо.

15.04.2016

http://www.scourt.gov.ua/clients/vsu/vsu.nsf/(documents)/3625F0FCB98DFD3BC2257F960026F094?OpenDocument&year=2016&month=04&

Інтерв’ю Голови Верховного Суду України Ярослава Романюка газеті «Голос України»

Голова Верховного Суду України Ярослав Романюк: «Суд, адвокатура та прокуратура в світлі конституційних змін... Захист прав людини чи їх обмеження?» Законопроект № 3524 про внесення змін до Конституції України щодо правосуддя залишається предметом дискусій у правничому середовищі і не тільки, адже пропонує суттєві новації в сфері правосуддя. Зокрема, пропонується дещо змінити правила гри в питанні судової юрисдикції та віддати на розсуд законодавця визначення сфер, у яких буде обов’язковим досудовий порядок урегулювання спору. Так само чекають змін у своїй діяльності спільноти адвокатів та прокурорів. Проте так чи інакше всі ці зміни впливатимуть на кожного з нас, на пересічних громадян, які звертатимуться до суду. Щоб проаналізувати ризики та переваги пропонованих новацій, головні редактори газети «Голос України» Анатолій Горлов та юридичного журналу «Право України» Олександр Святоцький запросили до розмови Голову Верховного Суду України Ярослава Романюка.

15.04.2016

http://iportal.rada.gov.ua/news/Novyny/128278.html

Оголошення про розгляд подань Вищої ради юстиції про звільнення суддів

Відповідно до розкладу пленарних засідань Верховної Ради України на період з 19 квітня  по 22 квітня 2016 року на засіданні Верховної Ради України, яке відбудеться у вівторок, 19 квітня 2016 року, заплановано розгляд подань Вищої ради юстиції про звільнення суддів. Керуючись положеннями Регламенту Верховної Ради України, які передбачають обов’язкову присутність судді на пленарному засіданні Верховної Ради України під час розгляду питання про його звільнення на підставі пункту  5 частини п’ятої статті 126 Конституції України, запрошуємо для участі у розгляді питання про звільнення суддів.

Цікаве