Блог

05

квітня

2014

Дайджест подій у сфері правосуддя 1-6 Квітня 2014 (ЗМІ)

Дата
Посилання
Заголовок, короткий опис
Примітка
1.04.2014
Останній закон очищення
Аналіз ухваленого законопроекту «Про відновлення довіри до судової системи України». Порівняно з попереднім проектом у ньому не вживається слово «люстрація», проте передбачено певні люстраційні процедури, зокрема створення тимчасової спеціальної комісії, що перевірятиме суддю, якщо він ухвалив рішення з наведеного вичерпного переліку. Також проект передбачає зміни в керівництві судів – голови та заступники судів усіх рівнів будуть звільнені, а до обрання нових керівників функції очільників судів виконуватимуть найстарші судді. Зміниться процедура обрання керівників судів.
1.04.2014
Турчинов погодив скорочення гарантій держслужбовцям
Турчинов підписав Закон «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні», згідно з яким зупиняється дія ст.136 Закону «Про судоустрій та статус суддів», що передбачає суддям виплату вихідної допомоги у зв’язку з відставкою у розмірі 10 місячних заробітних плат за останньою посадою. Крім того, зменшено розмір пенсій державних службовців.
Головне науково-експертне управління зазначило, що звуження таких конституційних прав не допускається, а саме – на забезпечення достатнього життєвого рівня.
1.04.2014
8 місяців – без змін
ВККС радить укладатися в розумні строки та «переосмислити своє ставлення до роботи».  Суддя Хустського районного суду Закарпатської області Савицький 8 місяців затягував розгляд справи, маючи на це, як він зазначив – «об’єктивні причини». Згодом причини такого затягування перед ВККС пояснюватимуть ще двоє суддів м. Києва.
1.04.2014
Львівському судді за хабар у 400 тисяч дали 8 років
Вироком Луцького міськрайонного суду Волинської області до кримінальної відповідальності у виді 8 років позбавлення волі   з позбавленням права  обіймати посади, пов’язані зі здійсненням правосуддя, терміном на 3 роки та з конфіскацією всього належного йому майна в дохід держави притягнуто колишнього суддю Залізничного районного суду м. Львова, який вимагав та одержав 400 тисяч гривень хабара. Також його позбавлено 2- го кваліфікаційного класу судді.
Неформальні практики
1.04.2014
У Раді зареєстровано три законопроекти про люстрацію
За місяць владою не зроблено нічого, щоб підтримати ці ініціативи. Крім того, минулого тижня було зупинено в парламенті закон про початок очищення системи правосуддя.
1.04.2014
Украина подаст в международные суды иски к России
Украина готовится к обращению в международные судебные инстанции в связи с действиями России.
1.04.2014
Адвокат Бакулина обвинила судью в сомнительных решениях
Юрист В.Теличенко заявила, что судья Мария Приндюк, член судейской коллегии, которая рассматривала апелляционную жалобу на содержание Бакулина под стражей, давно известна как судья, которая выносит очень сомнительные решения. Именно она была судьей, которая выпустила на свободу генерала Пукача, а судьи апелляционного суда, которые приняли решение не освобождать Бакулина, находились под давлением.
1.04.2014
Обмін досвідом: заступник керівника апарату суду пройшла стажування у Польщі
Заступник керівника апарату Овідіопольського районного суду Одеської області І. Паламарчук пройшла стажування в місті Кракові. Учасники взяли участь у низці навчальних заходів, у рамках яких обговорили найефективніші практики та методи навчання працівників суду; обмінялися позитивним досвідом щодо підвищення ефективності надання послуг населенню; розробили стратегічні плани, спрямовані на підвищення довіри населення до судової гілки влади.
Неформальні практики
1.04.2014
Европейские експерты предлагают найти способы для обновления ВСЮ и ВККВ
Основной темой беседы стал закон о возобновлении доверия к судебной системе.
Неформальні практики
1.04.2014
В Высшем Хозяйственном суде Украины началась подготовка судей ВХСУ по программе НШСУ
Национальная школа судей Украины начала подготовку судей ВХСУ.
1.04.2014
В Одесі затримали суддю за вимагання 600 тисяч гривень хабара
В Одесі силовики затримали суддю господарського суду області, котрий вимагав у приватного підприємця майже 600 тис. грн. для ухвалення необхідного рішення.
Неформальні практики
1.04.2014
У Луганську оголошено вирок у резонансній справі нігерійського студента Олаолу Фемі

У Луганську нігерійця Олаолу Сункамі Фемі, який був студентом місцевого університету та звинувачувався в замаху на вбивство під час бійки, засуджено до 5 років позбавлення волі з випробувальним терміном три роки.

2.04.2014
Європейський експерт дав поради щодо люстрації суддів
Головний експерт проекту ЄС «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні», професор Віргіліус Валанціус розповів про європейський досвід реформування судової системи. Зазначає про необхідність перевірки і оцінювання певних категорій осіб, а не лише суддів, складність чотирьохрівневої системи судів, необхідність розмежування окремо органу, який буде займатися росліждуванням дисциплінарного правопорушення, а інший – накладенням стягнення.
Неформальні практики
2.04.2014
Член ВРЮ Віталій Кузьмишин: «Метою люстрації має бути усунення загроз порушення основних прав людини, а не переслідування політичних опонентів»
Зазначає про необхідність дотримання основних принципів в законотворчій діяльності для утримання балансу державної влади, необхідність внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів», визначенні процедури обрання суддів безстроково та зміну процедури призначення суддів на адміністративні посади, шляхом надання таких повноважень органам суддівського самоврядування. Основою для відновлення довіри суспільства до судової системи має стати утримання політиків і посадових осіб від публічної критики органів судової влади. 
Неформальні практики
2.04.2014
ВССУ розповів суддям, коли їм слухатися прокурорів
У ВСС проаналізували типові помилки, яких суди припускаються під час розгляду клопотань слідчих і прокурорів, а також підстави, необхідні для задоволення цих прохань.
2.04.2014
Одеському судді «світить» 12 років за півмільйонний хабар
Суддю Господарського суду Одеської області вкрили в одержанні 570 тисяч гривень неправомірної вигоди. Йому загрожує до 12 років позбавлення волі.
2.04.2014
ВККС обговорить обрання суддів безстроково
Рекомендації для обрання на посаду судді безстроково та для переведення до іншого суду, надання кандидатам на посаду судді вперше рекомендацій для призначення на посади суддів місцевих судів загальної юрисдикціїосновні теми сьогоднішнього засідання ВККС.
2.04.2014
Народні депутати просять Онопенка перенести З’їзд суддів України
Це пов’язано із порушенням процедури обрання делегатів і з метою недопущення Конституційному суду стати механізмом реалізації чиїхось політичних рішень.
2.04.2014
Проект Закону «Про люстрацію в Україні» Харківської правозахисної групи
За даним проектом люстрацію визначають як тимчасове обмеження права обіймати визначені законом посади в органах державної влади та місцевого самоврядування відповідно до встановлених критеріїв та процедури. Державна політика в сфері люстрації здійснюється люстраційним комітетом, визначено процедуру люстраційного провадження.
2.04.2014
По решению ЕСПЧ Украина должна возместить агрокомплексу 27 млн. евро
Правительственный уполномоченный по делам Европейского суда по правам человека обратился в Высший хозяйственный суд Украины с письмом от по выполнению решения Европейского суда по правам человека  о Постановлении по делу "Агрокомплекс против Украины ".
3.04.2014
Совет судей намерен изменить дату проведения внеочередного Съезда судей Украины
31 народный депутат подписался под обращением к главе Совета судей Украины Василию Онопенко о том, что Конференция судей общих судов была проведена с нарушениями. На данный момент Совет судей Украины обсуждает вопрос целесообразности проведения Съезда судей Украины именно 7 апреля. 
3.04.2014
Обнародовано решение относительно оснований для увольнений судей КСУ
Решено, что признаков нарушения присяги судьями КСУ  не установлено. Так же установлено что оснований для рассмотрения вопроса о прекращении полномочий и увольнения судей за нарушение присяги нет.
3.04.2014
За невыполнение решения суда работникам ГИС грозит до 8 лет тюрьмы
На Закарпатье работникам ГИС инкриминируют невыполнение решения суда , в результате чего государству нанесен ущерб на сумму свыше 2 млн. грн.
3.04.2014
Министр юстиции заявил, что декларации судей должны быть опубликованы
Министр юстиции Павел Петренко заявил что судьи, как и все чиновники должны обнародовать свои декларации, в связи с принятием законопроекта «О доступе к публичной информации». Это будет одним из тех шагов, которые помогут возобновить доверие к судебной системе.
Неформальні практики
3.04.2014
Правосуддя перехідного періоду передбачає ще три етапи, окрім люстрації
Декан факультету правничих наук НаУКМА Андрій Мелешевич стверджує, що люстрації передує кримінальне переслідування тих, хто порушував права людини за старого режиму, і відновлення прав постраждалих (репарація).
Неформальні практики
3.04.2014
Венеціанська комісія наполягає на забезпеченні прав суддів при перевірці

Венеціанська комісія застерігає, що законопроект про відновлення довіри до судової системи повинен забезпечувати права суддів, які проходять процедуру перевірки і зазначає, що в тексті законопроекту «досі немає забезпечення прав будь-якого судді, справа якого переглядається».

3.04.2014
У законопроекті про відновлення довіри до судової системи не йдеться про люстрацію – декан Могилянки
За його словами, законопроект «Про відновлення довіри до судової системи», який розглядали у Верховній Раді, пропонує не люстрацію, а веттінг.
Неформальні практики
3.04.2014
РСУ розгляне повідомлення про загрозу незалежності
Повідомлення судів Закарпаття та Одеської області про загрозу незалежності, правовий і соціальний статус суддів АРК та можливість надання правоохоронцям доступу до судових матеріалів – основні питання порядку денного засідання Ради суддів України.
3.04.2014
Експерти РЄ оцінили ухвалений проект про люстрацію суддів
У висновку зазначено, що Ухваленим Верховною Радою у першому читанні проектом Закону про люстрацію суддів частково враховані зауваження та рекомендації, що надавалися експертами Ради Європи до урядового проекту раніше. Проте, окремі питання досі потребують вдосконалення.
3.04.2014
ВККС рекомендувала 12 кандидатів на посаду суді вперше
Вища кваліфікаційна комісія суддів України надала рекомендації про призначення на посади суддів місцевих судів загальної юрисдикції дванадцяти кандидатурам.
3.04.2014
На Одещині корумпованому судді апеляція не допомогла
Виконуючий обов’язки судді одного з районних судів прийняв до свого провадження адміністративну справу відносно голови райдержадміністрації, який на той час був безпосереднім керівником його дружини, що суперечить вимогам Кодексу України про адміністративні правопорушення та Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції». Не дивлячись на те, що служитель Феміди намагався «вирішити це питання» в Апеляційному суді, правоохоронці довели його провину. Тож тепер йому доведеться відповідати за свої корупційні діяння за Законом.
3.04.2014
Суддю з Кіровограда судитимуть на Черкащині за неправомірне рішення на користь близького родича
В ході досудового розслідування встановлено, що обвинувачена в рамках розгляду цивільної справи за фактом визнання право власності проголосила завідомо неправосудне рішення на користь свого близького родича. Прокуратура міста Кіровограда затвердила обвинувальний акт та скерувала до суду кримінальне провадження за обвинуваченням одного з колишніх суддів Ленінського районного суду м. Кіровограда.
4.04.2014
Судова реформа. Саботаж
Судді господарського суду міста Києва Ганна Бондаренко та Алла Пригунова.
Звільнення найвищих очільників у судовій гілці влади є необхідним та вкрай важливим виключним кроком, який здатен дасть сигнал про те, що всі гілки влади, як судова, так і законодавча і виконавча готові до зміни «правил гри» в судовій системі. Наступним кроком для всього українського суспільства є побудова спроможної, прозорої та ефективної системи правосуддя та гарантії незалежності кожного конкретного судді. Але таке оновлення відбувається з невеликими успіхами.
4.04.2014
Яценюк закликає пергамент прийняти закон про люстрацію в судах
Верховний Суд закликає Раду не ухвалювати законопроект «Про відновлення довіри до судової системи України» у другому читанні, а відправити його на експертизу в Венеціанську комісію, а  Яценюк підкреслив, що якщо зараз не змінити судову систему, то в результаті вона так само, як і останні чотири роки, буде «ламати» громадян України.
4.04.2014
Наступного тижня Рада може звільнити голів судів, членів ВРЮ та ВККС
Глава люстраційного комітету при Кабміні Єгор Соболєв наполегливо просить Верховну Раду і правлячу коаліцію вже наступного тижня ухвалити закон, який передбачає не лише перевірку суддів, які санкціонували терор проти активістів Майдану, але й передбачає звільнення всіх членів Вищої ради юстиції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів.
4.04.2014
Запланированный на 7 апреля с.г. Съезд судей
Украины проводиться не будет, - В.Онопенко
Совет судей Украины не будет проводить запланированный на 7 апреля с.г. XII внеочередной Съезд судей Украины, заявил председатель Совета судей Украины Василий Онопенко, это мотивируется тем, что не имеет смысла проводить этот судейский форум до принятия закона о восстановлении доверия к судебной системе.
4.04.2014
Из-за отсутствия кворума Совет судей Украины и сегодня не начал свою работу
Совет судей Украины и сегодня не начал свою работу в связи с отсутствием кворума, из 11 членов Совета на заседании присутствуют лишь пятеро.
4.04.2014
Избраны делегаты от КСУ на внеочередной Съезд судей Украины
По решению собрания, Конституционный Суд Украины на Съезде будут представлять Председатель КСУ Юрий Баулин, судьи Сергей Удовиченко и Олег Сергейчук. кроме того, была утверждена кандидатура судьи Александра Тупицкого для избрания в состав Совета судей Украины.
4.04.2014
Конституційна юрисдикція
Наведений аналіз судді Конституційного суду України у відставці Олександра Мироненка стосовно рішення Конституційного Суду України за наслідками конституційного провадження за поданням народних депутатів, у якому йшлося про строки чергових виборів до органів місцевого самоврядування.
4.04.2014
11 апреля состоиться Пленум Верховного Суда Украины
11 апреля 2013 состоится Пленум Верховного Суда Украины,проектом повестки дня предусмотрено ряд вопросов:
- утверждение заключения по проекту  Закона Украины «О восстановлении доверия к судебной власти в Украине»
-рассмотрение предложений ВСУ Временной специальной комиссией  ВРУ по вопросам подготовки законопроекта о внесении изменений в Конституцию Украины о внесении изменений в Основной Закон Украины
-внесение изменений в персональный состав судебных палат Верховного суд Украины.
4.04.2014
На Съезде судей Украины 7 апреля изберут новый состав Совета судей
В повестке дня – избрание нового состава Совета судей Украины.
4.04.2014
«В понедельник Съезд будет работать в Кловском дворце», - Глава Совета судей общих судов П. Гвоздик
Сьезд судей состоится 7 апреля в 11-00в Кловском дворце, не смотря на заявление председателя Совета судей Украины Василия Онопенко о нелегитимности такого мероприятия.
4.04.2014
На Сьезде судей изберут новых судей Конституционного суда?
На Съезде судей Украины 7 апреля может быть поставлен вопрос об избрании судей Конституционного суда Украины.
4.04.2014
Парламентарии против проведения Съезда судей
Проведение Съезда судей является неприемлемым, против него уже высказались народные депутаты и представители общественных организаций и юристов в своих обращениях, в которых подчёркивается  что до принятия Парламентом Закона «О восстановлении доверия к судебной системе» проведение Съезда судей Украины и избрание им членов в Высший совет юстиции, Высшую квалификационную комиссию, а также кандидатов на должность судей Конституционного Суда Украины будет свидетельствовать о нежелании служителей Фемиды утверждать свою независимость и будет иметь крайне негативные последствия не только для общественного доверия к судоустройству, но и для государственной власти в целом.
4.04.2014
Бойко визнав наявність ручних судів при Януковичі
Звинувачуючи нову владу в тому, що вони намагаються контролювати роботу суддів, Бойко спокійно стверджував про продовження такої практики, що можна розцінювати як публічне визнання політика.
5.04.2014
VII позачерговий з’їзд суддів – не на часі
Таку позицію висловив Голова Ради суддів України В.Онопенко, зазначивши, що у разі прийняття законопроекту «Про відновлення довіри до судової влади в Україні» в другому читанні виникне об’єктивна потреба у терміновому скликанні ще одного з’їзду суддів України для оновлення складів Вищої ради юстиції та Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, що зумовить невиправдану витрату значних бюджетних коштів на проведення ще одного позачергового з’їзду суддів України, а також нераціональну витрату робочого часу делегатів конференцій, з’їзду суддів, членів рад суддів.
5.04.2014
Съезд позволит судьям высказать свою позицию по люстрационному закону, - глава Совета судей хозсудов
 «Трибуна съезда судей даст возможность высказать четкую позицию высшего органа судейского самоуправления, которым является съезд, по отношению к закону «О восстановлении доверия к судебной системе». Съезд судей даст возможность выразить свою точку зрения тем, кто был избран коллективами судов с тем, чтобы пресса, общественность, правительство и другие услышали ее», - Артур Емельянов.
6.04.2014

Конференция судей хозсудов проводится с нарушениями процедуры", - судья Хозсуда Киева

Конференция проводиться с нарушением процедуры, поскольку делегатам о повестке дня сообщили за час до начала самой конференции, а о дате и месте сообщили не за 15 дней, как положено.
6.04.2014

Общественность и судьи должны посмотреть друг другу в глаза", - зампредседателя Высшего совета юстиции

На конференции судей хозсудов выступил зампредседателя Высшего совета юстиции Александр Удовиченко. Он заявил, что не понимает почему создается такое противодействие проведению съезда судей.
6.04.2014

Судьи хозсудов представили Концепцию повышения доверия к судам. Документ

 Концепцией  предусматривается системный и комплексный подход к  восстановлению доверия к судебной власти, и обозначается, что поставленной цели можно достичь при условиях вырабатывания обществом при участии судей и с привлечением органов судейского самоуправления слаженных предложений, направленных на устранение проблем, что препятствуют независимости и эффективному функционированию судебной системы Украины.
6.04.2014

Правый сектор придет на съезд судей Украины

Правый сектор под зданием ВХСУ 6 апреля с.г. проводил «предупредительную акцию», с требованием перенести Конференцию на другой раз.  «В понедельник, когда уже собственно будет проходить съезд судей Украины, и если там будет происходить такие вещи, возможно, мы будем действовать более решительно, возможно даже не будем пускать делегатов, если они не изменять свое мнение и публично об этом не скажут». - заявил А. Бондаренко.
6.04.2014

Портнов давил на главу Хозсуда Киева с тем, чтобы судьи писали заявления об увольнении, - А. Емельянов

На конференции судей хозсудов заместитель председателя Высшего хозяйственного суда Украины Артур Емельянов. Заявил, что Андрей Андрей Портнов давил на главу Хозсуда Киева Валерия Князькова с тем, чтобы судьи писали заявления об увольнении.

Цікаве