Блог

05

квітня

2014

Дайджест подій у сфері правосуддя 1-6 квітня 2014 (офіційні джерела)

Дата
Посилання
Заголовок, короткий опис
Примітка
1.04.
2014
Рубрику «Узагальнення судової практики» доповнено новим інформаційним листом
Рубрику «Узагальнення судової практики» на офіційному веб-сайті Вищого адміністративного суду України доповнено новим інформаційним листом від 28 березня 2014 року № 375/11/14-14, який підготовлено у зв’язку з виникненням у судовій практиці питань, пов’язаних з оскарженням рішень про застосування штрафних санкцій за порушення вимог законодавства, яке регулює обіг спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, а також питань, пов’язаних зі стягненням відповідних сум.
1.04.
2014
Інформація про розгляд звернень громадян Вищим адміністративним судом
В період з 3 по 31 березня 2014 року до Вищого адміністративного суду України надійшло 927 документів та 5 депутатських звернень.
Крім цього, Вищим адміністративним судом України протягом цього часу опрацьовано понад 2490 телефонних інформаційних запити.
Минулого місяця також відбулося чотири особистих прийоми громадян заступниками Голови суду.
1.04.
2014
Звіт щодо розгляду Вищим господарським судом України звернень і запитів на інформацію за березень 2014 року
У березні 2014 року до Вищого господарського суду України надійшло 66 звернень і 4685 запитів на інформацію від фізичних та юридичних осіб.
1.04.
2014
У Дніпропетровську та Донецьку розпочалася підготовка суддів місцевих господарських судів
31 березня на базі Дніпропетровського місцевого регіонального відділення Національної школи суддів України розпочалася підготовка суддів місцевих господарських судів.
Підготовку проходять 21 суддя, в тому числі 13 суддів місцевих господарських судів, яких призначено на посаду судді вперше та 8 суддів місцевих господарських судів, яких обрано на посаду судді безстроково з Дніпропетровської, Кіровоградської та Луганської областей.
Програма підготовки суддів місцевих господарських судів триватиме до 11 квітня 2014 року.
1.04.
2014
У ВСУ відбулася зустріч із представниками дипломатичних установ та міжнародних організацій
Основною проблемою було обговорення проблеми відновлення довіри суспільства до судової влади України та ефективні шляхи її реалізації. Сторони висловилися за спрямування даного процесу  виключно у правове русло, зокрема необхідно відновити довіру до Вищої Ради юстиції, провівши необхідні кадрові зміни відповідно до рекомендацій Венеціанської комісії.
У зустрічі взяли участь Посол, Голова Представництва Європейського Союзу в Україні Ян Томбінські, Посол, Координатор проектів ОБСЄ в Україні Мадіна Джарбусинова, Посол Канади в Республіці Сербія, т.в.о. Посла Канади в Україні Роман Ващук, спеціальний представник Генерального секретаря РЄ Йорен Шокенбрук, директор регіональної місії USAID Джед Бартон, радник, консул Посольства ФРН в Україні Курт Георг Штьокль-Штілльфрід, перший радник, керівник консульського відділу Посольства Республіки Польща в Україні Рафал Вольський, перший секретар політичного відділу МЗС Сполученого Королівства Великобританії Скотт Хадсон, аташе з питань співробітництва Посольства Франції в Україні Анн Розенштайл, керівник програм USAID Олександр Піскун.
Неформальні практики
1.04.
2014
Інформація про виконання Верховним Судом України Закону України «Про доступ до публічної інформації» у березні 2014 року
За березень 2014 року до Верховного Суду України надійшло 10 письмових запитів на інформацію від громадян України.
1.04.
2014
Постанова Верховної Ради України
«Про прийняття за основу проекту Закону України про відновлення довіри до судової системи України»
Передбачає прийняти за основу проект Закону України про відновлення довіри до судової системи України (реєстр. № 4378-1), поданий народними депутатами України Дерев’янком Ю.Б.,  Агафоновою Н.В., Лабунською А.В., Стаднійчуком Р.В., Ємцем Л.О., Бондарчуком О.В., разом з узгодженими пропозиціями.
1.04.
2014
Проект Постанови про прийняття за основу проекту Закону України про внесення змін до статті 129 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" щодо виплати суддям за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці
Ківалов С.В.
Пропонується Прийняти за основу проект Закону України про внесення змін до статті 129 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» щодо виплати суддям за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці (реєстр. № 3510), поданий народним депутатом України С. В. Ківаловим.
Етап проходження: Передано в тираж (01.04.2014)
1.04.
2014
Проект Постанови про направлення на доопрацювання проекту Закону України про внесення змін до Закону України "Про Конституційний Суд України" щодо перегляду та роз'яснення рішень та висновків
Ківалов С.В.
Пропонується Проект Закону України про внесення змін до Закону України «Про Конституційний Суд України» щодо перегляду та роз'яснення рішень та висновків (реєстр. № 3745) поданий народним депутатом Князевичем Р.П.  повернути суб’єкту права законодавчої ініціативи на доопрацювання.
Етап проходження: Передано в тираж (01.04.2014)
1.04.
2014
Проект Постанови про направлення на доопрацювання проекту Закону України про внесення змін до Закону України "Про Конституційний Суд України" щодо забезпечення реалізації статті 152 Конституції України у частині визнання неконституційними дій органу влад
Ківалов С.В.
Пропонується Проект Закону України про внесення змін до Закону України «Про Конституційний Суд України» (щодо забезпечення реалізації статті 152 Конституції України у частині визнання неконституційними дій органу влади) (реєстр. № 4014) поданий народним депутатом Дерев'янком Ю.Б. повернути суб’єкту права законодавчої ініціативи на доопрацювання.
Етап проходження: Передано в тираж (01.04.2014)
1.04.
2014
Проект Постанови про направлення на доопрацювання проекту Закону України про внесення змін і доповнень до Закону України "Про Конституційний Суд України" щодо перегляду висновків та рішень Конституційного Суду України
Ківалов С.В.
Пропонується Проект Закону України про внесення змін і доповнень до Закону України «Про Конституційний Суд України» щодо перегляду висновків та рішень Конституційного Суду України (реєстр. № 4052) поданий народним депутатом Міщенком С.Г. повернути суб’єкту права законодавчої ініціативи на доопрацювання.
Етап проходження: Передано в тираж (01.04.2014)
2.04.
2014
Комісія надала рекомендації для обрання на посаду судді безстроково
На засіданні Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, що відбулося 2 квітня  2014 року, за результатами розгляду матеріалів було прийнято рішення рекомендувати на посаду судді безстроково.
2.04.
2014
6 суддів відсторонено від займаної посади
На засіданні Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, що відбулося 2 квітня 2014 року, на підставі клопотання Генерального прокурора України було прийнято рішення відсторонити від займаної посади шістьох суддів.
2.04.
2014
Вища кваліфікаційна комісія суддів України надала рекомендації про призначення на посаду судді вперше
На засіданні Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, що відбулося 2 квітня 2014 року, за результатами розгляду матеріалів було прийнято рішення надати рекомендації про призначення на посади суддів місцевих судів загальної юрисдикції.
2.04.
2014
Розділ "Судова практика" доповнено новим Інформаційним листом
Розділ "Судова практика" на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України доповнено новим Інформаційним листом ВГСУ від 01.04.2014 № 01-06/483/14 "Щодо виконання рішення Європейського суду з прав людини щодо справедливої сатисфакції у справі "Агрокомплекс проти України".
2.04.
2014
Правовий Висновок Верховного Суду України у справі про перегляд судового рішення з підстав неоднакового застосування судом касаційної інстанції норми статті 185 КК щодо подібних суспільно небезпечних діянь, що потягло ухвалення різних за змістом судових рішень
При розгляді цієї справи Верховний Суд України зазначив, що незаконне таємне заволодіння майна, що фактично не вийшло з володіння власника або особи, якій було ввірене, але опинилося з будь-яких причин у неналежному місці, слід розцінювати не як привласнення знахідки, а як крадіжку чужого майна.
2.04.
2014
Верховний Суд України впровадив електронну систему витребування матеріалів справи
З 1 січня 2014 року у Верховному Суді України здійснюється пілотний проект «Електронний суд». У рамках цього проекту, зокрема, впроваджено електронну систему, що забезпечує можливість витребування матеріалів справи із суду першої інстанції шляхом надсилання ухвали Верховного Суду України електронною поштою (з використанням електронної цифрової печатки й електронного підпису). Тестування проводилося в судових палатах в кримінальних та цивільних справах.
Неформальні практики
2.04.
2014
Голова Верховного Суду України зустрівся з Державним секретарем Федерального міністерства юстиції і захисту прав споживачів ФРН
У зустрічі також взяли участь судді Верховного Суду України Інна Берднік, Тетяна Гошовська, Микола Гусак, Наталія Лященко, керівник реферату міжнародного правового співробітництва та діалогу щодо правової держави у Федеральному міністерстві юстиції й захисту прав споживачів Іво Тімрод, директор Німецького фонду міжнародного правового співробітництва Дірк Міро, консул Посольства ФРН в Україні Курт-Георг Штьокль-Штілльфрід, юридичний радник Німецького фонду міжнародного правового співробітництва Геннадій Рижков, начальник відділу міжнародного співробітництва Верховного Суду України Ліна Губар, керівник прес-служби Верховного Суду України Людмила Момот.
Неформальні практики
2.04.
2014
Відбулося чергове судове засідання в режимі відеоконференції
Відповідно до положень Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України та Кодексу адміністративного судочинства у Верховному Суді України запроваджено функціонування системи відеоконференцзв’язку для учасників судових процесів.
Неформальні практики
2.04.
2014
Проект Постанови про відхилення проекту Закону України про внесення змін до статті 242 Кримінального процесуального кодексу України щодо встановлення індивідуально-психологічних особливостей підозрюваного чи обвинуваченого в кримінальних провадженнях про тяжкі та особливо тяжкі насильницькі злочини
Ківалов С.В.
Етап проходження: Передано в тираж (02.04.2014)
2.04.
2014
Проект Постанови про повернення на доопрацювання проекту Закону України про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо проведення допиту
Ківалов С.В.
Етап проходження: Передано в тираж (02.04.2014)
2.04.
2014
Проект Постанови про прийняття за основу проекту Закону України про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо підтвердження повноважень захисника
Ківалов С.В.
Етап проходження: Передано в тираж (02.04.2014)
3.04.
2014
Ігор Самсін: для забезпечення якнайшвидшого вирішення питання з переведенням кримських суддів Комісія прийняла рішення приймати від них документи за скороченим переліком
Сьогодні, 3 квітня, відбувся брифінг Голови Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Ігоря Самсіна. Тема брифінгу: «Масові акції протесту: чи існує виправдання суддям?».
Як зазначив Голова Комісії, починаючи з 6 грудня 2013 року на розгляд до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України надійшло 25 звернень народних депутатів України на дії 30 суддів, які розглядали справи стосовно учасників масових акцій протесту.
Неформальні практики
3.04.
2014
Комісія вирішила направити рекомендацію до Вищої ради юстиції щодо звільнення судді Родіона Кірєєва
На засіданні Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, що відбулося 3 квітня 2014 року, розглянуто питання про притягнення суддів до дисциплінарної відповідальності.
За результатами дисциплінарного провадження Комісія прийняла рішення направити рекомендацію до Вищої ради юстиції про звільнення з посади судді Печерського районного суду міста Києва Кірєєва Родіона Володимировича, вбачаючи у його діях ознаки порушення присяги судді.
Неформальні практики
3.04.
2014
Інформація про виконання ВССУ ЗУ «Про доступ до публічної інформації» у І кварталі 2014 року
У І кварталі 2014 року до ВССУ надійшло 25 756 запитів на публічну інформацію (25 062 усних та 694 письмових), що на 8,2 % менше ніж в аналогічному періоді 2013 року (28 072 запити).
3.04.
2014
Звернення Ради суддів адміністративних судів України до Голови Верховної Ради України та Прем’єр-міністра України
Відповідно до рішення конференції суддів адміністративних судів України від 19 березня 2014 року № 1 Рада суддів адміністративних судів України звертається з приводу забезпечення незалежності суддів.
3.04.
2014
На сайті ВГСУ з'явилася нова рубрика "Міжнародні стандарти незалежності суддів"
На офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України розділ "Законодавство" доповнено новою рубрикою "Міжнародні стандарти незалежності суддів", де всі бажаючі можуть ознайомитися із "Загальною декларацією прав людини", "Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод", "Європейською хартією про закон "Про статус суддів" та іншими важливими документами.
Неформальні практики
3.04.
2014
Голова Верховного Суду України зустрівся з Надзвичайним і Повноважним Послом Сполучених Штатів Америки в Україні
Ярослав Романюк та Джеффрі Пайєт обговорили актуальні питання функціонування судової системи України й шляхи її подальшого розвитку, окреслили напрями майбутньої співпраці.
Неформальні практики
4.04.
2014
Звернення голови Ради суддів України до делегатів XII позачергового з'їзду суддів України
Зазначене рішення Рада суддів України прийняла на виконання Постанови Верховної Ради України від 24 лютого 2014 року «Про реагування на факти порушення суддями Конституційного Суду України присяги судді», відповідно до якої на позачерговому з’їзді суддів України запропоновано розглянути питання дострокового припинення повноважень та звільнення з посад суддів Конституційного Суду України, які були призначені з’їздом суддів України, у зв’язку з порушенням ними присяги судді.
4.04.
2014
Повідомлення Прес-Служби щодо коментарів правового висновку Верховного Суду України від 5 лютого 2014 р. у справі про стягнення заборгованості за кредитним договором
4.04.
2014
Звернення Голови Верховного Суду України до народних депутатів України
За дорученням суддів Верховного Суду України Голова Верховного Суду України звернувся до кожного із 450-ти народних депутатів України щодо проекту Закону України «Про відновлення довіри до судової влади в Україні» (реєстр. № 4378-1 від 25 березня 2014 року).
4.04.
2014
Проект Закону про внесення змін до Закону України "Про Вищу раду юстиції" щодо удосконалення правових норм, які регламентують порядок припинення повноважень членів Вищої ради юстиції
Пашинський С.В.
Етап проходження: Передано на розгляд керівництву (04.04.2014)
4.04.
2014
Проект Постанови про припинення повноваження суддів Конституційного Суду України
Соболєв С.В.
Судді Конституційного Суду України, які порушили приписи статей 3, 19, 147-153 Конституції України, що є незабезпеченням верховенства Конституції України, порушенням обов’язку захищати конституційний лад держави, конституційні права та свободи людини і громадянина і протирічить змісту присяги судді Конституційного Суду України, чесному і сумлінному виконанню обов’язків судді Конституційного Суду України, пропонується достроково припинити повноваження суддів Конституційного Суду України у зв’язку з порушенням ними присяги судді: Гультая Михайла Мирославовича; Запорожця Михайла Петровича; Сергейчука Олега Анатолійовича; Шаптали Наталі Костянтинівни.
Етап проходження: Направлено на розгляд комітету (07.04.2014)

Цікаве