Блог

12

липня

2014

Дайджест подій у сфері правосуддя 07-13 липня (ЗМІ)

Дата
Посилання
Заголовок, короткий опис
Примітка
07.07.2014
Голова ВАСУ Олександр Нечитайло: «Посада для мене – професійний експеримент, а не кульмінація якихось прагнень і мрій»
Три тижні тому колектив Вищого адміністративного суду довірив крісло голови Олександру Нечитайлу. Ця висока адмінпосада в його суддівській кар’єрі — перша. Олександр Миколайович упевнений, що як для ВАС, так і для всієї системи адмінсудів можна зробити багато. Але для цього потрібна підтримка самих суддів, небайдужих до своєї професії. Один у полі не воїн, а гуртом значно легше зробити суд доступнішим для громадян, підвищити довіру до Феміди. В інтерв’ю  О.Нечитайло розповів про перші досягнення на посаді, плани на майбутнє і про те, як йому на день народження «подарували «справу Тимошенко».
07.07.2014
«Кваліфікаційники» пішли в минуле. ВККС у нинішньому складі більше ніколи не збереться. Зокрема – через «утрачених» членів і прийнятий закон
Спроба Вищої кваліфікаційної комісії суддів провести засідання після тривалого затишшя не увінчалась успіхом. Причиною стала відсутність кворуму. Як виявилося, двох членів комісія «втратила» ще у квітні. Які ще перипетії пережила ВККС і чому в нинішньому складі їй більше ніколи не вдасться зібратися?
07.07.2014
ДСАУ шукає гроші на минулорічні борги
На розгляд чергового засідання Кабінету Міністрів України буде винесено проект розпорядження КМУ «Про перерозподіл деяких видатків державного бюджету, передбачених Державній судовій адміністрації України на 2014 рік».
07.07.2014
Гепрокуратура подала заявления в Верховный суд о пересмотре постановлений Высшего админсуда Украины
Управление правозащитной деятельности, противодействия коррупции и преступности в сфере транспорта Генеральной прокуратуры Украины подало в Верховный Суд Украины 11 заявлений по защите интересов государства и недопущения взыскания 81 млн грн из Государственного бюджета Украины.
07.07.2014
Міліція оголосила в розшук суддю Кірєєва
Міністерство внутрішніх справ оголосило у розшук суддю Печерського райсуду Києва Родіона Кірєєва.
На сайті МВС зазначено, що Кірєєв входить до категорії осіб, які "переховуються від органів прокуратури".
07.07.2014
Суд обязал предприятие Фирташа выплатить долг за газ в сумме свыше 500 млн грн
Хозяйственный суд Луганской области принял решение взыскать с Северодонецкого объединения "Азот", входящего в холдинг Ostchem Group украинского бизнесменаДмитрия Фирташа, в пользу госкомпании "Газ Украины" 504 млн грн долга по договору купли-продажи природного газа.
08.07.2014
Екс-голова суду став заступником Генпрокурора
Олег Бачун був призначений заступником Генерального прокурора України - начальником Головного управління представництва та організації участі у кримінальному провадженні в суді.
08.07.2014
Оновлений формат роботи. Унеможливити політичний тиск на суддів може нова процедура їх призначення
Судді Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ висловили своє бачення конституційної реформи, покликаної вдосконалити діяльність судової влади та прокуратури. Детально обговорили й результати позачергового ХІІ з’їзду суддів, який, на думку його делегатів, був найдемократичнішим за всю історію суддівського самоврядування.
08.07.2014
Верховний Суд роз’яснить призначення голови КМДА
Широко поширена позиція, що Президент вправі здійснювати призначення на посаду Голови КМДА на власний розсуд. Натомість альтернативною є думка, що відповідно до рішення Конституційного Суду України Президент України призначає Головою КМДА законно обраного Київського міського голову.
08.07.2014
Донецький суд призупиняє роботу на час проведення АТО
З 8 липня 2014 року призупинено роботу Донецького апеляційного господарського суду до завершення активної фази антитерористичної операції на території Донецької області та створення належних умов для функціонування судових установ.
08.07.2014
ЄСПЛ зробить висновок щодо заручників у Слов’янську
Українська Гельсінська спілка з прав людини сподівається, що Європейський суд з прав людини встановить причетність до викрадення заручників у Слов'янську військових Російської Федерації, уряд якої буде зобов’язаний сплатити потерпілим компенсацію.
08.07.2014
Голова ВАСУ вказав суддям на зразок для наслідування
Голова Вищого адміністративного суду Олександр Нечитайло зазначив, що Вінницький апеляційний адміністративний суд – взірець в сегменті організації судової роботи та підкреслив, що досвід суду мають використовувати і інші судові установи держави.
08.07.2014
Чи будуть судді і надалі діяти за наказами з гори і виносити вироки іменем України за хабарі?
Упродовж останніх майже 20 років до мене зверталися різні люди: матері, жінки чи інші родичі підсудних, утримуваних в ізоляторах чи в’язнів у тюрмах із проханням заступитися перед судейською владою за позбавлених волі. Зверталися до мене з проханням заступитися за їхніх рідних. Люди, які знаються на цьому, пояснили, що в таких випадках треба говорити або з дуже знайомими людьми, або – і це ефективніше – дати великого хабара. Так воно було, але чи триватиме і надалі? – Любомир Гузар
08.07.2014
Финансирование судов по общему фонду государственного бюджета осуществляется в 100% объеме, - З.Холоднюк
Председатель Государственной судебной администрации Украины Зеновий Холоднюк 4 июля 2014 года принял участие в работе круглого стола: "Организация работы апелляционных административных судов: практические аспекты, обмен опытом по совершенствованию работы". Глава ГСА Украины проинформировал участников круглого стола, что финансирование судов по общему фонду государственного бюджета осуществляется в 100% объеме до открытых ассигнований, а по специальному фонду - согласно представленным судами заявкам. Также сообщил о разработанном ГСА Украины проект распоряжения Кабинета Министров Украины «О перераспределении некоторых расходов государственного бюджета, предусмотренных Государственной судебной администрации на 2014 год».
08.07.2014
Україна через ІСАО  та морський арбітраж вимагає від Росії компенсації за Крим
Україна звернулася зі скаргами до Міжнародної організації цивільної авіації (International Civil Aviation Organization — ICAO) і Міжнародного морського арбітражу для витребування в Росії відшкодування збитків у зв’язку з її діями в Криму та в Донбасі.
08.07.2014
Признают ли незаконным назначение членов люстрационной комиссии по судьям? Заседание суда.
В Окружном административном суде города Киева состоялось предварительное слушание дела относительно признания противоправным назначения членов Временной специальной комиссии по проверке судей и отмене распоряжения Правительственного уполномоченного по вопросам антикоррупционной политики Татьяны Черновол об их назначении. Истцом выступает Общественное объединение "Украинское общественно-правовое движение Демократия через право", ответчиком  - Правительственный уполномоченный по вопросам антикоррупционной политики Черновол Татьяна Николаевна. Также в качестве ответчиков выступают члены Временной специальной комиссии по проверки судей общей юрисдикции - Батрин Станислав Витальевич, Варишко Петр Васильевич, Галабала Маркиян Васильевич, Соловьева Марина Михайловна, Смирнова Екатерина Ивановна.
08.07.2014
Итоги первого заседания суда по делу о назначении членов комиссии по проверке судей
По результатам  предварительного слушания судья Богдан Санин отклонил 2 ходатайства истца об обеспечении иска. Первое представитель истца Наталья Пятибрат обосновала возможным грубым нарушением прав граждан в случае начала работы Временной спецкомиссии по проверке судей. Во втором ходатайстве представитель истца ссылалась на то, что было нарушено постановление Кабинета Министров №949 от 4.12.2013. Этим постановлением КМУ было утверждено Положение о Правительственном уполномоченном по вопросам антикоррупционной политики. Как отметил представитель истца, данным Положением не регламентированы полномочия уполномоченного назначать членов ВСК. Также, представитель истца заявила ходатайство об отводе судьи, однако оно также было отклонено. Ответчик по делу Маркиян Галабала заявил ходатайство о закрытии производства по делу. Оно также было отклонено.
Продолжение предварительного слушания по делу назначено на 22 июля, начало в 16:00.
09.07.2014
ВККС розказала, чим займалася 4 роки
Одним із найбільших досягнень ВККС є реалізація в повному обсязі процедури добору кандидатів на посаду судді вперше у кардинально новому форматі, визначеному Законом України «Про судоустрій і статус суддів». До такого висновку дійшла Вища кваліфікаційна комісія суддів, розмістивши інформацію про роботу Комісію.
09.07.2014
Працівників апарату навчать, як управляти судами
Оскільки попередня навчальна програма з судового адміністрування визнана експертами та учасниками як практична та успішна, її організаторами прийнято рішення про проведення ще одного навчання для керівників апаратів судів та їх заступників. Про це заявив керівник Проекту Агентства США із міжнародного розвитку (USAID) "Справедливе правосуддя" Девід Вон під час зустрічі з Головою ДСА України Зеновієм Холоднюком та представниками Національної школи суддів України.
09.07.2014
Хто першим отримає гроші за рішенням суду по соцвиплатах?
Першими кошти за рішеннями суду по соціальних виплатах отримують ті, хто має більш давнє рішення суду. Окрім того, буде враховуватися вік отримувача коштів. Такий механізм передбачено проектом постанови Кабміну щодо черговості виконання рішень судів. Про це Міністр юстиції Павло Петренко зазначив під час особистого прийому громадян. Прийняття даної постанови Міністерство ініціювало перед КМУ.
09.07.2014
Українська Гельсінкська спілка з прав людини поскаржилася на Росію до ЄСПЛ
Українська Гельсінкська спілка з прав людини подала скаргу до Європейського суду з прав людини з приводу викрадень і катувань заручників бойовиками у Слов’янську та причетності до цього Росії.
09.07.2014
ЄСПЛ: неможливість дострокового звільнення – це жорстокість. ЄСПЛ розцінив відсутність надії на дострокове звільнення і спричинені цим моральні страждання як жорстоке поводження
Європейський суд з прав людини визнав порушення прав осіб, засуджених у Болгарії до довічного позбавлення волі, перегляд вироку яким не передбачене законодавством, йдеться в опублікованому рішенні суду.
09.07.2014
ВАСУ звернув увагу на свавільний спосіб позбавлення майна
Ірландське підприємство «East/West Alliance Limited», що знаходиться у м. Дублін, із представництвом в Україні, було позбавлено належних йому шести літаків Ан-28 та восьми літаків Л-410 у надзвичайно свавільний спосіб всупереч принципові верховенства права.На дану справу ВАСУ звертає увагу адмінсудів у інформаційному листі від 4.07.2014 №851/11/14-14.
09.07.2014
Судья КСУ обсудил с представителями мониторингового комитета ПАСЕ изменения в Конституцию Украины
8 июля 2014 года судья Конституционного Суда Украины, председатель Постоянной комиссии КСУ по международным связям Станислав Шевчук по просьбе Мониторингового Комитета ПАСЕ принял участие во встрече с содокладчиком комитета Мариеттой де Пурбе-Лунден. Участниками встречи, состоявшейся в офисе Совета Европы в Украине, были представитель Генерального секретаря Совета Европы по координации программ сотрудничества СЕ Владимир Ристовски, секретарь Мониторингового комитета ПАСЕ по вопросам выполнения обязанностей и обязательств государств-членов СЕ Бас Кляйн, отечественные эксперты в области конституционного права. Во время встречи обсуждались содержание инициированных Президентом Украины Петром Порошенко изменений в Конституцию Украины, особенности процедуры их принятия парламентом и роль Конституционного Суда Украины в этом процессе. 
09.07.2014
Обранці Львівщини вимагають люстрації продажних суддів
Львівська облрада вимагає усунути від керівних посад суддів, які ухвалювали рішення, що сприяли рейдерським захопленням бізнесу, були причетні до зловживань під час виборів та покривали порушення прав людини. Про це йдеться у зверненні депутатів ЛОР до ВРУ щодо необхідності невідкладного розгляду та затвердження законодавства про становлення системи незалежного, прозорого та справедливого судочинства. «За» це зверненні проголосували 69 обранців на сесії 8 липня.
10.07.2014
Як поскаржитися на суддю?
З 12 червня 2014 року по 12 грудня 2014 року Тимчасова спеціальна комісія з перевірки суддів судів загальної юрисдикції, яка створена на вимогу громадськості і діє при Вищій раді юстиції, приймає заяви від фізичних та юридичних осіб.
10.07.2014
Господарським судам вказали на правові позиції ВСУ
Увагу господарських судів звертають на правові позиції Верховного Суду України за результатами перегляду рішень господарських судів.
Відповідні правові позиції містяться в інформаційному листі ВГСУ від 01.07.2014 №01-06/841/2014 „Про доповнення Інформаційного листа ВГСУ від 15.03.2011 №01-06/249 "Про постанови Верховного Суду України, прийняті за результатами перегляду судових рішень господарських судів".
10.07.2014
ЄДРСР: як шукати інформацію?
Єдиний державний реєстр судових рішень (ЄДРСР) – це автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень. Інструкція для оптимального пошуку необхідної інформації в реєстрі.
10.07.2014
Пленум ВГСУ змінив секретаря
Нещодавно обраний голова ВГСУ Богдан Львов  склав з себе повноваження секретаря Пленуму Вищого господарського суду України, які він виконував до цього часу. Новим секретарем обрано суддю другої палати ВГСУ Ларису Рогач.
10.07.2014
Олег Бачун: із суддів в прокурори
Нещодавнє призначення генпрокурором Віталієм Яремою на посаду свого заступника Олега Бачуна викликало подив та запитання у громадськості та журналістів. Він є зовсім не новою персоною у владі, оскільки тривалий час носив суддівську мантію, але у 2010 році її втратив. Причому за дуже цікавих обставин.
10.07.2014
Невыплата государством детям войны прибавок к пенсии
26 июня 2014 года Европейский суд по правам человека вынес решение Суханов и Ильченко (Sukhanov and Ilchenko) против Украины, №68385/10 и 71378/10, в котором признал неправомерным невыплачивание государством двум заявителям, детям войны, прибавок к пенсии на основании статьи 6 Закона Украины «О социальной защите детей войны».
10.07.2014
У Києві пройшла перша в Україні школа стратегічного судового захисту
Для того, аби таких справ стало більше, і захист прав людини вийшов на вищій рівень, найкращі правозахисники та адвокати, які мають досвід ведення стратегічних судових справ, провели першу в Україні школу стратегічного судового захисту. Під час заходу були презентовані конкретні рекомендації щодо пошуку стратегічних справ та роботи з ними. Учасники отримали конкретні поради щодо ведення справ у різних напрямках, як то дискримінація, захист від катувань, соціально-економічні права.
Неформальні практики
10.07.2014
Европейский суд обратился к правительству Украины в «Деле о протестах в парке им. Горького»
С 20 мая 2010 года вследствие решения исполнительного комитета Харьковского городского совета, началась массовая вырубка деревьев в парке культуры и отдыха им. Максима Горького в г. Харькове. Была организована мирная акция протеста. Против активистов применялось насилие, а также незаконные аресты и наказания. 17 декабря 2010 года 11 заявителей обратились в Европейский суд по правам человека с жалобой на нарушение ст. ст. 3, 6, 7, 11, 13, 18 Конвенции. В апреле 2011 года дело "Чернега и другие против Украины" (№ 74786/10) было передано на коммуникацию правительству Украины. 2 июня 2014 года Европейский суд по правам человека направил правительству Украины ряд вопросов по этому делу.
10.07.2014
Про "боротьбу з корупцією" у Вищому адміністративному суді та про суддів, які "вирішують все" - аналіз Миколи Жукова
11.07.2014
Річний звіт Української Гельсінкської спілки з прав людини за 2013 рік
11.07.2014
Перевірка суддів може не відбутися. Закон змінив квоти на З’їзді суддів, представництво делегатів, але нічого не змінив по суті.
Значна частина заяв, що спрямовуються громадянами до Тимчасової спеціальної комісії з перевірки суддів загальної юрисдикції, оформлена неправильно. Відповідно до закону, ці заяви не можуть бути прийняті до розгляду. Водночас сотні людей нарікають на суддів, корупцію в судах, неправосудні рішення, однак це не належить до компетенції ТСК, перелік повноважень якої депутати від широко розрекламованої ідеї люстрації звузили до кількох пунктів.
11.07.2014
«Цивільний щит». ВС сфокусувався на пірамідальних схемах, несправедливих умовах договору та суб’єктивних корпоративних правах
«ЗіБ» продовжує публікувати здійснений Верховним Судом аналіз практики застосування судами ст.16 Цивільного кодексу. У запропонованій частині документа мова йде про застосування судами такого способу захисту цивільних прав та інтересів, як визнання правочину недійсним, і про помилки, яких володарі мантій припускаються при розгляді справ цієї категорії. «Верховники» роз’яснили, одночасна наявність яких ознак є необхідною для кваліфікації наявності пірамідальної схеми, умов договору несправедливими, а також зосередилися на окремих аспектах укладення угод про розпорядження спільним майном подружжя.
11.07.2014
ЄСПЛ назвав порушенням заборону статті про розпуск парламенту
ЄСПЛ одноголосно визнав таким, що порушує свободу висловлення думки судову заборону перепублікації частини статті з питанням про те, чи було рішення Герхарда Шредера покинути на рік раніше терміну пост Федерального канцлера, викликано пропозицією очолити комітет акціонерів компанії-оператора «Північного потоку».
11.07.2014
Реформа із судовим акцентом
Напередодні Дня Конституції глава держави нарешті вніс до парламенту своє бачення розмежування повноважень органів державної влади та місцевого самоврядування. Розділу «Правосуддя» цей документ не зачіпає. Однак може суттєво позначитися на майбутньому єдиного органу конституційної юрисдикції .- аналіз Лева Семишоцького.
11.07.2014
Іде підготовка до з’їзду суддів – голова Ради суддів
Член Ради суддів України Олег Присяжнюк на сьогоднішньому засіданні РСУ підняв питання про продовження роботи позачергового XII з’їзду суддів. За словами голови Ради суддів України Валентини Сімоненко, нині для надіслання членам Ради суддів готуються проекти регламенту з’їзду та звільнення і призначення суддів Конституційного Суду України.
11.07.2014
Суддям в зоні АТО рекомендували призупинити роботу
Рада суддів України рекомендувала зборам суддів судів, які знаходяться на території проведення АТО, за наявності загрози життю, здоров’ю суддів, працівників апаратів судів та учасників процесу розглянути питання щодо тимчасового призупинення на період проведення АТО розгляду справ у звичайному режимі та визначити особливий режим роботи суду.
11.07.2014
Голова спецкомісії з перевірки суддів: Ми не приносимо жертву, ми шукаємо винного
Закон змінив квоти на З’їзді суддів, представництво делегатів, але нічого не змінив по суті. Значна частина заяв, що спрямовуються громадянами до Тимчасової спеціальної комісії з перевірки суддів загальної юрисдикції, оформлена неправильно. Відповідно до закону, ці заяви не можуть бути прийняті до розгляду. Водночас сотні людей нарікають на суддів, корупцію в судах, неправосудні рішення, однак це не належить до компетенції ТСК, перелік повноважень якої депутати від широко розрекламованої ідеї люстрації звузили до кількох пунктів.
11.07.2014
Судова система не піддається зламу – голова ТСК з перевірки суддів
Голова тимчасової спеціальної комісії  з перевірки суддів Володимир Мойсик заявив, що судова система чинить опір зламу та реформуванню.
Про це Мойсик сказав на першому засіданні ТСК з перевірки суддів.
11.07.2014
У тимчасовій комісії з перевірки суддів нарікають на відсутність оплати праці
Тимчасова спеціальна комісія  з перевірки суддів загальної юрисдикції працюватиме протягом року на громадських засадах безоплатно.
11.07.2014
ТСК з перевірки суддів завалюють неправильно оформленими заявами
До Тимчасової спеціальної комісії з перевірки суддів загальної юрисдикції (ТСК) надійде, за попередніми оцінками, близько 5-6 тис. скарг. Про це заявив голова ТСК Володимир Мойсик. За його словами, ітиметься приблизно про 300-400 суддів. Але це лише за умови, якщо заяву буде оформлено правильно, зокрема, буде чітко вказано потерпілого заявника і конкретного суддю. Станом на сьогодні значну частину заяв до ТСК з перевірки суддів, оформлено неправильно, тому їх не можуть прийняти до розгляду.
11.07.2014
Єгор Соболєв: На сьогодні можна констатувати, що процес люстрації заблоковано
Війна показала увесь ступінь прогнилості державного апарату, і люди переважно схиляються до думки, що простіше більшість органів створити наново, ніж боротися з цими сотнями тисяч корупціонерів. Таку думку висловив голова Люстраційного комітету Єгор Соболєв.
"Перспективи процесу люстрації в нас абсолютно світлі, адже Україна зараз набагато більше готова до цього, ніж одразу після Майдану", - сказав Соболєв.
11.07.2014
Активисты потребовали отставки главы Киево-Святошинского райсуда
В Киеве активисты требуют увольнения председателя Киево-Святошинского райсуда. Об этом на своей странице в соцсети Facebook в пятницу, 11 июля, написал общественный деятель, глава Люстрационного комитета Егор Соболев. "Люди ворвались в кабинет председателя Киево-Святошинского суда Лысенко с требованием отставки его и его коллег. Например, судьи Бурбелы, который во время Майдана приговорил "васильковских террористов", - сообщил Соболев. По его словам, активисты предложили Лысенко написать заявление об отставке.
11.07.2014
Апелляционные суды Донецкой и Луганской областей обратились к Совету судей Украины. Текст обращения
11.07.2014
Суды в зоне АТО смогут приостанавливать работу в случае угрозы жизни граждан
ССУ решил обратиться к Антитеррористическому центру при Службе безопасности Украины, Министерству внутренних дел Украины и другим субъектам, осуществляющим борьбу с терроризмом, о принятии безотлагательных мер по обеспечению конституционных гарантий независимости судебной власти - безопасности правосудия в виде усиления охраны помещений судов, которые находятся в зоне проведения АТО, принятия мер безопасности для судей этих судов, членов их семей, а также работников аппаратов таких судов во время их пребывания на рабочих местах и граждан, прибывающих в соответствующие суды для участия в судебных процессах. Также Совет судей Украины принял решение, согласно с которым рекомендует собраниям судей окружных и апелляционного административных, местных и апелляционного хозяйственных, местных и апелляционных судов соответствующих территориальных единиц, где проводится АТО, в случае угрозы жизни и здоровью судей, работников аппарата суда и участников судебного процесса рассмотреть вопрос о временном приостановлении на период проведения АТО рассмотрения дел в обычном режиме и определения особенного режима работы суда.

Цікаве