Блог

09

серпня

2014

Дайджест подій у сфері правосуддя 04-10 серпня (ЗМІ)

Дата
Посилання
Заголовок, короткий опис
Примітка
04.08.2014
Назбирали на зарплату. Фінансовий стан працівників апарату може змінитися наприкінці серпня
Річний план надходжень до спеціального фонду державного бюджету виконано. Про це відзвітувала Державна судова адміністрація, пояснивши, як за таких обставин зміниться рівень заробітної плати працівників судової системи.
04.08.2014
Чи «скоординує» Мін'юст поновлення судді Волкова?
На початку липня Кабмін затвердив положення про Міністерство юстиції. Крім іншого, до завдань Мін'юсту віднесено забезпечення координації виконання рішень Європейського суду з прав людини у справах проти України.
04.08.2014
На судью КААС В.Мацедонскую, изменившую дату проведения заседания, могли надавить
Участники дела по иску народного депутата Украины Инны Богословской к внеочередному съезду адвокатов Украины предполагают, что на судью-докладчика по делу в апелляционной инстанции осуществляется давление. Только таким образом они пытаются пояснить внезапное решение судьи Киевского апелляционного административного суда г. Киева Виктории Мацедонской о переносе заседания по делу с 16 сентября на 5 августа в ответ на вопрос редакции относительно причин переноса и времени рассмотрения дела. К слову, время заседания не объявлено, а в Едином государственном реестре судебных решений определений КААС по этому делу от 29-30 июля нет.
04.08.2014
Судді популяризують медіацію
 Оксана Завидовська-Марчук, суддя Апеляційного суду Волинської області провела паралелі між двома способами вирішення судового спору — рішенням суду та судовою медіацією.
05.08.2014
Суди продовжують слухатися Януковича. Чому це вигідно владі
У Вищому господарському суді залишилося як мінімум 20 суддів, які орієнтуються на Віктора Татькова - архітектора судової системи імені Віктора Януковича.
05.08.2014
Порошенко скасував пільги екс-урядовцям та окремим суддям
Тепер без пільг залишаться генерали армії, генерали внутрішньої служби та державні радники юстиції, звільнені за вислугою строку служби. Ці пільги були скасовані Указом Президента України Петра Порошенка від 04.07.2014 №632/2014 «Про визнання такими, що втратили чинність, деяких указів Президента України».
05.08.2014
ВРЮ: опломбована й забута. Початок роботи конституційного органу відкладається на невизначений час. Принаймні — до пізньої осені
Судова система України — всупереч задекларованим незалежності, непідзвітності та самоврядності — опинилась у цілковитій залежності від дій, а точніше бездіяльності, інших гілок влади. Непризначення членів Вищої ради юстиції та стагнація роботи конституційного органу, що ускладнюється бездіяльністю Вищої кваліфікаційної комісії суддів, дедалі більше заводить служіння Феміді в глухий кут.
05.08.2014
Суд скасував рішення щодо роботи ВККС в старому складі
Київський апеляційний адміністративний суд скасував рішення окружного суду міста Києва, яке встановлювало наявність повноважень у Вищої кваліфікаційної комісії суддів.
05.08.2014
Від ВККС вимагають розглянути справу суддів – антимайданівців
Представники громадськості, які з плакатами сьогодні протестували під приміщенням, в якому проходило засідання Вищої кваліфікаційної комісії суддів, вимагають від Комісії розгляду справ „суддів-антимайданівців”.
05.08.2014
Майбутні судді навчатимуться лише на стаціонарі
Кандидатів в судді не будуть відправляти на заочну форму навчання в Національній школі суддів України.
До такого рішення сьогодні дійшли члени Вищої кваліфікаційної комісії суддів.
05.08.2014
КААС удовлетворил апелляционную жалобу А.Билоуса в споре с ВККС
Сегодня Киевский апелляционный административный суд Украины удовлетворил апелляционную жалобу адвоката Александра Билоуса на постановление Окружного административного суда г. Киева от 27 мая с.г. по делу по иску Сергея Шинкаренко к председателю Высшей квалификационной комиссии судей Украины Игорю Самсину о признании противоправным бездействия и обязательстве осуществить действия. 
05.08.2014
Коллегия судей удовлетворила заявление о самоотводе судьи КААС В.Мацедонской
Киевский апелляционный административный суд в удовлетворении заявления об отводе коллегии судей, заявленного представителем председателя Национальной ассоциации адвокатов Украины по мотивам изменения даты заседания под давлением, отказал. Вместе с тем коллегия судей удовлетворила заявление о самоотводе председательствующего судьи по делу Викториии Мацедонской. Как зачитала судья, завтра дело будет передано на новое перераспределение автоматизированной системой для определения докладчика.
05.08.2014
Нелегітимна ВККС провела засідання та повернула із відставки двох донецьких суддів
Вища кваліфікаційна комісія суддів провела у вівторок, 5 серпня, засідання, на якому ухвалила низку рішень. В цей же день склад Комісії судом було визнано нелегітимним. На підставі клопотання генпрокурора було ухвалено рішення відсторонити від займаної посади сімох суддів у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності. Суддів відсторонено терміном на два місяці. Крім того, на  засіданні Комісія ухвалила рішення про припинення відставки двох суддів — Миколи Садовського (Докучаєвський міський суд Донецької області) та Юрія Гуреєва (Донецький апеляційний господарський суд).
06.08.2014
Вищі спецсуди напишуть спільну постанову про юрисдикцію
Керівництво вищих спеціалізованих судів домовилось розробити і прийняти спільну постанову пленумів вищих спецсудів стосовно розмежування юрисдикції, а також дійшло згоди в питанні підписання протоколу про наміри щодо співпраці. Таке рішення було прийнято 5 серпня 2014 року під час зустрічі керівництва Вищого господарського суду України, Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, Вищого адміністративного суду України.
06.08.2014
Як суддям з зони АТО отримати зарплату?
Суддівську винагороду та зарплату за липень суддів, працівників апарату та територіальних управлінь Державної судової адміністрації України, які знаходяться в зоні АТО, було перераховано до відповідних бюджетів в інших областях України.
06.08.2014
Верховний суд роз’яснює питання бюджетного відшкодування
Неподання органом ДПС висновку із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету, не позбавляє платника податку права пред’явити вимоги про стягнення пені. До такого висновку дійшов Верховний Суд України в постанові від 3.06.2014 №21-131а14, 
06.08.2014
Через усунення присяжних скасовано виправдувальний вирок
Через усунення двох основних присяжних від подальшого судового розгляду кримінальної справи, без належного мотивування такого рішення, сформовано незаконний склад суду та винесено у справі виправдувальний вирок обвинуваченому. Апеляційна інстанція вирок, ухвалений судом присяжних, скасувала. Так, Апеляційний суд Полтавської області, переглядаючи справу, встановив, що за ініціативою головуючого судді, без видалення до нарадчої кімнати та без постановлення мотивованої ухвали, з невідомих причин усунено від участі в судовому розгляді кримінального провадження основних присяжних, яких замінено на запасних.
06.08.2014
Суддя Львівського ОАС Володимир Кравчук: «Сьогоднішня ситуація з призначеннями не є правовою. Закон не допускає, щоб суддя перебував на посаді й не працював»
29 травня 2009 р. указом Президента Володимир Кравчук був призначений суддею Львівського окружного адміністративного суду. 12 лютого цього року Вища кваліфікаційна комісія суддів надала володарю мантії рекомендацію для обрання безстроково. Проте парламент до цього часу не спромігся «дати дозвіл» Володимиру Миколайовичу продовжувати здійснювати правосуддя. Оскільки 5-річний строк перебування на посаді В.Кравчука закінчився, з 14 травня його прізвище (як і ще чотирьох колег, в яких завершився строк повноважень) було вилучено зі списку автоматичного розподілу адміністративних справ, що проводиться комп’ютерною програмою «Документообіг спеціалізованого суду».
06.08.2014
Ціна залежності. Не з власної вини Феміда «проїла» близько 100 млн, які можна було б витратити на інші потреби. Та ще й зазнала моральної шкоди
Три сотні володарів мантій ще не мають, а 130 — уже не мають права розглядати справи. Проте винагороду за «роботу» отримують. Відповідальність за «зайво» витрачені гроші, які можна було б використати на інші потреби, лежить не на судовій системі. Яку ціну платить держава за те, що інші органи влади своєчасно не виконують своїх обов’язків?
06.08.2014
С 1 сентября начнется активный мониторинг эффективности реализации нового УПК в киевских судах
С 1 сентября начнется активный системный мониторинг эффективности реализации нового УПК в судах г. Киева.  Об этом заявила заместитель руководителя Секретариата Уполномоченного по правам человека по результатам встречи с независимыми общественными экспертами, которые в течение месяца (с 1 июля по 1 августа 2014 года) проводили пробный мониторинг заседаний судов первой и апелляционной инстанций г. Киева в рамках практической реализации проекта «Мониторинг реализации нового Уголовного процессуального кодекса Украины».
07.08.2014
ВГСУ відредагував 16 своїх постанов
Пленум ВГС відредагував 16 своїх постанов з питань матеріального та процесуального права. Зміни містяться в постанові Пленуму ВГСУ від 10.07.2014 №6.
07.08.2014
Люстраційна комісія вже призначила 82 перевірки суддів
На сьогодні до Тимчасової спеціальної комісії з перевірки суддів судів загальної юрисдикції, створеної відповідно до Закону України «Про відновлення довіри до судової влади в Україні», надійшла 541 заява від громадян на дії суддів. У 82 випадках призначено перевірки суддів. Про це секретар ТСК Марина Соловйова повідомила під час робочої зустрічі із Ольгою Грідіною, юрисконсультом моніторингової місії ООН з прав людини в Україні.
07.08.2014
ВСУ роз’яснив питання виплати надбавки за вислугу років
При визначенні бази обчислення надбавки за вислугу років слід застосовувати положення закону №2862-ХІІ, а не підзаконний нормативний акт — постанову КМ №865. Такий висновок міститься в постанові ВСУ від 17.06.2014 №21-91а14.
07.08.2014
Рішення "Велікода проти України": його значення для справ чорнобильців в Євросуді
Рішення Європейського суду з прав людини  від 3 червня 2014 року у справі за скаргою Валентини Ніканорівни «Велікоди проти України» безумовно є знаковим в історії взаємовідносин ЄСПЛ та України. Вказаним рішенням скаргу Велікоди В.Н. було визнано неприйнятною, а відтак залишено без задоволення. Справа «Велікода проти України» є досить показовою з огляду на те, що значна частина усіх справ, що розглядаються ЄСПЛ за скаргами проти України, мають подібний характер. Суть всіх аналогічних скарг зводиться до намагання громадян-пенсіонерів стягнути з держави Україна належну їм за спеціальними законами пенсію, що на підставі постанови Кабінету Міністрів України виплачується у розмірі меншому, ніж це передбачено згаданими законами. У самому рішенні «Велікода проти України» розкрито всю хронологію подій, що стала причиною масових скарг до ЄСПЛ на дії України.
07.08.2014
Запорожский судья признал невиновным подполковника милиции, пьяным разъезжавшего за рулем джипа
Судья апелляционного суда Запорожской области отменил решение суда первой инстанции о признании милиционера виновным в вождении в нетрезвом виде автомобиля.
07.08.2014
І мітлою не вимести
Ви можете собі уявити ситуацію, коли хатня робітниця чи няня, до якої ви втратили довіру й звільнили, продовжує приходити до Вас до дому? При цьому вона наполягає, що робитиме це до того часу, поки ви не знайдете їй гідну заміну? Десь так поводять себе члени Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, повноваження яких були припинені відповідно до закону "Про відновлення довіри до судової влади в Україні". Саме цей орган уповноважений наводити порядок у судовій системі – притягати суддів до відповідальності, вносити пропозиції та висновки щодо переміщення кращих суддів за конкурсом кар'єрними сходами тощо. Іншими словами, це своєрідний відділ кадрів судової системи.
07.08.2014
Суддею Вінницького міського суду зайнялась прокуратура
Прокуратурою Вінницької області до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України направлено заяву про притягнення до дисциплінарної відповідальності одного із суддів Вінницького міського суду. Установлено, що ним з липня 2013 по лютий 2014 року розглянуто 4 цивільних справи за позовними заявами фізичних осіб про визнання дійсними договорів купівлі-продажу та визнання права власності на рухоме майно (автомобілі), у яких постановлені незаконні рішення. За втручання органів прокуратури Вінниччини ці незаконні рішення скасовані.
07.08.2014
Одесса: передавший здание в частные руки судья попал под суд
В Приморский районный суд Одессы направлен обвинительный акт в отношении бывшего судьи Суворовского райсуда Одессы.  Действуя в интересах третьих лиц, без регистрации и заведения гражданского дела, судья составил заведомо ложное решение, которым признал за физическим лицом право собственности на здание в Одессе общей площадью 196 квадратных метров. В результате таких действий судьи Одесскому городскому совету нанесён материальный ущерб в размере около 185 тысяч гривен.
08.08.2014
Совет судей инициирует внесение в число «бронированных» должностей, не подлежащих мобилизации, судей и работников аппарата суда
Совет судей рассмотрел вопрос о мобилизации судей и работников аппарата судов. Было принято решение обратиться в Кабинет Министров Украины с предложением внести в число «бронированных» должностей, не подлежащих мобилизации, судей и работников аппарата суда, без которых невозможно осуществлять правосудие.
08.08.2014
«Верховна» перспектива. Навіщо омбудсмену право оскаржувати судові рішення в інтересах громадян?
Народні депутати пропонують розширити перелік підстав для направлення справ на розгляд до Верховного Суду. Відповідно до підготовлених змін звертатися до найвищого судового органу зможе омбудсмен, якщо вважатиме, що під час розгляду справи нижча інстанція порушила основоположні права людини.
08.08.2014
В першу чергу слід реформувати судову систему, - Президент
Зараз є нагальна необхідність реформи всієї правоохоронної системи і державної служби. Вони прогнили настільки, що не допоможе навіть люстрація. Такої думки дотримується Президент України Петро Порошенко, про що він заявив на вчорашніх установчих зборах до Національної ради реформ.
08.08.2014
«Цивільний» щит. Законодавство має бути доповнене нормою про спосіб захисту права чи інтересу при оскарженні нотаріальних дій або відмови у вчиненні останніх
«ЗіБ» продовжує публікувати аналіз практики застосування судами ст.16 Цивільного кодексу, здійснений Верховним Судом. У заключній частині документа «верховники» зупинилися на окремих аспектах застосування судами способів захисту, не передбачених згаданою статтею кодексу, а також на особливостях такого способу, як визнання незаконними рішень, дій чи бездіяльності органу державної влади, Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. Крім того, наведено висновки та пропозиції, сформовані ВС за результатами проведеного аналізу.
08.08.2014
Совет судей Украины назначил заместителем председателя ГСА О.Булку
Сегодня на своем заседании Совет судей Украины рассмотрел и кадровый вопрос. Высшим органом судейского самоуправления было принято решение о назначении путем перевода заместителем председателя Государственной судебной администрации Украины  Ольги Булки.
08.08.2014
У Совета судей Украины появится пресс-центр
Совет судей Украины принял решение создать пресс-центр совета судей Украины. Предполагается, что пресс-центр будет создан как структурное подразделение Государственной судебной администрации.
08.08.2014
Совет судей принял проект Регламента о назначении и увольнении судей КСУ
На сегодняшнем Совет судей Украины принял за основу проект Регламента съезда судей и проект Регламента о назначении и увольнении судей Конституционного Суда Украины с должностей по квоте съезда судей. Указанные проекты решено направить в суды для обсуждения и для отправки предложений рабочим группам, созданным для их доработки.
08.08.2014
Cудья выдворил журналиста из суда, нарушив закон
Статья №129 Конституции Украины гласит: одним из основных принципов правосудия в стране является гласность судебного процесса и его полное фиксирование на камеру или диктофон. Но судья Приморского районного суда Одессы Сергей Погребной запретил снимать процесс на камеру корреспонденту «Верховенство права».
Судья пошел дальше. Он попытался вывести журналиста из судебного помещения.
Корреспондент попался с характером. Он в ответ попытался выяснить, какие нормы он все-таки нарушил. Но Погребной на этот вопрос ответить не смог.
09.08.2014
Кабмин согласовал законопроект о заочном осуждении
Кабинет министров Украины одобрил проект закона, который позволит осудить бывшее руководство страны заочно. О подготовке соответствующего законопроекта сообщил сегодня на брифинге премьер-министр Украины Арсений Яценюк. "Правительством принято решение о том, чтобы подать проект закона о введении уголовно-правовых санкций. Этот закон позволит украинским судам выносить решения в отношении лиц, которые находятся в международном розыске и их поэтому нельзя под конвоем доставить в суд", - сказал он. По словам Яценюка, предусмотрена возможность заочного осуждения лиц, которые подозреваются в террористической деятельности, преступлениях против основ национальной безопасности и обороны, массовых убийствах и военных преступлениях.

Цікаве