Блог

09

серпня

2014

Дайджест подій у сфері правосуддя 04-10 серпня (офіційні джерела)

Дата
Посилання
Заголовок, короткий опис
Примітка
04.08.2014
Звіт щодо розгляду Вищим господарським судом України звернень і запитів на інформацію за липень 2014 року
У липні 2014 року до Вищого господарського суду України надійшло 70 звернень і 4990 запитів на інформацію від фізичних та юридичних осіб.
04.08.2014
Видано наказ «Про визначення кількості суддів у деяких окружних адміністративних судах»
З метою врегулювання питання правового та соціального захисту суддів, які працювали в судах, розташованих на території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя та членів їх сімей, та виявили бажання перевестися до інших судів України, Державною судовою адміністрацією України, відповідно до частини четвертої статті 19 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», статті 16  Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», з урахуванням рішення Ради суддів України від 25 квітня 2014 року № 18, на підставі подання, внесеного Міністром юстиції України за пропозицією Голови Вищого адміністративного суду України щодо визначення кількості суддів в окремих окружних адміністративних судах України, видано наказ від 30 липня 2014 року № 104 «Про визначення кількості суддів у деяких окружних адміністративних судах».
04.08.2014
Інформація про виконання ВССУ Закону України «Про доступ до публічної інформації» у липні 2014 року
У липні 2014 року до ВССУ надійшло 12 892 запити на публічну інформацію (12 533 усних та 359 письмових), що на 3 426 запитів (36,2 %) більше ніж в аналогічному періоді 2013 року (9 466 запитів).
05.08.2014
Оприлюднено звіти про стан здійснення судочинства в Україні за перше півріччя 2014 року
Відповідно до наказу від 17 січня 2014 року № 9 Державною судовою адміністрацією України на веб-порталі судової влади України оприлюднено звітність про стан здійснення правосуддя в Україні за перше півріччя 2014 року.
05.08.2014
7 суддів відсторонено від займаної посади
На засіданні Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, що відбулося 5 серпня 2014 року, на підставі клопотання Генерального прокурора України було прийнято рішення відсторонити від займаної посади сімох суддів.
05.08.2014
Вища кваліфікаційна комісія суддів України надала рекомендації щодо переведення 12 кримським суддям
На засіданні Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, що відбулося 5 серпня 2014 року, за результатами розгляду матеріалів було прийнято рішення надати рекомендації щодо переведення суддів до іншого суду. Комісія розглянула заяви суддів Автономної Республіки Крим про їх переведення на роботу до судів інших адміністративно-територіальних одиниць України.
05.08.2014
У 2015 році потреба у державному замовленні на професійну підготовку кандидатів на посаду судді становитиме 121 особу
Відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» Комісія визначає потребу у державному замовленні на професійну підготовку кандидатів на посаду судді. Розглянувши інформацію щодо прогнозованої кількості вакантних посад судді у судах загальної юрисдикції у 2015 році, ВККСУ вирішила, що професійну підготовку наступного року пройдуть 121 кандидат за денною формою навчання. 
05.08.2014
Оприлюднено звіти про стан здійснення судочинства в Україні за перше півріччя 2014 року
Відповідно до наказу від 17 січня 2014 року № 9 Державною судовою адміністрацією України на веб-порталі судової влади України оприлюднено звітність про стан здійснення правосуддя в Україні за перше півріччя 2014 року. Звіти містять відомості про результати розгляду  місцевими та апеляційними судами України (крім судів Автономної Республіки Крим та міста Севастополя) адміністративних, кримінальних, господарських, цивільних справ та справ про адміністративні правопорушення.
05.08.2014
Інформація про розгляд звернень громадян Вищим адміністративним судом
В період з 1 по 31 липня 2014 року до Вищого адміністративного суду України надійшло 875 документів та три депутатських звернення. Крім цього, Вищим адміністративним судом України протягом цього часу опрацьовано 3347 телефонних інформаційних запити.
05.08.2014
Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо посилення гарантій здійснення незалежного правосуддя в умовах проведення антитерористичної операції, введення воєнного чи оголошення надзвичайного стану)
Ємець Л.О.
Законопроектом пропонується внести зміни до статті 116 Цивільного процесуального кодексу України,  статті 22 Кодексу адміністративного судочинства України, статті 17 Господарського процесуального кодексу України та статті 34 Кримінального процесуального кодексу України доповнивши визначений законом перелік випадків обов’язкової зміни підсудності пунктом, згідно якого справа передається до іншого суду у разі якщо наявні обставини (знаходження суду в районі проведення антитерористичної операції або на території, на якій введено воєнний стан, або у місцевості, в якій введено надзвичайний стан), що унеможливлюють здійснення кримінального провадження, існує реальна загроза життю і безпеці осіб, які беруть участь у кримінальному провадженні, та працівників суду.
Етап проходження: надано на заміну (08.08.2014)
06.08.2014
Керівництво ВГСУ та вищих спеціалізованих судів провели спільну зустріч
5 серпня 2014 року відбулася зустріч керівництва Вищого господарського суду України, Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, Вищого адміністративного суду України. Головна мета заходу - налагодження взаємодії вищих спеціалізованих судів в забезпеченні єдності судової практики, зокрема, щодо вирішення спірних питань розмежування юрисдикцій та підвищення довіри до судової влади. На завершення «круглого столу» його учасники висловили думку, що подібні зустрічі сприятимуть ефективній взаємодії між судами, пошуку спільного алгоритму дій, а також стануть початком розв'язання проблем, які виникають у судовій системі.
Неформальні практики
06.08.2014
Секретар Пленуму ВССУ Дмитро Луспеник: «Співпраця представників вищих судів і напрацювання спільних постанов пленумів є надзвичайно важливим фактором у процесі забезпечення єдності судової практики»
Участь у заході, який відбувся 5 серпня 2014 року за ініціативи керівників вищих спеціалізованих судів, взяли Голова Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, його заступники  та секретар Пленуму, Голова Вищого господарського суду України , його заступник  та секретар Пленуму, Голова Вищого адміністративного суду України, його заступник та секретар Пленуму, секретар судової палати у кримінальних справах ВССУ  та начальник управління правової роботи апарату ВССУ. Під час зустрічі було обговорено шляхи налагодження взаємодії, комунікації вищих спеціалізованих судів щодо забезпечення єдності судової практики, у тому числі й вирішення спірних питань розмежування юрисдикцій судів, підвищення авторитету судової влади України та довіри громадян до судової влади.
Неформальні практики
06.08.2014
Про розгляд Вищою радою юстиції запитів на публічну інформацію у липні 2014 року
Відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» Вища рада юстиції оприлюднює звіт про розгляд запитів на публічну інформацію, що надійшли до ВРЮ протягом липня 2014 року. За даними відділу з питань прийому громадян та розгляду запитів на інформацію управління по роботі зі зверненнями та запитами на інформацію секретаріату Вищої ради юстиції, у липні 2014 року до Вищої ради юстиції надійшло 13 запитів. 
07.08.2014
Марина Соловйова: На сьогодні ТСК призначила 82 перевірки суддів
Про це секретар Тимчасової спеціальної комісії з перевірки суддів судів загальної юрисдикції, створеної відповідно до Закону України «Про відновлення довіри до судової влади в Україні», повідомила під час робочої зустрічі з представником моніторингової місії ООН з прав людини в Україні. На сьогодні до Тимчасової спеціальної комісії з перевірки суддів судів загальної юрисдикції, створеної відповідно до Закону України «Про відновлення довіри до судової влади в Україні», надійшла 541 заява від громадян на  дії суддів. У 82 випадках призначено перевірки суддів. Про це Марина Соловйова, секретар Тимчасової спеціальної комісії з перевірки суддів судів загальної юрисдикції, адвокат і громадський діяч, голова ГО «Андріївсько-Пейзажна Ініціатива» повідомила під час робочої зустрічі, що відбулася сьогодні у Вищій раді юстиції, із Ольгою Грідіною, юрисконсультом моніторингової місії ООН з прав людини в Україні. Під час зустрічі обговорювалися актуальні проблеми застосування Закону України «Про відновлення довіри до судової влади в Україні» від 8 квітня 2014 року та результати діяльності Тимчасової спеціальної комісії з перевірки суддів судів загальної юрисдикції, створеної відповідно до вказаного Закону на вимогу громадськості, як тимчасового посиленого заходу для відновлення довіри до судової влади в Україні.
08.08.2014
Проект Закону про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України щодо невідворотності покарання за окремі злочини проти основ національної безпеки, громадської безпеки та корупційні злочини
Яценюк А.П.
Проектом Закону пропонується передбачити, що стосовно підозрюваного (обвинуваченого), який переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності, якщо він перебуває поза межами України, здійснюватиметься за обов’язкової участі захисника спеціальне кримінальне провадження. Можливість спеціального кримінального провадження стосуватиметься злочинів проти основ національної безпеки України та злочинів проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку, передбачених розділами I і ХХ Особливої частини Кримінального кодексу України, умисних вбивств (статті 115, 116, 118, 348, 379, 400 КК), злочинів, пов’язаних з терористичною діяльністю (статті 258, 2581, 2582, 2583, 2584, 2585 КК), та корупційних злочинів (статті 191, 364, 3641, 365, 3652, 368, 3682, 3683, 3684, 369, 3692, 370 КК). При цьому для злочинів, пов’язаних з терористичною діяльністю (статті 258, 2581, 2582, 2583, 2584, 2585 КК), а також для таких злочинів, як легалізація (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, та напад на об’єкти, на яких є предмети, що становлять підвищену небезпеку для оточення (статті 209 і 261 КК), передбачається встановити альтернативну підслідність, що дозволить здійснювати їх розслідування слідчими того органу, який розпочав досудове розслідування. Також встановлюється, що до підозрюваних (обвинувачених) у вчиненні злочинів проти основ національної безпеки України, злочинів, пов’язаних з терористичною діяльністю, та деяких інших злочинів проти громадської безпеки (статті 260 і 261 КК), застосовуватиметься запобіжний захід виключно у вигляді тримання під вартою. Спеціальне досудове розслідування здійснюватиметься на підставі ухвали слідчого судді, а судове провадження – ухвали суду. Право звертатись до слідчого судді, суду матиме слідчий за погодженням з прокурором або прокурор. При здійсненні спеціального судового провадження досліджуватимуться всі надані сторонами докази. Обвинуваченому, щодо якого судом ухвалено вирок за результатами спеціального кримінального провадження, забезпечуватиметься право на апеляційне оскарження, а у випадку пропуску строку для подання апеляційної скарги – за умови надання обвинуваченим підтвердження наявності поважних причин (обставини непереборної сили, відсутність особи у місці проживання протягом тривалого часу внаслідок відрядження, подорожі тощо). При здійсненні спеціального судового провадження інформація про процесуальні документи, які підлягають врученню підозрюваному (обвинуваченому), та повістки про його виклик обов’язково публікуватимуться в засобах масової інформації України загальнодержавної сфери розповсюдження. З опублікуванням повістки про виклик підозрюваний (обвинувачений) вважатиметься належним чином ознайомленим з її змістом. Друкований орган, у якому здійснюватиметься опублікування таких інформації та повісток, а також порядок опублікування визначатиметься Кабінетом Міністрів України. Також проектом Закону пропонується передбачити додаткове покарання у виді конфіскації майна за злочини проти національної безпеки України
(статті 109, 110, 111, 112, 114 КК), злочини, пов’язані з терористичною діяльністю (статті 258 – 2584 КК), та деякі інші злочини проти громадської безпеки (статті 260, 261 КК).
Етап проходження: направлено на розгляд комітету (09.08.2014)
08.08.2014
Проект Закону про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв'язку з проведенням антитерористичної операції
Князевич Р.П.
Законопроектом пропонується врегулювати питання визначення територіальної підсудності в районі проведення антитерористичної операції, підслідності кримінальних правопорушень, вчинених в районі проведення антитерористичної операції, а також у разі зміни меж району проведення антитерористичної операції або  завершення антитерористичної операції. Так, законопроектом передбачається механізм визначення судів для розгляду судових справ судами першої та апеляційної інстанцій та здійснення досудового розслідування кримінальних правопорушень, якщо здійснення правосуддя та досудового розслідування в місцях, що визначені  чинними законами, є неможливим.  Зокрема, визначення судів для розгляду таких судових справ покладається на голів вищих спеціалізованих судів, а на Державну судову адміністрацію покладається складення  переліку місцевих та апеляційних судів, які знаходяться в районі проведення антитерористичної операції і в яких неможливо здійснювати правосуддя, та направлення відповідних подань до голів вищих спеціалізованих судів для прийняття зазначених рішень.  Законопроектом також пропонується вирішити питання підслідності кримінальних правопорушень, вчинених в районі проведення антитерористичної операції, у разі якщо здійснення досудового розслідування є неможливим. Так, підслідність кримінальних правопорушень, вчинених в районі проведення антитерористичної операції, у випадках неможливості здійснювати досудове розслідування, визначатиметься Генеральним прокурором України. 
Етап проходження: направлено на розгляд комітету (09.08.2014)
08.08.2014
Обговорено проект Стратегії розвитку судової системи України
7 серпня 2014 року в приміщенні Верховного суду України Радою суддів України спільно з проектом "Підтримка реформ у сфері юстиції" проведене робоче засідання із обговорення проекту Стратегії розвитку судової системи України.  Група експертів Проекту ЄС "Підтримка реформ у сфері юстиції" напрацювала проект Стратегії розвитку судової системи України. Документ було розроблено на основі Стратегічного плану розвитку судової влади України, який схвалено ХІ з'їздом суддів України у 2013 році. Розроблений проект Стратегії охоплює практичні аспекти виконання Плану. Проект Стратегії розвитку судової системи України був представлений на ХІІ позачерговому з‘їзді суддів України 19 червня 2014 року. Робоче засідання, після тривалого обговорення, продовжилось у форматі робочих груп, які сформовані серед його учасників. По завершенню обговорень у малих групах, учасники представили свої уточнення до відповідних розділів Стратегії розвитку судової системи.
Неформальні практики
08.08.2014
Проект Закону про внесення зміни до статті 5 Закону України "Про судовий збір" щодо доповнення переліку пільгових категорій (Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку)
Яценюк А.П.
Законопроектом передбачається внесення зміни до статті 5 Закону України «Про судовий збір» в частині звільнення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку та її  територіальних  органів від сплати судового збору у справах, що вирішуються на підставі законодавства про ринок цінних паперів  та про акціонерні товариства.  При цьому запропоновані зміни спрямовані на забезпечення оперативного надходження до Державного бюджету України коштів, які не сплачуються у добровільному порядку та ефективну реалізацію завдання Комісії щодо захисту прав інвесторів.  Реалізація акта не потребує внесення змін до інших законів України та розробки нових нормативно-правових актів Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку. Проект акта не стосується прав та свобод громадян.
Етап проходження: направлено на розгляд комітету (09.08.2014)

Цікаве