Блог

06

вересня

2014

Дайджест подій у сфері правосуддя 01-07 вересня (ЗМІ)

Дата
Посилання
Заголовок, короткий опис
Примітка
01.09.2014
Броня для Феміди
Призов на військову службу суддів і працівників апарату може призвести до обмеження конституційного права громадян України на судовий захист. До такого висновку дійшла Рада суддів України, прийнявши рішення від 08.08.2014 №15.
01.09.2014
Перевіряємо процесуальну дієздатність
Громадяни, які не є суб’єктами дисциплінарного провадження щодо суддів, не мають права оскаржувати рішення визначених законом органів за результатами такого провадження. До такого висновку прийшов Верховний Суд України в постанові від 1.07.2014 №21-211а14.
01.09.2014
Без підстав, в обхід закону
ВС заперечив право парламенту самовільно звільняти суддів з посад без подання ВРЮ, а також шляхом унесення змін до раніше виданих постанов. Про це мова йде в постанові ВСУ від 1.07.2014 №21-183а14.
01.09.2014
Вища кваліфікаційна комісія суддів - понад законом?
В Україні обговорюють запровадження нового закону "Про очищення влади". Однак, яким би прогресивним він не був – ефекту не буде, якщо посадовці його не виконуватимуть. Як-от у випадку ігнорування Вищою кваліфікаційною комісією суддів норм закону "Про відновлення довіри до судової влади в Україні". Адже, попри розпуск, ВККС поновила свою роботу в старому складі на чолі зі ставлеником Андрія Портнова – Ігорем Самсіним, який несе персональну відповідальність за прогинання суддівського корпусу під режим Януковича. - Леся Шутко, журналіст Центру інформації про права людини.
01.09.2014
Потерпілі від судової системи не поспішають добиватися справедливості
Жертви правоохоронної системи пробачили суддям. Такий висновок напрошується, якщо проаналізувати підсумки роботи Тимчасової слідчої комісії з перевірки суддів загальної юрисдикції. Цей попередній підсумок дивовижний і сумний: станом на 10 серпня ТСК прийняла від громадян аж... 69 заяв щодо суддів. Ще 446 звернень було повернуто заявникам тому, що не тільки громадяни, не обтяжені юридичною освітою, а й деякі юристи не змогли осилити логічних, простих і зрозумілих навіть для сприйняття непідготовленою людиною вимог закону, що висуваються до змісту заяви.
01.09.2014
Крыму и Севастополю подбирают высших судей. За руководящие должности поборются не только местные кадры
Высшая квалификационная коллегия судей  назвала имена претендентов на руководящие посты в судах Крыма и Севастополя. Конкуренцию местным служителям Фемиды составят судьи из других регионов России.
Согласно повестке открывающейся сегодня сессии ВККС, в четверг коллегия проведет отбор кандидатов на председательские посты в судах Крыма и Севастополя. Они должны будут возглавить создаваемые на полуострове Верховный суд  республики, Севастопольский горсуд и 21-й арбитражный апелляционный суд (чьи решения можно будет обжаловать в кассационной инстанции Северо-Кавказского округа), а также районные и арбитражные суды. Специальным законом об отборе кандидатов в первоначальный состав крымских судов предусмотрено преимущественное право занять эти вакансии для местных судей.
Стаття російська, автори з міст Санкт- Петербург та Сімферополь. Але стосується Криму.
02.09.2014
На двох стільцях. Результатом останнього засідання Ради суддів загальних судів стало прийняття положення про РСЗС. Утім, деякі його пункти щодо членства в раді викликали запеклу дискусію серед «самоврядників».
Мабуть, нагальна потреба в прийнятті положення, яке б регламентувало діяльність «загальників», сягнула апогею. Адже лише вони з-поміж рад суддів працювали, просто кажучи, на чесному слові. Проте після істотного оновлення РСЗС питання про розроблення відповідного документа набрало нових обертів. Автором проекту положення стала «новобранець» ради Олександра Ткач. 
.
02.09.2014
Голова ВААС тепер спілкується з журналістами за кавою
1 вересня голова Вінницького апеляційного адміністративного суду Віталій Кузьмишин зустрівся з журналістами. За чашкою кави голова суду протягом трьох годин відповідав на питання, які найбільше цікавили масмедійників. Зокрема, говорили про завантаженість суду так званими «соціальними» спорами та проблематику невиконання судових рішень. 
На думку голови суду, саме такий формат спілкування спонукає до відвертості, а тому прагне запровадити традицію - зустрічатися із місцевими журналістами, обговорювати
резонансні справи, обмінюватися ідеями.
02.09.2014
Тиск на суддів чинять не керівники, а мітинги, міліція і казначейство — глава Ради суддів Валентина Симоненко
Голова Ради суддів України Валентина Симоненко заявила, що голова суду є найменшим злом у системі тиску на суддів.
На думку судді Верховного суду України, яка очолює РСУ, на суддів чинять тиск дуже багато сил, зокрема, правоохоронні органи, ЗМІ, мітинги, а також центральні органи влади.
02.09.2014
«Головне – дотримання букви закону! Не потрібно пікетом тиснути на суд» - Петро Каблак, голова Апеляційного суду Львівської області, – про причини пікетування суду та дотримання закону
Із липня під стінами Апеляційного суду Львівської області лежать шини та триває пікет. Його активісти кажуть, що вони проти суддівського свавілля та незаконного утримання в СІЗО Романа Куриласа.  Мовляв, справа сфабрикована. Судді ж у відповідь наголошують, що дотримуються букви закону і про жодне свавілля не може бути й мови! Про це інтерв’ю із головою Апеляційного суду Львівської області Петром Каблаком. Співрозмовник певен: пікетами тиснути на суд неможливо. “Головне – дотримуватися букви закону!”, – акцентує Петро Каблак. 
03.09.2014
У Криму призупинили виконання рішень українських судів
Виконавчі провадження, відкриті на підставі судових рішень, винесених іменем України судами, які входили в систему судів України до 21.03.2014 р, підлягають призупиненню до приведення виконавчих документів у відповідність до законів РФ.  Таке рішення сьогодні, 3 вересня, прийняла Державна Рада Республіки Крим.
03.09.2014
Писані правила
Проведення з’їзду законників та призначення суддів КС регламентують: делегатам заборонять користуватися простими олівцями, а кандидати зможуть проводити агітацію. Рада суддів України прийняла за основу проекти двох документів: регламенту з’їзду суддів і регламенту призначення та звільнення суддів Конституційного Суду. До цього часу цих актів не існувало. І лише певні розбіжності в поглядах делегатів позачергового ХІІ форуму законників щодо цих питань підштовхнули суддівську спільноту до думки: без регламентів не обійтися.
03.09.2014
Голова апеляційного суду Харківської обл. А. Колтунова: «Складно перебороти сумніви і вагання, прийняти рішення, якщо суддя не має вольових якостей»
Майже півроку минуло з того часу, як судова система спрямувала свій вектор розвитку на шлях оновлення. Зміна «верхівки» судів посприяла, зокрема, й викорененню старих підходів до роботи багатьох володарів мантій. Налаштованою на «перезавантаження» виявилась і харківська Феміда. Своїми намірами тісної співпраці з громадськістю та дотримання прозорості в роботі установи поділилася голова Апеляційного суду Харківської області Антоніна Колтунова.
03.09.2014
Екс-судді Зваричу відмовили у скасуванні вироку
Апеляційний суд міста Києва 1 вересня розглянув апеляційну скаргу адвоката на ухвалу Оболонського районного суду столиці від 26 червня 2014 року про відмову у скасуванні за нововиявленими обставинами вироку цього ж суду щодо колишнього голови Львівського апеляційного адміністративного суду Ігоря Зварича, засудженого за одержання хабарів та інші злочини до 10 років позбавлення волі. Як підставу для скасування вироку і ухвали районного суду адвокат в якості нововиявленої обставини зазначив нібито незнання райсудом на момент винесення вироку про нову статтю Кримінального кодексу України щодо відповідальності за зловживання впливом, за якою, на думку захисника, мали бути кваліфіковані дії Зварича з призначенням значно меншого покарання і застосуванням амністії.
03.09.2014
Банкрутство чужим коштом. Хто повинен оплачувати витрати на ліквідацію безгрошового боржника?
Попри відсутність законодавчого регулювання, господарські суди проводять ліквідацію безгрошового боржника без фінансування процедури. Як наслідок, кредитори зазнають значних витрат без можливості отримати компенсацію. Проаналізуємо деякі аргументи та правові позиції, що застосовують як суди, так і окремі правники на користь допустимості фактичного перекладання видатків на ліквідацію безгрошового боржника з власника юрособи на її кредиторів.
04.09.2014
Власенко пропонує ліквідувати Печерський райсуд Києва
Народний депутат Сергій Власенко пропонує ВР внести на розгляд Президента України та Міністерства юстиції пропозицію щодо ліквідації Печерського районного суду м. Києва. Така ініціатива депутата передбачена проектом постанови ВР №5007 «Про звернення до Президента України щодо ліквідації Печерського районного суду м. Києва».
04.09.2014
РСГР перевірить роботу господарських судів
Рада суддів господарських судів налаштована провести тотальну перевірку роботи господарських судів. Першими звітувати перед «самоврядниками» будуть апеляційні округи Київської, Черкаської, Чернігівської областей.
04.09.2014
Мінюст обіцяє до кінця року новий Закон про статус суддів
У плані реформ, який презентував Кабмін, Міністерство юстиції поставило одним з пріоритетів до кінця року прийняти новий закон «Про статус суддів». Про це Міністр юстиції України Павло Петренко заявив в ході брифінгу.
04.09.2014
ВАСУ в 2015 р. закуплятиме воду і електрику
Вищий адміністративний суд України підготував проект річного плану державних закупівель на 2015 рік – енергія електрична, пара та гаряча вода, поштові послуги (відправка кореспонденції).
04.09.2014
Зигзаги адміністративної довіри. Як діяти в разі конфронтації в колективі, неможливості дійти згоди щодо певних кандидатур і дати зборів?
У процесі відновлення довіри до судової влади найбільший суспільний резонанс отримало втілення в життя змін, пов’язаних із новим порядком обрання на адміністративні посади. Адже, попри весь позитив новацій щодо обрання суддів на адмінпосади, створено й підгрунтя для виникнення конфліктних ситуацій у судах та зниження ефективності управлінських рішень. Такі вади можуть бути усунені лише законодавцем. – Костянтин Василяка, голова Господарського суду Миколаївської області.
04.09.2014
«Кримінальна статистика». Залишок нерозглянутих справ зростає, а основне навантаження породжують  клопотання слідчих і прокурорів
У місцевих судах зростає кількість нерозглянутих кримінальних проваджень. Водночас збільшується кількість осіб, яких виправдано за пред’явленими обвинуваченнями. Про це свідчить звітність судової системи за І півріччя поточного року, яку оприлюднила Державна судова адміністрація.
04.09.2014
Стягнення через Страсбург. Як боротися з тривалим невиконанням рішень в Україні?
Невиконання судових рішень в Україні, на жаль, стало чи не національною традицією. Особливо це стосується рішень, якими кошти стягнуто з державного бюджету. Процедура виконання таких судових актів, як правило, затягується на роки. Чи можна побороти цю тяганину? Одним із засобів може стати звернення до Європейського суду з прав людини. - Сергій Дешунін, керуючий партнер Юридичної компанії «Дешунін і партнери», адвокат
Неформальні практики
04.09.2014
Киевский суд отказался взыскать активы миллиардера В.Новинского по делу банка «Форум»
Печерский районный суд Киев в пятницу отказался взыскать активы олигарха Вадима Новинского по делу о банкротстве принадлежавшего ему банка «Форум». Фонд гарантирования вкладов хотел, чтобы суд взыскал с Новинского активы на 4,5 млрд. грн., а с его компании Yernamio Consulting LTD – 50 млн долл. в качестве компенсации за банкротство «Форума», выплаты по которому вынуждено проводить государство.
Однако Печерский суд отклонил иск.
04.09.2014
Закон про люстрацію не готовий до розгляду в Раді
Закон про люстрацію в даний час не підготовлений до розгляду. Про це  журналістам перед будівлею Верховної Ради заявив активіст і один з керівників партії "Воля" Єгор Соболєв. "Сьогодні ми просимо парламент не розглядати у другому читанні проект закону про очищення влади. Бо вчора комітет Жванії не зміг зібратися на засідання через відсутність кворуму і розглянути за процедурою всі правки. Тому, якщо сьогодні проект закону винесуть на розгляд, якщо парламент його прийме, то потім можуть виникнути підстави для його скасування на підставі того, що була порушена процедура", - заявив він.
05.09.2014
Люстрація через … ліквідацію. Нардеп намагається позбутися відразу двох судів столиці заради «очищення»
У Верховній Раді зареєстровані пропозиції ліквідувати Окружний адміністративний суд м.Києва разом із суддями. У випадку з ОАСК це буде вже друга спроба позбутися установи, яка, на думку авторів подібних ініціатив, ухвалювала «неправильні» рішення.
05.09.2014
КСУ пояснить, що дає право на ввіз незареєстрованих ліків
 В КСУ запитують, чи відноситься рішення про приведення військових формувань у повну бойову готовність до випадків, які дають право МОЗ на прийняття рішення про ввезення незареєстрованих в Україні лікарських засобів.
З таким запитанням до Конституційного Суду України звернулось Міністерство охорони здоров’я. Подання наразі опрацьовується Секретаріатом Суду.
05.09.2014
Процес іде на Захід. Суди із зони АТО: порядок і наслідки зміни підсудності
Парламент уніс зміни стосовно підсудності справ, які мали б розглядати суди, розташовані в зоні бойових дій на сході країни. Щоправда, законом, на жаль, не визначені ні критерії відбору судів, в яких неможливо здійснювати правосуддя, ні принципи перерозподілу справ між іншими судами. Як наслідок, для продовження судового розгляду сторонам процесу доведеться розв’язати низку організаційних проблем. - Євген Даниленко, юрист Адвокатського бюро Letrado.
05.09.2014
Судді адімнсудів обговорять як захистити колег із Криму
9 вересня відбудеться засідання Ради суддів адміністративних судів України. На засіданні планується розглянути, зокрема, такі питання:
- про заходи щодо забезпечення розгляду адміністративними судами справ, пов’язаних із виборчим процесом з позачергових виборів до Верховної Ради України;
- про виконання Радою суддів адміністративних судів України рішення щодо правового та соціального захисту суддів Автономної Республіки Крим та міста Севастополя та членів їх сімей;
- про внесення змін до Типового Регламенту зборів суддів окружних та апеляційних адміністративних судів.
05.09.2014
Положення поза грою, або Які повноваження керівництва судів члени РСЗС уважають надмірними?
Одним із критеріїв відновлення довіри громадян до судової влади, на думку авторів однойменного законопроекту, є зменшення впливу голів судів та їхніх заступників на решту колективу суду та відмова їм в участі в самоврядуванні. Ці питання, які вже неодноразово розглядалися на різних рівнях, знову постали на останньому засіданні Ради суддів загальних судів, зокрема під час обговорення проекту положення про РСЗС.
05.09.2014
Мінюст ініціює відвід суддям у справі про заборону КПУ
Міністерство юстиції України ініціює заміну складу суддів в судовому процесі у справі заборони Комуністичної партії України в разі, якщо розгляд справи буде затягуватися. Про це на брифінгу заявив міністр юстиції Павло Петренко.
05.09.2014
РСУ просить Прем’єра відмовитися від переатестації суддів
Рада суддів України звернулась до ВР з проханням, аби парламент при розгляді законопроекту, в перехідних положеннях якого передбачається атестація всіх суддів до 1 вересня 2015 р., врахував позицію суддівського корпусу. Також Рада звернулась до Прем’єр-Міністра Арсенія Яценюка як суб’єкта зазначеної законодавчої ініціативи з метою відкликати з ВР внесені ним положення законопроекту №4322а «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо оновлення державного апарату та спрощення надання адміністративних послуг» щодо переатестації суддів. Рада суддів вважає, що переатестація всіх суддів загрожує їх незалежності. «Судова система готова і здатна самоочиститись.  У нас не має страхів щодо переатестації», - зауважила член РСУ Тетяна Чумечанко, звернувши увагу на те, що атестація не має стосуватись всього суддівського корпусу в цілому.
05.09.2014
Рада суддів погодила проект Регламенту зїзду суддів
5 вересня Рада суддів України прийняла в першому читанні проект Регламенту з’їзду суддів. Остаточне рішення РСУ прийме 12 вересня. 4 вересня робоча група РСУ, працюючи над проектом Регламенту, з’ясувала деякі дискусійні питання, які потребують детального обговорення. Тому РСУ вирішила, що до вечора 10 вересня всі члени РСУ надсилатимуть пропозиції, які будуть розглянуті робочою групою 11 вересня. 12 вересня у режимі відеоконференцзв’язку РСУ продовжить своє сьогоднішнє засідання і підготує проект регламенту, який потім передасть з’їзду для затвердження. Також РСУ визначиться з місцем проведення з’їзду.
06.09.2014
Суд вынес решение по "делу о членах ВСЮ"
Киевский апелляционный админсуд провозгласил вступительную и резолютивную части решения по "делу о членах ВСЮ". Выйдя из совещательной комнаты суд провозгласил, что апелляционную жалобу Сергея Власенко он удовлетворил, а частное определение Окружного административного суда г. Киева от 23 мая 2014 года отменил. Апелляционные жалобы на решение суда по делу по иску Инны Богословской к внеочередному съезду адвокатов Украины и прочим, суд отклонил, оставив решение ОАС г.Киева от 23 мая 2014 года без изменений.
06.09.2014
Положення поза грою, або Які повноваження керівництва судів члени РСЗС вважають надмірними?
Одним із критеріїв відновлення довіри громадян до судової влади, на думку авторів однойменного законопроекту, є зменшення впливу голів судів та їхніх заступників на решту колективу суду та відмова їм в участі в самоврядуванні. Ці питання, які вже неодноразово розглядалися на різних рівнях, знову постали на останньому засіданні Ради суддів загальних судів, зокрема під час обговорення проекту положення про РСЗС.
07.09.2014
Скандальне рішення Верховного Суду України по справі Юлії Тимошенко
Про те що наша судова система не просто хвора, а взагалі є такою, що не підлягає лікуванню, говорилось не раз. Очевидно, що необхідні не тільки зміни законодавства, які би кардинально знизили корумпованість нашої судової гілки влади. Без тотальної заміни всіх суддів не обійтись. Переконаний, що без повного оновлення суддівського корпусу розраховувати на зміни в усіх сферах життєдіяльності українського суспільства не варто. Наочним прикладом вакханалії та відчуття повної безкарності, що панує в судовій системі, можна вважати рішення Верховного Суду України (ВСУ) по справі Юлії Тимошенко.

Цікаве