Блог

06

вересня

2014

Дайджест подій у сфері правосуддя 01-07 вересня (офіційні джерела)

Дата
Посилання
Заголовок, короткий опис
Примітка
01.09.2014
ІНФОРМАЦІЯ про виконання Верховним Судом України Закону України «Про доступ до публічної інформації» у серпні 2014 року
За серпень 2014 року до Верховного Суду України надійшло 9 письмових запитів на інформацію від громадян України, які розглянуто та надано відповіді у встановлені терміни.
01.09.2014
Інформація про розгляд звернень громадян Вищим адміністративним судом
В період з 1 по 31 серпень 2014 року до Вищого адміністративного суду України надійшло 501 звернення громадян.
02.09.2014
ПРАВОВИЙ ВИСНОВОК Верховного Суду України у спорі про визнання недійсними рішень, статутів товариства та договорів
Верховний Суд України на засіданні Судової палати у господарських справах 2 вересня 2014 року розглянув справу № 3-39 гс 14, предметом якої був спір про визнання рішень, статутів товариства та договорів недійсними. При розгляді цієї справи Верховний Суд України зробив правовий висновок, відповідно до якого одним із гарантованих прав учасника господарського товариства є його участь в управлінні товариством через діяльність у його вищому органі – загальних зборах. Неповідомлення учасника товариства про проведення загальних зборів в установленому статутом порядку є грубим порушенням його прав, що може бути підставою для визнання рішення загальних зборів господарського товариства недійсними. Неповідомлення учасника товариства про скликання й проведення загальних зборів, на яких його виключили з учасників товариства, є безумовним порушенням прав, передбачених ст. 10 Закону «Про господарські товариства».
02.09.2014
ПРАВОВИЙ ВИСНОВОК Верховного Суду України у спорі про визнання незаконними розпоряджень, недійсними договорів і державного акту на право власності на землю та повернення земельної ділянки
Верховний Суд України на спільному засіданні судових палат у господарських та цивільних справах 2 вересня 2014 року розглянув справу № 3-41гс 14, предметом якої був спір про визнання незаконними розпоряджень, недійсними договорів і державного акту на право власності на землю та повернення земельної ділянки. Верховний Суд України зробив правовий висновок, що за наявності підстав для віднесення земельної ділянки до такої, що розташована у межах прибережної захисної смуги (ст. ст. 58, 60 Земельного кодексу України), ця обставина при розгляді матеріалів щодо вилучення (викупу) чи надання цих земельних ділянок може підтверджуватися не тільки відповідною землевпорядною документацією, а й шляхом урахування нормативних розмірів прибережних захисних смуг, установлених ст. 88 Водного кодексу України.
02.09.2014
Анонс. Чергове засідання Ради суддів господарських судів України відбудеться 04 вересня 2014 року о 15:00 в приміщенні Вищого господарського суду України.
Орієнтовний порядок денний:
1. Внесення змін до Методичних рекомендацій щодо вивчення організації діяльності судів Радою суддів господарських судів України.
2. Створення робочої групи для вивчення організації діяльності Київського апеляційного господарського суду, господарського суду м. Києва, господарських судів Київської, Черкаської та Чернігівської областей.
3. Обговорення рішень Ради суддів України.
4. Про участь суддів господарських судів у наданні допомоги Українській Армії та постраждалим від дій сепаратистів.
5. Різне.
02.09.2014
Указ Президента України № 699/2014 про переведення суддів
02.09.2014
Звіт щодо розгляду Вищим господарським судом України звернень і запитів на інформацію за серпень 2014 року
У серпні 2014 року до Вищого господарського суду України надійшло 59 звернень і 4344 запити на інформацію від фізичних та юридичних осіб.
02.09.2014
Суддя ВГСУ, секретар четвертої судової палати Ігор Бенедисюк взяв участь у семінарі "Захист прав інтелектуальної власності в мережі Інтернет: законодавча база України"
1-2 вересня 2014 року за підтримки Програми розвитку комерційного права Міністерства торгівлі США у координації з Відомством США з патентів і товарних знаків, Державною службою інтелектуальної власності України та Міжнародною федерацією фонографічної індустрії відбувся дводенний семінар "Захист прав інтелектуальної власності в мережі Інтернет: законодавча база України" за участю судді ВГСУ, секретаря четвертої судової палати Ігоря Бенедисюка. Мета заходу - технічна допомога Україні в розробці законодавчої бази, яка забезпечить дієвий та ефективний захист інтелектуальної власності в мережі Інтернет.
Неформальні практики
02.09.2014
Інформація про виконання ВССУ Закону України «Про доступ до публічної інформації» у серпні 2014 року
У серпні 2014 року до ВССУ надійшло 8 595 запитів на публічну інформацію (8 312 усних та 283 письмових), що на 435 запитів (5,3 %) більше ніж в аналогічному періоді 2013 року (8 160 запитів).
02.09.2014
Визначено територіальну підсудність справ
На виконання Закону України «Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв’язку з проведенням антитерористичної операції» та відповідно до наданих Державною судовою адміністрацією України подань Головою ВССУ Б. Гульком видано розпорядження, яким визначено територіальну підсудність для забезпечення розгляду справ та кримінальних проваджень, підсудних місцевим судам Донецької і Луганської областей, які знаходяться в районі проведення антитерористичної операції і в яких неможливо здійснювати правосуддя.
02.09.2014
Визначено, які суди розглядатимуть справи, підсудні адміністративним судам, розташованим у зоні АТО
Визначено, які суди розглядатимуть справи, підсудні адміністративним судам, розташованим у зоні АТО. Розгляд адміністративних справ, підсудних адміністративним судам, розташованим у районі проведення антитерористичної операції, здійснюється такими судами:
– Запорізьким окружним адміністративним судом – адміністративних справ, підсудних Донецькому окружному адміністративному суду;
– Харківським окружним адміністративним судом – адміністративних справ, підсудних Луганському окружному адміністративному суду;
– Харківським апеляційним адміністративним судом – адміністративних справ, що підлягають перегляду в апеляційному порядку Донецьким апеляційним адміністративним судом.
02.09.2014
Проект Постанови про звернення до Президента України щодо ліквідації Окружного адміністративного суду м.Києва
Власенко С.В.
Постановою пропонується ліквідувати Окружний адміністративний суд          м. Києва шляхом об’єднання його з Київським окружним адміністративним судом та передачі останньому усіх повноважень.
Етап проходження: надано для ознайомлення (04.09.2014)
02.09.2014
Проект Постанови про звернення до Президента України щодо дострокового припинення повноважень та звільнення призначених за його квотою суддів Конституційного Суду України
Власенко С.В.
Постановою пропонується звернутися до Президента України щодо звільнення з посади суддів Конституційного Суду України обраних за його квотою.
Етап проходження:
надано для ознайомлення (04.09.2014)
02.09.2014
Огляд ЗМІ. Общественный беспорядок
Суд запретил общественной организации проводить съезд ученых-юристов для назначения членов ВСЮ, чтобы разобраться, кто и в каком порядке должен созывать такой съезд.
03.09.2014
Триває практичний семінар "Посилення ролі суддівського самоврядування в Україні"
3 вересня 2014 року розпочав роботу дводенний практичний семінар на тему "Посилення ролі суддівського самоврядування в Україні". Семінар проводиться Радою суддів України спільно з Проектом USAID "Справедливе правосуддя" та Державною судовою адміністрацією України. Головною метою проведення такого заходу є забезпечення ефективного наступництва в діяльності новообраного складу Ради суддів України, обговорення питань компетенції органів суддівського самоврядування. Також семінар надасть можливість представити членам Ради передовий досвід та практичні аспекти діяльності суддівського самоврядування в США та країнах Європи, визначити наступні кроки для зміцнення суддівського самоврядування в Україні. 
Неформальні практики
03.09.2014
Визначено, які суди розглядатимуть справи, підсудні господарським судам, розташованим в районі проведення АТО
На виконання Закону України «Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв'язку з проведенням антитерористичної операції» № 1632-18 від 12.08.2014 року та відповідно до наданих Державною судовою адміністрацією України подань, Головою Вищого господарського суду України визначено, які суди розглядатимуть справи, підсудні господарським судам, розташованим в районі проведення антитерористичної операції.  - господарським судом Запорізької області - господарських справ, підсудних господарському суду Донецької області;
- господарським судом Харківської області - господарських справ, підсудних господарському суду Луганської області;
- Харківським апеляційним господарським судом - господарських справ, що підлягають перегляду в апеляційному порядку Донецьким апеляційним господарським судом.
Справи господарських судів Донецької і Луганської областей та Донецького апеляційного господарського суду, розгляд яких не закінчено і які перебувають у провадженні цих судів, передаються відповідно господарським судам Запорізької і Харківської областей та Харківському апеляційному господарському суду протягом 10 робочих днів з дня прийняття вказаного розпорядження.
03.09.2014
Порядок денний засідання Вищої кваліфікаційної комісії суддів України 17 вересня 2014 року
Порядок денний:
-                    розгляд питання про рекомендування суддів для обрання безстроково.
03.09.2014
У ВАСУ встановлено особливий режим роботи на період виборчого процесу
У зв’язку із проведенням 26 жовтня 2014 року позачергових виборів Верховної Ради України у Вищому адміністративному суді України встановлено особливий режим роботи для суддів та працівників апарату ВАСУ у позаробочий час, святкові і неробочі дні, а також напередодні дня виборів та у день виборів. Так, зокрема, затверджено графік чергування працівників суду. Відповідно до графіку Вищий адміністративний суд України на час виборчого процесу працюватиме щодня до 24.00 (у позаробочий час, а також у святкові і неробочі дні – у черговому режимі).
04.09.2014
ПРАВОВИЙ ВИСНОВОК Верховного Суду України у справі про стягнення заборгованості за договором позики
Верховний Суд України на засіданні Судової палати у цивільних справах 3 вересня 2014 року ухвалив постанову у справі № 6-100цс14, предметом якої був спір про стягнення заборгованості за договором позики. Суд зробив правовий висновок про те, що за правилами п. 1 ч. 2 ст. 258 ЦК України період, за який нараховується пеня за прострочення виконання зобов’язання не може перевищувати одного року. Виходячи з правової природи пені, яка нараховується за кожен день прострочення, право на позов про стягнення пені за кожен окремий день виникає щодня на відповідну суму, а позовна давність за позовом про стягнення пені відповідно до статті 253 ЦК України обчислюється по кожному дню, за який нараховується пеня, окремо, починаючи з дня, коли кредитор дізнався або повинен був дізнатися про порушення права. Частиною третьою статті 551 ЦК України, зокрема, передбачено, що розмір неустойки може бути зменшений за рішенням суду, якщо він значно перевищує розмір збитків. Отже, частина третя статті 551 ЦК України з урахуванням положень статті 3 ЦК України щодо загальних засад цивільного законодавства та частини четвертої статті 10 ЦПК України щодо обов’язку суду сприяти сторонам у здійсненні їхніх прав дає право суду зменшити розмір неустойки за умови, що він значно перевищує розмір збитків.
04.09.2014
Судді та міжнародні експерти висловилися за посилення ролі суддівського самоврядування в Україні
У практичному семінарі, присвяченому цій темі й організованому Радою суддів України та Державною судовою адміністрацією України за підтримки Проекту Агенції з міжнародного розвитку США в Україні  «Справедливе правосуддя», взяв участь Голова Верховного Суду України, голова Ради суддів України у 2010-2013 р. р. Ярослав Романюк.
Неформальні практики
04.09.2014
Завершився другий день практичного семінару «Посилення ролі суддівського самоврядування в Україні»
 4 вересня 2014 року завершився другий день практичного семінару на тему "Посилення ролі суддівського самоврядування в Україні". Семінар проводиться Радою суддів України спільно з Проектом USAID "Справедливе правосуддя" та Державною судовою адміністрацією України. Під час заходу розглянуто елементи суддівської незалежності та фактори впливу на неї. Також учасники обговорили особливості суддівського самоврядування, як однієї з ключових гарантій незалежності суддів. Доповідачі звернули увагу на потенційні загрози суддівської незалежності і коло повноважень органів суддівського самоврядування щодо їх усунення, а також ефективну комунікаційну політику, як фактор підвищення рівня довіри до судової влади. Учасники обговорили проблемні питання, пов'язані із зовнішньою і внутрішньою комунікацією судів.
Неформальні практики
04.09.2014
Голова Ради суддів господарських судів України закликав допомагати українським військовим та постраждалим в зоні АТО
4 вересня 2014 року у Вищому господарському суді України  відбулося чергове засідання Ради суддів господарських судів України за участю Голови Державної судової адміністрації України Зеновія Холоднюка. Першим питанням порядку денного члени РСГСУ заслухали інформацію Голови РСГСУ Олександра Удовиченка про участь суддів господарських судів у наданні допомоги Українській Армії та постраждалим від дій сепаратистів. Він також поінформував присутніх про можливі способи надання допомоги українським військовим та наголосив, що допомоги потребують як ті, хто безпосередньо бере участь в АТО, хто перебуває на лікуванні, так і сім'ї загиблих. Голова РСГСУ відмітив, що наразі судді та працівники апаратів господарських судів надають посильну допомогу українським військовим та постраждалим громадянам. "Проте це має бути не одноразова акція, а постійний процес, адже в країні серйозна ситуація і треба це усвідомлювати, - наголосив Голова РСГСУ. - Спосіб і розмір надання допомоги кожен обере самостійно". Олександр Удовиченко закликав членів РСГСУ показати приклад суддям господарських судів та активно долучатися до благодійної справи. На засіданні РСГСУ також розглядалося питання про внесення змін до Методичних рекомендацій щодо вивчення організації діяльності судів Радою суддів господарських судів України. Також РСГСУ створено робочу групу для вивчення організації діяльності Київського апеляційного господарського суду, господарського суду міста Києва, господарських судів Київської, Черкаської та Чернігівської областей, яка працюватиме в апеляційному окрузі протягом 20-31 жовтня 2014 року. Наступним питанням порядку денного стало обговорення низки рішень Ради суддів України. Зокрема, члени РСГСУ запропонували Раді суддів України включити до складу робочої групи з розробки Стратегії розвитку судової влади на 2015-2019 роки представників РСГСУ - Аллу Демидову та Валерія Картере. Крім того, присутні висловили побажання щодо більш тісної співпраці Ради суддів України з радами суддів спеціалізованих судів. Насамкінець Голова Державної судової адміністрації України Зеновій Холоднюк поінформував присутніх щодо фінансування видатків на оплату праці суддів та працівників апаратів судів, зокрема, за рахунок понадпланових надходжень коштів судового збору до спеціального фонду державного бюджету. Наступне чергове засідання РСГСУ відбудеться 25 вересня 2014 року.
04.09.2014
ВАСУ підготував проект річного плану державних закупівель на 2015 рік
На виконання доручення Кабінету Міністрів України від 13.08.2014 № 19466/6/1-14 Вищим адміністративним судом України підготовлено проект річного плану державних закупівель на 2015 рік.  
05.09.201
Другий етап ХІІ позачергового з’їзду суддів відбудеться 25-25 вересня 2014 року
5 вересня 2014 року відбулося чергове засідання Ради суддів України. Орієнтовний порядок денний засідання було доопрацьовано та внесено в нього певні корективи. На засіданні прийнято рішення про проведення ІІ етапу ХІІ позачергового з’їзду суддів, який відбудеться 25-26 вересня 2014 року. Серед питань, що пропонуються включити до обговорення на з’їзді, проект Регламенту з’їзду суддів України, проекту Регламенту призначення та звільнення суддів Конституційного суду України з посад за квотою з’їзду суддів України, проекту змін до Положення про Раду суддів України, а також питання стану незалежності суддів та відновлення довіри до судової влади.
05.09.2014
Відбувся семінар "Боротьба з цифровим та Інтернет-піратством" за участю судді ВГСУ, секретаря четвертої судової палати Ігоря Бенедисюка
4-5 вересня 2014 року за підтримки Програми розвитку комерційного права Міністерства торгівлі США у координації з Відомством США з патентів і товарних знаків, Державною службою інтелектуальної власності України відбувся дводенний семінар "Боротьба з цифровим та Інтернет-піратством" за участю судді ВГСУ, секретаря четвертої судової палати Ігоря Бенедисюка. Мета заходу - підвищення потенціалу регуляторних і правоохоронних органів України для дієвої та ефективної боротьби з цифровим та Інтернет-піратством. Учасники семінару розглянули найсучасніші механізми боротьби з піратським контентом на хостингу веб-сайтів та з обходом технічних засобів захисту.
05.09.2014
Заступник Голови Вищого господарського суду України Геннадій Кравчук та судді ВГСУ взяли участь у роботі "круглого столу": "Межі втручання суду у міжнародний комерційний арбітраж"
4 вересня 2014 року відбувся "круглий стіл" під назвою: "Межі втручання суду у міжнародний комерційний арбітраж", організований Міжнародним комерційним арбітражним судом і Морською арбітражною комісією при Торгово-промисловій палаті України, Науково-дослідним інститутом приватного права і підприємництва Національної академії правових наук України та Асоціацією цивілістів України. Учасники "круглого столу" відмітили актуальність теми заходу з огляду на те, що ефективність арбітражу безпосередньо залежить від державних судів, зокрема, в наданні ними підтримки, сприяння та здійснення функцій контролю. Також, під час засідання присутні юристи та судді проаналізували практику європейських країн та стан виконання рішень Міжнародного комерційного арбітражного суду в Україні.
05.09.2014
9 вересня 2014 року відбудеться засідання Ради суддів адміністративних судів України
9 вересня 2014 року відбудеться засідання Ради суддів адміністративних судів України. На засіданні планується розглянути, зокрема, такі питання:
- про заходи щодо забезпечення розгляду адміністративними судами справ, пов’язаних із виборчим процесом з позачергових виборів до Верховної Ради України;
- про виконання Радою суддів адміністративних судів України рішення щодо правового та соціального захисту суддів Автономної Республіки Крим та міста Севастополя та членів їх сімей;
- про внесення змін до Типового Регламенту зборів суддів окружних та апеляційних адміністративних судів.

Цікаве