Блог

14

червня

2014

Дайджест новин у сфері правосуддя 9-15 червня (ЗМІ)

Дата
Посилання
Заголовок, короткий опис
Примітка
10.06.2014
Голова ВГСУ Богдан Львов: «На жаль, інколи доводиться відповідати за негативні результати роботи інших осіб»
Інтерв’ю з головою ВГСУ Богданом Львовом про роботу судді та безпосередньо на посаді голови ВГСУ.
10.06.2014
На посаду голови ВАСУ претендують вже чотири судді
Сьогодні судді ВАСУ погодились включити до переліку кандидатур на посаду голови Вищого адміністративного суду України Катерину Леонтович.
10.06.2014
Покарати за дії та бездіяльність. «Адміністративники» вимагають притягнути до відповідальності осіб, які влаштували бійку в ОАС м. Києва. І тих, хто її не зупинив
Рада суддів адміністративних судів звернулася до Генеральної прокуратури та Міністерства внутрішніх справ щодо подій, які відбулися 23 травня в Окружному адміністративному суді м. Києва. Йдеться про притягнення до відповідальності як тих осіб, які вчинили злочинні діяння, так і тих, які допустили бездіяльність при охороні приміщення установи.
10.06.2014
Ассоциация юристов подала 15 жалоб на судей, которые совершали противоправные действия
По результатам деятельности Рабочей группы в рамках Ассоциации юристов Украины по привлечению к ответственности сотрудников правоохранительных органов и судей, в Высшую квалификационную комиссию судей было подано 15 жалоб относительно противоправных действий судей. На 8 из них был получен ответ о начале их рассмотрения.
11.06.2014
Хозяйственные суды продолжат свое существование, - Б.Львов
"Несмотря на множество различных предложений о ликвидации хозяйственных судов от трехзвеньевой или четырех звеньевой судебной системы на самом деле крест на хозсудах не поставлен. Полагаю, что хозяйственная юрисдикция и далее будет существовать, причем существование первой и второй инстанции хозсудов еще более перспективное, чем у Высшего спецсуда. Смею надеяться что законодатель отсчитает три звена судебной системы, и надеюсь, что те судебные органы, которые покажут свою эффективность, целесообразность существования и подтвердят это результатами практического рассмотрения дел будут продолжать работать долгие годы." – заявил Богдан Львов.
11.06.2014
На конференции судей хозсудов создана рабочая группа по вопросам судоустройства
 Конференция судей хозяйственных судов создала рабочую группу по вопросам судоустройства.
11.06.2014
ВГСУ пояснив технічні особливості кримських справ
Неможливість надсилання будь-яких поштових відправлень на адресу учасників судового процесу, які знаходяться на тимчасово окупованих територіях України, може бути підтверджена будь-яким документом підприємства зв’язку за підписом його керівника.
11.06.2014
Комітетські випробування. Наявність скарги на суддю гальмує його обрання безстроково. А іноді – загрожує «виключенням» із професії
Комітет Верховної Ради з питань верховенства права та правосуддя повернувся до старої практики — підготовки висновків щодо кандидатів на обрання суддями безстроково. Це випробування проходять не всі володарі мантій: стосовно одних розгляд питання відкладається, а інші — взагалі не отримують комітетського благословення на продовження суддівської кар’єри.
11.06.2014
Сам собі фінансист. Торік «господарники» забезпечили понад половину надходжень до спецфонду від судового збору
Видатки судів України, закладені в спеціальному фонді державного бюджету, торік були повністю забезпечені за рахунок надходжень від судового збору. Причому найбільший внесок у наповнення спецфонду (понад 490 млн грн.) зробили господарські суди першої та другої інстанцій. Такі дані містяться у звіті, поданому до Ради суддів Державною судовою адміністрацією.
11.06.2014
МВФ допоможе ДСАУ покращити фінансування судів
Після більш детального ознайомлення із бюджетуванням судів експерти Міжнародного валютного фонду нададуть українській судовій владі конкретні рекомендації для поліпшення фінансового забезпечення.
Неформальні практики
11.06.2014
О. Удовиченко очолив Раду суддів господарських судів
Новим головою Ради суддів господарських судів став суддя ВГСУ Олександр Удовиченко.
11.06.2014
Оновлено склад Ради суддів загальних судів
V конференція суддів загальних судів визначилась стосовно суддів, які увійдуть до Ради суддів загальних судів. В оновлений склад Ради також потрапили четверо колишніх членів РСЗС.
12.06.2014
«Pro» без жодного «contra». Законники та експерти навели багато доказів на користь самостійності адмінсудів. Аргументів «проти» не знайшлося
«Адміністративники» виступають за закріплення на конституційному рівні триланкової системи адмінсудів, але водночас за відокремлення її від судів загальної юрисдикції. Також пропонують створити Верховний адміністративний суд і звільнитися від впливу Верховного Суду. Науковці, судді та міжнародні експерти наводять багато аргументів «за» запровадження таких новел і жодного — «проти».
Неформальні практики
12.06.2014
КСУ починає розгляд справи про оскарження дій посадовців
Омбудсмен поставила під сумнів положення КАСУ, відповідно до якого рішення місцевого загального суду як адмінсуду у справах з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо притягнення до адміністративної відповідальності є остаточним і оскарженню не підлягає.
12.06.2014
Гарантовані права. Обвинувачені, позбавлені можливості самостійно реалізувати своє право на захист, не завжди отримують адвокатів
Вимоги кримінального процесуального законодавства щодо забезпечення права на захист під час кримінального провадження місцеві загальні суди та Апеляційний суд Кіровоградської області переважно виконують належним чином. Водночас через неналежну оцінку суддями здатності обвинуваченого чи підозрюваного у кримінальному провадженні самостійно здійснювати своє право на захист воно порушується. Крім того, практика застосування протягом 2013 року закону «Про безоплатну правову допомогу» щодо залучення захисника за призначенням майже відсутня. Таких висновків дійшли в судовій палаті у кримінальних справах Апеляційного суду Кіровоградської області, здійснивши узагальнення судової практики забезпечення права на захист як однієї із загальних засад кримінального провадження.
12.06.2014
Нардепи просять перенести з’їзд суддів на осінь
Народні депутати просять перенести позачерговий з’їзд суддів на осінь, оскільки в КСУ перебуває звернення щодо конституційності Закону «Про відновлення довіри до судової влади в Україні».
12.06.2014
Кримських суддів не приймають до столичного суду
Судді Окружного адміністративного суду АРК, які висловили бажання працювати на материку, скаржаться, що їх не приймають до складу Окружного адмінсуду м. Києва та Одеського окружного адмінсуду.
12.06.2014
Вітчизняна конституційна юрисдикція. Останні у 2013 році завершені конституційні провадження та чергова спроба внести зміни до Конституції.
Ними виявилися рішення у справах за двома конституційними зверненнями — від 26 та 28 листопада та висновок від 19.09.2013 щодо законопроекту, який передбачав внесення змін до Основного Закону стосовно посилення гарантій незалежності суддів. Їх аналіз суддею  Мироненком,  суддею Конституційного Суду України у відставці, доктором філософських наук.
12.06.2014
Порошенко створює робочу групу по судовій реформі
«Судова реформа сьогодні - це один з пріоритетів. За моїм дорученням створено робочу групу, яка має прискорити розгляд цієї реформи Верховною Радою України», - наголосив Президент. Про це Петро Порошенко заявив, будучи обуреним історією зі звільненням В.Лозинського.
12.06.2014
Хто вирішуватиме трудові питання ВРЮ та ВККС?
До обрання голів Вищої ради юстиції та Вищої кваліфікаційної комісії суддів України питання забезпечення реалізації трудових прав і соціальних гарантій працівників апарату ВРЮ і секретаріату ВККС вирішуються керівниками секретаріатів цих органів.
12.06.2014
МВФ: «неважливі» справи не повинні потрапляти до ВАСУ
До ВАСУ надходить надто велика кількість справ. Саме тому на рівні апеляційних судів слід встановити фільтри, оскільки до касаційного суду мають доходити лише найважливіші справи.
Неформальні практики
12.06.2014
Для ускорения судебной реформы Верховному Суду Украины необходимо вернуть законодательную инициативу, - адвокат
Расширение полномочий Верховного Суда Украины, направленных на становление единой судебной практики на Украине, очень важно. Но фундаментальные сдвиги в судебной системе Украины возможны лишь при изменении законодательства в указанной сфере.
12.06.2014
Генпрокуратура открыла уголовное производство в отношении судьи, который вынес решение об освобождении В. Лозинского
 Генеральная прокуратура Украины открыла уголовное производство в отношении работников пенитенциарной службы, а также судьи, который вынес неправомерное решение об освобождении экс-депутата Виктора Лозинского. Об этом сегодня на брифинге сообщил и.о. Генерального прокурора Украины Олег Махницкий.
12.06.2014
Обрано члена вищої кваліфкомісії суддів за квотою омбудсмена
12 червня відбувся відкритий конкурс на посаду члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів за квотою уповноваженого з прав людини Верховної Ради України Валерії Лутковської.
13.06.2014
«Платоспроможна» рада. Чому учасники проваджень у справах про банкрутство б’ють на сполох?
Недосконалість нормативно-правової бази, «дискусійність» роз’яснень вищих судів, низький рівень підготовки володарів мантій — усе це, на думку експертів, ускладнює життя учасникам проваджень у справах про банкрутство. У тому, що процедура потребує оптимізації, сумнівів не виникає, питання — в якому напрямку рухатися: дбати про короткострокові «вигоди» чи мислити на перспективу. Думки фахівців кардинально різняться.
13.06.2014
В судах випробують коефіцієнти навантаження
Раді суддів загальних судів рекомендовано здійснити в окремих судах пілотне опробування коефіцієнту навантаження, а ДСА здійснити обчислення навантаження за І півріччя 2014 року в окремо вибраних судах.
13.06.2014
Минюст предлагает провести полную переаттестацию судей
 "Мы будем в рамках рабочей группы ставить вопрос относительно изменения законодательства и проведения полной переаттестации судебной системы и привлечения к ответственности судей, которые замешаны в коррупционных схемах",- заявил министр юстиции Павел  Петренко.
13.06.2014
Люстраційну комісію суддів покинув адвокат
Призначений Урядовим уповноваженим з питань антикорупційної політики до складу Люстраційної комісії суддів Станіслав Батрин не бажає бути у складі Комісії.
13.06.2014
Інна Завальна може ввійти до складу ВККС
Переможцем конкурсу на пост члена ВККС стане Інна Завальна за умови доведення кандидатом повної відповідності вимогам щодо наявності 20-річного стажу роботи в галузі права, а в іншому випадку – конкурс буде продовжено.
13.06.2014
Поразка «непрохідних». Друга спроба обрати голову ВАС виявилася невдалою. Через недійсні бюлетені
Жодному з чотирьох претендентів на посаду голови Вищого адміністративного суду не вдалося зайняти крісло керівника. І цього разу причиною став не тиск громадськості, а позиція самих суддів ВАС: ніхто з кандидатів не зміг заручитися підтримкою більшості колег.
13.06.2014
Битва за мантію. Шанс змінити судову систему
Если бы мы могли среди прохожих различать судей по внешнему виду, то при встрече на улице массово переходили бы на противоположную сторону дороги.
Это не самое жесткое сравнение, которое можно использовать.
13.06.2014
Судья Конституционного суда обсудил вопросы совершенствования деятельности национальных и европейских судов с зарубежными коллегами
Судья Конституционного Суда Украины Станислав Шевчук по приглашению директора по международным связям Федерального общества по исследованию законодательства и публичной политики принял участие в заседании европейской судебной сети этой организации. Встреча состоялась в г. Вена. Целью мероприятия было обсуждение вопросов роли конституционных судов в обеспечении независимого баланса полномочий Европейского суда по правам человека, Суд Европейского Союза, Европейской Комиссии и полномочий национальных судов; современных вызовов, стоящих перед судьями конституционных судов, и актуальных проблем защиты и обеспечения независимой судебной власти (в аспекте назначения и увольнения судей конституционных и верховных судов, привлечения их к дисциплинарной ответственности); возможности конституционных судов предотвращать использование процесса изменений конституции в интересах укрепления власти отдельных политических партий.
13.06.2014
Как превратить суды в Мастерскую справедливости — рассказал судья Львовского окружного административного суда Владимир Кравчук
На IV Западноукраинском юридическом форуме Ассоциации юристов Украины, прошедшим  в г. Львове доклад судьи Львовского окружного административного суда Владимира Кравчука «Процедурное оружие» вызвал небывалый резонанс, а самого докладчика даже предложили «откомандировать» в Конституционный Суд!
13.06.2014
Бывшим членам ВККС и ВСЮ могут разрешить баллотироваться в эти органы снова
Недавно в базе законопроектов парламента был обнаружен проект Закона «О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины (относительно членства в Высшем совете юстиции и Высшей квалификационной комиссии судей Украины)», зарегистрированный 20 мая 2014 года под № 4915 народными депутатами Украины Романом Стаднийчуком и Наталией Агафоновой. Проектом предлагается исключить из статьи 7 и части 6 статьи 93 Законов Украины «О Высшем совете юстиции» и «О судоустройстве и статусе судей», положений, запрещающих избрание на должности в ВСЮ и ВККС лиц, которые были членами этих органов до вступления в силу Закона Украины «О восстановлении доверия к судебной власти на Украине».
13.06.2014

В Виннице требовали отправить в отставку председателя апелляционного админсуда

Представители люстрационного комитета Майдана пикетировали здание Винницкого апелляционного административного суда с требованием отправить в отставку его председателя - Виталия Кузьмишина. Митингующие требовали отставки Виталия Кузьмишина, обвиняя его во взяточничестве.
13.06.2014

Винницкий апелляционный админсуд дал свое разъяснение причин проведения митинга 10 июня под стенами суда

Пресс-служба Винницкого апелляционного админсуда дала свое разъяснение причин проведения митинга под стенами судебного учреждения 10 июня, во время которого представители люстрационного комитета Майдана пикетировали здание Винницкого апелляционного административного суда с требованием отправить в отставку его председателя - Виталия Кузьмишина. Пресс-служба суда обратилась с официальным заявлением, относительно указанных событий.
13.06.2014
ЄСПЛ вимагає від Росії пояснень щодо захоплення дітей – сиріт зі Сніжного
Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) зобов’язав Росію до вівторка, 17 червня, надати пояснення щодо незаконного перетину російсько-українського кордону захопленими дітьми-сиротами зі Сніжного Донецької області.
13.06.2014
Люстраційний комітет: люстрація в Україні провалена
Закону про люстрацію за весну депутати Верховної Ради так і не ухвалили. Тож Люстраційний комітет досі залишається лише у статусі громадської організації, а його активісти працюють виключно на ентузіазмі, хоча після Майдану політики зобов’язалися надати йому державний спецстатус для проведення повномасштабної люстрації. "Нові топ-посадовці не захотіли зламати систему корупції, а захотіли очолити її. Ми вигнали Януковича, але його система залишилася і далі працює, але з новими керівниками", - констатує голова Люстраційного комітету Єгор Соболєв.

Цікаве