08

квітня

2014

Прийнято Закон "Про відновлення довіри до судової влади в Україні"

Закон заклав нові можливості для суддівського самоврядування. З’їзд суддів України і Рада суддів України мають стати справді представницькими органами. Тож у політиків можливостей впливати на органи суддівського самоврядування буде значно менше.
 
За новим законом, з‘їзд суддів України формується з розрахунку один делегат від двадцяти суддів. А це – біля 400 делегатів замість 96, як було раніше. Нова Рада суддів України складатиметься з 40 членів (до цього – лише 11 членів). Судді будуть представлені пропорційно від усіх рівнів та спеціалізацій. Раніше Венеційська комісія критикували ситуацію, коли 6 тис. суддів загальних судів були представлені лише третиною у цих органах, тоді як інші дві третини – становили представники біля 2 тис. суддів господарських і адміністративних судів.
 
З набранням чинності законом усі голови судів, їхні заступники втратили ці посади, хоч і залишилися суддями. Це можна вважати елементом люстрації, як позбавлення доступу до посади не за конкретну провину, а внаслідок причетності до системи влади, яка втратила довіру і підтримку у суспільстві.
 
Колективи суддів у кожному суді отримали право самі обирати голову суду і його заступників. Водночас закон не встановив запобіжників, щоб звільнені голови судів, їхні заступники не повернулися на ці посади.
 
Крім того, як ектраоординарний захід, закон передбачає створення Тимчасової спеціальної комісії для з’ясування фактів, що свідчать про порушення суддями присяги, наявність підстав для притягнення суддів до дисциплінарної або кримінальної відповідальності та ухвалення висновків, що обовя'зкові до розгляду Вищою радою юстиції. 
8.6 +5.9 +5.9 14.5 14.5 3.3 3.3 5.9 5.9 5.7 5.7