25

листопада

2015

Президент України вніс законопроект про внесення змін до Конституції (щодо правосуддя)

25 листопада 2015 року Президент України вніс до Верховної Ради України проект змін до Конституції України (щодо правосуддя).

Проет змін до Констиуції є значним кроком у напрямку реалізації рекомендацій органів Ради Європи у сфері судової реформи, реформи органів прокуратури та конституційної реформи.

Зокрема, проект змін до Конституції:

- усуває вплив Верховної Ради на призначення і звільнення суддів, та створює передумови для збереження за Президентом лише церемоніальних функцій щодо призначення суддів;

- змінює імунітет судді на функціональний та надає повноваження Вищій раді правосуддя позбавляти суддю імунітету;

- передбчаає, що більшість членів Вищої ради правосуддя складатимуть судді, що обрані суддями (ця норма вводлиться в дії поступово, зі збереженням на посадах старих членів ВРЮ);

- удосконаляє положення Конституції щодо принципів функціонування Конституційного Суду України;

- скасовує можливість Верховної Ради висловлювати недовіру Генеральному прокурору тощо;

 

Водночас, попри значну кількість позитивних змін, у проекті змін до Конституції є і ложка дьогтю. Зокрема, проект пропонує надати адвокатам виключне право представництва іншої особи в суді, що є кроком до монополізації сфери юридичних послуг. Проект також не забезпечує неполітичну процедуру обрання Генерального прокурора, всупереч рекомендаціям органів Ради Європи залишає окремими органами Вищу раду правосуддя та Вищу кваліфікаційну комісію суддів тощо.

49.7 49.7 52.2 -3.4 -3.4 48.8 48.8 6.5 +2.3 +2.3 8.8 8.8 13.9 13.9